Extreme hitte eist tientallen levens PZC •MJË Marine Indonesië pakt leider Laskar Jahad op Politie LA ontdekt met spotter razendsnel plaats schietpartij Paradecommissie steekt stokje voor tweede Oranjemars Spanje hoopt met tweede immigratie wet in zes maanden kaf van koren te scheiden Montenegro koerst af op afscheiding als Milosevic aanblijft buitenland Temperaturen Balkan naar recordhoogte Camorra in boter Protestantse jongeren nemen in Belfast met een katapult een politieauto onder vuur. Primafoon Cambodja berecht leden Rode Khmer Bondsdag steunt vergoeding Kabelbaanongeluk in Duitse Alpen Italiaanse badplaats eert Haider Doden bij rellen over water in Iran Lintje voor vader Elian vrijdag 7 juli 2000 het gebruik van energie te mati gen. Door het massale gebruik van airconditioning dreigt het net overbelast te raken en zou de stroom kunnen uitvallen. De ge volgen van de hitte werden in Athene verergerd door een sta king van het personeel van de grootste vuilnisstortplaats, waardoor het vuil zich op straat ophoopte. Het stadsbestuur wil de staking met een noodveror dening breken. In Italië, Bulgarije. Turkije en Griekenland vernietigden tal rijke branden duizenden hecta re bos. Griekse meteorologen houden er rekening mee dat de hoge temperatuur op de Balkan nog tot eind volgende week aan houdt. Een lagedrukgebied bo ven Midden-Europa zou ver lichting kunnen brengen, maar dat blijft voorlopig op zijn plaats. DPA/ANP/AP van onze redactie buitenland ZAGREB - Extreem hoge tem peraturen in het zuidoosten van Europa hebben tientallen slachtoffers geëist. Als gevolg van de hittegolf kwamen de af gelopen dagen op de Balkan en in andere landen aan de Middel landse Zee zeker zestig mensen om het leven. Meteorologen waarschuwen voor nog hogere temperaturen. Op het Griekse eiland Kreta be zweek een Nederlander waar schijnlijk aan de hitte. De man werd bij een wandeling in de Samaria-kloof onwel en over leed. Het grootste aantal slachtoffers viel tot nu toe in Kroatië. Ruim veertig mensen bezweken hier de afgelopen twee dagen aan de hoge temperaturen. Honderden mensen moesten in ziekenhui zen worden opgenomen. Niet alleen ouderen, maar ook jonge ren lijden onder de drukkende hitte in de warmste julimaand sinds tientallen jaren. In de nacht van woensdag op donder dag stond het kwik in de hoofd stad Zagreb nog op 31 graden. De NAVO-militairen in Kosovo kregen van hun aanvoerders te horen dat ze veel water moeten drinken en zouttabletten slik ken. Vooral de militairen die in volledige gevechtsuitrusting wacht moeten lopen hebben het zwaar, aldus een woordvoerder. In Roemenië opereren artsen in operatiezalen, die niet zijn uit gerust met airconditioning, al leen nog maar 's ochtends vroeg en 's rrachts. De temperatuur in Roemenië liep gisteren op tot 44 graden en zijn daarmee de hoog ste die daar zijn gemeten sinds de eerste registratie in 1884. Record In Griekenland en Bulgarij e ste gen de thermometers naar 45 graden, wat voor de Bulgaren een record is. In Athene was de temperatuur gistermiddag om half vier 44,2 graden heet. Drie mensen overleden als gevolg van een zonnesteek. Het Griekse staatselektrici- teitsbedrijf riep de bevolking op van onze redactie buitenland LOS ANGELES - De politie in Los Angeles experimen teert met de Shots Spotter. Dat is een nieuwe technologie die de politie in staat stelt bin nen enkele seconden vast te stellen waar precies een schietpartij heeft plaatsge had. De proef heeft plaats in een van de meest gewelddadige districten van Los Angeles. De politie heeft besloten een woonwijk van anderhalve vierkante kilometer vol te stoppen met microfoons, die geplaatst worden óp verschil lende strategische punten in de buurt. Bij schoten berekent een com puter