Genodigden kiezen mossel wijn Passie in Gents dialect Johannes Vanlerberghe laat beelden spreken Pacorini slaat metalen op in Vlissingen Westkappelse zoekt E graag gezelligheid opjjj Panta Rhei Vlissingen opnieuw podium voor Unplugged Competitie Lovende woorden over eerste mosselen: lekker zilt en nu al goed gevuld ondernemend zeeland Tien bedrijven maken kans op BOV-trofee kunst cultuur zeeland 1980 De voorbereidingen voor de Zeeland Nazomer Fes tivals zijn in volle gang. Het programma bestaat naast het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en het festival Film by the Sea uit locatieprojecten in Middelburg, Aardenburg, Kapelle en Veere. In een vierdelige serie belicht de PZC deze week de projec ten. Vandaag in de tweede aflevering de opvoering van een hedendaagse Jo hannes Passie in Aarden- burg. door Trees van Herpen SINT ANNA TER MUIDEN - Over de her komst van Mona Lisa's glimlach wordt al decennialang gespeculeerd. Even zo raadselachtig zijn de gezichtsuitdrukkin gen van de poppen en exotische mensfigu ren van Annie Vanlerberghe. Er ligt een vredige gelukzaligheid in besloten, als een boodschap vanuit het innerlijk naar de toeschouwer. Annie Vanlerberghe haalt de wereld bin nen in haar atelier in het Belgische Dud- zele. Ze reist niet naar Afrika of Azië en is niet politiek actief. Toch hebben veel van haar beelden een maatschappelijk geïn spireerde achtergrond als het dioxine schandaal. de millenniumgekte of de gen ocide in Ruanda. „Boetseren is ook een vorm van therapie, voor mij en voor heel veel andere mensen, maar het is vooral een zoeken naar vorm en expressie." Zo staat er een torso waaraan één borst ontbreekt; „Die heb ik gemaakt toen een vriendin aan borstkanker overleed." Natuurlijk aspect Aanvankelijk werkte ze met witte Japan se klei die veel gips bevat en niet gebakken wordt. Als basis gebruikte ze een draadfi guur waaromheen de klei gemodelleerd wordt. Alle huiddelen zijn glad gepolijst, de kleding behoudt het ruwe, natuurlijke aspect. Tegenwoordig werkt ze meer met terra cotta in verschillende kleuren, die bij het bakken intenser worden. Ook staan er en kele kleine bronzen die volgens de verlo- ren-wasmethode gemaakt worden en dus door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Zondag begint voor de vijfde keer de Zeeuwse Unplugged Competitie in het Vlissingse strandpaviljoen Pan- ta Rhei. Door het evenement is Panta Rhei een vertrouwd podi um geworden voor beginnende Zeeuwse bands en gelegen heidsformaties. Doordat van elke finale tot dus ver een cd is uitgebracht, wordt bovendien gewerkt aan een doorlopende documentatie van bands, die vaak net te weinig aan de weg timmeren om zelf een cd op te nemen. Aan de opzet is niets veranderd. Elke zondag middag in juli en augustus tre den tussen 17 en 20 uur drie Zeeuwse bands op in Panta Rhei. Het gaat om een unplugged op treden, zonder elektronische hulpmiddelen of al te veel ver sterking. Elke zondag wordt één band uitgekozen voor de finale, die later dit jaar plaatsvindt in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen. Van de finale worden pro fessionele opnamen gemaakt. Een selectie daarvan, waarin al le finalisten zijn vertegenwoor digd, verschijnt op cd, Eerste keer Tot nu toe hebben zich twintig bands aangemeld voor de Un plugged Competitie, meldt or ganisator Willem Jan Buijs. Bij de indeling van de voorronden geeft hij voorrang aan groepen die voor de eerste keer meedoen. „Ik vind het geen probleem als mensen onder een andere naam, vaak ook in een andere bezet ting en met een ander repertoire meedoen. Door unplugged te spelen, presenteren bands zich al anders dan anders. Als dan ook nog gelegenheidsformaties ontstaan, gaat het om iets heel nieuws." Het is Buijs opgevallen dat zich dit jaar een aantal muzikanten heeft aangemeld, dat voorheen de wedstrijdformule afwees. Hij vermoedt dat de