Agassi ontmantelt servicekanon Mentale opdoffer voor Popov Beginnersfout kost Rijk punt Organisatoren EK zien geen brood in Spelen Dopingrumoer rond Australische atleten Van Moorsel start mogelijk toch in de Ster van Walcheren Yan Praag en Van Os kondigen vertrek aan lis ^Beckers adviezen helpen Philippoussis niet langs 's werelds beste retourneerder Oranje stijgt op wereldranglijst Frankrijk sportiefste EK-ploeg Poging Zoff om te praten mislukt Beschermde positie Feyenoord Adriaanse richt zich op topvijf loor Gertjan van Geen .ONDEN - De beste serveerder het veld zag zich gedwars- iomd door de beste retour- ieerder. Mark Philippoussis, Aeld op Wimbledon na twee he roïsche vijfsetters, vond in An- flre Agassi iemand die wel raad jJcist met zijn bommen van op- sllagen: 7-6 (7-4) 6-3 6-4. ViNiettemin blijft de 23-jarige 'hilippoussis de komende jaren irugkomen als meer dan een iutsider voor de Wimbledon-ti- '1. Zijn speelstijl is uitermate reschikt voor gras en hij heeft ds kort ook een winnaars- ientaliteit ontwikkeld. De Au- •aliër heeft het licht gezien [ankzij niemand minder dan [oris Becker en is tot het inzicht jekomen dat zijn levensstijl innissuccessen in de weg ;ond. 'hilippoussis, zoon van Griekse migranten, hield van het goe dje leven. Als hij trainde, liep hij ^de benen uit zijn lijfLanger dan ien uurtje per dag duurden de iessies echter niet. Na afloop zocht hij steevast zijn vrienden In Palm Island nabij Miami op om een beetje te surfen, sushi te J eten en erop uit te gaan met de inotor. Film Zijn playboy-lifestyle, gekop peld aan zijn voorkomen van ■vEriekse god. trok de aandacht epan modellenbureaus. Hij kreeg telfs een aanbieding om in een lm te spelen. Hij weerstond iet moeite de verleiding. „Zo- ils ik toen leefde, kon ik niet -erwachten ooit een Grand Ham te winnen", zei Philip- loussis aan de vooravond van 'imbledon. ,,Met alleen talent id ik het niet." ,ï)e ommekeer kwam toen hij vo- g jaar op Wimbledon in de artfinale moest opgeven. Hij lad een set gewonnen van Pete .ampras en op dat moment :heurde hij een knieband. Phi- ippoussis huiverde bij de ge- lachte een halfjaar te moeten ssen. Het was het beste wat lem kon overkomen. Eenmaal ■eer op de been kreeg hij een ex- jira zetje van drievoudig Wim- iledon-winnaar Becker, 'hilippoussis zat in de week oor Roland Garros wat te filo soferen met zijn vader over hoe het zou zijn om met Becker zijn Wimbledon-voorbereiding te doen. Via Mike DePalmer, de voormalige coach van Becker, werd de legende bereikt. Voor dat Philippoussis er erg in had, stapte de Duitser op zijn privé- vliegtuig richting Parijs. Op Queens deed hij wat trainings- sessies met hem en de conclusie die Becker trok was vernieti gend. Philippoussis zat nog niet op vijftig procent van zijn mo gelijkheden. „Ik wist dat ik mijn top nog niet bereikt had, maar dit was beangstigend", aldus Philippoussis. „Wat had ik al die tijd gedaan?" Hij beschouwt Becker bijna als een goeroe. De Duitser sprak niet over tactiek, maar over zijn houding, zijn manier van lopen en zijn manier van zijn. Philip poussis leerde naar eigen zeggen meer van dat gesprek dan van zijn zes jaren op de ATP Tour. Sindsdien gedraagt hij zich als een winnaar. Na zijn slopende vijfsetters tegen Schalken (20- 18 in de vijfde set) en Henman, zag niemand een opgetogen ten nisser. Eerder iemand die een stap dichter bij zijn doel was. Philippoussis heeft sinds kort de gave om alles op de baan ach ter te laten, in ruil voor de zege te sterven op de baan. Hoewel de Australiër twee