Geld voor studie leefbaarheid Parachutisten zaaien onrust in Arnemuiden A fffS PZC Hubregtse was een pionier met een prikstok PZC Kanaalzone maakt toch kans op kassen zeeland Rijk en gemeente dragen negen ton bij De Zeeuwse Molen maakt fotoboek Werkstraf voor mishandeling Vereniging Croatia krijgt gift Rechter bestraft diefstal en heling Forse boete voor snelheidsduivel Politie ontmantelt hennepkwekerij Small Sail Vlissingen i krijgt bijdrage s 17 Telefoons gesloopt In een stadswijk in speelplek. aanbouw waar speelvoorzieningen nog ontbreken, creeëren kinderen hun eigen foto Janne Wolterbeek THOLEN - Vereniging De Zeeuwse Molen uit Tholen gaat ter ere van het 25-jarig jubileum dat dit jaar gevierd wordt, een fotoboek uitbrengen. In De Zeeuwse Molens gefotografeerd worden ongeveer 400 foto's opgenomen. Het oudste beeldma teriaal waarover de vereniging beschikt, stamt uit 1850. De provincie subsidieert het project met 2.500 gulden. De Zeeuwse Molen had om 11.550 gulden gevraagd. Voor het res terende bedrag is de vereniging nog op zoek naar andere spon sors. Wanneer het boek uitkomt, is nog niet bekend. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Tholen is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot dertig uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De Tholenaar had zijn ex- vrouw 25 mei vorig jaar in zijn woning ernstig mishandeld. Officier van justitie A. S. Flikweert meende dat er bij mishan delingen in de relatiesfeer niet gauw aangifte wordt gedaan. „Het is geweld achter de voordeur, dat vaker voorkomt." VLISSINGEN - De Vereniging Croatia in Vlissingen heeft tienduizend gulden gekregen van het Juliana Welzijn Fonds. Het geld is bedoeld voor de inrichting van de ontmoetings ruimte van de vereniging. Het fonds geeft geld aan jongeren, aan mensen die zelfstandig oud willen worden, aan buurtbe woners die zich inzetten voor een leefbare buurt, aan dak- en thuislozen en aan uitkeringsgerechtigden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 42-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad wegens dief stal en heling conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Zijn 40-jarige zuster kreeg dezelfde straf opgelegd. De verdachten hadden 23 februari dit jaar een fles wodka bij de Konmar in Middelburg gestolen. Na onderzoekstuitte de politie op nog een aantal goederen die ze in hun bezit hadden. De prijsjes zaten er nog aan. Een mes- senblok en een strijkijzer bleken van diefstal afkomstig te zijn. Blokker had hiervan aangifte gedaan bij de politie. Broer en zus zeiden voortaan op te passen om spullen te kopen die gestolen zijn. TERNEUZEN - Een 30-jarige man uit Cadzand kreeg dins dag van de kantonrechter in Terneuzen een boete van 1.120 gulden voor een ernstige snelheidsovertreding met de auto van zijn toenmalige 23-jarige vriendin in juli vorig jaar nabij Oostburg. Daarnaast mag hij vier maanden niet autorijden. Met een boete van 250 gulden wees de rechter de 23-jarige Oostburgse op haar verantwoordelijkheden als kenteken houdster. De auto werd geflitst toen hij met een snelheid van 139 kilometer per uur over de N58 raasde, waar een maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt. De vrouw be wees met een computeruitdraai van haar werkgever dat zij op dat moment aan het werk was. CLINGE - De Hulsterse politie heeft dinsdagochtend bij een inval in een woning aan de Sterredreef in Clinge apparatuur voor de kweek van hennep aangetroffen. Ook werden restan ten van hennepplanten gevonden. De politie had al langer het vermoeden dat in de woning een hennepkwekerij was geves tigd. De bewoner van het pand werd aangehouden en meege nomen naar het bureau voor verhoor. Hij is inmiddels weer op vrije voeten in afwachting van zijn berechting. Amateur-archeoloog vindt laatste rustplaats van befaamde collega -• r- -! 