Bouw stroomfabriek is onzeker Mongoolse paarden op de Goudplaat li Zoeken naar geschenken van de zee Zalm ziet kans om tunnel bij Sluiskil mee te financieren Pf Energiecentrale in Sluiskil blijkt peperduur Stromen Werk aan de winkel T(r)ips id 0118 - 674300 zeeuwse almanak Kroegpraat doorMaurits Sep SLUISKIL - De bouw van een elektriciteitscentrale in Sluiskil door Delta Nutsbedrijven en Norsk Hydro Energy is onzeker geworden. De aansluiting van de centrale op het hoogspan ningsnet is zo duur, dat de stroom van het zogenoemde Ze- power-project onbetaalbaar zou worden. Zolang hiervoor nog geen oplossing is gevonden, gaat de bouw niet door. De Zepowercentrale kan 400 megawatt stroom leveren. Voor een aansluiting op het landelijk hoogspanningsnet moeten nieuwe, grotere kabels worden gelegd onder de Westerschelde naar Borssele, waar die aanslui ting ligt. De netwerkbedrijven die het hoogspanningsnet behe ren, vinden dat Zepower de vol ledige kosten daarvan moet dragen. Die liggen tussen de 200 en 250 miljoen gulden. Zepower is daar niet toe bereid. ,,De kostprijs voor de stroom zou tien procent duurder wor den dan die van concurrenten", verklaart directeur P. Stoter van pelta. En dus is het project, dat een half miljard gulden kost, niet meer rendabel, concludeert C. van Iperen van Norsk Hydro Energy Aansluitkosten Bovendien betwijfelt Zepower of de netwerkbedrijven de aan sluitkosten wel volledig mogen doorberekenen aan de eerste klant, terwijl later meer bedrij ven daarvan kunnen profiteren. ,Dit is het eerste project dat op deze manier met de nieuwe elektriciteitswet in aanraking komt. We weten niet of de regels juist worden uitgelegd. Dat la ten we nu onderzoeken", legt Stoter uit. Als de uitleg klopt, vindt Zepower de regels onrede lijk. Stoter: „Bedrijven die ver van een aansluitpunt zitten worden dan immers benadeeld ten opzichte van bedrijven die dichtbij zitten. Dus zal in Zeeuws-Vlaanderen nooit meer een elektriciteitscentrale wor den gebouwd." Bovendien, merkt Stoter op, de producent van stroom zou de kosten volle dig moeten betalen, terwijl de afnemer slechts een deel betaalt van de kosten voor het transport van stroom naar zijn huis of be drijf. „Ook dat is onredelijk." Saillant detail is dat één van de netwerkbedrijven Delta Net werkbedrijf is, waarvan Delta Nutsbedrijven aandeelhouder is. „Maar het Netwerkbedrijf is onafhankelijk", tekent Stoter aan. Het andere netwerkbedrijf is Tennet. Zepower verwacht dat het een half jaar duurt voor dat duidelijk is of de netwerk bedrijven de regels goed uitleg gen. Tot die tijd wordt de bouw niet aanbesteed. Mocht het project worden afge blazen, dan heeft dat ook gevolgen voor kunstmestfabri- kant Hydro Agri in Sluiskil, verwachten Stoter en Van Ipe ren. De centrale moet op het ter rein van die fabriek komen en een oude energiecentrale, die door Kim Toering OOSTKAPELLE - Een uitgestrekt strand en een woeste zee zijn het decor. Strandjutten is geen uitgestorven bezig heid, integendeel. Op het strand van Oostkapelle buigt een groep van onge veer tien kinderen en hun ouders zich over de 'uitwerpselen' van de zee. Een jutter van het Zeeuws biologisch Muse um geeft uitleg over de verschillende na tuurlijke en niet-natuurlijke voorwer pen die op het zand te vinden zijn. „Ik hoop dat ik dingen van mensen vind. Een tandenborstel die door de zee is aan gespoeld is heel anders dan je eigen tan denborstel. Dan is 'ie door de zee van ver gekomen." Susanne de Kruif is elf en doet mee met de