Priester steunt Schouwse kunst PZC Gentse Feesten moeten tot een cultureel volksfeest uitgroeien Experiment met transferium Goes lijkt succesvol Bruinisse weert kinderopvang uit seniorenpanden Volgens het boekje zeeland 16 Museumconservator wil meer aandacht voor regionale kunstenaars Cine City Vlissingen trekt meer bezoekers Hardrijders op de bon in Goes Rommelmarkt voor kinderen Schenking vijf mille voor school Cambodja van der donderdag 6 juli 2000 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Museumconser vator Peter Priester in Zierikzee ondersteunt het plan om in de stedelijke musea meer ruimte te creëren voor hedendaagse kun stenaars die op Schouwen-Dui- veland werken of er geboren zijn. Dat voorstel is gedaan door beeldend kunstenares Margreet Leijdekker, lid van de museum werkgroep. Het gemeentebe stuur moet er in de nabije toekomst nog een oordeel over uitspreken. Priester is sinds twee maanden de nieuwe museumconservator. Hij volgde Enk van Rossum op in die functie. Hij heeft zijn roots in Zeeland en studeerde economische en sociale geschie denis aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Naast zijn boeken over de landbouwgeschiedenis van Groningen en Zeeland schreef Priester ook diverse ar tikelen op het terrein van de economische en sociale geschie denis. Hij acht het van belang dat er naast wisselexposities gelijktij dig ook publicaties aan het werk van die hedendaagse kunste naars worden gewijd. „Met die documentatie leg je iets vast. Ook daar ligt een taak voor het museum. Niet alleen tijdelijk mensen in de schijnwerpers zet ten, maar kunst en voorwerpen van nu bewaren in het besef dat ze over honderd jaar historische waarde hebben." Priester ziet reële mogelijkhe den voor deze nieuwe impuls door Rolf Bosboom GOES - De proef met het trans ferium in Goes lijkt uit te groei en tot een succes. Zeker nu het hoogseizoen is begonnen, wordt er volop gebruik van gemaakt. Dinsdag werd een voorlopig re cord bereikt, toen 559 mensen bij de Zeelandhallen in de gratis bus richting het centrum stap ten. Op initiatief van de Onderne mers Organisatie Goes (OOG) houdt de gemeente Goes deze zomer een experiment met een transferium. Elke zaterdag en dinsdag (marktdag) kan er gra tis worden geparkeerd op het terrein van de Zeelandhallen. Elk kwartier rijdt er een bus van Connexxion van en naar de bin nenstad. De bedoeling is dat een transferium de parkeerdruk in het centrum vermindert. Een maand na de ingebruikna me blijkt dat er volop gebruik van wordt gemaakt. Het gaat niet alleen om mensen uit de omgeving die in Goes komen winkelen, maar ook toeristen VLISSINGEN - Bioscoop Cine City heeft in de eerste helft van dit jaar veertig procent meer bezoekers gehad dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Landelijk lag de stijging lager, op dertig procent. De Vlis- singse bioscoop is met dit percentage een van de grootste stijgers van Ne derland. Ad Weststrate van Cine City gaf verschillende oorzaken aan voor de stij ging van het aantal bezoe kers. „Zeeuwen gaan va- kernaar de bioscoop sinds wij open zijnzei hijVer der denkt hij dat de speci ale activiteiten die Cine City organiseert een rol spelen. Het Schuttershoftheater in Middelburg is ook te vreden over de bezoekers aantallen. Hoewel er geen harde cijfers voor handen zijn, spreekt men over'po sitieve ontwikkelingen'. Bij het filmhuis is de gro tere toeloop te danken aan de programmering van toegankelijke artistieke films, zoals Buena Vista Social Club. Landelijk zorgden de films Kruimeltje en Sixth Sense voor de toegenomen bezoekersstroom. Vooral Kruimeltje was een klap per, de film bracht tot nu toe dertig miljoen gulden op. GOES - Twee snelheidscontro les in Goes leverden woensdag bij elkaar 115 bekeuringen op. De meeste voertuigen (80) wer den tussen 14 en 16 uur geflitst op de Ringbaan-West. Op de 's- Gravenpolderseweg reden tus sen 19.45 en 21.30 uur 35 be stuurders te hard. De snelheden liepen op tot 87 kilometer pet- uur, terwijl op beide locaties niet harder dan vi j ftig mag wor den gereden. Een radarcontrole op de Doel- straat in Oudelande bleek giste ren aan het eind van de middag vruchteloos. Van de 75 voertui gen die tussen 17.15 en 18.15 uur passeerden, reed er geen enkele te hard. weten het transferium te vinden. Dinsdag bestond het passagiersbestand uit 323 be zoekers uit de regio en 236 toe risten. Sinds begin juni vervoer de Connexxion, verdeeld over tien dagen, ruim 2600 passa giers. Manager R. W. Zandee van Connexxion is tevreden over de resultaten. „De doelstel lingen die we hadden, worden overtroffen. Dinsdag was een topdag. Je merkt heel goed dat de vakantie nu echt is losgebar sten." „We zijn ook tevreden", zegt ook wethouder M. L. 