Arts bestrijdt aids op eigen wijze PZC PZC Bestuurder Han Lammers was een socialist in hart en nieren ,;_a |p| 8 /tKPW 1 f >lO!\ l.i%J® Universiteiten zijn wel te porren voor ander studiesysteem feiten en meningen Zimbabwaanse medicus propageert natuurlijke voeding en medicijnen Zondag 6 juli 1950 donderdag 6 juli 2000 Duizenden aids-specialisten komen zondag in het Zuid-Afrikaanse Durban bijeen voor een mondiaal congres over de ziekte. De president van het gast land, Thabo Mbek twijfelt over de oor zaken van aids en de effectiviteit van de medicijnen. De Zimbabwaanse arts Ri chard Ngwenya is het met Mbeki eens. Zijn anti-aidstherapie is goedkoop, want gebaseerd op natuurlijke voeding en natuurlijke medicijnen, en heeft vol gens de eigen statistieken in 96,8 pro cent van de gevallen succes. door Eelco van der Linden De wachtkamer is in feite ook de be handelkamer en zit vol. Hoewel het woord HIV niet in de mond geno men wordt, is dat de te bestrijden vij and. Jong en oud. dik en dun, iedereen zit aan het infuus. Dokter Ngwenya staat als een dirigent in het midden. „Praat niet met mij, maar met de patiënten", heeft hij kort ervoor gezegd. Hij zet zijn patiënten aan toch vooral hun ervarin gen te vertellen aan 'een van die scepti sche westerlingen'. Volgens de Wereldgezondheidsorgani satie is Zimbabwe het land met de slechtste medische voorzieningen en de hoogste aidscijfers van de hele wereld. De levensverwachting ligt nu onder de veertig jaar, terwijl dat twaalf jaar ge- 1 eden 74 was en twintig j aar geleden 5 5 Maar in deze tot kliniek omgebouwde koloniale villa in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare lijken zich wonderen te voltrekken. „Mijn man kreeg na een operatie te horen dat hij HTV had. Hij is hier in zes weken genezen en nu kom ik", zegt een gezette vrouw van rond de veertig. Haar buurvrouw zegt aan een schimmelinfectie te lijden en komt om de dag voor een infuus. Ze is vrolijk en roemt de dokter. „Je betaalt geen visite, alleen de medicijnen en die zijn erg goedkoop." Omgerekend gaat het om bedragen van twee tot vijf gulden. Ie mand 'schoonmaken' zoals dokter Ng wenya het noemt, duurt doorgaans niet langer dan zes weken en kost hooguit vijfentwintig gulden. Dokter Ngwenya zit strak in het pak en is hyperactief. Hij is 44 jaar oud en zegt dat hij er zo goed uit ziet vanwege de natuurlijke voeding die hij tot zich neemt. Hij stelt dat aids is veroorzaakt door de bacteriologische oorlogsvoe ring waaraan Zuid-Afrikanen en toen malige Rhodesiërs zich in de jaren ze ventig hebben schuldig gemaakt. „Ik was legerarts bij de rebellen van de ZAPU die vanuit Zambia opereerden. Ik heb de gevolgen gezien." Ngwenya bladert door een boek met afbeeldin Een vrouw passeert in Johannesburg een muur met graffiti, waarop protesten staan tegen de hoge kosten van medicijnen tegen aids. gen van aangevreten genitaliën, ette rende zweren en gevallen van huid- en mondkanker. „Dit is wat aids doet, maar ik heb het in de jungle ook al ge zien. Het zijn dezelfde schimmels en in fecties. De zaak is uit de hand gelopen." Team Met hulp van China en de voormalige Sovjetunie, waar hij zijn opleiding volgde, heeft Ngwenya een behande lingsmethode op basis van natuurlijke producten ontwikkeld, die de afgelo pen zeven jaar door zijn team van 35 onderzoekers is geperfectioneerd,Het werkt goed, want van de vierduizend behandelde patiënten, is slechts 3,2 procent overleden. Het gaat bij die laatste groep vooral om personen die zich in een extreem laat stadium meld den." Ngweny's organisatie heeft nu vijf klinieken in het land en voorziet 62 onafhankelijke artsen van medicijnen. Ngwenya stelt de bereidheid van zijn gehoor hem serieus te nemen op de proef, ook als hij laat zien hoe eenvou dig 'het schoonmaken' van aids-pati- enten gaat. Hij gaat naar zijn micro scoop en klikt een camera aan zodat op een tv-scherm zijn handelingen zijn te volgen. Met een injectienaald spuit hij een concentraat van kruiden, hetzelfde dat de patiënten in de wachtkamer krijgen toegediend, in