Strop voor wooncorporaties Kabeljauw snel weg uit Noordzee, denkt WNF PZC De laatste van de 240.000 stappen voelen het lekkerst Politiek klopt bij staat aan voor dubbele subsidie j De discussie over financiering van politieke partijen is in volle gang nu bij de meeste partijen het ledenaantal afneemt. Alle j partijen samen krijgen in totaal tien miljoen gulden subsidie van het Rijk. Pastoor klaagt over drugshandel in Volendam Dieven stelen verkeersborden Katwijk verrast met parasolheffing Ministerie waarschuwt reizigers voor tekort aan vaccin tegen gele koorts binnenland Kwaaltjes duiken altijd op in de vakantie Bedrijven straks kapitaal kwijt aan overdrachtsbelasting Ouderen in wooncontainers Baas Fireworks blijft in voorarrest Rabo bespreekt overschot met NBP UMTS-veiling op vijf miljard Militairen geschorst wegens drugs Rijk geeft drie miljard voor bussen en trams in regio Haaglanden door Ferdi Schrooten TILBURG - Duizenden Neder landers hebben er last van: steeds weer ziek in het begin van weekeinden en vakanties, soms dagen lang. Volgens bij zonder hoogleraar gezond heidspsychologie Vingerhoets van de Katholieke Universiteit Brabant treft het fenomeen vooral mensen die hun werk moeilijk los kunnen laten. DEN HAAG - De Nederlandse politieke partijen willen meer geld van het Rijk. De partij voor- I zitters gaan minister van Bin- I nenlandse Zaken De Vries na het zomerreces gezamen lijk vragen om een hogere subsi die. Diens voorganger Peper was volgens de voorzitter van Groen Links, M. de Rijk, bereid de partijen tegemoet te komen. Tijdens een overleg in februari zou hij zich verbaasd hebben I getoond over de lage subsidie aan de partijen. De partij en zetten in op een ver dubbeling van dat bedrag. Het geld wordt verdeeld naar het aantal zetels in de Tweede Ka mer. De wet kent een algemene bij drage aan de partijen, een bijdrage voor een wetenschap pelijk instituut en een voor jon gerenorganisaties. Verschillen De verschillen tussen de partij en zijn groot. Zo ontvangt GroenLinks zeven ton per jaar, terwijl de PvdA 2,5 miljoen gul den krijgt. WD en D66 staan sponsoring toe, GroenLinks is daar mordicus tegen. Uit geldgebrek laat D66 een adverteerder toe op haar inter netpagina's. Daarom is deze partij voor een ruimere over heidsfinanciering. aldus voor zitter G. Schouw. GroenLinks wil tevens dat ge meenteraadsleden en gede- I puteerden beter worden be taald, omdat dit de lokale en regionale democratie zou ver sterken. GPD VOLENDAM - „Volendam is een vrijhandelszone geworden voor de handel in en het gebruik van drugs. Het is een paradijs voor drugscriminelen die ons dorp openlijk terroriseren en de gemeente vindt het verder wel goed, want er is toch niks aan te doen. Wanneer de gemeente vol hardt in het huidige tolerante beleid zal zij medeverantwoor delijk worden voor de verdere drugsverslaving onder de jon geren." Deze vrees spreekt de Volen- damse pastoor J. Berkhout uit m een open brief aan het ge meentebestuur. Hij vraagt om een harde aanpak van het pro bleem. Het gemeentebestuur van Vo lendam is geschrokken van de brief. Burgemeester F, IJssel- muiden erkent dat de drugspro blemen in Volendam groter zijn dan in veel andere gemeenten. GPD door Govert Wisse UMUIDEN - Het Wereld Na tuur Fonds (WNF) waarschuwt dat de kabeljauw in de Noord zee met uitsterven wordt be dreigd. Niet alleen overbevis- sing, maar ook de stijging van de temperatuur van het zeewater en vervuiling vormen volgens de organisatie de oorzaken. In de Noordzee is de hoeveel heid volwassen kabeljauw mo menteel de helft van wat er in de jaren zestig zwom. Bij de hoe veelheid jonge kabeljauw, schelvis en schol bedroeg de af name zelfs zestig procent. De geboorte van jonge vis in 1997 en 1998 was zelfs schrikbarend slecht en behoorde tot de laagste van de laatste veertig jaar. Kabeljauw kan in principe twintig jaar oud en anderhalve meter lang worden. Maar de vis haalt in de Noordzee tegen woordig het vierde levensjaar met meer, omdat hij dan al lang ;s gevangen Biologen staan