Parijs zet Wenen mes op de keel 1/2PRIJS! Clinton neemt gok met nieuwe top Overvallers steken universiteitscomplex Ambon in de brand Tribunaal kondigt nieuwe serie aanklachten val Srebrenica aan Russen voeren bombardementen in Tsjetsjenië op Europarlement neemt Echelon-spionage onder loep buitenland donderdag 6 juli 2000 Milosevic mikt op nieuwe termijn Filipijnse guerrilla doodt agenten Gijzeling door Turkse gevangenen Thatchers handtas is tonnen waard Negende dode in Roskilde-drama Op rozen! L\J) Kritiek op referendum Mighty Servant is boven water Illegale houtkap Rusland loopt spuigaten uit VERLAAGDE PRIJZEN fycUoGS door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - Het Euro pees Parlement begint een ver kennend onderzoek naar de omvang en het gevaar van het Amerikaans-Britse spionage- systeem Echelon. Een vol waardige enquêtecommissie met meer macht en middelen ging de grote partijen in het parlement een stap te ver. Het Europees Parlement volgt met zijn studie naar Echelon een reeks nationale onderzoe ken. De Tweede Kamer houdt dit najaar een hoorzitting over het spionagesatellietsysteem. In Frankrijk heeft justitie de geheime dienst opdracht gege ven de zaak uit te pluizen, ter wijl Belgische onderzoekers al harde bewijzen zeggen te heb ben over de illegale activitei ten van Echelon. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië ontkennen het be staan van him satellietstelsel niet, maar bestrijden dat er sprake zou zijn van ongeoor loofde praktijken. Eerder ver schenen onderzoeksrapporten tonen evenwel aan dat via Echelon op massale wijze da taverkeer (telefoon, fax, e- mail) van burgers en bedrijven onderschept wordt. Op die manier zouden Europese be drijven (Airbus) contracten zijn misgelopen, omdat hun Amerikaanse concurrenten (McDonnell Douglas) vooraf de inhoud van de offertes ken den. Ook politieke strategieën van de Europese Unie, blijken vaak onverwacht snel bekend in Washington. Ruim tweehonderd Europar lementariërs (onder wie de Groenen) drongen daarom gis teren aan op een enquêtecom missie, die via hoorzittingen en onderzoek de waarheid over Echelon aan het licht zou moeten brengen. De meeste christen-democraten, socia listen en liberalen voelden daar evenwel niets voor. Vol gens Van Velzen (CDA) kan een dergelijke zwaar opgetuigde commissie haar verwachtin gen niet waarmaken. „De di recteur van de CIA komt heus niet opdagen. Als je dan toch een enquêtecommissie op richt, dan tast dat alleen maar de geloofwaardigheid van de het parlement aan." De gewone 'studiecommissie' waartoe de meerderheid be sloot, kan geen openbare hoor zittingen organiseren. De 36 Europarlementariërs (onder wie Van Velzen) die vanaf sep tember deel uitmaken van de commissie, moeten na een jaar van 'lezen en praten' antwoord geven op de vraag of de rech ten van burgers en bedrijven gewaarborgd zijn. Volgens Van Velzen worden deskundi gen uitgenodigd voor een ge sprek achter gesloten deuren Voormalig CIA-hoofd Wool- sey erkende onlangs dat de Verenigde Staten spioneren voor het eigen bedrijfsleven. Dat zou nodig zijn als tegen wicht voor de omkoopcultuur van Europese ondernemingen, aldus Woolsey. GPD GALLGALL BELGRADO - Het Joegoslavische parlement behandelt van daag in spoedzitting een voorstel om de regels rond de presi dentsverkiezing te hervormen. Het plan moet de weg vrijma ken voor een tweede termijn van de wegens oorlogsmisdaden gezochte president Milosevic. De president van de Joegoslavische federatie (Servië en Mon tenegro) wordt nu nog gekozen door het parlement en mag slechts één ambtstermijn blijven zitten. Het parlement zal zich nu beraden op de mogelijkheid om de president direct door het volk te laten kiezen. Ook moet een zittende president zich beschikbaar kunnen stellen voor hei-verkiezing. De oppositie heeft furieus gereageerd op het voorstel tot de hei-vorming van de presidentsverkiezing. RTR/AFP CALAPAN - Bij een overval op een politiekonvooi