Regio's weren Molukkers PZC Doodstraf voor corrupte Chinese topfunctionaris Israël krijgt met Mosje Katzav een rustpunt Duitse regering ontvangt eerste IT-gastarbeider met open armen Bush moet positieve toon aanslaan op nationale conventie buitenland Brits verbod op groepsseks homo's illegaal Politie Ivoorkust slaat betoging oppositie uiteen Lokale autoriteiten vrezen overslaan onlusten Twaalf doden bij aanslag op Indiase trein Mohammed VI groet Marokko Arias erkent zege Chavez Illegalen onderschept in Italië Poetin bezoekt Libië Studie Taiwan naar order fregatten Unicef laakt commerciële adoptie dinsdag 1 augustus 2000 STRAATSBURG - Het Britse verbod op groepsseks tussen mannen is illegaal. De regel schendt het recht op privacy. Dat heeft het Europees Hof voor de Rechten van de Mens gisteren bepaald. De rechtbank in Straatsburg tikte de regering in Londen op de vingers na een zaak die door een 52-jarige Brit was aange spannen. De man was in Groot - Brittannië veroordeeld omdat hij met vier andere mannen seks had gehad. De Britse wet ver biedt seks tussen meer dan twee mannen, ook als alle betrokke nen er mee instemmen. Zijn ver oordeling was gebaseerd op een video-opname die de politie bij een inval in het huis in beslag had genomen. De zeven Europe se rechters waren unaniem van mening dat de veroordeling een schending betekent van artikel 8 van de rechten van de mens, dat het recht op privacy garan deert. Het hof vindt dat het ver bod een schending is van artikel 8 van de Europese Conventie over de Mensenrechten. De Britse regering moet de man een schadevergoeding van 33.320 pond 120.000) betalen. AP ABIDJAN - Met traangas en zwepen hebben veiligheidstroe pen in Ivoorkust gisteren een betoging van de oppositie uit eengeslagen. Volgens ooggetuigen waren de demonstranten op weg naar de Franse ambassade toen de auto riteiten ingrepen. Vijftig beto gers werden gearresteerd, een onbekend aantal werd door mi litairen en agenten op de grond gedwongen en met zwepen ge slagen, aldus de getuigen. De aanhangers van de promi nente oppositieleider Alassane Dramane Ouattara wilden hun steun betuigen aan de Franse minister van Samenwerking Charles Josselin, die vorige week verklaarde dat geen enke le kandidaat buitengesloten mag worden van de presidents verkiezingen in september. De militaire regering van het West- Afrikaanse land reageerde daar furieus op, omdat Parijs daar mee zou hebben aangegeven achter Ouattara te staan. AP van onze redactie buitenland PEKING - Een vooraanstaan de Chinees ex-parlementariër is gisteren in Peking ter dood veroordeeld wegens corruptie. Cheng Keije, ex-vice-voorzit- ter van het presidium van het Nationaal Volkscongres, het Chinese parlement, werd schuldig 'bevonden aan het aannemen van 41 miljoen yuan (ongeveer 11,5 miljoen gulden) aan- steekpenningen. Hij zou zich hebben laten omkopen toen hij tussen 1990 en 1997 gouverneur van de autonome regio Guangxi in het zuiden van China was. Cheng kreeg zijn functie bij het parlement in 1998. Zijn voor ganger Li Peng was j uist parle mentsvoorzitter geworden. Cheng werd in april van zijn functie ontheven. Als de straf in hoger beroep wordt bekrachtigd is Cheng de hoogste functionaris in China die wegens corruptie ter dood wordt gebracht. Premier Zhu Rongji beloofde het Volkscongres begin dit jaar dat hij 'genadeloos' zou optre den tegen corrupte politieke leiders. AFP/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - Vluchtelingen van de Molukken zijn niet meer wel kom in andere delen van Indo nesië, zoals het noorden van Su lawesi en in de provincie Papoea (voormalig Irian Jaya). De auto riteiten zijn bevreesd dat met de komst van de Molukkers de ver houdingen tussen lokale mos lims en christenen zullen ver slechteren. In verschillende havenplaatsen in Papoea zouden militairen verhinderen dat de Molukkers van boord gingen van de sche pen waarop ze gevlucht waren. Op een spandoek in de haven van Numbay stond zelfs te le zen: 'Wij weigeren vluchtelin gen