Transferium Goes lijkt succesvol Begin sloop flats Magistraat wijk PZC PZC Vlissingen lost klachten over bus niet op School in Cambodja krijgt geld van Goese directeuren Ondernemingsraad Vlissingen positief over reorganisatie Opnieuw jaar cel geëist in Sailzaak zeeland 15 Vierde aanhouding na Oranjerel Vermeende brandstichter vrijuit Werkstraf voor inrijden op man Twaalf hardrijders op de bon Werkstraf voor handel in cocaïne Stroskerkse Dag in Serooskerke Koperen leidingen gestolen Cine City trekt meer bezoekers dan vorig jaar donderdag 6 juli 2000 MIDDELBURG - De recherche op Walcheren heeft een vierde verdachte aangehouden op beschuldiging van deelname aan de vechtpartij in Middelburg na afloop van de voetbalwed strijd Nederland-Italië. De politie vernacht nog een vijfde persoon te kunnen aanhouden. De ingesloten jongeren zijn al len afkomstig uit Vlissingen. De leeftijden variëren van 21 tot dertig jaar. De aangehouden personen worden verantwoorde- lijk gesteld voor de mishandeling van drie leeftijdgenoten. Eén van hen liep dusdanige verwondingen op dat pas over een half jaar duidelijk wordt of er sprake is van blijvend letsel. Tijdens de ongeregeldheden werd ook een politievrouw mis handeld. Volgens officier van justitie F. van Es is, zoals deze krant al eerder meldde, sprake geweest van provocerend op treden van de Vlissingers. MIDDELBURG - Een 55-jarige Vlissinger, die verdacht werd van brandstichting bij de gevel van een pizzeria/hotel aan de Nieuwendijk in Vlissingen, gaat vrijuit. De rechter acht brandstichting niet bewezen. Ook een andere aanklacht, mis handeling, is volgens de rechter niet bewezen. Tegen de 55-ja- rige man was een jaar onvoorwaardelijke celstraf geëist. Een getuige zegt te hebben gezien dat de Vlissinger, die al eerder klaagde over de rotzooi bij het restaurant, dozen in brand stak. De man ontkende dit twee weken geleden op de zitting. Na de brand was de eigenaar van het restaurant met zijn zoon verhaal gaan halen bij de Vlissinger. Bij de ruzie die daarna ontstond, bedreigde de Vlissinger zijn tegenstanders met een hakmes. De bedreiging achtte de rechter wel bewezen, maar daarvoor werd de verdachte ontslagen van rechtsvervolging. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Arnemuiden is veroordeeld tot 140 uur dienstverlening voor het inrijden op een man in Koudekerke. Hij kreeg verder een voorwaardelij ke straf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De 24-jarige man was in de nacht van 16 april dit jaar met twee anderen van Middelburg naar Koudekerke gereden. Daar za gen ze in een tuin een Zeeuwse vlag die ze wilden stelen. Toen de eigenaar naar buiten kwam, raakte de Arnemuidenaar in paniek, waarbij hij de man aanreed. Het slachtoffer liep daar bij een gebroken pols, een lichte hersenschudding en schaaf wonden op. De veroordeelde had na het incident al schrifte lijk zijn excuses aangeboden aan het slachtoffer. VLISSINGEN - Twaalf hardrijders zijn woensdag op Wal cheren bekeurd bij snelheidscontroles. De meeste overtredin gen, vijf stuks, werden geregistreerd op de Nieuwe Zuidbeek- seweg in Vlissingen. De hoogst gemeten snelheid was 72 kilometer per uur. Op de Bonedijkestraat in Vlissingen is één bekeuring uitgereikt aan een persoon die 64 kilometer per uur reed. In Zoutelande op de Westkapelseweg reed één persoon 64 kilometer per uur. Drie bekeuringen werden uitgereikt op de Schelpweg in Domburg, waar de radar 94 kilometer regi streerde. Op de Polredijk in Veere reden twee mensen te hard. Zij haalden een snelheid van 73 kilometer per uur. MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Terneuzen is veroor deeld tot 210 uur dienstverlening en