binnen zes seconden de plaats ervan binnen een straal van tien meter. De computer geeft de politie ook onmiddel lijk de telefoonnummers van de mensen die naast de plek wonen waar het schot is ge vallen. Patrouillewagen Door het systeem kan de poli tie direct een patrouillewagen sturen, omwonenden waar schuwen en deze mensen in lichtingen vragen. Alleen al in het proefgebied hebben in een periode van tien weken 267 schietpartijen plaatsgevonden. Tot dusver wist de politie wel dat er veel vuurwapens werden gebruikt, maar ze had geen idee hoe veel. De meeste meldingen worden afgedaan met een rapport zonder dat de politie komt kij - kentenzij er doden en gewon den vallen. De politie van LA wacht het uiteindelijke resultaat van de proef af voordat besloten wordt of het experiment wordt uitgebreid. ANP BRUSSEL - De Napolitaanse maffia (camorra) blijkt achter de boterfraude te zitten, die de Europese antifraudedienst OLAF deze week ontrafelde. In België werden duizenden tonnen namaakboter gevonden. Het goedje bestond uit chemi sche bestanddelen, dierlijke talk en olie. ANP/Belga van onze redactie buitenland BELFAST - De Noord-Ierse Pa radecommissie heeft gisteren opnieuw een omstreden mars van de Oranjeorde verboden. De orde mag volgende week woens dag niet langs de katholieke wijk Lower Ormeau in Belfast lopen. (Advertentie) Hoe hoger de temperatuur, hoe hoger de korting. Nokia 3210 Hi PrePay 151 gram, tot 260 uur stand-by; tot 270 minuten gesprekstijd Rekenmachine, klok, alarm en spelletjes Inclusief totaal f 45,- beltegoed Normale prijs f 379,- 26°C 26% korting Actieprijs f 280,45 Kom langs bij Primafoon of bestel direct via 0800-1515 of opent je wereld Aanhangers van de Oranjeorde hebben de afgelopen nachten voor chaos gezorgd uit protest tegen een verbod op een mars door een katholieke wijk in de stad Portadown aanstaande zondag. De Paradecommissie bepaalde net als bij het eerste verbod dat de leiders van de Oranjeorde overleg moeten plegen met mili tante katholieke organisaties die zich sinds 1995 verzetten te gen de jaarlijkse protestantse marsen. De Oranjemannen heb ben dat tot nu toe geweigerd. Protestantse politici, kerklei ders en zakenmensen hebben een beroep gedaan op de Oran jeorde om het uitlokken van protesten tegen het marsverbod te staken. De leider van de Pres byteriaanse kerk in Noord-Ier- land, Trevor Morrow, noemde cle straatprotesten van de afge lopen dagen gisteren 'een bele diging en een schande voor het woord van Christus dat we zou den moeten uitdragen' De winkeliers van Belfast hiel den gisteravond uit vrees voor rellen hun deuren gesloten. Overdag hielden helikopters en Britse legerpatrouilles Belfast in de gaten en bleef het rustig De politie maakte bekend dat foto Christine Nesbitt/AP deze week tientallen relschop pers zijn gearresteerd en dat er ruim honderd aanvallen zijn uitgevoerd op eenheden van het leger en de politie. Een soldaat en meer dan dertig agenten raakten gewond. AP van onze redactie buitenland NEW YORK - Cambodja en de Verenigde Naties zijn het tot in details eens geworden over de oprichting van een speciaal tri bunaal voor de berechting van misdaden van de Rode Khmer. Het wordt een Cambodjaans ge rechtshof met medewerking van internationale rechters en aan klagers. zo is gisteren door de VN m New York meegedeeld VN-gezant Corell, heeft de af gelopen dagen in de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh de onderhandelingen over het tribunaal afgerond. Met de in stallatie van het gerechtshof kan worden begonnen als het Cambodjaanse parlement de voorstellen heeft goedgekeurd. De Rode Khmer voerden een schrikbewind van 1975 tot 1979 waarbij op grote schaal massa moorden werden gepleegd. Tus sen de een en twee miljoen