Festivals zoeken samenwerking PZC Vervuild slib moet nog dit jaar weg uit Walsoorden Gsm-antenne mag van GS op kerk Boetes voor ongeval en onverzekerd rijden Kinderen bekijken oehoe van dichtbij Expositie toont armoede Roma-zigeuners Sport houdt jeugd van de straat in zomervakantie zeeland z 18 Organisaties willen kennis bundelen en programma's op elkaar afstemmen Loontj ens geeft aan goede doel Nieuwvliet heeft weer muziektent Boete voor overtreden leerplichtwet jk mWi woensdag 5 juli 2000 door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Gedepu teerde Staten hebben geen be zwaren tegen de gsm-antenne op de Petrus en Pauluskerk in Boschkapelle (Vogelwaarde). De bezwaren van de omwonen den van de kerk. die maanden lang felle strijd voerden tegen de plaatsing van de antenne, zelfs tot aan de rechter toe, ver klaren GS ongegrond. Volgens GS past de antenne van telefonie-aanbieder Dutchtone in het Streekplan Zeeland en voldoet de plaats van de antenne aan de normen wat betreft afstand van bedrij ven en woningen. Door omwo nenden van de kerk is zowel bij de gemeente Hontenisse als de provincie bezwaar aangete kend, maar GS leggen deze be zwaren naast zich neer. De be zwaren richten zich vooral op de vrees voor gezondheidsrisi co's door de straling, geluids overlast en waardedaling van de woningen. De omwonenden voeren al sinds augustus 1999 fel strijd tegen de antenne. De antenne werd zonder vergunning ge plaatst, het kerkbestuur had uit financiële redenen toestem ming gegeven, maar had ver zuimd een bouwvergunning aan te vragen. De omwonenden stonden erop dat de gemeente een beslissing zou nemen, maar het college zat erg met de situa tie in zijn maag. De opposanten spanden daarom een gerechte lijke procedure aan tegen de gemeente om het gemeentebe stuur te dwingen een beslissing te nemen. De rechtbank stelde de omwonenden in het gelijk. Het kerkbestuur diende alsnog een bouwvergunning in en de gemeente willigde die in. De omwonenden, die eerder hadden aangegeven de strijd niet te staken, leggen zich toch neer bij de beslissing van GS. „Wettelijk hebben we blijk baar geen poot meer om op te staan", zegt opposant P. van de Bergen. „Ik ben niet meer van plan me te gaan verzetten, het heeft toch geen zin meer." door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De organisa ties van de diverse Zeeuws- Vlaanise festivals zijn van plan hun krachten in de toekomst te bundelen. Helden aan de Schel de, het Internationaal Folklore Festival, de Kunst&Uit Markt en de Stichting Blues Promo tion willen hun kennis op het ge bied van publiciteit en subsidie verstrekking met elkaar gaan delen en de programmering be ter op elkaar afstemmen. „We hebben allemaal met de zelfde bottlenecks te maken", verklaarde J. Sol, voorzitter van het Internationaal Folkore Fes tival tijdens een persconferentie dinsdagmiddag. „Als Helden aan de Schelde bijvoorbeeld een methode heeft om ambtenaren te omzeilen, dan zou ik dat graag willen weten." De organisaties zien verder mo gelijkheden in het gezamenlijk beleggen van persconferenties, het delen van drukkerij kosten voor publicatiemateriaal, of het opzetten van een Zeeuws- Vlaamse culturele agenda mét behoud van de eigen identiteit van de verschillende festivals. In de praktijk komen de bestu ren van de festivals elkaar al dikwijls tegen. Sol: „Het is een klein wereldje, in Zeeuws-Vlaanderen. Ook nu al werken we af en toe samen. Zo treedt de Voodoo Brass Band uit Benin niet alleen op tijdens het Internationaal Folklore Festi val in Sas van Gent, maar ook op het wereldmuziekfestival Hel den aan de Schelde in Terneu- zen." „Stichting C heeft nu een ten toonstelling in de voormalige Nederlands hervormde kerk in MIDDELBURG - Automaten handel Loontjens in Middel burg vierde in april van dit jaar het 80-jarig bestaan. Directeur Alexander Loontjens verdeelde dinsdag de 16.000 gulden die de gasten gaven, over vier goede doelen. Het geld ging naar de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland voor een aantal tafelvoetbal spelen; manege Paardoes in