Havens als toeristische attractie PZC Beter een open oog dan een dichte blik start kokkeiseizoen Eindelijk strandweer Aantal drinkputten in provincie stijgt Rechter wijst stelende zwerver de goede weg zeeland 16 Geldboetes na uit de hand gelopen avondje stappen Organisaties zien brood in vaartochtjes en rondleidingen Antiekbeurs jubileert met avondmarkt kunst cultuur woensdag 2 augustus 2000 Alsof iedereen ervan overtuigd was dat de allerlaatste mooie dag van het jaar was aangebroken, togen duizenden mensen naar de kust. Bij het Badstrand in Vlissin- gen was het bijna vechten om een plekje, maar zodra de handdoek lag, werd het verkoelende water opgezocht. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Wekenlang was iedereen er klaar voor. Nieuwe badpakken en zonnebrandcrème lagen zo voor het pakken in de kast. Maar de aanhoudende re gen zorgde ervoor dat er weinig bruine tinten te behalen vielen aan de Zeeuwse kust. Tot gisteren. door Rinus Antonisse GOES - Het aantal drinkputten in Zeeland stijgt weer. In het laatste kwart van de vorige eeuw verdwenen deze cultuur historische en landschappelijk waardevolle elementen in bij zonder rap tempo. Omstreeks 1985 waren er van de vele duizenden putten nog maar zo'n 1200 overgebleven. Sinds dien heeft de Stichting Land- schapbeheer Zeeland (SLZ) ongeveer 300 nieuwe putten kunnen aanleggen. In diezelfde periode verdwenen er ook nog 100 putten, zodat er per saldo 200 nieuwe drinkpoelen zijn bijgekomen. Ook is het onderhoud van be staande putten flink aangepakt. Tussen de 30 en 50 putten wor den jaarlijks opgeknapt. Het behouden en uitbreiden van de putten is vooral van belang voor amfibieën als kikkers, padden en salamanders. In Zeeuws-Vlaanderen wordt voor een bedrag van één miljoen gul den een bijzonder project uitge voerd, gericht op het versterken en vergroten van leefgebieden voor de zeldzame kamsalaman- der en boomkikker. Eind dit jaar zullen er totaal 300 kleinere en grotere nieuwe leefgebiede bijgekomen zijn. Nu al is duidt lijk dat het project met nan- voor de kamsalamder vruchte afwerpt. Of de boomkikker me het herstelplan geholpen word! is nog afwachten. De boomkikker, vroeger alge meen in heel Zeeuws-Vla and* ren, heeft zich teruggetrokke op een laatste bolwerk in het ui terste westen van de streek, ii de omgeving van Cadzand, Rt tranchement en Aardenbur; Het herstelplan moet voorkc- men dat het dier helemaal ui Zeeuws-Vlaanderen verdwijnt Lichtpuntje Er is overigens één lichtpunt}- sinds enkele jaren wordt d boomkikker ook gesignaleert (en vooral gehoord) in de Ko; van Schouwen. Daar is een vri groot gebied met redelijk wa* natte terreinen aanwezig. Niet duidelijk is of het om ee' inheemse soort gaat of import: uit Zuid-Frankrijk. Mogelij! heeft iemand enkele exempli ren van het dier meegenomen e uitgezet. Er worden pogingen in het weri gesteld om de aanwezigheid va: de boomkikker in de Schouws Westhoek in kaart te brengen, pagina 23: drinkput siert het? door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Drank stelen en over auto's lopen. Soms loopt een avondje stappen wel erg uit de hand, zoals in de nacht van 11 op 12 mei dit jaar. Drie mannen uit Goes moesten hun daden dinsdag verantwoorden voor de politierechter. Ze kregen alle drie een forse geldboete. „We waren in EITorro", vertelde een van de drie verdachten, een 21-jarige man. „We duwden per ongeluk tegen de deur van het magazijn en zagen daar de drank staan. We hebben drank gepakt en zijn via de nooduit gang weggegaan en richting Goes-Noord