'Meester' Hubregtse op zijn favoriete zoekterrein: de duinvalleien. door Piet Kleemans BURGH - Rij 3, nummer 5 van af de heg. Een graf zonder graf steen op de algemene begraaf plaats in Burgh. Voor amateur- archeoloog F. Beekman uit Zierikzee is het een bijzonder graf. De stoffelijke resten van de in 1940 overleden school meester/amateur-archeoloog J. A. Hubregtse uit Burgh lig gen er begraven, achterhaalde Beekman na een speurtocht in de archieven én ter plaatse. Aanleiding voor de speurtocht van Beekman waren berichten over een ophanden zijnde rui ming van de begraafplaats in Burgh. „En toen ik dat las, was ik net bezig met een proef schrift over de duinen van Schouwen. Bij het speuren in het archief was ik al heel vaak de naam van Hubregtse tegen gekomen. Ik wist daarom ook dat Hubregtse ergens op de al gemene begraafplaats in Burgh begraven moest liggen. Dus dan ga je zoeken naar de precieze plaats." Dat had enige voeten in de aar de. Toen Hubregtse in 1940 op 62-jarige leeftijd overleed, stond de onderwijzer al gerui me tijd op wachtgeld en dat was geen vetpot. Hij stierf be rooid; er was zelfs geen geld voor een grafsteen. Een speur tocht op de begraafplaats zelf leverde daarom niets op. Ge lukkig voor Beekman worden archieven en grafregisters in Nederland nauwgezet bijge houden en kon hij zonder al te veel 'moeite de exacte plaats traceren waar het stoffelijk overschot van Hubregtse be graven ligt. Sloddervos Beekman heeft veel respect voor Hubregtse. „Je moet be denken dat die man in die tijd bij zijn speurwerk geen techni sche hulpmiddelen had. Een prikstok, meer niet. En als je dan weet dat Hubregtse echt duizenden archeologische vondsten heeft gedaan, dwingt dat respect af." Hubregtse moest het doen met zelfgete kende kaartjes waarop hij zijn zoekgebied indeelde in duin vallei a, b, c en zo verder. Alle vondsten werden nauwkeurig opgetekend. Beekman: „Maar hij was of heel zuinig, of een enorme sloddervos. Als je ziet op wat voor vodjes papier hij allemaal aantekeningen maakte. Niet te geloven." Hubregtse stond destijds hoog aangeschreven. Bij zijn ver scheiden in 1940 verscheen in verschillende landelijke dag bladen een in memoriam. In een aantal werd hoog opgege ven over de verdiensten van de Burghse schoolmeester. In de ogen van sommige scribenten heeft hij veel bijgedragen aan de bekendheid van Schouwen- Duiveland in het algemeen en de Kop van Schouwen in het bijzonder. Niet ten om-echte volgens Beekman. „Want hij heeft veel gepubliceerd, ook in landelijke bladen." Gedenkteken Beekman vindt dat Hubregtse beter verdient dan een ano niem graf. „Die man was een pionier die veel over de ge schiedenis van Schouwen- Duiveland naar boven heeft gebracht. Voordat je het graf van zo'n man gaat ruimen moet je, vind ik, toch even heel goed nadenken." Beekman zou liefst alsnog een grafsteen of gedenkteken ter nagedachte nis aan zijn illustere collega (die in breed wetenschappelij ke kring hoog aangeschreven stond) gerealiseerd zien. „Een monument lijkt me wat over dreven, maar een simpel ge denkteken moet kunnen. In dit graf rust J.A. Hubregtse. foto Janne Wolterbeek n doorAli Pankow IS ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt negen ton van Rijk en provincie n voor een onderzoek naar de leef- baarheid in de zeventien kernen binnen de gemeente. Het geld is e ook bestemd voor het opstellen n i van een plan ter verbetering van het huidige sociaal-culturele beleid. Gedeputeerde Staten besloten dinsdag een subsidie nivan 299.000 gulden beschik- baar te stellen en de reeds ont- P vangen rijksbijdrage van zes e ton aan de gemeente door te s j sluizen. e De inventarisatie op Schou- - wen-Duiveland behoort samen met de onderzoeken in de regio k Oldambt, in de gemeenten Olst enWijheeninhetPeelgebiedtot 's de vier landelijke proefprojec- e ten. Het ministerie van Volksge- zondheid, Welzijn en Sport wil aan de hand van de onderzoe- ken meer inzicht krijgen in be- lang en vereisten van sociale, maatschappelijke en culturele voorzieningen op het platte land. Wonen en werken, leren en stu deren, genieten van vrije tijd, ziek zijn en zorg nodig hebben - zijn belangrijke factoren bin- e nen het begrip leefbaarheid, -j Veel inwoners hechten derhalve 1| waarde aan voorzieningen als -■ scholen, dorpshuizen, sportvel- den, dorpswinkels en het ver- 3[ enigingsleven. Structuurschetsen - De Stichting Scoop maakt in sa menwerking met de gemeente een zogeheten sociale struc- tuurschetsen rondom de leef- baarheid van alle zeventien ker- 1 nen. Vooral het verhaal achter de cijfers van het onderzoek is daarbij van belang. Bewoners, instellingen en gemeente wor- 1 den keuzes voorgelegd. - Er moeten antwoorden komen r op vragen die bepalend zijn voor 1 het toekomstig beleid. Welke - voorzieningen blijven voor wel- - ke kernen gehandhaafd? Is het 1zinvol vast te houden aan voorzieningen die geen levens- VLISSINGEN - Het Small Sail Festival Vlissingen, dat dit jaar 1 voor de derde keer wordt gehou- den, krijgt tienduizend gulden 1 subsidie van de provincie. I Volgens Gedeputeerde Staten is het maritieme evenement een publiekstrekker met grote 1 promotionele waarde voor Zee- land. Vorig jaar kreeg de organi- satie nog vijftienduizend gul- den. Het provinciebestuur merkt op dat deze incidentele subsidie voor het laatst wordt gegeven. Small Sail Vlissingen wil dat het festival, ook in financieel opzicht, een structureel karak- ter krijgt. De organisatie zal proberen aansluiting te zoeken bij vergelijkbare evenementen, zoals Sail Amsterdam. Voor dit jaar is dat al gelukt. Sail Am sterdam 2000 heeft Vlissingen gevraagd om aanloophaven te zijn voor schepen die Amster dam aandoen. Small Sail Vlis- singen wordt gehouden vanaf vrijdag 18 tot en met zondag 20 augustus. Op de zaterdag wordt boven- diende visserijdag gehouden. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl vatbaarheid meer hebben? Be tekent het handhaven van voor zieningen in een grote kern dat kleine kernen niet meer kunnen groeien? De gemeente dient verder in zicht te krijgen in welke zorg voorzieningen er nodig zijn voor ouderen en hoe het beleid voor jongeren het beste geregeld kan worden. Voor elke kern wordt aangegeven wat er mankeert aan de huidige voorzieningen en welke kansen er liggen voor ver betering. De bevolking van Schouwen- Duiveland wordt actief betrok ken bij het onderzoek. Zo zullen er ongeveer vijftig interviews door Richard Hoving ARNEMUIDEN - Parachute springers zorgen voor angst en overlast op het recreatiegebied d'Oranjeplaete bij Arnemuiden. Dat hebben de camping de Wit te Raaf, de jachthaven Oranje plaat en de vereniging van be woners van het bungalowpark d'Oranjeplaete het Paracen trum Zeeland laten weten. Volgens voorzitter H. J. Meijer van de bewonersvereniging d'Oranjeplaete wordt er 'veel eft regelmatig' gesprongen boven het recreatiegebied. Bewoners van het bungalowpark ervaren de sprongen als 'dreigend', stelt Meijer, mede namens de cam ping en de jachthaven, in een brief aan het Paracentrum Zee land. „Voor een aantal mensen gaat er zoveel dreiging vanuit dat ze naar binnen vluchten." Paracentrum Zeeland heeft in de omgeving van vliegveld Mid- worden gehouden met leden van dorpsraden en Seniorenraad en van instellingen en organisaties op het gebied van welzijn, zorg, milieu, woningbouw, vitaal platteland, agrarische sector, visserij, toerisme, onderwijs, cultuur, verkeer en vervoer. Zij kunnen aangeven waar voorzie ningen tekort schieten en waar verbeteringen noodzakelijk zijn. In het voorjaar van 2001 dienen de zeventien structuurschetsen gereed te zijn en volgend najaar wil de gemeente het sociaal structuurplan voor heel Schou wen-Duiveland presenteren. den-Zeeland een aantal lan dingsplaatsen toegewezen ge kregen voor parachutisten. Eén van de plaatsen ligt tegenover d'Oranjeplaete. Sinds het begin van het paraseizoen, afgelopen paasdagen, hebben zich een aantal gevaarlijke situaties voorgedaan, zegt Meijer. In zijn brief maakt hij melding van een 'bijna-ongeluk' op zaterdag 20 mei. Tegen het eind van de mid dag zagen bezoekers en bewo ners van het recreatiegebied een springer een noodlanding ma ken. De man landde met zijn re serveparachute op het texxein van de minicamping de Kruit- molen naast de jachthaven. „Uiteraard veroorzaakte deze gebeui-tenis veel schrik en bij velen bezorgdheid." Privacy Volgens de voorzitter van de be wonersvereniging is in de Com missie 28, die de