voor een raadsel. De kabeljauw herstelde zich begin jaren ne gentig nog na een eerdere slech te periode. Doordat de vangst van kabel jauw en schol minimaal is, schiet de prijs van deze in Ne- door Danny Verbaan HILVERSUM - De Nederlandse woningbouwverenigingen vre zen de komende tien jaar tien tallen, misschien zelfs honder den miljoenen guldens méér kwijt te zijn aan de uitvoering van hun plannen op het gebied van de volkshuisvesting. Dit is een gevolg van het feit dat ze mogelijk overdrachtsbelas- door Rob Hirdes NIJMEGEN - Als ware helden werden de 36.488 wandelaars, die gisteren de 84e editie van de Nijmeegse Vierdaagse vol brachten, ingehaald. Gemid deld lagen er voor elke deelne mer 240.000 stappen tussen de eerste en de laatste dag. De laat ste stappen voelden het lek kerst. Onder gejuich en applaus leg den zij de laatste meters af; het verschil tussen zegetocht en af gang. Want niet voor iedereen was er een glorieus onthaal weggelegd. Op de laatste dag haakten toch nog 515 wande laars af. Drama's in hoofdletters waren het, zo vlak voor de eind- derland en Engeland populaire vissoort naar recordhoogte. Ka beljauwfilet wordt in Neder land veel gebruikt voor kibbe ling en in Engeland voor fish en chips. De kiloprijs is het afgelo pen jaar in de winkels met onge veer de helft gestegen. De kabel jauwfilet, ooit een goedkoop product, gaat de prijs van een biefstukje evenaren. De handel voelt de teruggang ook in de portemonnee. De vis- afslag in IJmuiden, de belang rijkste aanvoerhaven van ka beljauw, zag de omzet door de kabeljauwproblematiekin 1999 met vijf miljoen gulden dalen. Er werd vorig jaar door de kot- tervloot één miljoen kilo minder bij de veiling in IJmuiden aan geboden. Om aan de vraag te kunnen voldoen haalt de groot handel steeds meer kabeljauw uit het buitenland (Oostzee, Zweden, Canada). Herstel Het Wereld Natuur Fonds wil dat bij wijze van proef zones waar niet mag worden gevist, worden ingesteld. Op die ma nier zouden de populaties zich kunnen herstellen. De organisa tie vindt ook dat er meer aan dacht moet komen voor be schermde zeegebieden. ting moeten gaan betalen voor elk huis dat ze straks aankopen. Op dit moment zijn de corpora ties hiervan vrijgesteld, aange zien ze, volgens het Rijk, een maatschappelijk doel dienen. In de onlangs verschenen ont- werpnota 'Wonen' van staatsse cretaris Remkes wordt echter voorgesteld dat privilege onge daan te maken. Gevolg zal zijn dat over elke woning die wordt streep. Weg schone droom. Slechts bittere herinnering rest. Niet voor de 85-jarige Annie Berkhout uit Voorburg. Deze wandelende legende liep haar 64e Vierdaagse uit. Een grote bos bloemen namens het orga nisatiecomité wachtte haar bij het passeren van de eretribune Wat zij volgend jaar doet, vroeg marsleider Wim Jansen. Zo'n rare vraag was haar kennelijk nog nooit gesteld. Over het ant woord hoefde ze dan ook geen seconde na te denken: „Meelo pen natuurlijk." Nauwelijks aandacht was er voor een jonge vrouw die in een rolstoel deelnam aan de Vier daagse. Officieel zijn rolstoelers uitgesloten, maar omdat zij aan beide armen verlamd isbewoog Bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) wint deze gedachte ook sterk terrein. Maar visserij orga nisaties zijn daar vooralsnog te gen. Deze instanties hebben uit woede over het Haagse stand punt zelfs het overleg met de ambtelijke top op het ministerie afgebroken. Dat heeft op zijn beurt weer grote irritatie ge wekt bij minister Brinkhorst. De Europese Commissie heeft dit jaar al maatregelen genomen om de kabeljauw te redden. Het kabeljauwquotum is dit jaar voor de Nederlandse vissers vloot vastgesteld op 81.000 ton; een reductie van veertig procent ten opzichte van 1999. Tien jaar geleden was het Nederlandse kabeljauwquotum vier keer zo hoog als nu. Met de haring gaat het onder tussen juist uitstekend Een Duits federaal onderzoekscen trum in Emden heeft voorspeld dat het komende jaar circa 6,5 miljard haringen rondzwem men. Sinds 1961 zijn er niet meer zoveel vissen van