Oostenrijk stemt over EU-sancties Zaventem schakel in smokkel Suricoke PZC buitenland woensdag 5 juli 2000 Portugese stieren voortaan slechter af in de arena Marine Indonesië stuit Laskar Jihad CDU-leider Merkel neemt afstand van gedrag Helmut Kohl Schermutselingen in parlement Fiji Lidstaten teleurgesteld over referendum tot blokkeren verdrag Brussel Mobiele scanners Belgische douane U het ideale huis Mori herkozen Wij een passende hypotheek Avondklok in Tsjetsjenië Verzet tegen Duits belastingplan Gevangene dankzij kunstbeen in pub Oud-president Tsjaad gaat vrijuit Athene krijgt milieuboete EU Nood door hitte op Balkan door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De voorzitster van de CDU, de grootste Duitse oppositiepartij, heeft gisteren afstand genomen van haar ja renlange voorzitter, oud bondskanselier Kohl. Voorzitster Merkel maakte dui delijk dat haar partij geen ge noegen neemt met Kohl's recen te optreden in de openbaarheid. Aanleiding tot haar kritiek was het optreden van Kohl voor de commissie van de Bondsdag die de zwartgeld-affaire van de CDU onderzoekt. Kohl moest daar vorige week tekst en uitleg geven over zijn aandeel in de af faire, maar had de gelegenheid aangegrepen voor een frontale aanval op de commissie. Merkel en de CDU-top vrezen dat Kohl de partij, die na de grootste crisis uit haar bestaan TOKIO - Het Japanse Huis van Afgevaardigden heeft premier Mori (62) herkozen. De rege ringsleider volgde in april de overleden Obuchi op. De ministers van Financiën, Miyazawa, Economische Plan ning, Sakaiya en Buitenlandse Zaken Kono, blijven ook op hun postDit met het oog op de nade rende ontmoeting eind juli van de G8, de zeven belangrijkste industriële landen plus Rus land. RTR/ANP tot rust leek te zijn gekomen, weer in verlegenheid brengt. Kohl weigert mee te werken aan het onderzoek en treedt op 'met een arrogantie alsof er niets aan de hand is', zoals een prominen te CDU'er verklaarde. Met na me zijn pertinente weigering om de namen te noemen van de mensen die hem in de jaren ne gentig anoniem rond de twee miljoen mark voor de partij hebben gegeven, wordt hem kwalijk genomen. Anonieme schenkingen aan een partij zijn in strijd met de wet. Zolang Kohl bij dit standpunt blijft, is de partij 'kwetsbaar', aldus Merkel. ,,Het is zijn goed recht dat hij voor zijn eer vecht, maar ik vecht voor de toekomst van de CDU en de goede uit gangspositie van de CDU voor de Bondsdagverkiezingen in 2002." Ze constateerde dat Kohl en de CDU 'verschillende belan gen hebben. Dat dient ook tot uitdrukking te komen'. Kohl werkt volgens sommige CDU'ers aan een comeback, nu de verontwaardiging over het schandaal over geheime bank rekeningen en mogelijke cor ruptie is weggeëbd. De affaire kwam eind vorig jaar aan het licht en bracht de CDU aan de rand van de afgrond. De toen malige partijleider Schaüble moest wegens zijn aandeel in het schandaal aftreden. Kohl werd afgezet als erevoorzitter van de CDU. De ex-kanselier moet morgen weer voor de commissie ver schijnen. GPD van onze redactie buitenland LISSABON - Portugese die renbeschermers hebben een flinke nederlaag geleden in hun campagne tegen versoe peling van de regelgeving bij stierenvechten. Ondanks de druk van de stie renvrienden besloot de rege ring de teugels te laten vie ren. Het beest mag weliswaar officieel nog steeds niet wor den afgemaakt, maar een misdaad is dat ook niet meer. Wie wordt betrapt tijdens een 'tourada de morte' krijgt voortaan alleen een boete. Portugese stieren stonden er tot dusver relatief iets beter voor dan hun Spaanse lotge noten. Ze konden meestal de arena levend verlaten. Het drieduizend inwoners tellende dorp Barrancos aan de grens met Spanje heeft de jongste wetswijzmg bewerk