Transferium in Goes lijkt succes te worden het jaar daarvoor, het jaar daar weer voor PZC SRAW is bijna professioneel bedrijf Bouw stroomfabriek Sluiskil is onzeker De Gentse Feesten moeten uitgroeien tot cultureel volksfeest en het iaar daarvoor. zeeland 16 Winkelpubliek zet auto net zo lief buiten het centrum donderdag 6 juli 2000 door Rolf Bosboom GOES - De proef met het trans ferium in Goes lijkt uit te groei en tot een succes. Zeker nu het hoogseizoen is begonnen, wordt er volop gebruik van gemaakt. Dinsdag werd een voorlopig re cord bereikt, toen 559 mensen bij de Zeelandhallen in de gratis bus richting het centrum stap ten. Op initiatief van de Onderne mers Organisatie Goes (OOG) houdt de gemeente Goes deze zomer een experiment met een transferium. Elke zaterdag en dinsdag (marktdag) kan er gra tis worden geparkeerd op het terrein van de Zeelandhallen. Elk kwartier rijdt er een bus van Connexxion van en naar de bin nenstad. De bedoeling is dat een transferium de parkeerdruk in het centrum vermindert. Een maand na de ingebruikna me blijkt dat er volop gebruik van wordt gemaakt. Het gaat niet alleen om mensen uit de omgeving die in Goes komen winkelen, maar ook toeristen weten het transferium te vinden. Dinsdag bestond het passagiersbestand uit 323 be zoekers uit de regio en 236 toe risten. Sinds begin juni vervoer de Connexxion, over tien dagen, ruim 2600 passagiers. Manager R. W. Zandee van Con nexxion is tevreden over de re sultaten. „De doelstellingen die we hadden, worden overtroffen. Dinsdag was een topdag. Je merkt heel goed dat de vakantie nu echt is losgebarsten." „We zijn ook tevrecfen", zegt ook wethouder M. L. 't Hart (PvdA, verkeer). Het Goese college van burgemeester en wethouders is nooit echt enthousiast geweest over het idee van een transferi um, maar 't Hart erkent dat de bevindingen voorlopig positief zijn. „Het enthousiasme groeit. Dinsdag stonden er op een gege- door Maurits Sep SLUISKIL - De bouw van een elektriciteitscentrale in Sluiskil door Delta Nutsbedrijven en Norsk Hydro Energy is onzeker geworden. De aansluiting van de centrale op het hoogspan ningsnet is zo duur, dat de stroom van het zogenoemde Ze- power-project onbetaalbaar zou worden. Zolang hiervoor nog geen oplossing is gevonden, gaat de bouw niet door. De Zepowercentrale kan 400 megawatt stroom leveren. Voor een aansluiting op het landelijk hoogspanningsnet moeten nieuwe, grotere kabels worden gelegd onder de Westerschelde naar Borssele, waar die aanslui ting ligt. De netwerkbedrijven die het hoogspanningsnet behe ren, vinden dat Zepower de vol- door Wout Bareman GENT - De Gentse Feesten moeten anders en beter. Het stadsbestuur heeft een aantal maatregelen genomen om de feesten van zaterdag 15 tot en met maandag 24 juli meer kwa liteit te geven, naar een hoger cultureel niveau te tillen, maar ook veiliger en schoner te laten verlopen. De Gentse Feesten, die jaarlijks honderdduizenden bezoekex-s trekken, moeten uitgroeien tot een cultureel volksfeest. Daar om heeft de stad onder meer de subsidies voor nieuwe, culturele initiatieven opgetrokken. De regels voor zowel de feest gangers, als de organisatoren en middenstand zijn aange scherpt. Na twaalf uur bijvoor beeld moet het geluidsniveau worden aangepast en na drie uur 's nachts moet alles in de stad stil zijn. De verkoop van drank en etenswai^en is aan strenge controle onderwoi-pen; de straatverkoop van blikjes en flessen is verboden. De vrouwe lijke schepen van feestelijkhe den Marina Hoornaert, 'de eer ste feestenburgemeesters': „Die verkoop nam de laatste jaren hand over hand toe en daaraan stellen we nu paal en perk. Extra beloning Hoornaert is overigens voor stander van het optrekken van de financiële bijdrage van de stad in het tiendaagse evene ment. „Het is een stap in de goe de i-icliting dat het Internatio naal Straatfestival, dat nu voor de zesde keer tijdens de feesten wordt gehouden, is ei*kend door de Vlaamse Gemeenschap. Als wij als stad onze bijdrage nu ook optrekken, kan het festival mo gelijk ieder