IND wijst hongerstakers uit Politie mag vaker op wapens fouilleren een flinke °PPePPer Tot 300.- extra bel voordeel! PZC Borst geeft inkomen van verloskundigen Wietveredelaars kiezen voor grazige weiden in Zwitserland Pronk verlangt statiegeld op plastic flesjes Regio Den Haag vraagt extra tolpoortjes binnenland Leeuwendeel komt niet in aanmerking voor regeling witte illegalen Vakantie niet gehaald Miljoenen voor stations HSL Cocaïnesmokkelaars bestraft Picasso-vernieler gaat vrijuit Hella Haasse in Legioen van Eer Geding om vergoeding Plavix Schuldeisers Fokker krijgen weer geld Twijfels over afbouwen van Haagse tramtunnel m&irom mrnmn W^B&dbsdi wira BelCompany F-16's moeten mogelijk langer mee dan 2010 DEN HAAG - De F-16's van de luchtmacht worden misschien later vervangen dan tot nog toe was gepland. i Defensie is al een tijdje op zoek - naar een opvolger van het ge- vechtsvliegtuig, maar onder- zoekt nu serieus de mogelijk heid langer met de huidige F- 16!s door te vliegen. Dat kan als ze opnieuw worden gemoderni seerd. Staatssecretaris Van Hoof (De fensie) benadrukte gisteren bij - een bijeenkomst op Schiphol i dat de gemoderniseerde F-16 nog heel lang mee kan,Het zou vreemd zijn als we daar niet ten volle gebruik van zouden ma- ken." De luchtmacht maakt sinds 1979 gebruik van F-16's. Het is steeds de bedoeling geweest dat ze in 2010 zouden worden ver vangen. De huidige toestellen kunnen in ieder geval tot 2010 mee dankzij i een opknapbeurt, de zogeheten I mid-life update. Daarbij krij gen de F-16's onder meer nieu we superslimme elektronica, naehtzichtsystemen en radar- apparatuur. Ook zijn de moto ren krachtiger gemaakt. Als Defensie ervoor kiest de le vensduur verder te verlengen, dan kan dat via een zogeheten end-life update. Hoeveel dit kost, hangt af van de eisen die aan de tweede opknapbeurt worden gesteld. GPD DEN HAAG - Er moet statie geld komen op kleine kunst stofflesjes voor frisdrank en wa ter. Dat vindt het ministerie van Volksgezondheid. De flesjes blijken populair on der de consument. Minister Pronk (Milieu) wil de lege ver pakkingen laten inzamelen en herverwerken. Als de flesjes worden verbrand, is dat te be lastend voor het milieu, vindt de bewindsman. Om de consument te bewegen de lege flesjes in te leveren is het volgens de PvdA-minister 'waarschijnlijk onontkoom baar' statiegeld te introduceren, zo meldde hij gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. ANP DEN HAAG - In en om de Haag se regio moeten in de ochtend spits geen drie, maar vijftien tolpoorten komen. Bovendien zijn op veertien andere plaatsen ingrijpende maatregelen nodig tegen sluipverkeer. Daarbij wordt gedacht aan tijdelijke wegafsluitingen, plaatsing van camera's en drempels. Dit staat in een nog geheim plan dat het stadsgewest Haaglan den voor commentaar heeft voorgelegd aan de zestien ge meenten in het gebied. Vorige maand stelde minister Netelenbos (Verkeer) dat de Haagse regio wat haar betreft drie tolpoorten zou moeten krij gen (op de A4, A12 en A13). Voor heel Nederland dacht ze aan slechts elf betaalpunten. GPD door Louis Burgers DEN HAAG - Veel illegalen, die vorig jaar met hongerstakingen een permanent verblijf wilden afdwingen, zullen alsnog het land moeten verlaten. Na zes tien maanden wachten blijkt dat zij meestal niet in aanmer king komen voor de witte-ille- galenregeling. De Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) heeft hen dat de afgelopen dagen laten weten. De meeste illegalen zijn niet ge hoord door de speciale burge meesterscommissie Het gaat om groepen die in Am sterdam en Den Haag met een hongerstaking in kerken hun verblijf wilden afdwingen. Uit mededelingen van de IND blijkt dat zij veelal niet kunnen