stelligd. Tijdens het jaarlijke dorpsfeest bouwen de inwo ners een arena, die officieel voor concerten is bedoeld. In werkelijkheid hebben er ille gale stierengevechten met dodelijke afloop plaats. De 'daders' duiken direct na hun daad onder in de massa. In 1999 wisten honderden agenten niet te voorkomen dat de omstreden 'festivitei ten' doorgang vonden. De socialistische regering heeft de handdoek nu in de ring geworpen. „We kunnen het dorp toch niet door mili tairen laten bezetten?", werpt Lissabon tegen. Het uit 1928 stammende strikte verbod op het doden van de stieren is dan ook van tafel. Hoewel de geldboetes for meel kunnen oplopen tot achthonderdduizend gul den, staat al vast dat Barran cos tijdens het komende dorpsfeest er vanaf komt met een geringe geldstraf, zo liet het ministerie van Binnen landse Zaken weten. Kenners van de 'sport' ver wachten niet dat de Portuge se stieren nu massaal publie kelijk het loodje zullen leg gen. Veel Portugezen vinden de Spaanse variant namelijk barbaars en te bloederig, verzekeren ze. Anderen vin den juist dat de Spaanse me thode 'diervriendelijker' is omdat Portugese stieren veel langer moeten lijden. Portu gese stieren die bovendien op een zaterdag tot bloedens toe worden 'bevochten', moeten ook vaak tot maandag wach ten, omdat dan pas het slachthuis weer de deuren opent. DP A van onze redactie buitenland BRUSSEL - De luchthaven in 1 Zaventem wordt steeds belang rijker in de doorvoer van cocaï ne. Douaniers houden steeds vaker - tot drie keer per week - l drugskoeriers uit Suriname en de Nederlandse Antillen aan. De smokkelaars hebben soms i meer dan een kilo cocaïnebolle- j tjes ingeslikt, voordat zij een I chartervliegtuig naar België ne- i men, Dat bleek gisteren tijdens een proces tegen twee drugskoe riers in Brussel. Ze werden in november 1999 op Zaventem opgepakt. De afgelopen twee maanden zijn er meer smokkelaars ge pakt. Ze vielen de Rijkswacht op omdat ze met hevige maag krampen kampten. Dikwijls moesten ze met spoed geope reerd worden, om een overdosis te voorkomen. Substituut-procureur Desaeg- her zei gisteren dat de smokkel het werk moet zijn van grote drugsorganisaties. De koeriers die de laatste twee maanden zijn opgepakt, verklaarden dat ze op eigen houtje werken, maar dat noemde Desaegher zeer on waarschijnlijk. De hoeveelheid drugsdie de koeriers hadden in geslikt, was vaak te groot om zelf te hebben gekocht. „Boven dien is het slikken van de bolle tjes zeer onaangenaam en duurt het heel lang. Het is dus zeer waarschijnlijk dat het inslikken onder dwang gebeurt." De koe riers slikken meestal een halve txjt 1,2 Hilo cocaïne. De meeste in Zaventem opge pakte smokkelaars zijn Neder landers van Surinaamse en Antilliaanse herkomst. De inge voerde drugs zijn bedoeld voor Nederland. Vaak worden de koeriers op Zaventem opge wacht door andere leden van de drugsbendes die hen naar Ne derland brengen. De Zaventemse connectie is een gevolg van het feit dat de Belgi sche luchthaven sinds enkele ja- ren vaste charterverbindingen met Suriname en de Nederland se Antillen heeft. Die werken vooral in opdracht van Neder landse reisorganisaties. Zo is chartermaatschappij Sobelair dit jaar begonnen met een twee de wekelijkse verbinding tussen Zaventem en Curafao. Amerikaanse opsporingsdien sten brachten gisteren een rap port uit waarin staat dat Euro peanen in de afgelopen tien jaar vijf keer zoveel cocaïne zijn gaan snuiven. De tweehonderd ton geconsumeerde coke is voor zeker negentig procent afkom stig uit Colombia, Afgevaardigden van de Colom biaanse president Pastrana overleggen vrijdag in Madrid met gezanten van de Europese Unie over het verkrijgen van steun om de drugsmaffia aan te pakken en de teelt van cocabla deren te verminderen. Pastrana