Cambodjanen zijn daarbij ver moord. DPA door Henk van den Boom BARCELONA - Spanje wil met de nieuw ste vreemdelingenwet die vandaag door de ministerraad wordt aangenomen de 'goeie' immigranten scheiden van de 'slechte'. De nieuwe wet is een radicale herziening van de vreemdelingenwet die nog maar zes maanden geleden werd aangenomen. Buiten de conservatieve regeringspartij van premier Aznar bestaat grote weer stand tegen de nieuwe regeling. Volgens sommigen is die zelfs in strijd met de men senrechten. Na meer dan twee jaar touwtrekken nam het Spaanse parlement vorig jaar decem ber eindelijk de nieuwe vreemdelingen wet aan. Op het allerlaatste moment haakte de regering Aznar af, omdat de Europese Commissie vond dat Spanje uit de pas liep. Brussel noemde de regelge ving te progressief. De meerderheid van het parlement negeerde de inmenging van de EU. zodat de nieuwe wet op 1 februari toch van kracht werd. Een van de eerste daden van Aznar, nadat hij de verkiezingen in maart met absolute meerderheid had gewonnen, was de her ziening van de vreemdelingenwet. Het ontwerp dat vandaag in de ministerraad wordt vastgesteld, is een zwak aftreksel van de wet die in december door de meer derheid in het parlement werd aangeno men. Van de 63 artikelen zijn er 56 veran derd. De commissie die de regering adviseert en waarin oppositie, vakbonden, werkge versverenigingen en de mensenrechtenor ganisaties zijn vertegenwoordigd, verwerpt het ontwerp unaniem. De orga nisatie 'SOS Racisme' is van mening dat de inhoud van sommige artikelen kan 'aanzetten tot racisme'. Aznar beschouwt het vreemdelingen vraagstuk als het grootste probleem waarvoor zijn tweede kabinet zich ge plaatst ziet. Minister van Binnenlandse Zaken Mayor Oreja zei onlangs dat de al lochtonen de 'de terreur van de ETA van de eerste plaats hebben verdrongen'. De minister doelde met name op de zware taak die Spanje heeft om de zuidelijke Schengengrens te bewaken. Hij kondigde nieuwe maatregelen aan die de stromen il legalen vanuit het zuiden moeten tegen houden. Terwijl de regering-Aznar in de nieuwe vreemdelingenwet de nadruk legt op het weren van de buitenlanders, gaan in de Spaanse samenleving steeds meer stem men op voor het stimuleren van een goed gereguleerde instroom van immigranten. Spanje heeft het laagste geboortecijfer van Europa. De somberste prognoses voorspellen dat er midden deze eeuw geen veertig miljoen Spanjaarden meer zijn, maar nog maar dertig miljoen. Het land heeft op korte termijn buitenlanders no dig om de economie draaiende te houden. „Spanjaarden sterven uit, immigranten moeten ons land redden", schreef een krant deze week. Spanje is met minder dan twee procent (730.000) buitenlanders een van de Euro pese landen met de minste allochtonen. Toch zijn er de laatste maanden al een paar keer ernstige rassenonlusten ge weest in de zuidelijke tuinbouwgebieden. Daar werken veel Afrikanen. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische marine heeft gisteren Rudsin Damunwayang aangehouden, een leider van de militante mos limgroep Laskar Jihad (Solda ten van de Heilige Oorlog). Damunwayang zat op een vrachtschip, dat met honderden wapens en 250 passagiers aan boord naar de door gevechten verscheurde Molukken voer. Daarnaast nam de marine hon derden wapens in beslag op een passagiersschip dat eveneens richting Molukken koerste. Vol gens de chef-staf van de marine komen de wapens deels uit het buitenland, waarbij Papoea Nieuw-Guinea wordt genoemd. Geruchten dat Nederlandse le den van de RMS (de Molukse re gering in ballingschap) wapens leveren aan de christenen op Ambon, zijn bij herhaling door de Indonesische autoriteiten te gengesproken. Er zijn al negentien bataljons op de Molukse eilanden aanwezig, maar