Schouwen krijgt eerste hooihotel Antwerpen vaart wel bij cruiseschepen Ministerie start onderzoek naar waterkeringen Goes mag koffieshop Wayne's World van rechter niet sluiten Nieuwe overnachtingsplaats in Ellemeet binnen anderhalfjaar open Zeeuws-VIaamse werkgevers willen kassen in Kanaalzone Iedere aardige boot op de kiek Boete voor slaan agent Winkelier neergestoken in Middelburg Pizza STALLING AARDAPPELEN Ie I ÉREN PZC zeeland i ^^Wra«!W3gffiini^raiPB;j-|-|-| TiTOl'??—zaterdag 15 juli 2000 Hoor Inge Heuff ELLEMEET - Je slaapzak uit rollen, een plekje zoeken op een heel groot matras van een dikke laag geurend hooi en dan dro men van bloeiende bloemen weiden. Dat kan binnen één a anderhalf jaar bij Hoeve Baten burg in Ellemeet. Eigenaar Mari Kristelijn kwam bet idee ooit SAS VAN GENT - De Kring van Werkgevers in de Kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen wil dat de provincie de ontwikkeling van grootschalige glastuin bouw in de Terneuzense Koegorspolder of op de Axelse Vlakte in Sas van Gent mogelijk maakt. Dat schrijft de werkge versvereniging in een brief aan Gedeputeerde Staten. Eind mei verkozen GS de pol ders noordelijk van Nieuwdorp als locatie voor een groot kas sencomplex. De gevolgen voor het milieu verschilden op de drie locaties weinig. Daarom baseerden GS hun keuze voor Nieuwdorp op het grotere aan bod van werkzoekenden. De Zeeuws-VIaamse werkge verskring meent echter dat de Kanaalzone in de milieu-effect rapportage van de provincie 'duidelijk beter scoort' dan Nieuwdorp, omdat er gebruik kan worden gemaakt van de restwarmte en de uitstoot van CO, door Hydro Agri in Sluiskil. De werkgevers denken tevens dat de arbeidsmarkt voor het Sloegebied minder gunstig is dan verwacht door de komst van de Westerschelde Container Terminal en schatten in dat de tuinders wel interesse hebben in Zeeuws-Vlaanderen. eens tegen in een krantenartikel en inmiddels weet hij er alles van. De bouwtekeningen zijn in de maak en hij hoopt zo snel mo gelijk aan de slag te kunnen gaan. Het concept is in Frankrijk, Bel gië en Duitsland al lang be proefd en goed bevonden. Maar in Nederland is er nog niet één (legaal) hooihotel te vinden. Voor Mari Kristelijn een reden te meer om voortvarend te werk gaan. „Het Hooihotel past uit stekend binnen het kader van de landinrichting zoals die voor dit gebied bepaald wordt", legt Kristelijn uit. „Agrariërs kun nen binnen bepaalde grenzen plannen indienen voor platte landsrecreatie waaraan ver- blij fsrecreatie is gekoppeld." Naast zijn agrarische onderne ming heeft Man Kristelijn met zijn vrouw Ingeborg Jonker al verschillende dagrecreatie-ac tiviteiten opgezet. Toeristen kunnen onder andere een kijkje op het erf nemen en er is een winkeltje waar eigen producten worden verkocht. Kristelijn: „Het Hooihotel staat niet op zichzelf. Ten eerste wil ik met een aantal ondernemers gaan praten over de mogelijkheid sa men arrangementen aan te gaan bieden; logies met ontbijt in het Hooihotel en elke dag een acti viteit in de omgeving. Ik denk dan aan kanoën, paardrijden, surfen, mountainbiken. Er is genoeg te doen op Schouwen- Duiveland." Informatiecentrum Daarnaast wil de boer de men sen informeren over de gewas sen en het werken op een boe renbedrijf. Een schuur wordt daarvoor deels omgebouwd tot een agrarisch informatiecen trum. Daar zullen wisselende exposities gehouden worden over de gewassen en alles wat er bij de ontwikkeling komt kij ken. „Welke gewassen kun je op Schouwen-Duiveland aantref- fen, waarvoor dient de teelt, hoe loopt het proces van zaaien, groeien, oogsten en het eindpro