een plasje met 'ernstig verontreinigd bloed'. Op het scherm is te zien hoe de 'vijandige' wit te slierten snel verdwijnen en alleen 'gezonde materie' overblijft. De dokter moet hinniken om zoveel effectiviteit. Maar er is ook een serieuze dokter Ng wenya. Hij stelt dat aids een verzamel naam geworden is van vele, inmiddels meer dan dertig ziekten, waaronder tu berculose, longontsteking en kanker. Hij vindt het daarom 'onzinnig' om al leen het HTV-virus aan te wijzen als veroorzaker. „Er wordt maar in een richting gewerkt, en dat is de vernieti ging van HIV. Men doet dat bovendien met extreem agressieve chemische middelen als AZT, die het organisme eerder verzwakken dan versterken. Ik geloof dat HIV als een virus moet wor den gezien, HIV is het gevolg van een ziekte en niet de oorzaak. Voor Ngwenya is aids veel complexer. Wijzend naar zijn scherm zegt hij: „Kijk naar wat er allemaal in aidsbloed rondwaart. Er zitten allerlei soorten infecties in, tekenen van ondervoeding, slechte spijsvertering. Ik haal er van al les uit. AJ die micro-organismen vallen het immuniteitssysteem aan." Kern van Ngwenya's betoog is dat het na tuurlijk afweermechanisme van de mens verzwakt en daardoor ziekten kansen krijgen. Zijn remedie is simpel: „Eetgewoonten rigoureus veranderen. Dat is 85 procent van het probleem. Verder zijn nodig een gerichte natuur lijke medicatie en goede voorlichting." Behalve aids zijn volgens hem ook sek suele stoornissen en 'nieuwe ziekten' als het chronisch vermoeidheidsyn droom, prima op deze wijze te behan delen. Hij vindt condoomgebruik belangrijk, maar eigenlijk vooral om overbevol king en dus armoede te vermijden. Sek suele overdracht van de ziekte gebeurt, maar Ngwenya gelooft dat het natuur lijk afweermechanisme veel meer ver zwakt wordt door geïnfecteerd water, slecht voedsel en gebrekkige hygiëne. foto Denis Farrell/AP Ziek worden door speeksel en eenvou dig aanraken, kan volgens hem ook. „Hoe vaak denk je dat je per dag aids met je handen aan raakt? Je zou je er rot van schrikken, want het zit namelijk overal." Volgens Ngwenya krijg je niet meteen aids, maar wordt je natuurlijk a fweersysteem verder aangetastAids is de slotsom van een langzaam pro ces." Het verschil tussen Afrika en het rijke Westen is voor Ngwenya evident. „Bij jullie is het aidsprobleem te verwaarlo zen en terug te brengen tot een paar ri sicogroepen. Hier hebben we bijna al leen maar risicogroepen en daarom is nu in dit land één op de vier geïnfec teerd." Ngwenya waarschuwt voor het negatieve psychologische effect - 'er is geen remedie' - dat uitgaat van de 'tra ditionele' aids-bestrijding. „Staar je niet blind op HIV, want dat is wat de farmaceutische wereld wil. De statis tieken hier zijn niet te vertrouwen. Mensen sterven bij bosjes in Afrika, maar alles HIV of aids noemen, is een geweldige dooddoener." De Christenunie en de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer hebben een merkwaardig bond-i genootschap gesloten om de arbeidstijdenwet te wij zigenHet is de bedoeling dat individuele werkne mers in de toekomst kunnen beslissen of zij op zondag al dan niet wensen te werken. Op dit moment is het vol doende als een werkgever daarover met de onderne mingsraad afspraken maakt. Als de wetswijziging wordt doorgevoerd, en het ziet ernaar uit dat daarvoor een meerderheid is, zal de werkgever de kwestie met ie dere werknemer afzonderlijk moeten regelen. De partijen die zich inzetten voor de individuele werk-' nemer voeren een achterhoedegevecht, waarbij ze zich bedienen van uiteenlopende, onwaarachtig aandoende argumenten. De Christenunie laat weten dat niet al leen religieuze, maar ook sociale overwegingen ten grondslag liggen aan het verlangen de wet te verande ren. Het zou verfrissend zijn als de Unie er zonder om wegen voor uitkwam dat zij de zondagsheiliging, na ja renlange afbladdering, gerestaureerd wil zien. Dat argument past echter de socialisten niet geheel en al Die zeggen vooral heil te zien in wat zij aanduiden als het nakomen van zorgverplichtingen