hoopt op zeker negen honderd miljoen dollar Europe se steun. De president heeft een draaiboek klaarliggen, waar mee hij de guerrillabewegingen in zijn land pacificeert en de ge organiseerde misdaad uitscha kelt. Voor de uitvoering van dit plan is 3,5 miljard dollar nodig. De VS geven 1,3 miljard dollar, die vooral bestaat uit militaire hulp. ANP/Belga MOSKOU - Het Russische leger heeft een avondklok ingesteld in Tsjetsjenië. Tussen negen uur 's avonds en zeven uur 's och tends zal het vuur geopend wor den op ieder voertuig dat zich op straat begeeft. De Russen willen zo de bewe gingsvrijheid van rebellen be perken. De Moskouse politie vreest ook aanslagen van de Tsjetsjenen. GPD BRUSSEL- België wil zijn douane voorzien van moderne scanners om mensenmokkel harder te kunnen aanpakken. Minister Reynders van Financiën pleitte daar gisteren in de Senaat voor. Het is volgens hem onmogelijk alle vrachtwagens op doorreis in België te controleren. Reynders wil wel een systematischer controle met scanners in de grote havens. Hij verkiest mobiele apparatuur omdat mensensmokkelaars stedds andere havens uitkiezen. ANP/Belga BERLIJN - De geplande Duitse belastinghervormingen lij ken te stranden op verzet van de oppositiepartijen CDU/CSU en FDP. Gisteren mislukte een laatste poging van de rood groene coalitie van kanselier Schroder om met de oppositie tot overeenstemming te komen over de herziening. In de Duitse Eerste Kamer, de Bundesrat, heeft de oppositie een meerderheid. Op 14 juli oordeelt de Bundesrat over de plannen. De belastingplannen voorzien in een lastenverlichting om de traag groeiende Duitse economie te stimuleren. RTR/DPA LONDEN - Een Britse gevangene die elektronisch huisarrest had, kon de bewaking ontlopen doordat hij een kunstbeen heeft. Hij bezocht een pub zonder dat bewakers het merkten. Dat meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren. Een elektronische enkelband om het kunstbeen maakte het de autoriteiten mogelijk de gevangene in de gaten te houden, ter wijl hij thuis was. De 38-jarige Tony Higgins deed zijn kunst been echter af en ging naar de pub. Het bedrog werd per toeval ontdekt. Higgins was telefonisch niet bereikbaar, waarna de bewakingsdienst naar zijn huis ging. De autoriteiten hebben het elektronisch huisarrest niet opge heven, maar plaatsten de enkelband om het andere been. AFP DAKAR - Ëen gerechtshof in Senegal heeft gisteren alle aan klachten wegens schending van de mensenrechten tegen de vroegere president van Tsjaad, Hissene Habre, verworpen. Dat gebeurde zonder opgaaf van redenen. Habre's advocaten hadden betoogd dat het hof niet bevoegd is, omdat de misdaden niet in Senegal zijn gepleegd. Het zou de eerste keer zijn geweest dat een voormalig Afri kaans staatshoofd wordt vervolgd op basis van het principe dat gerechtshoven wereldwijd jurisdictie hebben over misda den tegen de menselijkheid Habre leeft sinds 1990 in Senegal. Mensenrechtenorganisa ties hadden aanklachten ingediend bij de Senegalese justitie. Er zouden bewijzen zijn voor 92 politieke moorden, 142 folte ringen en honderd verdwijningen tussen 1982 en 1990 onder het bewind van Habre. AFP/RTR BRUSSEL - Het Hof van Justitie van de Europese Unie heeft Griekenland gisteren veroordeeld tot een dwangsom van twintigduizend euro (44.000 gulden) per dag, wegens het overtreden van de milieuregelgeving van de EU. Het is voor het eerst dat een EU-lidstaat door het hof is beboet. Griekenland moet het bedrag betalen voor elke dag dat het een vuilstortplaats op Kreta niet sluit en opruimt. Het hof ge lastte de sluiting van de vuilstort al in 1992, nadat de Europe se Commissie had gesteld dat het storten van giftig afval een gevaar vormde voor het milieu en de volksgezondheid. Óndanks