Vlissingen, waar verstandelijk en lichamelijk gehandicapten paardrijden; de muzikanten van Huize Den Berg in Goes en de Zeeuwse Koorschool in Goes. De organisaties kregen elk vier duizend gulden. door Marjolein Reinhoudt TERNEUZEN - Een 48-jarige man uit Fijnaart kreeg dinsdag een geldboete van duizend gul den en vier maanden voorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid opgelegd door de kantonrechter in Terneuzen voor een ongeval dat hij vorig jaar in juni op de N61 bij Terhole veroorzaakte. Het feit dat de vrachtwagen waarin de man reed niet verzekerd was, leverde hem een boete van zeshonderd gulden op. De Fijnaarder was niet op de zitting aanwezig maar ver klaarde eerder dat hij de boot wilde halen en daarom te hard reed. Volgens hem remde een auto voor hem onverwacht waardoor hij eerst in de berm en vervolgens op de verkeerde weghelft terecht kwam. Een ooggetuige verklaarde echter dat er geen auto's voor de vrachtwagen reden. De bestuurder van de vrachtwa gen die door de Fijnaarder werd aangereden, werd gewond en raakte daardoor tijdelijk ar beidsongeschikt. Omdat de vrachtwagen van de verdachte al geruime tijd niet meer verze kerd was, kan de schade niet op hem verhaald worden. Gevaar Het gevaar dat het rijden in een onverzekerde auto voor andere weggebruikers oplevert, was voor de officier van justitie aan leiding voor het eisen van een zware straf tegen een 52-jarige man uit Zuiddorpe die een on verzekerde auto op zijn naam had staan. De man werd al vaker Sas, tegelijk met het Folklore Festival. Bezoekers van het fes tival kunnen makkelijk even binnenwippen. Voor veel men sen ligt de drempel voor kunst- voor dezelfde overtreding ver oordeeld. De eis was een gevan genisstraf van twee weken en zes maanden onvoorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid. De verdachte ver klaarde het rijbewijs nodig te hebben om werk te kunnen vin den. De rechter vond het uit zicht op een baan reden om de rijontzegging voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar op te leggen. Gesloopt Een 31-jarige Hulstenaar werd in maart 1999 aangehouden om dat er een onverzekerde auto op zijn naam stond. Volgens de man was de auto toen al ge sloopt, maar hij kon dat niet be wijzen omdat een vrijwarings- bewijs ontbrak. Ook hij beging al een paar keer eerder dezelfde overtreding. Hij werd veroor deeld tot veertig uur dienstver lening en drie maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, beide voorwaardelijk. Ook een 37-jarige man uit Koe wacht stond gisteren terecht voor het in bezit hebben van een onverzekerde auto. De boete van 480 gulden die de rechter hem oplegde maakte niet veel indruk op hem. Bij het verlaten van de zaal zei hij: „Die verze kering zou me 2.600 gulden heb ben gekost en een auto heb ik toch niet meer nodig. Een 40-jarige Terneuzense kreeg eveneens een geldboete van 480 gulden opgelegd. De vrouw had de verzekeringspre mie te laat betaald. Daardoor was de auto niet verzekerd toen ze in november 1998 staande werd gehouden door de politie. exposities erg hoog. Door acti viteiten te combineren verlagen we de drempel." Ad hoe samenwerking vindt dus allang plaats, maar het is nu tijd voor structureel overleg, zo vin den de Zeeuws-Vlaamse festi valorganisaties. „Dus niet lan ger praten in een café, maar serieuze vergaderingen in een geschikte ruimte. Zo lopen wij alvast voor op de herindeling." Een naam voor het samenwer kingsorgaan heeft de voorzitter ook alvast bedacht. „Culturele Vrijstaat Zeeuws-Vlaanderen", schertste hij. Naar verwachting vindt de eerste bijeenkomst be gin oktober plaats, aan het eind van het festivalseizoen. door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - Het depot met vervuild slib in de haven van Walsoorden moet voor 31 december weg zijn. Zo niet. dan hangt de gemeente Hontenisse een dwangsom van een half mil joen gulden boven het hoofd. De Hontenisser wethouder B. Pau wels is niet te spreken over de starre houding van de provincie. De provincie wil Hontenisse nog één keer respijt geven, en wel tot 31 december