en het bedrijven van sporten. Naar valt aan te nemen past de opstelling) van de PvdA in feite bij de wens een vierdaagse werk week doorgevoerd te krijgen. Doordat echter ook van; die zijde wat drogredenen worden opgevoerd, ontstaat een handzaam te bundelen pakketje argumenten. Zoj wordt, schijnbaar, een grote groep werknemers be-! diend: wie op grond van godsdienstige overtuiging lie-' ver op de zondag geen arbeid verricht, kan daartoe niet worden verplicht en wie op die dag zo nu en dan iets zor- gends of sportiefs wenst te ondernemen al evenmin. I Waarbij er uiteraard van wordt uitgegaan dat in secto-, ren als de gezondheidszorg of de melkveehouderij uit zonderingen gelden. Met de voorgestelde wijziging van de wet wordt voor bijgegaan aan de maatschappelijke werkelijkheid,* Grote groepen uit de bevolking hebben geen enkele' voeling meer met een religie op basis waarvan in de loop van de geschiedenis de zondag als verplichte rustdag is aangewezen. En in de multiculturele samenleving heb ben weer anderen andere dagen waaraan een sacraal karakter wordt toegekend. Het getuigt niet van veel in levingsvermogen en tolerantie de uit de christelijke traditie voortkomende zondag als exclusieve rustdag aan te wijzen. Daar komt bij dat het moment waarop de economie ge durende één aangewezen dag per week goeddeels kan worden bevroren, gepasseerd is. In een moderne samen- leving kan zeer wel worden uitgerust, maar niet door ie dereen op hetzelfde moment. De rustdag gaat namelijk voor velen gepaard met een verlangen naar continue dienstverlening. Heel ernstig hoeft overigens het voornemen van PvdA en ChristenUnie niet te worden genomenIn het norma le maatschappelijke verkeer zal men zich er weinig van aantrekken, zodat de wetswijziging niet veel meer zal zijn dan een dood, papieren regeltje. Zowel universiteiten als hogere beroepsopleidingen (hbo's) moeten bachelor- en masterprogramma's kunnen aanbieden, staat in een advies van de Onderwijsraad. De hbo-opleiding moet vooral beroepsgericht zijn, die van de universiteiten we tenschappelijk. De angst dat het verschil tussen beide instel lingen hierdoor steeds kleiner wordt is niet terecht, meent de Vereniging van Universiteiten. Integendeel, door meer tijd te krijgen voor o,nderzoek kunnen universiteiten zich juist weer beter onderscheiden. door Frans van den Houdt Het personeelstekort is ook bij de universiteiten een groot probleem, zegt adjunct voorzitter Karl Dittrich van de Vereniging van Universiteiten. „Vergrijzing, leegloop en geen jonge aanwas zijn de belang rijkste oorzaken. Door de sala rissen te verhogen maar vooral door het werk interessanter te maken moeten we jongeren zien te trekken. Meer wetenschappe- lijk onderzoek kan een belang rijke impuls zijn. Je kunt er de nieuwsgierigheid van jongeren mee prikkelen maar ook mee be vredigen want ze zijn graag zelf actief bezig met interessante onderwerpen. In die zin komt het advies van de Onderwijs raad ons goed van pas." Dittrich, verbonden aan de Uni versiteit van Maastricht, geeft toe dat op wetenschappelijke instellingen het onderzoek in het verdomhoekje terecht is ge komen. „Vanwege de krappe studiefinanciering zijn univer siteiten opgezadeld met het keurslijf van de 4-jarige oplei ding In die periode moet alles worden samengeperst. Dat is vooral ten koste van onderzoek gegaan." De Onderwijsraad stelt nu voor om een driejarige 'bachelorfase' te laten volgen door een master- fase van een, twee of drie jaar, waarin volgens Dittrich weer extra ruimte voor onderzoek ontstaat. „Dat is goed voor de academische en wetenschappe lijke vorming van studenten, waardoor het onderscheid tus sen universiteiten en hbo-oplei- dingen juist scherper wordt in plaats van vager, zoals de critici menen. In die zin is het advies van de Onderwijsraad een be vestiging van de specifieke kan ten van de universiteit." Zorgen Dittrich vindt dat het verschil tussen het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs (het zo genaamde binair stelsel) moet blijven bestaan. De trend om