Stoffels verliest Reynaert-zaak Zeeuwse tuincentra sproeien niet meer Vermaak zorgt voor sfeer op de camping w PZC Spar van der Hoek houdt de kaken stijf op elkaar Daan Bruinooge blijft commissaris bij De Schelde Van Gelder gaf met faxbericht aanzet tot alarm over noodweer zeeland 17 Stichtingsvoorzitter Beaart blijft aan Proces om lasershield leidt tot Kamervragen Scheermesjes in frikandel Verdwaalpaal maakt zijn rentree op strand van Westerschouwen Jongen gewond bij aanrijding yjceJÓ oydejLyrt JJL /{iSlAxlL L oo öóDc /LO donderdag 6 juli 2000 door Wout Bareman MIDDELBURG - Voorzitter E. Beaart van de stichting Evene menten Reynaert Historie hoeft niet terug te treden. Dat heeft de Handelskamer van de recht bank in Middelburg woensdag in een verdict bepaald. Het ver trek was geëist door de secreta ris en de penningmeester, die hem te solistisch optreden en fi nancieel wanbeheer venveten. Maar de rechtbank oordeelde dat Beaart niet hoeft te wijken. De secretaris en de penning meester moeten, oordeelde rechter B. Verhoeven, ook een nieuw bestuurslid naast zich dulden: de door de aloude Rey- naertstichting, waarvan de eve nementenstichting een zuster organisatie is, voorgedragen Vlaming F. Ramon. Met hem in de gelederen zou de patstelling in het vierhoofdige bestuur kunnen worden doorbreken. Dat bestuur bestond tot voor kort uit voorzitter E. Beaart, diens broer H. Beaart, secretaris H. Scholtens en penningmeester M. Stoffels. Ramon werd daar nog niet zo lang geleden aan toe gevoegd, maar diens benoeming was niet volgens de regels verlo pen, oordeelden Stoffels en Scholtens en daarom vochten ze die aan. De strubbelingen binnen de evenementenstichting dateren van vorig jaar september toen de financiering van het succes volle spektakelstuk De Repu bliek der Negatie moest worden afgewikkeld. Vanaf dat moment was het hommeles binnen het bestuur, dat aanhikte tegen een verliespost van minstens 40.000 gulden. De verwijten vlogen over en weer. Dat gebeurde ook twee weken geleden bij de be handeling van de kwestie voor de Handelskamer. Stoffels en Scholtens vonden en vinden dat Beaart nooit een duidelijk beeld van de financiële stand van za ken wilde verstrekken, de voor zitter op zijn beurt verweet met name penningmeester Stoffels door Jacques Cats MIDDELBURG - Het VVD- Tweede Kamerlid Niederer wil van de ministers van Justitie en Verkeer en Waterstaat ophelde ring over de wettelijk regels rond de intensieve snelheids controles. Aanleiding is de rechtszaak tegen een inwoner uit Kamperland. De man had een zogenaamde 'lasershield' in zijn auto ingebouwd om snel heidscontroles met een lasergun te kunnen ontlopen. Het Kamerlid vraagt de minis ters of het waar is dat de Advo caat-Generaal bij de Hoge Raad eerder dit jaar heeft geconclu deerd dat voor snelheidscontro les met lasergun een wettelijke basis ontbreekt. Niederer wil weten of de controles en daar mee het geleverde bewijs van te hard rijden dan onrechtmatig is, waardoor de sneLheidsovertre- ders vrijuit gaan. Zeeland is de eerste provincie waar de politie streng is gaan controleren. Raadsman J. Italianer had zich donderdag in de rechtszaak te gen de automobilist uit Kam perland afgevraagd of de laser controles legaal zijn. Officier van justitie J. Spee, hoofd van het landelijk bureau verkeers handhaving, achtte de automobilist wel degelijk straf- baar.Een ander middel om snel heidscontroles te ontlopen is het gebruik van radardetectoren. Niederer vraagt de ministers of