hebben communistische rebellen in de Filipijnen gisteren acht dode lijke slachtoffers gemaakt. Vijf agenten raakten gewond en wisten te overleven door zich dood te houden. De politietroepen reden door het dorp Antonino, ten zuiden van Manila, toen twee van hun voertuigen werden getroffen door een landmijn. Kort daarop openden rebellen het vuur op de colonne. Acht agenten werden direct gedood. De anderen schoten terug en doodden zeker drie rebellen. Ze raakten ech ter na verloop van tijd door hun munitie heen en moesten zich toen dood houden tot de rebellen waren vertrokken. De groep agenten was op weg naar een stadje, waar rebellen eerder op de dag een dorpsleider om het leven hadden ge bracht. AP ISTANBOEL - Honderden gedetineerden in Istanboel hiel den gisteren negen uur lang elf bewaarders gegijzeld uit pro test tegen de overplaatsing van een medegevangene naar een isoleercel in een andere gevangenis. De politie maakte een eind aan de opstand. De Turkse regering heeft besloten om gevangenen die in zijn ondergebracht in ruimten met honderd mensen over te plaat sen naar nieuwe gevangenissen met cellen voor een of twee personen. Daarmee wi 1 de regering een eind maken aan de ve le gewelddadige opstanden, die uit protest tegen de slechte leefomstandigheden worden gehouden. Gevangenen vrezen door overplaatsingen geïsoleerd en kwetsbaarder voor mishandeling door politie en bewakers te worden. AP LONDEN - Een onbekende heeft 101.000 Britse pond (ruim 350.000 gulden) geboden voor de handtas van de Britse oud premier Thatcher. Thatchers tas was een stille getuige van vrijwel het gehele premierschap van de IJzeren Dame. De tas is het pronkstuk van een verzameling handtassen van beroemde vrouwen die te koop is op de website www.hand- bag.com. De tassen worden geveild ten bate van de bestrij ding van borstkanker. De veiling duurt nog tot 13 juli. ANP KOPENHAGEN - Het drama tijdens het muziekfestival in de Deense stad Roskilde heeft een negende slachtoffer geëist. Een 24-jarige Australiër is aan zijn verwondingen bezweken. De andere acht slachtoffers, allen mannen, waren drie Denen, drie Zweden, een Nederlander en een Duitser. Zij kwamen vrijdagavond door verstikking om, toen een mensenmassa tij dens het concert van de band Pearl Jam naar voren drong om bij het podium te komen. Door de natte ondergrond gleden mensen uit en konden ze niet meer overeind komen. AFP GALL* GALL Four Roses y Bourbon 70cl 99 van onze redactie buitenland PARIJS - EU-voorzitter Frank rijk heeft Oostenrijk gisteren scherp gewaarschuwd voor elke vorm van 'chantage' om uit het politieke isolement door de an dere lidstaten van de EU te ko tenrijk. Ook dat werd verder niet toegelicht. Volgens de Oos tenrijkse eurocommissaris Fischler (Landbouw) zal de Commissie voorlopig gewoon blijven samenwerken met Oos tenrijk. DPA/AFP JAKARTA - De Mighty Servant 2, die vorig jaar november in de buurt van het Indonesische ei- laad Singkep kapseisde en zonk, is geborgen. Aan boord is het lichaam van de vermiste Fi lipijnse kok gevonden. Dat heeft directeur B. Bekker van rederij Dockwise gisteren bekendgemaakt. De Mighty Servant 2 vervoerde een onderdeel voor een off shoreplatform van Zuid-Korea Inaar Angola. Begin november 1999 kapseisde het schip in de buurt van Singkep. Daarbij j kwamen twee Nederlandse op- J varenden en drie Filipijnen, in- clusief de vermiste kok, om het leven. Een van de omgekomen Nederlanders was de dertigjari- ge Jacqueline van der Pijl uit IJ- zendijke. j Het zwaartransportschip, 170 meter lang en 23.000 ton zwaar, J liep op een omhoog stekende granieten rots. De rotspunt heeft het schip over een lengte van 85 meter opengehaald. ANP Russische agenten bewaken in de stad Chelyabinsk in de Oeral de begrafenisstoet van slachtoffers van een Tsjetsjeense zelfmoordaanslag. foto EPA van onze redactie buitenland door Frank Hendrickx MOSKOU - Het Russische leger heeft gisteren de luchtaanvallen in