hbo-scholen steeds meer op uni versiteiten te laten lijken, ver werpt hij. „Dat doet tekort aan de eigenheid van hogescholen. Zij zijn beroepsgericht, beste den meer tijd aan praktische vaardigheden dan aan theorie, en werkgevers maken steeds duidelijk dat dat van cruciale betekenis is voor de arbeids markt. Dat moet zo blijven. Ho gescholen en universiteiten zijn wel gelijkwaardig, maar niet gelijk. We benaderen elkaar steeds meer, maar de grenzen mogen niet vervagen. Hbo-op- leidingen moeten daarom ook niet het recht krijgen om stu denten te laten promoveren, zo als ze zelf hebben voorgesteld. De vrees van studentenvereni gingen dat straks streng gese lecteerd zal worden welke ba chelors toegang krijgen tot de masterfase is volgens Dittrich niet terecht. „Uitgangspunt is juist dat iedere bachelor gesti muleerd moet worden om de masteropleiding te gaan volgen. Natuurlijk zal de universiteit specifieke eisen stellen aan die studenten, maar dat zal niet tot een oneigenlijke selectie leiden. Ik geloof dat studenten zich hier teveel zorgen over maken Het zwakste punt van het advies van de Onderwijsraad is de fi nanciële invulling, meent Dit trich. Studenten krijgen nu vier jaar hun studie betaald. Als ze straks vanwege de masteroplei- ding een of twee jaar langer op de universiteit blijven, zou de instelling zelf voor die kosten moeten opdraaien. „Geld vormt zeker nog een probleem waar over we met de minister moeten gaan praten. Er wordt nu wel erg gemakkelijk over de finan ciële gevolgen heengestapt. Wij vinden dat ook een langere mas- teropleiding in h'et publieke do mein thuishoort en dus door de overheid betaald moet worden. Als wij onze opleidingen moe ten verbreden en meer op onder zoek moeten richten, moet de minister de financiering uit breiden." GPD van onze redactie binnenland In 1966 zette hij zich als een van de voormannen van de Nieuw Links-beweging met het radicale pamflet Tien over Rood af tegen de zittende be stuursélite in de PvdA. Vier jaar later trad hij als wethou der van Amsterdam toe tot diezelfde elite. Maar Han Lammers onderscheidde zich door visie en dadendrang. Am sterdam heeft het geweten. In april openbaarde zich bij de ex-bestuurder en prominente PvdA'er een hersentumor. Een operatie in het AMC in Am sterdam mocht niet baten. Hij overleed gisteren in een zie kenhuis in Alkmaar. Na zijn studie theologie be landde Lammers in 1955 in de journalistiek bij het Algemeen Nederlands Persbureau. Ook werkte hij voor het Algemeen Dagblad en De Groene Am sterdammer. Hij begon zijnpo- litiek-bestuurlijke carrière in 1970 in Amsterdam, waar hij onder meer wethouder was. Lammers sloot zijn bestuurlij ke carrière in 1996 afnadat hij el f jaar commissaris van de ko ningin in Flevoland was ge weest en daarvoor, elders in de polder, een jaar burgemeester van Almere. De scherpste kantjes waren er toen al af bij de socialist pur sang, die in 1998 nog even terugkwam als waarnemend burgemeester van Groningen. In 1985 werd hij Hare Majesteits plaatsbe kleder in Flevoland. In 1966 wilde Lammers als Nieuw- Linkser Nederland nog om turnen in een republiek. DDR erkennen Lammers vertolkte eind jaren zestig (één van de interessant ste perioden van deze eeuw, zo betoogde hij in 1996 in de Volkskrant) meer radicale standpunten. Zo vond hij dat Nederland de toenmalige DDR moest erkennen en uit de NAVO moest treden als de toenmalige koloniale macht Portugal lid zou blijven. De roerigste tijd in zijn lange politiek-bestuurlijke carrière beleefde Lammers in de jaren zeventig als wethouder kunst zaken en stadsontwikkeling in Amsterdam. Hij bleef tegen draadse meningen ventileren, maar het voordeel voor hem Maart 1975: Wethouder Han Lammers betreedt onder luid gejoel de Amsterdamse Nieuwmarkt- buurt die deels moet wijken voor aanleg van de metro. archieffoto ANP was dat hij ze nu zelf om kon zetten in concreet beleid. Cri tici noemden Lammers de machtigste man van Amster dam. „In die tijd kon je nog eenswatregelen",zogaf hij la ter in een interview toe. En er moest veel