deze soort in de Noordzee geweest. Toen bood de Noordzee jaarlijks onderdak aan ongeveer tien miljard haringen. De stijging van het aantal haringen is in 1996 begonnen. GPD overgenomen, voortaan zes pro cent van de koopsom als belas ting moet worden betaald. Als de Tweede Kamer deze sug gestie dit najaar overneemt, zal dit grote gevolgen hebben voor de volkshuisvesting, stelt Ae- des. de overkoepelende organi satie van woningcorporaties. De extra kosten zullen leiden tot hogere huren, terwijl de stads vernieuwing waarschijnlijk de vrouw zich voort met haar benen. Rond half twee kwam het uit 52 nationaliteiten samengestelde Vierdaagselegioen massaal het centrum van de Waalstad bin nengestapt. Met ferme tred. dansend, huppelend, maar som migen ook strompelendZe wer den begroet door zo'n half mil joen mensen. Mede door het enthousiasme van het publiek beleefden de lopers hun fijnste uur van de afgelopen vier da gen. Voor wie de Vierdaagse nooit als wandelaar heeft beleefd, zal het altijd een raadsel blijven waar- minder snel en grootschalig kan worden aangepakt. „Want de vraag is of de corporaties straks nog wel over de noodzakelijke financiële middelen beschik ken", zegt directeur J. van Har ten. Woningcorporaties kopen hui zen om diverse redenen aan. Soms worden ze vervangen door (betere) nieuwbouw, in andere gevallen wordt een renovatie om je je die mega-wandeltocht opgeeft. Sommigen met een op vallende dosis zelfkennis gaven tijdens de intocht het antwoord op die vraag. 'Halve zool', 'Lief en Leed' en 'No pain, no brain', stond er op hun T-shirts. Marius Bekener uit Zwolle - 'Ga toch fietsen' stond op zijn shirt liep voor de zevende keer de veertig kilometer en wist tel kens zonder problemen de eind streep te halen. „Het mooie van de Vierdaagse is dat tienduizen den mensen tegelijk op pad gaan zonder één wanklank. Soms denkjeweleens: 'Waarmoet het heen met deze maatschappij uitgevoerd. Zo'n overname kan noodzakelijk zijn voor de inte grale vernieuwing van een hele buurt, of is bijvoorbeeld be doeld voor het verbeteren van de kwaliteit van een woonom geving. Volgens Van Harten gaat het vaak om onrendabele investeringen en moet nu al 'alles op alles worden gezet' om de huren betaalbaar te hou den. GPD waar geweld schering en inslag lijkt. Maar de Vierdaagse is elke keer opnieuw het bewijs dat het ook anders kan. Dat mensen respectvol met elkaar kunnen optrekken. Er ontstaan vriend schappen; sommige voor het le ven, andere die alleen tijdens de Vierdaagse opbloeien. Als je met elkaar maar dezelfde rich ting uit wilt." Een kleine groep Molukkers greep de intocht aan voor een protestactie. Zij ontrolden een spandoek voor de eretribune Met leuzen vroegen zij aandacht voor de problematiek op Am- bon. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regio Haag landen krijgt de komende tien jaar in totaal 2,8 miljard gulden van het Rijk voor de exploitatie van het openbaar vervoer. Het stadsgewest heeft daarover een akkoord bereikt met het minis terie van Verkeer en Waterstaat. Van het geld kunnen tot en met 2010 alle bussen en trams wor den betaald in en om Den Haag, Delft, Westland en Zoetermeer. Ook de sneltrams van Randst adrail, die vanaf 2004 moeten rijden op de sporen van de Zoe- termeerlijn en Hofpleinlijn, kunnen uit deze pot worden ge financierd. Het is voor het eerst dat het mi nisterie zo'n langlopende en du re regeling treft met een grote stad. De Tweede Kamer moet nog wel met het plan akkoord gaan. In ruil voor zoveel geld van het Rijk heeft Haaglanden beloofd dat een groter deel van de kosten voor het openbaar van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er dreigt een te kort aan vaccin tegen gele koorts omdat de fabrikanten te weinig afleveren. De vraag naar het vaccin neemt in de zomer sterk toe. Reizigers naar landen waarvoor vaccinatie aanbevo len of verplicht is, zouden voor reservering van de reis moeten nagaan of het vaccin verkrijg baar is. Dat heeft het ministerie van Volksgezondheid gisteren laten weten. Gele