Eerder noemde de provincie de definitieve datum van 1 juni, maar de gemeente verzocht toen om uitstel tot 15 juni omdat dan duidelijk zou zijn wat er met de slibberg zou gebeuren. De verwerkingsme thode van het slib die Hontenis se voor ogen had (biologisch rei nigen door Arcadis) is echter afgeschoten omdat hiermee geen succes kan worden gega randeerd. De'provincie gaat nu op haar strepen staan. „Dit is echt de laatste begunsti gingstermijn die we afgeven", zegt C. van Vlaanderen van de directie Ruimte, Milieu en Wa ter van de provincie. „We moe ten de gemeente nu eenmaal de tijd geven de zaak op orde te krijgen, anders kunnen ze ons weer verwijten dat we niet naar alle redelijkheid hebben gehan deld. Met de vakantieperiode voor de deur zal het voor Honte nisse ook niet makkelijk zijn al le benodigde instanties te berei ken, vandaar de termijn tot het eind van het jaar." Na het ver strijken van de datum moet de gemeente 5.000 gulden betalen per dag dat het depot er nog ligt. De dwangsom kan oplopen tot een maximum van een half mil joen gulden. Vergunningen Het depot met vervuild slib uit de Walsoordense haven ligt er al sinds 1987 en zou nog datzelfde jaar worden ontmanteld- Keer op keer vroeg de gemeente ech ter een nieuwe vergunning aan die ook braaf werd verleend door de provincie. De laatste vergunning liep op 5 augustus 1999 af en de provincie was niet van zins opnieuw te gaan ver lengen. De gemeente moest maar met een oplossing komen. Hontenisse heeft altijd gezegd door René van Stee TERNEUZEN - De Stichting Welzijn Terneuzen (SWT) orga niseert evenals vorig jaar in de zomervakantie activiteiten voor jongeren die van een uitda ging houden. Onder de noemer Zomersport 2000 kunnen ze in de wijken Triniteit, Lievenspol- der en Oudelandse Hoeve mee doen met onder meer Tai-Bo, abseilen, tokkelen en een mini- EK voetbaltoernooi. Voor vaar dige bestuurders is er een be hendigheidstest op scooter of brommer. Het project is volgens Cees Lief- ting en Mario Willems, opbouw werkers van SWT, bedoeld om op een positieve manier aan dacht te besteden aan jongeren in de leeftijd van 10 totenmet 18 jaar. Verder worden jongeren gestimuleerd om te gaan spor ten. „Sport is gezond en kan in tegratie en saamhorigheid in de buurt vergroten. Ook hopen we dat de jeugd hierdoor overgaat tot zelf-orgamsatie en haar plekje in de buurt 'herovert'", aldus Liefting. Naast de gemeente Terneuzen, de SWT en vele vrijwilligers te kenen Lifestylecentrum Body- line, Delta Sportcentrum en K2- Himalaya voor de organisatie van Zomersport 2000. Liefting en Willems prijzen de samen werking tussen de betrokken partijen. Ook zijn ze tevreden over de medewerking van de politie en de Woningbouwver eniging. Volgens Liefting lijkt hieromtrent een duidelijke ken tering te zijn ontstaan. „We zijn er nog niet, maar het besef om met z'n allen op een positieve manier met jongeren aan de slag te gaan is aanwezig. In plaats van steeds aandacht te besteden aan negatieve aspecten als hangjongeren en overlast, moe ten we op deze weg verder." Er is inmiddels ook op landelij ke schaal geld vrijgemaakt om een buurtsportwerk-beleid op te zetten. Volgens Willems een uitgelezen kans om aan het jeugdbeleid in Terneuzen een positieve draai te geven en hier voor eveneens een breed draag vlak te creëeren. „Het beleid is nu nog te versnipperd, te veel op de korte termijn gericht en te weinig gespreid over de kern Terneuzen. Momenteel zijn we dan ook met een beleidsplan be zig waarin onder meer structu rele oplossingen voor deze pro- ook van het depot af te willen. Naast het afketsen van de ver; werkingsmethode van Arcadisj heeft de gemeente ook geen toe stemming gekregen het slib tt storten in een slufter bij Rotter] dam. De smurrie is hiervoor tel veel vervuild. De gemeente rest nu mets ai ders dan de hoop op ORTI Zee land te vestigen. Dit verwerj kingsbedrijf in de Westdorp» Dekkerspolder zal de vervuiling uit het slib proberen te 'cent™ fugeren'. Lukt dit niet dan moej de gemeente overgaan tot dj meest dure oplossing: het sk laten