Eerste 60-km-zones in herfst klaar pzc In een stoomlocomotief zit leven PZC Alles is leuk in Rommeldam Tunnelboor Sara gaat weer aan het werk Waterschap plaatst borden om snelheid op polderwegen te verlagen zeeland woensdag 2 augustus 2000 b 17 Zwemvierdaagse in Wissenkerke Inbraak Fietsmeerdaagse met prijsvraag Vlooienmarkt Gestolen auto's teruggevonden Toerist krijgt klappen Kettingbotsing in Goes Veer dag dicht voor groot verkeer Middelburg koopt weer contract af Boete voor weigeren blaastest Notoire drankrijder raakt rijbewijs ruim jaar kwijt door Rolf Bosboom GOES - De invoering van 60-ki- lometerzones in grote delen van het buitengebied komt in het najaar goed op gang. In vier ge bieden wordt dan de nieuwe maximumsnelheid van kracht: ten zuiden van Zierikzee, in de noordoosthoek van Tholen, rond Yerseke en bij Middelburg, tussen de Veerseweg en het Ka naal door Walcheren. Onder het motto 'Met 60 haal je de 80 wel' wil waterschap Zeeuwse Eilanden de komende anderhalf jaar op ongeveer 800 kilometer plattelandswegen in Midden- en Noord-Zeeland de maximumsnelheid verlagen van 80 naar 60 kilometer per uur. Daarmee moet de verkeers veiligheid in het buitengebied worden vergroot. Er wordt nu te vaak te hard gereden en het aan- WISSENKERKE - Tussen maandag 21 en vrijdag 25 au gustus wordt in het Wissebad in Wissenkerke voor de vijfde keer de zwemvierdaagse gehouden. Kinderen tot en met twaalf jaar zwemmen 250 meter. Ouderen kunnen kiezen tussen 500 en 1000 meter. Starten is steeds mogelijk tussen 18.30 en 19.30 uur. Op vrijdag volgt de feeste lijke uitreiking van medailles. Inschrijven kan nu al bij de kas sa van het Wissebad. Dit zwem bad is dagelijks geopend van half twaalf tot vijf uur. Voor mensen die met regelmaat een baantje willen trekken is er de kilometerclub. Op dinsdag en donderdag kunnen, nog voor de zwemvierdaagse begint, baan tjes worden getrokken tussen 17.30 en 19.30 uur. OOST-SOUBURG - Uit een wo ning in Oost-Souburg is dinsdag een handtas gestolen. De in braak werd gepleegd tussen 18.00 en 19.00 uur, terwijlde be woonster van het huis in de tuin zat te eten. De vrouw mist waar depapieren en enkele tientallen guldens. SINT-MAARTENSDIJK - 'Pak de Prent' is het thema van de fietsmeerdaagse 2000 in Sint- Maartensdijk. Deze begint dinsdag 8 augustus en voert fietsers door het rustige polder land. Het routeschema leidt deelne mers langs foto's die in het land schap zijn uitgezet en daaraan is een wedstrijd verbonden. Op de foto's zijn meer en minder be kende mensen te zien. Uit de goede oplossingen wordt een prijswinnaar getrokken. Gere den kan worden over vijftien of vijfentwintig kilometer. Start en vertrek zijn steeds bij de Ha ven in Sint-Maartensdijk. Ver trokken wordt tussen half zeven en zeven uur. De organisatie is in handen van het Evenementen- Comité Smalstad. SCHARENDIJKE - In dorps huis De Putmeet in Scharendij- ke wordt zaterdag 5 augustus een grote vlooienmarkt gehou den. Het aanbod bestaat uit ruim 120 meter aan kramen met gebruikte spullen en zo'n 30 me ter stands met hobby-artikelen. De markt vindt plaats van 9.30 tot 16 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C, Berkelder R H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax. (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl tal ongelukken en slachtoffers ligt relatief hoog. De gebieden Zierikzee-Zuid, Noordoost-Tholen, rondom Yerseke en langs het Kanaal door Walcheren zijn als eerste aan de beurt. De inspraakproce dure voor het noodzakelijke verkeersbesluit is inmiddels zonder problemen doorlopen. „We zijn nu bezig met het be stellen van de borden", zegt woordvoerster S. Minneboo van Zeeuwse Eilanden. „In het na jaar kunnen we met de uitvoe ring beginnen." Het plaatsen van borden is in die gebieden de enige maatregel. Het verkeer wordt er niet ge dwongen, bijvoorbeeld