duct?", somt Kristelijn op. „Ik wil het ook aanschouwelijk ma ken door excursies op de akker te houden. Daarvoor heb ik vol doende wisselende gewassen." De ondernemer hoopt hiermee te bereiken dat mensen begrij pen waarom een boer er voor kiest om zijn planten te bespui ten en waarom hij met kunst mest werkt. Het vrij toeganke lijke informatiecentrum krijgt een zithoek, er komen toiletten en ook het winkeltje wordt er in ondergebracht. Veilig In de schuur die het Hooihotel gaat worden, komen twee slaapruimtes, samen goed voor 45 slaapplaatsen in het hooi. Naast nooddeuren wordt er een uitgebreide sprinklerinstallatie aangebracht. „De brandweer heeft alle plannen kritisch on derzocht en veilig verklaard. Ook de GGD is over onze plan nen te spreken." De schuur krijgt verder ramen en deuren en er komt een verblijfsruimte waar ook het ontbijt wordt ge serveerd. Een keukenhoek en een speelruimte maken het Hooihotel compleet. De sanitaire voorzieningen worden apart gebouwd. „Daar Eigenaar Mari Kristelijn van Hoeve Batenburg in Ellemeet. foto Marijke Folkertsma Adrie van de Wege Ze staan op de sluizen, ze staan op de dijk en hebben één ding gemeen: ze lijken vergroeid met hun fototoestel. Vaak besteden ze er hun hele vakan tie aan, plannen ook precies wanneer ze het beste kunnen neerstrijken op hun vakantieadres om demooiste fo to's te maken. Ze seinen elkaar in als ze iets aardigs voor de lens krijgen. Het zijn zogenaamde schepenspot- ters, mannen die foto's verzamelen van passerende schepen. Adrie van de Wege (54) uit Terneuzen is één van hen. Hij heeft zelf op de grote vaart geze ten, werkt als coördinator bij de Ver enigde Bootlieden en 'kiekt' al meer dan twintig jaar boten en schepen. Hij fotografeert alles wat drijft op één voorwaarde: het object moet persé iets te maken hebben met de haven van Terneuzen. „Ik maak natuurlijk weieens een uitzondering. Toen de oude Willem Ruys - de latere Achille Lauro - Terneuzen passeerde, heb ik die natuurlijk gefotografeerd. Die is immers in Vlissingen gebouwd, ooit gekaapt en uiteindelijk na een enor me brand vergaan. Van de Wege heeft goede contacten met de sleep- en bergingsbedrijven, die voornamelijk vanuit Terneuzen opereren. Via een netwerk van tipge vers wordt hij vaak als eerste ge waarschuwd. „Ach, het is een klein wereldje. Gebeurt er iets dan tipje el kaar. En dan sta je daar met je foto toestel Ja, ook als ik vakantie heb na tuurlijk. Het gaat altijd door. Ik ben de afgelopen jaren naar Cuba en Zuid- Amerika geweest. Dan liggen daar in een Cubaanse haven plotseling alle maal afgedankte Nederlandse sleep boten. Als je terugkomt in Nederland en de verzamelaars horen dat, dan word je echt plat gebeld. Ach... een ander zit achter vlinders aan..." door Lilian Dominicus Door een ervaren schipper waren we al gewaarschuwd: met een tjalk van Terneuzen naar Antwerpen zeilen? Met dit tij zal dat toch zeker vier a vijf uur in beslag gaan nemen. Dat hebben we geweten. Het is vloed, de wind waait op kracht zes en komt van het noord westen. Schipper Taco van Dipte telt zijn zegeningen en besluit niet naar de Sinjorenstad uit te varen. Hoedekens- kerke, Hansweert en misschien een stukje verder, maar daar houdt het mee op. „Antwerpen is sowieso nooit een optie geweest", verklaart hij aan de ruim twintig passagiers, die zich 's ochtends verzameld hebben op het dek van de Scaldis. „Dat is veel te ver. Het is niet de bedoeling dat we gaan wildwater-ka- noën. Ik doe het dus voorzichtig aan en we gaan op tij d weer terug. Ik ben liever terug voordat we in het noodweer zit ten, dan dat we tijdens een storm naar