ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Fraude met vaccinatie varkens Middelburgse verkijkt zich op Limburgse muntjes verkoper Burgeroorlog dreigt in Fiji BRISTOL Het rijk alleen VACATURES* A Beeldend tuinman Justitie verdenkt dierenartsen van afgeven valse gezondheidsverklaringen Milosevic schrijft verkiezingen uit Winter stopt bij Oranje Protest Molukkers in Middelburg Volleybalploeg kan titel verdedigen Vrouw verliest kind door bom in Düsseldorf 4 WEKEN VOOR PZC ïi CD O O W 3 Enkele bui Wolkenvelden en af en toe zon. Vooral in de middag kans op een bui. Weinig wind en maximumtemperatuur 19 graden. 243e jaargang no. 177 vrijdag 28 juli 2000 losse nummers 1,85 kunst cultuur door Barend Pelgrim OSSENISSE - Een Belgi sche dierenartsenpraktijk met vestigingen in het zui den van Nederland geeft volgens de Algemene In spectiedienst (AID) en justitie in Den Bosch op verzoek van Nederlandse varkenshouders valse ge zondheidsverklaringen af. De artsen verklaren de varkens gezond zonder de dieren echt te onderzoe ken. Volgens eigenaar F. La vrij sen van varkensmesterij Lavi in Os- senisse is er echter sprake van een hetze tegen het Belgische veterinaire bedrijf, dat de spil vormt in het geknoei met de val se attesten. In mei van dit jaar hebben me dewerkers van de AID op 22 adressen in de Brabantse plaat sen Reusel, Moergestel, Hooge Mierde, Boxtel, Haaren, Dron- gelen en het Zeeuws-Vlaamse Ossenisse invallen gedaan bij varkensbedrijven en dieren artsen. Het vermoeden bestond dat er gesjoemeld werd met de vacci naties van varkens. Bij de vee artsen gaat het om Nederlandse vestigingen van een Belgische dierenartsenpraktijk. Besparing Boeren zijn verplicht varkens voor de export eens in de vier weken door een dierenarts te la ten onderzoeken. Uit het onder zoek is gebleken dat dierenart sen van de verdachte praktijk AMSTERDAM - Aron Winter is niet meer beschikbaar voor het Ne derlands elftal. De re cordinternational wil zich volledig richten op Ajax en meer tijd vrijmaken voor zijn gezin. Winter zei dit op de Amsterdamse te levisiezender AT5. Winter speelde in totaal 84 duels voor Oranje. De laatste keer dat hij voor het Nederlands elftal in actie kwam, was tijdens de halve finale tegen Italië op Euro 2000. De midden velder viel in voor Cocu en passeerde daarmee Ruud Krol, die jarenlang als re cordhouder te boek stond met 83 interlands. Winter debuteerde op 25 maart 1987 voor Oranje in de i thuiswedstrijd tegen Griekenland (1-1). Winter hoopt na het te leurstellende seizoen dat Ajax vorig jaar beleefde, nu weer prijzen te gaan i winnen voor zijn club. i ANP Advertentie fieachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in (leze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daar door vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het jWerk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten «verlopen. «Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie verklaringen van achter hun bureau afgeven. Hiermee be sparen de boeren geld. Het mi nisterie van Landbouw heeft gisteren 120 boeren in het zui den van het land voor de komen de drie weken verboden om varkens van hun bedrijf af te voeren. Overigens zijn er geen aanwijzingen dat de varkens besmettelijke ziekten zoals var kenspest hebben. Varkensboer Lavrijsen is zich van geen kwaad bewust. Ook bij Lavi worden de dieren onder zocht en behandeld door perso neel van de dierenartsenprak tijk in kwestie. Lavrijsen zegt dat het hele onderzoek van AID, justitie en het ministerie van Landbouw is gestoeld op ver dachtmakingen door concurre rende veeartsen uit de Brabant se grensregio en ingegeven is door broodnij dVolgens de Reu- selse varkenshouder Lavrijsen staat in de rapportage over de affaire onder meer te lezen dat er geen klinisch onderzoek ver richt is bij verdachte bedrijven. Dit staat echter haaks op zijn er varingen in Ossenisse, waar de dieren elke veertien dagen ge test worden. „Ik denk dat onze dierenarts te veel klanten kreeg en dat zijn collega's hem daarom proberen te koeioneren." Het zwaartepunt van het onderzoek ligt op de Brabantse Kempen en rond Den