jaar worden gehou den, in plaats van om de twee jaar. Om de organisatoren van alle mogelijke activiteiten tij dens de Gentse Feesten tot meer ci'eativiteit aan te sporen, heb ben we bovendien besloten kwalitatief goede programma's extra te belonen. Ook dat komt het programma ten goede." Middenstand Burgemeester Frank Beke op zijn beurt ergert zich aan de houding van de privésector. „Niet alleen de stad moet inves- teren, ook de middenstand moet een inspanning doen. Dat ge beurt nu nog te weinig. Veel middenstanders verdienen veel ven moment honderd auto's bij de Zeelandhallen. Dat zijn hon derd auto's die in elk geval niet in de binnenstad staan. Daar zijn we zeer verheugd over." Aanzienlijk minder tevreden is de wethouder over de mate waarin ondernemers en andere mensen die in het centrum wer ken gebi-uik maken van het transferium. Dat aantal is te verwaaiiozen. Afgelopen dins dag en zaterdag was het aantal 'werkers' in de bus zelfs nul. Tegenvaller 't Haxt: „Het is ons nogal tegen gevallen dat de belanghebben den er zelf minimaal gebruik van maken, ondanks de promo tie van OOG onder de collega's. Dat is tot op heden niet echt aangeslagen." R. Berks, zelf ook geen gebruiker van het transfe- rium, beaamt dat. „Webekijken wat de oorzaak is." Eén reden kan zijn dat de bus tot half zeven 's avonds rijdt, terwijl onderne mers soms langer in hun zaak bezig zijn. Een andere mogelijke factor, aldus Berks, is dat de voorziening maar twee dagen in de week in bedrijf is. „Iemand die in de binnenstad werkt gaat niet de ene dag op het transferi um staan en de andei'e dag weer op zijn vertrouwde plekje." •In augustus zal het transferium een week lang dagelijks be schikbaar zijn. Dat is tijdens de kermisperiode, van vrijdag 11 tot en met dondei-dag 17 augus tus. De kermis wordt dit jaar uitgebreid naar het Koepoort- gebied, waardoor de parkeer plaatsen daar niet beschikbaar zijn. De bus rijdt daai'om dan - en de kermisexploitanten beta len daaraan mee - elke dag. De gemeente sluit niet uit dat in die periode soms zelfs twee bussen zullen rijden. door Piet Kleemans ELLEMEET - Het begon idea listisch en amateuristisch, maar in de elf jaar van haar bestaan is de Stichting Recreatie Activi teiten Westerschouwen (SRAW) uitgegroeid tot een professio neel werkende organisatie waar aardig wat geld in omgaat. SRAW-voorzitter H. van Oost voorspelde woensdag bij de of ficiële seizoenstart dat de acti- viteitenstichling nog verder gaat groeien. Hij heeft als recreatieondeme- mer en later voorzitter van de SRAW het recreatiewerk in om vang en aard zien groeien. Dit jaar is de boerderij van SRAW- voorzitter Van Oost in Ellemeet het SRAW-hoofdkwartier. Een -fraai onderkomen, al is het wat minder centraal in het SRAW- werkgebied. „Renesse is vanaf hier goed te doen, maar we zitten nu wel wat ver van Haam stede af", zegt SRAW-coördina- tor M. Dijke daarover Imago Zij beschikt dit seizoen over zo'n tien medewerkers die hun werk verspreid over verschil lende locaties moeten doen. De eerste jaren werd het werk ge- concenti'eerd op Renesse. Dat moest van haar slechte imago af en weer een voor iedereen gezel lige badplaats worden. Later kwam Burgh-Haamstede er als werkterrein bij en sinds dit jaar verzorgt de SRAW ook de orga nisatie van zomeractiviteiten in Zierikzee. De SRAW levert meer en meer vermaak op maat, stelt stich tingsvoorzitter Van Oost. In Re nesse worden de activiteiten vooral op jongeren en gezinnen afgestemd. Daar varieert het aanbod van abseilen tot beach- bikkelcii'cuits en streetdance. In Burgh-Haamstede ligt het accent meer op cultuurhistorie met zaken als Middeleeuwse boogschutters, troubadours en minstrelen. Van Oost: „En dat laatste geldt ook voor Zierikzee, Daar wordt ook veel gedaan met cultuurhistorische evenemen ten." Het nieuwe SRAW-hoofdkwartier werd op ludieke wijze 'opengevaren' door wethouder G. J. van de Velde-de Wilde. foto JanneWolterbeek ledige kosten daarvan moet dragen. Die liggen tussen de 200 en 250 miljoen gulden. Zepower is daarniet toe bereid. „De