keer vijf sets nodig had om tot de kwartfinale te reiken, was Agassi gewaarschuwd. De Amerikaan, nog steeds niet in de vorm van zijn leven, was in de tweede ronde ontsnapt tegen Todd Martin. Agassi kreeg 23 aces om zijn oren van 'Scud', een respectabel aantal maarniet ge noeg. De Amerikaan, winnaar in 1992, was in de eerste set de ge lukkigste van de twee en brak in de achtste game de Griekse Au straliër. Met dank aan een dub bele fout van Philippoussis op breakpomt. In de derde game van de derde set ging het weer mis. Agassi treft in de halve finale andermaal Rafter. De Austra liër is helemaal terug van een nare schouderblessure, die hem bijna zijn loopbaan kostte. Raf ter liet weinig heel van Alexan der Popp: 6-3 6-2 7-6. De Duit ser werd ruw ontwaakt uit zijn droom, waar die van Vladimir Voltchkov nog even voortduurt. De Wit-Rus won in een weinig hoogstaand duel van Byron Black, een 30-jarige veteraan uit Zimbabwe: 7-6 7-6 6-4. Voltchkov, 237e op de wereld ranglijst. is de eerste qualifier sinds John McEnroe in 1977 die de halve finale bereikt. Samp ras klopte Jan-Michael Gam- bill, net als Black spelend met een dubbelhandige fore- en backhand, in vier sets: 6-4 6-7 6- 4 6-4. GPD Mark Philippoussis krabbelt overeind als hij weereen return van Andre Agassi om zijn oren heeft gekregen. foto Kieran Doherty/RTR van onze sportredactie HELSINKI - Honderd meter vrije slag: 1. Aleksander Popov 48,61, 2. Pieter van den Hoogenband 48,77. De oude situatie op het koningsnummer van de zvvemsport her steld? Alleen de onnozele zal het durven vol- houden. Want de gezichtsuitdrukkingen van de winnaar en de verliezer vertelden een heel ander verhaal. Popov ontweek alle prangende vragen, mompelde iets over te hoge verwachtingen van te veel mensen, een hinderlijke achter volging door een cameraploeg en over ver moeidheid. Uiteindelijk liet hij schoorvoe tend iets van zijn verontrusting merken. „Ik verkeer in de competitiefase, Pieter in de trainingsfase. Dat maakte vandaag het ver schil." Dat verschil was zo miniem, dat van een grote verrassing sprake was. Popovs revan che op Van den Hoogenband voor het inle veren van de hegemonie op de 100 vrij in Is tanbul was geen revanche. Dat was aan alles te merken. Popov had graag een psychologi sche tik uitgedeeld door opnieuw in de buurt of onder zijn wereldrecord (48,21) te komen. Hij kwam niet eens uit de buurt van zijn Nederlandse rivaal. „Dit is zilver met een vette gouden rand", zei de onttroonde Europees kampioen met een vette grijns. ..Popov heeft acht weken rust gehad. Als hij ziet dat ik na weken van keihard trainen zo dicht in zijn buurt blijf, dan ben je niet blij. Dat gaat in de bagage mee naar huis. Het was helemaal geen goede race, maar ik wilde me bewijzen. Dat ging op wilskracht. Ik heb weer een titel verlo ren, maar het gevoel te hebben gewonnen." Zijn tijd in de finale is een voorbode van een wereldrecord onder de 48 seconden. Volle dig uitgerust en wedstrijdklaar is de winst gemiddeld een seconde. „Ruwweg klopt dat wel", beaamde PSV-trainer Jacco Verhae- ren. „Hij mag van mij in Sydney ook goud winnen met 48,5. Ik heb tegen Pieter gezegd: 'Als je binnen een halve seconde blijft van Popov, dan kun je bij de Spelen van hem winnen.' Dit was dus een morele overwin ning en dat weet Popov ook. Maar hij blijft de belangrijkste concurrent Verhaeren gaf Marcel Wouda strafwerk. Honderd keer opschrijven: zo'n race zwem ik tot en met de Olympische Spelen niet meer'. De wisselslagspecialist kwam er op de 200 meter in de finale niet aan