't Hart (PvdA, verkeer). Het Goese college van burgemeester en wethouders is nooit echt enthousiast geweest over het idee van een transferi um, maar 't Hart erkent dat de bevindingen voorlopig positief zijn. Tijdens de kermisperiode, van vrijdag 11 tot en met don derdag 17 augustus, is het trans ferium een week lang gratis be schikbaar. De kermis wordt dit jaar uitgebreid naar het Koepoortgebied, waardoor de parkeerplaatsen daar niet be schikbaarzijn. binnen het museumbeleid. Hij noemt de thans in de Vierschaar ingerichte herdenkingsten toonstelling gewijd aan Ad Braat een gelukkige start. Vol gens hem biedt deze expositie gastcurator Leijdekker een goe de gelegenheid vaste grond on der de voeten te krijgen voor haar voorstel. „Zij is er ook re delijk goed in geslaagd sponsor gelden en subsidies bijeen te krijgen. Met dat geld konden ook investeringen voor meerde re exposities in de toekomst worden gedaan." Priester acht het zeker niet uit gesloten dat sommige sponsors en subsidiënten bereid zullen zijn met x-egelmaat een bijdrage te leveren, maar om het initia tief levensvatbaar te maken zal er uiteindelijk toch ook van de gemeente structureel geld op ta fel moeten komen. Zover is het nog niet. Het plan moet nog na der worden uitgewerkt en het is ook nog niet precies duidelijk hoeveel subsidie de gemeente eraan zou moeten bijdragen. De ervaringen met de huidige ten toonstelling spelen een belang rijke rol bij de verdere uitwer king van de ideeën. Wennen Hoewel de politiek zich er dus nog niet over heeft uitgespro ken. liet de museumconservator zich bij de officiële opening van de Braat-expositie vorige week niet weerhouden het voorne men breeduit te presenteren. De bestuurders kunnen dus rustig aan het idee wennen voor ze er een besluit over moeten nemen. De conservator sluit niet uit dat er bij de verdere uitwerking nog praktische problemen kunnen opduiken. Zo is de Vierschaar misschien niet de meest ge schikte ruimte voor wisselexpo sities. Die zaal heeft zijn eigen monumentale maar dominante schoonheid, terwijl afscher mende panelen weer inbreuk maken op de imposante ruimte. Tevens wordt er onderzoek ver richt naar de samenvoeging van beide stedelijke musea in het monumentale stadhuis. Als het Maritiem Museum vertrekt uit het Gravensteen aan de Mol, moet ook voor dat monument een nieuwe bestemming worden gevonden. Volgens Priester is het aan de politiek om daar straks keuzes in te maken. Museumconservator Peter Priester: „Het is goed om nu zaken vast te leggen die over honderd jaar histo rische waarde hebben." foto Janne Wolterbeek door Margreet van den Broek BRUINISSE - Wethouder C. Veerhoek is niet van plan soepe ler om te gaan met de regelge ving teneinde tijdelijke kinder opvang in woningen versneld mogelijk te maken. De stichting Kinderopvang Schouwen-Dui- veland en woningcorporatie Zeeuwland voorzien maat schappelijke problemen als dit niet gebeurt. „Ook Zeeuwland moet zich aan de regels hou den", meent Verhoek echter. Deze week besloot het gemeen tebestuur officieel geen mede werking te verlenen aan het voornemen van Zeeuwland om een kinderdagverblijf te huis vesten in twee nieuwe senioren woningen in Bruinisse. Buiten het feit dat burgemeester en wethouders 'het gewoon niet willen', voert Veerhoek meerde re argumenten aan voor deze beslissing. Het is in strijd gebleken met het bestemmingsplan om in oude renwoningen kinderopvang te vestigen. Bovendien wilde Zeeuwland de twee woningen koppelen door een tussenmuur weg te breken. „Die woningen zijn gebouwd met een artikel 19-procedure. Dat houdt in dat je er niets aan mag veranderen zonder opnieuw een procedure te starten," stelt Veerhoek. Bovendien zijn de seniorenwo ningen aan de Prinses Ma rijkestraat gerealiseerd met drieduizend gulden subsidie van de gemeente om ze specifiek geschikt te maken voor oude ren. „Voorwaarde is dan na tuurlijk wel dat ze ook voor dat doel gebruikt worden", aldus de wethouder. Naast deze feitelijke constateringen heeft