minister van Verkeer en Waterstaat adviseert over ontwikkelingen op en rond vliegveld Midden-Zeeland, af gesproken dat niet boven druk bezochte gebieden wordt ge sprongen Mei j er wil van het Pa - racentrum Zeeland de verzeke ring dat deze afspraak wordt nagekomen. Voorbij drijvende springers hebben ook de priva cy van een bewoner aangetast die buiten in de tuin zat. Meijer: „Plotseling hoorde hij boven zijn hoofd gepraat en iemand die wat terug schreeuwde." Directeur S. Woerlee van het springcentrum denkt dat de on gerustheid van de bezoekers en bewoners van de camping, de jachthaven en het bungalow park weggenomen kan worden door het geven van voorlichting. Van de afspraak dat niet boven dichtbevolkte gebieden mag worden gesprongen, is Woerlee niets bekend. In de notulen van de Commissie 28 heeft hij alleen gelezen dat Meijer deze mening was toegedaan. „Niet vermeld stond dat de vergadering iets met uw opmerking heeft ge daan", schrijft de directeur in een reactie. Woerlee zegt wel toe het afspringen boven drukke gebieden in de toekomst zoveel mogelijk te willen vermijden. Voorval Van een bijna-ongeluk was op 2 0 mei volgens hem geen sprake „Bij ons heet dat een voorval en komt zo nu en dan voor.Dat pa rachutisten de privacy van be woners van de d'Oi'anjeplaete aantasten, vindt Woerlee over dreven. „Van twee voorbij lo pende of fietsende mensen zou u het zelfde kunnen zeggen." In- woners van Lewedorp en Si- noutskerke klaagden onlangs ook al over overlast van para chutisten. In de buurt van beide dorpen liggen twee landings plaatsen. De klachten over de parachutisten en het verweer van het Paracentrum komen vrijdag aan de orde in een verga dering van de Commissie 28. woensdag 5 juli 2000 door Maurits Sep MIDDELBURG - Sluiskil maakt toch weer kans op een kassengebied van enkele hon derden hectares. Volgens gede puteerde T. Poppelaars (CDA, milieu) wil de keuze van het pro vinciebestuur voor Nieuwdorp niet zeggen dat 'dus in Zeeuws- Vlaanderen helemaal niks meer mogelijk is'. Poppelaars reageei'de daarmee op een vurig pleidooi van direc teur J. Duerloo van Hydro Agri in Sluiskil voor een kassenge bied van ten minste 250 hectare bij Sluiskil. Dekunstmestfabri- kant kan de restwarmte leveren die de glastuinbouwers nodig hebben en zo tevens minder kooldioxide uitstoten. De provincie heeft onlangs de voorkeur gegeven aan 500 tot 700 hectare kassen bij Nieuw dorp, aan de rand van het Sloe- gebied, boven Rilland en West- dorpe. Het milieu-effectrapport glastuinbouw noemt Westdorpe echter de beste keuze, omdat daar de CO,-uitstoot het meest kan worden verminderd. „We moeten elkaar als regio's niet beconcurreren", merkte Duer loo op, „maar alle kansen met beide handen aangrijpen. Er is ruimte voor kassen op beide lo caties." Duerloo legde direct wisselgeld op tafel: als het pro vinciebestuur alsnog instemt met de bouw van kassen bij Sluiskil, zal Hydro Agri meebe talen om te zorgen dat die goed in het landschap passen. „Want de weerstand van omwonenden is vooral gericht tegen de gevol gen voor het landschap." Gedeputeerde Poppelaai-s ver dedigde eerst de keuze voor Nieuwdoip. Maar: „dat wil niet zeggen dat in Zeeuws-Vlaande ren niks mogelijk is. Het besluit over de bouw van een kassenge bied is nu in procedure ge bracht. We gaan alle voor- en nadelen in beeld brengen. Ik heb goede notie genomen van uw pleidooi en zal het in het college van GS bespreken." Duerloo opende de aanval op Poppelaars bij de onderteke ning van een convenant door Hydro Agri voor een onderzoek naar het energieverbruik van het bedrijf ten opzichte van in omvang vergelijkbai'e onderne mingen. BRUINISSE - Op een camping in Bruinisse zijn maandag twee telefoontoestellen van de muur genikt. De totale schade be draagt enkele duizenden gul dens. Een medewerker van de camping deed aangifte van de vernieling bij de politie. KQüMar (Advertentie) iröösc 0<n/Lt Goblet jonge graanjenever Een zachte en zuivere jenever, gedestilleerd uit de beste granen. Fles 1 liter van 22.95 voor JUuxtt IA, ode /lt> fai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37