te pas en fi nishte als zevende in 2.03,73, bijna ander halve seconde boven zijn tijd uit de halve fi nale. ANP ZURICH - Het Nederlands voetbalelftal is dankzij de presta ties op Euro 2000 op de wereldranglijst fors gestegen. Oranje ging van de 21e naar de 8e plaats. Brazilië voert de lijst nog steeds aan. Frankrijk, inmiddels wereld- en Europees kampi oen, blijft tweede maar kroop wel dichterbij. Brazilië heeft 825 punten vergaard, de Fransen staan op 808. Nummer drie is nog steeds Tsjechië, ondanks de uitschakeling in de groeps- ronde van Euro 2000. Verliezend finalist Italië, voor Euro 2000 nog 14e, maakte net als Nederland forse progressie en belandde op plek zes. De vierde EK-halvefinalist, Portugal, steeg van 15 naar 7. Het verschil met Oranje is klein: 717 om 713. Duitsland, kansloos uitgeschakeld op Euro 2000, daalde van de 6e naar de 9e plaats. RTR NYON - Euro 2000 is voor Frankrijk in een dubbele triomf ge ëindigd. Naast de titel op het veld won het Franse elftal ook de Fair Play Trofee. De Uefa deelde woensdag in Nyon mee dat Frankrijk 0,26 punten meer verdiende dan Nederland. Frankrijk (8,208 punten) en Nederland (7,950) worden ge volgd door Spanje (7,813), Zweden (7,667), Denemarken en Slovenië (7,583), Roemenië (7,563), Italië (7,542), België (7,500), Duitsland (7,417), Portugal (7,400), Noorwegen (7,167), Tsjechië (6,917) en Joegoslavië (6,375). Engeland en Turkije werden van de lijst gehaald na supportersrellen. RTR ROME - Een poging van de Italiaanse voetbalbond de dinsdag afgetreden bondscoach Dino Zoff op andere gedachten te brengen is mislukt. Voorzitter Luciano Nizzola sprak gisteren anderhalf uur met Zoff, die duidelijk maakte bij zijn mening te blijven. Zoff legde zijn functie als bondscoach van het Itali aanse elftal neer in reactie op de kritiek van Silvio Berlusconi De politieke oppositieleider, tevens voorzitter van de Itali aanse topclub AC Milan, zei maandag dat Zoff grote fouten had gemaakt. Volgens Zoff „deed Nizzola zijn best" hem om te praten. „Maar ik moet als een man bij mijn beslissing blij ven." RTR ZURICH - Feyenoord is een van de twaalf clubs met een be schermde positie in de derde en laatste voorronde van de Champions League. De Rotterdammers, die gisteren de eerste training afwerkten, kunnen op 21 juli tijdens de loting niet gekoppeld worden aan AC Milan, Inter Milan, Valencia, FC Porto, Galatasaray, Panathinaikos, Sparta Praag, Lokomo- tiv Moskou. Dinamo Kiev, Leeds United en Olympique Lyon. Tot de mogelijke tegenstanders van de Rotterdamse club be horen Hamburger SV, 1860 München, Rosenborg, Glasgow Rangers en Anderlecht. De derde ronde wordt gespeeld op 8/9 en 22/23 augustus. DPA AMSTERDAM - Jan van Halst. Tom Sier en Frank Verlaat mogen weg van Co Adriaanse. Dat heeft de nieuwe trainer- /coach van Ajax woensdag duidelijk gemaakt. Adriaanse gaf het drietal te verstaan dat gezien de werkwijze die hem voor ogen staat, hun kans op een basisplaats vrij gering is. „Dat heb ik vroegtijdig gedaan om ze de gelegenheid te geven een andere werkgever te vinden." Dat is nog niet gelukt en daar om deden de drie woensdag gewoon mee aan de eerste trai ning van het nieuwe seizoen. Adriaanse: „Ze zijn ook welkom Ik heb altijd gezegd dat ze gelijktijdig met de selectie kunnen oefenenAdriaanse richt zich dit seizoen op een plaats bij de eerste vijf. „Er zijn de laatste tijd veel problemen geweest", verklaarde Adriaanse. „Die poets je niet in een of twee maan den weg." ANP %van onze sportredactie SYDNEY - Het Australisch .