koorts is een ziekte die in grote delen van Afrika en Zuid-Amerika kan voorkomen. Ze wordt overgedragen door muggen. De ziekte geeft koorts, geelzucht, bloedingen en ern stige afwijkingen aan de orga nen. Veertig procent van de mensen die de ziekte oploopt, overlijdt. Er is geen specifieke behande ling. Voor een deel van Afrika en het Amazone-gebied (waaron der Suriname) wordt vaccinatie aanbevolen. Voor een aantal landen, vooral in tropisch Afri- vervoer door de kaartverkoop worden gedekt. Over tien jaar moeten reizigers 41 procent van de ritprijs voor hun rekening ne men, nu is dat 33 procent. Bus sen en trams moeten over vier jaar vijftien procent meer men sen vervoeren en over tien jaar zelfs veertig procent. Door het akkoord moeten enke le onrendabele buslijnen ver dwijnen, vooral in Den Haag. Ook wordt gesnoeid op 'dubbe le' tramlijnen. Verdere kan wor den bezuinigd op de prijs die de Haagse vervoersmaatschappij HTM en busonderneming Con- nexxion bij Haaglanden in rekening brengen voor de uit voering van het bus- en tram- vervoer. Het akkoord maakt eindelijk de snelle aanleg van tramlijnen naar de Vinex-woonwijken Ypenburg, Leidschenveen en Wateringse veld mogelijk. Al vanaf 1994 verloopt die aanleg veel te traag, omdat nooit dui delijk was wanneer het Rijk over de brug zou komen. GPD ka, is de inenting verplicht. Die verplichting moet de inheemse bevolking beschermen tegen in voer en verspreiding van het ge- lekoortsvirus. Steeds meer mensen lopen tij dens lastminutereizen een ziek te op, zo heeft het Landelijk Coördinatiecentrum Reizigers- advisering (LCR) eerder deze maand geconstateerd. Vakan tiegangers kiezen vaker dan voorheen op het laatste moment voor een tropische bestemming. Daardoor schieten de noodza kelijke inentingen er nog wel eens bij in. ANP BE1LEN - Uit een opslagruimte in Beilen zijn gisteren 372 ver keersborden gestolen. Mogelijk is het de dieven om het aluminium te doen, zegt een woordvoerder van de provincie. De waarde van de vermiste ver keersborden wordt geschat op 80.000. ANP Het bord in Katwijk is een onaangename verrassing voor strandgangers. foto Rob Keeris/GPD door Dolf Ruesink Volgens een woordvoerder van de gemeente Katwijk is de heffing ingevoerd op verzoek van de strandpachters. Een groot gedeelte van het strand is verhuurd aan paviljoeneigenaren. Dezen beklagen zich al geruime tijd over de ho ge pacht en een tegenvallende omzet. Veel strandbezoekers nemen zelf consumpties mep. Lang niet iedereen maakt gebruik van de stoe len, cabines en windschermen die de exploi tanten verhuren. De politie staat aan de kant van de strandtenthouders, zegt een agent. „Als er problemen ontstaan over betaling vragen wij de mensen hun eigen windschermpje af te breken. Er zit niets anders op." GPD KATWIJK - Toeristen reageren boos en begrij pen er niets van. Wie met z'n eigen stoeltje, windscherm of parasol plaats neemt op het strand moet in Katwijk een rijksdaalder per meegenomen attribuut betalen. De stoeltjesbelasting staat aangegeven op een spandoek bij het betreden van het strand. Wie niet wil betalen moet honderden meters ver derop een plekje zoeken. Op de gehele strook voor alle paviljoens, tot aan zee, geldt de hef fing. zaterdag 22 juli 2000 Vingerhoets deed samen met een studente onderzoek naar wat hij noemt: de parttime versie van het chronisch ver moeidheidssyndroom. „Ik viel van mijn stoel toen we na een oproep 114 reacties kregen. Ik had op niet meer dan twintig gerekend", zegt de hoogleraar, die via een enquête klachten, oorzaken en getroffenen in beeld bracht. „Bij het gros van de mensen blijkt de klachten op vrijdag avond of zaterdag te beginnen. Hoofdpijn, misselijk, moe, spierpijn. Aan het eind van het weekeinde voelen ze zich weer beter." Aan het begin van een vakantieperiode zijn de klach ten doorgaans heviger en lang duriger. „Vaak duurt de malai se dan een week en breken griep en verkoudheid door." De klachten blijken in alle la gen van de bevolking voor te komen, vooral bij mensen die zich heel verantwoordelijk voelen en perfectionistisch zijn ingesteld „Die kunnen hun werk niet loslaten. 