Politie hekelt collega's België iff Vergoeding voor alle overlevenden shoah PZC Kok doet woede tv-ploeg af als Italiaans temperament China belooft samenwerking bij aanpak mensensmokkel Verpakking verraadt besmetting voedsel Fiscus zit fout met aanslag bewoner verzorgingshuis binnenland 3 4genten te agressief bij Euro 2000 Akkoord over hoger tarief voor huisarts Onvrede onder monteurs over onderhoud bij KLM Dansk Feriehus Bookingburo Legionella Intratuin aangetoond Artsen alerter bij sterfte kind Aaltjes bestrijden aardakkerslak Vrouwen besmet in operatiekamer Natuurgebied Biesbos groter Slö'n MVUWL /Kx/t niJZswuxruL MicoAju&ri, woensdag 5 juli 2000 foor Hans Leber AMSTERDAM - De Nederland se en Belgische politie kunnen snaar beter niet meer samen- ijverken. Volgens voorzitter H. ,yan Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) slaan de Bel gen te snel en is de politieorga nisatie bij de zuiderburen niet democratisch genoeg. Zijn Vlaamse ambtgenoot J. Schon keren windt zich er niet over op: ..,Een voorbarige, zware conclu sie van de collega." i/an Duijns kritiek op de Belgi sche politie verpest enigszins de ïuforische sfeer onder de orga nisatoren. De samenwerking Verliep zo goed dat, alleen of sa men met België, er kan worden uitgekeken naar nog grotere ijitdagingen, zo oordeelden zij. Slee, vindt de vakbondsman. ,Het repressief optreden van de 'Belgische politie is niet meer iran deze tijd. Tijdens het toer nooi moesten Nederlandse dienders die in België werkten, ftiun collega's daar van hard in grijpen weerhouden. jVan Duijn wil een signaal afge ven dat de Belgen het politie werk anders moeten aanpak ken. „Als je blijft samenwerken Verandert er niets. Een ouder Echtpaar zonder paspoort werd (gearresteerd, net als een vader (jilie met zijn zoon uit een trein ,kwam stappen. Supporters die sen feest maakten, werden als hooligan aangepakt, al spron gen ze alleen maar in een fon tein. Wij in Nederland denken: dan word je toch lekker nat, als fje dat zo graag wilt?" Verordonneerd rtn zijn Brusselse kantoor blijft Schonkeren namens de zesdui zend leden van het Vrij Syndi caat voor het Openbare Ambt KVSOA), afdeling politie, rustig onder de harde kritiek. „Wie ,hier niet is geweest, en niet de 'lokale omstandigheden kent, 'moet niet zo hard kritiek spuien Mijn collega Van Duijn had moeten weten dat het optreden, van de politie is verordonneerd door de burgemeesters. Als die ZEIST - Huisartsen en zorgver zekeraars zijn het eens gewor den overeen hoger tarief voor de zorg aan ziekenfondsverzeker den. )Een huisarts krijgt ƒ18 per jaar per ziekenfondsverzekerde meer, bovenop de huidige som '(bijna 140). Met dat extra geld kunnen drie huisartsen geza menlijk één praktijkverpleeg- kundige aanstellen voor pak- Jweg 133.000 per jaar. |De Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) en de koepelor ganisatie Zorgverzekeraars Ne derland (ZN) gaan het hogere ■tarief samen aanvragen bij het College Tarieven Gezondheids zorg (CTG). Dat hebben beide partijen gisteren bekendge maakt. Een praktijk verpleegkundige moet de werkdruk van de huis artsen verlichten. Het is de be doeling dat deze functionaris op hbo-niveau allerlei bijkomende taken van de huisarts over neemt, zoals de begeleiding van chronisch zieken. De LHV, ZN en minister Borst hadden vorig jaar zomer de praktijkondersteuning al vast gelegd in de meerjarenafspra ken. Alleen de financiering was nog niet rond. ANP zeggen 'tolerantie nul', dan voert de politie dat uit. Zo hoort het." Volgens Schonkeren focust Van Duijn te veel op enkele inciden ten. „Onze politie was ook ge traind in de, noem het maar, vriendelijker bejegening. Maar wij hadden de hooligans uit En geland hier de hele tijd, jullie in Nederland maar één dag. Dat scheelt." Ze zullen in Brussel niet gauw weer gas in een café spuiten en iedereen arresteren. „Dat was zeer ongelukkig, daar hebben we wel een les uit ge leerd. We cloen hier ook aan zelf kritiek." Maar wordt de vakbondsman niet kwaad over de kritiek uit Nederland? „Ach welnee, dat zijn we hier wel gewend. Jullie komen graag kritisch uit de hoek. Maar