Molukkers willen wapens kopen Motor Concorde vlak voor start gerepareerd Overmacht Waddenzee bevat genoeg kokkels voor vogels en vissers Soeharto op matje voor corruptie 4 WEKEN VOOR Benzineprijzen stuiver omlaag Bezetters Franse bierbrouwerij halen bakzeil Invensys vindt sluipweg voor overname Baan Inzamelingsactie om christenen op eilanden te steunen Wildgroei handel in smart drugs Tweede zege volleyballers Verhuurders wijzen aantijging af 20° 1 13° NW 3 Grijs Veel bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur rond de 20 graden, een matige noordwestelijke wind. 243e jaargang no. 176 donderdag 27 juli 2000 losse nummers 1,85 HEBRON - De tienjarige Palestijnse jongen Rafat Abu Ashay zit te huilen na zijn arrestatie door Israëlische militairen. Hij werd gisteren opgepakt, nadat het tot rellen kwam tijdens een demonstratie in de stad Hebron op de Westelijke Jordaan- oever. De Palestijnen gaven gisteren in Gaza hun leider Jasser Arafat een helden ontvangst. Arafat keerde terug uit het Amerikaanse Camp David, waar hij geen strobreed toegaf tijdens de vredesonderhandelingen met de Israëlische premier Ehud Barak. foto Nasser Shiyoukhi/AP pagina 5: leiders houden moed dat de schelpdiervisserij de oor zaak zou zijn van de grote sterf te onder de eenden. De organi satie heeft bij het ministerie aangedrongen op uitvoerig on derzoek Overigens hebben de kokkelvis- sers zichzelf in het Waddenge bied dit voorjaar wel een vangstbeperking van maximaal 10.000 ton opgelegd. Die beper king geldt vooralsnog tot 2003. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil; een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters: ra/v Straat:.......nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 DEN HAAG - De benzineprij zen blijven snel omlaag gaan. Vanaf morgen gaat er van de I prijs weer een stuiver af. Ook diesel wordt goedkoper, 1,6 cent op 1,814 gulden. De gewone loodvrije benzine kost morgen 2,47 gulden, super plus ongelood 2,62 gulden en su per met lood vervanger 2,68 gul den. Shell Pui-a gaat naar 2,56 gulden, zo maakte marktleider Shell gisteren bekend. ANP JAKARTA - Soeharto, de voor malige president van Indonesië, moet zich voor de rechter ver antwoorden voor de corruptie gedurende zijn bewind, zo heeft procureur-generaal Marzuki Darusman besloten. Familie en vrienden van Soeharto hebben onder bescherming van de voor malige sterke man enorme for tuinen opgebouwd. De beslissing om de ex-presi dent te vervolgen heeft heel wat voeten in aarde gehad. Zijn ad vocaten hebben er aDes aan ge daan om te voorkomen dat de 'Pak Harto' zich zou moeten verantwoorden. Soeharto, die binnenkort tachtig wordt, heeft vorig jaar tot twee keer toe in het ziekenhuis gelegen, wegens een hersenbloeding en bloedin gen aan de ingewanden. De advocaten menen dat de ex- president geen spanningen kan verdragen. Regelrechte hersen beschadiging zou een rechts zaak in de weg staan. Soeharto lijdt aan geheugenverlies en heeft moeite zich zijn naam te herinneren, zo lieten ze weten. Hoewel hij eind 1998 op televi- siewërklaarde 'geen cent' te be zitten, wordt Soeharto ervan verdacht via een aantal liefda digheidsinstellingen enorme kapitalen te hebben vergaard. Het vermogen dat de Soeharto- clan bij elkaar wist te schrapen, zou dertig miljard gulden be dragen. GPD SCHILTIGHEIM - De 101 be zetters van de bierbrouwerij Adelshoffen in Schiltigheim hebben hun dreigementen inge trokken. Zij wilden het bedrijf opblazen als Heineken tot slui ting zou overgaan. De actievoerders legden zich uiteindelijk neer bij het besluit van het Nederlandse moederbe drijf. Heineken wil Adelshoffen opheffen en alle activiteiten bundelen in een brouwerij in het Noord-Franse Saint-Omer bij Calais. De brouwerij gaat nog voor het einde van dit j aar dicht De werknemers zijn akkoord gegaan met besprekingen over oen sociaal begeleidingsplan, een ontslagpremie en hulp bij omscholing of verhuizing. ANP BARNEVELD - Het Britse In vensys neemt softwarehuis Baan Company in Barneveld over, hoewel het lang niet de vooraf geëiste 95 procent van de aandelen in handen heeft. De Britten kregen na het sluiten van de aanmeldingstermijn, dinsdag, 75 procent van de aan delen toegezegd. Maar Invensys-topman A. Yur- ko denkt een sluipweg te hebben gevonden om de dwarsliggende aandeelhouders, die bleven weigeren op het bod van 2,85 euro -1,7 miljard gulden totaal - in te gaan. Door de eis bij te stel len naar vijftig procent van de aandelen plus één, krijgen