Vlissings Straatfestival van internationale allure Van Theeceremonie tot Musafir Wij zijn Ludovicus Rex, de konijn van Hollande Muziek tijdens Straatfestival Naast theater, ONNO en Ludo- vicus Rex (zie agenda), heeft het Vlissingse Straatfestival dit jaar ook weer een uitgebreid muziekprogramma te bieden. De eerste optredens zijn don derdagavond op het Bellamy- park en in het Arsenaaltheater. Het enige concert van dit festi val in het Arsenaaltheater is donderdagavond dat van Flat Out, een swingende pop-cover band uit het zuiden van Nederland meteen breed reper toire (20.00 uur). Op het Bella- mypark klinken rond dat tijdstip de eerste tonen van Alliance Nord-Sud, een soukousforma tie bestaande uit elf uit Congo afkomstige muzikanten. Om 22.00 uur treden zanger Oliver Mtukudzi The Black Spirits voor het voetlicht met een men gelmoes van traditionele Zim babwaanse en Zuid-Afrikaanse muzieksoorten. Vrijdagavond wordt het open luchtpodium in beslag geno men door de Leids/Haagse band Deire met melancholische luisterpop met een licht folkac- centje (20.00 uur) en door de van oorsprong Zuid-Afrikaan se, maar nu in Nederland wo nende rockzangeres Dilana Smith (22.00 uur). De zaterdagavond begint om 19.30 uur met Omar Ka Fula Band, bestaande uit een zeven tal muzikanten uit Dakar met zo wel ritmische als melodische muziek. Het volgende optreden (21.00 uur) betreft Laurel Ait- ken, die als de 'godfather' van de ska wordt beschouwd, en de Duitse ska en reggaeband Court Jester's Crew. De laatste muzi kale bijdrage aan deze avond komt om 23.00 uur van Les Commandos Percu met een op zwepend vuurwerkconcert. Het festival wordt zondagavond besloten met Boyd Small met blues (20.00 uur), de Franse rol- schaatsact Géometrie Variable (21.30 uur), Hendrick Jan de Stuntman (21.30 uur in het Dijk- theater) en als uitsmijter de band My Morning Jacket met frisse, oer-Amerikaanse coun- try-rock (22.30 uur). Zaterdag wordt de Vlissingse binnenstad vanaf 12.00 uur be volkt door de meest uiteenlo pende straatartiesten, niet al leen qua act, maar ook qua landsaard. Naast Nederlanders (zoals Kaal Haar, The Bomba Brothers, Amazone, Hendrick Jan de Stuntman, Rijn en Trijn, Petro van de Pas en Rondom- trom) treft men mensen aan uit Spanje, Nieuw-Zeeland, Au stralië, USA, Frankrijk, België, Groot-Brittannië en Duitsland. Dein defestivalkrant aangekon digde optredens van Les Aristo- bulles en Arcane XVIII komen te vervallen. In plaats daarvan zal de fietsact Les Rustines te zien zijn. De straattheaterdag wordt omstreeks middernacht afge rond. Ook zondag zijn er tussen 13.30 en 17.00 uur nog tal van straat artiesten actief, maar dan met als locatie de Vlissingse boule vard, het Beursplein en het Dijk- theater. Ludovicus Rex is, in het ka der van het Vlissings Straatfestival, donderdag, vrijdag en zaterdag te zien in Fort Rammekens bij Rit- them, aanvang 20.30 uur Nieuw in Z-Holland: voor eerste keer waterdagen 10 In De Corner zijn gasten en sfeer Vlaams to Staatscircus van Moskou in de ambiance van toen tl woensdag 5 juli 2000 Nieuw leven in Vlaamse volksmuziek 11 Karei Appel zoekt in Amsterdam Nederlands licht 12 Een van de vernieuwende acts van het Straatfestival: de Great British Street Show. sprongen om van dit festival iets bijzonders te maken", zegt coördinator Klaas Overdam. In twintig j aar tij d is het Straatfestival Vlissingen van een kleinschalig evenement uitgegroeid tot een festival met een begroting van bijna één miljoen gulden. „Dat vraagt een andere, professio nele organisatie", aldus Over dam. „Toen we begonnen, werkten we met alleen vrijwil ligers. Nu werken