door drempels, de snelheid te mati- door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burger Hans van Poll (49) is een 'stoomfanaat'. Samen met Bert Steinkamp uit Kortenhoef werkte hij ruim drie jaar aan het boek Vervlogen Stoom. De Ne- derlandsche Spoorwegen in de periode 1921-1940. Als klein jongetje kreeg hij van zijn vader een draai om de oren als hij te dicht bij een stoomtrein kwam. Het hielp niet veel. „Re gelmatig kwam ik met vlekken op mijn zondagse jasje thuis." De belangstelling voor stoom- tractie bleef toen hij ouder werd. „In een stoomlocomotief zit leven. Je ziet en hoort de trem bewegen." Van Poll ging naar Duitsland om stoomlocomotieven te foto graferen. Het geluid van de voorbij razende treinen nam hij op band op. „In Nederland was het in 1958 gedaan met de stoomtractie. In Duitsland duurde dat tot 1979." De Middelburger, in het dage lijks leven leraar Duits, vertelt graag en veel over zijn hobby. „Een ton steenkolen kostte min der dan tien gulden. Een leer ling-machinist verdiende in 1921 maximaal 2121 gulden en zestig cent per jaar." Vitrines In zijn woonkamer staan twee vitrines met modellen van loco motieven. De boekenkast puilt uit met Nederlandse en Duitse treinboeken. Van Poll trekt een dienstregeling uit 1929 uit de kast en bladert naar de Zeeuwse gen. Toch doet de automobilist er verstandig aan zich te houden aan de nieuwe limiet. „De poli tie heeft toegezegd te controle ren", aldus Minneboo. „Dat zal niet elke dag zijn, maar het gaat wel gebeuren." Ook voor andere gebieden wor den 60-kilometerzones voorbe reid, maar daar zijn wél snel heidsremmers nodig. Dat vergt veel meer overleg met bewoners en landbouwers. Het water schap werkt al enige tijd aan plannen voor de zuidkust van Tholen, de Oud-Sint Joosland- polder bij Nieuw- en Sint Joos- land. De Poel tussen Goes en Heinkenszand en de Schellach- seweg bij Gapinge. Over de zuidkust van Tholen be- spoorlijn. „In de zomer vertrok de stoptrein naar Roosendaal om vijf over zes uit Vlissingen. Twee uur en acht minuten later kwam de trein aan." Vervlogen Stoom gaat niet over de techniek van stoomlocomo tieven. Van Poll en Steinkamp hebben het stoombedrijf tot on derwerp gekozen. Hoe was de inzet van personeel en locomo tieven georganiseerd? Wat ge beurde er in de werkplaatsen? Het antwoord op veel vragen staat weinig discussie. Daar worden zes kruisingen voorzien van een verhoogd plateau, waaronder drie bij campings. Voor de fietsers komt er langs de Gorishoekseweg en de Haven- dijk een aparte strook. Het over leg met de betrokkenen heeft niet geleid tot ingrijpende aan passingen, zodat het werk ko mende winter kan worden uit gevoerd. Sluipverkeer Bij Nieuw- en Sint Joosland is het sluipverkeer van vrachtwa gens van en naar het Sloegebied het grootste probleem. Het voorstel om alleen de Molendijk voor het vrachtverkeer af te sluiten, stuitte op verzet van be vonden de auteurs in de archie ven Van de Nederlandse Spoor wegen. Fusie Het eerste hoofdstuk van het ruim driehonderd pagina's tel lende boek gaat over de fusie tussen de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (HSM) en de Maatschappij tot Exploi tatie van Staats Spoorwegen (SS). De integratie die in 1917 werd ingezet, verliep moei- woners, die vreesden dat de wa gens een andere sluiproute zou den nemen. In het aangepaste plan worden vrachtwagens, behalve bestem mingsverkeer, uit de hele polder geweerd. Op de T-splitsingen Boomdijk-Molendijk en Boom- dij k-Eersteweg en op de Boom- dijk zelf wordt plateaus aange legd. De 60-kilometerzone wordt komende winter gereali seerd. In een poging het gebied De Poel verkeersveiliger te maken heeft het waterschap in juni al twee bijeenkomsten met belangheb benden gehouden. Tijdens de eerste werden de talrijke knel punten geïnventariseerd; tij dens de tweede konden de aan- zaam. Het in