Tholen pakt lastige stappers aan Aannemer koopt Bathsewegkerk PZC zeeland donderdag 6 juli 2000 b 15 PZC School in Cambodja krijgt geld van Goese directeurs Goes wil vervuiling snel aanpakken Wijkvereniging Goese Polder pakt de draad weer op Horeca-ondernemers stellen lokaalverbod in Vierde aanhouding na Oranjerel Hardrijders op de bon in Goes Vermeende brandstichter vrijuit Werkstraf voor handel in cocaïne Werkstraf voor inrijden op man r Frietkraam Kamperland mag blijven Cine City trekt meer bezoekers dan vorig jaar Pand moet wijken voor woningbouw MIDDELBURG - De recherche op Walcheren heeft een vierde verdachte aangehouden op beschuldiging van deelname aan de vechtpartij in Middelburg na afloop van de voetbalwed strijd Nederland-Italië. De politie verwacht nog een vijfde persoon te kunnen aanhouden. De ingesloten jongeren zijn al len afkomstig uit Vlissingen. De leeftijden variëren van 21 tot dertig jaar. De aangehouden personen worden verantwoorde lijk gesteld voor de mishandeling van drie leeftijdgenoten. Eén van hen liep dusdanige verwondingen op dat pas over een half jaar duidelijk wordt of er sprake is van blijvend letsel. Tijdens de ongeregeldheden werd ook een politievrouw mis handeld. Volgens officier van justitie F. van Es is. zoals deze krant al eerder meldde, sprake geweest van provocerend op treden van de Vlissingers. GOES - Twee snelheidscontroles in Goes leverden woensdag bij elkaar 115 bekeuringen op, De meeste voertuigen (80) wer den tussen 14en 16 uur geflitst op de Ringbaan-West. Op de's- Gravenpolderseweg reden tussen 19.45 en 21.30 uur 35 be stuurders te hard. De snelheden liepen op tot 87 kilometer per uur. terwijl op beide locaties niet harder dan vijftig mag wor den gereden. Een radarcontrole op de Doelstraat in Oudelande bleek giste ren aan het eind van de middag vruchteloos. Van de 75 voer tuigen die tussen 17.15 en 18.15 uur passeerden, reed er geen enkele te hard. MIDDELBURG - Een 55-jarige Vlissinger, die verdacht werd van brandstichting bij de gevel van een pizzeria/hotel aan de Nieuwendijk in Vlissingen, gaat vrijuit. De rechter acht brandstichting niet bewezen. Ook een andere aanklacht, mis handeling, is volgens de rechter niet bewezen. Tegen de 55-ja- rige man was een jaar onvoorwaardelijke celstraf geëist. Een getuige zegt te hebben gezien dat de Vlissinger, die al eerder Idaagde over de rotzooi bij het restaurant, dozen in brand stak. De man ontkende dit twee weken geleden op de zitting. Na de brand was de eigenaar van het restaurant met zijn zoon verhaal gaan halen bij de Vlissinger. Bij de ruzie die daarna ontstond, bedreigde de Vlissinger zijn tegenstanders met een hakmes. De bedreiging achtte de rechter wel bewezen, maar daarvoor werd de verdachte ontslagen van rechtsvervolging. MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Terneuzen is veroor deeld tot 210 uur dienstverlening en een voorwaardelijke cel straf van vijf maanden met een proeftijd van twee jaar. De man krijgt de straf wegens handel in cocaïne. Na aftrek van het voorarrest is de Terneuzenaar op vrije voeten gesteld. Te gen de man was zes maanden onvoorwaardelijk geëist. Bij een huiszoeking op 30 maart werd honderd gram hennep aange troffen. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Amemuiden is veroordeeld tot 140 uur dienstverlening voor het inrijden op een man in Koudekerke. Hij kreeg verder een voorwaardelij ke straf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De 24-jarige man was in de nacht van 16 april dit jaar met twee anderen van Middelburg naar Koudekerke gereden. Daar za gen ze in een tuin een Zeeuwse vlag die ze wilden stelen. Toen de eigenaar naar buiten kwam, raakte de Arnemuidenaar in paniek, waarbij hij de man aanreed. Het slachtoffer liep daar bij een gebroken pols, een lichte hersenschudding en schaaf wonden op. De veroordeelde had na het incident al schrifte lijk zijn excuses aangeboden aan het slachtoffer. li