vier man al een aantal maanden full time hier op kantoor." De voorbe reidingen zijn pas in maart be gonnen, vanwege het slepende conflict tussen de gemeente Vlissingen en de Culturele Raad Vlissingen over het func tioneren van Overdam. Toen hij eenmaal aan de gang kon, moest hij in enkele maanden het Bevrijdingsfestival, de Vlissingse theaterprogram mering voor volgend seizoen en het Straatfestival van de grond tillen. „De achterstand hebben we inhoudelijk goed gemaakt, maar organisato risch blijkt het moeilijk die vier maanden in te lopen." Door alle trammelant gebeur de precies het omgekeerde van wat Overdam organisatorisch met het Straatfestival wil. „Om tot een gedegen program mering te komen, moet je al in september beginnen. Het is zaak geworden de artiesten vroegtijdig vast te leggen. Er zijn meer zomerfestivals dan vroeger en de sector is ook ge professionaliseerd. Vroeger konden we voor 15 0 0 gulden goede acts boeken, nu gaat het eerder in de richting van 10.000 gulden en meei". Dat be tekent dat ook het subsidie- en sponsortraject vroeg moet worden ingezet." Alleen wanneer een jaar lang aan het Straatfestival wordt gewerkt, kan Vlissingen met de interessantste nieuwe groe pen op de proppen blijven ko men. Die tijd had Overdam niet. Dat hij desondanks met een programma komt dat klinkt als een klok, wijt hij aan de goodwill die het Straatfes tival Vlissingen in het verle den heeft opgebouwd en de viering van het het twintigja rig bestaan. Dat heeft spon sors en subsidiegevers extra gul gemaakt ook al kwamen aanvragen bij hen eigenlijk te laat binnen. Dogtroep Overdam: „Normaalgespro ken kun je als je in februari of maart begint dit nooit meer voor elkaar krijgen. Maar het Fonds voor de Podiumkunsten heeft in een laat stadium een kwart miljoen gestoken in de voorstelling van de Dogtroep en de Vlissingse horeca heeft zich bijvoorbeeld ingezet voor een goede muziekprogramme- ring op 5 mei en nu weer. Daar voor hebben ze behoorlijke ri sico's genomen." Internationaal Een grote wens van het pu bliek gaat zodoende in vervul ling: vier achtereenvolgde dagen internationale muziek groepen op het Bellamypark. Net als bij een aantal edities in het verleden zit Fort Ramme kens weer als locatie in de pro grammering, Dogtroep en Géometrie Variable zijn be kende namen uit het Vlissing se verleden en koorddanser Ramon Kelvink jr zal specta culaire optredens van zijn be roemde vader in herinnering roepen. Als vernieuwers van het traditionele straattheater tipt Overdam Le Diable par le Queue en de Great British Street Show. Ook Arcane XVIII was in dit opzicht een van zijn troeven, maar die Franse groep heeft tot zijn spijt moeten afzeggen. Ten slotte voorspelt hij dat de drum- en vuurwerkshow van Les Commandos Percu een on gekend spektakel wordt. „Zij kosten een vermogen om hier naartoe te halen. Ook daar voor heeft een aantal bedrij ven zich ingespannen. Door de medewerking van iedereen be looft het dus een heel leuk festival te worden." Schagen en het duo Rijn en Trijn speelt zijn nieuwste sprookje over Hans en Grietje. Kleinkunstliefhebbers kun nen terecht bij Marco van Es die de begonia hoort roepen en bij Eva en Rian Lust die in ab surde, korte scènes het leven zuur, zoet en sappig maken. Poppentheater Lejo weet zon der taal met een gesublimeer de act met typetjes in een soort handballet jong en oud te boeien. 