strandjutterstocht. Ze loopt langzaam over het strand en hurkt neer bij elke schelp. Een eindje verderop loopt Trtstan Hünen van zes. „Ik vind het leuk om spullen te zoeken. Krabben en schelpen zijn goed, maar het meest inte ressant zijn kwallen. Die eten vissen en ik vind ze heel mooi." De vader van Tristan, Maurice Hünen, is er ook bijHet gezin uit Limburg is op va kantie in Westkapelle. „Dit is een goede kans voor de kinderen en voor mij om meer te leren over het eigen land. Het weer is nu heel mooi, een beetje storm achtig. Als ik bij de zee ben is het altijd goed." „Ik ben geen echte strandjutter. Die heb ben toch zo'n verweerde kop? Dat heb ik niet", lacht Maaike de Wilde. Ze is edu catief medewerkster bij het Zeeuws Biologisch Museum en begeleidt de strandjutterstocht al zo'n drie jaar. „De kinderen vragen aan mij wat ze gevon den hebben. Aan het einde van de tocht mogen ze de niet-natuurlij ke vondsten in Kinderen zoeken schelpen op het strand van Oostkapelle. een net bij het Zeeuws Biologisch Muse um hangen. Ze kunnen fantaseren over de verrassende dingen die langs het strand liggen. Ik wil de kinderen prikke len om gerichter te zoeken, te willen we ten waar alles vandaan komt. Mensen ac cepteren zomaar dat dingen er zijn, zonder zich te verwonderen. Tijdens deze tocht kunnen ze zich wel verwonderen." „Mama kwam terug van boodschappen doen en zei dat ik kon gaan strandjutten. Daarom ben ik mee", zegt de zevenjarige foto Ruben Oreel Lucas Campfens De schelpjes die ik vind, neem ik mee naar huis. Ik was ze en leg ze op het gras, zodat ik er goed naar kan kijken. Ik heb zelfs een stukje ballon gevonden, dat is van een geklapte ballon, denk ik." Jos Luteijn Als het extreem hard regent, is Jos Luteijn uit Oostkapelle de laatste die wegkruipt bij een haardvuur en die de wereld even laat voor wat het is. Integendeel zelfs, want als kanton- nier waterbeheer bij Waterschap Zeeuwse Eilanden kan hevige regen val juist werk aan de winkel beteke nen. Samen met collega's beheert en con troleert Luteijn het waterpeil en de waterkwaliteit in de polder. Hij werkt in het district Walcheren en Noord- Beveland. Het gebied ten oosten van het Kanaal door Walcheren tot Zuid- Beveland en de gemeentelijke gren zen van Middelburg en Vlissingen aan de westzijde van het kanaal vor men zijn werkterrein. Luteijn is be kend met elke stuw en waterloop die daar ligt. Uiteraard betekent water veel voor hem. Het is zijn boterham en hij is er bijna voortdurend mee bezig. Een rondje door de polder maken zonder kantonnier te zijn is - ook op vrije da gen - een onmogelijkheid. „Je loopt altijd in sloten en waterlopen te kij ken. Dat is een automatisme." Luteijn rolde twee jaar geleden in zijn huidige baan, na aanvankelijk bij een aannemer te hebben gewerkt, die veel klussen voor het waterschap uit voert. Het bevalt de schapmedewer ker prima. „Je bent altijd in de polder en hebt veel met boeren van doen. Om hun en onze werkzaamheden kort te sluiten, is het handig er wel iets van af te weten. Maar ik ben in de polder opgegroeid." Barst er een he vige bui los, dan kan het zijn dat Lu teijn in allerijl het buitengebied op zoekt om hier er> daar stuwen om te zetten. „Die van half acht tot half vijf mentaliteit zit er bij mij niet in. Daar naast laatje, als het even kan, de boe ren niet verrekken." door Michelle Koek Op het natuureiland Goudplaat in het Veerse Meer grazen vier Prze- walski-paarden. Zij staan aan het wa ter en heffen in slow motion hun hoof den als de PZC-tjalk