'Musturbe- ren' noem ik dat: ze kunnen moeilijk ontspannen en ze leg gen zichzelf voortdurend din gen op", zegt Vingerhoets. Een grote stressgebeurtenis zo als een huwelijk, relatieproble men of sterfgeval, kan op een gegeven moment de bekende druppel zij nOpeens kan het li chaam de omslag van werk druk naar rust niet meer aan. „Als je door de week te maken hebt met een hoge werklast, dan ontwikkelt je lichaam een tegendruk. Zo komt je lichaam toch weer in balans. Het pro bleem ontstaat als de lichame lijke tegendruk in een week einde of vakantie niet verdwijnt. Dan word je dus niet ziek van de werklast, maar van je eigen tegendruk." GPD VLAGTWEDDE - Twaalf bejaarden in het nieuwe verzor gingshuis De Bolderbirg in het Drentse Vlagtwedde moeten vanaf maandag voorlopig in 'wooncontainers' wonen. Voor hen is geen plaats in het verzorgingshuis, omdat het aantal sterfgevallen onder de bewoners daar minder groot is dan verwacht. Het nieuwe verzorgingshuis telt geen honderd bed den, zoals het oude, maar slechts zestig. Directeur H. Kuipers verwacht dat de noodwoningen een half jaar blijven staan. „Het is bijzonder pijnlijk. Voor de nieuw bouw zijn we uitgegaan van dertig tot veertig procent verloop per jaar. Gangbare cijfers waar je op grond van je ervaring mee kunt werken." De twaalf senioren zijn alleenstaande mannen. Volgens Kui pers reageerden ze 'soepel' op hun verhuizing en stelden de mannen dat ze het wel zullen rooien. GPD ALMELO - De directeur van het vuurwerkbedrijf S.E. Fire works in Enschede heeft vergeefs beroep aangetekend tegen het verlengen van zijn voorarrest. Dat verklaarde zijn advo caat J. Plasman gisteren. Volgens het gerechtshof in Arnhem is er nog voldoende reden om de man vast te houden. Daarmee bevestigt het hof een eer dere beslissing van de rechtbank in Almelo. De man zit samen met een mede-directeur vast op verdenking van het overtreden van de milieuwetgeving en van illegale verkoop van consumenten- en professioneel vuurwerk aan particulieren. Over de verlenging van het voorarrest van de mede-directeur heeft het hof nog geen beslissing genomen. ANP UTRECHT - De hoofddirectie van de Rabobank gaat recht streeks onderhandelen met de Nederlandse Bond voor Pensi- oenbelangen (NBP) over het bedrag van een kwart miljard gulden dat het pensioenfonds Rabobank aan de bank heeft te ruggegeven. De NBP eist de helft van deze restitutie op. Twee weken geleden wees de NBP de bank schriftelijk op de verplichting het kwart miljoen eerlijk te verdelen. Daarop gaat Rabobank nu in, aldus de NBP gisteren. R baron van Slingelandt, lid van de hoofddirectie overlegt met de bond. De eerste ontmoeting is volgende maand. ANP DEN HAAG - De veiling van UMTS mobiele-telefonielicen- ties heeft definitief het stadium van kruimelwerk verlaten. De biedingen op de kleinste frequentie-kavels schoven giste ren een eind op in de richting van een miljard gulden per stuk. Dat bracht de tussenstand om zes uur, na 297 rondes bieden, op ruim vijf miljard gulden Nadat de deelnemers hun biedingen donderdag al fiks had den opgevoerd, schoten de prijzen voor de kavels A tot en met E gisteren weer omhoog. Libertel verhoogde het bod op de grootste kavel A met 228 miljoen tot 1,3 miljard gulden. GPD HAVELTE - Elf korporaals en soldaten van de 43e gemecha niseerde brigade uit de Johannes Postkazerne in Havelte zijn geschorst wegens gebruik van soft- en harddrugs. Drie van hen worden bovendien verdacht van handel in drugs. De elf zijn voorgedragen voor ontslag. De Koninklijke Mare chaussee rondde deze week het onderzoek af. Het Openbaar Ministerie in Arnhem beslist of de militairen strafrechtelijk worden vervolgd. Binnen de landmacht bestaat sinds 1998 een absoluut verbod op het gebruik van drugs. ANP De 86-jarige Annie Berkhout liep de Vierdaagse 64 keer en kreeg voor dit record een speciale onderscheiding. foto Ron Pichel/GPD sffiigg:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3