elkaar schuiven van materieel en diensten ging minder gemakkelijk dan ge dacht. „In de maanden novem ber en december 1920 was we derom sprake van ernstige ontregeling van de treindienst eri locomotieven omloop, vooral toen op 15 december de vorstpe riode aanbrak. Treinen hadden urenlange vertraging of vielen gewoon uit." Met een de invoe ring van een nieuwe dienstrege ling in 1921 zijn de problemen wezigen mogelijke oplossingen aandragen. Een adviesbureau gaat ermee aan de slag en komt in het najaar met een eerste voorstel, dat aan de betrokke nen wordt voorgelegd. Daarna wordt een definitief plan ge maakt. Tijdens onderhoudswerk heeft Zeeuwse Eilanden van de Schellachseweg bij Gapinge al een 60-kilometerweg gemaakt. Hoewel niet iedereen zich aan de nieuwe snelheid houdt, zijn de reacties tot nu toe overwe gend positief. Het waterschap breidt de zone nog uit. Volgend jaar komen er ook extra plateaus op de kruising Prooij- enseweg-Golsteinseweg en op de Brigdamseweg. voorbij. Vervlogen Stoom is rijk geïllustreerd. Hoogtepunt is de 'Fotorondreis door Nederland'. Vanuit Utrecht en de Randstad gaat het langs stations, depots en werkplaatsen naar Zeeland Van het station Vlissingen ver trekt op 8 juni de loc 7117 naar Goes „Het is waarschijnlijk trein 3921staat in het foto-on derschrift. „Een spitsuurtrein van kwart voor zes 's avonds, die nog met stoom werd vervoerd." Op een andere foto, waarschijn lijk gemaakt in de zomer van 1927, vertrekt de 1743 uit Mid delburg. Rechts op de foto staat het seinhuisje dat nog altijd aan de Kanaal weg staat. Lange dagen Het eerste exemplaar van Ver vlogen Stoom werd zaterdag in Loenen, langs de lijn van de Ve- luwse stoomtrein, aangeboden aan de 92-jarige oud-stoker en machinist H G. Hesselink uit Vlissingen. Volgens Van Poll is Hesselink een van de laatste getuigen van het stoombedrijf tussen beide wereldoorlogen Het werk, vooral van een stoker, was zwaar „Ze maakten lange da gen. Tien tot twaalf uur aan één stuk kolen scheppen was eerder regel dan uitzondering", zegt de Middelburger met ontzag. „Voor mij is stoomtractie nos talgie en leuk. Voor Hesselink en zijn collega's was het aanpo ten." Hans van Poll en Bert Steinkamp. Vervlogen Sloom. De Nederland- sche Spoonvegen in de periode 1921-1940, uitgeverij Uquilair, 95 gulden. door Lilian Dominicus TERNEUZEN-Tunnelboor Sa ra boort vanaf vandaag waar schijnlijk weer, na een stilstand van enkele maanden. Weliswaar nog niet op volle sterkte, want de vervormingen aan deze boor in de oostelijke buis zijn slechts gedeeltelijk hersteld. Deson danks wil de NV Westerschelde- tunnel een voorzichtig begin maken. Beide boormachines, Sara en Neeltje Suzanna, werden begin mei stilgelegd, nadat bij een in spectie bleek dat de schilden en kele tientallen milimeters wa ren verbogen. Hoofdoorzaak was de extreme druk van zeven bar op het diep ste punt van de tunnel, zestig meter onder de zeespiegel onder de Pas van Terneuzen. Na twee honderd meter gaat de tunnel pas weer omhoog, naar de Boomse Klei. Duikers konden begin juni de afwijking aan de Neeltje Suzan na, die de westelijke buis van de tunnel boort, verhelpen door de ruimers aan de buitenzijde van het snijrad te vergroten Het ging om een zogenaamde elasti sche vervorming, die niet per manent is, en na deze ingreep zichzelf corrigeerde Topsnelheid De machine boort sinds juni weer en haalt nu een gemiddel de snelheid van twaalf tot zes- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Dertien maanden niet autorijden en een boete van 1900 gulden. Een 32- jarige man uit Yerseke was twee jaar geleden al veroordeeld voor rijden onder invloed en was in mei van dit jaar opnieuw dronken aangehouden. De reci dive werd hem dinsdag door de politierechter zwaar aangere kend. De man zei tegen de rechter dat hij tegen een paaltje was gere den toen hij met de radio