de wal zeilen. Ik zelf moet bovendien nog terug ook." „Als Antwerpen met haalbaar is, waarom zetten ze het dan op het pro gramma?", moppert iemand hardop, maar buiten het gehoor van de kapi tein. Niet iedereen die vandaag meevaart is meteen in opperbeste stemming. Een aantal stond aan de verkeerde steiger te wachten en dacht de tocht al helemaal niet meer doorging. Een regiefoutje, op het vaarbewijs stond dat ze zich moes ten verzamelen bij de grote sluis van Terneuzen. De bemanning van de tjalk wachtte echter op het ponton in de bui tenhaven. Bovendien zeilt de tjalk niet door naar de oorspronkelijke bestem ming. Hard werken „Het is juli", constateert Van Dipte. „Het zou mooi weer moeten zijn, maar dat is het niet. Het zal dus hard werken worden voor iedereen. Als je lichame lijke gebreken hebt, dan kun je het mel den. Vrouwen mogen in ieder geval niet meehelpen Luid boegeroep van de aanwezige dames. „Je zal straks nog wel merken waarom", is de repliek van de schipper Heel even wij ken de wol ken v oor de zon en geniet iedereen van het zeilen op de oude tjalk. Dat doe je tenslotte ook als ervaren zeiler niet eike dag. Maar zodra de Scaldis afstevent op een dichte pak wolken, duurt het slechts luttele secon den voordat het hele clubje het kom buis inschiet om op te warmen met een bakkie koffie. Een opake mist roept een mysterieuze sfeer op. alsof de Vliegen de Hollander elke moment uit de flar den tevoorschijn kan komen. „Kijk, zelfs de watertoren van Terneuzen is De Odysseus aan de Flandriakade in Antwerpen. niet meer tezien", grapt de enkeling die dapper op het dek overblijft Enkele volgeladen containerschepen snorren voorbij. Dan ineens duikt een groot cruiseschip op, zo'n varend hotel dat met een kluitje 55-plussers de ste den van Europa aandoet. De contouren van de moderne, hagelwitte zeereus vormen een merkwaardig contrast met de historische, houten tjalk. Geen pas sagier te zien, overigens. Die houden zich. net als de PZC-lezers op de Scal dis, schuil voor de ruige juli-buien. Met een cocktail aan de rand van het in- door-zwembad, hoog en droog in de sauna of met een boek in een hoek van hun privé-hut. Mobieltje In tegenstelling tot de oude boot zal dit drijvende dorp waarschijnlijk nog wel vandaag de havens van Antwerpen be reiken. Een telefoontje met de Toeristi sche Dienst van Antwerpen. Handig toch, die mobieltjes op het water. Ja, ze verwachten inderdaad een cruiseschip aan de Scheldekaaien. Het zou om de Odysseus gaan; een hotelboot met ruimte voor zo'n vierhonderd passa giers. Een kleintje onder de megaboten Cruiseschepen aan de Scheldekaaien zijn inmiddels een vertrouwd beeld ge worden voor de meeste Antwerpena ren Sinds de aanleg van een vijftig me ter lange loopbrug - 'een gangway' - tussen het ponton van het Steenplein en het Zuiderterras verschijnt de Scheldestad steeds vaker in de reispro gramma's van de cruiserederijen. Antwerpen is in. Mode-ontwerpers en een hippe 'incrowd' strijken er neer en nu hebben de 'loveboat'-rederijen de stad ook ontdekt. Sterk pluspunt voor deze firma's is korte afstand tussen de ze loopbrug en hartje stad. Het stadsbestuur van Antwerpen knijpt ondertussen in zijn handen. Dat Antwerpen op de kaart staat van een groeiend aantal cruise-firma's bete kent een flinke impuls voor de plaatse hebben we speciale plannen voor die ik nog even voor me houd", zegt Kristelijn. „Er moet nog veel ge- en verbouwd wor den, maar ik moet zeggen dat ie dereen die erbij betrokken is, enthousiast meewerkt; van de gemeentelijke ambtenaren en Landbouwvoorlichting tot de brandweer en de Geneeskundig