[Olympisch Comité (AOC) be- e.gint een onderzoek naar de do- upingonthullingen van atleet -Werner Reiterer. De olympisch .^deelnemer van 1988 en 1992 I-onthult in zijn woensdag ver- Mschenen boek 'Positiv' dat hoge ^Australische sportfunctionaris sen het gebruik van verboden jlprestatieverhogende middelen Systematisch stimuleren. if ^Volgens de discuswerper hiel- ien ze hem ongeschonden door le dopingcontroles. Ook zouden '.ustralische zwemmers en atle ten het niet op te sporen groei- 'iormoon HGH gebruiken. De iationale atletiekbond zou met iet aantrekken van de voorma- ig DDR-coach Ekkart Arbeit lechts een dopingexpert in lienst hebben willen nemen. De liscuswerper komt met zijn jopenbaringen om zijn geweten te zuiveren. Hij kondigde aan zijn loopbaan direct tc beëindi gen. Reiterer bekende zelf schuld.,Ik was ook een schuldi ge atleet, verstrikt in een georganiseerde cultuur van ver boden middelen. Ik werd gead viseerd over het gebruik ervan." De voorzitter van het AOC, John Coates, nam de berichten serieus. Hij meldde tijdens een persconferentie dat hij onmid dellijk een onafhankelijk on derzoek zal laten instellen. „Ik voel me wel aangevallen door de suggestie dat mensen van ons comité hierbij betrokken zijn. Maar ik kan helaas niet garan deren dat niemand van ons team of onze officials zich bezighoudt met verkeerde zaken." De Australische zwembond overweegt Reiterer aan te kla gen. Een woordvoerder van de nationale zwemploeg noemde de aantijgingen van de spijtop tant belachelijk en ongegrond. RTR/SID Idoor Björn Goorden 'MIDDELBURG - De Ster van 'Walcheren heeft dan toch haar 'grote namen gekregen: Hanka I Kupfernagel, de Duitse titelver dedigster, de Belgische Heidi van de Vijver en Anouska van der Zee van de Nederlandse top- formatie Farm Frites-Hartol. Of Leontien van Moorsel aan dat rijtje kan worden toege voegd zal pas vanavond bij de start van de driedaagse wieler wedstrijd voor vrouwen blijken. „Het zou natuurlijk geweldig zijn als zij er ook bij was, maar ik ben al zeer tevreden met het huidige deelnemersveld", aldus voorzitter Klaas Lenstra van het organisatiecomité. Klaas Lenstra heeft onlangs •net Van Moorsels man en ploeg leider Michael Zijlaard gespro ken. „Hij kon me niets beloven. Ze is afgestapt in de Giro, ze is dus vrijMaar Zijlaard wist niet of het verstandig was voor zijn vrouw en toprenster om aan de start van de Ster van Walcheren te verschijnen. De Giro heeft veel van haar krachten gevergd. En zondag doet ze weer mee aan foto Willem Mieras baan wedstrijden in Amster dam. Misschien is het beter voor haar wat rust te pakken." Van Moorsel blijft op de reserve lijst van de ploeg Farm Frites- Hartol voorde Ster van Walche ren staan. „Michael Zijlaardzei: zo staat het er op het moment ook voor. Ze kan meedoen en ze kan niet meedoen. Hij beloofde me sowieso met een zeer respec tabele ploeg van start te gaan. Farm Frites-Hartol wil voorko men dat Hanka Kupfernagel en haar team evenals vorig jaar de complete driedaagse domi neert. Kupfernagel won de Ster van Walcheren met overmacht en alle truien gingen uiteinde lijk naar haar ploeg." Kupfernagel heeft de komende drie dagen niet alleen gevaar van het team van Farm Frites- Hartol te duchten. Ook Vlaan deren 2002 zal met een ploeg vol gerenommeerde namen als Hei di van de Vijver en Vanja Vonkx van start gaan. De eerste etappe van de Ster van Walcheren gaat vanavond over 86,2 kilometer van Koudekerke naar Kortgene. De vrouwen starten om 19.00 uur aan de Duinstraat in Koudekerke. Erwin Hamers kwam gisteren opnieuw in