'Red Roses Red' is de titel van fysiek theater van Kris Nikli- son. Verspreid over het erf zijn er doorlopend theateracts te zien. In de kapschuur treden de dichters Luuk Gruwez en Patty Scholten op. Popkoor Blaaat uit Zierikzee geeft een spetterend optreden en verder zijn er bijzondere muziekop- tredens van Moondive 3 Trio met Senegalese invloeden, JC Tans Orchestra uit de Amster damse muziekseene en de zi geuners uit Rajastan, India verenigd in Musafir. De com binatie De Kift en Available Jelly zorgen met 'Vrijwillige ballingschap van de Mole naar' zondagmiddag voor een boeiende openingsact waarin muziek, zang, theater en poë zie verweven zitten. schaduw heeft gestaan. Ik denk dat het stuk vooral gaat over een soort leegte, iemand die vergeten is. Hoewel hij ont zettend zijn best heeft gedaan om veel voor de Nederlanden te doen, is hij toch in zekere zin miskend. Zijn bijnaam was 'de konijn van Hollande'. Een he leboel dingen mislukten net. Had hij een hele redevoering in het Nederlands uit zijn hoofd geleerd en zei dan toch 'konijn' in plaats van 'koning'. Er zit humor in het stuk, maar ook veel triestheid." Locatie Dat de voorstelling steeds naar een andere locatie ver huist, heeft voor Marieke van Hoewel de voorbereidingstijd korter was dan ooit, heeft de organisatie van het Straatfestival Vlissingen een pro gramma weten samen te stellen dat recht doet aan de vie ring van het twintigjarig bestaan. De Dogtroep, die met opvoeringen op de Boulevard ooit mede aan de basis stond van het oudste straatfestival van Nederland, speelt al sinds vorige week de voorstelling ONNO. Vanaf donder dag barst het feest echt los met theater in Fort Ramme kens, muziekoptredens op het Bellamypark en in het weekeinde de straattheaterdagen. door Ernst Jan Rozendaal Vanuit de programmering lo pen duidelijke lijnen naar de twintigjarige geschiedenis. „Gemeente, provincie, de Vlis singse horeca en aan aantal bedrijven, iedereen is er inge- De titel Zonnemaire Buitengewoon voor het festival dat zaterdagavond 8 juli en zondagmiddag 9 juli wordt ge houden rondom de boerderij van Jaap Verseput aan de Schapenweg in Zonnemaire zegt eigenlijk alles. Het is een buitengewone gebeurtenis en het gebeurt allemaal ge woon buiten op het erf of in de aardappelschuur of de kap schuur. door Ali Pankow Zonnemaire Buitengewoon is in zes jaar tijd uitgegroeid tot een festival met landelijke al lure, maar houdt bewust een kleinschalige opzet. Het fes tijn is bedoeld voor fijnproe vers en avonturiers op het ge bied van jazz, wereldmuziek, theater en poëzie en voor men sen die het platteland eens op êen heel andere manier willen ervaren. Als decor voor tal van kunstuitingen bijvoorbeeld. Een Japans sprookje horen vertellen en tegelijk de geur van Zeeuws tarwe opsnuiven, moet een bijzondere ervaring zijn. Dat geldt ook voor het be luisteren van de Mongoolse muziekgroep Egschiglen in de Schouwse zomeravondzon. Organisator Jaap Verseput zoekt de kracht voor zijn festi val ook in de combinatie van kunst en platteland. „Dat land dat ligt er, dat kun je niet zomaar verplaatsen, maar kunstenaars zijn mobiel. Die kunnen van plek naar plek trekken." En één keer per jaar verenigen vele artiesten zich daar op dat unieke plekje in Zonnemaire. Het festival gaat zaterdag avond om 20.30 uur van start met optredens van naast Eg schiglen, de Russische bassist Verski da Koreski en de groep Sfeq. De concerten gelden als smaakmakend voorproefje op het programma voor zondag. Ter ere van vierhonderd jaar handelsbetrekkingen tussen Japan en Nederland nemen Japanse act een belangrijke plaats in. Naast Japanse sprookjes draagt mevrouw Fuyuko Tomito haiku en tank- agedichten voor. Verder kun nen de bezoekers een Japanse Herman Brand, ooit presentator van het Vlissingse Straatfestival, heeft een zwak voor de 'gemankeerde mens'. Dat komt tot uitdrukking