gelopen." Hij nam samen met een 20-jarige vriend wat flessen mee en ontmoette buiten de derde verdachte, een 22-jarige man. Onderweg gin gen twee van de drie mannen o; auto's staan en vernielden onde andere een buitenspiegel. De 21-jarige man kon zich nie herinneren dat 'hij op een aut had gestaan, maar de voetaJI drukken die hij achterliet ware overduidelijk. Zijn 22-jarig vriend wist het nog wel, maar k ontkende dat hij had gewete dat de drank gestolen was. Zij: advocaat, J. C. van den Doe verklaarde dat de man de drani op de parkeerplaats van eenst- permarkt had aangetroffen e veronderstelde dat het van ee boodschappenwagen was ge vallen. De rechter geloofde niets va die verklaring; hij veroordeelo de twee die op de auto's hadde gelopen tot duizend gulden boe te en de man die alleen draii had gestolen tot vijfhonden gulden. door Maurits Sep VLISSINGEN - Een vaartocht je door de havens van Vlissingen en Terneuzen, een rondleiding door de industriegebieden en een bezoek aan een paar bedrij ven. De havens als toeristische attractie - de Port Promotion Council Zeeland en het Bureau voor Toerisme Zeeland zien er wel brood in: leuk voor de toe rist en goed voor de industrieën. Industrieel toerisme. Rotter dam en Antwerpen doen het al, Vlissingen en Terneuzen denken er nu ook over na. „Het staat in ons activiteitenplan voor vol gend jaar", beaamt voorzitter H. Plasse van de Port Promotion Council Zeeland (PPCZ). „Het spreekt ons erg aan en het past uitstekend in onze doelstelling om het imago van de havenin dustrie te verbeteren." De PPCZ wil volgend jaar een open dag houden waar Zeeuwen op kunnen intekenen. Zij kun nen aangeven welke bedrijven zij graag zouden willen bezoe ken. Op basis van die wensen en de mogelijkheden van de bedrij ven om bezoekers te ontvangen, wordt een programma in elkaar gezet. „Nog niet echt industrieel toerisme", zegt Plasse, „maar het begint erop te lijken. Als het aanslaat, gaan we ermee door en breiden het uit." De bedrijven in de havens heb ben volgens hem wel degelijk interesse. De belangstelling van toeristen is er evenzeer, zegt M. Tempelman van het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ). Regelmatig komen vragen bin nen of het mogelijk is de haven van Vlissingen met een rondlei ding te bezoeken. En in Terneu zen trekt het sluizencomplex veel mensen, weet zij. „Boven dien, als je het aanbiedt, ont staat er vanzelf ook een behoef te." Altijd leuk Havens zijn, hoe industrieel ze ook zijn, altijd leuk, verklaart Tempelman. „Ook vanwege het vervoer over water. Ze kunnen zeker in Zeeland dus een bijdra ge leveren aan het toerisme." Alleen rondrijden in een bus en uitleg krijgen, heeft volgens haar niet veel waarde. Vervoer per boot moet deel uitmaken van de rondleiding, eventueel een oversteek van de Wester schelde tussen Sloe en Kanaal zone. En spraakmakende be drijven zoals de kerncentrale Borssele moeten meedoen. De kerncentrale laat op eigen initiatief deze zomer bezoekers van 16 jaar en ouder toe, op ver toon van een legitimatiebewijs. In de maand juli hebben 1608 mensen daarvan gebruik ge maakt. Vorig jaar kwamen in ju li en augustus samen nog geen duizend mensen opdagen. „Het is duidelijk dat technische on derwerpen toch veel in de be langstelling staan", concludeert woordvoerder A. van de Wete ring van de kerncentrale. Of de kerncentrale mee zal doen aan nieuwe initiatieven die het hele Sloegebied aangaan, durft Van de Wetering nu nog niet te zeggen. De Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) in