bezig was. Na de botsing zou hij naar huis gegaan zijn en nog twee biertjes hebben gedronken. De ademtest werd pas afgenomen toen de man bij zijn auto terug keerde. Officier van justitie C. Laukens tien meter per etmaal. Dat is nog niet op topsnelheid, maar het is volgens de tunnelbouwers op dit moment wel een bevredi gend resultaat. De problemen met Sara waren minder eenvoudig te verhelpen. De aanpassing aan het snijrad was voor een volledig herstel niet voldoende, want naast de terugverende, elastische verbuigingen vertoonde het boorschild ook blijvende of plastische vervormingen. De NV Westerschelde ziet zich daarom genoodzaakt een zoge noemde ringreformer aan te brengen aan de binnenkant van de boorfront. Naar verwachting zal deze ex tra stalen ringvan zestig ton, pie het schild moet verstevigen, pas medio augustus worden geïn stalleerd. Voorzichtig Toch wil de NV Westerschelde geen tijd verliezen en begint daarom - waarschijnlijk mor gen al - te boren met Sara. „We doen dat heel voorzichtig, stap- voor-stap", zegt woordvoerder I. de Moor. „We boren een stukje, meten het na en evalueren alles. Pas daarna gaan we eventueel verder met boren." De installatie van de ring blijft volgens De Moor echter noodza- kelijk. „Het is ten eerste de vraag of je het boren op deze manier kunt volhouden en ten tweede in welk tempo", ver klaart hij. vond dat verhaal niet aanneme lijk. Aan de hand van een kaart je liet ze zien dat het onmogelijk was in een kwartier de route naar huis af te leggen, twee bier te drinken en weer terug te lo pen. Zij eiste twee weken gevan genisstraf, twaalf maanden rij ontzegging en de vier maanden rijontzegging van de vorige ver oordeling. In juli 1998 had de verdachte een voorwaardelijke straf ge kregen. Als hij binnen twee jaar opnieuw aangehouden werd, zou die in werking treden. De rechter kwam de man wat tege moet en verrekende de twee biertjes in het voordeel van de man. Hij kwam uit op een boete van 1900 gulden en een onvoor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van dertien maanden. Zo'n driehonderd kinderen genieten van de jeugdvakantieweek in Biezelinge. door Esme Soesman BIEZELINGE - Het onverbiddelijk warme zonnetje negerend duwen kin deren kruiwagens voort en stapelen kratjes op. Eerder zijn er hutten ge bouwd en is de verfkwast gehanteerd. Het is jeugdvakantieweek in Rommel dam City in Biezelinge. „Alles is leuk hier", zegt de negenjarige Irene van Loo uit Kapelle desgevraagd. Zij is één van de honderdzeventig jeug digen die deel uitmaken van de B-club van Rommeldam. Voor het eerste jaar, want de B-ers zijn kinderen van een j aar of acht tot twaalf. De kleintjes (van zes tot acht jaar) - zij behoren tot de groep Rommeldam A - bivakkeren de hele week in de sporthal van Kapelle. Deze club, in totaal goed voor 134 deelnemertjes, volgt een eigen programma. De belangstelling is groot, bevestigt voorzitter Jan op 't Hof van Rommel dam. De ploegen zijn samen goed voor driehonderd kinderen. Dat was enkele jaren geleden een heel ander verhaal. Toen vijf jaar geleden, na een tussen tijdse onderbreking, Rommeldam weer ging lopen, telde de B-groep nog maar zeventig koppen. Nu is alleen al het lei dinggevende team vierendertig mensen groot. Met het huidige aantal A-kinderen ziet ook de toekomst er gunstig uit. Vaak hebben kinderen wel zin om door te stromen, tot en met een leidinggevende functie aan toe. Ook die club lijkt het goed naar de zin te hebben. Op 't Hof: „Als je niet een beetje gek bent, is dit ei genlijk niet te doen." Spelletjes „Hutten bouwen en hutten schilderen", vertelt Irene over de dingen die zij tot nu toe gedaan heeft Elke dag staan weer minstens twee nieuwe onderdelen foto Dirk-Jan Gjeltema op het programma. De dinsdagmiddag is gewijd aan spelletjes. Woensdag, vandaag, wordt gezwommen en zijn er cowboygames te doen. Door