Nederland evacueert toeristen van Samos Montenegro breekt met Belgrado rnk Molukkers zetten in Brussel eisen kracht bij Aidsepidemie veel erger dan gedacht L15° lil0 Breuk HBG en Boskalis Noodtoestand op door branden geteisterd eiland Hersenoperatie zonder schedel open te zagen ffl JJJJDLfJJi: LUJiAiUJ in Veere, 10-17 uur Aanbod Parijs geeft Corsica meer invloed Franse arbeiders dreigen met opblazen fabriek Beatrix is rijkste vorstin Brinkhorst wijst boer op taken Rekeningrijden om Antwerpen 8 WEKEN VOOR. PZC NW 6 Harde wind Krachtig tot harde noordwestenwind. Geheel bewolkt en veel regen. Maxima rond 15 graden. 243e jaargang no. 162 dinsdag 11 juli 2000 losse nummers 1,85 Ran onze redactie binnenland ®EN HAAG - Toeristen uit Nederland moeten weg :^an het nog steeds door bosbranden geteisterde fcriekse eiland Samos. i |)at heeft het ministerie van buitenlandse Zaken gistermid dag besloten na overleg met de -ANWB, het Algemeen Neder- ands Verbond van Reisonder- lemingen (ANVR) en de Stich- ;ing Calamiteitenfonds Reizen. 3ok mag vanuit Nederland - in 'ik geval tot en met vrijdag - [liet meer naar het eiland wor- ien gereisd. let merendeel van de Neder- andse toeristen op Samos wil liet naar huis ondanks het aan- ïoudend warme weer en de uit jeroepen noodtoestand. Zestig irocent van hen wil de vakantie bp een ander Grieks eiland of in .Kirkije voortzetten. Ze krijgen t de kosten volledig vergoed. Dat lis de balans die een aantal grote "reisorganisaties gisteravond ifopmaakten. 4{Directeur R Silbermann van het ^•Calamiteitenfonds is vooral be- j zig met het zoeken van vliegtui- gen om toeristen te vervoeren. Mensen kunnen niet gedwongen worden te vertrekken. Boor vandaag zijn vijf vliegtui gen geregeld. Volgens Silber- hmann willen zeshonderd men sen met zo'n vlucht vertrekken. De eerste aankomst op Schiphol i staat gepland voor vanmiddag ihalf drie. Het aantal Neder- BRUSSEL - Een nieuw medisch instrument maakt het mogelijk hersenoperaties uit te voeren zonder dat de schedel hoeft te worden geopend. Hersentumoren kunnen worden [behandeld met dit 'Gamma mes', dat met straling kanker cellen kan vernietigen, in com binatie met de bestaande PET- computertechniek die de herse nen in beeld kan brengen. Onderzoekers van het Erasmus- ziekenhuis in Brussel hebben dat gisteren bekendgemaakt. De patiënten hoeven slechts (plaatselijk te worden verdoofd en kunnen het ziekenhuis al na leen dag verlaten. Normaal ge broken moet bij hen de schedel worden 'opengezaagd', waarna ze zes tot acht weken in het zie kenhuis moeten blijven. Met de i techniek verliezen de patiënten Éovendien niet hun haar. ANP landse toeristen op Samos wordt geschat op 1500. Wegens het negatief reisadvies kunnen vakantiegangers die vóór zaterdag een reis hadden geboekt naar Samos hun geld terugkrijgen. Terugkerende Sa- mos-gangers krijgen het aantal dagen dat ze niet van hun va kantie konden genieten terug. Een woordvoerster van het ANWB-steunpunt in Athene zei gsiteren dat de branden in het zuidoosten van Samos niet on der controle zijn. ,,Maar in Sa- mos-stad is geen brandgevaar." Veel toeristen zijn daarheen ge bracht en bivakkeren nu in on der meer sporthallen. Het is veertig graden in Grie kenland. De temperaturen ne men na morgen weer toe en ko men dan boven de 44 graden. Reisorganisaties worden veel gebeld door mensen die hebben geboekt voor een vakantie naar Griekenland. De bellers vragen vooral of ook hun reisbestem- ming door hitte of bosbranden is getroffen. GPD/ANP Hittegolf Zuid-Europa 38 32 BOS. Q 43' ROEMENIË 431 B BUI OEGOSL. 42c. ■o ITALIË Toeristen van eiland Samos geëvacueerd. GRIEKENLAND O - A Athene J A 45° TURKIJE T p bosbranden recordtemperatuur 0 =aantal doden (5 - 10 juli 2000) CYPRUS |,43- Molukkers uit Nederland demonstreren voor het gebouw van de Europese Ministerraad in Brussel, van onze redactie buitenland BRUSSEL - De EU-ambassadeurs in Jakarta hebben morgen het lang ver wachte gesprek met de Indonesische autoriteiten over het conflict op de Mo- lukken. De diplomaten brengen de boodschap over dat Indonesië zelf ver antwoordelijk is voor een oplossing. De Europese Unie voelt niets voor bui tenlandse inmenging, zoals het sturen van