Scaldis voorbij vaart. De Mongoolse paarden verblijven al meer dan tien jaar op de Goudplaat. Zij houden samen met enkele Galloway- runderen het natuurgebied in stand. Hun taak: grazen, grazen en nog eens grazen. Door het gras op de Goudplaat tot grote paardenkeutels en koeien- vlaaien te verteren, houden de beesten de grond op het eiland schraal. En dat is hoe Staatsbosbeheer, die de Goudplaat sinds 1997 beheert, het graag ziet. Want op een schrale grond groeien de zeld zaamste bloemen en planten. De Przewalski-paarden zijn door de stichting Reservaten Przewalski Paar den uitgezet. De stichting gebruikte de edele dieren om nakomelingen te fok ken, die op de steppen in Mongolië wor den uitgezet. In 1968 waren de paarden in hun geboorteland nagenoeg uitge storven. Sinds 1992 heeft de stichting om de twee jaar een twintigtal paarden op de Mongoolse steppen uitgezet. In middels zijn meer dan tachtig paarden naar hun geboortegrond terugge bracht. Dat lijkt misschien weinig maar op een wereld wij de populatie van veertienhonderd Przewalski-paarden is het toch een behoorlijk aantal. Twee jaar geleden raakte de Goudplaat zijn Przewalski-populatie bijna kwijt. De beesten dreigden naar de Mongoolse steppen te verhuizen. Op het laatste moment werd het transport afgebla zen. De Przewalski-paarden mogen nu tot in lengte van dagen op de Goud plaat blijven. Haringvreter Ook de pony's en koeien op de Haring vreter zien de Scaldis voorbijkomen. De Haringvreter werd in 1961 als recre atiegebied voor watersporters aange legd. Het is met een oppervlakte van honderd hectare het grootste eiland in het Veerse Meer. Het gebied werd van 1961 tot 1988 door de Dienst der Do meinen beheerd. Op 1 januari 1988 kwam het in handen van Staatsbosbe heer, die het eiland vijf jaar later omto verde tot natuurgebied met slechts een kleine recreatievoorziening. Deze transformatie zette kwaad bloed bij de ANWB en het Koninklijk Neder lands Watersportverbond. Beide par tijen vonden dat de oorspronkelijke functie van het eiland en het hele Veer se Meer - de recreatie - ernstig onder druk kwam te staan. Maar de protesten mochten niet baten. Staatsbosbeheer was onvermurwbaar en inmiddels is Ballet van Przewalski-paarden op de Goudplaat. het noorden en zuiden van het eiland verboden voor recreatie. Toeristen en natuurliefhebbers zijn nu alleen nog op het centrale deel van de Haringvreter welkom. Opvallend aan de Haringvre ter en de Goudplaat is dat de eilanden zowel dik bebost als open zijn. Grote rijen bomen wuiven in de wind, waar tussen open weilandjes de strakke ho rizon speels doorbreken. In het Veerse Meer liggen zeventien kleine en grote eilandjes. De Scaldis passeert er veertien, die tussen de oude landbouwhaven van Kortgene en de Veerse Gatdam liggen. Zodra de water recreant de hoek bij de Goudplaat om gaat, ontstaat een paradijs aan pitto reske vergezichten, waaronder een prachtig uitzicht op de stad Veere. Bo ven een wazige bebouwing steken de torens van de kerk en het stadhuis fier uit De Kamp veerse toren aan de haven van Veere lijkt op een boeg van een schip dat tegen de stad is aangeplakt. Ook het zicht op de Zilverenschor is de moeite waard. Op de schor hebben scouts uit heel Nederland talloze ten tenkampen opgeslagen in de vreemdste constructies. Zo heeft de ene club een fort gebouwd, inclusief een poort met kantelen, en de andere een soort india nendorp. Recreatie Wie zich op het Veerse Meer begeeft, heeft al snel door dat alles om recreatie draait. Beroepsvaart