Zuiderburen houden zeearm vuil Beetje spelevaren op de Grevelingen Bericht Europese Commissie vindt waterzuivering België beneden peil Eeuwelinge de lucht in Gehaltes aan zware metalen in Westerschelde dalen nauwelijks Provincie trekt zwemverbod bij Oesterdam in I Dus ook als er niet echt wat aan de hand is, hoop ik dat jullie me zullen bellen. Via Tele2 kan dat van vast naar mobiel al vanaf 20 ct per minuut. zeeuwse almanak Grasmaaien Genieten onder water £tf&HïZn zeeland door Rinus Antonisse BRUSSEL - België is in 1999 door de Europese Commissie op de vingers getikt voor het niet voldoen aan de voorwaarden voor waterzuivering volgens de Europese richtlijnen. Aan die voorwaarden moest overigens al in 1998 voldaan zijn. Volgens de Grenzeloze Schelde, internationaal samenwerkings verband voor de verbetering en het herstel van het ecosysteem in en om de waterlopen van het Scheldebekken, kan dat België op een veroordeling en mogelij ke dwangsommen en/of boetes komen te staan. Het samenwer kingsverband noemt België 'het meest flagrante voorbeeld' van niet voldoen aan de Europese normen Grenzeloze Schelde heeft nage gaan hoe het staat met de water zuivering in de drie Belgische regio's Brussel, Vlaanderen en Wallonië. Het slechtst is het ge steld in het Brussels hoofdste delijk gewest. Vrijwel al het af valwater wordt nog altijd ongezuiverd geloosd op de ri vier de Zenne, die in de Schelde uitkomt. Momenteel is het zui veringsstation Brussel-Zuid (360.000 vervuilingseenheden) zover afgewerkt dat het in wer king kan worden gesteld. Een vergunning voor de bouw en ex ploitatie van het zuiveringssta tion Brussel-Noord moet nog dit jaar worden verleend. Deze zui vering zal op zijn vroegst pas in 2005-2006 in bedrijf komen, acht jaar na het verstrijken van de voorziene termijn. Aanpassen In Vlaanderen zijn inmiddels miljarden francs in de waterzui vering geïnvesteerd, maar daar mee is nog lang niet aan de Eu ropese voorwaarden voldaan. Er moeten nog 21 zuiveringssta tions gebouwd worden om al het rioolwater van de grote steden schoon te maken. De installaties die het rioolwater zuiveren van gebieden met meer dan tiendui zend inwoners, moeten ook de stikstof- en fosforverbindingen uit het water halen. Van de zes tig nieuwe zuiveringen voldoen er 59 aan die vereiste. Van de 65 oudere installaties moet nog de helft worden aangepast. In Wallonië heeft het aanleggen van transportleidingen voor af valwater grote vooruitgang ge boekt. De zuivering ervan loopt echter fikse vertraging op. In het Scheldebekken hebben de gebieden Toumai en Nivelles doelmatige zuiveringsstations, maar de installaties van Mous- crons, Comines en de Haine ko men pas vanaf 2001-2002 in werking, evenals minder be langrijke zuiveringen. OESTERDAM - De provincie heeft dinsdag het zwemverbod bij het strand van de Speel mansplaten, aan de Zoommeer kant van de Oesterdam, inge trokken. Het verbod werd vorige week donderdag ingesteld nadat een te hoge concentratie blauwal- gen was geconstateerd. Zwem mers die daarmee in contact ko men, kunnen last krijgen van huidirritatie en maag- en darmstoornissen. Mede dankzij de aflandige wind is de concentratie blauwalgen inmiddels zover gedaald, dat er weer veilig kan worden ge zwommen. Advertentie Lieve Ik ben met vakantie naar van tot 2000 maar via Tele2 ben ik heel gemakkelijk en vooral goedkoop op mijn mobiele telefoon te bereiken,' nummer 06 - De groeten van Spraakmakend goedk Die Schouwse verkeert, zoals dat heet, in gezegende staat Het gaat goed met de aan staande moeder en ze weigert zich vooralsnog iets uit han den te laten nemen. Zoals grasmaaien. Vanuit het huis hoorde haar man met welgenoegen het ronken van de machine aan en nestelde zich nog eens die per in zijn luie stoel. Tot een luide angstkreet hem naar buiten deed snellen. Daar stond zijn vrouw en tastte met grote schrikogerl over haar zij, waar het akelig rood zag. Ze zeiden niets, maar beiden dachten