het gebruik van dit middel net als de lasershields moet worden tegengegaan en of er op dit punt een aparte strafbaarstelling wordt overwogen. hetzelfde. Beaart voelt zich nu gesterkt door de uitspraak van de rechter. „Die twee hebben heel bewust een rookgordijn op getrokken om zaken, waarvoor zij verantwoordelijk zijn aan het oog te onttrekken. Ze heb ben mijn naam, maar ook die van de twee stichtingen te grab bel gegooid. Dat is diep triest en buitenproportioneel. Ze hebben mij helemaal kapot willen ma ken en hebben al mijn pogingen om oplossinggericht te werk te gaan in de wind geslagen." Absurd Beaart vindt het absurd dat hij eind maart nog geen duidelijk heid kreeg over zaken, die ei genlijk in september al afgerond hadden moeten zijn. „Dat valt puur Stoffels te verwijten. Door zijn handelwijze zijn we steeds verder in de modder wegge zakt." Beaart ziet maar één op lossing: de onderste steen moet boven. „Maar ik zeg nu al: Dat zullen die twee niet leuk vinden. Ik heb in elk geval een aantal lij nen uitgezet, die kunnen leiden tot een definitieve oplossing. Hoe lang dit gaat duren, intere- seert me niet; het sleept immers toch al bijna een jaar.De oplos sing ligt bij Stoffels en Schol tens. Die moeten open kaart spelen. Ik heb niks te verbergen en ik heb bewijzen in handen." Volgens Beaart is de twee stich tingen enorme schade berok kend. „Het zal heel veel tijd en inspanning kosten om het verlo ren vertrouwen te herwinnen, zowel bij subsidieverstrekkers als bij sponsors." Penningmeester Stoffels op zijn beurt overlegt vandaag (don derdag) met zijn raadsman wel ke stappen nu nog kunnen wor den ondernomen. „Met de benoeming van die meneer Ra mon heb ik geen moeite. Die ken ik niet eens. Maar met Beaart gaan wij absoluut niet verder. Wij hebben keiharde bewijzen in handen van zijn solistisch wanbeleid. Niet wij, maar juist hij heeft een rookgordijn opge trokken." Stoffels is overigens wel teleurgesteld in het verdict van de rechter. door Richard Hoving MIDDELBURG - De omstre den Middelburgse burge meester L. H. B. Spar van der Hoek zit sinds woensdag thuis aan het Molenwater. Praten over zijn gedwongen vertrek wil hij (nog) niet. Spar van der Hoek is op ver zoek van commissaris van de koningin W. T. van Gelder met onmiddellijke ingang met verlof gegaan. Een meerder heid van de gemeenteraad zegde twee weken geleden het vertrouwen op in de burge meester. Spar van der Hoek verliet de extra gemeente raadsvergadering na het af leggen van een korte verkla ring ('U kunt vandaag beter zonder mij vergaderen'). Sirïdsdien heeft hij niet in het openbaar van zich laten ho ren. Spar van der Hoek wees giste ren een verzoek om een inter view met een afgemeten 'nee' van de hand. Aandringen heeft geen zin. De burgemees ter houdt het telefoongesprek kort. ,,Ik ben duidelijk ge weest, dacht ik. Ik ben u er kentelijk voor de getoonde be langstelling, maar voorlopig niet." De komende weken Spar van der Hoek tijdens zijn korte verklaring op 22 juni. foto Ruben Oreel moet hij met de gemeente in de slag om tot een afvloeiingsre geling te komen. Beide partij en hebben een advocaat in de arm genomen. Het ontslag dat hem vervolgens wordt ver leend krijgt de toevoeging eervol, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken toe gezegd. Het eervolle ontslag kan de gemeente minstens 1,3 miljoen gulden aan wachtgeld kosten. Een aantal leden van de gemeenteraad, de opge stapte voorzitter van de WD- afdeling Middelburg en de commissaris van