Extra geld voor Antillen in zicht t Liberalen springen in bres voor transferinkomsten voetbalclubs Muziekindustrie is blij met einde van Napster PZC WEBSITE Vuur wer kbedri j ven weten vaak niet wat er precies in huis is binnenland vrijdag 28 juü 2000 Fourier ruimt laatste obstakel uit de weg Molukkers verstoken van geld uit Nederland Hoog boven de Friese meren Jongens leggen treinverkeer stil Half jaar voor hagedissenverkoper Vaste boekenprijs dupeert student Willem wint Stripschapprijs Plan spreiding sociaal zwakkeren met autoresponder.. Pi ETERS//VANDERELST' Zilver terecht Behoefte aan avondspreekuur van huisartsen Politie zoekt dierenharen in zaak-Maartje Pieck f 129,- f 129,- f 149,- f349," Nu in totaal f75,- beltegoed bij een Telfort Pak&Bel Pre-Paid Telfort van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Sinds twee weken is het voor Molukkers in Nederland onmogelijk geld te sturen naar familieleden op de door strijd verscheurde ei landengroep in Indonesië. Nederlandse Molukkers ma ken zich grote zorgen over de leefomstandigheden van hun dierbaren nu er nauwelijks geld is om voedsel en medicij nen te kopen. Op 14 juli is de vestiging van de Western Union bank, de enige interna tionale bank op de Molukken, verwoest en daarmee is de fi nanciële verbinding tussen Nederland en de Molukken weggevallen. Molukkers in Nederland ont- vangen de laatste weken steeds vaker smeekbedes van familieleden op de eilanden. Alternatief Veel Molukkers in Nederland stuurden via de GWK-bank in Nederland geld naar Ambon. Een woordvoerder van de Western Union bevestigt dat dit momenteel niet meer mo gelijk is. Alternatieven zijn volgens haar banken in Manado, Ujungpandang en Sorong. Deze plaatsen liggen echter buiten de Molukken en zijn voor de mensen daar niet be reikbaar. Geld sturen via de post is vol gens een woordvoerder van de Molukse gemeenschap in Ne derland te risicovol. De enige manier waarop volgens .hem familieleden kunnen worden geholpen, is door geld te stu ren naar bijvoorbeeld Jakar ta. In de Indonesische hoofd stad bevinden zich veel gevluchte Molukkers. Zij zou den het geld kunnen brengen naar familieleden in nood op Ambon. ANP pagina 13: protest in Middelburg JOURE - In het Friese Joure wordt het jaarlijkse ballonfeest gehouden. Gisteren, tegen het vallen van de avond, koos een dertigtal hete-luchtballonnen het luchtruim boven de meren van Friesland. foto Jan de Vries/GPD LISSE - Twee jongens hebben het treinverkeer op het traject tussen Haarlem en Leiden gisteren een half uur stil gelegd. Omstreeks half zes speelden zij op de rails een spelletje, waar bij ze bij het naderen van een trein pas op het allerlaatste mo ment aan de kant sprongen, aldus een NS-woordvoerder. De politie is naar de jongens op zoek. De machinist dacht één van de knapen geraakt te hebben en zette de trein stil. Onderzoek wees uit dat geen van beide kna pen is geraakt. Enkele honderden reizigers hebben door het voorval vertra ging opgelopen. De NS heeft bussen op het traject ingezet. Pas na een half uur kon het treinverkeer worden hervat. ANP DEN HAAG - Een handelaar in beschermde hagedissen is door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en een boete van 75.000 gulden. Dat heeft de Algemene Inspectiedienst (AID) gisteren bekendgemaakt. De reptielenhandelaar uit Almelo probeerde in februari 2000 hagedissen vanuit Mauritius via Schiphol Nederland binnen te smokkelen. Dat mislukte doordat zijn koerier met de dieren werd betrapt. Onderzoek van de AID leidde naar de opdrachtgever. De die ren met een handelswaarde van 200.000 gulden zijn in beslag genomen. In totaal hebben 44 reptielen de reis niet overleefd. De nog levende hagedissen zijn naar diverse Europese dieren tuinen gebracht. ANP UTRECHT - Nederlandse studenten betalen tien procent meer dan nodig is voor hun studieboeken. Dat blijkt uit een gisteren verschenen onderzoek van het Interstedelijke Stu denten Overleg (ISO) en de Consumentenbond. Net als voor andere boeken geldt voor studieboeken in Neder land een vaste prij sAlleen als de student via studieverenigin gen zijn boeken koopt, is dat goedkoper. Kortingen zijn echter alleen mogelijk als de verenigingen