door Esme Soesman i THOLEN - Stappers in Tholen- stad die zich ernstig misdragen, kunnen voortaan rekenen op een collectief lokaalverbod. De- H ze afspraak is er één van een lan- v ge lijst aan maatregelen die de Thoolse horecaondernemers i: onderling overeen zijn gekomen f om de uitgaansoverlast in het centrum een halt toe te roepen. Inwoners van het stadje klaag- den al langere tijd steen en been j over de herrie en vernielingen veroorzaakt door het uitgaan- 4 spubliek. Zij spuwden hun gal MIDDELBURG - J. de Nooijer kan ook dit seizoen friet blijven verkopen aan de Banjaardweg i bij Kamperland. De Middel burgse bestuursrechter T. Dam- steegt heeft woensdag het ver zoek van Roompot Recreatie Beheer BV om De Nooijers ver- gunning voor dit jaar te schor- sen, afgewezen. 2 Roompot vecht al enkele jaren de vergunningen van De Nooij- I er aan. Het recreatiebedrijf H vroeg in 1997 zelf ook een stand- J plaatsvergunning aan, maar die ij werd geweigerd op grond van 1 een beleidsnota van de gemeen- te Noord-Beveland. Volgens Jj Roompot had De Nooijer ook geen vergunning moeten krij- gen, maar de gemeente beroept zich erop dat die vergunning al fwas aangevraagd voordat de j beleidsnota van kracht werd. I De bezwaren van Roompot te gen De Nooijers vergunningen van 1997 en 1998 liggen inmid dels bij de Raad van State. Vorig jaar kwam het recreatiebedrijf niet in het geweer, naar eigen zeggen omdat het geen procedu res wilde 'stapelen'. Dit seizoen stapte Roompot wel naar de rechter in een poging de vergun ning van De Nooijer te schorsen. Waarom de rechter het schor- singsverzoek heeft afgewezen, is nog onduidelijk. Damsteegts motivatie wordt pas over enkele dagen bekend. VLISSINGEN - Bioscoop Cine City heeft in de eerste helft van dit jaar veertig procent meer be zoekers gehad dan in dezelfde 1 periode vorig jaar. Landelijk lag de stijging lager, op dertig pro cent. De Vlissingse bioscoop is met dit percentage een van de grootste stijgers van Nederland. Ad Weststrate van Cine City gaf verschillende oorzaken aan voor de stijging van het aantal bezoekers. „Zeeuwen gaan va ker naar de bioscoop sinds wij open zijn", zei hij. Verder denkt hij dat de speciale activiteiten J die Cine City organiseert een rol s spelen. i Het Schuttershoftheater in i Middelburg is ook tevreden over de bezoekersaantallen. Hoewel I er geen harde cijfers voor han den zijn, spreekt men over'posi- j tieve ontwikkelingen'. Bij het 5 filmhuis is de grotere toeloop te I danken aan de programmering van toegankelijke artistieke films, zoals Buena Vista Social Club. Landelijk zorgden de films Kruimeltje en Sixth Sense voor de toegenomen bezoekers stroom. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl I te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl in een door de gemeente belegde bijeenkomst op 22 maart. Even eens op initiatief van de ge meente kwamen zo'n drie we ken geleden buurtbewoners, horeca, gemeente en politie bij een. Besloten is toen de overlast gericht aan te pakken. De maat regelen zijn in een week tijd uit gewerkt en gaan per direct in. Bewoners van het centrum van Tholen-stad zijn middels een huis-aan-huis verspreide brief woensdag op de hoogte ge bracht. De stappers worden op het nieuwe horecabeleid gewe- door Rolf Bosboom GOES - De bodemverontreini ging op de hoek van de Blanck straat en de Voorstad in Goes moet binnen enkele jaren wor den aangepakt. De locatie staat bovenaan de lijst met plekken die de gemeente in de toekomst dient te saneren. De kosten wor den geraamd op 240.000 gulden. In het pand op de hoek van de Voorstad en de Blanckstraat (Voorstad 1) was tot voor kort een antiekhandel gevestigd. Op dezelfde locatie hebben sinds 1916 verschillende bedrijven gezeten: het garagebedrijf en de benzinepomp van O. Verstren- ge, de auto- en motorenstalling en het 'bandenloopvlakver- nieuwingsbedrijf' Clarijs en 'Danijeje en vanaf 1952 de firma J. M. Prent