koningin hebben de afgelopen weken wel met Spar van der Hoek ge sproken. Volgens hen is de burgmeester 'opvallend rus tig gezien de omstandighe den'. „Begrijpelijk", zei com missaris Van Gelder eerder deze week. „Hij hoeft zichzelf niet veel te verwijten." De burgemeester staat er ook niet alleen voor, wist de commis saris. „De adhesiebetuigingen stromen bij hem binnen." door Maurits Sep VLISSINGEN - Daan Bruinoo ge blijft commissaris bij de Ko ninklijke Schelde Groep. Hij is door de Ondernemingsraad ge vraagd en voorgedragen bij de nieuwe eigenaar, Damen Shipyards. Omdat alle betrok kenen hem zijn zegen hebben gegeven, staat Bruinooge 'in be ginsel positief' tegenover een voortzetting van zijn commissa riaat. De Ondernemingsraad van De Schelde hecht veel waarde aan het aanblijven van Bruinooge. „Wij hebben bij Damen aange drongen op een Zeeuwse com missaris die het Zeeuwse be drijfsleven kent, De Schelde kent en de regionale en landelij ke politieke ingangen kent. Dat is Bruinooge", zegt voorzitter R. de Jonge. Bruinooge was al op persoonlij ke titel commissaris bij De Schelde. Namens de provincie Zeeland was hij als gedeputeer de voor economie bovendien aandeelhouder. In die hoeda nigheid onderhield hij ook con tacten met de grootaandeelhou der. het Rijk. „Ik was buitengewoon vereerd dat ze mij erbij willen hebben", verklaart Bruinooge. „Maar ik wilde uiteraard ook de opvat tingvan de nieuwe aandeelhou der weten. Ik heb met Kommer Damen gesproken en hij vindt het goed. De OR vindt het ook goed, net als de huidige Raad van Commissarissen, het colle ge van Gedeputeerde Staten en de grootaandeelhouder, het Rijk. Dus ik heb in principe ja gezegd." Overname Door de overname van De Schelde door Damen treedt de huidige Raad van Commissaris sen af. Damen moet een nieuwe raad aanstellen Volgens groepsdirecteur C. J. Moolen- burgh zal die bestaan uit drie le den van de huidige Raad van Commissarissen van Damen Shipyards. „Omdat dat het bes te is voor de informatie-uitwis seling tussen de KSG en Da men", verklaart hij De vier nieuwe commissarissen bij De Schelde zijn: F. Croon van De Boer en Croon Management Adviseurs, president-commis- sarios G. J. Kramer van het off shore onderzoeksbureau Fugro in Zoetermeer, vastgoedspecia list C van Zadelhoff en Kommer Damen. Bruinooge vervol maakt het vijfmanschap. De OR van De Schelde heeft geen bezwaar tegen de samen stelling van de Raad van Com missarissen, aldus De Jonge. ..Wij zijn het met Damen eens dat het goed is voor de informa tie-uitwisseling om dezelfde mensen te benoemen. En het is goed voor De Schelde én voor Damen dat Bruinooge blijft. Overigens, en dat wil ik bena drukken, wordt hij geen com missaris namens het personeel." Verhuizing Het commissariaat van Kom mer Damen is volgens De Jonge 'wel handig'. „Dan kunnen we hem als aandeelhouder ook rechtstreeks aanspreken. En de aanwezigheid van Van Zadel hoff is ook prettig. Er staat ons als Schelde immers nog heel veel te doen. Ik denk maar aan de verhuizing en het terrein dat we dan achterlaten. Dan is een vastgoedspecialist wel nuttig." De installatie van de Raad van Commissarissen vindt waar schijnlijk eind deze maand plaats, bij de presentatie van de jaarcijfers over 1999 van De Schelde, aldus Moolenburgh. DOMBURG - Een 35-jari- ge hondenbezitster uit de gemeente Veere trof woensdagmiddag om streeks kwart over twaalf op de Schelpweg in Dom burg een stukje frikandel aan met daarin een stuk of acht scheermesjes. De hond