Tsjetsjenië drastisch opge voerd. Op de dag dat Russische slacht offers van zelfmoordaanslagen werden begraven, voerden ge vechtsvliegtuigen en -helikop ters bijna zestig aanvallen uit op nederzettingen van rebellen. De.opstandelingen pleegden op hun beurt nieuwe aanslagen waarbij minstens twee doden vielen en meerdere gewonden. De Russische president Poetin belegde gisteren in het naburige Ossetië een spoedberaad over de gespannen situatie in Tsjetsje nië. De belangrijkste Russische ministers en generaals waren aanwezig alsmede lokale verte genwoordigers, onder wie de Tsjetsjeense geestelijke Kadi- rov, die van Poetin de leiding over het burgerbestuur in Tsje tsjenië heeft gekregen. Poetin verklaarde dat de toestand moeilijk was, maar 'niet gedra matiseerd moet worden.' Landmijn Gisteren vielen vijftien kilome ter buiten Grozny minimaal twee doden door een explosie van vermoedelijk een landmijn. In een ander dorp raakte een on bekend aantal soldaten gewond toen een legertruck werd ge bombardeerd. Tsjetsjeense re bellen claimen ook in Goeder mes een aanslag te hebben gepleegd op een Russische co lonne. Daarbij zouden vijftien 'agressors' zijn omgekomen. In het noorden van Tsjetsjenië zouden opstandelingen een Russische basis hebben aange vallen waarbij acht doden vie len. De Russen bevestigden deze berichten niet. De Russen hebben een klop jacht geopend op mogelijke da ders van de recente zelf moordacties, waarbij tientallen Russen om het leven kwamen Gisteren werden vijftig Tsje- tsjenen opgepakt, onder wie acht vrouwen. De Russen heb ben bekend op de hoogte te zijn geweest van Tsjetsjeense plan nen om een reeks van aanslagen te plegen. Het bleek onmogelijk ze te verhinderen. Generaals hebben hun eigen manschappen bekritiseerd, omdat veilig heidsvoorschriften niet in acht zouden zijn genomen. GPD door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - Het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag komt nog dit jaar met nieuwe aan klachten die verband houden met de massaslachtingen bij de val van Srebrenica in juli 1995. Dat heeft plaatsvervangend hoofdaanklager Blewitt giste ren bekend gemaakt. Volgende week worden de opgravingen in de omgeving van Srebrenica hervat. Meer dan 7500 mannen worden vermist sinds de Bosni sche Serviërs de moslimenclave innamen. De forensisch experts van het tribunaal hebben in- middels ruim 1800 lichamen op gegraven. Tot nu toe zijn vier mensen in het openbaar wegens Srebreni ca aangeklaagd. De voormalige politiek leider van de Bosnische Serviërs Karadzic en zijn leger leider Mladic zijn nog steeds voortvluchtig. De Bosnisch- Servische generaal Krstic staat sinds maart van dit jaar in Den Haag terecht op beschuldiging van genocide. De Bosnische Kroaat Erdemovic werd tot vijf jaar veroordeeld wegens zijn deelname aan de executies als lid van een speciale eenheid van het Bosnisch-Servische leger. Hij is inmiddels weer op vrije voeten. Met generaal Krstic zijn nog twee mensen aangeklaagd, hun namen worden door het tri bunaal geheim gehouden. Het onderzoek van het tribu naal wordt bemoeilijkt door het feit dat de Bosnische Serviërs in de herfst van 1995 hebben ge probeerd het bewijsmateriaal te verbergen. Ze hebben de vaak zwaar verminkte lijken uit de massagraven in meer geïsoleer de streken in kleinere graven ondergebracht. Volgens Blewitt heeft ook het intensieve onderzoek van het tribunaal in Kosovo het uit vaardigen van nieuwe aan klachten in andere zaken ver traagd. Veel forensische teams werden van hun werk in Srebre nica afgehaald en naar Kosovo gestuurd om daar zo snel moge lijk bewijs te verzamelen. Om dezelfde reden heeft de aange kondigde uitbreiding van de aanklacht tegen de Joegoslavi sche president Milosevic vertra ging opgelopen. Milosevic werd vorig jaar al aangeklaagd voor de etnische zuiveringen in Kosovo. Maar de aanklagers willen hem ook aan klagen als een van de hoofdver antwoordelijken voor de oorlog in