afvoeren en verbrand™ Dit kost echter zeker een mili joen. Wethouder Pauwels: ,k vind het flauw dat de provindj ons die dwangsom boven hö hoofd hangt. Dit wijst er nu nie bepaald op dat ze mét ons mee denken om van het slib af te ko men. Dat het weggaat is in iede geval zeker. Het ligt aan de re sultaten die ORTI boekt met ee monster van het slib. Lukt d proef, dan zijn we binnenkor van het depot af. In ieder geva nog vóór 31 december." NIEUWVLIET - Wethouder K Leentfaar van Oostburg open zaterdag 8 juli de gerenoveerd*' muziektent aan de Mettenije- dijk in Nieuwvliet. Hij doet da: om 19.30 uur. De blaasgroejj Nieuwvliet wijdt daarna di kiosk muzikaal in. De muziektent werd in 1955 door de inwoners van Nieuw vliet gebouwd. De eerste steesj werd op 10 maart gelegd does burgemeester J. C.Everaersvar Nieuwvliet en Groede. De in wijding geschiedde door he1 fanfarekorps Nut en Genoegei en Nieuwvliet en de muziekver eniging Excelsior uit Cadzand In de jaren vijftig en zestig wen de muziektent in de zomer maanden regelmatig gebruik voor concerten. In 1964 ging echter het muziekgezelschap te ziele. In de jaren negentig kwani de kiosk in verval. Na een gron dige renovatie kunnen muziek gezelschappen nu weer uitvoe ringen verzorgen. blemen worden uitgewerkt. Een voorbeeld hiervan kan de orga nisatie van wekelijkse activitei ten zijn." Zomersport 2000 begon giste ren met Tai-Bo en Hi-Lo tc Funk op het basketbalplein in de Rozenstraat. Vandaag wordi dit vanaf 18.00 uur herhaald op het basketbalplein in de Die- penbrockstraat. Abseilers er: tokkelaars kunnen vandaag eij op 12 en 27 juli vanaf 19.00 uuii terecht bij de flat op de hoek var' de Iepenlaan en het Wilgen-, plantsoen. Het mini-EK voet baltoernooi is op 26 juli en 2 au gustus vanaf 18.30 uur op hei sportveld van sportpark Oud(| Vaart. Op het parkeerterrein van hetzelfde sportpark is op 21; juli en 4 augustus vanaf 18.30 uur de behendigheidstest vooij scooters en brommers. TERNEUZEN - De ouders van een 7-jarig meisje uit Terneuzen kregen dinsdag door de kanton rechter een boete opgelegd vat 750 gulden, waarvan 500 voor waardelijk. In 1998 namen v hun dochter zonder toestem ming van de leerplichtambte naar al twee weken voor het ein de van het schooljaar mee o| vakantie. De ouders verklaarden eerst dai hun dochter toentertijd ziek was en zelfs onder behandeling van een huisarts is geweest; Toen bleek dat de doktersassis-j tente had verklaard dat er in di? periode geen geneeskundig? zorg was verleend, wijzigden ze hun verklaring. Vanwege de hoge leeftijd van dt ouders van de vader die nog it! Turkije wonen, besloten ze z(j snel mogelijk af te reizen naa' hun familie. Bovendien was he gezin al lange tijd niet meer op vakantie geweest. „Onze doch ter was nog maar net leerplicb tig. Als ze ouder was geweest hadden we haar nooit eerde! van school gehaald", verklaar de de moeder tegenover de rech ter. Het meisje ging zowel vorig jaar als dit jaar gewoon tot he' einde van het schooljaar naar) school. door Nadia Berkelder OOSTKAPELLE - Trots laat een Duits jongetje de krassen op zijn arm zien, die een woes tijnbuizerd daar zojuist heeft achtergelaten. In het Zeeuws Biologisch Museum zijn in juli en augustus wekelijks roofvo gelshows te zien. Het publiek speelt daarbij een belangrijke rol. Voordat de show begint, kun nen bezoekers de vogels van dichtbij bekijken. Valken,bui zerds en uilen laten zich, zit tend op hun stekjes, geduldig bewonderen. Sommige vogels zijn wat onrustig en kunnen niet wachten tot het werk be gint. De valkeniers hebben naast de volwassen vogels ook kuikens meegebracht, om ze vast te laten wennen aan de drukte. In een doos zitten drie pluizige jonge sneeuwuilen te piepen om aandacht. De demonstratie begint met een slechtvalk, de snelste vo gel die de valkeniers bij zich hebben. In duikvlucht haalt hij tweehonderd kilometer per uur. Aan zijn staart zit een zen der bevestigd, zodat de eige naar hem terug kan vinden als de valk de weg kwijtraakt. Valken worden tijdens shows gevlogen met een loer, een bal aan een lange draad