Provincie begint iaan herindeling Voetballers voeren actie voor doeltjes Extra raden over bestuurlijke toekomst Kunstwerk vindt plek op straat zeeland Overleg met zeven Z-Vlaamse gemeenten Naam nieuwe burgemeester Axel snel bekend Forse boete voor snelheidsduivel Politie ontmantelt hennepkwekerij Werkstraf voor mishandeling De Zeeuwse Molen maakt fotoboek Gift voor Vereniging Croatia Rechter bestraft diefstal en heling Zeeuwse dag Pannenschuur Dode zeehond spoelt aan in natuurgebied Voorland Amnesty Wandelen door Hulst Rechter verwerpt beroep tegen pelsdierenfokkerij js-ÖÖSC ón/zt cc ooiïc 4 ■irocn. inzage gelegd omdat die rap porten niets zeggen over de mi lieugevolgen van het bedrijf. Voor stankhinder hoeft niet te worden gevreesd, omdat het dichtstbijgelegen huis zich op zo'n 130 meter afstand bevindt. Het bezwaar over de land schapsaantasting hoort thuis in een procedure over ruimtelijke ordening en niet in de vergun ningprocedure, aldus de Raad van State. De vergunningvoor schriften zijn toereikend om on gedierte te voorkomen, stelt het rechtscollege verder. (Advertentie) Verkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN ADVOCATEN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambier Telinfo tel. 0118-637488 woensdag 5 juli 2000 1 door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland gaat komend najaar het open overleg aan met de zeven B en W-colleges van Zeeuws-Vlaanderen over de be stuurlijke herindeling van de regio. Dinsdag maakte gedepu teerde A. Poppelaars (CDA. be stuurlijke organisatie) bekend dat GS streven naar de creatie van drie gemeenten in plaats van de huidige zeven. Speer punt van de provincie is te ko men tot één integrale gemeente in de Kanaalzone bestaande uit Terneuzen, Axel en Sas van Gent om zo de economische slagkracht in Midden-Zeeuws- Vlaanderen te vergroten. Voor de beslissing van GS om een start te maken met de herin delingsprocedure bestaan volgens Poppelaars gegronde redenen. Zo onderschrijft de ge deputeerde de bevindingen van de Stuurgroep Krachtige Ge meenten, die het afgelopen jaar grondig onderzoek heeft ge daan naar de wenselijkheid van een bestuurlijke opschaling in Zeeuws-Vlaanderen. Uit een door de stuurgroep opgestelde regiofoto blijkt onder meer dat de samenwerking tussen de ze ven gemeenten beneden peil is. Poppelaars zegt zelf ook tot die conclusie gekomen te zijn na ge sproken te hebben met alle col leges van B en W in Zeeuws- Vlaanderen. Het onderzoek van de stuurgroep vormde tevens de basis voor een advies gan minis ter K. de Vries van Binnenland se Zaken voor het opstarten van een procedure tot herindeling. Vooralsnog heeft noch de minis ter, noch het kabinetsberaad een standpunt ingenomen. Dat van onze regioredactie i TERNEUZEN - De gemeente raden van Terneuzen, Axel, Sas van Gent en Hontenisse beleg gen morgen extra raadsverga deringen over de aanstaande gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen. De extra raden in Terneuzen en Axel beginnen om 13.00 uur. In Sas van Gent komt de raad om 16.00 uur bijeen. Het raads voorstel dat wordt behandeld zou voor alle drie de vergaderin gen identiek zijn en gaan over een vrijwillige samenvoeging. Hoewel Provinciale Staten in september nog moeten instem men met het dinsdag gepresen teerde voorstel van Gedepu teerde Staten voor grotere gemeenten in Zeeuws-Vlaande ren, willen de gemeenteraden van Terneuzen, Sas van Gent en Axel zelf het initiatief nemen en het samengaan van de drie Ka naalzone-gemeenten nu al be vorderen. Volgens J. Lonink, burgemeester van Sas van Gent en waarnemer