geslaagde fina le van vorig jaar daaraan debet is. „Het was een perfecte avond, met een volle zaal en uitstekend geluid. Aan de cd is te horen hoe perfect alles liep. Ik denk dat de drijfveer van veel bands om mee te doen, is dat ze in de finale wil len komen. Niet eens om die te winnen. Het gaat om bands uit de amateursfeer. Hoe vaak krij gen die de mogelijkheid om op een professioneel podium mei i goed geluid en licht op te tre den?" Het doet Buijs deugd dat onder de Zeeuwse popartiesten die de laatste jaren naam maken, flink wat muzikanten zijn die in het verleden aan de competitie heb ben meegedaan. Hij somt op: Paskal Jakobsen, De Niro, Nim bus, enkele leden van Racoon. ..Het is natuurlijk niet zo dat Panta Rhei heeft bijgedragen aan hun succes. Er blijkt wel uit dat hier tijdens de voorronden soms echte talenten voorbij ko men." Tijdens de eerste voorronde van de Zeeuwse Unplugged Competitietre- den zondag 9 juli Coolcast, Till Dawn en Tivo Tones op. Aanvang: 17.00 uur. Aanmeldingen voor deel name zijn nog mogelijk. Advertentie Voor al uw drukwerk! Gratis advies! www.apexdrukwerk.nl tel. 0118-611998 door Ernst Jan Rozendaal AARDENBURG - Iedereen as socieert de Matthaus Passie en de Johannes Passie onmiddel lijk met Bach, maar de beroem de componist sloot aan bij een eeuwenoude traditie van pas sievertolkingen. Ook voor he dendaagse componisten blijven bijbelverhalen en religieuze muziek een inspiratiebron. Dat blijkt uit het oratorium waar aan de Belgische componist Jo- han de Smet dezer dagen de laatste hand legt. Het is een he dendaagse Johannes Passie die begin september wordt opge voerd in de tuin van de Sint Baafskerk in Aardenburg. De Smet schrijft zijn compositie in opdracht van Piloot, een sa menwerkingverband van zes zomerfestivals waarvan onder meer de Zeeland Nazomer Fes tivals en Theaterfestival Boule vard in Den Bosch deel uitma ken. Het idee voor een Johannes Passie ontstond in een gesprek tussen De Smet en directeur Wim Klaassen van Boulevard. Naar aanleiding van het succes van een Requiem dat De Smet in 1995 componeerde, vroeg Klaassen om iets vergelijk baars. „Een Johannes Passie in het Gentse dialect leek me wel een goed idee", vertelt De Smet. Om daaraan toe te voegen: „Het publiek moet niet iets als de Matthaus Passie verwachten, want dan gaan ze teleurgesteld weg." De Sint Baafskerk in Aardenburg vormt begin september het decor voor het kijk- en luisterspel van De Smet. foto Peter Nicolai Als belangrijkste reden het pro ject aan te pakken noemt hij nieuwsgierigheid. „Ik heb ver schillende talen op muziek ge zet, Nederlands Frans, Duits, Latijn, maar nog nooit mijn moedertaal. Bij het componeren vertrek ik vaak vanuit de tekst. Ik was benieuwd wat het Gents zou opleveren. Het ligt voor de hand dat ik daarin mijn emoties het best kan uitdrukken. Ik heb de tekst die Bach ook heeft ge bruikt letterlijk vertaald naar het Gents. Dan krijg je heel an dere beelden. Een doornen kroon bijvoorbeeld wordt een 'pinnekensdraad' Thriller Als koorknaap en lid van een van de belangrijkste jongensko ren van België maakte De Smet op jonge leeftijd kennis met de verschillende passies. Het lij densverhaal van Christus spreekt hem onder meer aan vanwege de gewelddadigheid in het verhaal en de spanning. „Ik haal er heel andere dingen uit dan Bach. Het is het verhaal van iemand die aan het kruis gena geld wordt, en het breken van zijn beenderen. Dat zijn gruwe lijke dingen. Verder is het een thriller, een rechtbankzaak zo als die van O.J. Simpson. Dra matisch is dat een zeer interes sante vorm. In de tekst zit voor mij ook een soort humor. Ten slotte is er nog het troostende, het ontroerende van het ver haal. Tussen die vier elementen probeer ik een balans te vin den." Videokunst Het oratorium wordt uitge voerd door twaalf zangers en twaalf musici. Zij staan op een podium dat een zwarte