alle activi teiten loopt als een rode draad het the ma country and western. Donderdag staat vooral in het teken van de bazar, die tussen ongeveer zes en negen uur 's avonds te bezoeken is. De organisatie - Rommeldam valt onder de paraplu van de stichting Jeugdwerk Kapelle - probeert hier iets van de ge maakte kosten terug te verdienen, on der meer door de verkoop van een zelf gemaakte cd waarop de kampliederen van de afgelopen vijf jaar te horen zijn. Middelburger schrijft boek over vooroorlogse spoorwegen ELLEMEET - In de Dorpsstraat in Ellemeet heeft de politie een auto teruggevonden die 29 juli in Zierikzee was gestolen. De auto is in beslag genomen. In Rotterdam werd een in de nacht van 27 op 28 juli in Renesse ontvreemde Duitse Merce des aangetroffen. De wagen is onbeschadigd en wordt na on derzoek aan de eigenaar teruggegeven. Een 38-jarige man uit Steenbergen heeft dinsdag bekend dat hij vorige week vrijdag in Vlissingen een Mercedes heeft ge stolen. De auto, met Duits kenteken, is onbeschadigd in Ril land teruggevonden. De politie verwacht in deze zaak nog een tweede verdachte aan te houden. KAMPERLAND - Een 23-jarige toerist uit Zuid-Beijerland deed maandag aangifte van zware mishandeling. De man stond in de nacht van zondag op maandag in Kamperland te praten met enkele mensen, toen de groep werd aangesproken door een aantal Duitsers. Een van hen sloeg hem met een wa pen dat op een stok leek. Het slachtoffer hield er een hoofd wond aan over. GOES - Op de Ringbaan West in Goes is dinsdagochtend rond half tien een vrachtwagen tegen een voor hem rijdende auto gebotst, waarna deze eveneens tegen een voorganger aanreed. Er raakte bij deze kettingbotsing niemand gewond. De twee personenwagens die bij het ongeluk waren betrokken, res pectievelijk bestuurd dooreen 39-jarige man en een 33-jarige vrouw uit de gemeente Goes, moesten a fremmen voor verkeer. De vrachtwagenchauffeur, een 27-jarige Rotterdammer, kwam vanuit de richting van de rotonde in 's-Heer Hendriks kinderen. Hij zag te laat dat de twee auto's afremden. BRESKENS - Vrachtauto's en auto's met caravans kunnen op zaterdag 9 september geen gebruik maken van het veer Vlis- singen-Breskens. Rijkswaterstaat voert op die dag werk zaamheden uit aan het wegdek bij de aanlandingsinstallatie van de veerpont. Personenauto's kunnen die dag wel op de pont, omdat alleen de wegdekken leidend naar de onderste laadbrug van een nieuwe asfaltlaag worden voorzien. De stremming geldt voor alle afvaarten die dag. MIDDELBURG - Na het contract van hoofd voorlichting K. W. A. de Regt koopt de gemeente Middelburg ook het con tract van de tweede man van de sectie communicatie af. Het college van B en W heeft dinsdag besloten R. J. F. van Hese een aanbod te doen. Als hij afziet van wachtgeld, ontvangt de 46- jarige Van Hese een uitkering ineens. Wethouder J. van Dijk- Sturm wilde over de hoogte van het bedrag niets kwijt. Van Hese zit sinds de zomer van 1998 met een aantal onderbrekin gen ziek thuis na een conflict met burgemeester L. H. B. Spar van der Hoek Als De Regt en Van Hese akkoord gaan met het aanbod wordt het in augustus voorgelegd aan de raad MIDDELBURG - Weigeren een blaastest te doen, is vaak duurder dan blazen en gewoon de boete betalen. Dat onder vond een 38-jarige man uit Vlissingen dinsdag voor de poli tierechter. De man wist dat hij teveel gedronken had en vrees de problemen op zijn werk als hij gepakt werd voor rijden onder invloed. Omdat hij weigerde te blazen, legde de rechter hem een boete van 2200 gulden, een voorwaardelijke gevan genisstraf en een deels voorwaardelijke rijontzegging op. De 1743 verlaat Middelburg in de richting van Goes. Het seinhuisje rechts op de foto staat nog altijd aan de Kanaalweg. De foto dateert vermoedelijk uit 1927. foto collectie NVBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29