Veerhoek ook 'het gevoel' dat er in Brui nisse weinig ouderenwoningen zijn. „Bruinisse heeft het laag ste percentage ouderenwonin gen van heel Schouwen-Duive- land. Als je daar ook nog eens twee woningen uit weghaalt, ben je volgens mij bezig met een exercitie op het randje. Dat is niet verantwoord." P. van Doorne, directeur van Zeeuwland, gaf vorige week al aan bang te zijn dat de situatie in Bruinisse een probleem zal opleveren voor de groeiende be hoefte aan kinderopvang. T voor kort huisvestte de corporj tie vaker kinderopvang in wi ningen zonder daarvoor toi stemming aan de gemeente vragen. Als de regelgeving consequent strak moet wordf toegepast, beperkt dat de mogf lijkheden. Zowel Van Doorne als E. Jori directeur van de Stichtic Kinderopvang hebben de hoo uitgesproken dat er met de g< meente te praten valt over flex bele oplossingen. Procedures „Van Doorne moet wel wete wat hij zegt", vindt Veerhoel „Voor de nieuwe locatie voc kinderopvang aan de Calaru weg heeft hij alle procedun wel netjes doorlopen." De wei houder is van mening dat de be stemming van een pand altijdi overeenstemming moet zijn me het gebruik. „En als ik dat <j burgers moet opleggen, da geldt dat ook voor Zeeuwland In augustus buigt de gemeent zich samen met Zeeuwland ove de vraag waar de kinderopvan in Bruinisse moet komen. Bt doeling is dat het kinderdagver blijf op 1 oktober de deure opent. ZIERIKZEE - Het is voor kb deren ieder jaar weer dé gek genheid om hun spulletjes tl verkopen: de kinderrommel markt. Op deze rommelmarkt zijn professionele handelaren nii welkom en zodoende kunnen dj jonge kooplieden ongestooi hun oude speelgoed en and< waar aan de man brengen, kinderrommelmarkten wordt dit jaar gehouden op de Balie Zierikzee tijdens de Maritiei Dagen: 1118 en 25 juli en 1 en I augustus. Iedereen die op d( markt een plekje wil om zijl koopwaar uit te stallen, kat zich inschrijven bij Kralenwin-i kei Jasmijn. Het inschrijfgeld bedraagt, ongeacht het aantal dagen dat meegedaan wordt vijf gulden. door Wout Bareman GENT - De Gentse Feesten moeten anders en beter. Het stadsbestuur heeft een aantal maatregelen genomen om de feesten van zaterdag 15 tot en met maandag 24 juli meer kwa liteit te geven, naar een hoger cultureel niveau te tillen, maar ook veiliger en schoner te laten verlopen. De Gentse Feesten, die jaarlijks honderdduizenden bezoekers trekken, moeten uitgroeien tot een cultureel volksfeest. Daar om heeft de stad onder meer de subsidies voor nieuwe, culturele initiatieven opgetrokken. De regels voor zowel de feest gangers, als de organisatoren en middenstand zijn aange scherpt. Na twaalf uur bijvoor beeld moet het geluidsniveau worden aangepast en na drie uur 's nachts moet alles in de stad stil zijn. De verkoop van drank en etenswaren is aan strenge controle onderworpen; de straatverkoop van blikjes en flessen is verboden. De vrouwe lijke schepen van feestelijkhe den Marina Hoornaert, 'de eer ste feestenburgemeesters': „Die verkoop nam de laatste jaren hand over hand toe en daaraan stellen we nu paal en perk." Hoornaert is overigens voor stander van het optrekken van de financiële bijdrage van de stad in het tiendaagse evene ment. „Het is een stap in de goe de richting dat het Internatio naal Straatfestival, dat nu voor de zesde keer tijdens de feesten wordt gehouden, is erkend door de Vlaamse Gemeenschap. Als wij als stad onze bijdrage nu ook optrekken, kan het festival mo- door Ingrid Huibers GOES - De door het Don Bosco Kinderfonds opgerichte techni sche school in het Cambodjaan se Sihanoukville is vijfduizend gulden rijker. Het geld werd dinsdag in een vergaderruimte van Autolease Zeeland in Goes door J. Priem en C. Singor, de voormalige ei genaars van dat bedrijf, aange boden aan de stichting Sawas- dee. Sawasdee werkt nauw samen met het Don Bosco Kinderfonds om allerlei projecten in Thai land en Cambodja te verwezen lijken. Zo werden op diverse plaatsen al lagere scholen ge bouwd. Daar kunnen weeskin deren terecht voor onderwijs. Na de bouw van een technische school in Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is nu Sihanoukville aan de beurt. In oktober konden zo'n tachtig leerlingen aan de afdeling metaalbewerking met hun op leiding beginnen. „Nu zijn we bezig met een opleiding tot ga ragemonteur", vertelt oprichter H. Loontjens van de stichting Sawasdee. „Onlangs hebben