ik woon vlak bij de grens en als ik zie hoeveel res pect de Nederlandse burger nog voor jullie politie heeft, tsja.. dan mag dat wel een stukje meer zijn. Zoals bij ons. Zonder dat je direct een boeman moet zijn, hoor. Dat is niet nodig. Ook Bel gië heeft de politie die het ver dient." Moeite Schonkeren wil blijven samen werken. „Dan kunnen we van jullie politie leren en misschien leren zij ook nog iets van ons. Bij jullie moet niet het beeld ont staan dat de Belgische politie graag slaat. Daar heb ik grote moeite mee. Maar we zullen meer en meer naar een Europese politie gaan. Met de opstelling van collega Van Duijn dat we niet meer moeten samenwer ken, komen we er niet." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Als zondag in De Kuip door de politie fouten zijn gemaakt, dan is dat te be treuren. Maar de reactie van uit Italië moet niet zo opge wonden zijn, dat daardoor het zicht op wat werkelijk ge beurd is, wordt bemoeilijkt. Zo reageerde premier Kok gisteren op de rel die is ont staan over de behandeling door de politie van een groep Italiaanse journalisten en ge handicapte voetbalsuppor ters, zondagavond in Rotter dam voor de finale van Euro 2000. Kok zei dat precies uitgezocht moet worden wat er is gebeurd en dat alle feiten boven tafel moeten komen. Hij zei wel te hopen dat de betrekkingen tussen Nederland en Italië hierdoor niet worden ver stoord. Maar de diplomatieke rel werd gisteren alleen maar groter. De Italianen zijn boos over de behandeling van hun ambassadeurinDenHaag.De Nederlandse ambassadeur in Rome, Kroner, is bij het minis terie van Buitenlandse Zaken op het matje geroepen. Directeur J. van Merwijk van stadion De Kuip gooide giste ren olie op het vuur. Volgens hem hebben de Italiaanse journalisten hun behandeling geheel aan zichzelf te wijten. „Zij gedroegen zich als slechte gasten." Volgens hem is de Italiaanse tv-ploeg netjes gevraagd om het naar hun plaats dragen van een groep gehandicapten niet te filmen en afstand te houden. Toen dat niet gebeur de, zou volgens Van Merwijk een journalist zijn onvrede hebben afgereageerd met een kopstoot richting één van de stewards. Die opmerkingen zorgden voor woede bij Ignatio Scar- dina, chef voetbal bij RAI-tv. „Hoe durft die man. Wat een leugens." Volgens de chef voetbal, die zondag ook klap pen opliep, werden hij en zijn mensen 'gewoon te grazen ge nomen'. „Eerst door die ste wards, en vervolgens door de politie." Volgens hem werden de gehandicapten 'als zand zakken versjouwd'. „Het was een onwaardig tafereel. Na tuurlijk wil je zoiets als jour nalist filmen." Volgens Scardina staan alle gebeurtenissen op door de Ne derlandse justitie in beslag genomen banden. Dat invali den de RAI-ploeg hebben ver zocht niet te filmen wuift hij weg. „Ze herkenden ons, vroegen om hulp, wilden juist dat het gefilmd werd." Die le zing wordt bevestigd door Unitalsi, de organisatie die de trip heeft georganiseerd. Voorzitter Fontaine van het Europees Parlement laat deze week nog een onderzoek uit voeren naar het optreden van de politie tijdens de voetbalfi nale. Italiaanse Europarle mentariërs eisten een spoed debat over de rel. GPD/ANP Premier Kok spreekt zijn Chinese collega Zhu Rongji (tweede van links) toe tijdens het regeringsdiner, gisteravond in de Ridderzaal. Tussen hen in staat de tolk. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De criminele bendes die migranten China uit smokkelen kunnen alleen worden aangepakt als re geringen hun krachten bundelen. Dat heeft de Chinese premier Zhu Rongji gisteren gezegd na een ontmoeting met premier Kok. Zhu maakt een rondreis langs zes Europese landen om steun te verwerven voor de toetreding van China tot de Wereldhandelsorganisatie en om de handelsbestrek- kingen te verbeteren. Hij zei dat hij niet met Kok had ge sproken over de dood van 58 Chinezen in juni in een luchtdichte koelwagen tijdens de overtocht van Rotter dam naar Dover. Kok zei te hopen dat China en Europa hun inspannin gen vergroten om een einde te maken aan de smokkelp- raktijken. Het hoofd van de Amerikaanse Immigratie- en Natura