een voorwaardelijke cel straf van vijf maanden met een proeftijd van twee jaar. De man krijgt de straf wegens handel in cocaïne. Na aftrek van het voorarrest is de Terneuzenaar op vrije voeten gesteld. Te gen de man was zes maanden onvoorwaardelijk geëist. Bij een huiszoeking op 30 maart werd honderd gram hennep aange troffen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Rolf Bosboom GOES - De proef met het trans ferium in Goes lijkt uit te groei en tot een succes. Zeker nu het hoogseizoen is begonnen, wordt er volop gebruik van gemaakt. Dinsdag werd een voorlopig re cord bereikt, toen 559 mensen bij de Zeelandhallen in de gratis bus richting het centrum stap ten. Op initiatief van de Onderne mers Organisatie Goes (OOG) houdt de gemeente Goes deze zomer een experiment met een transferium. Elke zaterdag en dinsdag (marktdag) kan er gra tis worden geparkeerd op het terrein van de Zeelandhallen. Elk kwartier rijdt er een bus van Connexxion van en naar de bin nenstad. De bedoeling is dat een transferium de parkeerdruk in het centrum vermindert. Toeristen Een maand na de ingebruikna me blijkt dat er volop gebruik van wordt gemaakt. Het gaat met alleen om mensen uit de omgeving die in Goes komen winkelen, maar ook toeristen weten het transferium te vinden. Dinsdag bestond het passagiersbestand uit 323 be zoekers uit de regio en 236 toe risten. Sinds begin juni vervoer de Connexxion, verdeeld over tien dagen, ruim 2600 passa giers. Manager R. W. Zandee van Con nexxion is tevreden over de re sultaten. ,,De doelstellingen die we hadden, worden overtroffen. Dinsdag was een topdag. Je merkt heel goed dat de vakantie nu echt is losgebarsten." „We zijn ook tevreden", zegt ook wethouder M. L. 't Hart (PvdA, verkeer). Het Goese college van burgemeester en wethouders is nooit echt enthousiast geweest over het idee van een transferi um, maar 't Hart erkent dat de bevindingen voorlopig positief zijn. ..Het enthousiasme groeit. Dinsdag stonden er op een gege ven moment honderd auto's bij de Zeelandhallen. Dat zijn hon derd auto's die in elk geval niet in de binnenstad staan. Daar zijn we zeer verheugd over." Tegenvaller Aanzienlijk minder tevreden is de wethouder over de mate waarin ondernemers en andere mensen die in het centrum wer ken gebruik maken van het transferium. Dat aantal is te verwaarlozen. Afgelopen dins dag en zaterdag was het aantal 'werkers' in de bus zelfs nul. 't Hart: „Het is ons nogal tegen gevallen dat de belanghebben den er zelf minimaal gebruik van maken, ondanks de promo tie van OOG onder de collega's. Dat is tot op heden niet echt aangeslagen." R Berks, zelf ook geen gebrui ker van het transferium, beaamt dat. „We bekijken wat de oor zaak is." Eén reden kan zijn dat de bus tot half zeven 's avonds rijdt, terwijl ondernemers soms langer in hun zaak bezig zijn Een andere mogelijke factor, al dus Berks, is dat de voorziening maar twee dagen in de week in bedrijf is. „Iemand die in de bin nenstad werkt gaat niet de ene dag op het transferium staan en de andere dag weer op zijn ver trouwde plekje." In augustus zal het transferium een week lang dagelijks be schikbaar zijn. Dat is tijdens de kermisperiode, van vrijdag 11 tot en met donderdag 17 augus tus. De kermis wordt dit jaar uitgebreid naar het Koepoort- gebied, waardoor de parkeer plaatsen daar niet beschikbaar zijn. De bus rijdt daarom dan - en de kermisexploitanten beta len daaraan mee - elke dag. De gemeente sluit niet uit dat in die periode soms zelfs twee bussen zullen rijden. door Ingrid Huibers GOES - De door het Don Bosco Kinderfonds opgerichte tech nische school in het Cambod jaanse Sihanoukville is vijf duizend gulden rijker. Het