in Axel, kan het raadsvoorstel dat deze week wordt behandeld in de drie Ka naalgemeentes verregaande consequenties hebben voor het verdere verloop van de herinde lingsprocedure. Inhoudelijk wil hij echter geen mededelingen doen. Lonink:Wacht het voor stel maar af. Het komt er op neer dat wij als gemeenten vinder" dat we niet de speelbal moeten worden van bepaalde afwegin gen in Middelburg of Den Haag, en hoe je als Kanaalzone moet omgaan met het rapport Krach tige Gemeenten." Ook de ge meenteraad van Hontenisse komt donderdagavond bijeen 'om de herindeling, waar zij mordicus tegen is, te bespreken. Het Hontenisser college houdt de vergadering achter gesloten deuren om in alle rust de verder te volgen strategie te bepalen. GS nu wel met een voorstel tot open overleg komen, heeft te maken met het aanstaande poli tieke zomerreces in Den Haag en Middelburg. „Wij hadden de gemeenten beloofd voor de va kantie met een standpunt te ko men om daarmee onzekerheid over de toekomst weg te ne men", zegt Poppelaars daar over. „De discussie over het al dan niet herindelen van Zeeuws-Vlaanderen duurt nu al zeven a acht jaar en heeft een verlammende werking op amb tenaren èn bestuurders. Dat moet afgelopen zijn." Hoofdlijnen Voor Middelburg staan de hoofdlijnen voor de nieuwe structuur van de regio vast: er moeten drie gemeenten komen met een integrale Kanaalzone. Alleen over de invulling van de gemeentegrenzen komt uitge breid overleg. Zo is het maai" de vraag of de huidige gemeente Axel in zijn geheel bij de Ka naalzone gevoegd wordt, of dat de dorpen Koewacht en Zuid- dorpe bij het Oosten (Hulst- Hontenisse) gaan horen. Ook voor Biervliet wordt dezelfde vraag opgeworpen: blijft de kern georiënteerd op Terneu zen, of gaat het dorp over een paar jaar bij de gemeente Oost- burg-Sluis-Aardenburg horen? Poppelaars hoopt over de grens kwesties uitsluitsel te krijgen door gesprekken met gemeente bestuurders en eventueel met de dorpsbewoners zelf. Wat de duur van de herinde lingsprocedure betreft, voorziet het provinciebestuur een traject dat minimaal 2,5 en maximaal 3,5 jaar gaat duren. De herinde ling zou dan plaatsvinden op 1 januari 2003 of 2004. De ge meenteraadsverkiezingen in Zeeuws-Vlaanderen, normaal gesproken voorzien voor 2002, schuiven één of twee jaar door. Het fanatiekste verzet kunnen GS verwachten uit de gemeente Sluis-Aardenburg. Maandag werd in Sluis aangekondigd dat er alles aan gedaan zal worden om een samenvoeging met Oost burg te voorkomen. AXEL - Gedeputeerde A. Poppelaars venvacht dat het ministerie van Binnenlandse Zaken vrijdag bekend maakt wie de nieuwe burgemeester van Axel wordt. Zowel Den Haag als Middelburg zag in de ophanden zijnde herindeling van Zeeuws-Vlaanderen geen reden om de benoeming op te schorten of zelfs te staken. De voordrachtslijst van de Axelse vertrouwenscommis- sie is ruim een maand geleden naar minister K de Vries ge stuurd. Criticasters vinden het geld verspilling dat er nu nog een burgemeester zou aantreden bij een gemeente die binnen drie tot vier jaar gedoemd is te verdwijnen. De gemeenschap van Axel zou daarbij opdraai en voor het wachtgeld van een passant. Volgens Poppelaars is die wachtgelddiscussie ech ter niet ter zake omdat de wachtgeldverplichtingen voor zittende burgemeesters ten laste komen van de rijks overheid en de inwoners van de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten hieraan niet moeten bij dragen. TERNEUZEN - Een 30-jarige man uit Cadzand kreeg dins dag van de kantonrechter in Terneuzen een boete van 1.120 gulden voor een ernstige