lisatiedienst, Meissner, pleitte maandag bij een bezoek aan Peking ook voor meer internationale samenwer king bij de bestrijding van mensensmokkel. AP door Louis Burgers DEN HAAG - Alle joodse over levenden van de Tweede We reldoorlog kunnen rekenen op een vergoeding. Dat geldt voor Nederlandse joden en voor niet- Nederlanders die als vluchte ling voor of tijdens de oorlog naar Nederland kwamen. Ieder van hen komt in aanmer king voor een deel van de 664 miljoen gulden, waarover het door Richard Mooijman AMSTELVEEN - Bij de Techni sche Dienst van de KLM is on rust ontstaan over een oproep van het management om geen nodeloos onderhoud op vlieg tuigen te plegen. Volgens KLM- woordvoerder Y. Eddini worden de noodzakelijke reparaties echter altijd uitgevoerd en is de veiligheid op geen enkele ma nier in het geding. Op de werkvloer zijn regelmatig conflicten over onderhoudsza- ken, zegt advocaat P. de Vos na mens de Nederlandse Vereni ging van Luchtvaarttechnici. ,,De veiligheid is niet direct in gevaar, maar de technici zijn bang dat het onderhoud minder wordt." In een brief aan het personeel stelt één van de KLM-managers dat onderhoud niet is bedoeld om defecten te vinden. Volgens Eddini is de brief in nogal onge lukkige bewoordingen gesteld. .Bedoeld is aan te geven dat me dewerkers bij onderhoudsbeur ten niet zelf dingen gaan repare ren zoals een kras op het plafond of een loshangende sticker." Volgens Eddini kosten die repa raties tijd en gaat het daarbij om niet-relevante zaken. „Mon teurs zien dat soort dingen uit hobbyisme en enthousiasme. Maar zij moeten zich concentre ren op het noodzakelijke onder houd en de veiligheidsaspec ten." Volgens advocaat De Vos zijn de KLM-technici ontevreden over de tendens dat zij zich alleen be zig moeten houden met de voor geschreven lijstjes „Zij willen de vrijheid om actie te onderne men als zij iets anders ontdek ken." Bij de Technische Dienst is een klein aantal van de 4600 mede werkers boventallig verklaard, er worden minder consultants ingehuurd en het aantal trainin gen is aan banden gelegd. GPD Centraal Joods Overleg (CJO) de afgelopen maanden met ban ken, verzekeraars en overheid overeenstemming heeft bereikt. Rechthebbenden moeten voor 8 mei 1945 zijn geboren en op die datum nog in leven zijn geweest. Zijn ze later overleden, dan kunnen hun kinderen aan spraak maken op een uitkering. Voorwaarde is verder dat over levenden gedurende enige tijd tijdens de oorlog in Nederland hebben gewoond en vanuit ons land zijn vervolgd of beroofd Een onafhankelijk orgaan zorgt voor de verdeling van het geld. Dit staat in het definitieve ver delingsplan van het CJO dat gis teren ter goedkeuring is voorge legd aan het kabinet. Verwacht wordt dat de ministerraad op 14 juli met een oordeel komt. Uitgangspunt is dat iedereen met ten minste één j oodse ouder, dat wil zeggen met twee joodse grootouders aan de kant van die ene ouder, tot de rechthebben den behoort. Mensen die al voor de oorlog wisten te vluchten, vallen buiten de regeling. Zij waren immers in staat bewijs materiaal voor het bezit van po lissen en bezittingen mee te ne men Op grond hiervan kon later rechtsherstel plaatsvinden. Besloten is dat elke overlevende van de shoah recht heeft op één 'unit', maar ook niet meer. Hoe groot zo'n portie is, valt nog niet precies te zeggen, omdat niet bekend is hoeveel mensen zich zullen melden. In de komende weken zal worden geprobeerd een betrouwbare schatting te maken van het aantal claims Het totale bedrag is wel bekend: het gaat om 664 miljoen gulden. Van het Verbond van Verzeke raars komt 25 miljoen, van de overheid 350 miljoen en van de banken en effectenhandel 289 miljoen. Daarenboven is nog vijftig miljoen beschikbaar voor individuele claims tegen verzekeraars of banken en ef fectenhandel. Ouders Bij de verdeling onder plaats vervangers (kinderen) wordt verder gekeken naar het aantal ouders dat uit de shoah terug kwam. Hierbij geldt ook dat een kind nooit méér dan één unit kan krijgen. Het maakt niets uit of één, dan wel beide joodse ou ders zijn overleden, of dat spra ke is van een gemengd huwelijk met slechts