Dienst. Dan moet het toch bin nen een redelijke termijn te rea liseren zijn." door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes mag geen bestuursdwang toepassen jegens de koffieshop Wayne's World in de Zusterstraat. Hoe wel de gemeente heeft bepaald dat in Goes slechts twee koffie shops softdrugs mogen verko pen, kan de burgemeester de derde, Wayne's World, niet slui ten. Dat heeft bestuursrechter R. C. M. Reinarz vrijdag be paald. De eigenaresse van Wayne's World, M. Akkermans, is heel gelukkig met de uitspraak Zij legde donderdag voor de be stuursrechter in Middelburg al uit dat sluiting voor zes maan den het einde van haar onderne ming zou betekenen. Zij ziet met vertrouwen de uitspraak van de Raad van State tegemoed. De gemeente Goes, die van de rechtbank in Middelburg in ja nuari te horen kreeg dat de be slissing om Wayne's World geen vergunning te geven op verkeer de gronden was genomen, heeft hoger beroep aangetekend. Vol gens mr J. Schoenmakers, Ak kermans' raadsman, zijn er geen nieuwe argumenten aange voerd, die een andere uitspraak in hoger beroep rechtvaardigen Hoewel de motivatie van de uit spraak van bestuursrechter TERNEUZEN - Een 27-jarige man is vrijdag door de politie rechter wegens het slaan van een politieman veroordeeld tot 500 gulden boete. De Terneuzenaar had 26 sep tember vorig jaar bij een disco theek in Terneuzen de agent een vuistslag in het gezicht gegeven toen hij op het punt stond te worden aangehouden voor een vernieling. De agent liep door de klap een blauw oog op. Reinarz nog ontbreekt, gaan al le partijen ervan uit dat alles draait om de uitspraak van ja nuari. De koffieshop begon op grond daarvan opnieuw met de verkoop van softdrugs. De ge meente besloot op grond van een eigen Beleidsplan bestuurs dwang toe te passen en de zaak zes maanden te sluiten. De ge meente is ervan uitgegaan dat het hoger beroep automatisch een schorsende werking zou hebben op de uitspraak van ja nuari. Dat bleek onjuist. Goes had een schorsing apart bij de Raad van State moeten aanvra gen. Nu dat niet gebeurd is, heeft de gemeente feitelijk een uitspraak van de rechter naast zich neergelegd. Inzicht Loco-burgemeester M 't Hart vindt dat nogal kort door de bocht gezegd. Dat de gemeente geen schorsing heeft gevraagd bij de Raad van State is volgens hem eerder te wijten aan een verschil in inzichtWe zullen in ieder geval nu geen bestuurs dwang toepassen, want dat mo gen we niet De koffieshop blijft dus voor het moment open. Of de gemeente alsnog een verzoek om voorlopige voorziening bij de Raad van State neerlegt, kan 't Hart niet zeggen. „De burge meester zal zich daarover bera den." Een partij op ieder mo ment in de procedure bij de Raad van State een schorsings- verzoek indienen. Met de sluiting van Wayne's World wil de gemeente uitvoe ring geven aan het eigen ge doogbeleid Daarin worden twee koffieshops in de stad toe gestaan, die zelf betalen voor preventie en voorlichting en ge deeltelijk ook voor controle en handhaving door de politie Wayne's World, dat al jaren zon der klachten draait, was graag één van de twee geweest, maar viel buiten de boot. De argu menten daarvoor vond de rech ter in Middelburg niet valide. foto Peter Nicolai lijke economie en werkgelegenheid. De veelal gepensioneerde cruise-gangers nemen over het algemeen een flinke zak geld mee. Het publiek op de cruiseschepen is de laatste jaren drastisch veranderd. Wa ren het vroeger alleen puissant rijke Amerikanendie zich zo'n rondje Euro pa over het water konden veroorloven, nu komt het cruisen ook binnen het handbereik van steeds meer Europea