herhaalde aanmaningen bleef Athene in gebreke. De regering voert als argument aan dat het door protesten van de bevolking geen alternatieve locatie kan vinden. AP doorTheo Haerkens JAKARTA - De Indonesische marine heeft een eerste succes geboekt in haar pogingen om enige greep te krijgen op de on lusten op de Molukse eilanden. Ze onderschepte een schip waarmee jonge moslims onder weg waren om zich in de strijd te mengen. Ook werden honderden vuur wapens ontdekt op schepen die naar de Molukken koersten. Bovendien toonde admiraal Su- marjono gisteren in Noord-Su- lawesi, drieduizend in beslag genomen wapens van moslims op de Molukken. Ondertussen zijn opnieuw zeker tien mensen omgekomen bij botsingen tus sen moslims en christenen in de eilandengroep Zes mensen kwamen om het leven in een buitenwijk van Ambon-Stad. (Advertentie) Nog eens acht mensen raakten gewond en verscheidene gebou wen brandden af. Vier andere doden vielen in Laloda, een stad op Halmahera, waar sinds vori ge week de beperkte staat van beleg geldt. Die geeft de strijd krachten meer bevoegdheden om het geweld in te tomen. De marine heeft haar aanwezig heid in de roerige oostelijke archipel sinds vrijdag flink op gevoerd, aldus commandant Kaihatu van vier marinebases in de Molukken en Papoea. In het zeer uitgestrekte gebied pa trouilleren twaalf grote en acht kleinere schepen. Volgens Kaihatu is het mogelijk het gebied rondom Ambon voor een groot deel af te sluiten. Maar garanties worden niet gegeven. „De zeeën hier worden bevaren met houten schepen en die zie je niet goed op de radar", aldus de commandant. GPD Hypotheekrente vanaf 4,9% fvan onze redactie buitenland WENEN - De Oostenrijkse re gering gaat een referendum houden over de sancties die de andere EU-lidstaten tegen het land hanteren. Dit heeft dc coa litie van extreem-rechts en con servatieven gisteren besloten. In andere EU-lidstaten in te leurgesteld gereageerd op het 'buitengewoon onverstandige' besluit. De Oostenrijkse regering stelt de bevolking in het referendum voor om de besluitvorming over een nieuw EU-verdrag met een veto te blokkeren. Ook op het tijdstip waarop het besluit tot een referendum is genomen is veel kritiek. Vorige week be sloot de EU om een onafhanke lijk 'comité van wijzen' in te stellen dat moet bekijken of het vasthouden aan de sancties ge rechtvaardigd is. „Als Oostenrijk doorgaat met dit initiatief, zal dat de zoek tocht naar een oplossing niet vergemakkelijken", voorspelde de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Michel. België is met Frankrijk een van de fel ste voorstanders van de boycot van Oostenrijk. Nederlandse politici, zowel in Den Haag als in het Europees parlement, reageerden teleur gesteld op het besluit van Wenen. „Buitengewoon onver standig", vindt VVD-Tweede Kamerlid Weisglas. „Dit draagt niet bij tot versoepeling van de sancties", stelt zijn CDA-colle- ga Verhagen. Gevaar Europarlementariërs zien voor al het gevaar opdoemen dat Oostenrijk uit wraak de hervor ming van EU zal blokkeren. „Dit bedreigt de democratie van de Europese Unie en de hervor- mmgen daarvan, vindt WD'er Wiebenga. De volksraadpleging, die niet bindend is voor de bestuurders, wordt gehouden in oktober of november, als de sancties dan nog niet zijn opgeheven. De stemmers krijgen een pakket van zes vragen voorgelegd, dat zij als geheel met ja of nee kun nen beantwoorden. Centraal staat de vraag of Oos tenrijk 'als onderdeel van de ko mende hervorming van het EU- verdrag' een aantal eisen moet stellen met betrekking tot ac ceptatie van coalitie van con servatieven en extreem rechts in Wenen. Het referendum wordt gehouden op initiatief van de extreem-rechtse FPÖ, Jörg Hai der, om wie de Europese rel gro tendeels draait. Haider