Zeeuwse Vlegeltarwe smaakt naar tarwe De Vogel zeer in trek bij sportvissers dS PZC buitengebied' 1 ONDERWEG Excursies in de natuur 25 woensdag 2 augustus 2000 Eric Rotte, kok: „Ik denk dat Zeeuwse Vlegel met de kooktarwe goed inspeelt op de trend dat mensen de smaken en geuren van vroeger terug wil len." foto's Lex de Meester door A. J. Snel De snelkooktarwe die de Coöperatie Zeeuwse Vlegel sinds kort op de markt brengt, smaakt naar tarwe. Dat lijkt nogal wiedes, maar blijkbaar ziet niet iedere fabrikant van maaltijdtarwe die logica. De merken Ebly en Honig Tarlydie al wat langer in de supermarkt verkrijgbaar zijn, smaken namelijk naar in het geheel niets. Daarmee zet Zeeuwse Vlegel de aanvankelijke achterstand om in een voorsprong. Wie met de snelkooktarwe van Zeeuwse bodem kookt, proeft ook na toevoeging van kruiden, boter of zoetstoffen nog altijd het basisproduct. Eric Rotte, kok, tot afgelopen maandag eigenaar van het Middelburgse restaurant De Kluizenaer, presentator van het programma Kookpunt van Omroep Zeeland en binnenkort ook programmamaker voor de Zeeuwse radio, heeft weinig tijd nodig. Een vergelijkend warenonderzoek dat hij op verzoek van deze krant uitvoert, leidt razendsnel tot de slotsom dat de twee grotere merken 'nul smaak' hebben en dat de tarwe van Zeeuwse Vlegel de smaak heeft die tarwe behoort te hebben: een bloemaroma. „Dat reduceren van smaken, wat bij de twee andere merken is gedaan, dat heet voedseltechnologie," constateert Rotte met enige weerzin. „Fabrikanten werken nogal eens toe naar de grootste gemene deler. Zo wordt ham vaak op elkaar geperst en vol pekel gespoten. Een enkele kleine slager heeft zijn eigen bereidingswijze en dan krijg je iets karakteristieks. Toch zie je bij nogal wat mensen weer een hang naar het oorspronkelijke. Eten is associatief. Toen ik in mijn restaurant potjes stroopvet op tafel zette, werden heel veel klanten herinnerd aan hun jeugd. Mensen willen de smaken en geuren van vroeger terug. Ik denk dat Zeeuwse Vlegel met de kooktarwe goed inspeelt op die trend. Tarwe heeft van zichzelf een nogal vlakke smaak, maar bij vergelijking springt de Zeeuwse soort er bovenuit. Eerlijk gezegd is dat een opluchting want ik kraak niet graag producten uit de eigen streek af. Het is plezierig om objectief tot een positief oordeel te kunnen komen." Ter afwisseling De Zeeuwse snelkooktarwe is, net als Ebly en Tarly, bedoeld als nieuwe maaltijdcomponent. Het kan dienen ter afwisseling met pasta's, rijst en aardappelen. Zeeuwse Vlegel heeft gekozen voor het zomerras Sunnandat een kleine, gele korrel geeft. De tarwe wordt bewerkt volgens een procédé dat iets wegheeft van het poffen van maïs. Het zetmeel wordt ontsloten en zo kan de tarwe snel gekookt worden, waarbij het een stevige structuur behoudt. Rotte: „We hebben vezels nodig om de wereldbevolking te voeden. Daarbij is de opbrengst per hectare van veel belang voor de haalbaarheid van een product. Pompoenen zijn heel vezelrijk en je kunt er van alles mee bereiden, maar per hectare heb je niet zoveel opbrengst. Ik denk dat om die reden ook de pastinaak is verdwenen. Tarwe geeft wel een behoorlijke opbrengst per hectare, dus het is best mogelijk dat het zich als maaltijdcomponent ontwikkelt". Gekookte tarwe heeft op zich weinig smaak, maar daar heeft Rotte geen probleem mee. Met een zekere hand en niet zonder zwier hanteert hij zijn kookgerei om voor de vuist weg wat variaties te maken. Met wat fijngesneden dragon en een lik boter blijkt verliest de tarwe in een ommezien de vlakke smaak. Eenzelfde kunstje levert de kokerik, zoals hij zichzelf graag mag aanduiden, door wat knoflook toe te voegen. En door de tarwe te roerbakken, laat hij een heel nieuwe smaak ontstaan. „Als je de suiker laat karameliseren, krijg je een andere smaakbeleving. Bij smaakbeleving gaat het vooral ook om de structuur van eten. Het is heel verschillend of je hap gelei, iets taaierigs, iets met een beetje of iets met een kraakje of een knappertje in je mond krijgt. Met tarwe als basis kun je alle