doos is met aan de voorkant doorzich tig gaas. Op de zangers en musi ci staan camera's gericht die hun bewegingen en gelaatsuit drukkingen op het gaas projec teren. De Smet: „De video wordt gebruikt als een lichtspot." Daarbij komt een video-anima tie met verschillende beelden die de dramatiek van het passie verhaal illustreren of kracht bijzetten. Videokunstenaar Harry Schreurs, die vorig jaar voor De Republiek der Negatie in Hulst al met De Smet samen werkte, ziet zijn ontwerp als een moderne variant op het klassie ke glas-in-loodraam. „Zangers zijn meestal geen ac teurs", verklaart De Smet. „Daarom heb ik liever een con certante uitvoering van een opera-achtig stuk. Op deze ma nier krijgt het publiek toch een heel kijkspel voorgeschoteld. Verder zijn er nog twee catwalks waarop de zangers zich naar het publiek toe kunnen bewegen. In Aardenburg voeren we dit op in een prachtige boomgaard ach ter de kerk. Door de kerk komt het publiek binnen. De Smet omschrijft zijn muziek als een moderne variant op de barokmuziek van Bach en Tele- mann. „Zou ik voor barokmu ziek hebben gekozen, dan zou dat een pastiche zijn geworden. Wij ervaren de muziek van Bach als één stijl, maar hij was bij het componeren op zoek naar zo groot mogelijke contrasten door het gebruik van aria's, dubbel- koren, enzovoort. Ik streef ook naar een zo groot mogelijke ver scheidenheid in stijl. Ik zie stijl als een expressiemiddel waar mee verschillende soorten emo ties kunnen worden verklankt. Behalve traditionele instru menten als hobo en fagot ge bruik ik ook drie samplers. Ik zie dat als een goede tegenhan ger van de video. Harry Schreurs gebruikt beelden die hij opneemt van televisie, ik ge bruik geluiden die ik her en der heb opgenomen." Opvoeringen in Aardenburg 1-3 sept, eerder in Den Bosch (4-8 aug), Medemblik (11-13 aug) en Heerlen (18-20 aug), later in Gent (8 sept). De tijdklok foto Peter Nicolai massief zijn. Wanneer de inspiratie een enkele keer uitblijft, vormt ze primitief ogende kommen afgewerkt met koper- oxyde. Alle figuren die Annie Vanlerberghe maakt zijn klein, sierlijk en frêle, daar door ogen ze jong maar ze zij n in feite leef- tijdloos. De witte Japanse kleiwezens lij ken dansers of sprookjesgeesten. Veelal zijn de ogen gesloten alsof ze de wereld willen buitensluiten. De houdingen zijn echter zelfbewust en onopgesmukt. Dat geldt ook voor de terracotta en bronzen fi guren. Oog voor detail Aan alles is te zien dat Vanlerberghe zeer zorgvuldig te werk gaat met oog voor elk detail. Een sierlijk gebogen rug met twee uitstekende schouderbladen omdat de handen zijn geheven. Een verlegen schuingehouden hoofd van een ontwape nend zwart jongetje. Ook aan de sokkels of andere ornamenten die de figuren van een entourage voorzien, is veel aandacht besteed. In de terracotta serie komen veel Afrikaans uitziende mensen voor. Door eerst zwarte klei te gebruiken en daar overheen rode klei die er weer lichtjes af geborsteld wordt ontstaat de typerende zwart-rode gloed van een mensenhuid. Het meest opvallende kenmerk van alle beelden is echter de gelaatsuitdrukking. Mysterieus, met een zweem van een glim lach en immer vredig kijken ze onbevan gen de wereld in. Het is alsof ze iets willen zeggen, een boodschap overbrengen die al in hun houding is vastgelegd. Wie er ont vankelijk voor is, zal het kunnen verstaan. Vanlerbeghe's dochter Géraldine Requier heeft het kunstzinnige gen van haar moe der meegekregen. In twee vitrines toont zij haar handgemaakte werk, tere halssie raden en oorbellen van nikkeldraad en halfedelstenen als lapis lazuli, bergkristal en ametist. De expositie van hel werk van Annie Vanler berghe is tol en met 16 juli dagelijks tussen 11.00 en 18.00 uur te zien in het voormalig ge meentehuis van Sint Anna ter Muiden. door Lilian Dominicus PHILIPPINE - „Complexe fruitaroma's met veel concen tratie, zachte