snelheidsovertreding met de auto van zijn toenmalige 23-jarige vriendin in juli vorig jaar nabij Oostburg. Daarnaast mag hij vier maanden niet autorijden. Met een boete van 250 gulden wees de rechter de 23-jarige Oostburgse op haar verantwoordelijkheden als kenteken houdster. De auto werd geflitst toen hij met een snelheid van 139 kilometer per uur over de N58 raasde, waar een maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt. De vrouw be wees met een computeruitdraai van haar werkgever dat zij op dat moment aan het werk was. CLINGE - De Hulsterse politie heeft dinsdagochtend bij een inval in een woning aan de Sterredreef in Clinge apparatuur voor de kweek van hennep aangetroffen. Ook werden restan ten van hennepplanten gevonden. De politie had al langer het vermoeden dat in de woning een hennepkwekerij was geves tigd. De bewoner van het pand werd aangehouden en meege nomen naar het bureau voor verhoor. Hij is inmiddels weer op vrije voeten in afwachting van zijn berechting. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Tholen is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot dertig uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De Tholenaar had zijn ex- vrouw 25 mei vorig jaar in zijn woning ernstig mishandeld. Officier van justitie A. S. Flikweert meende dat er bij mishan delingen in de relatiesfeer niet gauw aangifte wordt gedaan. „Het is geweld achter de voordeur, dat vaker voorkomt." THOLEN - Vereniging De Zeeuwse Molen uit Tholen gaat ter ere van het 25-jarig jubileum dat dit jaar gevierd wordt, een fotoboek uitbrengen In De Zeeuwse Molens gefotografeerd worden ongeveer 400 foto's opgenomen. Het oudste beeldma teriaal waarover de vereniging beschikt, stamt uit 1850. De provincie subsidieert het project met 2.500 gulden. De Zeeuwse Molen had om 11.550 gulden gevx-aagd. Voor het res terende bedrag is de vereniging nog op zoek naar andere spon sors. Wanneer het boek uitkomt, is nog niet bekend. VLISSINGEN - De Vereniging Croatia in Vlissingen heeft tienduizend gulden gekregen van het Juliana Welzijn Fonds. Het geld is bedoeld voor de inrichting van de ontmoetings ruimte van de vereniging. Het fonds geeft geld aan jongeren, aan mensen die zelfstandig oud willen worden, aan buurtbe woners die zich inzetten voor een leefbare buurt, aan dak- en thuislozen en aan uitkeringsgerechtigden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 42-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad wegens dief stal en heling conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Zijn 40-jarige zuster kreeg dezelfde straf opgelegd. De verdachten hadden 23 februari dit jaar een fl.es wodka bij de Konmar in Middelburg gestolen. Na onderzoekstuitte de politie op nog een aantal goederen die ze in hun bezit hadden. De prijsjes zaten er nog aan. Een mes- senblok en een strijkijzer bleken van diefstal afkomstig te zijnBlokker had hiervan aangifte gedaan bij de politie. Broer en zus zeiden voortaan op te passen om spullen te kopen die gestolen zijn. NIEUWVLIET - Recrea tiecentrum Pannen- schuur in Nieuwvliet-bad houdt donderdag 13 juli een Zeeuwse dag op het park. Tussen 10 en 14 uur kun nen mensen met een huif kar meerijden en vanaf 16 uur gaat de Zeeuwse dag echt van start met demon straties van Axelse kle derdracht. De Aarden- burgse Volksdansgroep verzorgt tussendoor ver schillende dansen in kle derdracht, waarbij het publiek wordt uitgeno digd om mee te doen. Daarnaast worden de monstraties gegeven van onder meer kantklossen en houtsnijwerk. Het Vlaemsch Erfgoed biedt deze dag verschillende