Bosnië. GPD Dat het er van zou komen was al maanden duidelijk. Ook de plaats - het met symboliek geladen presidentiele buitenverblijf Camp David - was opgelegd pandoer. De vraag was alleen nog: wanneer zal het eindspel in het Israelisch-Palestijnse vredesoverleg daadwerkelijk beginnen? door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Amerikaanse president Clinton begint dinsdag met premier Ba rak van Israël en de Palestijnse president Arafat aan de marathonzitting die een historische vredesovereenkomst moet opleveren. Clinton heeft met het bijeen roepen van .de top de gok van zijn leven genomen. Zeven jaar na de handdruk van Arafat en Rabin op het gazon voor het Witte Huis - het beginspel - zijn de Palestijnse en Israëlische onderhande lingsteams aan het eind van hun Latijn. Het is nu alles of niets. Het sprak vanzelf dat president Clinton gisteren verwees naar de besprekingen in Camp David van ruim twintig jaar gele den. Toen ging het over een vrede tussen Israël en Egypte, dat uiteindelijk als eer ste Arabische land een verdrag met de joodse staat ondertekende. President Anwar al-Sadat eiste en kreeg honderd procent van het in 1967 door Israël ver overde grondgebied terug. Hij betaalde daarvoor met een akkoord dat Egypte ja- renlang isoleerde. De grote beloning voor Sadat, maar ook de zware prijs die hij betaalde, vormden de afgelopen weken stof tot nadenken voor de Palestijnse president Arafat. In zijn toespraken verwees hij naar beide elementen, door te eisen dat Israël hon derd procent van de in 1967 veroverde Westelijke Jordaanoever aan het Pales tijnse bestuur zal overdragen, en door te waarschuwen dat hij gerede kans loopt het slachtoffer te worden van een moord aanslag als hi j er niet in slaagt het onder ste uit de kan te halen Arafat is huiverig om naar Camp David te gaan, waar hij zware Amerikaanse druk verwacht. Maar als hij ooit de Ame rikanen achter een Palestijnse staat wil krijgen kan hij niet wegblijven. Premier Barak vliegt met een minder bezwaard hart naar Camp David. Van Clinton heeft hij weinig te vrezen. Met de Ameri kaanse verkiezingscampagne voor de boeg - waarin de joodse stemmen doorgaans zwaar tellen - moet het niet al te moeilijk zijn één lijn te trekken. Clinton wil Al Gore niet in de wielen rijden Baraks bezorgdheid geldt alleen het thuisfront. Het onderhandelingsproces met de Palestijnen is steeds meer een bin nenlandse Israëlische affaire geworden, met als cruciale vraag: met welke conces sies aan de Palestijnen kan de regering nog overleven? Wat tot nu toe is uitgelekt over de details van een mogelijk akkoord is voor radicaal rechts binnen het kabi net absoluut onverteerbaar. Maar Barak heeft zijn hoop gevestigd op het referen dum dat de Israëlische bevolking is toe gezegd. Hij gaat ervan uit dat de Israë liërs langzamerhand zo genoeg hebben van het uitblijven van vrede, dat ze be reid zijn een realistisch verdrag met de Palestijnen te aanvaarden. Hoe groot is de kans dat Clinton, Barak en Arafat het eens worden? Arafat en Ra bin hebben er zeven jaar geleden bewust voor gekozen de minst moeilijk oplosba re problemen het eerst aan te pakken Dat bleek al veel lastiger dan ze hadden gehoopt. Nog altijd wacht een deel van de Oslo-akkoorden - de tussentijdse overeenkomsten - op uitvoering De moeilijkste problemen - zoals de sta tus van Jeruzalem, de grenzen tussen Is raël en een Palestijnse slaat, en de toe komst van de Palestijnse vluchtelingen - moeten in Camp David worden aange pakt. De afgelopen jaren zijn reeksen voorstellen ontworpen, het ene nog inge nieuzer dan het andere. Het gaat er nu om een keuze te maken waarmee gematigde krachten in beide kampen vrede kunnen hebben. GPD JAKARTA - Bendes hebben op de door geweld geteisterde Mo- lukken de grootste universiteit van de provincie in brand gesto ken. Het complex aan de rand van de hoofdstad Ambon brandde tot de grond toe af. Vier christenen kwamen om het leven. Dat meldde