van de vrouw had het stukje al in zijn bek maar liet het op tijd los. De frikandel lag op het schelpenpaadje van de Schelpweg naar de dui- door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Tuincentra in Zeeland geven gehoor aan het advies van de Nederlandse Ver eniging voor Tuincentra om sproei- en vernevelingsinstalla ties uit te zetten. De vereniging gaf het advies, nadat drie men sen in Almelo na een bezoek aan een tuincentrum waren besmet met de legionellabacterie. Intratuin in Koudekerke heeft alle fonteintjes uitgezet en sproeit de planten 's avonds na sluitingstijd, als de klanten weg zijn. De grote vijver bij de in- door Piet Kleemans RENESSE - Op het Wester- schouwse strand zijn in to taal zeven verdwaalpalen geplaatst. Nieuw is dat de ze niet langer allemaal op het strand bij Renesse staan, maar verspreid over vier strandgedeelten. De ver dwaalpalen blijven staan tot eind september. De palen zijn bedoeld als ori ëntatiepunten voor kleine kinderen op het strand en versierd met Dick Bruna's Nijntje-figuren. In plaats van te zoeken naar een blauw windscherm in een woud van blauwe windschermen, kun nen peuters en kleuters koers zetten naar 'de paal met het beertje' of 'de paal met Nijn- tje' Dat de palen er weer staan, is te danken aan de in spanningen van de Stichting Recreatie Activiteiten Wes terschouwen (SRAW). Vanzelfsprekend is de plaat sing van de verdwaalpalen - bedacht door Publisign uit Breezand - niet. In 1996 wer den ze voor het eerst ingezet op de Schouwse stranden en hoewel het aantal verdwaal de kinderen met de helft te rugliep kostte het grote moeite de vier meter hoge ba kens ook in 1997 op het strand te krijgen. In 1998 ging het helemaal mis. A. C. Alders van Publi sign slaagde er toen met in voldoende adverteerders- /snonsors te krijgen en pro- Leerde de verdwaalpalen te verhuren aan de gemeente Schouwen-Duiveland. Deze vond de huurprijs van dik 600 gulden per maand echter een beetje teveel van het goe de en haakte af. Resultaat: De verdwaalpalen bleven een zomer lang in de opslag. In 1999 kwam hulp van on verwachte zijde. Zeven stu denten van de Pabo in Eind hoven gingen er in het kader van een werkweek onder het motto 'Nijntje moet blijven' hard tegenaan om de ver dwaalpalen weer terug op het Schouwse strand te krij gen. De zeven wisten 24 ad verteerders te strikken en zo de huur van acht palen bij el kaar te krijgen. De gemeente Schouwen-Duiveland zorg de voor de plaatsing. De SRAW heeft dit jaar 21 on dernemers over de streep we ten te trekken en dat vertaalt zich in zeven Nijntje-bakens. De ondenemersvereniging Brouwersdam probeert nog plaatsing van een achtste paal te realiseren. Praktijk SRAW-coördinator Dijke is blij met het resultaat. „Want de praktijk heeft geleerd dat het echt goed werkt. Op stranden waar verdwaalpa len staan, daalt het aantal verdwaalde kinderen met de helft. Ze kosten enkele dui zenden guldens, maar dat zijn ze waard.Of de oriënta- tiepalen ook in 2001 weer op het strand verschijnen, is volgens haar moeilijk te zeg gen. Ik vrees dat het ieder jaar weer knokken wordt om die palen op het strand te krij- gen, maar het is niet anders. In ieder geval is het dit jaar weer gelukt." gang is weggehaald. S. Joziasse van het tuincentrum zegt dat de maatregelen geen problemen opleveren. „Weinig mensen zul len er iets van merken." Voor het bedrijf zelf heeft sproeien op een later tijdstip ook geen nadelige gevolgen. In tratuin Nederland heeft dins dagavond een