grote aantallen bestellen. Het ISO roept de politiek op een einde te maken aan de vaste prijs voor studieboeken ANP AMSTERDAM - Politiek tekenaar Willem, pseudoniem voor Bernard Willem Holtrop, heeft de Stripschapprijs 2000 ge wonnen. Het Stripschap heeft dat gisteren laten weten. Willem vestigde zich dertig jaar geleden in Frankrijk en groeide uit tot een van de toonaangevende cartoonisten van dat land. Hij maakte vooral furore met politieke prenten in het socialistische dagblad Libération. De afgelopen jaren maakte hij weer werk voor Nederlandse weekbladen. De Stripschapprijs wordt uitgereikt tijdens de Stripdagen, op 23 en 24 september in Den Bosch. ANP DEN HAAG - Woningcorporaties stoppen sociaal zwakkere gezinnen te vaak in dezelfde complexen bij elkaar en in de zelfde wijken. Dat is volgens criminologe J. Junger-Tas een belangrijke reden waarom er wijken ontstaan 'die vreselijk beroerd zijn, waar de mensen 's avonds niet meer over straat durven'. Junger zegt in Aedes Magazine, van de vereniging van wo ningcorporaties, dat de corporaties hun toewijzingsbeleid moeten veranderen. Zonder drastisch ingrijpen zijn de om standigheden in wijken als de Bijlmer in Amsterdam of Hoog vliet in Rotterdam niet meer terug te draaien. Aedes voelt hier niets voor. „Er zijn politieke en ethische gren zen gesteld aan plaatsingsbeleid. Dat zijn terechte grenzen", aldus directeur J. van Harten. ANP (Advertentie) (ga je toch wat geruster op vakantiej INTERNET EN COMMUNICATIE - one way or another - Heinkenszand, A58 Tel. 0113-565656 E-mail: info@pvde.nl door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Nederland over legt over financiële steun aan de Antillen zodra de economen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) op de eilanden zijn. „Dat kan een kwestie van een paar weken zijn. Maar de eerste stap moet van de Antillen ko men", zegt een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Binnenlandse Zaken. Volgens hem staat niets de An tilliaanse minister-president pourier in de weg om zijn schou ders eronder te zetten en de eco nomie te saneren. Het IMF moet die maatregelen vervolgens be oordelen. Al eerder heeft staatssecretaris De Vries (Antilliaanse Zaken) gezegd dat hij pas met hulp over de brug komt, nadat het IMF heeft aangegeven dat de eilan den voldoende hun best doen de economische crisis het hoofd te bieden. Of Nederland de gehele schuld, het huidige financieringstekort is ruim 106 miljoen Antilliaanse gulden (130 miljoen gulden), voor zijn rekening neemt, wil de woordvoerder niet zeggen. Noodwet Het Antilliaanse parlement (de Staten) keurde gisteren een machtigingswet goed. Deze noodwet geeft het kabinet het recht om tot 1 augustus volgend jaar via bijzondere bevoegdhe den de economische crisis aan te pakken. Hiertoe heeft het kabi net niet vooraf de instemming van het parlement nodig, zoals normaal is vereist. Pourier riep Nederland gisteren op de eilanden financieel te hulp te schieten nu de Antilliaanse regering met de machtigingswet laat weten dat het haar ernst is. De afgelopen weken heeft de Antilliaanse regering al enkele stappen gezet om de economie te saneren. Zo zijn de ontslagre- gels versoepeld en is de toela ting voor Nederlanders verge makkelijkt. Eerder kregen Nederlanders nauwelijks toestemming om op IJMOND - Offerblokken, zilveren schalen, kelken en andere attributen die de afgelopen weken uit tal van kerken in de provincie Noord-Holland werden gestolen, lijken met de aanhouding van een 25- jarige man zonder vaste woonplaats weer boven water te komen. De man werd aangehouden bij een auto die voor een pastorie in Santpoort was gesto len. GPD één van de vijf eilanden te gaan werken, omdat de Antillen bang waren dat de eigen arbeids krachten niet meer aan de bak zouden komen. Volgens het IMF is afschaffen van deze bescher ming een voorwaarde voor eco nomische herstel. De aangenomen machtigings- door Hans van Soest DEN HAAG - Voetbalclubs moeten de mogelijkheid houden hoge transferbedragen te innen als een speler tussentijds op stapt naar een andere club. De VVD wil zo snel mogelijk een Europese sportwet, waarin wet zet de Staten niet geheel buitenspel. Ze geldt niet voor