een VN-macht. Maar de unie pro beert wel VN-secretaris-generaal Kofi Annan in te schakelen om aan de Indo nesische president Wahid duidelijk te maken dat de internationale gemeen schap zich zorgen maakt over de situa tie op de Molukken en 'Indonesië alle maatregelen moet nemen om een einde te maken aan het bloedvergieten', zei minister Van Aartsen (Buitenlandse foto Ed Oudenaarden/ANP Zaken) gisteren. Een groep van twee honderd Molukkers uit Nederland de monstreerde gisteren in Brussel bij het gebouw van de Europese Ministerraad. De Molukkers willen dat de Verenigde Naties ingrijpen in het conflict op de ei landengroep. ANP President Djukanovic van onze redactie buitenland PODGORICA - President Djukanovic van Montenegro heeft gisteren gezegd dat Joego slavië niet meer bestaat nu pre sident Milosevic, om zijn macht te behouden en vervolging we gens oorlogsmisdaden te voor komen, heeft gekozen voor de vernietiging van Joegoslavië. Montenegro neemt dan ook niet deel aan federale verkiezingen die Milosevic in het najaar wil houden, zei Djukanovic. „Het is duidelijk dat Joegosla vië niet meer bestaat", zei Djukanovic. „In plaats van de twee gelijke staten - Mon tenegro en Servië - hebben we een één-staatmodel." De grond wetswijzigingen die Milosevic heeft doorgevoerd - en het be sluit van Montenegro deze te ne geren - betekenen volgens Djukanovic dat Montenegro 'het constitutionele en wettige stelsel van Joegoslavië feitelijk heeft verlaten'. Het Montenegrijnse parlement heeft zaterdag ingestemd met (Advertentie) het besluit van de regering om de vorige week doorgevoerde amendementen op de federale grondwet, die de positie van Montenegro aanzienlijk ver zwakken, af te wijzen. „Het di lemma van Milosevic was Joe goslavië of Den Haag en hij verkoos de vernietiging van Joegoslavië", zei Djukanovic. Milosevic is door het Joegosla- vië-Tribunaal aangeklaagd. Anders dan de meeste andere voormalige Joegoslavische re publieken heeft Montenegro zonder bloedvergieten afstand PARIJS - De Franse regering heeft gisteren Corsica voor een proefperiode gedeelde wetge vende bevoegdheden op bepaal de beleidsterreinen aangebo den. Het voorstel maakt deel uit van pogingen een oplossing te vin den voor de problemen tussen het vasteland en het eiland.De Corsicanen zullen het plan mor gen in hun regionale parlement bespreken. Corsica maakt deel uit van Frankrijk sinds 1763, maar kampt al decennia met geweld in het kader van een campagne voor onafhankelijkheid.AP weten te nemen van Belgrado. Het heeft een eigen munt en ei gen politiemacht en ook de grensbewaking ressorteert de facto onder de regering in Pod gorica. Het Joegoslavische leger is de enige federale instantie die nog intact is in Montenegro en de vrees is dan ook dat Milosevic militair ingrijpt als Montenegro zich onafhankelijk verklaart. Djukanovic zei dat zijn regering het leger niet zal provoceren, maar na een referendum over onafhankelijkheid een eigen ministerie van Defensie zal vor men en de 'soevereiniteit van de staat zal voltooien'. „Als de Montenegrijnse toekomst en vrijheid in gevaar komen, dan is geen prijs te hoog om die te be schermen", zei hij. De grondwetswijzigingen die Belgrado donderdag heeft door gevoerd, voorzien in directe ver kiezing van de president en de Eerste Kamer van het parle ment. Op die manier kan Milo sevic waarschijnlijk een regel omzeilen die bepaalt dat de pre sident slechts één termijn van vier jaar mag aanblijven. Direc te verkiezing van de Eerste Ka mer, waar nu een gelijk aantal Serviërs en Montenegrijnen zit, zou de inbreng van het veel klei nere Montenegro vrijwel teniet doen. Staatsgreep Minister Van Aartsen (Buiten landse Zaken) ziet de omstreden grondwetswijziging als een constitutionele staatsgreep en een provocatie aan het adres van Europa. Hij zei dit gisteren aan het begin van een vergade ring met zijn EU-collega's in Brussel. De ministers veroor deelden fel het besluit om de president rechtstreeks te laten kiezen. ANP/AP GIVET - Franse arbeiders die bang zijn hun baan te verliezen, hebben gedreigd hun fabriek op te blazen. De politie neemt het dreigement serieus en heeft 560 inwoners van het dorp Givet in het noord oosten van Frankrijk