aanto nen dat zij vanaf 1 januari 1992 permanent in Nederland ver bleven. Vaak ontbrak een perio de van niet meer dan vijf of zes maanden. De groepen gaan be zwaar aantekenen tegen de be sluiten van de IND. In Den Haag hebben 95 van de 132 witte illegalen die in de Ag- neskerk in hongerstaking gin gen, te horen gekregen dat zij mogen blijven. Maar 37 mensen moeten het land uit. Nog steeds hebben achttien leden van de oorspronkelijke groep onder dak in een kerk. De Haagse witte illegalen zijn zwaar aangeslagen en teleurge steld 'omdat onze dossiers nooit naar de commissie zijn ge stuurd.' Eén van de redenen daarvoor is eerdere uitzetting. „We hadden gehoopt op een ruimhartiger instelling", zegt een woordvoerder In Amsterdam komen niet meer dan vier illegalen in aanmer king voor een verblijfsvergun ning. Voornaamste reden voor afwijzing van vijf anderen is dat zij valse papieren hadden of Nederland al eerder waren uit gezet. Een aantal andere deel nemers aan de actie Kerkonder- dak wacht nog op de beslissing. In totaal zijn 5211 van de ruim 7300 aanmeldingen afgewezen. Slechts 2093 dossiers heeft de IND doorgestuurd naar de com missie van burgemeesters van de vier grote steden, die een oor deel moet geven over de mate van inburgering van de illega len. Nog 2100 dossiers wachten op afhandeling door de IND. maar daarvan wordt niet ver wacht dat zij voor advies in aan merking komen. Geen kans Het comité 'Geen mens is ille gaal' ziet in de actie van de IND een poging zoveel mogelijk ille galen het land uit te krijgen, zonder dat zij de kans krijgen aan te tonen dat zij lang genoeg in Nederland verblijven. Het comité noemt daarbij gevallen van hongerstakers die voor een korte tijd (bijvoorbeeld familie bezoek) terugkeerden naar het land van herkomst en dus niet in Nederland waren. Een ander geval betreft een vrouw die hier kinderen kreeg en volledig is in geburgerd. De aanvraag voor haar gezin is afgewezen omdat dat op 1 januari 1992 niet in Ne derland was. Op advies van de commissie van burgemeesters verleende staatssecretaris Cohen 750 ille galen een verblijfsvergunning. Over duizend gevallen adviseert de commissie nog. Dit moet in september zijn gebeurd. GPD LEIMUIDEN - Enkele tientallen caravans van een handelsondermening in Leimui- den zullen dit jaar niet pronken op een Franse camping. Door een brand gistermiddag in de stalling en de showroom gingen de wagens in rook op. Eén van de medewerkers van het caravanbedrijf raakte daarbij licht gewond. Het vuur brak rond kwart voor twee uit in de showroom met nieuwe exemplaren. De eigenaar van het bedrijf verklaarde dat van het ene op het andere moment één van de caravans in brand stond. Een twintigtal mobiele onderkomens kon bijtijds worden versleept. De oorzaak van de brand is niet bekend. Evenmin was gisteren duidelijk hoe groot de schade is. foto Taco van der Eb/ANP donderdag 6 juli 2000 DEN HAAG - Amsterdam krijgt 680 miljoen gulden voor her inrichting van stations die in de toekomst een aansluiting krijgen op de hogesnelheidslijn. Dat heeft staatssecretaris Remkes (VROM) gisteren bekendgemaakt Rotterdam ontvangt 465 miljoen gulden om het Centraal Sta tion toe te rusten voor de flitstreinen, Utrecht 606 miljoen, Den Haag 105 en Breda en Arnhem beide 65 miljoen. Remkes heeft bij de verdeling van de bijna twee miljard gul den voor stations twee criteria gehanteerd. Steden die een goed plan hebben om de stationslocaties uit te laten groeien tot interessante bedrijfvenlocaties zijn ruimer bedeeld. Ook is meer geld gegaan naar stations waar moet worden geïnves teerd in overstapmogelijkheden naar ander vervoer. ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren der tien bemanningsleden van een schip met 1866 kilogram coca- ine aan boord, veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend tussen één en acht jaar. De hoogste sancties waren voor de officieren van het schip. De kapitein kreeg acht jaar cel, evenals een officier, Een andere officier kreeg zeven jaar. De boot, de Pearl 2, meerde 23 december vorig jaar af aan de Oranje werf in Amsterdam. Dezelfde dag deden de douane en de politie Haaglanden een inval en troffen de grote hoeveel heid drugs aan. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 42-jarige man conform de eis ontslagen van rechtsvervol ging. De rechtbank achtte wel bewezen dat de man 16 mei vo rig jaar in het Stedelijk Museum het schilderij 'Vrouwelijk naakt voor tuin' (1956) van Picasso met een mesje heeft ver nield. maar acht hem volledig ontoerekeningsvatbaar. De man, die al 25 jaar in psychiatrische inrichtingen heeft ge zeten erkent die dag in het museum te zijn geweest. Omdat hij onder de medicijnen zat. kan hij zich verder met veel meervan die dag herinneren. ANP DEN HAAG - Frankrijk heeft de schrijfster Hella Haasse een zeer hoge onderscheiding toegekend. Haasse (82) wordt van daag in Amsterdam opgenomen in het Legioen van Eer. Ze wordt officier. Andere Nederlanders die daarin werden opge nomen zijn onder anderen Hans van Mierlo en Wim Duisen- berg. Haasse wordt in Frankrijk bijzonder veel gelezen. Eén van haar beroemdste boeken, Het woud der verwachting, speelt zich dan ook in het middeleeuwse Frankrijk af. De schrijfster woonde ook enige tijd in Frankrijk. Haasse werd in Frankrijk eerder benoemd tot officier in de Orde van de Kunsten en de Letteren. ANP MAASSLUIS - Geneesmiddelenproducent Sanofi-Synthela- bo wil dat minister Borst van Volksgezondheid het medicijn Plavix in het ziekenfondspakket toelaat. Het concern heeft de minister voor de rechter gedaagd, omdat het vindt dat Borst ten onrechte vergoeding heeft afgewezen. Met name voor mensen met vaatziekten veroorzaakt door aderverkalking zijn aspirines van belang, omdat die de kans op infarcten verminderen. Een deel van deze patiënten krijgt echter ernstige bijwerkingen van aspirines. Voor hen zou Pla vix het enige alternatief zijn Volgens het ministerie heeft Borst vergoeding afgewezen, om dat de toepasbaarheid van Plavix hierbij niet klinisch bewe zen zou zijn. Het kort geding dient woensdag 12 juli. ANP cj a a van onze redactie binnenland De maatregelen houden o door Koos van Wees DEN HAAG - De politie krijgt meer mogelijkheden om mensen te fouilleren en auto's te door zoeken op wapenbezit. De extra bevoegdheden gelden echter voor maar een beperkt aantal uren en in een tevoren vastge steld gebied. Dit blijkt uit een brief aan de Tweede Kamer van de ministers Korthals (Justitie) en De Vries (Binnenlandse Za ken). Nu mag de politie alleen fouille ren als het ernstig vermoeden bestaat dat iemand wapens draagt. Toen de politie vorig jaar in de Rotterdamse Millinx- buurt tamelijk willekeurig mensen fouilleerde, bepaalde de rechter dat dit onrechtmatig was. Met de nieuwe regeling menen beide ministers dat er wél een wettelijke grond voor fouillering is. De regeling geldt voor gebieden waar de veiligheid van mensen gevaar loopt. Het is de bedoe ling dat die dan zes tot negen uur van kracht blijft. De ge meenteraad moet de aanwijzing van zo'n gebied goedkeuren. De rechter-commissaris dient vooraf in te stemmen met het ge bruik van de ruime bevoegdhe den tot fouillering. Tot de reeks maatregelen om de onveiligheid terug te dringen behoort ook de bevoegdheid om altijd huiszoe king te doen als iemand bij fouillering over een wapen blijkt te beschikken. Ook de re gistratie van het wapenbezit wordt verbeterd. De bewinds lieden willen verder dat