Bosch. Verontrust Plaatsvervangend hoofd G. Oosterlaken van de vakgroep varkenshouderij afdeling Bra bant-Zeeland van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB) kreeg gisterochtend tele foontjes van verontruste var- kensboeren. Hij zegt dat de fraude met gezondheidsverkla ringen de belangen van de hele Nederlandse varkenssector op het spel zet. Vakbondsman Oosterlaken vindt het volstrekt onverant woord wanneer het inderdaad zo is dat een aantal varkensboe- ren de hand licht met de voor schriften." RENESSE - Regen drijft toeristen de Zeeuwse strandpaviljoens in of terug naar camping, bungalow of hotel. De strandterrassen zijn verlaten, als ze niet voorzien zijn van een overkapping. Door het barre weer maakt de strandhoreca minder om zet dan in een stralende zomer, maar de exploitanten van paviljoens houden moed. Ze hopen op een mooie nazomer, die het seizoen nog een beetje kan redden. Ook dit jongetje op het terras van paviljoen Kijkduin in Renesse ziet het nog zonnig in. Ie dereen zit binnen. Buiten heeft hij het rijk alleen. foto Marijke Folkertsma 17: paviljoenhouders blijven lachen door Kim Toering MIDDELBURG - De Middel burgse Truus Weel bestelde vo rig jaar september een 'ecu muntje' bij Benelux Muntkan- toor. De prijs, een tientje, kon ze na ontvangst voldoen. Weel wacht al maanden op het klei nood. Maar intussen moet ze wel betalen, vindt een incassobu reau. Elders in het land bestaan soortgelijke klachten over het Muntkantoor uit het Limburgse Echt. De zestigjarige Truus Weel ont ving een brief met een eenmali ge aanbieding voor een 'Euro pa-ecu 1999' muntje. De rest van de vierentwintig stuks tel lende muntencollectie was een stuk duurder. ,,Ik vond het een leuk hebbedingetje. En voor een tientje, waarom niet", zegt Weel. Ze ging op het aanbod in. De ecu-munt zou er voor eind november zijn. Een paar miljoen Nederlanders kregen een soortgelijke brief. Op de afbeelding daarin is de munt zestig millimeter groot. In de kleine lettertjes staat dat de ware grootte 13,5 millimeter is. De aanbieder, Benelux Munt kantoor opereerde in het verle den onder de naam Goede Holding, Goldina en Gode Art Collection. De eigenaar is het Truus Weel uit Middelburg heeft na dik een half jaar wachten nog geen ecu-munt, maar wel stapels aan maningen. foto Lex de Meester De Joegoslavische presi dent Milosevic heeft gis teren verkiezingen afge kondigd. Op 24 september worden in het federale Joegoslavië zowel het parlement als het staats hoofd gekozen. In de deel republiek Servië moeten de kiezers naar de stem bus voor de gemeentera den. Recente wijzigingen door Milosevic van Grondwet en kieswet zijn na delig voor de op- f"" positie. In Middelburg wordt zaterdag een protestmars gehouden te gen de oorlog op de Molukken. De Molukse gemeenschap wil hiermee de overheden oproepen ook in actie te komen. Daar naast willen de deelnemers de rol van het Indonesi sche leger in de gewelddadigheden tussen christenen O en moslims aan de orde stellen. De Nederlandse volley ballers kunnen in septem ber hun olympische titel in Sydney verdedigen. Oranje greep donderdag avond de laatste moge lijkheid tot kwalificatie. In Frankrijk won Neder land de beslissende wed strijd in het olympisch se- lectietoernooi met 3-1 van Frankrijk. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,11 en 12; zeeland: 13,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23. DÜSSELDORF - Bij een explo sie op een station in het Düssel dorf zijn gisteren negen mensen gewond geraakt. Twee verkeer den gisteravond nog in levens gevaar. Een van hen is een twintigjarige hoogzwangere vrouw. Het kind was niet meer te redden, zeiden artsen, Ook verloor de vrouw een been. De andere zwaarge wonde is een man die me taalsplinters in de buik kreeg. De explosie deed zich rond drie uur 's middags voor bij de in gang van een station van de S- Bahn, die de hoofdstad van Noordrijn-Westfalen met om liggende plaatsen verbindt. Het ging om een mogelijk zelfge maakte bom die metaalsplin ters verspreidde. Het explosief was vastgemaakt in het trap penhuis. Een politiewoordvoerder sloot een politieke daad uit omdat geen