geld werd dinsdag in een vergaderruimte van Autolease Zeeland in Goes door J. Priem en C. Singor, de voormalige ei genaars van dat bedrijf, aan geboden aan de stichting Sa- wasdee. Sawasdee werkt nauw samen met het Don Bosco Kinder fonds om allerlei projecten in Thailand en Cambodja te ver wezenlijken. Zo werden op di verse plaatsen al lagere scho len gebouwd. Daar kunnen weeskinderen terecht voor on derwijs. Na de bouw van een technische school in Phnom Penh, de hoofdstad van Cam bodja, is nu Sihanoukville aan de beurt. In oktober konden zo'n tachtig leerlingen aan de afdeling metaalbewerking met hun opleiding beginnen. „Nu zijn we bezig met een op leiding tot garagemonteur", vertelt oprichter H. Loontj ens van de stichting Sawasdee. „Onlangs hebben we voor 250.000 gulden nieuwe brug gen en gereedschappen aange schaft." Ook de bijdrage van Priem en Singor zal aan de inrichting van het schoolgebouw worden besteed. Het is de bedoeling dat er aan de school op termijn ook een opleiding tot lasser, drukker of elektricien gevolgd kan worden. Priem en Singor brachten het geld bijeen tij dens hun afscheidsfeest. Dit voorjaar verkochten zij Auto lease Zeeland aan Pon Hol ding BV in Nijkerk. door Abvan derSluis VLISSINGEN - De Onderne mingsraad van de gemeente Vlissingen heeft een positief ad vies uitgebracht over de plan nen van burgemeester en wethouders om de in het slop ge raakte reorganisatie van het ambtelijk apparaat weer op gang te brengen. Het organisa tie-adviesbureau MEDE bracht onlangs aan het licht dat ambte naren maar weinig vertrouwen hebben in hun leidinggevenden. Onderlinge gesprekken moeten duidelijk maken hoe de werksi tuatie in Vlissingen verbeterd kan worden. MEDE kreeg van het college van B en W opdracht een onderzoek uit te voeren naar de knelpunten in de organisatie van de ge meente. Behalve een probleem analyse moest het bureau ook een duidelijke oplossing aange ven voor de gesignaleerde pro blemen. Het bureau concludeerde dat er veel dingen goed zijn gegaan in de gemeente. Ambtenaren wer ken hard en zijn gemotiveerd om iets te bereiken. De afgelo pen tien jaar was MEDE ook ac tief in Vlissingen. Het bureau constateert dat er veel ten goede is veranderd. Vlissingen heeft de afgelopen jaren te maken ge had met bezuinigingen. Dat heeft zijn weerslag gehad op het ambtenarenapparaat. Vacatu res konden bijvoorbeeld niet worden ingevuld. MEDE vindt dat er meer geluis terd moet worden naar de amb tenaren op de werkvloer. In gesprekken met afdelingen, be geleid door adviseurs van het bureau, moet de reorganisatie weer worden vlotgetrokken. Het is de bedoeling dat de eerste resultaten snel zichtbaar wor den. De gedachte daarachter is dat mensen pas gaan geloven in een veranderingsproces als ver anderingen snel zichtbaar zijn. Directeur R. Vonk van het bu reau treedt tijdelijk in dienst als Directeur Verandering. Daar naast komt er gedurende zes maanden een manager financi en. Alle leidinggevenden, 26 stuks in totaal, krijgen een trai ning in leidinggeven. De gemeenteraad van Vlissin gen neemt eind augustus een be sluit over het plan van aanpak. door Frank de Klerk DEN HAAG - Voor grootschali ge drugssmokkel is gisteren te gen een 36-jarige inwoner van Goes in hoger beroep een cel straf van achttien maanden w'aarvan zes voorwaardelijk ge- eist. De advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. M. ter Hart-Schelfhout wilde niet ingaan op het voorstel van de Goesenaar om een werkstraf te verrichten. Gezien de grote hoeveelheden vervoerde hasj en hennep vond zij een verblijf in de gevangenis op zijn plaats. Eerder werd de Goesenaar door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk. De