aanzet in de mond, vlotte wijn met een zacht kruidige finale", zo be schrijft vinoloog E. van Stecn- berghe mosselwijn van het sei zoen 2000-2001. Zo'n driehonderd genodigden kozen woensdagmiddag in Ho tel Au Port in Philippine de lek kerste Elzasser van 1999 voor bij de mosselmaaltijd. De uit eindelijke winnaar was de Pi- not Blanc Joseph Cattin uit het Franse Voegtlinshoffen. De bij- eengedromde wijnproevers, waaronder enkele bekende Ne derlanders en Belgen zoals sterrenkok Cas Spijkers, voet balcommentator Rik de Saede- leer en Samson-acteur Koen Crucke, lieten zich de eerste mosselen van het seizoen goed smaken. Hoewel officieel pas vanaf 12 juli bodemcultuur- mosselen mogen worden ver kocht, kregen de aanwezigen alvast een voorproefje. „Yerse- ke laat dat oogluikend toe, om dat we er niet in handelen", verklaarde Frank Wiskerke, voorzitter van de Stichting Mosselfeesten Phil i ppine Alleen maar lovende woorden waren er te horen over de kwa liteit van de nieuwe mosselen. „Lekker zilt en nu al goed ge vuld", volgens de kenners. De mosselen van dit jaar hebben een vleesgewicht van boven de dertig procent. „Het is alweer acht j aar geleden dat de mossel zo mooi was. Alle rauwe mos selen die we steken, zijn goed, dat is echt uitzonderlijk", sprak een lyrische Wiskerke. KLein minpuntje is de geringere aanvoer, waardoor de prijs van de mosselen momenteel hoog is. De Philippiense restaurant houders hebben er evenwel vertrouwen in dat het met het aanbod in de loop van het sei zoen nog wel goed komt en be rekenen de kostprijs niet door aan hun gasten. „De mossel moet voedsel voor een ieder blijven", aldus Wiskerke. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De tien bedrij ven die in aanmerking komen voor de verkiezing voor de BOV-trofee Midden-Zeeland zijn bekend. De bedrijven zijn door de Junior Kamer Walche ren geselecteerd op hun kans om uitgeroepen te worden tot onderneming met de Beste On dernemers Visie 2000. Dit jaar is het thema van de verkiezing 'effectieve communicatie'. De genomineerden zijn gewas- senveredelaar Advanta Van der Have te Kapelle, elektro technisch installatiebedrijf Istimewa Elektro te Vlissin- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. gen-Oost, inspectie- en advies organisatie voor boorplat- forms Moduspec Engineering te Serooskerke, Motel restau rant de Caisson in Kapelle, Nestaan Holland BV te Tholen, OAZ Advies uit Goes, taxi-on derneming Livo uit Middel burg, Van Heijst Information Consulting te Goes, Sprint Photo te Goes en Weststrate Verpakkingen in Middelburg. Deze bedrijven krijgen de ko mende maanden bezoek van een onderzoeksdelegatie van de Junior Kamer Walcheren. Vrijdag 15 september wordt op grond van hun bevindingen tij dens de Businessborrel bekend welke drie op mogen voor de fi nale. Jury in deze vormen sinds het begin van de verkiezingen in Midden-Zeeland in 1998 Zeeuws Eerste-Kamerlid H. Eversdijk, voorzitter van de Kamer van Koophandel Zee land L. van Gelder en voorzit ter van het college van bestuur van de Hogeschool Zeeland L. Labruyère. De finalisten komen voor de laatste ronde samen op vrijdag 10 november in het Arion Ho tel in Vlissingen. De genodigden aan tafel in Phillipine. foto Peter Nicolai door Maurits Sep VLISSINGEN - NV Haven van Vlissingen (HVV) en het Italiaanse Pacorini hebben in het Sloegebied een opslag- en distributie centrum opgezet voor metalen. Pacorini Vlissingen BV is gevestigd in drie loodsen van HVV. Voorlopig levert het bedrijf geen extra banen op. Pacorini Vlissingen heeft 20.000 vierkante meter beschikbaar voor de opslag van alu minium, koper, zink, lood en nikkel. De metalen worden met zeeschepen van over de hele wereld aangevoerd en gaan per trein, schip en vrachtwagen naar afnemers in Noord-West-Europa. Het bedrijf gaat de concurrentie aan met metaaldistribu teurs in met name Rotterdam, Antwerpen, Duinkerke