die met grote gol ven voorbij vaart, kom je er nauwelijks tegen. Een enkele visser heeft zijn fui ken in het meer uitgegooid, maar daar lijkt het bij te blijven. Het Veerse Meer blijkt ook zijn nadelen te hebben. Door de vele eilandjes die kriskras in het meer liggen, zijn de vaargeulen smal, waardoor het voor een drieëntwintig meter grote tjalk moeilijk zeilen is. Bij tegenwind moet noodgedwongen de motor aan, omdat voor het zogenaam- met maximaal 100 megawatt te klein wordt, vervangen. Hydro Agri zal van Zepower 2 0 0 van de 400 megawatt afnemen, Delta de rest. Directeur J. Duerloo van Hydro Agri was gisteren niet bereik baar voor commentaar. door Harmen van der Werf SLUISKIL - De bouw van een tunnel bij Sluiskil is een stapje dichterbij gekomen. Minister G. Zalm van Financiën is bereid een flinke bijdrage aan de inves tering te leveren als blijkt dat de tunnel gunstig is voor de winst gevendheid van de Westerschel- detunnel NV. Zalm heeft dit deze week toege zegd aan provinciaal bestuur der J. I. Hennekeij. Het gebaar van Zalm vergroot', volgens Hennekeij, de kans dat de tun nel onder het Kanaal Gent-Ter- neuzen haalbaar wordt. Het geld dat Zalm vrij denkt te kun nen maken, zal niet direct van de rijksoverheid komen. Het idee is daarvoor de kas van de Westerscheldetunnel NV aan te spreken. Dat kan, aldus Hen nekeij, omdat de rentelasten van de NV lager zijn dan ver wacht. Het extra geld dat de Wester scheldetunnel NV door die lage re rentestand kan lenen, zou naar het idee van Zalm voor een tunnel bij Sluiskil beschikbaar kunnen worden gesteld. Het gaat dan om minimaal honderd tot tweehonderd miljoen gul den, meldt Hennekeij. Voorwaarde is wel dat het dui delijk moet zijn dat de vervan ging van de huidige brug bij Sluiskil door een tunnel gunstig is voor de aantrekkingskracht, dus de winstgevendheid, van de Westerscheldetunnel. „Wij heb ben daar al wat onderzoek naar gedaan", verklaart de gedepu teerde. „Dat ziet er goed uit, maar het moet nog verder wor den onderbouwd." Met 'het geld van Zalm', als dat er komt, is de investering van het tunnelproject niet afgedekt. Daarmee is 360 tot 410 miljoen gulden gemoeid. Hennekeij denkt het resterende bedrag wel bij elkaar te kunnen 'sprokke len'. Havenschap Zeeland Seaports en de provincie zijn bereid aan het tunnelproject mee te beta len. Hennekeij gaat er vanuit dat die bereidheid ook bestaat bij de betrokken gemeenten. En hij verwacht een tegemoetko- (Advertentie) De leukste in uw omgeving foto Willem Mieras de steken (van links naar rechts varen om wind te vangen) geen plaats is. Het meer lijkt dan ook vooral geschikt voor motorboten en zeilboten van een beduidend kleiner formaat. Om het meer ten volle te waarderen, is mooi weer ook wel een vereiste. Bij hevige re genbuien verandert de plas in een grote grijze massa, waarop weinig te beleven valt. De vele aanlegplaatsen en haven tjes vol eettentjes blijken geliefde schuilplaatsen en binnen de kortste ke ren is het Veerse Meer een niemands land. Alleen de echte doorzetters benutten het oprukkende windje dat zich prompt voor elke bui aandient. Zij zijn mannen en vrouwen van Jan de Wit die - zo lijkt het - een alleen-op-de-wereld- gevoel koesteren. De PZC-tjalk Scaldis vertrekt van daag, donderdag, vanuit Veere naar Vlissingen. ZomerUIT-jes Roompot Beach Resort, Kamperland Dansavond met trio Unique Zaterdag 8 juli Aanvang 21.00 uur, toegang gratis. Darten met Co Stompé Zaterdag 15 juli 16.00-18.00 uur, toegang gratis. René The Alligators Zaterdag 22 juli Aanvang 21.00 uur, toegang gratis One Two Trio Zaterdag 29 juli Aanvang 21.00 uur, toegang gratis. EQH3H3 20% Korting op camperhuurï Uw vakantie nog niet gehoekt? Huur dan in juli of augustus een volledig ingerichte luxe camper voor 4, 5 of 6 pers. Nu met gratis strand tentje! 