Zn, die elektrische installaties repareerde en auto onderdelen en -accessoires ver handelde. Door de bedrijfsactiviteiten is de grond vervuild geraakt. De gemeente heeft in 1996 een ori ënterend bodemonderzoek uit gevoerd en vorig jaar een nader onderzoek. Daaruit bleek onder meer dat op sommige plaatsen sterk verhoogde concentraties lood in de grond zitten. door Ingrid Huibers GOES - De door het Don Bosco Kinderfonds opgerichte techni sche school in het Cambodjaan se Sihanoukville is vijfduizend gulden rijker. Het geld werd dinsdag in een vergaderruimte van Autolease Zeeland in Goes door J. Priem en C. Singor, de voormalige ei genaars van dat bedrijf, aange boden aan de stichting Sawas- dee. zen door middel van posters waarop de Thoolse regels op een rijtje zijn gezet. Strenge aanpak Zij kunnen, als zij zich schuldig maken aan het verstoren van de orde of het vernielen van zaken, rekenen op een strenge aanpak. Overtreders kunnen in het erg ste geval worden geweerd, voor een nader - door de onderne mers in overleg - te bepalen pe riode. De stapper in kwestie krijgt dan een officiële brief toe gestuurd, waarvan kopieën Verder zit er onder het pand een benzinetank, die in 1998 is ge reinigd. Aan de overkant, bij Voorstad 3, zitten nog eens twee tanks onder de grond. Vooral op die plaatsen is zowel de grond naar gemeente en politie gaan. Als stappers weigeren te ver trekken, wordt - na twee waar schuwingen - de politie inge schakeld. Datzelfde geldt voor de situatie waarin een persoon met een lokaalverbod zich als nog in een uitgaansgelegenheid laat zien. Horecaondernemers zijn verder van plan hun gasten die regels overtreden meteen op hun ge drag aan te spreken. Bovendien wordt het toezicht van de café eigenaren tot de nabije omge ving van de gelegenheden - dus als het grondwater vervuild met minerale olie en olieachtige stoffen. Het gaat om ongeveer 200 kubieke meter grond en een oppervlakte van circa 175 vier kante meter grondwater. naar buiten toe - uitgebreid. Nadrukkelijk zal er verder ge waakt gaan worden over net glaswerk. Dit om te voorkomen dat er glazen of flessen op straat belanden. Voor zover nodig worden ook geluidswerende maatregelen genomen. Daartoe zalzegt P. Arkenbout van Hore ca Nederland regio Zeeland, aan de gemeente Tholen worden gevraagd geluidmetingen te verrichten. Werd voorheen nog weieens gespeeld met openings tijden, voortaan gaan alle eta blissementen uiterlijk twee uur Volgens een speciaal computer programma zou de vervuiling gevaarlijk zijn voor mensen. Het onderzoeksbureau Oranje woud, dat het nader bodemon derzoek heeft uitgevoerd, is 's nachts dicht. Het is de bedoe ling de maatregelen een paar keer jaar te evalueren. De horeca probeert met deze re gels strengere - van bovenaf op gelegde - maatregelen voor te zijn. Tholenaar L. J. Bout, na mens omwonenden in het over leg betrokken, is 'positief ge stemd. „Voorheen waren dingen niet bespreekbaar, nu is er ten minste sprake van een dialoog. Dit is een gezamenlijk pro bleem. Ik ben ervan overtuigd, als ik de insteek zie, dat de situ atie nu wel moet verbeteren." archieffoto Willem Mieras echter van mening dat er geen sprake is van 'directe humane risico's'. Het bureau wijst erop dat er een gesloten betonvloer aanwezig is en dat een kruip ruimte ontbreekt. Definitief Oranjewoud spreekt wel van een 'urgent geval', wat betekent dat de sanering binnen enkele jaren moet beginnen. Gedepu teerde Staten, die de noodzaak beoordelen, zijn ook van plan de verontreiniging als 'ernstig' te beschouwen. Een definitief oor deel volgt na de inspraakproce dure, die nog tot en met 19 juli loopt. De sanering staat bovenaan het bodemprogramma dat de ge meente heeft opgesteld voor de besteding van het Investerings budget Stedelijke Vernieuwing tot en met 2004. In die periode heeft ook de vervuilde bodem van het bedrijfsterrein aan de Fruitlaan 20-30 de aandacht. Verder moet Goes vooral veel geld en