nen. De reizen zijn de afgelopen jaren in prijs gedaald en tegelijkertijd laten de huidige pensioenen gemiddeld meer dan vroeger ruimte over voor zo'n trip. Spatjes Inmiddels veranderen de dikke drop pels in kleine spatjes en de opvarenden klimmen weer op het dek, balancerend met een borreltje-recht-op-en-neer in hun hand. Zichtbaar tevredener dan 's ochtends bevolken ze het dek De bui tenhaven van Terneuzen raakt lang zaam weer in zicht. van onze regioredactie DEN HAAG - Staatssecretaris M. de Vries (Waterstaat) start een onderzoek naar de stevig heid van sluizen en gemalen. Ze doet dit samen met de water schappen en provincies. Dat schrijft ze vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Met name historische en hand bediende bouwwerken lijken de zwakste schakels te zijn in de dijkringen. Er is vooral sprake van kennistekort. Van sommige van de tienduizenden sluizen, duikers en dergelijke ontbreken feitelijke gegevens, zoals de on dergrond. Ook is onduidelijk hoe groot het risico is door men selijk falen De staatssecretaris neemt de maatregel op advies van de Technische Adviescommissie voorde Waterkering (TAW). „De dijken zijn opgeknapt en ver hoogd. Nu zijn de kunstwerken de zwakke schakel. Daar moe ten we naar kijken", aldus se cretaris A. van der Hoek van de TAW vrijdag in een toelichting. De Vries maakte vrijdag ook be kend dat ze voor alle bedijkte gebieden in Nederland de over stromingsrisico's laat bereke nen. Dat moet uiterlijk 2002 klaar zijn. Overstromingsrisico's geven meer inzicht dan de huidige be rekeningen van de kans dat een waterstand een veilige hoogte overschrijdt. Overstromingen ontstaan namelijk niet alleen door te lage, maar ook door te zwakke dijken, duinen en bouwwerken. Delen van dijken kunnen bijvoorbeeld inzakken Ook kan water door of onder een dijk heen sijpelen Voor een aantal delen van het land is de nieuwe rekenmethode getest. Dit gaf voor de Randstad een overstromingskans van 1 op 2000, mits een persleiding in de Monsterse duinen tijdig sluit. Als ook bij Moordrecht een dijk wordt opgeknapt, daalt het risi co naar 1 op 30.000. Voor de Hoeksche Waard is flat 1 op 20.000. ANP MIDDELBURG - De eigenaar van de elektronicazaak Expert aan de Lange Noordstraat in Middelburg is vrijdagmiddag in zijn winkel neergestoken. Hij was alleen in zijn winkel toen een onbekende man hem in de rug stak. De winkelier is overgebracht naar het zieken huis. Het is onbekend hoe ern stig zijn verwondingen zijn. Uit de winkel is niets gestolen. De dader is nog niet opgespoord. In april werd de 56-jarige part ner van de 47-jarige man aange houden nadat ze had bekend brand te hebben gesticht in hun woning in Koudekerke. De poli tie heeft geen aanwijzingen dat er tussen beide zaken enig ver band bestaat. zeeuwse almanak Bijzonder dronken waren ze, die twee Zeeuws-VIaamse studenten. Het barpersoneel had dan ook de nodige pro blemen het duo, dat een lange kroegentocht achter de rug had, rond sluitingstijd te be wegen de zaak te verlaten. Eenmaal buiten, diende zich een probleem aan De bus die hen van het studentenhuis in de verre buitenwijk naar de stad had gebracht, reed na tuurlijk niet meer en in geen velden of wegen waren er taxi's te bekennen Dat werd dus lopen, een kilometer of zes. Besloten werd de nodige energie voor de terugreis op te doen in een pizzeria, die gelukkig nog open was. Eenmaal binnen kregen ze een geniale inval. „Zeg, jullie bezorgen toch ook aan huis", vroeq de brutaalste van het stel. De Italiaan knikte. Mogen we dan meerijden HOEVE BATENBüRGl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 51