kost- prijs voor de stroom zou tien procent duurder worden dan die van concurrenten", vei\klaart directeur P. Stoter van Delta. En dus is het project, dat een half miljard gulden kost, niet meer rendabel, concludeei-t C. van Iperen van Norsk Hydro Energy. Bovendien betwijfelt Zepower of de netwerkbedrijven de aan sluitkosten wel volledig mogen doorberekenen aan de eerste klant, terwijl later meer bedrij ven daarvan kunnen profiteren. „Dit is het eerste project dat op deze manier met de nieuwe elektriciteitswet in aanraking komt. We weten niet of de regels juist worden uitgelegd. Dat la ten we nu onderzoeken", legt Stoter uit. geld tijdens de tiendaagse, maar zijn niet bereid er zelf iets tegen over te stellen. Die mentaliteit moet veranderen." De traditionele openingsstoet, die op zaterdag 15 juli 's mid dags door de binnenstad trekt, is omgedoopt in Gentse Feesten Parade. Belleman Willy Van De Putte opent de stoet, waarin zich vervolgens 35 acts en eve nementen presenteren. Daarna barsten de feesten los op nagenoeg alle markten en plei nen, in alle straten en parken. Er zijn tentoonstellingen, de meest uiteenlopende concerten en optredens van artiesten, inter nationale folkloregroepen en theatergezelschappen Vernieuwing Hoogtepunt is onmiskenbaar het straattheaterfestival met twee absolute toppers: in het Baudelopark presenteert de Amsterdamse bravouredanser Ghani Minne zijn Circus Won der in wereldpremière voor en in de Leopoldkazerne vormt een gigantisch bewegend kunst werk het decor voor Les Jardins van het gezelschap Carabosse. In het park staan ook verschil lende acts met veel vuur, dans en muziek uit exotische landen op het programma. Bij Sint-Ja- cobs, sinds jaar en dag het haii, van de Gentse Feesten, is geko zen voor vernieuwing met een tweedaags programma voor jongeren met techno, hiphop en breakdance en met de eerste vei'sie van het Gents Nationaal Zangfeest, waarop het publiek, ondersteund door enkele koren, typisch Gentse meezingers uit het populaire operai'epertoire kan vertolken. Willy Claes Traditioneel zijn de optredens van Walter De Buck, Wannes Van De Velde, Roland en afslui ter Raymond van het Groene- woud. In het Pater-shol wordt het eerste Europees Figurenthe- aterfestival gehouden, Figeuro, met theatergroepen uit veeitien Europese landen, afgewisseld door folk- en wereldmuziek. En in het aloude Gravensteen richt het pi"ogramma zich vooral op de jeugd met nieuwe popgi-oe- pen en een omvangrijk filmfes tival. Zanger Koen Crucke en oud-NAVO-secretaris Willy Claes verzorgen ruim een week lang opti-edens; charmezanger Eddy Wally treedt maar twee keer op... supermarkt van dit jaar is dezelfde als Consumentengids juli 2000 "Prijsverschillen tussen Dirk en Appie niet voor de poes." Weet u nog: de prijzenoorlog van afgelopen januari? De ene dure supermarkt na de ander verlaag de z'n prijzen. En maakte zich na jaren inééns druk om uw porte monnee. We zijn nu een halfjaar verder. En wat blijkt: ondanks alle mooie woorden van andere supermark ten, is Dirk volgens de Consumen tenbond nog steeds verreweg de voordeligste. Al voor de zoveelste keer. U betaalt dus elders veel meer voor dezelfde bekende merken, dezelfde soorten verse groente en fruit en heerlijk frisse zuivel. Prijsniveau supermarkten Dirk van den Broek Jumbo laag Nettorama Primarkt laag Hoogvliet Deen Vomar Basismarkt Jumbo hoog Dekamarkt Bonimarkt C-1000 Nieuwe Weme W. Groenwoudt Poiesz Primarkt hoog Edah Jan Linders A&P Coop Plusmarkt Konmar Albert Heijn Super -2 -1 1 2 Hoeveel u dat precies scheelt? Volgens de Consumentenbond is Dirk zo'n 10% goedkoper dan Super de Boer en Albert Heijn. (Kijkt u maar in de tabel hier naast) Dat levert u op een volle kar al snel f30,- per week op. Maal 4 weken. Maal 12 maanden. Rekent u maar uit. Kortom: gaat u vooral wat vaker naar Dirk*. Want de vaste Dirk klant wint altijd. Slaat u daar de Consumentengids maar op na. Dit geldt ook voor de supermarkten van Bas van der Heijden, Jan Bruijns en Digros.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 24