de Britten de macht in handen. „Het is de enige manier om Baan te redden", aldus Baan-be- stuurder P. Everaert. De gehele operatie neemt een jaar in beslag. Er komt op 15 au gustus een bijzondere aandeel houdersvergadering. Dit is een formele bijeenkomst omdat In vensys door de constructie toch kan doen wat het wil. Sinds gis teren is de macht over het be drijf feitelijk in handen van Invensys, al blijft de samenstel ling van de raad van bestuur en de raad van commissarissen nog dezelfde. Aandeelhouders krijgen tot 1 augustus de tijd om hun stukken alsnog aan te bieden. Invensys heeft besloten de overname door te drukken omdat uitstel van de overname 'extreem schadelijk' voor Baan zou zijn. GPD/ANP door Ingrid Huibers YERSEKE - Er liggen ruim vol doende kokkels in het Wadden gebied om de voedselreserve- ring voor vogels veilig te stellen. Dat concludeert het RIVO (Ne derlands Instituut voor Visserij Onderzoek) in Yerseke. Ook in de Oosterschelde is de kokkelvoorraad hoger dan de afgelopen jaren. Of de vissers er hun gang kunnen gaan, is overi gens nog onduidelijk. In de Wes- terschelde en de Voordelta valt de kokkelstand tegen. Het RIVO onderzoekt sinds 1990 jaarlijks in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij de kokkelbestanden in het Wad dengebied, de Ooster- en de Westerschelde. Op basis van de bevindingen van het RIVO be slist het ministerie waar de kok kelvissers mogen werken, De inventarisaties die afgelo pen voorjaar door het RIVO zijn verricht geven aan dat er ruim 270.000 ton kokkels in het Wad dengebied ligt. Daarmee wordt de zogenoemde reserverings drempel voor vogels ruim schoots gehaald. Volgens die drempel moeten de dieren min stens zestig procent van hun voedsel uit kokkels kunnen ha len. In de voor vogels en vissers inte ressante gebieden waar meer dan 50 kokkels per vierkante meter konden worden geteld, is 37.000 ton kokkelvlees aanwe zig. Daarvan ligt zo'n 27.000 ton in de voor de visserij permanent gesloten gebieden. Dat is veel meer dan de 7.650 ton die mini maal voor de vogels gereser veerd moet worden. Conflict Kokkelvissers en natuurorgani saties liggen al maanden met elkaar in de clinch over de onge woon hoge sterfte van eidereen- den in het Waddengebied. De Vogelbescherming en de Wad denvereniging wijten die sterfte aan voedselgebrek. Eidereen- den eten mosselen en kokkels. Het mechanisch vissen naar schelpdieren zou de bodem ern stig aantasten. Als gevolg hier van blijven er onvoldoende kok kels over voor eidereenden. Afgelopen winter zijn er 17.000 dode eenden gevonden. Dit overtreft alle cijfers van de af gelopen twintig jaar. Het Productschap Vis bestrijdt De woningbouwverenigingen kunnen er volgens eigen zeg gen niets aan doen dat zij grote bedragen aan huursubsidie uitkeren. De oorzaak zou onder meer liggen in vergrijzing, waardoor de huurders in inkomen teruggaan en het beroep op subsidie toeneemt. Het ministerie van Vrom wil desondanks van vijf Zeeuwse woningbouwverenigingen in totaal 332.000 gulden terugkrijgen. De verhuurders over- cl "p wegen in beroep te gaan. Van onze redactie binnenland ASSEN - Molukkers uit Oosterwolde zamelen geld in om wapens te kopen voor christenen op de Mo- lukken. Dat zegt Joseph Maatita, woordvoerder van de christelijke Moluk se gemeenschap in de Friese Zuidoosthoek. Maatita werkt voor de organi satie Maluku Tebakar ('De Mo- lukken branden') en zegt dat hij en anderen via deze organisatie geld voor wapens inzamelen. „Wat moeten we anders", aldus Maatita. „Als er geen buiten landse interventie komt op de Molukken, dan eindigt het dra ma in de genocide van het chris telijk volksdeel." Maluku Teba kar houdt zich formeel bezig met informatievoorziening over de Molukken. Het komt volgens Maatita hard aan dat er in Nederland zo wei nig aanda.cht is voor de proble men op de Molukken. „We heb ben een gezamelijk verleden van driehonderd jaar. Het doet zeer dat er zo weinig interesse is voor onze mensen." Ook heeft zich volgens welinge lichte kringen 'een aanzienlijk aantal Molukse jongeren' uit heel Nederland georganiseerd om daadwerkelijk op de Moluk ken te gaan vechten. Deze groep, die uit drie 'eenheden' van in totaal ten minste tachtig 'strijders' zou bestaan, beschikt over wapens en krijgt gevechts training van oude ex-KNIL-mi- litairen. De groep heeft plannen om vanaf het Filipijnse eiland Mindanao en vanuit Noord-Au- stralië de Molukken te bereiken en daar tegen fundamentalisti sche moslims te