verklaringen waren bin nengekomen. Volgens de politie ging het mogelijk om een aan slag op een passagier. Ook racis tische motieven werden niet uit gesloten. AP/AFP/DPA van onze redactie buitenland PARIJS - EU-voorzitter Frank rijk heeft de partijen in het re- publiekje Fiji in de Stille Zuid zee opgeroepen de kalmte te bewaren en een burgeroorlog te voorkomen. Parijs eiste ook een zo snel mogelijke terugkeer naar democratie. Het leger van Fiji pakte gisteren honderden aanhangers van couppleger George Speight op. Daarbij viel een dode en raakten ruim veertig mensen gewond. Dit lokte onmiddellijk tegenac ties uit van de talrijke aanhan gers die nog op vrije voeten wa ren en gewapend rondliepen. Zij maakten zich meester van een vliegtuig van Air Fiji en gijzel den de twee Nieuw-Zeelandse piloten. Op het hoogtepunt van Speights coup bezetten zij zo ook centrales, verkeersknoop punten en toeristenoorden, Speight, die woensdag werd ge arresteerd, bestrijdt fel de in vloed van Fijiërs van Indiase komaf. Australië en Nieuw- Zeeland reageerden gisteren verheugd op zijn arrestatie. ,,Ik hoop dat ze hem niet vrijlaten", zei de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Downer. Militairen pakten Speight op, omdat hij met meer onrust dreigde als zijn kandidaat voor het premierschap niet zou wor den benoemd. Deze week wordt een nieuwe interim-regering benoemd door de militairen. Die moet drie jaren regeren voordat er nieuwe verkiezingen komen. Hoogverraad Het leger heeft ook Speights ba sis, een schoolcomplex, ingeno men en er 350 mensen opgepakt. Speight zou hoogverraad heb ben gepleegd door de president, Ratu Josefa Iloilo, met de dood te bedreigen. Daarvoor kan hij de doodstraf krijgen. Hij had bovendien geen wapens afgege ven zoals afgesproken aan het einde van zijn gijzeling van pre mier Chaudhry en tal van ande re politici in het parlementsge bouw. Die begon op 19 mei en eindigde op 13 juni met een ak koord tussen de gijzelnemers en de militairen. ANP/AFP/RTR Advertentie- (eenmalig binnen zes maanden) (Advertentie) •MORGEN IN DEZE KRANT!!!* km Duitse Bayerisches Munzkan- tor Gode. Bij de Consumenten bond regende het destijds klachten omdat het bedrijf zijn klanten niet meer los liet. Als er eenmaal iets besteld was, stuur den ze de ene na de andere ver- volgbestelling, mét de rekening. Nu komen uit verschillende de len van Nederland klachten over deze actie. Half januari was er nog geen muntje Wel een verzoek om zo snel mogelijk te betalen. Er volgde een groot aantal aanma ningen. Het bedrag werd steeds hoger. ,,Ik begon een vervelend gevoel te krijgen", zegt de Mid delburgse. Benelux Muntkan toor deelde Weel op verzoek mee dat ze gingen uitzoeken of er iets was misgegaan bij de PTT. Ze heeft nooit meer iets vernomen. De aanmaningen bleven komen en uiteindelijk een brief van een incassobureau. Weel stapte naar het postkan toor in Middelburg. Ze legde haar verhaal voor. Wanneer een bedrijf wil uitzoeken of een be paald poststuk is aangekomen, gaat dat onder een nummer. Op het postkantoor konden ze dat niet vinden. Een medewerkster belde naar Benelux Muntkan toor en vroeg hoe het bedrijf de munten heeft verstuurd. Ge woon met de post, luidde het antwoord, en dat kwam altijd aan. Vervolgens werd het incas sobureau gebeld. Dat verklaar de geen zaken meer te doen met de firma, door de vele klachten. Mensen hadden de munten niet ontvangen of kregen de volledi ge collectie ongevraagd in de maag gesplitst Weel hoefde vol gens het incassobureau niet te betalen. Voor Weel is de zaak hiermee af gedaan. Ze heeft haar lesje wel geleerd. „Ik zal nooit meer zo maar iets via de post bestellen en ik raad het ook iedereen af Benelux Muntkantoor was gis teren niet bereikbaar. Het band je met de boodschap dat alle me dewerkers wegens grote drukte in gesprek waren, werd steeds opnieuw gestart. (Advertentie) PANTHER Sportschoen wit/blauw 28-45 "^Geldig t/m 29 juli 2000 [JMrflTERNEUZEN: Noordstraat 18 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr. Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 ■■BK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1