alle beleidsterreinen, ze dient alleen om de crisis het hoofd te bieden. De Staten kunnen de besluiten achteraf toetsen. Als het parlement niet binnen een half jaar akkoord gaat, dan ver valt de beschikking. GPD sportclubs worden gevrijwaard van regelgeving die voor het re guliere bedrijfsleven geldt. VVD'er Rijpstra wil dat staats secretaris Vliegenthart van Sport zo snel mogelijk met haar Europese collega's om de tafel gaat zitten om wetgeving van de grond te krijgen. Veel voetbal clubs dreigen te worden gedu peerd, nu de Europese Commis sie het huidige transfersysteem in de voetbalwereld aan banden van onze redactie binnenland KAMPEN - Op het ontzielde li chaam van de enkele weken ge leden vermoorde scholiere Maart je Pieck (15) uit Kampen zijn waarschijnlijk dierenharen aangetroffen. Dat kan worden afgeleid uit het feit dat het uit ruim dertig men sen bestaande recherchebij standsteam bezig is met het verzamelen van honden- en kat tenharen in de wijk Midden we tering. Maartje woonde in deze buurt en verdween daar op dinsdag avond 11 juli rond kwart voor acht tijdens het rondbrengen van folders. Anderhalve dag la ter werd ze dood gevonden in het Roggebotsebos. De politie zwijgt in alle talen van onze redactie binnenland HILVERSUM - De Nederlandse muziekindustrie reageert ver heugd op de uitspraak van de Amerikaanse rechter die zegt dat het internetbedrijf Napster geen muziek mag verspreiden waar auteursrecht op rust. „Een steun in de rug", aldus een woordvoerder van auteurs rechtorganisatie Buma/Stemra. „Voor de industrie is de uit spraak goed. Ik ga ook niet zo maar bij Albert Heijn naar bin nen en neem een fles cola mee onder het mom 'ze hebben toch geld genoeg'. Zo is het ook met muziek. Daarin zitten door gaans veel manuren. Door de gratis verspreiding derven de artiesten inkomsten." De auteursrechtenorganisatie is wil leggen. De hoge afkoopsom men die er voor spelers worden betaald, beperken de bewe gingsvrijheid van profvoetbal- over de voortgang van het on derzoek, maar bewoners beves tigen dat het team op zoek is naar dierenharen. Op meerdere adressen in de buurt hebben agenten aan bewoners gevraagd of ze een huisdier hebben en of daarvan haren mogen worden meegenomen. De politie heeft inmiddels een tiplijn geopend. Verder heeft de hoofdofficier van justitie een beloning van vijftigduizend gulden uitgeloofd. De recherche is bezig met de verwerking van de zevenhon derd tips die de afgelopen weken zijn binnengekomen. Gezocht wordt nog naar be stuurders van enkele auto's die op de avond van de moord in de buurt zijn gezien. Verder speurt de recherche naar de kleren en sieraden van Maartje. GPD niet tegen Internet.Als er maar een veilig systeem komt waar mee muziek kan worden ver spreid en tevens betaling moge lijk is." Toch het origineel Ook de cd-industrie is tevreden Alhoewel L. Beerends van Uni versal Music denkt dat Napster heeft bijgedragen aan extra ver kopen. „Ik kan me voorstellen dat Napster zorgt voor omzet. Als een luisteraar via Internet muziek heeft binnengehaald, kan ik me voorstellen dat die consument later de hele cd koopt. Vaak willen mensen toch het origineel." Desalniettemin is Beerends van mening dat de rechten van ar tiesten beschermd moeten zijn. „Het is een belangrijk vonnis en een keerpunt in de regulering op Iers. Brussel vindt dit in strijd met het vrij verkeer van werk nemers binnen Europa. Veel Nederlandse voetbalclubs vrezen een derving aan inkom sten als door hen opgeleide spe lers naar buitenlandse topclubs vertrekken. WD'er Rijpstra is het met hen eens, „Het is onzin om voetbalclubs op dezelfde manier te behandelen als regu liere ondernemingen", zegt hij. „De clubs hebben elkaar nodig om een competitie te spelen, ter wijl het in het bedrijfsleven om het maken van winst gaat. De spelregels voor het bedrijfsle ven moeten dan ook niet alle maal van toepassing worden verklaard op de sport." Gevolgen Vooruitlopend op Europese re gelgeving, wil Rijpstra dat er ook in Nederland een sportwet komt. Volgens de WD'er wordt er ook in ons land bij het beden ken van nieuwe wetten te wei nig rekening gehouden met on bedoelde gevolgen voor de sport. Anderhalf jaar geleden kwamen