man te kende hoger beroep aan omdat hij een lagere straf wil, die kan worden omgezet in onbetaalde arbeid De Goesenaar heeft bekend hasj vervoerd te hebben. Hij was een schakel in een organisatie, die hasj vanuit Marokko invoerde in Belgie en Nederland. De man bracht in 1995 als bestelwagen chauffeur in de Sailzaak twee partijen van elk 1500 kilo hasj van Oostende naar Zeeland. Daarna belandde de man nog in een Franse gevangenis na de smokkel van 28 kilo hasj en werd hij betrapt bij de uitvoer van drugs naar Engeland. In hoger beroep deed de Goese naar een uiterste inspanning om de leden van het gerechtshof aan te tonen hoe goed hij zijn le ven weer op orde heeft. Hij zegt dat hij tot de hasjsmokkel geko men is doordat hij ten gevolge van een ernstig motorongeluk in de zomer van 1993 geestelijk en lichamelijk door een diep dal is gegaan. Inmiddels heeft de Goe senaar zijn werk als markt koopman hervat. Een verblijf in de gevangenis zou het verlies aan standplaat sen en zijn zakelijk einde bete kenen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen neemt voor alsnog geen maatregelen om bussen in de Zeilmarkt en Gravestraat af te remmen. Burgemeester en wet houders reageren daarmee op een enquête die bewo ners hebben gehouden. Zij klagen over trillingsover- last en vrezen voor schade aan hun woningen. Behalve streekbussen van Connexxion maken ook bussen die dagjesmensen afzetten, regelmatig ge bruik van de Zeilmarkt en de Gravestraat. De bewo ners zeggen in de enquête vooral veel last te hebben van bussen en in mindere mate van vrachtwagens en scooters. Eén van hen stelt in het onderzoek dat het hele huis staat te schudden, vooral 's avonds en 's och tends. Bewoners hebben het gemeentebestuur ook ge meld dat zij bang zijn voor schade en in een aantal ge vallen al schade hebben gezien, waaronder scheuren in de muren. De klachten van de bewoners zijn niet nieuw. Zij heb ben hun problemen herhaaldelijk aangekaart bij de gemeente. Het college heeft evenzovele keren zijn standpunt uiteengezet. Burgemeester en wethouders erkennen dat verkeer overlast met zich meebrengt, maar zij voegen daaraan meteen toe dat ook de bewo ners zelf deelnemer zijn aan het verkeer. Burgemeester en wethouders nemen de klachten wel serieus. Zij hebben de uitkomsten van de enquête en een afschrift van de brief aan de bewoners doorge stuurd aan Connexxion. Het gemeentebestuur vraagt de directie of chauffeurs rekening willen houden met de verkeerssituatie in de buurt en of zij de buschauf feurs willen wijzen op de maximumsnelheid in de Zeilmarkt/Gravestraat. SEROOSKERKE (W) - Seroos kerke staat zaterdag 8 juli in het teken van de Stroskerkse Dag. Het jaarlijks terugkerende eve nement bestaat uit braderie kraampjes en activiteiten van de verenigingen uit het dorp. Voor de kinderen is er een rom melmarkt. Zij kunnen van 10 tot 13 uur overgebleven spulletjes verkopen. Muziekvereniging EMM treedt een aantal malen op. 't Gulden Ambacht demon streert hoe de Zeeuwen vroeger manden vlochten, paling rook ten en sieraden maakten van be stek. Tijdens de Stroskerkse Dag vindt de jaarlijkse wed strijd plaats van de Ringrijders- vereniging Gapinge in de Zand- put. De braderie duurt van 10 tot 16 uur. De Stroskerkse Dag laat ook een beeld zien van Se rooskerke en Suriname. Bewo ners proberen geld in te zamelen voor de aanleg en onderhoud van moestuintjes voor kinderen die alleen zijn. Om 11, 13 en 15 uur vertelt Ju dith de Kom over Anansi de Spin. Er is een foto-expositie, verkoop van Surinaamse pro- dukten en verkoop van kunst nijverheid, gemaakt door Se- rooskerkse vrouwen. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Bioscoop Cine City heeft in de eerste helft van dit jaar veertig procent meer be zoekers gehad dan in dezelfde periode vorig jaar. Landelijk lag de stijging lager, op dertig pro cent. De Vlissingse bioscoop is met dit percentage een van de grootste stijgers van Nederland. Ad Weststra te van Cine City gaf verschillende oorzaken aan voor de stijging van het aantal bezoekers. „Zeeuwen gaan va ker naar de bioscoop sinds wij open zijn", zei hij. Verder denkt hij dat de speciale activiteiten die Cine City organiseert een rol spelen. Het Schuttershoftheater in Middelburg is ook tevreden over de bezoekersaantallen. Hoewel er geen harde cijfers voor han den zijn, spreekt men over 'posi tieve ontwikkelingen'. Bij het filmhuis is de grotere toeloop te danken aan de programmering van toegankelijke artistieke films, zoals Buena Vista Social Club. Landelijk zorgden de films Kruimeltje en Sixth Sense voor de toegenomen bezoekers stroom. Vooral Kruimeltje was een klapper, de film bracht tot nu toe dertig miljoen gulden op. Omwonenden van de Gravestraat en de Zeilmarkt klagen dat de bussen trillingsoverlast en schade aan hun woningen veroorzaken. door Richard Hoving MIDDELBURG - Aannemings bedrijf Sagro uit 's-Heerenhoek is begonnen met de sloop van de flats in de Middelburgse Magi- straatwijk. De gebouwen moe ten wijken voor appartementen, een nieuw winkelcentrum en een brede school. Het sloopwerk aan de Rent meesterlaan en de Johan van Reigersbergstraat vindt de ko mende weken binnen plaats. Tussendeuren, keukenblokken en asbestplaten die onder ande- re zijn verwerkt in de trappen huizen van de flats, worden ver wijderd. Na de bouwvak wordt begonnen met het afbreken van de elf verdiepingen tellende be tonnen kolossen. Onbekenden hebben voor de komst van de slopers het meren deel van de koperen leidingen meegenomen. Volgens de toe zichthouder op de asbestverwij dering, Denny Willemse, gaat het om junks die met verkoop van koper in hun verslaving proberen te voorzien. Willemse treft elke ochtend sporen aan van nachtelijke bezoekers. „Van de hekken rond de flats en de af getimmerde ramen en deuren trekken ze zich niets aan." De politie is volgens de toezicht houder op de hoogte, maar kan weinig doen. De ramen op de be gane grond en eerste verdieping zijn door vandalen aan diggelen gegooid. Naast de twee flats worden ook twee schoolgebouwen, het ont moetingscentrum Zuiderbaken en, in een later stadium, het winkelcentrum Welsinge afge broken. In november moet de sloop klaar zijn. Het nieuwe hart van de Magistraatwijk wordt gevormd door een brede school met wijkgebouw en een complex van ruim honderd ap partementen met op de begane grond winkels. De winkelruimte is gereser veerd voor de winkeliers in Wel singe. De onderhandelingen met projectontwikkelaar Artica Vastgoedontwikkeling uit Ros malen over de verhuizing zijn onlangs begonnen. De ontwik kelaar verraste de ondernemers met de mededeling dat de nieu- S' - In de flats moet omzichtig het asbest worden verwijderd. we winkelruimte alleen ge huurd kan worden. De winke liers willen ook de mogelijkheid tot koop hebben, zegt L. Maas van de gelijknamige groente zaak in Welsinge. Volgens Maas heeft woningbouwvereniging Woongoed, samen met de gemeente Middelburg de initia tiefnemer van de nieuwbouw- plannen, in het verleden toege zegd dat de nieuwe winkels in de verkoop zouden gaan. Artica Vastgoedontwikkeling heeft foto Lex de Meester toegezegd de mogelijkheid tot koop te onderzoeken Eind vol gende maand komen de ontwik kelaar en de winkeliers opnieuw bijeen om over de toekomstige inrichting van het nieuwe win kelcentrum te praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15