vechten. Begrijpelijk Woordvoerder John Wattilete van de RMS zegt de actie van Maatita en van strijdbare jon geren 'begrijpelijk maar onver standig' te vinden. „Het conflict op de Molukken kan niet met wapens worden opgelost, waarbij één partij van de andere wint", zegt Wattilete. „Als je geregeld bericht krijgt dat er familieleden van je zijn afgeslacht, dan word je natuur lijk razend, de pijn wordt vrij wel ondraaglijk. Ik begrijp heel goed dat gewapende strijd voor sommige Molukkers dan een vanzelfsprekend idee wordt. Maar het kan echt niet, je lost er niets mee op. De RMS wijst het dan ook af", aldus Wattilete. GPD/ANP Smartshops, winkels waar wordt gehandeld in drugs die niet onder de opiumwet vallen, schie ten als paddestoelen uit de grond. Eigenaren van de ze zaken weten echter nauwelijks iets van de producten die ze verko pen. Uitbaters van souve nirwinkels die zich sinds kort ook op deze markt hebben gestort, hebben zelfs to- A taal geen benul. De Nederlandse volley ballers hebben ook de tweede wedstrijd van het olympisch kwalificatie toernooi in Castelnau-le- Lez gewonnen. De ploeg van Toon Gerbrands was met 3-0 (25-21 25-18 25-18) te sterk voor Cana- 1 Q da. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5, financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 11; zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 21. van onze redactie buitenland PARIJS - Het onderzoek naar de ramp dinsdag met de Concorde bij Parijs concentreert zich voorlopig op één van de moto ren, die tijdens de start in brand vloog. Deze motor blijkt kort voordat het vliegtuig vertrok te zijn gerepareerd. De reparatie werd verricht op verzoek van de piloot. Het be treft een onderdeel waarmee de snelheid tijdens de landing kan worden verminderd. Het onder deel werd uit een andere Con corde gehaald, omdat het niet in voorraad was. Of er verband be staat tussen de reparatie en de crash kon Air France gisteren niet zeggen. Door de reparatie vertrok het vliegtuig van Air France dins dag met ruim een uur vertra ging. Nog geen minuut nadat de verkeerstoren de Concorde groen licht had gegeven voor de start, kreeg de piloot te horen dat de motor vlam had gevat. De piloot antwoordde: „Motor twee is stuk." Het was toen niet meer mogelijk de start af te bre ken, omdat het toestel te veel snelheid had. De piloot heeft direct nadat het toestel van de grond was geko men geprobeerd een noodlan ding te maken op vliegveld Le Bourget. Die luchthaven lag op dat moment meer op de route komsten van het onderzoek wil afwachten. British Airways besloot gisteren zijn Concorde-vluchten te her vatten. De luchtvaartmaat schappij had dinsdagavond twee vluchten geannuleerd. Maar gisteren vertrok er vanuit Londen een Concorde naar New York en vanuit New York ging een halfvol toestel de andere kant op. BA wilde niet zeggen of passagiers hun vlucht op het laatste moment hadden gean nuleerd. Plechtigheid De ramp schokte politieke lei ders. De Duitse bondskanselier Schroder woonde op het terrein van Expo2000 in Hannover een plechtigheid bij ter nagedachte nis aan de slachtoffers, van wie de meesten landgenoten waren. En in rampplaats Gonesse deed de Franse president Chirac in aanwezigheid van nabestaan den hetzelfde. Chirac was getuige van het dra ma. De president was op de luchthaven geland met een lijn- vlucht uit Tokio, toen de piloot aan zijn passagiers meldde dat zij rechts een opstijgende Con corde konden zien. De verbijs terde president zag daarop de Concorde opstijgen met een steekvlam uit een van de moto ren. GPD/AFP/RTR pagina 5: Gonesse ziet piloot als held dan het vliegveld Charles de Gaulle, waar de Concorde was opgestegen. Maar de noodlanding mislukte. Omstanders zagen dat het bran dende vliegtuig als een blad in de wind dwarrelde en neerstort te op een bijgebouw van een ho tel. Het ongeluk kostte alle 109 inzittenden en vier mensen op de grond het leven. De informatie over het verloop van de rampvlucht werd giste ren bekendgemaakt door E. Se- not, die het juridische onder zoek leidt. Zij baseert zich op gegevens uit de voicerecorder die kort na de ramp is gevonden. De ramp is voor Air France aan leiding haar overige Concordes aan de grond te houden. De Franse minister van Verkeer, Gayssot, zei dat hij nu geen en kel risico wil nemen en de uit- Nabestaanden van de slachtoffers van de vliegramp na afloop van de herdenkingsbijeenkomst in Gonesse. foto Alastair Grant/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1