één rechthebbende (overleden) ouder Het geld dat niet wordt opge vraagd gaat in eerste instantie naar collectieve joodse doelen in Nederland en Israël. Het gaat om een bedrag van minimaal tien procent van het totaal tot maximaal twintig procent. Is er toch meer over, dan wordt de rest opnieuw onder de recht hebbenden verdeeld. In 2009 vervalt het dan nog overgeble ven geld aan de collectieve fondsen. Van de vijftig miljoen gulden die voor buitenlandse doelen zijn bestemd zal in ieder geval een deel worden uitgekeerd aan een solidariteitsfonds voor in Ne derland woonachtige Oost-Eu- ropese, door de oorlog getroffen joden. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Consumenten kunnen binnenkort aan de ver pakking zien of producten zijn besmet met bacteriën. Een nieu we verpakkingsfolie geeft aan of etenswaar is besmet met sal monella, listeria of andere ziek- makers. De nieuwe folie wordt momen teel in Canada ontwikkeld en komt waarschijnlijk nog dit jaar in Nederland op de markt, In de verpakking is een gel met antilichamen van allerlei bacte riën verwerkt. Contact met bac teriën veroorzaakt een duidelijk zichtbare verkleuring, die duidt op besmetting. De consument kan niet alleen zien dat het voedsel niet deugt, maar ook met welke bacterie het product is besmet. De gel-folie 'Toxin Guard') wordt ontwikkeld door Syn-X Pharma in het Canadese Missis- sauga. W. Bodenhammer van het bedrijf verwacht dat de folie ongeveer 25 procent duurder zal zijn dan conventioneel verpak- (Advertentie) Meer dan 25.000 vakantiewoningen 35 vakantieparken en ruim 130 hotels Speciale hotelarrangementen inclusief toegangskaarten Legoland 4 DAGEN DENEMARKEN (met eigen auto) Speciale prijs bijvoorbeeld: 3 Overnachtingen, incl. ontbijt- 2 VOLWASSENEN en 2 KINDEREN*- (t/m 13 jaar) max. 4 pers. per kamer J O/U,- VRAAG TEGEN VERZENDKOSTEN ONS INFOPAKKET! Hoofdweg 99 - Postbus 5 - 9680 AA MIDWOLDA Telefoon (0597) 55 14 16 Fax (0597) 55 29 24 ALMELO - Onderzoek van de GGD Twente heeft aangetoond dat bij tuincentrum Intratuin in Almelo in een demonstratie waterval de legionellabacterie heeft gezeten. Volgens de GGD is het onzeker of er verband bestaat tussen drie mensen die vorige week met legionellabesmetting in het ziekenhuis zijn opgenomen en de besmetting bij Intratuin. Volgens directeur H. Derks van de GGD vormen de urinemon sters van de zieken, waarmee is aangetoond dat zij met le- gionella besmet waren, onvoldoende vergelijkingsmateriaal. Het tuincentrum is echter de enige gezamenlijke achtergrond die de drie zieken hadden. Derks: „Daarom is het aannemelijk dat zij de besmetting daar hebben opgelopen." ANP DEN HAAG - Artsen en andere hulpverleners krijgen nieuwe regels over hoe te handelen bij kinderen die op onverklaarba re wijze zijn overleden. Bij onduidelijkheid over de doodsoorzaak of bij een vermoe den van een niet-natuurlijke dood moet onderzoek volgen. De ministeries van Justitie en van Volksgezondheid bereiden hier een protocol voor. Nu moeten artsen zich wenden tot de lijkschouwer als zij ver moeden dat het om een onnatuurlijke dood gaat. Maar vaak vrezen artsen bij een vermoeden van kindermishandeling de beschuldiging dat zij zich niet houden aan hun beroepsge heim. Aanleiding voor de nieuwe regels zijn signalen van de kinderbescherming. Er zouden jaarlijks tientallen kinderen overlijden waarbij het vermoeden bestaat dat ze werden mis handeld. GPD LELYSTAD - De schadelijkste slak in land- en tuinbouwge- wassen, de aardakkerslak, is te bestrijden met een biologische combinatie van aaltjes en bacteriën. Dat heeft onderzoek van het Praktijkonderzoek voor de Ak kerbouw en Vollegrondsgroenteteelt in Lelystad uitgewezen. Het aaltje kruipt via een porie in de slak en scheidt daar een bacterie uit. Deze vermenigvuldigt zich en zet het vlees van de slak om in voedsel voor het aaltje, dat zich op zijn beurt snel kan voortplanten. Onderzoeker A. Ester verwacht niet dat zijn methode op korte termijn de chemische slakkenkorrels zal vervangen. Bestrij ding met aaltjes kost tienduizend gulden per hectare. ANP HILVERSUM - Zeker vier maar mogelijk