en Hamburg. De Vlissingse haven is door de Londense termijnmarkt erkend als opslagplaats voor metaal, dat via de beurs wordt ver handeld. Pacorini maakt gebruik van die erkenning door een vestiging in Vlissingen te openen. „Een deel van de metalen zijn bedoeld voor die handel, de rest voor klan ten in het noorden van Europa", zegt L. Visser, hoofd van de commerciële afdeling van HW. Het nieuwe bedrijf heeft voorlopig geen extra huisvesting nodig, maar vindt on derdak bij HW. Op termijn zal uitbreiding wel nodig zijn, verwacht Visser. „Dan kun nen we grond die rond ons terrein ligt ko pen van hel havenschap Zeeland Seaports. En dan ook zullen we extra mensen kun nen gebruiken. Maar over aantallen is niets te voorspellen." Het Italiaanse Pacorini houdt zich in. Zuid-Europa niet alleen bezig met opslag en distributie van metalen, maar ook van koffie. De koffie wordt ook bewerkt, zoals reinigen, wassen, stomen en sorteren. NV Haven van Vlissingen sloot onlangs ook een contract met het Duitse Schmolz en Bickenbach voor een distributiecen trum van staal in Vlissingen-Oost. Dat le vert wel extra werkgelegenheid op, zo'n 35 banen. donderdag 6 juli 2000 Marianne Minderhoud foto Lex de Meester doorOndine van der Vleuten Nee, ze heeft niets te klagen. Tot nu toe gaat alles op rol letjes. Bruinverbrand zit ze in de tuin van haar ouderlijk huis in Westkapelle. Ontspannen, de benen languit, zit ze in de zon en vertelt van dit en van dat. Mari anne Minderhoud, nog net ne gentien, gaat haar gangetje en is heel tevreden. De lagere school volgde ze in Westkapelle, het dorp waar ze geboren is. Nooit blijven zitten. Later ook niet trouwens. „Ik leer makkelijk." Voor de havo moest ze een paar j aar op en neer naar Middelburg fietsen. „Dat was een uur heen, een uur terug. Nee, dat vond ik helemaal met vervelend. Dat moesten er wel meer uit het dorp. Je bent altijd met een groep, best gezellig. Ook als je in de winter met de bus ging." Na de havo besloot Marianne in Breda een opleiding tot sociaal- pedagogisch hulpverleenster te volgen. „Ik wilde graag mensen helpen, vooral ouderen, gehan dicapten, dat trok me wel aan." In Breda woonde Marianne voor het eerst op zichzelf. Hartstikke gezellig vond ze het in het stu dentenhuis, waar ze een flatje met twee anderen deelde. Ze kwam er echter al snel achter dat de studie niet helemaal was wat ze zocht. Na een jaar ver huisde ze weer naar het ouder lijk huis om vandaaruit in Vlis singen de Pabo te bezoeken. „In Breda had ik gemerkt dat ik heel graag met kinderen werk. Nu zit ik in mijn tweede jaar en sta ik voor de keus: onder- of bo venbouw. Daar ben ik nog nie! uit. Die eerste groepen zijn heel leuk omdat de kinderen daar zo enthousiast zijn, zo open. Maar met de leerlingen van de boven bouw kim je weer meer op je ei gen niveau communiceren." j Marianne heeft het maar druk In haar vrije tijd werkt ze vaak in een sport winkel. Zelf doet aan skeeleren en korfbal en ze gaat graag op wintersport. Haar vriend is trouwens tennisleraar. „We gaan nu bijna twee jaar met elkaar. In die tijd is hij tien maanden weg geweest, naar Australië. Dat was dus bellen, schrijven, veel e-mailen." 100 zeeuwse portretten Haar relatie is belangrijk, zegt Marianne, maar haar vrienden net zo goed. Samen stappen, naar de Hooizolder of naar plaatselijke cafeetjes, samen naar het strand, samen sporten; ze zoekt altijd de gezelligheid op. Dat Westkapelle in de zomer volstroomt met. toeristen, vindt ze helemaal geen punt. „Leuk toch, die volle terrasjes 's avonds." Ze heeft het naar haar zin. „Ja, ik heb natuurlijk ook wel eensi mijn dipjes." Maar dat, beaamt ze lachend, zijn dan toch meer dipjes van het soort: vandaag uit de buurt blijven, graag! Hoe wel, dat duurt nooit lang. Daar voor zoekt Marianne gewoon te graag de gezelligheid op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 32