die zijn er in de afgelopen periode niet in geslaagd om de moordpartijen tussen moslims en christenen te beëindigen. In donesië stuurt daarom nog eens twee bataljons veiligheidstroe pen van vierhonderd man elk naar de Molukken. Stafchef ad miraal Widodo heeft dat giste ren bekend gemaakt. Gisteren viel een groep van enkele hon derden moslims het dorpje Waai aan in het noordoosten van het eiland Ambon. Daarbij zijn ze ker vier mensen omgekomen. Onbevestigde berichten maken gewag van dertig doden. Hon derden dorpelingen zijn op de vlucht geslagen. President Wahid verwijt de on lusten aan kringen rond de voormalige president Soeharto, die hem slecht gezind zijn. Maar omdat Wahid er niet in slaagt deze en tal van andere urgente problemen het hoofd te bieden, neemt de kritiek op het functio neren van de president toe. Bo vendien begint de Indonesische economie de gevolgen te voelen van de gewelddadigheden op de Molukken. De nationale munt, de roepia, glijdt de laatste dagen steeds verder onderuit Enkele honderden Nederlandse BERLIJN - De Duitse Bondsdag heeft gisteren ingestemd met de betaling van schadevergoeding aan ex-dwangarbeiders uit het nazi-tijdperk. Met de nieuwe regelgeving is de weg vrij voor het opzetten van de stichting 'Herinnering. Verantwoor ding en Toekomst' die de schadeloosstelling moet regelen. De Duitse regering en het zakenleven hebben tien miljard mark ter beschikking gesteld voor schadevergoeding. Alvorens de stichting aan het werk kan, moet de wet op 14 juli nog worden goedgekeurd door de Bondsraad. Alleen burgers komen in aanmerking voor compensatie. Oud-militairen krijgen geen geld. De nog 240.000 levende ex-dwangarbeiders uit concentratie kampen kunnen rekenen op een bedrag van vijftienduizend mark. Andere nog levende dwangarbeiders, zo'n miljoen mensen, krijgen elk vijfduizend mark. DPA/AFP/RTR OBERSTDORF - Bij een ongeluk met een kabelbaan in het zuiden van Duitsland bij de Oostenrijkse grens zijn gisteren 30 mensen gewond geraakt. De gondel van een kabelbaan botste tegen het betonnen platform van een kabelbaansta tion. Enkele gewonden zijn er ernstig aan toe, maar niemand verkeert in levensgevaar De kabelbaan brengt bergwandelaars naar de top van de 2.200 meter hoge Nebelhorn en terug. De oorzaak van het on geluk is niet bekend. AP WENEN - De extreem-rechtse Oostenrijke politicus Haider wordt ereburger van het Noord-Italiaanse Jésolo. De burge meester en de gemeenteraad van het badplaatsje bij Venetië beschouwen hem als politiek voorbeeld. Haider heeft het ereburgerschap aanvaard. Critici verwijten de burgemeester, die zelf lid is van de extremistische Lega Nord, dat Haider ereburger wordt uit sympathie voor de vreemdelingenhaat en het autoritaire gedrag van de Oosten rijker. ANP TEHERAN - Bij protesten die uitbraken als gevolg van een te kort aan drinkwater zijn in de stad Abadan in het zuidwesten van Iran drie mensen om het leven gekomen. Dat meldde de Iraanse krant Jomhuri-e-Eslami gisteren „Een aantal opportunisten heeft gebruik gemaakt van de on tevredenheid onder mensen over het tekort aan drinkwater en is amok gaan maken", zei de conservatieve krant over de rel len van woensdag. Volgens de middagkrant Kayhan zijn hon derdvijftig mensen bij het protest gearresteerd. Kayhan meldde dat de veiligheidstroepen in de lucht schoten en traangas gebruikten om de demonstranten uit elkaar te drij ven. AP HAVANA - De vader van het vorige week naar Cuba terugge keerde bootvluchtelingetje Elian, Juan Miguel Gonzalez, heeft een van de hoogste Cubaanse onderscheidingen, de Car los Manuel de Cespedes-medaille gekregen. Hij kreeg de on derscheiding voor zijn 'heldhaftige gedrag' bij de inspannin gen om zijn zoon naar Cuba terug te brengen. Gonzalez kreeg