in de door hem geschre ven monoloog Ludovicus Rex, met als ondertitel De verge ten koning, over Lodewijk (Louis) Bonaparte, die door zijn broer Napoleon op de Nederlandse troon was ge plaatst, maar wiens inzet in Parijs niet werd gewaardeerd. Na vier jaar moest hij het veld ruimen. In Fort Rammekens bij Ritthem brengt een vrouw, actrice Marieke van Leeu wen, met humor de treurigheid van deze man tot leven. door Frans Doeleinan „Toen ik voor deze rol werd be naderd, was mijn eerste vraag aan regisseur Pieter Loef waarom hij daarvoor een vrouw wilde. Het was zijn stel lige mening dat dat net wat meer afstand schiep en tot iets meer vervreemding bijdroeg. Lodewijk Bonaparte was trouwens homoseksueel, dus dat was ook een excuus om hem door een vrouw te laten spelen. Pieter heeft mij daar van gewoon overtuigd en bo vendien vind ik de tekst van Herman Brand prachtig. Re delijk literair, maar niet ont zettend zwaar of zo. Ik denk wel dat je er even in moet ko men voordat het je pakt." Marieke van Leeuwen (49) stopte een tijdje met acteren omdat zij zich meer wilde toe leggen op schrijven, bijvoor beeld voor de Passiespelen in Tegelen, en dichten. Momen teel speelt zij af en toe weer, maar alleen wanneer het haar echt aanspreekt. Daartoe be hoort de monoloog Ludovicus Rex. „Ik duik echt in de psyche van die man, maar laat dat soms los en ben dan iemand die ver telt over deze persoon. Ik be schouw het wel als een rol en zie er ook zo uit. Ik draag een kostuum, een uniform. De toe schouwer krijgt een bepaald beeld van Lodewijk Bonapar te. Misschien niet helemaal historisch, maar dat vind ik ook niet belangrijk voor thea ter, hoewel er een heleboel ge schiedkundige momenten ge bruikt worden." „Hij is een gemankeerd ie mand. Wel intelligent en met humor, maar hij heeft een trieste jeugd gehad en werd gekoeieneerd door zijn broer, de keizer, bij wie hij altijd in de Leeuwen ook een bepaalde charme. „Ik heb zelfs in een autoshow room gespeeld, dan is het net of je in een soort tijdmachine hebt gezeten. Er kan veel met deze monoloog. Ik heb een paar keer gerepeteerd in Fort Rammekens om de aanpassin gen door te nemen, want ik maak gebruik van de omge ving. Het is een prachtigè plek die ontzettend goed bij de mo noloog past." „Ik zou niet altijd monologen willen doen, maar ik ben van deze tekst gaan houden en dan is het heel boeiend", besluit Marieke, die als voorbeeld de slotwoorden van het in de wij- vorm geschreven stuk over de vergeten koning citeert: „Wij zijn Ludovicus Rex, de konijn van Hollande. Dat valt niet te ontkennen. Er bestaan por tretten van ons!" Marieke van Leeuwen speelt Ludovicus Rex. foto Ernest Potters Musafir brengt tijdens Zonnemaire Rajastan. Buitengewoon muziek van theeceremonie van de Urasen- ke theeschool bijwonen. Ken merkend daarbij zijn de grondbeginselen: Wa, Kei, Sei en Jaku oftewel Harmonie, Respect, Reinheid en Inner lijk. Een prominente plek krij gen de twee boompjes van het Kaki tree project die speciaal voor dit festival naar Zonne maire zijn overgebracht. Het gaat om stekken van de enige Kakiboom die in 1945 de atoombom op Nagasaki heeft overleefd. Kunstenaar Tatsuo Miyajima heeft er een wereldwijd pro ject van gemaakt. Hij moedigt overal kinderen aan de stek ken van de Kakiboom te plan ten en te laten opgroeien. Tijdens het festival kunnen kinderen een tekening voor de boompjes maken. Het planten gebeurt pas in februari 2001. Gedichten Het Gezelschap van de Zee presenteert zich met gedichten van de Zeeuwse dichter Van Ook op het Straatfestival: The Black Eagles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9