van de Molukken'. In Pa poea zijn al vele duizenden Mo lukse vluchtelingen. GAUHATI - Een aanslag op een trein die militairen vervoerde heeft in het noordoosten van In dia gisteren aan zeker twaalf mensen het leven gekost. Tien van de doden waren militairen. Zondag werd in hetzelfde ge bied een vrachttrein opgebla zen. In beide gevallen gaat de ver denking uit naar rebellen die willen dat Assam onafhankelijk wordt van India. Hun acties en het antwoord van de regering hebben tot dusverre aan vijfduizend mensen het le ven gekost. AP Ook worden de Molukkers niet toegelaten tot sommige delen van Sulawesi. Plaatsvervan gend gouverneur Freddy Harry Sualang van Noord-Sulawesi zei dat de komst van de vluchte lingen een te grote last zou zijn voor zijn regio. De Indonesische minister voor Mensenrechten, Hasballah Saad, noemde het weigeren van de vluchtelingen 'zeer tragisch'. Hij kondigde aan de kwestie te zullen bespreken met de betrok ken landsdelen. ,,We betreuren de weigering omdat de vluchte lingen niet tot de strijdende par tijen behoren. Zij zijn slachtof fers van het conflict. We kunnen ze niet de hongerdood laten sterven op zee." Afgezet In Jakarta werd gisteren bekend dat een Indonesische generaal, die het hervormingsbeleid van president Wahid een warm hart toedraagt, is afgezet als com mandant van Kostrad. Dit 30.000 man tellend elitekorps heeft binnen de strijdkrachten een centrale machtspositie. De topmilitair, luitenant-gene raal Wirahadikusumah. werd overgeplaatst naar het militaire hoofdkwartier in Jakarta. Wat hij daar gaat doen is onduide lijk. Als zijn opvolger bij Kos trad is de chef van het militaire bevel in Jakarta, generaal-ma- joor Ryamizard Ryacudu, be noemd. Ryacudu is de schoon zoon van Try Sutrisno, een voor malige legercommandant en vi ce-president onder oud-presi dent Soeharto. Wirahadikusumah, die op 29 maart op de post was benoemd, deed eerder dit jaar van zich spreken toen hij kritiek uitoe fende op de legertop en openlij ke steun uitsprak voor de maat regelen die Wahid nam om het burgergezag over de strijd krachten te versterken. Ook steunde hij de president toen de ze de voormalige legerleider Wiranto als minister ontsloeg. In een reactie suggereerde Wira hadikusumah dat hij mogelijk is overgeplaatst omdat hij wijd verbreide corruptie bij het Kos- trad-korps had ontdekt. Maar volgens Salim Said, een gere nommeerde deskundige op het gebied van militaire zaken, is het ontslag een politiek besluit van de president zelf. Said zei dat Wahid met zijn steun voor Wirahadikusumah veel gene raals tegen zich in het harnas heeft gejaagd, maar de relatie met de strijdkrachten wil verbe teren nu hij zelf steeds meer on der vuur komt te liggen. AP/ANP van onze redactie buitenland NEURENBERG - De Indonesi sche computerexpert Harianto Wijaya heeft gisteren de eerste tijdelijke werkvergunning voor buitenlandse IT'ers in ont vangst genomen. Met het ver gunningenstelsel hoopt de Duitse regering uiteindelijk 75.000 vacatures op te lossen in de informatietechnologie. Bedrijfsleiders en politici vre zen dat recente aanslagen op buitenlanders nadelige gevol gen hebben voor de werving van buitenlandse computerexperts. Wijaya heeft nu een werkver gunning op zak die vijf jaar gel dig is. De 25-jarige student van de Technische School van Noordrijn-Westfalen is een half jaar voor het einde van zijn stu die met de hoogst mogelijke cij fers afgestudeerd en heeft al een baan gevonden bij Aixcom, een softwarebedrijf in Aken. ,,De magere belangstelling voor de vergunningen is de beste in dicatie dat Duitsland geen aan trekkelijke werkplaats is voor buitenlanders", waarschuwde Bernhard Rohleder, voorzitter van Bitcom. Bitcom is een sa menwerkingsverband van in- f ormatietechnologiebedri j ven Ondanks de aanvankelijk grote belangstelling voor de verstrek king van twintigduizend ver blijfsvergunningen, hebben slechts 5.400 serieuze kandida ten zich aangemeld. In de deel staat Hessen, waar 1.271 plaat sen beschikbaar zijn, meldden zich 