geregeld wor den in de ogen van Lammers. Hij onderkende dat Amster dam aan het verkrotten was en maakte voortvarend werk van stadsvernieuwing. Maar veel meer bekendheid kreeg hij als voorvechter van de metro. Zijn plannen voor de ondergrondse ontsluiting van de Bijlmer meer veroorzaakten legenda rische rellen op de Nieuw- markt en ook privé kreeg Lammers het voor de kiezen. Een steen vloog door een ruit van zijn woning, hij werd be kogeld met zakjes verf en be stookt met vervelende tele foontjes. Lammers werd door zijn te genstanders bestempeld als autoritair regent. De metro kwam er. En ook andere ideeën van Lammers, zoals een nieuw stadhuis, werden uiteindelijk gerealiseerd. Over de Tweede Coentunnel, door Lammers al bepleit, is nog steeds gesteg gel. Lammers was één van de drij vende krachten achter de oprichting van de provincie Flevoland in januari 1986. Als landdrost van de Zuidelijke Usselmeerpolders (1976-1985 was hij een soort burgemees ter in opleiding. Lammere zettte de bestuurlijke struc tuur op en hielp mee aan de in vulling van het 'nieuwe land'. Burgemeester Patijn van Am sterdam zal zijn partijgenoot en oud-collega missen. Hoe wel de Nieuw Linkser Lam mers en Den Uyl-adept Schel- to Patijn tijdens partijverga deringen aanvankelijk lijn recht tegenover elkaar ston den, zijn ze door de jaren heen 'makkers' geworden. Patijn zal de oud-wethouder van daag in de gemeenteraad her denken. Patijn leerde Lammers na die jaren zestig kennen als de man die er voor zorgde dat Almere een stad en Flevoland een pro vincie werd. „Men wilde de polder opsplitsen en onder brengen bij drie bestaande provincies." Patijn en Lam mers waren beiden tien jaar lang collega's als commissaris van de koningin. Organist Maar Patijn kende de oud- partijgenoot ook als collega bestuurder van de Stichting Prins Bernhard cultuurfonds en als begenadigd organist, die jarenlang 's zondags tijdens de kerkdienst het orgel in de Wes ter kerk bespeelde. Volgens Patijn kon Lammers, die ook orgelmuziek componeerde, geen orgel in Europa met rust laten. „Als hij ergens een kerk zag, ging hij altijd de sleutel vragen om het orgel uit te pro beren." Lammers was tot hij ziek werd nog actief in diverse bestuur lijke functies. Zo was hij onder meer voorzitter van de raad van commissarissen van het pensioenfonds PGGM en voorzitter van het Nederlands Philharmonisch Orkest. In de Amsterdamse Westerkerk wordt dinsdag de uitvaart dienst gehouden. Han Lam mers, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, is 68 jaar geworden. ANP/GPD Bandietenleider De Siciliaanse bandietenlei der Salvatore Guiliano is na een hevig vuurgevecht met de politie op het Italiaanse eiland doodgeschoten. Guiliano wordt beschuldigd van het do den van 105 politiemannen. De slechts 27 jaar oude ban dietenkoning liep in een hin derlaag van de politie. Loodsenakkoord De concurrentiestrijd tussen Nederlandse en Belgische loodsen op de Seheldevaart is voorbij. Overeengekomen is dat de Belgische loodsen 72,5 procent van de loodsdiensten voor hun rekening mogen ne men. De verdelingis gebaseerd op de door beide loodsdiensten geleverde prestaties tussen 1924 tot en met 1938. Doodstraf Voor de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag is de doodstraf geëist tegen de Duitsers Fischer en Aus der Fünten. De twee worden ver antwoordelijk gehouden voor de dood van duizenden Neder- landse joden gedurende de Duitse bezettingsjaren. Eerste steen Woensdagmorgen is de eerste steen gelegd voor de nieuwe kerk en toren in Ellewouts- dijk. De fraaie oude kerk en to ren gingen door het oorlogsge weld verloren. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhof plein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst, 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie, internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36.70 (n v t per kwartaal 100,00 101.65) per jaar 380.00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1,85 per stuk zaterdag: 2.75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2