tijdnood, maar hield tegenstander Kloosterman toch nog op remise. Harm Wiersma vereert Zeeland Open met bezoek door Koen de Vries 's-GRAVENPOLDER - Het SNS Zeeland Open is niet zo maar een damtoernooitje. Gisteren werd het vijfdaagse evenement met een bezoek van Harm Wiersma vereerd. De vijfvoudig wereldkampioen uit Leeuwar den zag in de middagsessie een aantal boeiende partijen, waar in de meeste Zeeuwse deelne- irters in laatste instantie het loodje legden. Het meest teleurgesteld moest Cees Rijk, de voorzitter van de jarige Zeeuwse dambond, zijn geweest. De inwoner van Lewe- dorp leek zich in de tweede par tij van de dag goed te herstellen van de nederlaag tegen Ruud Kloosterman. Tegen wereldtop per N'Diaga Samb stond hij met de zwarte stenen pot-remise. Een beginnersfout zorgde er voor dat de Senegalees met de schrik vrij kwam. Ook Aart Walraven uit Zoute- lande leek een puntje mee te pikken. Hij hield lange tijd ge lijke tred met de verrassend sterk spelende Karen van Lith. Toen er nog maar enkele stenen op het bor-d stonden, bleek de elfvoudige landskampioene toch het best gemanoeuvreerd te hebben. Offertje Een fraai succes was er voor Goesenaar Arjo Kousemaker Hij hield met zwart Johan Kraj- enbrink - de nummer vier van het laatste WK - op remise. Kra- jenbnnk kwam weliswaar op voordeel, maar liet een offertje van Kousemaker toe, waardoor die de stelling nog net in even wicht kon houden Kousemaker is net als gisteren de best scoren de Zeeuw. Hij heeft vijf uit vijf en hoopt het toernooi af te slui ten met zeven uit zeven, De duidelijk teleurgestelde Krajenbrink zal vandaag een krachttoer moeten verrichten om de finale nog te halen. Hij staat met nog twee ronden te gaan twee punten achter op Van Lith en één op Djedje Kouassi. De man uit Ivoorkust kwam te gen Francis Tholel volgens Wiersma goed weg dankzij een fout in het eindspel van de man uit Sliedrecht. Hij tuinde in een opzichtig trucje van de bij vla gen heftig puffende Kouassi. Voor een andere positieve noot zorgde gisteren Erwin Hamers. De 33-jarige Kamperlander vermaakte het publiek in Ons Dorpsleven te 's-Gravenpolder andermaal ongewild door in he vige tijdnood te komen. Dins dag zag hij nog kans om middels 22 zetten in drie minuten Vialia Doumesh op remise te houden en gisteren hield hij met kunst en vliegwerk Ruud Klooster man op 1-1. Theorie Het heeft volgens Hamers alle maal te maken met een gebrek aan theoretische kennis. „Ik heb geen zin om uren achter een dambord te zitten om de theorie te bestuderen. Daarom moet ik al in de beginfase allerlei dingen beredeneren die een ander al weet. En dat kost tijd. zeker te gen tegenstanders die op dit toernooi spelen. Je moet ver schrikkelijk goed uitkijken." Vandaag zal Hamers, die vier punten in vijf duels scoorde, an dermaal grote moeite moeten doen om het wiel uit te vinden. De computerdeskundige speelt tegen Samb en Sekongo. In Ha mers' poule voeren Samb, Dou mesh. Kloosterman en Thijssen een verbeten strijd om de finale plaats. Alle vier hebben zij ze ven punten verzameld. Indruk De grootste verrassing van het toernooi is volgens kenners mo menteel het spel van Karen van Lith. „Zij maakt de meeste in druk van allemaal", vond Erwin Hamers gisteren. „Ze versloeg Arjo Kousemaker met zijn lie- velingsvariant. Dat kan niet ie dereen." Harm Wiersma was dezelfde mening toegedaan. „Van Lith doet het opmerkelijk goed", analyseerde hij tijdens haar duel met Aart Walraven. „Ze heeft het nu moeilijk tegen een taaie Zeeuw, maar over het al gemeen verrast ze me