waar wat eten opzit. Zodra de valk los is, draait hij een rondje rond kas teel Westhove en neemt ver volgens plaats op de windwij zer van de toren. Net als het lijkt dat de vogel het er eens lekker van gaat nemen, draait de valkenier de loer rond en blaast hij op een fluitje. De valk vliegt in cirkels en scheert Het publiek speelt een belangrijke rol bij de roofvogelshows in het Zeeuws Biologisch Museum. foto Ruben Oreel over de hoofden van het jiu- bliek heen. Met ingetrokken vleugels duikt hij een paar keer op de loer, die de valke nier telkens snel wegdraait. Uiteindelijk laat hij de valk de loer pakken en is het de beurt aan een andere vogel. Voor de demonstratie met de oehoe zijn kinderen uit het pu bliek nodig. Ze krijgen een grote leren handschoen aan en mogen de vogel opvangen. De oehoe is snel afgeleid: als er een tractor langskomt, draait ze haar kop en reageert niet meer op het signaal van de val kenier. Na twee keer fluiten is ze weer bij de les. De buizerds en de kerkuilen vliegen op tien centimeter bo ven het publiek, dat het toch niet helemaal vertrouwt en in elkaar duikt als de beesten overzweven. Een meisje barst van schrik in tranen uit als het dier met zijn tenen in haar haar blijft haken. Zelfs dan blijft de buizerd kalm en laat zich door de valkenier op zijn handschoen zetten. Voor de demonstratie met de roodstaartbuizerd mogen kin deren met een kunstprooi aan een touwtje kijken wie er har der kan. zij te voet, of de bui zerd in de lucht. De vogel wint. Alle kinderen die meedoen aan de demonstratie mogen na af loop een veer van één van de vogels uitzoeken en krijgen een hulpvalkeniersdiploma. Christophe Vander Eecken en Petra Cosemans brengen de leefomstandigheden van een zigeunergemeenschap in Slowakije in beeld. foto Christophe Vander Eecken door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Schamele krotten, amper elektriciteit of water en bijna honderd procent werkloosheid. Zo ro mantisch als het zigeunerleven soms lijkt, zo hard is de realiteit. De Vlaamse fotografen Christophe Vander Eecken en Petra Cosemans brachten de erbarmelij ke leefomstandigheden van een Roma- zigeunergemeenschap in Slowakije op indringende wijze in beeld. Hun exposi tie is binnenkort te zien in Sas van Gent. De foto's tonen getuigenissen van de ge laten hopeloosheid, de honger naar be terschap, maar ook de verwarmende gastvrijheid. Ze vertellen over de schrij nende leefsituatie van de Roma-zigeu- ners in Hermano veeeen dorp zoals er ve le in Slowakije bestaan. Zestig families leven in 45 barakken. De enige water voorziening is een pomp aan de overkant van de weg. Het water van de rivier is vervuild met afval en uitwerpselen. De foto's tonen het schrille contrast tus sen de armetierige hutjes en de luxueuze, witgeverfde huizen, slechts enkele me ters van de Roma-gemeenschap verwij derd. Het is tekenend voor de uitzicht loosheid van de Slowaakse Roma voor de toekomst. De karige uitkering krimpt ie der jaar verder in en velen proberen met zelfgemaakte spulletjes wat extra's te verdienen. Anderen vluchten in de drank of de prostitutie. Festival Stichting C - nog steeds in oprichting - nam het ini tiatief voor deze exposi tie .die gedeeltelijk samenvalt met het Interna tionaal Folklore Festival in Sas van Gent. Het is het tweede initiatief van de stichting, die beoogt een platform te vor men voor moderne kunst in Zeeuws- Vlaanderen. Stichting C heeft - indien deze fototentoonstelling een succes blijkt - voor volgend jaar het plan opge vat om een fotograaf de wijde wereld in te sturen met de opdracht foto's te maken die passen bij het thema van het Sasse folklorefestival. De officiële opening van Hermanovce, een Roma dorp, op vrijdag 7 juli om 19.45 uur in de voormalige Nederlands her vormde kerk aan de Oostkade in Sas van Gent. zal worden opgeluisterd door het zigeunerorkest Gipsy Wolves. De ten toonstelling is daarna te zien op 14 en 21 juli van 19.30 tot 22.00 uur, op 15,16, 22 en 23 juli van 14.00 tot 17.00 uur. ■■ine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 48