4-pers. camper van 1.970,- voor 1.576,- per week (vr.-vr.) incl. 100 km vrij reizen per dag! (Exd. bijkomende kosten.) RESERVEER SNEL, WANT VOL VOL! TouristSJiop Markt 65c, 4331 LK Middelburg Fax: 0118-674333 Deze prijzen (rUen alleen als u van tevoren via ming van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, omdat de brug dan nooit meer vervan gen hoeft te worden. De exploi tatie- en onderhoudskosten van een brug zouden bovendien ho ger zijn. Ook de haven van Gent en het Vlaamse Gewest zijn ge baat bij een vervanging van de brug bij Sluiskil, stelt Hennek eij. Zeeschepen kunnen dan sneller doorvaren naar Gent. Hij wil ook rekening houden met een verdieping en verbre ding van het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Dan moet Gent en/of Vlaanderen de meerkosten van de tunnel dragen. Hennekeij hoopt ook nog op een bijdrage van het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven, al re kent hij daar niet al te zeer op. „Het bedrijfsleven staat tot nu toe niet te springen om mee te fi nancieren", vertelt hij. „Infra structuur is een overheidstaak, stellen de werkgevers. Mis schien verandert dat nog. Partijen Als er zoveel partijen bij het project nodig zijn, zal er een speciaal samenwerkingsver band moeten komen, een publiek-privaat samenwer kingsverband (pps). Het kennis centrum pps-constructies bij het ministerie van Financiën zal zich daarover buigen, zo heeft Zalm aan Hennekeij toegezegd. De kans dat de tunnel bij Sluiskil gelijktijdig met de Wes terscheldetunnel gereed is, acht Hennekeij overigens gering. Al leen om de bestemmingsplan nen te veranderen is één tot twee jaar nodig. De bouwtijd komt daar bovenop. De Westerschel detunnel moet volgens de nog bestaande planning maart 2003 in gebruik zijn. Vondst methadon TERNEUZEN - In de buurt van de Dennisstraat in Terneuzen zijn woensdagmiddag zes fles jes met elk 25 milliliter metha don verloren. Het gaat om kunststof flesjes van ongeveer tien centimeter hoog met daarin een roze vloeistof. Deze kan bij inname zeer gevaarlijk zijn. De vinder(s) van een of meerdere flesjes wordt verzocht deze bij de politie in te leveren (Advertentie) de Nederlands-Hongaarse kunstenaarsfamilie Góth door Francisca van Vloten ƒ49,50 mee in de rugzak: de nieuwe Carry Slee RAZEND/24,90 Klassieke Zaken aanbieding: ocnumann pianoconcert op. 54 Maria Joao Pires 29,95 vandaag vanaf 17.30 uur in De Brasserie bloemkoolcurry met Bombay-aardappelen (vegetarisch) 13,50 goulash met rijst 17,50 vis op een bedje van witlof in Gucuze 21,50 kijk ook op WAVw.de-drukkerv.nl Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Het was enkele jaren geleden in dat Zierikzeese café aan de haven, toen we nog een echte zomer hadden. Bij een temperatuur van 32 graden werd de barman over moedig. „De eerste de beste klant die binnenkomt, ver koop ik een warme chocola demelk met slagroom", po chte hij met de bluf de die veel gewezen Rotterdammers ei gen is. De klant die argeloos binnentrad, bleek verbazing wekkend ad rem. „Da's goed", antwoordde hij zon der een spier te vetrekken. „Maar dan wïlik er wel flens jes bij." Hij kreeg zijn bestel ling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31