gisteren een advo caat van de kerkgenootschap pen op de Molukken. Volgens hem had de aanval op de univer siteit dinsdagavond laat (plaat selijke tijd) plaats. Begin vorige week kondigde de regering de burgerlijke nood toestand af om het geweld in te dammen Door het uitroepen van de burgelijke noodtoestand is het leger nu bevoegd huizen te doorzoeken, verdachten te ar resteren en een avondklok in stellen. In Jakarta ontruimde de politie gisteren het kantoor van de pro cureur-generaal nadat er enkele bommen waren gevonden. Het hoge gebouw ligt in een drukke wijk van de Indonesische hoofdstad. Dinsdag ontplofte in hetzelfde complex een bom. De explosie van gisteren had plaats kort nadat Tommy Soe- harto, de jongste zoon van de voormalige president, werd on dervraagd over zijn aandeel in fraude en corruptie door de Soe- harto-clan. De schade aan het complex bleef beperkt tot de he rentoiletten en de directe omge ving. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Vastberaden Kort voordat de bommen in de badkamer werden gevonden, verklaarde procureur-generaal Darusman niet op te zullen ge ven: „We doen wat nodig is. Mijn medewerkers gaan nog vastbe radener aan de slag om de cor- ruputiezaken aan te pakken." Het is de tweede keer dat zich een incident voordoet terwijl de jongste telg uit de Soeharto- clan aan de tand wordt gevoeld. Eerder, in maart van dit jaar, vernielde een kogel een raam in het parlementsgebouw terwijl Tommy zich ten overstaan van een speciale parlementscom missie onder meer moest ver antwoorden voor het kruidna gelmonopolie dat hem in de schoot was geworpen. Boeren werden gedwongen hun oogst voor een habbekrats te verko pen, waarbij ze een verlies leden van zo'n achthonderd miljoen gulden. RTR/GPD MOSKOU - Dit jaar is in Rus land al meer dan twee miljoen kubieke meter bos illegaal ge kapt en verkocht. Een jaar eer der was dat nog 800.000 kubie ke meter. Volgens het hoofd van de Russi sche Federale bosdienst is de explosieve stijging mogelijk het gevolg van verminderde staats controle. Vorige maand schafte president Poetin het ministerie van Milieu per decreet af. In sommige Russische regio's werken de plaatselijke autori teiten mee aan de illegale kap. Zij verhuren stukken grond aan bedrijven die het bos met de grond gelijk maken. AFP Advertentie men. De Oostenrijkse regering be sloot dinsdag een volksraadple- ging over die sancties te houden. Dat gebeurt als de andere lid staten hun maatregelen tegen Wenen niet opheffen voor de EU-top van 13 oktober in Biar ritz, zei bondskanselier Schüs- sel gisteren. Op de top zou Oostenrijk met een veto de her vorming van de instellingen van de EU kunnen tegenhouden die nodig zijn voor de uitbreiding met Oost-Europese landen. Het voorgenomen referendum heeft plaats op aandringen van I de omstreden politicus Jörg Haider, wiens extreem-rechtse i partij FPÖ een coalitie vormt i met de conservatieve ÖVP van j Wolfgang Schüssel. De populist Haider dreigt openlijk met een blokkade van EU-hervormin- gen. De Franse regering waarschuw- ióe gisteren dat 'zulke chantage bij de hervorming van de Euro pese instellingen niet in het he ling van Oostenrijk zou zijn'. Wat Parijs in zo 'n geval van plan is, werd niet duidelijk. Lidstaten In het referendum oppert de Oostenrijkse regering de moge lijkheid te eisen dat de andere lidstaten de Oostenrijkse con- servatief/extreem-rechtse rege ringscoalitie accepteren in ruil vcor de steun van Wenen aan het EU-verdrag. De Europese Commissie zei het te betreuren als het tot een refe rendum zou komen. Een woord- 1 vcerder van de Commissie zei gisteren dat een mogelijk veto averechts zou werken voor Oos- Geniet, nuar drink met mate. Aanbieding tt geldig t/ra I j I auguitui 20W en rolang de voorraad «rekt. Voor uw dichtst L JWëde Gall Gall, bel. 02} 56 60 555. WWW.GALLNL (Advertentie) GROOT DEEL COLLECTIE maoE n WALSTRAAT 199 VLISSINGEN 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5