hoopt met de uitspraak van het Oos tenrijkse volk morele steun te verkrijgen in zijn afwijzing van de EU-sancties. ANP/RTR/DPA FORTIS BANK Fijische militairen besluipen het parlementsgebouw, kort voordat een vuurgevecht met de rebellen uitbreekt. foto Jone Luvenitoga/RTR van onze redactie buitenland SUVA - Het leger van Fiji is gisteren in het parlementsgebouw in gevecht geraakt met rebellen die 27 leden vasthouden van het af gezette kabinet. Volgens de rebellen raak ten daarbijvijf mensen gewond. Rebellenwoordvoerder Nata zei dat het le ger het eerste schot had gelost, kort na de installatie van een geheel uit autochtonen samengestelde interim-regering. Daarbij waren ook de rebellen met hun leider Geor ge Speight aanwezig. Nata verklaarde bo vendien dat aanhangers van Speight in Labasa, op het eiland Vanua Levu, beslag hadden gelegd op wapens uit een kazerne. Legerwoordvoerder Filipo Tarakinikini sprak tegen dat het leger het eerst het vuur had geopend. Hij zei dat de rebellen op een legerpatrouille hadden geschoten die langs het parlementsgebouw was gelopen. Vol gens Tarakinikini was de rust gistermiddag wedergekeerd. Eerder op de dag had de militaire leider van Fiji, Frank Bainimarama, de nieuwe inte rim-regering geïnstalleerd die hij buiten de gijzelnemers om heeft benoemd om Fiji te besturen. Het is de bedoeling over anderhalf jaar nieuwe verkiezingen te houden. Speight verwacht niet dat de nieuwe rege ring lang zal aanblijven. Die regering telt geen leden van de Indiase minderheid, die het merendeel van haar politieke rechten is ontnomen sinds de rebellen op 19 mei het parlement bestormden en premier Chaudhry en 26 leden van diens door In diërs gedomineerde regering in gijzeling namen. Bainimarama zei dat de twee In diërs die voor een post in het kabinet waren benaderd, voor de eer hadden bedankt. De nieuwe premier, bankdirecteur Qarase, zei bij de beëdiging dat hij anoniem met de dood was bedreigd. Hij pleitte voor eenheid en riep de gijzelnemers op de gegijzelden onmiddellijk vrij te laten. Verder beloofde hij op te komen voor de rechten van de autochtone bevolking, maar hij verklaarde tegelijkertijd dat Fiji een multiculturele sa menleving is, waarin geen enkele gemeen schap wordt gediscrimineerd. AP (effectief 5.1%, rentewijzigingen voorbehouden) Eindelijk uw droomhuis gevonden? Dan wilt u natuurlijk zo snel mogelijk weten of het financiëel ook allemaal kan. En welke hypotheekvorm het beste bij u past. Kom daarom snel langs bij Fortis Bank. Deskundig brengen onze adviseurs samen met u uw totale financiële situatie In kaart. Zo komen we samen met u tot de meest geschikte hypotheek, met een zeer aantrekkelijke rente. Bel direct 0900-8174 voor een afspraak of kijk op www.fortisbank.nl. (Advertentie) van onze redactie buitenland SOFIA - De hittegolf die Oost- Europa al dagen teistert, heeft gisteren zeker vier mensenle vens geëist. In diverse landen leidde de hitte tot noodsituaties. Bij tempera turen van 39 tot 42 graden in de schaduw braken veel branden uit en raakten mensen onwel. In Bulgarije stierven volgens een lokaal radiostation zeker vier mensen aan de hoge tempe raturen van boven de 42,5 gra den. Ook Roemenië is zwaar getroffen. Het land kampt even eens met temperaturen van bo ven de 42 graden. Alleen al in de hoofdstad Boekarest werden honderd vijf tig mensen onwel. De brandweer registreerde in het land minstens tien flinke branden. Ook in Bulgarije, Griekenland en Turkije is het zeer warm. De politie in Bulgarije heeft vrachtwagens met een gewicht van meer dan twintig ton verbo den de weg op te gaan. Het asfalt op de wegen is te zacht gewor den. DPA Zonnehoed, eenjarige zomer- bloeier met gele bloemen. 4,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5