geëvacu eerd. Voor de werknemers dreigt ont slag omdat het chemiebedrijf, dat viscose fabriceert, failliet is verklaard. Gisteren werd druk onderhan deld tussen de autoriteiten en de arbeiders, die sinds begin deze maand de toegang tot de fabriek blokkeren. AFP LONDEN - Koningin Beatrix is met een vermo gen van ruim zeven mil jard gulden de rijkste vor stin van de wereld. De rijkste vrouw van de wereld is de 81-jarige He len Walton met een per soonlijk vermogen van ongeveer 96,3 miljard gul den. Haar man richtte de warenhuisketen Wal- Mart op. Beide vrouwen prijken op de lijst van tweehonderd rijkste dames, die deze week in EuroBusiness Magazine verschijnt. Op de tweede plaats staat de 74-jarige Liliane Betten- court. Haar vader stond aan de wieg van het cos meticamerk L'Oreal. Haar vermogen bedraagt bijna dertig miljard gulden. Ooit was de Britse konin gin Elizabeth de rijkste vrouw ter wereld. Met haar geschatte vermogen van ruim 6,5 miljard gul den heeft zij niet alleen van die eretitel afstand moeten doen, maar is zij ook niet meer de rijkste vorstin. ANP 3 10e ETAPPE I.Otxoa(Spa) 6. 09.32 2. Armstrong (VSt) 0.42 3. Jimenez(Spa) 1.13 18. Boogerd(Ned) 5.14 ALG. KLASSEMEN 1. Armstrong 2. Ullrich (Dui) 39.24.30 4.14 5.10 16. Boogerd(Ned) 7.33 zie pagina 20 3. Moreau (Fra) De boer moet zorgen voor veilig voedsel, dierenwelzijn, een beter milieu en een mooi landschap. Maar voor de rest is de landbouw een normale economische sector, waar de overheid weinig te zoeken heeft. Dat staat in de gisteren door minister Brinkhorst gepresenteerde nota Voedsel en O Groen. Om het vrijetijdsverkeer tijdens de spits te weren van de Ant werpse Ring denkt de Belgische federale minister Jack Ga- briëls een vorm van rekeningrijden in te voeren. Voor de rondweg om Brussel heeft hij eenzelfde maatregel *1 /t in petto. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,14,15 en 17; sport: 18,19 en 20. van onze redactie buitenland DURBAN - De aidsepidemie grijpt erger om zich heen dan ooit is gedacht. In de gebieden die het zwaarst door de ziekte zijn getroffen, komt de gemid delde levensverwachting niet meer boven de dertig jaar uit. Dat stelde de Amerikaanse overheid gisteren op het wereld- aidscongres in Zuid-Afrika. Vooral de verspreiding vanuit de steden naar het platteland is onderschat, aldus twee Ameri kaanse overheidsbureaus. Van de 34 miljoen HIV-positie- ven ter wereld, wonen er 25 mil joen in Afrika ten zuiden van de Sahara. In zeven Afrikaanse landen (Botswana, Lesotho, Namibië, Zuid-Afrika, Swazi land, Zambia en Zimbabwe) is één op de vijf inwoners besmet met HIV. Aids is doodsoorzaak nummer één in Afrika. Doordat veel kinderen en tie ners overlijden, slinkt over drie jaar het inwonertal van Bots wana, Zuid-Afrika en Zimbab we. In Botswana is de levensver wachting gedaald tot 39 jaar. Tegen 2010 zijn er meer landen waar de levensverwachting fors zal zijn gedaald. Met Latijns- Amerika, het Caribisch gebied en Azië gaat het volgens de Amerikanen dezelfde kant op. Deelnemers aan het congres reageerden gisteren boos op de openingstoespraak van de Zuid-Afrikaanse president Mbeki. Hij betwijfelt een direct verband tussen aids en besmet ting met het HIV. RTR/AFP pagina 2: aids slaat hard toe in Oekraïne (Advertentie) (als men het laatste halfjaar reeds een proefabonnement heeft aangevraagd, kan men geen gebruik maken van dit aanbod.) EEN MOMENT VOOR DE SPORTLIEFHEBBER Speciaal voor u, de Tour de France-supporter, hebben wij een proefabonnement samengesteld. Belees de tijd van uw leven bij u thuis met het Tour de France-ge- voel voor maar 50,-. Wilt u tijdens de komende sportevenementen op de hoogte worden gehouden van het nieuws uit de regio binnen- en buitenland? Profiteer dan nu van onze aanbieding. Een &-weeks proefabonnement voor maar 50,-. Laat de sport u helemaal koud, maar wilt u niets missen van het actuele nieuws en achtergronden, dan geldt dit aanbod ook voor u. Jajkwil: een proefabonnement van 8 weken voor 50,- en geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats:Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Mtw^nu^erm 713214 000002 4380 VB Vhssmgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1