we voor 250.000 gulden nieuwe bruggen en gereedschappen aangeschaft." Ook de bijdrage van Priem en Singor zal aan de inrichting van het schoolgebouw worden be steed. Het is de bedoeling dat er aan de school op termijn ook een opleiding tot lasser, drukker of elektricien gevolgd kan worden Priem en Singor brachten het geld bijeen tijdens hun af scheidsfeest. Dit voorjaar verkochten zij Au tolease Zeeland aan Pon Hol ding BV in Nijkerk. gelijk ieder jaar worden gehou den, in plaats van om de twee jaar. Om de organisatoren van alle mogelijke activiteiten tij dens de Gentse Feesten tot meer creativiteit aan te sporen, heb ben we bovendien besloten kwalitatief goede programma's extra te belonen. Ook dat komt het programma ten goede." Middenstand Burgemeester Frank Beke op zijn beurt ergert zich aan de houding van de privésector. „Niet alleen de stad moet inves teren, ook de middenstand moet een inspanning doen. Dat ge beurt nu nog te weinig. Veel middenstanders verdienen veel geld tijdens de tiendaagse, maar zijn niet bereid er zelf iets tegen over te stellen. Die mentaliteit moet veranderen." De traditionele openingsstoet, die op zaterdag 15 juli 's mid dags door de binnenstad trekt, is omgedoopt in Gentse Feesten Parade. Belleman Willy Van De Putte opent de stoet, waarin zich vervolgens 35 acts en eve nementen presenteren. Daarna barsten de feesten los op nagenoeg alle mar\kten en plei nen, in alle straten en parken. Er zijn tentoonstellingen, de meest uiteenlopende concerten en optredens van artiesten, inter nationale folkloregroepen en theatergezelschappen. Hoogte punt is onmiskenbaar het straattheaterfestival met twee absolute toppers: in het Bau- delopark presenteert de Am sterdamse bravouredanser Ghani Minne zijn Circus Won der in wereldpremière voor en in de Leopoldkazerne vormt een gigantisch bewegend kunst werk het decor voor Les Jardins van het gezelschap Carabosse. In het park staan ook verschil lende acts met veel vuur, dans en muziek uit exotische landen op het programma. Bij Sint-Ja cobs, sinds jaar en dag het hart van de Gentse Feesten, is geko zen voor vernieuwing met een tweedaags programma voor jongeren met techno, hiphop en breakdance en met de eerste versie van het Gents Nationaal Zangfeest, waarop het publiek, ondersteund door enkele koren, typisch Gentse meezingers uit het populaire operarepertoire kan vertolken. Traditioneel zijn de optredens van Walter De Buck, Wannes Van De Velde, Roland en afslui ter Raymond van het Groene- woud. In het Patershol wordt het eerste Europees Figurenthe- aterfestival gehouden, Figeuro, met theatergroepen uit veertien Europese landen, afgewisseld door folk- en wereldmuziek. En in het aloude Gravensteen richt het programma zich vooral op de jeugd met nieuwe popgroe pen en een omvangrijk filmfes tival. Zanger Koen Crucke en oud- NAVO-secretaris Willy Claes verzorgen ruim een week lang optredens; charmezanger Eddy Wally treedt maar twee keer op... Bijna alles is uit een boekje te leren, dus iedereen zou alles moeten kunnen In onze praktijk blijkt vaak het tegendeel. Wij worden vaak ingezet in situaties waar alleen praktische ervaring een oplossing kan bieden. Die specifieke kennis komt niet alleen uit boeken, maar is mede opgebouwd in bijna 15 jaar ervaring, een enorm lange tijd in de snelle wereld van PC's, printers, netwerken, telecom enz., enz. Dit, en onze persoonlijke aanpak en benadering, maakt ons uniek in de business. Onze brede klantengroep, van PC-Privé tot overheid, onderstreept dat. Dus wanneer het gaat om welke aanschaf, service, of vraag dan ook: bel, mail of fax ons en u krijgt geheel vrijblijvend een weldoordacht antwoord! Kromme Reke 23, 4325 AL Renesse tel. 0111 462789, fax 0111 462395 e-mail: info@vanderhoek-connecties.nl We hebben nog gedacht aan een tweede boordcomputer Aan een zesde laklaag Aan Climate Control in de kofferbak Maar af is af Het lijkt te mooi om waar te zijn, de uitrusting, top of the bill' dus. Maar Rover 75 2.5 Litre V6 Sterling auto- niet letterlijk. De Rover 75 2.5 Litre maat Dit absolute topmodel van Rover V6 Sterling automaat is er namelijk koppelt een krachtige, soepele V6 benzinemotor aan een overcomplete vanaf fl 88.990,-. Komt u gerust eens langs voor een proefrit. AUTO ACCELL Amundsenweg 33, Goes Telefoon 0113 - 245295

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 28