25 kandidaten. Het aantrekken van computer experts is ook moeilijk omdat Duitsland in vergelijking met de Verenigde Staten veel minder te bieden heeft aan werknemers, zoals opties op aandelen. Daar naast zijn de belastingen in Duitsland relatief hoog. Het te kort aan computerexperts in Duitsland is groter dan elders in de wereld omdat de grenzen voor buitenlandse werknemers doorgaans dichtblijven. Buitenlanders die in Duitsland willen werken, moeten aanto nen dat ze een passende oplei ding hebben afgerond.AP RABAT - De Marokkaanse koning Mohammed VI wuift naar het publiek bij festiviteiten ter gelegenheid van zijn eerste jaar als monarch. De vorst maakte gisteren onder andere een rondrit door Rabat. De populaire 36-jarige ko ning, die vorig jaar zijn vader Hassan opvolg de, liet eerder als gebaar negenhonderd gevan genen vrijOnder hen was ook een Nederlandse trucker, die vastzat wegens drugssmokkel. foto Abdelhak Senna/AFP Wie hebben Simon Peres verraden? Knessetleden van de Arbeiderspartij keken gistermiddag in bijna alle richtingen toen bekend werd dat niet hun kandidaat, maar Mosje Katzav van de Likoed, zich de komende zeven jaar president van Israël mag noemen. Al snel bleek dat de zeventien fractieleden van de religieuze partij Shas zich tegen Peres hadden gekeerd. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Shas-politici waren de gebruikelijke verdachten, maar er moeten meer Knessetleden zijn ge weest die hun beloftes richting Arbei derspartij niet nakwamen. Arabische vertegenwoordigers? David Levy's tweemans Gesher-groep? Of kon het waar zijn wat in Shas met grote stellig heid werd beweerd, namelijk dat er af valligen waren binnen de Arbeiders partij? De grote zaal van de Knesset was tot de nok gevuld met achterdocht, maar in alle ontzetting was één ding duidelijk: Simon Peres had opnieuw een zeker lij kende overwinning omgezet in een ver pletterende nederlaag, misschien de meest vernederende van de zes die hij in zijn politieke carrière heeft geleden. De tegenstander van Peres was een po liticus van het tweede plan. Een licht gewicht vergeleken met de ex-premier, die Israël aan zijn kernwapens hielp en de Nobelprijs voor de vrede in de wacht sleepte. Een aardig en bekwaam licht gewicht, dat wel. In 1970, Katzav was toen 24, werd hij Katzav geeft na zijn verkiezing commentaar aan de media. gekozen tot burgemeester van Kiryat Malachi, een stadje in Israël met een bevolking van voornamelijk immi granten uit het Midden-Oosten. Hij was er in 1951 terecht gekomen na zijn aankomst uit Iran. Katzav was actief in het politieke stu dentenleven, bracht het tot fractie voorzitter van de Likoed en was een paar keer minister op minder prestigi- analyse euze departementen als Transport en Toerisme. Hij staat bekend als gema tigd, zowel in religieus als politiek op zicht. foto AP In Kiryat Malachi, waar de 55-jarige Katzav nog steeds woont, kostte het hem geen moeite eenvoudig te blijven. Zijn oude moeder, zijn trouwste sup portster, was dagen in de weer met haar psalmboek om de verkiezing van haar zoon af te dwingen. En ook zijn vrouw en de buren droegen hun steentje bij. En dan was er rabbijn Jitschak Kaduri, de naar verluidt meer dan honderd jaar CARACAS - De Venezolanen hebben zich uitgesproken voor een tweede ambtstermijn van zes jaar voor president Chavez. Dat bleek gisteren toen de uitslagen van de zondag gehouden verkiezingen bekend werden gemaakt. Hij werd anderhalf jaar geleden president. Op basis van 84 procent van de stemmen had Chavez 59 pro cent vergaard. Zijn naaste rivaal Francisco Arias Cardenas, voormalig gouverneur van de deelstaat Zulia. stond op 38 procent. De opkomst was hoger dan verwacht: 56 procent. Chavez kreeg echter niet de tweederde meerderheid die nodig is om zijn eigen mensen in het hooggerechtshof en bij het Openbaar Ministerie te kunnen benoemen. Arias erkende gisteren dat hij was verslagen. AP ROME - De Italiaanse politie heeft in de nacht van zondag op maandag 124 illegale Koerden uit Irak