Nieuwdorp heeft wel belang stelling, zegt directeur H. Co- dee. Hij heeft nog geprobeerd aan te sluiten bij de open dagen van de kerncentrale, maar had te weinig mensen en te weinig tijd. Dat is volgens Plasse voor meer bedrijven een probleem. „Ze kunnen niet zomaar grote groepen ontvangen." Daar wringt inderdaad de schoen, be vestigt directeur J. Philippen van Zeeland Seaports. „Het is leuk en goed voor ons imago, maar het mag ons echte werk, het ontvangen van schepen met lading, niet in gevaar brengen. Echter, Rotterdam en Antwer pen doen het en kunnen het in passen in hun werk, dus dat moet bij ons ook kunnen." door Manon Kotvis KNOKKE - In het Cultu reel Centrum Scharpoord in Knokke vindt van za terdag 5 tot en met dins dag 15 augustus de vijfen twintigste editie van de Internationale Kunst- en Antiekbeurs Scharpoord- Knokke (IKASK) plaats. Onder de .titel Nocturne Knocke viert IKASK het jubileum met een avond- beurs. Elke avond van vijf tot elf uur kunnen bezoe kers genieten van een ge varieerd aanbod van kunst en antieke voorwer pen. In de meer dan vij ftig stands worden haast evenveel verschillende vormen vaja kunst en an tiek getoond. Voorbeelden hiervan zijn: meubilair uit Europese landen als Duitsland en Vlaanderen vanaf de Haute Epoque tot Art Nouveau, Bieder meier, beelden en kunst voorwerpen vanaf de Middeleeuwen tot nu, zil ver- en glaswerk, oude- en hedendaagse juwelen, schilderkunst van alle tij den, Afrikaanse kunst, oude wapens en Chinees porselein Deze diversiteit wordt weerspiegeld in de aard en herkomst van de deelnemers. Zo zijn onder meer aanwezig Art Aar denburg, Baskania uit Antwerpen, de Thierry Camu Gallery uit Charle roi, Gerard Delsing uit Maastricht, galerie Reso nans uit Gent, Jo van Krij uit Knokke en kunsthan del van Wees uit Huizen. De thematentoonstelling Kunstschilders van de oostkust brengt hiernaast een selectie van schilder werken met Knokke als centraal thema. Dagelijks zijn er op de beurs ook demonstraties over restauratie en con servatie van schilderijen en meubilair. Hiernaast zijn er verschillende, an dere randmanifestaties. Zo wordt de beurs muzi kaal en culinair onder steund en zijn er activitei ten voor kinderen. Er is een gratis pendeldienst vanaf de belangrijkste parkeerplaatsen in Knok ke naar Cultureel Cen trum Scharpoord. Theo Dekker exposeert in en bij Kapel van Hoogelande Uitstel dreigt voor door Roelf Reinders HOOGELANDE - 'L'abuse d'alcool trouble la vue' staat in zwart op het witte T-shirt van de buurman. 'Alcoholmis bruik vertroebelt de blik'. „Het is altijd lachen bij Theo", zegt hij. Theo Dekker, de kunstenaar uit Wolphaartsdijk die in de Kapel van Hoogelande exposeert met beelden van hout en steen. „Theo, wat zei die boer op die gele klompjes nou?" 'Je moet ervan houden', had die boer gezegd. „Mooi toch?" Dekker is tijdens elke ex positiedag bij de kapel te vinden. Dekker, met weelderige bakkebaarden, trekt z'n bontgekleurde hemd uit. „Kijk nou, daar komt m'n vader. Heb je dat er ook nog bij." Als hij praat, vallen een paar gouden tanden op. Een bejaarde man loopt met krukken heel langzaam het kerkhof op. Dekker vraagt of het zo lukt. Z'n vader antwoordt dat het geheel op z'n gemakkie gaat. Uit de kapel klinkt een gitaar, een man zingt een stukje van een liedje van Eric Clapton. Dekker loopt naar binnen. „If I saw you in heaven.De gitarist kapt na een valse toon en zet het instrument terug tegen het oude orgeltje in de hoek. „Ik kon het niet laten. Ik zag hem staan en moest even spelen." In de kapel hangt