de wa- sloeg gisteren onder de gemeen teraadsleden toe nadat ze waren geïnformeerd over het nieuwe lek in de tunnel. Het is inmid dels de vierde keer dat de bou wers natte voeten krijgen. De partijen bleken ineens min der happig om wethouder Meij er te volgen. Zij vinden dat de aannemingscombinatie haar geloofwaardigheid heeft verlo ren en willen eerst tekst en uit leg over de oorzaak en de gevol gen van de nieuwe tegenvaller. D66 en GroenLinks tillen het zwaarst aan de nieuwe tegen valler, de PvdA zei gisteren Meijer te blijven steunen. Vandaag zal Meijer de gemeen teraad voorafgaand aan de raadsvergadering een brief stu ren waarin de consequenties van cle jongste lekkage worden geschetst. De raad beslist dan of de gemeente verder met Tram- kom gaat. GPD/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het contract over het afbouwen van de Haagse tramtunnel staat na de nieuwe lekkage die dinsdagnacht op trad weer volop ter discussie. De Haagse gemeenteraad be spreekt de nieuwe problemen rond de timnel vanavond. De belangrijkste vraag daarbij is wie opdraait voor de kosten van de laatste tegenvaller. Twee weken geleden leek de verantwoordelijke wethouder Meijer (WD) nog ruime steun te krijgen voor het 'voltooiings contract' dat alle verantwoor delijkheid voor de afbouw bij de aannemerscombinatie Tram- kom legt. Dit voorstel betekent overigens wel 145 miljoen meer kosten en een vertraging van de oplevering met vier jaar. De twijfel over het contract AMSTERDAM - Schuldeisers van de failliete vliegtuigbouwer Fokker krijgen nog 174 miljoen gulden. Dat blijkt uit het jongste verslag dat de curatoren in het faillisse ment gisteren publiceerden. Aan de oud-werknemers wordt bovendien tien miljoen gulden uitgekeerd. Het komt erop neer dat de crediteuren van Fokker NV, die eerder al twintig pro cent van hun vorderingen kre gen uitgekeerd, nu nog drie pro cent krijgen. Schuldeisers van Fokker Aircraft zien acht pro cent van hun geld terug. Vorig jaar herfst keerde Fokker in to taal 861 miljoen gulden uit. Er is nu nog 535 miljoen gulden in de boedel over. Dat houden de curatoren nog achter de hand, onder meer voor een conflict met de Belastingdienst over het wel of niet voldoen van ven- nootsbelasting. Vorige maand veegde de Hoge Raad een voor lopige aanslag van 140 miljoen van tafel. ANP penspecialisatie terugkeert bij alle korpsen, door de instelling van daarin gespecial iseerde bu reaus Wapens en Munitie. Inter nationaal zouden gegevens over onbetrouwbare wapenhandela ren moeten worden uitgewis seld. Het CD A-kamerlid Van de Camp diende al eerder een initi atief-wetsvoorstel in voor aan pak van wapenbezit. Zijn voor stel wijkt nauwelijks af van de wetswijzigingen waar Korthals en De Vries nu mee komen. Van de Camp zegt daarom te hopen dat beide bewindslieden zich achter zijn voorstel scharen. Over dat voorstel kan al in sep tember in de Kamer gesproken worden, over de kabinetsvoor stellen in voorjaar 2001GPD DEN HAAG - Een alleenwer- kende verloskundige gaat straks ruim 100.000 gulden bru to per jaar verdienen als zij standaard honderdtwintig be vallingen 'doet'. Dat is een stij ging van het norminkomen met 56 procent in vergelijking met de ruim 65.000 gulden jaarlijks nu. Samenwerkende verloskun digen kunnen er nog meer op vooruit gaan. Dat zal gebeuren zodra de maatregelen in werking treden die minister Borst van Volksge zondheid dit voorjaar de Twee de Kamer beloofde om de knel punten in de verloskundige zorg aan te pakken. Dat heeft de be windsvrouw gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. De maatregelen houden onder meer in dat de werkdruk wordt verlicht. Voor een norminko men hoeven verloskundigen per jaar niet meer honderdvijftig