aangetroffen in twee Duitse trucks. De vrachtwagens werden aangehouden bij Alessandria in het noorden. De chauffeurs zijn gearrresteerd. Bijna de helft van de illegalen zijn kinderen. De Italiaanse kustwacht pakte zondag 418 mensen op die in de zuidelijke regio Calabria illegaal aan land probeerden te gaan. AFP/ANP MOSKOU - De Russische president Poetin gaat op bezoek naar Libië. Dat meldde een politiek adviseur van Poetin gis teren. De Libische minister van Buitenlandse Zaken Rahman Shalgam bracht gisteren tijdens een bezoek aan Moskou een uitnodiging van de Libische leider Khadaffi over. De datum van het bezoek is nog niet bekend. Rusland wil de militair-technische samenwerking met Libië nieuw leven inblazen. Libië en de Sovjet-Unie werkten mili tair en economisch nauw samen. Met het bezoek zet Poetin zijn contacten voort met landen die bij de Verenigde Staten in een slecht blaadje staan. Midden juli reisde Poetin naar Noord-Korea, vorige week was de Irakese vice-premier Aziz in Moskou. RTR/AFP TAIPEI - De Taiwanese president Chen Shui-bian laat de om standigheden onderzoeken waaronder de Taiwanese marine in 1992 zes Franse fregatten heeft gekocht. Chen kondigde gisteren aan dat hij de corruptie in zijn land actief gaat bestrijden. Bij de aankoop van de fregatten is des tijds ongeveer 760 miljoen dollar aan steekpenningen be taald. Het toenmalige hoofd aankoop van de Taiwanese mari ne, kapitein Yin Ching-fen, werd in 1993 vermoord aange troffen. Hij stond op het punt het schandaal te onthullen. Centraal in het onderzoek naar de moord staat kolonel Kuo Li-heng die tot een levenslange gevangenisstraf is veroor deeld. Hij ontving ruim 300.000 dollar aan steekpenningen van de Franse firma Thomson-CSF. AFP/ANP BERLIJN - Het kinderhulpfonds van de Verenigde Naties, Unicef, waarschuwt voor een groeiende commercialisering bij de adoptie van baby's uit de Derde Wereld. Volgens Unicef wordt ook de invloed van criminelen steeds groter. Het kinderfonds spreekt over adoptie-business, waarbij steeds meer particuliere aanbieders een rol spelen. De groei ende vraag in het Westen naar baby's, ontoereikende wetten, ontbreken van overheidscontroles en de opmars van bemid deling via Internet leiden tot misstanden. Het welzijn van het kind staat nog maar zelden op de voorgrond, laakte Unicef gisteren in Berlijn de praktijken in sommige ontwikkelings- en Oost-Europese landen. DPA/AFP oude mysticus, die zijn invloed deed gelden in Shas en andere ultra-ortho doxe partijen. In een brief aan de Shas- fractie schilderde hij Katzav af als een godvruchtig man, die 'Beit Hanassi', de presidentiële residentie, een religieus tintje zal geven. In aansluiting op de brief liet Kadouri nog weten dat hij af gelopen zondag een visioen heeft gehad waarin hem de overwinping van Katz av in de Knesset was geopenbaard. Misschien vond de Shas-fractie dat ze niet tegen de goddelijke voorzienig heid in mocht stemmen. In ieder geval was de kogel door de synagoge toen de leden van geestelij k leider Ovadia Josef te horen kregen dat ze mochten stem men wat hun hartje begeerde. Dat alles ondanks de goede persoonlijke relatie van Josef met Peres. Het gerucht gaat - maar in de Knesset wemelt het dezer dagen van de geruchten - dat rabbijn Josef zich kwaad heeft gemaakt over een aanbeveling van Peres' partijge noot Beilin om het ministerie van Godsdienstzaken en de 'religieuze ra den' - weinig meer dan een vorm van werkverschaffing voor rabbijnen - af te schaffen. De leden van de Knesset, zelfs afge vaardigden die niet op hem stemden, hadden het na afloop van de verkiezing te doen met Simon Peres. Wat een waardig slot had moeten worden van de opmerkelijke carrière van een staatsman, liep uit op een toonbeeld van benepen provinciale politiek. Het Israëlische volk krijgt nu Katzav als president. Die mist de ruime inter nationale ervaring van Peres, maar hij is onkreukbaar, staat dicht bij het ge wone volk en is wars van intriges. Na het vertrek van de flamboyante Ezer Weizman