allerlei kleine sport verenigingen in de problemen omdat ze niet konden voldoen aan de nieuwe arbeidsomstan dighedenwet. GPD Internet. Napster heeft in elk geval aangetoond dat je met muziek ook andere dingen kunt doen. Ik kan me voorstellen dat er in de toekomst abonneevor- men komen, waarbij consumen ten via platenmaatschappijen lid worden. De liefhebber van rock neemt dan rockmuziek af door in onze archieven te snuf felen." Napster is ook in Nederland po pulair. Internetters die zich aanmelden, kunnen snuffelen in cd-collecties van anderen Van de muziek die ze mooi vinden, kunnen ze een kopietje maken. Van omzetverlies is echter wei nig te merken, aldus een woord voerder van Roadrunner Arca de. „Ik kan niet zien hoe groot de impact van Napster is. Volgens mij valt de schade wel mee." ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Veel vuurwerkbe drijven hebben geen actueel overzicht van de hoeveelheid en de soorten vuurwerk op hun schappen. Veel gemeentes stel len dit ook niet verplicht bij het verlenen van de milieuvergun ning. Dit blijkt uit een onderzoek on der 51 vuurwerkbedrijven die de Inspectie Milieuhygiëne heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Volksge zondheid, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (VROM). Zonder actueel overzicht van de hoe veelheid vuurwerk, kan moei lijk worden gecontroleerd of een bedrijf niet te veel gevaarlijk materiaal heeft opgeslagen. Naar aanleiding van de vuur werkramp in Enschede laat mi nister Pronk van VROM alle 271 vuurwerkbedrijven in Neder land nog eens controleren. Bij de tot nu toe bezochte onderne mingen zijn geen grote onrecht matigheden geconstateerd Bij de controles is onder meer geke ken naar de ligging van de be drijven, hoeveel vuurwerk er volgens de vergunning aanwe zig mag zijn en of de vergunning wel duidelijke eisen stelt. Te dicht bij huizen Dit laatste bleek in sommige ge vallen niet zo te zijnZo stonden vier vuurwerkbedrijven te dicht bij enkele woonhuizen, waarop in het geval van brand het vuur te makkelijk kan overslaan. Dit mag alleen als de gemeente hier toestemmingvoorgeeft,maarin alle vier de gevallen was de ver gunning daar onduidelijk over. Volgens de Inspectie is dit mede de schuld van het ministerie van Defensie. Gemeentes worden bij het afgeven van de vergun ningen geadviseerd door dit mi nisterie. De adviezen zijn echter niet altijd helder, bijvoorbeeld over hoe ver de bedrijven van woonhuizen af moeten staan. Hierdoor zijn ook de afgegeven vergunningen onduidelijk. Minister Pronk heeft eerder al aangekondigd dit jaar met ver scherpte regelgeving te komen over de esien waaraan een mi lieuvergunning voor vuurwerk bedrijven moet voldoen. Ook komen er strengere veiligheids eisen voor de opslag en vervaar diging van vuurwerk. GPD DEN HAAG - De huisarts zou ook in de avonduren en in het weekeinde spreekuur moeten houden. Dat blijkt uit onder zoek van de Consumentenbond en het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Gezond heidszorg. Van het 1500 huishoudens tel lende consumentenpanel geven de meeste aan dat ze ook graag op een doordeweekse dag 's avonds naar het spreekuur wil len. Een kwart zegt ook behoef te te hebben aan een spreekuur overdag in het weekeinde. Huisartsen staan daar niet on welwillend tegenover, maar la ten weten dat er dan wel wat aan de werkdruk moet worden ge daan. Volgens de bond willen vooral werkende mensen op an dere tijden naar de dokter. ANP Advertentie Motorola 3588 NU VOOR Trium Galaxy Nu VOOR Nu VOOR Voor een goed gesprek neemt u graag even de tijd. Daarom krijgt u, als u voor 1 september 2000 uw Telfort Pak&Bel Pre-Paid activeert, in totaal f 75,- beltegoed. Dat is naast de gebruikelijke f 50.- nog eens f 25,- extra. Met uw Telfort Pak&Bel Pre-Paid kunt u nu niet alleen langer praten, u kunt er ook sms-berichten mee versturen. Bovendien bent u ook in het buitenland mak kelijk bereikbaar, want u kunt bellen en gebeld worden in meer dan 60 landen. Ga voor meer informatie over deze aanbieding of voor een aanvraagformulier voor internationaal bellen naar www.telfort.nl of bel onze klantenservice: 0800-1771.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3