informatieavond gehouden voor alle aangesloten bedrijven. Daar is tot de maat regelen besloten om verwarring en ongerustheid bij de consu ment te voorkomen. Bij tuincentrum Verstraten- Walhout in Middelburg zijn de fonteinen van de vijvers uitge zet en wacht men op richtlijnen van de vereniging voor tuincen tra Agriland in Goes heeft hele maal geen sproei-installatie. „Wij doen alles met de tuin slang", zegt een medewerker. Agriland heeft ook geen wer kende fonteinen in de winkel. Grondwater Europatuin in Oostburg heeft direct na het advies de kranen dichtgedraaid. „We hebben al leen showpompen. Het is na tuurlijk leuker als alles aan staat, maar we zien niet graag dat er iemand ziek wordt", zegt bedrijfsleidster R. de Rijk. De planten hoeven niet onder de maatregelen te lijden, want die krijgen grondwater, wat nooit waxmer wordt dan vier graden Celsius en dus geen gevaar voor de gezondheid oplevert. Binnen zes weken wordt de nieuwe waterleidingwet gepu bliceerd in de Staatscourant. Zodra de wet van kracht is, moeten tuincentra, sauna's, zie kenhuizen en andere bedrijven waar met water wordt gewerkt, een beheersplan opstellen, waarin staat welke maatregelen de bedrijven nemen om le- gionella te voorkomen. De keu ringsdienst van waren begint na de zomer met controles bij tuin centra. MIDDELBURG - Een 15-jarige fietser uit Middelburg is woens dagavond gewond geraakt aan zijn pols bij een aanrijding met een 55-jarige automobiliste uit zijn woonplaats. De jongen gaf op de Dau- wendaelseweg geen voorrang aan de bestuurster. door Jacques Cats VLISSINGEN - Met de aanvang van de zomerva kantie is ook de grote trek begonnen van miljoe nen landgenoten exx buitenlanders naar vakantie adressen ergens in Nederland. Om al die vrijetijdsvierders te kunnen opvangen en bezig houden is veel tijdelijk personeel nodig. De mede werkers handelen de reserveringen af, maken de gasten wegwijs, draaien diensten in de camping winkel of in de kantine, houden een oogje in het zeil bij het zwembad of steken een handje toe bij het terreinonderhoud. De meeste recreatiebedrijven hebben het zo druk dat ze het organiseren en begeleiden van sport- en spelactiviteiten uitbesteden aan organen die daar in thixis zijn. In Zeeland zijn daarvoor TOP-Re- creatie en Recreatiewerk in de weer. TOP-Recrea- tie werkt als een uitzendbureau en betaalt loon uit. Recreatiewerk biedt medewerkers een ver goeding aan plus gratis huisvesting. De vergoe dingsregeling bedraagt driehonderd gulden per week. Het salaris dat bij TOP-Recreatie kan wor den verdiend kan al gauw oplopen tot vij fhonderd gulden. „Wij kunnen meer betalen omdat we klanten hebben die waarde aan ons werk hech ten", legt Peter Brouwer van TOP-recreatie uit. „Het is raar dat andere medewerkers op een cam ping op een loonstrook staan en dat het recreatie- werk met een soort onkostenvergoeding moet worden afgehandeld Het zijn gewoon volwaardi ger medewerkers. Het plezierig bezig houden van de gasten is een belangrijk product. meent Brouwer. ..Een cam ping verkoopt zich niet meer door middel van een folder waarop een nieuw toiletgebouw staat. Vroeger was het belan prijk hoe een camping eruit zag. Het gaat nu meer om de sfeer die je als bedrijf uitstraalt. Het recreatieteam kan zo'n sfeer neer zetten." Deelname aan het activiteitenprogramma is ge heel vrijblijvend. „Maar wij zijn geen kinderop pas", stelt Brouwer. „Dan zou je een soort kinder- dagverblijf worden. Maar we willen wel op sommige momenten de ouders wat