kanten op." Hij overziet zijn werkterrein en zegt: „Wacht, ik zal eens proberen iets te maken met bruine suiker, boter en kaneel." Na enkele minuten goochelen heeft hij een nieuw gerechtje. „Dat is toch geen verkeerde toet?" vraagt hij. Tegenspraak blijft achterwege. Ook bij nadere beschouwing beproeving blijft de tarwe van Zeeuwse Wegel er het best uitkomen. De bewerkte korrel heeft en houdt een natuurlijker aanzien, de kleur is de meest oogstrelende van de drie soorten en de structuur blijft goed. Rotte: „Ik zou overigens het advies geven de tarwe wat korter te komen dan de circa twintig minuten die op het pak staan aangegeven En ik zou bij het koken een beetje zout toevoegen; dat staat niet in de bereidingswijze. Voor de rest: je kunt hier alle kanten mee op. Het valt te combineren alle mogelijke soorten, vis en groenten en je kunt er met melk ook nog eens een lekkere ouderwetse pap van koken." Prijzen Ook bij een vergelijking van de prijzen komt de tarwe van Zeeuwse Vlegel, die verkrijgbaar is in boerderijwinkels, speciaalzaken en supermarkten die Zeeuwse streekproducten in hun assortiment hebben, er goed af. Een pond Ebly kost 3,99, Tarly wordt per half pond aangeboden voor 2,49 en komt dus op bijna 5,00 per pond. Het milieuvriendelijk geteelde product van Zeeuwse Vlegel kost 2,95 per pond. Alleen bij de presentatie van het product legt Zeeuwse Vlegel het af tegen de grote jongens. Die bieden de tarwe aan in pakken die aan tarwe doen denken. Zeeuwse Vlegel blijft het beeldmerk voeren van een jongeman met dorsvlegel, die de uitstraling heeft van iemand die al op de basisschool barslecht kon meekomen. Het etiket voor de snelkooktarwe is druk en doet bij eerste beschouwing qua kleurstelling en compositie niet denken aan tarwe, maar aan een te lang doorgekookte risotto. „De presentatie schiet een beetje tekort, "oordeelt Rotte. Hij is dan ook een uiterst beminnelijk mens. Naam: Ligging: Ontstaan: Oppervlak: Bijzonderheden: door Conny van Gremberghe De twee forse Friezen aan de boorden van De Vogel hebben een opmerkelijk pact gesloten met een groepje scholeksters. De paarden stampen, terwijl ze aan het grazen zijn, op gezette tijden met hun hoeven op de grond, waardoor kruipend ongedierte zich geroepen voelt om even boven de grasmat uit te komen. Gebeurt dat, dan grijpen de scholeksters met hun oranje snavels snel in en verschalken ze in één beweging de insecten. Terwijl de dieren in alle rust hun ZEEUWSE KREKEN Grote Vogel In Oost-Zeeuws-Vlaanderen, tussen Hengstdijk en Kuitaart. Na aanleg van de Westvogel- en Oostvogelpolder in 1273. Natuurgebied, inclusief recreatiecentrum van ruim tweehonder hectare met circa 90 hectare open water. Kreek wordt gedeeltelijk gebruikt voor watersportdoeleinden. gang gaan, gooit een Vlaamse visser zijn lijntjes uit en schoffelt een boer zijn bonen. Een eenzame vogelversch i kker kij kt uit over het open water en de twee oude boerderijen aan de Vogeldijk in het zuiden. Mooist Dit is Zeeuws-Vlaanderen op zijn mooist. De akkers in bloei, tal van groentinten, het grote water glinsterend in de ochtendzon. Het gekwetter van vogels en een paar mannen aan de waterkant onder groene paraplu's of paarse strandtentjes. De Vogel (officieel De Grote Vogel, de West-en Oostvogel) is een grote kreek op de grens van het Oost- Zeeuws-Vlaamse Oude en Jonge land. Ooit was deze geul in het landschap een zijarm van de Haven van Hulst. Bij vloed liep de toen ondiepe geul vol zout water en leek het omliggende gebied op het hedendaagse Land van Seaftinghe. In 1134 overstroomde het hele gebied en zorgde de zee ervoor dat de oorspronkelijke geul veel dieper werd. Aangezien de nieuwe zeearm een bedreiging begon te vormen voor de pas gewonnen landerijen rond het Hof te Zande werd besloten aan de noordzijde van de geul een nieuwe zeedijk te leggen. Dat gebeurde in 1161. Dik een eeuw later werd ook aan de zuidzijde van de geul een dijk gelegd. Op die manier ontstond de Westvogelpolder. De schorren werden drooggelegd. De zeearm werd een kreek, het water in