de medaille door president Fidel Castro per soonlijk opgespeld. De twee uur durende plechtigheid in het Karl Marx-theater werd door een vijfduizendkoppig publiek bijgewoond en live door de televisie uitgezonden. Castro prees de 31-jarige Gonzalez onder meer omdat hij een aanbod van twee miljoen dollar had afgeslagen Cubaanse Amerikanen in Miami hadden hem dergelijke bedragen be loofd als hij zou overlopen naar de Verenigde Staten. AP van onze redactie buitenland BELGRADO - Het Joegoslavi sche parlement heeft gisteren ingestemd met een grondwets wijziging die herverkiezing van president Milosevic mogelijk maakt. Milosevic' presidents termijn loopt in juli 2001 af. De kleinere, op het Westen ge oriënteerde Joegoslavische deelrepubliek Montenegro dreigde met tegenmaatregelen en zinspeelde na de stemming op het'Uitroepen van de onaf hankelijkheid. Beide kamers van het federale parlement gaven goedkeuring aan een wetswijziging die er voor zorgt dat Milosevic voor een tweede termijn kan worden gekozen. Het Joegoslavische parlement stemde ook in met een directe verkiezing van de leden van de Joegoslavische Eerste Kamer. Zij werden tot nu toe gekozen door de parlementen van Servië en Montenegro, Bij een directe verkiezing komen er waar schijnlijk minder Mon- tenegrijnse dan Servische afge vaardigden in de kamer, omdat Montenegro maar zeshonderd duizend inwoners heeft, tegen tien miljoen in Servië. Adviseur Vukovic van de Mon- tenegrijnse president Djukano vic, zei dat de besluiten van het Joegoslavische parlement niet van kracht zullen zijn in Mon tenegro. Het Montenegrijnse parlement zal daar een beslis sing over nemen, zei Vukovic „In de komende paar dagen neemt Montenegro wetten aan waarmee zijn onafhankelijk heid op alle terreinen zal zijn af gerond." Montenegro dreigt al langere tijd zich van Joegosla vië af te scheiden als binnen de federatie geen politieke hervor mingen plaatshebben en Mon tenegro niet meer autonomie krijgt. De vrees bestaat dat Milosevic gewapenderhand in grijpt als Montenegro zich onaf hankelijk verklaart. De Montenegrijnse parlements voorzitter Popovic zei dat Joe goslavië was ,'weggevaagd' met de grondwetswijzigingen. RTR/AFP/AP (Advertentie) Molukkers hebben aangekon digd zich maandag in Brussel te verzamelen voor een demon stratie tegen het aanhoudend geweld op de Molukken. Ze ko men bijeen voor het gebouw waar op dat moment de Europe se ministers van Buitenlandse Zaken vergaderen.De Molukse zaak moet op de agenda van de VN-Veiligheidsraad", zei woordvoerder Wattilete van de RMS gisteren. GPD/AP/RTR - Mededeling van Electrolux - Waarschuwing Electrolux Home Products (Nederland) B.V. vraagt consumenten, die in het bezit zijn van een ELECTROLUX steelstofzuiger MINOR C (productnummer 902 973 001), deze stofzuiger niet meer te gebruiken en zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de afdeling Consumentenbelangen. IOnder bepaalde omstandigheden kan de interne bedrading van de MINOR C beschadigd raken. Hierdoor kan in extreme gevallen de metalen buis onder spanning komen te staan. Uit voorzorg heeft Electrolux Home Products dan ook besloten alle MINOR C steelstofzuigers te controleren. Bent u in het bezit van de MINOR C, dan verzoeken wij u vriendelijk contact op te nemen met de afdeling Consumentenbelangen van Electrolux Home Products Nederland B.V., telefoonnummer (0172) 468 514. Wij verzoeken u voor het telefoongesprek de vol gende gegevens (die u op het typeplaatje achter op het apparaat vindt); pne nummer en Serial No, bij de hand te houden. Alle overige Electrolux stofzuigers zijn absoluut veilig! Electrolux biedt zijn verontschuldigingen aan voor het ontstane ongemak. EC Electrolux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5