een groot, houten wiel. Erachter staan grillig gevormde stenen op de vloer. De vrouw met het lange, bruine haar wil van Dekker weten wat het voorstelt. Het is een medicijnwiel, en die stenen, dat is het tweede sacra. „En dit is het eerste." Hij draait zich om en wijst naar een raampje in het kapelletje. „Ik kwam hier eens om acht uur 's avonds. Het licht viel als een spot naar* binnen en klom verder. Dat vibreerde zo mooi, het echte mantragebeuren. En daar wil ik het over hebben." Hij draait zich weer om naar het rad en de stenen „Het staat voor evenwicht, mannelijke en vrouwelijke energie, creativiteit, sek sualiteit." door Rolf Bosboom YERSEKE - Het kokkelseizoen in de Waddenzee dreigt te wor den uitgesteld. De Waddenver eniging en Vogelbescherming Nederland hebben dinsdag, zo als verwacht, bezwaar aangete kend tegen de vergunning voor mechanisch vissen op kokkels in het gebied. Daarmee is de ver gunning automatisch geschorst. Het Nederlands Instituut voor Visserijonderzoek (RIVO) becij ferde vorige week dat er vol doende kokkels in het Wadden gebied liggen: 29.000 ton kokkelvlees. Dat is volgens het instituut meer dan genoeg om de voedselvoorziening voor de vo gels veilig te stellen. Toch zijn de Wadden vereniging en Vogelbescherming aller minst gerustgesteld. Volgens hen is het schijn dat er genoeg kokkels zouden liggen voor zo wel vissers als vogels. Zij signa leren juist een 'dreigend voed seltekort' voor met name de scholeksters. De organisaties wijzen erop dat scholeksters kokkels bij laag water vinden op droogvallende platen. Dertig procent van die platen is gesloten verklaard voor visserij en op die gebieden zijn de vogels aangewezen. Vol gens de organisaties zijn schol eksters echter 'bijzonder plaatsgetrouw', zodat het niet vanzelfsprekend is dat ze zich verplaatsen naar de gesloten platen. Een ander argument is dat scholeksters niet in staat zijn al le schelpdieren op de droogvai lende platen te vinden. In wei kelijkheid zou het om minde dan de helft gaan. Bovendie daalt het gewicht, en dus de voe dingswaarde, van de kokkels: de loop van de winter aanzien lijk. Verder, zo zeggen beide organ: saties, vulden de vogels hun d eet voorheen aan met mossele van de stabiele mossel banke: Die zijn echter uit de Wadden zee verdwenen, zodat er voord vogels geen alternatief voedx meer is. Overhoop Nu de vergunning, die 14 augus tus van kracht zou worden, geschorst moet de Producenten organisatie Kokkelvisserij ee voorlopige voorziening aanvn gen bij de Raad van State. Da gebeurt vandaag. Secretan J. D. Holstein hoopt dat er 2 augustus een uitspraak ligt. Di dag komt het visseizoen waar schijnlijk op gang. Verder uil stel brengt de sector in de pro blemen. „Dat kost geld", aldu Holstein. „Bovendien gaat ft kwaliteit er ook niet op voor uit." De natuurbeschermingsorgani saties en de visserijsector ligge al geruime tijd met elkaar over hoop over de invloed van kokkel visserij. De organisatie zien het Waddengebied he liefst volledig gesloten voor di vissers. Volgens de sector is voldoend aangetoond dat er geen sprak is van een voedseltekort als ge volg van de kokkelvisserij. Houten torso De vrouw, een Brabantse die in Gapinge woont, zegt tegen Dekker dat ze het beeld vlak voor de ingang zo mooi vindt. Een torso van hout met het begin van bo venbenen De ene kant lijkt een vrouw, de andere kant een man. Dekker zegt dat het een gedeelte van een 'gesloopte' iep uit z'n woonplaats is. Hij zag er direct een lichaam in. „En dat moet een vogel voor stellen?", vraagt de vrouw