ontlasten." Top-Recreatie bedient dit seizoen met 130 mede werkers zo'n dertig recreatiebedrijven. Daar naast worden er activiteiten georganiseerd in de kernen van Domburg en Westkapelle en op de stranden. Recreatiewerk Zuid-Nederland is in Zeeland eveneens op een dertigtal bedrijven present. Dat zet tachtig tot hondei-d medewerkers in. Bij Re creatiewerk krijgen de medewerkers dan minder in het handje. „Maar ze kiezen wel voor ons omdat we de grootste organisatie zijn", legt Marco Kra nenburg uit. „Daardoor hebben ze meer mogelijk heden om aan te geven waar ze willen werken." Recreatiewerk Zuid-Nederland is dit seizoen vooral actief met waterprojecten. Daarmee wordt aangesloten op het fenomeen van de Milieubarometer, waarbij recreatiebedrijven met milieuvriendelijke activiteiten hun meerwaarde kunnen laten zien. Vakantiegevoel Martijn Vinke (24) uit Middelburg is één van die vele recreatiewerkers, die gasten op campings vermaken. Hij doet het al een paar seizoen en dat gebeurt niet met tegenzin. „Je bent wel aan het werk, maakt lange dagen, maar toch heb je een va kantiegevoel. Het is heel gezellig en ontspannen werken met mensen die op vakantie zijn.De cen ten spelen vpor Vinke wel een rol. „Als het vrij wil lig zou zijn, pad ik het niet gedaan." door A. J. Snel MIDDELBURG - De autoritei ten in Zeeland worden sinds enige tijd op niet gezette tijden geconfronteerd niet de waar schuwing dat maatschappij- ontwrichtende weersomstan digheden kunnen worden ver wacht. Burgemeesters, politie en andere instanties krijgen via de alarmcentrale van de regio nale brandweer een dergelijk bericht toegefaxt als het KNMI signaleert dat zwaar weer op komst is. De alarmering in deze vorm vloeit voort uit een regeling die het ministerie van Binnenland se Zaken samen met de provin cies heeft gemaakt, nadat ruim twee jaar geleden enige commo tie was ontstaan over de manier waarop de Zeeuwse commissa ris van de koningin, W. T. van Gelder, de burgemeesters in Zeeland waarschuwde voor zware storm. Onbemand Van Gelder zond op zondag 4 ja nuari 1988 een fax naar de on bemande gemeentehuizen. Geen der eerste burgers voelde zich op die dag geroepen ten ge meentehuize de fax na te zien op ontvangen berichten. De alar mering werd achteraf voorzien van kanttekeningen die het midden hielden tussen van irri- tatie en hilariteit. P. J. Mersie, provinciaal coördi nator rampenbestrijding in Zeeland: „Na overleg is de rege ling opgesteld waarin sprak is van maatschappij-ontwrich tende omstandigheden. Het be grip ontwrichting is voor meer dere uitleg vatbaar. Het gaat erom dat door de weersomstan digheden het maatschappelijk leven wordt beïnvloed Het KNMI stuurt een waarschu wing naar een nationaal coördi natiecentrum en daar wordt be paald welke provincies worden gewaarschuwd. In Zeeland stuurt de provincie de waar schuwing door naar de alarm centrale van de regionale brandweer die voor verdere ver spreiding zorgt. Als dat nodig is, wordt bij voorbeeld in de meld kamer van de politie voor extra mensen gezorgd. Soms zal dal achteraf overbodig blijken. Dat is niet te voorkomen. Er wordt bij bepaalde gebeurtenissen ook wel mobiele eenheid achter de hand gehouden, die niet blijkt te hoeven optreden." (Advertentie) feggÜ Pickwick Fresh Tea Heerlijk opwekkend. Kies uit perzik, citroen, citrus of groene thee. Pak 1 liter van 1.89 voor 1.69 3 pakken KQÜMar Een recreatiemedewerker in actie op een camping.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17