het ergste. Hij liet zich echter met van zijn stuk brengen en begon een koelbloedig onderzoek naar de oorzaak van al dat bloed. Even later kon hij haar geruststellen. Met het kind was niets aan de hand. Met de verhakselde muis op het grasveld daar entegen was het slecht ge steld. Peer Heijnen Peer Heijnen uit Hedel is een fervent sportduiker. Al van jongs af aan wil de hij leren duiken, maar om gezond heidsredenen kon dat niet. Pas twee jaar geleden maakte hij zijn eerste duik in natuurwater. Het was meteen één van zijn mooiste. „Het voelde fantastisch om op eigen kracht onder water te kunnen blijven." Voor een goede duik is het wat hem betreft niet noodzakelijk dat je op bij zondere vissen of exotische planten stuit. „Pas hebben we nog een duik bij Zaltbommel gemaakt, in de Teye- ningse plas. Ineens doemden ervoor ons, schijnbaar uit het niets, een enorme stapel leemblokken op. Dan weet je niet wat je ziet, een machtig gezicht." Er gaat bijna geen week meer voorbij zonder dat Peer ergens een duik maakt. Vaak in Brabant, maar ook re gelmatig in Zeeland. Momenteel is hij met een groep vrienden van duik- vereniging Aegeir voor een paar da gen neergestreken op een camping in Scharendijke. Het wachten tot de duikvakantie naar Egypte duurde ze wat te lang. De Grevelingen is voor beginnende duikers een waar paradijs. Sinds het gebied in 1971 werd afgesloten van de Noordzee, is er geen getij meer. Omdat elke winter wel Noordzeewa ter wordt ingelaten via buisvormige sluizen, is het water er echter wel zout, waardoor er bijzondere planten en dieren te zien zijn. Peer is voor altijd verslingerd aan de onderwaterwereld. Echte angst voor de grillen van het water kent hij niet. „Maar een beetje bang moet je toch altijd wel zijn. Dat houdt je alert, zo dat je op tijd kunt reageren als er pro blemen ontstaan." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het gaat niet 0 goed met het saneren van de ver- t vuiling in de Westerschelde. Af- gelopen tien jaar zijn de gehal- n tes aan verontreinigende chemische stoffen niet of nau- t welijks gedaald. Noch in het c water, noch in de bodem is ver- p betering merkbaar. if Ook in het kanaal Temeuzen- ij Gent is geen sprake van verbe tering en zelfs geen uitzicht op f vooruitgang. De vervuiling li komt in hoofdzaak uit België. In p Zeeland is de Westerschelde grotendeels gesaneerd. Ten op- r zichte van Nederland, lopen de -zuiderburen zo'n vijftien jaar j achter. Lichtpunt is dat de biologische j kwaliteit van het Westerschel- sdewater wel omhoog is gegaan. J Speksnijder, hoofd operatio neel waterkwaliteitsbeheer van 11 Rijkswaterstaat Zeeland, s 1 spreekt in dit opzicht van een 'geweldige ontwikkeling'. Hij 11 noemt als voorbeeld de terug- 1 I keer van de mossel. „Inhetkoel- t j water dat Dow Benelux in- I neemt, hadden ze vroeger nooit lastvanmosselaangroei,nuwel. De mossel is een van de eerste - beesten dat een gezonder sys- teem weer gaat bevolken." I Speksnijder noemt als oorzaak onder meer het verwijderen van sterk vervuild slib uit de bene- - den-Schelde en de Antwerpse t havensdoordeVlamingen.Inde - periode 1992 tot en met 1998 is i ruim drie miljoen ton slib opge- I ruimd. j Speksnijder beklemtoont dat de f I Belgen wel volop bezig zijn met I het aanleggen van waterzuive ringen. „Maar het zal nog vele I jaren duren voordat het in orde is. De vervuiling vanuit België t op de Westerschelde is nog heel II duidelijk merkbaar. Ik denk dat er meer geld in gepompt moet i worden." Hij wijst erop dat het t bouwen van rioolwaterzuive- i ringsinstallaties niet volstaat. door Margreet van den Broek Een dagje onthaasten op de Grevelingen. Op een andere manier is de tocht die de Scaldis dinsdag van Bruinisse naar Brouwershaven aflegt, nauwelijks te omschrijven. De warmte van de blikkerende zon aan een strakblauwe hemel maant alles en iedereen tot kalmte. De passagiers strekken zich steeds genoeglijker uit op het dek, schipper Tako