energie steken in het beeld brengen van de huidige si tuatie in de gemeente. Daarom wordt gewerkt aan een bodem- kwaliteitskaart en worden voormalige bedrijfslocaties on derzocht op mogelijke ernstige vervuiling. bruggen en gereedschappen aangeschaft." Ook de bijdrage van Priem en Singor zal aan de inrichting van het schoolgebouw worden be steed. Het is de bedoeling dat er aan de school op termijn ook een opleiding tot lasser, drukker of elektricien gevolgd kan worden Priem en Singor brachten het geld bijeen tijdens hun af scheidsfeest. Dit voorjaar ver kochten zij Autolease Zeeland aan Pon Holding BV in Nijkerk. door Rolf Bosboom GOES - Wijkvereniging Goe se Polder kruipt langzaam maar zeker uit het dal. Na de bestuursperikelen, die twee maanden geleden een diepte punt bereikten, is de animo om mee te helpen met activi teiten groeiende. Een werk groep denkt tegelijkertijd druk na over de toekomst van de vereniging. De wijkvereniging raakte in april in een bestuurscrisis, nadat de voorzitter en de penningmeester opstapten en ook de rest van het bestuur zijn functie voorlopig neer legde. De problemen hadden vooral te maken met de slechte verstandhouding met wijkgebouw De Spinne. Ver der was het gebrek aan vrijwilligers een manco, waardoor veel werk op de schouders van de bestuursle den terecht kwam. Tijdens een buitengewone le denvergadering, medio mei, kon de crisis voorlopig wor den bezworen. Afgesproken werd dat zou worden gepro beerd de relatie met het wijk gebouw te verbeteren, dat er vrijwilligers geworven zou den worden en dat er eind dit jaar een nieuw bestuur moet zijn. J. Bekker van Stimulans, de stichting die in de gemeente Goes het opbouwwerk ver zorgt, heeft de rol van inte rim-voorzitter op zich geno men. Na twee maanden is hij tevreden over de voortgang. Nagenoeg alle gebruikelijke activiteiten konden de afge lopen tijd doorgang vinden. „Sinds die vergadering heb ben veel mensen zich als vrij williger aangemeld. Dat geeft aan hoeveel enthousi asme er is in de wijk." Vrijwilligers Bekker is vooral blij dat de kindervakantieweek nor maalkan doorgaan. Van 7 tot en met 11 augustus worden er rondom De Spinne, binnen het thema Wild West, allerlei activiteiten georganiseerd Er zijn inmiddels zo'n twin tig vrijwilligers, al is dat nog niet voldoende. „We ver wachten 150 kinderen en dan heb je eigenlijk 35 vrijwilli gers nodig. Mensen die het leuk vinden met kinderen te werken, zijn daarom meer dan welkom." Tijdens de kindervakantie week wordt er volop ge bruikgemaakt van De Spin ne. „De relatie met het wijkgebouw is nu prima", zegt Bekker. „Ze gaan speci aal een week eerder open en we kunnen het gebouw ge bruiken als uitvalsbasis. Dat geeft aan dat er weer op een goede manier wordt samen gewerkt." Ook voor de bestuurswerk- groep is er genoeg animo. Naast de drie demissionaire bestuursleden hebben drie nieuwe belangstellenden er zitting in genomen. Het stre ven is uiterlijk op 1 januari een nieuw bestuur te hebben. Afgeronde taken Om te voorkomen dat de ver eniging in dezelfde fout ver-, valt, is het volgens Bekker belangrijk dat vrijwilligers duidelijke, afgeronde taken en verantwoordelijkheden krijgen en dat meer bewo ners van de Goese Polder, ook niet-leden, zich erbij be trokken gaan voelen. Dan is de kans ook groter dat als een vrijwilliger vertrekt, een nieuwe belangstellende zich aandient. „In het verleden nam iemand er dan een taak bijomdat er niemand anders was." Bekker heeft hoge verwach tingen van de komst van een echt buurthuis, zoals dat in de toekomstige brede school bij De Spinne is voorzien. Vandaar uit zou de vereni ging, meer dan nu, wijkge richt kunnen werken en haar activiteiten uitbreiden. De bedoeling is daar de komen de jaren, in samenwerking met het wijkgebouw, al een voorschot op te nemen. Een buurtwerker gaat de vereni ging daarbij vanaf volgend jaar professioneel onder steunen. Bekker ziet de toekomst van de vereniging