maar honderdtwintig bevallin gen per jaar te verrichten. Het aantal opleidingsplaatsen wordt uitgebreid, omdat er te weinig verloskundigen zijn. Verder gaat de onregelmatig heidstoeslag omhoog. De omzet bij honderdtwintig bevallingen stijgt straks van 129.600 naar 169.600 voor een alleenwerkende verloskun dige. Daar gaan de praktijkkos- ten van ruim 67.000 vanaf, evenals enkele kleinere kosten. Borst heeft dit jaar bijna 24 mil joen gulden extra beschikbaar voor de verloskunde, oplopend tot 64 miljoen in 2003. ANP (Advertentie) (Advertentie) van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Meer dan de helft van alle wietveredelaars in Nederland vertrekt naar Zwitserland voor de ontwikkeling en verbouw van zaden. Ze gaan samenwerkingsverbanden aan met Zwitserse collega's, omdat het verede len van cannabiszaden daar niet aan banden is gelegd. Het zaad uit Zwitserland wordt vervolgens le gaal in Nederland ingevoerd om er illegaal kloontjes van te kweken en nederwiet te ver bouwen. Met het zogeheten zadenbesluit in 1999 is het in Nederland verboden cannabis- zaad te kweken voor de wietplant met het ge wenste THC-gehalte (tetrahydrocannabinol). Naar schatting zijn er van de ongeveer tien zaadveredelaars in Nederland zes naar Zwit serland vertrokken. Een van hen is 'K.C. Brains' die zijn echte naam niet bekend wil ma ken. Tijdens zijn eerste bezoek deze zomer heeft hij 46 verschillende soorten cannabis zaadjes geplant Verder wil hij met zijn Zwit serse collega-handelaar een stekfabriek bouwen waarin de zaden tot kloontjes worden opgekweekt. „Door de nieuwe wetgeving heb ik mijn pro ductie in Nederland stil moeten leggen. De Zwitsers wilden graag zaken doen met mij om dat ik goede zaden heb." K.C. exporteert zijn product naar vrijwel heel Europa. Mario Lap, drugsexpert en vertegenwoodiger van de Drug Text Foundation in Amsterdam, bevestigt het vertrek van zaadveredelaars naar Zwitserland vanwege het liberale karakter. Volgens hem zijn daar ook veel Amerikanen naar toe getrokken, zoals de Amerikaanse can- nabisvoorvechter Ëd Rosenthal. „Zwitserland heeft al lang een cultuur waarin het verbouwen van wiet voor eigen gebruik heel normaal is. Wiet wordt in winkels ver kocht met de mededeling dat je het onder je hoofdkussen moet leggen, dan slaap je goed." Ook worden wietplanten in bloemenzaken te koop aangeboden, als het maar niet voor de consumptie wordt aangeprezen. Volgens Ronald Dam van het Amsterdamse Cannabis College schieten de hennepkweke rijen in Zwitserland als paddestoelen uit de grond. ,,Ik denk dat er al zo'n zes Nederlandse kwekers naar Zwitserland zijn vertrokken. Gezien het softdrugsbeleid hier zal dat aantal in de toekomst alleen maar toenemen." Eigen beleid Drugsspecialist J. de Vlieger van de politie Rotterdam-Rijnmond kent het progressieve karakter op dit gebied van de Zwitsers. Het land is geen drugspartner van de Verenigde Naties en voert daarom een eigen beleid. „Er ligt daar wetgeving klaar om drugs uit het strafrecht te halen. Ik kan me om die reden voorstellen dat Nederlandse zaadhandelaren naar Zwitserland vertrekken." Maar de kweek zal in Nederland niet verdwijnen, schat de Vlieger in. „Daar is die in Nederland te breed en te groot voor." ANP 3 maanden lang geen abonnementskosten bij een nieuw Libertel abonnement! Nokia 5110 gewicht 170 gram beltijd 170 minuten standby tot 240 uur verwisselbare frontjes 30 verschillende beltonen 3 spelletjes, alarm en klok Ericsson T28s gewicht 83 gram beltijd 150 minuten standby tot 50 uur trilfunctie voicedialing 2 spelletjes, alarm en klok r» met verstand van mobiele communicatie ff llaiïl "7777Tel (DUK) 41 64 00 juweliers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3