overeen ander beeld. „Dat mag je zelf weten." Het groepje waar de vrouw bij hoort, stapt op de fiets. Ze doen de Terre des Hommes fietsroute. „We zijn speciaal even afge weken, ik wist dat dit kapelletje hier stond. Hier is altijd wel iets te doen." Een Utrechtse in een rood jurkje maakt een foto van de houten torso. „Zelden zo'n mooi beeld gezien." In Noord-Hol land heeft ze onlangs vier beeldentuinen bekeken, ze was er speciaal voor naartoe gekomen. En ze vond er niks aan. Dek kers expositie ziet ze eigenlijk bij toeval „Ik ben er compleet door verrast." Ze is geen werk of uitkering kon kri, gen en zonder inkomen gee: huis. „Als ik werk of een uitke ring hebhoef ik niet meer te ste len." Nomes vertelde de man dat h niets voor hem kon doen. kan alleen de richting aange ven." Door hem tot een werkstraf va: 140 uur te veroordelen, hoopte rechter dat de man wat strutj tuur in zijn leven krijgt. Verde moet de man regelmatig naard( reclassering en kreeg hij e® maand voorwaardelijke gevat; genisstraf. „Ik hoop dat u er e£ goede draai aan kan geven",» de politierechter. In de kapel hangt een groot houten wiel. Erachter staan grillig gevormde stenen op de vloer. foto Lex de Meester niet de enige. Dekker zegt dat een man totaal niet door had dat er een expositie was.,Ik ga eens lekker dat leuke kapelle tje bekijken", omschrijft hij de houding van de man. Hij had z'n fiets tegen de houten torso gezet en was teruggedeinsd toen hij binnen geen kerkbanken maar een immens wiel aan het plafond vond. Dekker: ..Kunst moet geen religie wor den, maar hier ben ik ook niet kapot van. Een open oog is toch prettiger dan een dichte blik, niet?" Volgens Dekker vindt niet iedereen beel den op een kerkhof een goed idee. De Utrechtse vindt het niet erg. „Het zijn odes aan de graven. Ik wou dat ik zulke mooie beelden op m'n graf krijg.Dekker zegt dat sommige mensen hoofdschud dend weglopen als ze de beelden naast de grafzerken zien. „Een graf is niet heilig, het is ook maar een teken. Iemand krijgt door mijn beelden weer andere tekens te zien. Een graf heeft energie, daar wil ik het over hebben." Sparta Dekker stapt op z'n grijze Sparta-brom- mer uit 1962 ('Echt een bitch, met sleute len ben ik een stuk van een vinger verlo ren') en tuft tussen de beelden door naar z'n ouders. Zijn vader zit in de stoel die de kunstenaar hem heeft gebracht. De man legt uit dat hij niet meer zo snel kan lopen omdat een deel van z'n been is geampu teerd. „Maar je hebt hem goed geconser veerd, Theo." Dekker vertelt dat z'n va der dat ene beeld van dat hakblok met z'n been associeert. „Wat hebt u nou?", vraagt de buurman aan een kale bezoe ker die in de schaduw van een boom staat. De man heeft iets om z'n arm ge bonden. „RSI?" Nee, het is een tennis arm. Het is altijd lachen bij Theo. De expositie van Theo Dekker in en rond de Kapel van Hoogelande tussen Middelburg en Biggekerke duurt nog tot en met 6 augustus. Dekker is elke dag aanwezig. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Ik steel om te kunnen eten", zei een 19-jarige Vlissinger dinsdag tegen de po litierechter. De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats en leeft op straat. Om hem een duwtje in de goede richting te geven, veroordeelde politie rechter G. Nomes hem tot een werkstraf. In mei en april dit jaar stal de man twee fietsen, een brommer en nam hij diverse spullen mee van een man bij wie hij logeerde. De verdachte gaf alles toe. Hij legde uit dat hij zonder huis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 16