van Dipte draait loom aan het stuurwiel en de tjalk glijdt met een zwoel windje in de zeilen traag door het water. De Scaldis stamt uit de tijd dat een tramlijn Bruinisse en Brouwershaven nog met elkaar verbond. Met een snelheid van twintig kilometer per uur kon men zich rond 1900 van het buurtschap Zijpe bij Bruinisse naar Brouwershaven laten vervoeren. Sinds die tijd hebben de twee Schouwse kernen zich op een heel verschillende manier hebben ontwikkeld. Brouwershaven was als voorhaven van Rotterdam ooit een belangrijk knooppunt voor de scheepvaart. Tot aan het einde van de 19e eeuw was er een zeehaven, waar schepen die naar Rotterdam wilden, een deel van hun lading losten. Toen de Nieuwe Waterweg werd verbeterd, konden vrachtschepen rechtstreeks naar Rotterdam varen en raakte Brouwershaven steeds meer uit de de gratie bij de beroepsvaart. Inmiddels telt het statige stadje niet meer dan vijftienhonderd inwoners en is er weinig meer over van de spilfunctie van weleer. Loswal Het vissersdorp Bruinisse daarentegen speelt momenteel een belangrijke rol in de toekomstplannen van de gemeente Schouwen-Duiveland. Enkele maanden geleden beoogde wethouder C. W. Veerhoek het dorp nog als knooppunt voor Zuid-West- Nederland, In de Vluchthaven bij 't Zijpe wordt een tweede, moderne vissershaven aangelegd. Er moeten zeven nieuwe steigers verrijzen, waar veertien mosselkotters een plekje moeten vinden. Ook heeft de gemeente vergevorderde plannen voor de aanleg van een grote loswal in diezelfde Vluchthaven. Deze voorziening moet een centrale functie krijgen voor het hele eiland. Tenslotte moet ook de jachthaven van Bruinisse fors worden uitgebreid met achthonderd ligplaatsen. De tocht die de Scaldis dinsdag maakt tussen Bruinisse en Brouwershaven begint in de oude vissershaven van Bruinisse, die nu nog een gemoedelijke sfeer uitademt. Als Van Dipte zijn tjalk Een bootbezitster neemt een zonnebad in de Bruse vissershaven. foto Marijke Folkertsma aan de kade wil aanmeren, stokt de motor plotsklaps: de dieseltank blijkt schoon leeg. Terwijl de ongeveer twintig passagiers het schip en elkaar monsteren, vult een tankboot de brandstofvoorraad vlug weer aan. Het kleine beetje vertraging loopt door grote drukte in de Grevelingensluis flink op. Tenminste, voor wie van mening is dat de reis pas echt begint als de zeilen worden gehesen. Wie het van de zonnige kant bekijkt, waant zich echter op een terras waar het goed mensen kijken is. De sluis stroomt vol met plezierjachtjes. Vanaf de kade slaan geamuseerde toeschouwers het gekrioel gade. Aan boord van de Scaldis worden de eerste t-shirts al verruild voor bikini's en komt de zonnebrand tevoorschijn. Dan wordt het lange wachten beloond en openen de sluisdeuren zich. Voor ons strekt de Grevelingen zich glinsterend uit, zo op het oog bezaaid met kleine bootjes. De zeilen worden gehesen, de motor gaat af. Spelevaren De Grevelingen is het mooiste vaarwater van Zeeland, meent Van Dipte. „Er is geen stroming en geen beroepsvaart. Eigenlijk is het gewoon één groot bad om een beetje te spelevaren." Toch mijdt hij het gebied doorgaans in de drukke zomermaanden. In juli en augustus zijn er gemiddeld zo'n 25.000 boten op het water. Tegelijkertijd kan een schip als die Scaldis bijna nergens aanleggen. Alleen in Brouwershaven is dat mogelijk, maar daar is het rond deze tijd ook overvol." Schaatsen Terwijl Van Dipte en scheepsjongen Arend de Scaldis richting Brouwershaven dirigeren, zit de familie Wisse uit Goes te genieten op de voorplecht. Volgens vader Anton houdt zijn gezin zeker van water. „Maar eigenlijk zien we het liever in bevroren toestand", lacht hij. Terwijl het kwik rond het middaguur zo naar de 25 graden boven nul stijgt, vertelt hij over de vurige liefde die zijn gezin voor het schaatsen koestert. Zelf schaatste hij al twee keer de elfstedentocht en ook zijn zoon en dochter doen het goed bij de jeugdafdeling van ijsclub De Poel, In