Zeeuwse producten aan. Er staan meerdere stands opgesteld, waar naast ho ning van een imker, bab belaars en de beruchte nieuwjaarswafeltjes wor den verkocht. De kinderen worden ver maakt met een Zeeuws spelencircuit. door Rene van Stee BRESKENS - Tér hoogte van het tussen Breskens en Hoofd plaat liggende buurtschap Nummer Eén is in natuurgebied Het Voorland een dode zeehond aangespoeld. Het omstreeks ne gentig centimeter grote en vijf tien kilo zware dier had zware verwondingen aan de voorzijde van zijn kop. W. van Damme, opzichter van waterschap Zeeuws-Vlaande ren in het betreffende gebied, vermoedt dat de zeehond is ge raakt door een scheepsschroef Volgens Van Damme is een der gelijk incident veelal de doods oorzaak onder zeehonden. Het ongeveer één jaar oude dier was waarschijnlijk al twee tot drie dagen dood en vanwege springtij aangespoeld bij Nol TERNEUZEN - De maandelijk se schrijf avonden van Amnesty Oost-Zeeuws-Vlaanderen in Axel, Hoek, Kloosterzande en Terneuzen gaan in verband met de zomervakantie niet door. In Hulst wordt op maandag 17 juli wel een schrijf avond gehouden. In de maand augustus wordt er alleen in Hoek geschreven. In de overige plaatsen begint het sei zoen weer op maandag 18 sep tember. Calon, een uitsteeksel aan de glooiing van de zeedij k waar va ker zeehonden worden gesigna leerd. De zeehond is overgebracht naar een opslagdepót van het waterschap in de buurt van Nummer Eén. Het kadaver wordt vandaag opgehaald door een destructiebedrijf dat voor de verdere verwerking zorg draagt. HULST- De VVV-Hulst houdt op zes donderdagen in juli en augustus stads wandelingen in Hulst. Onder leiding van een gids worden onder meer de St. Willibrordusbasiliek, de stadspoorten en het stad huis bezocht. De wande lingen duren ongeveer twee uur en starten bij het VW-kantoor aan de Gro te Markt in Hulst. De eer ste rondleiding is op don derdag 13 juli om 15 uur, daarna zijn er nog wande lingen op 20 juli om 19 uur, 27 juli om 15 uur, 3 augustus om 19 uur, 10 augustus om 15 uur en 17 augustus om 19 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN (Advertentie) Goblet jonge graanjenever Een zachte en zuivere jenever, gedestilleerd uit de beste granen. KOJJMar door Arjan Schuiling l' DEN HAAG - De Vereniging in Milieu-Offensief (VMO) is er niet in geslaagd de nieuwe ver- gunning van een pelsdierenfok- 8 kerij in de gemeente Hontenisse onderuit te halen. In de vergun- 8"f ning wordt toestemming gege ven voor het houden van 3.000 'n fokteven. De afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft het be roep van de vereniging tegen de vergunning verworpen. VMO stelde in het beroep onder meer dat de vergunning onbe- voegd zou zijn verleend, dat de te aanvraag onvolledig is en dat er in ten onrechte geen bedrijfscon- 1_| trolerapporten ter inzage zijn gelegd. Bovendien vreest de milieuvereniging voor stank- hinder, aantasting van het land schap en ongedierte. Alle bezwaren worden stuk voor stuk door de Raad van State weerlegt. Zo is de vergunning bevoegd verleend door B en W j van Hontenisse, is de aanvraag :.n| volledig en zijn de bedrijfscon- h trolerapporten terecht niet ter Wethouder J. Baart bekijkt het kunstwerk van Eline Ouwendijk aan de Axelsestraat in Terneuzen. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - „Hé Jo, is hij gezonken?", roept een voorbij ganger plagerig naar wethou der Baart (cultuur). Die inspec teert net het kunstwerk dat de Antwerpse kunstenaar Eline Ouwendijk ontwierp. Het con cept heeft de vorm van een vis sersbootje, dat uit de straat om hoog komt. Dinsdag is het geplaatst aan de Axelsestraat in Terneuzen, ter hoogte van de Leeuwenlaan. Eline Ouwendijk liet zich inspi reren door de geschiedenis van Terneuzen Toen in de zestiende eeuw de Oude Vaart als belang rijkste doorvoerroute van Ter neuzen naar Axel aan belang inboette, verloor ook de Axelse straat als hoofdverbinding tus sen beide steden aan betekenis. Om het verleden weer tot leven te roepen, ontwierp Ouwendijk een fragiel en speels concept van eenzeilboot. Alleen het zeil (vier meter hoog) en de boeg van het bootje zijn afgebeeld, waardoor het lijkt alsof het uit de grond omhoog komt. In de doorzichti ge zeilconstructie hangen fui ken, waarin bronskleurige vis sen zitten. Doordat het ontwerp asymmetrisch is, biedt het van verschillende kanten een ander uiterlijk. Nostalgie Wethouder Baart vertelt dat het werk van Ouwendijk behoort tot de kunstobjecten die in de toekomst de openbare ruimte van Terneuzen zullen sieren. Zo is vorige week langs de Schelde- boulevard een beeldenrij offici eel onthult en komen er ook kunstwerken op de verschillen de rotondes in de wijk Othene. Over het product van Ouwen dijk is Baart goed te spreken. „Het is heel apart en het heeft iets met Terneuzen", aldus Baart die daarbij wijst op de boot en de visserij. „Natuurlijk is die sector de laatste jaren in onze stad veel kleinschaliger geworden, maar op deze manier blazen we de verwevenheid met de visserij weer nieuw leven in. Het is voor een deel nostalgie", zegt Baart. De blauwe kleur van de 'vissersboot' komt volgens de wethouder mooi overeen met de blauwe bekapping van de lan taarnpalen aan de Axelsestraat. „Zo worden kunstwerk en om geving één geheel." Het kunst werk heeft 25.000 gulden ge kost. Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door René van Stee TERNEUZEN - Jeugdvoetbal lers uit de Oranjebuurt in Ter neuzen willen graag doeltjes geplaatst zien op het grasveld van de Prins Willem van Oran je-school in hun wijk. Om hun wens kracht bij te zetten, haal den Sean Verhage (10) en Mi- cha de Boever (11) gistermid dag handtekeningen op in hun buurt. „De doeltjes willen we al heel lang en de meneer die hier al tijd het gras maait zei maan dag dat het zou helpen als we een handtekeningenactie zou den beginnen. En dat hebben we dus gedaan, ook voor alle andere kinderen uit de buurt", verklaart Micha de spontane actie. Hondenpoep Beide jongens verzamelden 118 steunbetuigingen die ze overhandigden aan wethouder J. Baart, toevalligerwijs een buurtgenoot van de twee voet balfanaten. In de stromende regen hield Sean eveneens een vurig plei dooi om bordjes te plaatsen die hondenbezitters er op wijzen dat ze him hond niet op 'hun' veld mogen uitlaten. „Het veld ligt vol hondenpoep en dat is niet zo fijn als je hier voetbalt", aldus Sean. Sallaint detail was de een drachtige samenwerking tus sen leden van de twee voetbal vereniging die Terneuzen rijk is. Sean is namelijk lid van VV Terneuzen, terwijl Micha de kleuren van W Terneuzense Boys verdedigt. Wethouder Baart sprak van een sympa thieke actie en prees de betrok kenheid van beide jongens. „Ik zie die kinderen altijd bezig. Soms zijn het er wel dertig te gelijk en daar geniet ik dan echt van. En hoewel er momenteel rui mer wordt gedacht over het creëeren van mogelijkheden voor de jeugd, kan ik nu nog niets beloven. Wel mag duide lijk zijn dat ik de actie onder de aandacht breng van het colle ge", aldus Baart. Micha de Boever (links) en Sean Verhage overhandigen de 118 handtekeningen aan wethouder J. Baart. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47