met vertrou wen tegemoet. „In tijden van oorlog werk je goed samen Er is een probleem geweest en daar moeten we samen uit zien te komen. Er is nog veel werk te verrichten, maar we zijn op de goede weg." Sawasdee werkt nauw samen met het Don Bosco Kinderfonds om allerlei projecten in Thai land en Cambodja te verwezen lijken. Zo werden op diverse plaatsen al lagere scholen ge bouwd. Daar kunnen weeskin deren terecht voor onderwijs. Na de bouw van een technische school in Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is nu Sihanoukville aan de beurt. In oktober konden zo'n tachtig leerlingen aan de afdeling metaalbewerking met hun op leiding beginnen. „Nu zijn we bezig met een opleiding tot ga ragemonteur", vertelt oprichter H. Loontjens van de stichting Sawasdee. „Onlangs hebben we voor 250.000 gulden nieuwe Op de plek van de Bathsewegkerk moeten woningen komen. door Ingrid Huibers RILLAND - Ruim een jaar na de laatste dienst in het gebouw heeft de Samen op Weg-gemeente Rilland-Bath de Bathse wegkerk verkocht. De nieuwe eigenaar, aannemersbedrijf Heeffer Van Elzak- ker uit Halsteren, wil op het terrein wo ningen bouwen. De Vereniging tot Be houd van de Bathsewegkerk die het gebouw had willen kopen, voelt zich aan de kant gezet. Voorman H. Backer: „Een (anonieme) fi nancier heeft namens de vereniging een bod uitgebracht van ongeveer 140.000 gulden. Daarmee waren wij de hoogste bieder." „Daar kun je over twisten", meent daar entegen verkopend makelaar C. Suyker- buyk van Westenburg/Van Elzakker og BV uit Halsteren. „Geen van de bieders kwam bovendien in de buurt bij het be drag dat wij graag voor de kerk wilden hebben. Daarop heeft meneer Backer als eerste de gelegenheid gekregen het richt bedrag van 250.000 gulden te bieden. Op dat aanbod is hij niet ingegaan." De kerk is uiteindelijk voor precies die prijs aan Heeffer Van Elzakker verkocht. Dat bedrijf wil het kerkgebouw slopen en de grond gebruiken voor woning bouw. „Afhankelijk van de markt bou wen we een klein appartementengebouw of zo'n vijf vrijstaande woningen", zegt J. Verbraak van Heeffer Van Elzakker, die tegelijk aangeeft dat er geen sprake is van een relatie tussen het aannemingsbe drijf en de makelaar. De bouw zal trouwens pas over een paar jaar aan de orde zijn. Verbraak: „Omdat gemeenten nog maar beperkt mogen bouwen, zullen we moeten wachten of en wanneer we voldoende woningen krijgen toebedeeld." Wat er in de tussentijd met het gebouw gebeurt, is nog onbekend. Voor de vereniging van Backer is het pleit overigens nog niet beslecht. „We zullen massaal bezwaar maken tegen de be stemmingsplanwijziging die voor wo ningbouw op de plek van de kerk nood zakelijk is", zegt hij. „De Bathsewegkei'k is één van de weinige karakteristieke ge bouwen die Rilland nog heeft. De ker kenraad van de Samen op Weg-gemeente had veel meer moeite moeten doen om de kerk voor het dorp te behouden." „We zijn echt niet over één nacht ijs ge gaan", zegt H. Hamelink, voorzitter van het college van beheer van de kerken. „Er wordt al tien jaar over gepraat. Al die tijd hebben we het erg moeilijk gehad met de beslissing de kerk te verkopen, maar er is gewoon niet genoeg geld om alletwee de kerkgebouwen van de gemeente in stand te houden." Tets van de gevoelens' wordt volgens voorganger ds. C. A. van Eek van de ge meente in een gedicht op de achterpagina van het gemeenteblad Kerkklok ver woord. 'Die oude kerk - In één week werd hij neergeveld - Die mooie oude kerk, - De trots eens van het voorgeslacht - En vele jaren werk. Dit sloperswerk deed ons veel pijn, - 't Was als een donkere wolk - Maar breekt men het gebouw ook af - God zelf waakt voor zijn Volk.' Het gebouw wordt vrijdag aan de nieuwe eigenaar overgedragen. Het pand op de hoek van de Blanckstraat en de Voorstad in Goes staat bovenaan de lijst met plekken die de gemeente in de toekomst dient te saneren. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23