de plas veranderde in de loop der jaren van zout in zoet. Ongeschonden In tegenstelling tot tal van andere polders in Zeeuws-Vlaanderen kwam de Vogelpolder redelijk ongeschonden de geschiedenis door. Slechts één keer werd de polder zuidelijk van Hengstdijk om militair-strategische redenen onder water gezet. Dat was aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog. In 1615-ten tijde van het Twaalfjarig Bestand - werd de polder opnieuw bedijkt. De dijken van toen vormen nog steeds de afbakening van het gebied, inclusief het Vogelfort, dat in die tijd werd aangelegd. De Grote Vogel is buitengewoon in trek bij sportvissers. Aan de oevers liggen tientallen steigers, waarvan sommigen het karakter hebben gekreken van paalwoningen. Halverwege de kreek valt een groot boothuis op dat plompverloren in het water i foto peter Nicolai ligt. Sinds begin jaren70 wordt de westelijke zijde van de kreek intensief gebruikt door waterrecreanten. De gemeente Hontenisse liet aan de kreekzoom een recreatiepark met camping en zwem voorziening aanleggen, maar kon jaren achtereen het park niet rendabel krijgen De Barbantse familie Van den Bosch nam de boedel over en bouwde De Vogel uit tot een recreatiepark met een redelijke faam. De rest van het krekengebied werd niet aangetast. Bleef het domein van de vissers, reigers, Blauwborsten, Smienten en Kolganzen. Evenals eerder in het seizoen organiseren instanties als Staatsbosbeheer, de Vereniging Natuurmonumenten, de Vereniging voor Natuur- en Milieu-deucatie Walcheren en de Zeeuwse Schaapskudde de ook in augustus verschillende excursies. Op SCHOUWEN- DUIVELAND voert vanavond 0- woensdag - een excursie naar het normaal niet toegankelijke bos rond slot Haamstede en de Zeepeduinen. In die duinen tal van gevarieerde planten en een grazende kudde Shetlandpony's. Start 19 uur vanaf het hek bij Slot Haamstede. In de kelder van het slot is iedere woensdag regelmatig een diavoorstelling te zien over de geschiedenis van het kasteel. Ook op dinsdagavonden 19 uur. Dinsdag 8 augustus is er een wandeling door de boswachterij Westenschouwen. Vertrek vanuit de excursieschuur aan de Kraaijesteinseweg 140 in westenschouwenom 19 uur. Voor vroege vogels heeft de werkgroep missionaire gemeente van de gereformeerde Kerk in Ouddorp een zaterdagmorgen om 6 uur een wandeling in petto, die langs de kust van de kop van GOEREE voert. Het is een tocht van ongeveer 20 kilometer. De wandeling begint bij de ingang van de gereformeerde kerk in Ouddorp. Op THOLEN organiseert Staatsbosbeheer aanstaande zaterdag 5 augustus een natte laarzentocht op de buitendijkse slikken van de Oosterschelde bij St. Annaland Infomatie over start via 0166663771 Ook zaterdag, een ochtendwandeling door de Slikken van de Heen aan het Krammer Volkerak. Vertrek 9.30 uur bij het sluisje in de Benedensas aan de monding van de Steenbergse Vliet tussen Dinteloord en Steenbergen. Voor maandag 7 augustus staat op NOORD- BEVELAND een rondleiding over het natuurgebied De Schotsman geprogrammeerd. Deze begint bij de noordelijke parkeerplaats aan de Schotsmanweg. In het Heggenbied in de ZAK VAN ZUID- BEVELAND wemelt het van de vleermuizen, die tevoorschijn komen als de schemering is gevallen. Vrijdag start om 22 uur een vleermuisexursie vanaf het informatiecentrum naast de Kamerse Kooi aan de Nieuw Kamerseweg tussen Heinkenszand en Nisse. De Bloemendijken in dezelfde Zak vormen een interessante route om te bewandelen of te berijden Zaterdag begint om 10 uur een ietstocht (bij het inforcentrum Nieuw Kamerse Kooi). Het natuurgebied rond Fort Rammekens bij Ritthem op WALCHEREN is de komende dagen twee keer het doelwit van een excursie. Zondagmiddag (14 uur) en dinsdagavond (19.30) geeft een gids tijdens een rondleiding tekst en uitleg over het gebied. Gegidst te wandelen is er dinsdagavond (19 15 uur) ook in het vroegere waterwingebied oranjezon tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder. Vertrek vanaf het parkeerterrein aan de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25