negen patiënten van het ziekenhuis in Hilversum zijn na een gynaecologische operatie besmet geraakt met de bacterie acinetobacter. IVee patiënten liggen op de intensive care, van wie één vrouw er ernstig aan toe is. Zeker is dat alle geïnfecteerde vrouwen in dezelfde operatiekamer zijn behandeld. Uit voorzorg heeft de ziekenhuisdirectie besloten om alle ge plande gynaecologische operaties uit te stellen totdat vast staat wat de besmetting heeft veroorzaakt. GPD DORDRECHT - Staatsbosbeheer heeft na dertig jaar onder handelen het pachtrecht verkregen van de Kop van den Ouden Wiel in de Biesbos. Het poldergebied op de kruising yan de Beneden Merwede en de Nieuwe Merwede in de Sliedrechtse Biesbos was al in bezit van Staatsbosbeheer, maar het pachtrecht was in handen van een agrariër. Die heeft het stuk grond nu voor drie ton van de hand gedaan. Het gebied wordt gezien als het laatste restant van het rivierduinlandschap in Nederland. Het is twaalf hec tare groot en wordt samengevoegd met een al bestaand na tuurgebied van vijftien hectare. ANP wetor uit Hoorn, die de zaak aanhangig maakte, heeft het Nibud in de tabellen voor beste dingspatronen ook zaken als vakanties, autovervoer en stu die opgenomen. Zelfs het kran tenabonnement en de telefoon zitten in de tabel, terwijl de kos ten daarvan in een verzorgings tehuis doorgaans juist niet wor den bespaard. De normen die de Belastingdienst hanteert kun nen door dit alles de belasting aftrek voor bijzondere ziekte kosten voor een grote groep bejaarden tot nul reduceren. De belastingkamer van het Am sterdamse gerechtshof vond dat onterecht. In het geval van de 95-jarige vrouw verlaagde het Hof daarom het belastbaar in komen met 5.000, en consta teerde tevens dat de zaak moge lijk voor duizenden anderen een voorbeeldfunctie kan hebben. De regeling waartegen Gouwe tor protesteerde geldt vanaf het belastingjaar 1997 Volgens dé jurist is de uitspraak interessant voor bejaarden met een jaarlijks inkomen uit AOW en pensioen voorzieningen vanaf ƒ25.000. Ze moeten al wel enkele jaren in verzorgingstehuizen wonen Gouwetor: „Deze uitspraak kan voor deze groep honderden tot duizenden guldens per jaar schelen." GPD door Karei Beckmans HOORN - Bejaarden in verzor gingshuizen met een inkomen hoger dan de AOW hebben mo gelijk jaren te veel belasting betaald. Het gerechtshof in Am sterdam heeft de belastingin specteur in Hoorn terechtgewe zen wegens een te hoge aanslag voor een inmiddels 95-jarige in woonster van een bejaarden huis in West-Friesland. Fiscaal jurist D. Gouwetor uit Hoorn spreekt van een prece dent dat voor een grote groep bejaarden gevolgen moet heb ben. De Belastingdienst wil daar echter niet aan. De uitspraak van het Amster damse Hof heeft betrekking op de aftrek vah buitengewone las ten. De betrokken vrouw kan geen rekeningen laten zien die een recent beeld geven van wat haar woonlasten en voedings kosten zouden zijn geweest als zij nog zelfstandig had ge woond. Daarom berekent de Be lastingdienst hoeveel de vrouw in het verzorgingstehuis be spaart op de kosten van levens onderhoud. Daarvoor worden tabellen van het Nationaal In stituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) gebruikt. Maar volgens fiscaal j urist Gou- (Advertentie) Onbetwist de Denemarken Specialist kingsmateriaal. „Op een gemid deld product als koelversver pakkingen en vlees zal het misschien twee dubbeltjes in de verkoopprijs schelen", aldus Bodenhammer Grootgrutter Albert Heijn zegt de ontwikkeling van de folie nauwlettend te volgen. „Maar in eerste instantie willen we er voor zorgen dat de producten al aan het begin van de keten bac- terievrij zijn", aldus een woord voerder. Albert Heijn heeft al een primi tieve variant van de bederf-in- dicator: een sticker die ver kleurt als het product te ver over de verloopdatum heen is. Jaar lijks wordt ongeveer een mil joen mensen ziek van bedorven eten. ANP Nieuw! Whiskas Top Kitten of Adult Top Kitten met kip of Top Adult met zeevis of kip. Zak 500 gram van 9.25/8.79 vc JlCuJjt (A, Oöflt 10 nrcon. KPUMaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3