het seizoen reist het gezelschap wekelijks af naar Den Haag om te kunnen trainen op een 400 meter-baan „In februari proberen we bovendien altijd een weekje naar Heerenveen te gaan om te trainen. En stiekem hoop je dan mee te kunnen doen aan 'de lange tocht'. Zelfs de vakantie in de Schouwse Westhoek heeft een schaatsinvalshoek. „Hier kunnen we lekker hardlopen en mountainbiken om onze conditie een beetje op peil te brengen Inmiddels zijn we het haventje van Bommenede gepasseerd en gaat het verder langs de Veermansplaat Door de geul van Bommenede vaart de Scaldis voor de Stampersplaat. Doordat de wind bijna stilvalt, hebben de passagiers de tijd om de permanent drooggevallen zandbank te bestuderen. Als er een lepelaar wordt ontdekt, gaat de verrekijker van hand tot hand Eenmaal voor bij het eilandje Dwars in de Weg wil Van Dipte op aanwijzing van de havenmeester in Brouwershaven aanmeren tegen een ander plezierjachtDe eigenaar van het schip maakt echter met een woedend wegwerpgebaar Hij is er duidelijk met van gediend „Ik blijf bezig met schilderen." Een andere 'kapitein' noodt dan de Scaldis aan zijn zij. „Ook de industrie zal een grote inhaalslag moeten maken. Die zijn de veroorzakers van de zware metalen." Er zijn in Vlaanderen inmiddels zestig waterzuiveringsstations ge bouwd; er moeten er nog 21 bij komen. Die inspanningen zijn vooralsnog alleen merkbaar in de wat gedaalde gehaltes aan stikstof en fosfaat. Speksnijder: „Eigenlijk is er geen sprake van een positieve ontwikkeling. Je zou verwach ten dat de vervuiling daalt, maar dat is niet zo. Slechts be paalde stoffen dalen wat. In de bodems zie je ook geen verbete- ring. Er zit ontzettend veel vuil slib in de rivier. Als je dat er niet uithaalt, komt het nog in de Westerschelde. De aanwezigheid van chemi sche stoffen in het water wordt nauwkeurig in de gaten gehou den. Speksnijder put uit een rapport over de periode 1989- 1998. „Daaruit blijkt dat er wat cadmium betreft niks is ge beurd. Chroom vertoont niks geen verschil. Koper, kwik en nikkel idem." De Nederlandse bevindingen worden gestaafd door Belgische metingen. Kanaalzone Hoofdstuk apart is het kanaal Temeuzen-Gent. In het Neder landse deel loost alleen Zuid Chemie in Sas van Gent nog op het kanaal, een niet-spectacu- laire hoeveelheid. „Dus bijna alles komt uit België. Feit is dat het hele kanaal hartstikke vies is. Dat de sterns bij Temeuzen de pijp uitgaan, is geen wonder. Het is een groot probleem", be toogt Speksnijder. Boosdoeners zijn de industrieën in de Gentse kanaalzone. „Een groot deel van de bedrijven is niet uitge rust volgens de huidige stand van de techniek." Ook de scheepvaart draagt een grote steen bij. Speksnijder heeft geen hoge verwachtingen van een snelle oplossing van de ka- naalverontreiniging. Eeuwelinge Emma Westdorp-Notiers zwaait naar familie en vrienden vlak voor de helikopter opstijgt. foto Peter Nicolai door Manon Kotvis IJZENDIJKE - Niks is te gek voor de IJzen- dijkse mevrouw Emma Westdorp-Notiers. De van oorsprong Biervlietse stapte dins dag op haar honderdste verjaardag enthou siast zwaaiend een glanzende helikopter in voor een vlucht over haar geboortestad. Bij terugkomst meldde de krasse dame dat voor volgend jaar een tochtje in een onder zeeër op haar verlanglijstje staat. Een helikoptervlucht is altijd een droom van de jarige geweest. Dit wist de familie en dus organiseerde deze, samen met de direc tie van het verzorgingshuis, de vlucht voor haar verjaardag. Een bank sponsorde de vlucht. Haar leeftijd weerhoudt haar er niet van om volop in het leven te staan. Zorgmanager K. Grootaert van Huize Emmaus, waar de eeuwelinge woont, vertelt met bewondering over de honderdjarige. „Elk jaar hebben we een reisje. Vorig jaar zijn we naar de Efteling geweest. Ze heeft toen met alles meegedaan en is zelfs in de wildwaterbaan geweest. Alleen in de acht baan is ze niet geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41