met sterk spel." Achteraf bleek Van Lith vindingrijk genoeg om ook die taaie Zeeuw beentje te lichten. van onze sportredactie AMSTERDAM - Michael van Praag treedt over twee jaar af als voorzitter van Ajax. Hij heeft dit woensdag gemeld, ter gelegenheid van de start van de voorbereiding van de club op het nieuwe seizoen. Het besluit heeft te maken met een serie van aanbevelingen, ge daan door de onderzoekscom missie 2000. Dat houdt in dat een termijn van een bestuurslid niet langer dan negen jaar duurt. Dit betekent dat de fi nanciële man, Arie van Os, vol gend jaar stopt. In de toekomst zal het bestuur van Ajax be staan uit drie leden. Van Praag kondigde meer ver anderingen aan. „Bij de mensen zijn wij sinds de verhuizing kil overgekomen. Men heeft gelijk gehad. Dat willen we verande ren. Het is zo ook nooit de be doeling geweest. We moeten als een bedrijf worden geleid en als een club naar buiten treden. Daarvoor gaan we ons sterk ma ken." De directie zal straks uit drie personen bestaan: de algemeen directeur (dinsdag werd Arie van Eijden benoemd), de finan cieel directeur en de directeur voetbal. De laatste vacature is nieuw. Het betekent dat de di recteur betaald voetbal weer gewoon trainer/coach wordt. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Moet Neder land, al dan niet in samenhang met België, in de toekomst de Olympische Spelen of het WK voetbal in 2010 organiseren? Het gaat de organisatoren van Euro 2000 allemaal wel heel erg ver. De enthousiaste opmerkin gen van enkele Nederlandse bewindslieden na het goede ver loop van het EK voetbal, wer den woensdag bij de afsluitende persconferentie maar als een mooi compliment beschouwd. „Natuurlijk moet je iets met de verworven kennis doen. We zijn ook blij dat de regering denkt aan het organiseren van andere grote sportevenementen", zei directeur Harry Been van de or ganisatie. „Maar ik ben bang dat voor de organisatie van de Olympische Spelen of het WK voetbal iets meer komt kijken. De ervaringen met België zijn positief, maar de Olympische Spelen worden nog steeds aan een stad toegewezen. En een evenement als het EK voetbal komt niet dagelijks voorbij. Er gaan tientallen jaren overheen voor je weer zoiets krijgt toege wezen." Been zegt wel er b ij insta nties op aangedrongen te hebben iets met de ontwikkelde kennis te doen. ..Bij de Europese voetbal bond Uefa, bij de wereldvoet balbond Fifa, de organisatoren van het EK in 2004 en overhe den. De software van het kaar- tensysteem is een mooi voor beeld. Daar moet je verder gebruik van maken." Zijn Belgische collega-direc teur Alain Courtois liet direct blijken niet opnieuw zo'n derge lijke klus te willen dirigeren. Hij verwees naar de problematiek die er in Nederland rond de vrij willigers ontstond. Die zouden in de ogen van anderen betaald moeten worden voor hun bij drage. „We hebben er enkele duizenden gebruikt. Bij de Olympische Spelen praat je over een veelvoud van dat aan tal. Dat wordt dan leuk. Ik wil in elk geval geen kandidaat zijn Ik heb geen zin verder te gaan met de Olympische Spelen." Euro 2000 zal, als de definitieve cijfers bekend zijn, geen verlies geleden hebben De definitieve afrekening komt pas in het na jaar. De organisatoren draaiden met een budget van ongeveer 130 miljoen gulden. Er was een post van ongeveer tien procent voor onvoorziene kosten. Been. „Daar hebben we een deel van moeten gebruiken. Maar we hoeven niet terug naar de bon den met de mededeling dat er geld bij moet." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21