wacht de presidentiële resi dentie een saaie tijd. Maar misschien is zo'n rustpunt precies wat Israël nodig heeft. GPD door John Wanders PHILADELPHIA - Philadel phia biedt deze week onderdak aan de Republikeinse nationale conventie. Dit megafestijn, dat gisteren van start ging, trekt veel aandacht van de media. En daarmee ook van actievoerders van uiteenlopend pluimage. Sommige demonstranten hopen op een herhaling van de eind vo rig jaar gevoerde veldslag tij dens de Wereldhandelsconfe rentie in Seattle. Maar de kans daarop is klein. Het aantal ac tievoerders is dit keer bedui dend minder. En de politie van Philadelphia lijkt beter voorbe reid dan die van Seattle. De nationale conventie, die eens in de vier jaar plaatsheeft in het zicht van presidèntsverkiezin- gen, is grotendeels voorgekookt. De voornaamste taak van de 2066 gedelegeerden - het aan wijzen van de Republikeinse presidentskandidaat - is reeds volbracht. Hoop George W. Bush won bijna vijf maanden geleden de strijd om de nominatie Hij is de hoop van de partij. Ook de Republikeinse kandidaat voor het vice-presi- dentschap is bekend: Dick Che ney, de man die in 1991 als minister van Defensie onder president George H. Bush (de vader van de huidige presi dentskandidaat) mede leiding gaf aan de Golfoorlog tegen Irak Niettemin is de bijeen komst in Philadelphia voor de Republikeinen van eminent be lang. Het partijcongres biedt Bush jr. bij uitstek het nationale plat form dat hij nodig heeft om zijn imago aan te schei-pen. En om dat het bij verkiezingen in de VS voornamelijk om de poppetjes gaat, straalt dat imago af op de rest van de partij. Tijdens de voorverkiezingen ontpopte Bush zich bij vlagen als een stuntelende politicus met on aangename karaktertrekjes. Erger, als een handlanger van het christelijk fundamentalis me. Extreem De filosofie van christelijk rechts mag een groot stempel drukken op het kader van de Re publikeinse partij, maar is on geschikt als gedachtengoed voor een presidentskandidaat. Het is te extreem om het Ameri kaanse volk op de alles bepalen de verkiezingsdag te overtui gen. Dat is de les die de Republikei nen hebben getrokken uit de voor hen dramatisch verlopen presidentsverkiezingen van 1992. De toen in Houston (Texas) ge houden nationale conventie was te agressief van toon en schrikte miljoenen kiezers af. De oerconservatieve Pat Bucha nan (toen nog lid van de Repu blikeinse partij) geselde de natie met zijn 'cultuuroorlog' tegen de liberale kinderen van de ja ren zestig. Een van die kinderen was Bill Clinton. Hij ging acht jaar gele den de verkiezingen in als 'een ander soort Democraat'. De rest is geschiedenis. De Republikei nen hebben een nipte meerder heid in het Huis van Afgevaar digden en de Senaat, maar de hoofdprijs, het presidentschap, is tot hun grote verdriet al acht lange jaren in handen van de Democraten. Met Bush en Che ney op het stembiljet hebben ze eindelijk weer zicht op succes in november. Midden Bush weet dat hij alleen kans van slagen heeft als zowel hij zelf als zijn partij opschuift naar het midden. De conventie in Philadelphia moet daarom bovenal een positieve bood schap uitdragen. Eendracht. Aandacht voor minderheden. Blik op de toekomst. Geen vuil spuiterij. Donderdagavond spreekt Bush over de hoofden van de gedelegeerden in het First Union Center, een enorm sportcomplex, de Amerikaanse natie toe. Dat wordt een cruci aal moment in de Republikeinse campagne. Bush zal zichzelf in zijn speech moeten neerzetten als een man die Amerikanen verenigt in plaats van verdeelt De demonstranten in Philadel phia behoeven geen nadere informatie over Bush. Veel ac tievoerders hebben borden meegebracht met een weinig flatteuze foto van Bush jr., plus het opschrift 'Gezocht voor Moord' omdat hij als gouver neur van Texas 137 ter dood ver oordeelde gevangenen liet exe cuteren. De demonstranten zijn er al van overtuigd dat de slogan 'een conservatief met compassie' een farce is. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5