LNV wil groot visgebied sluiten PZC Zeeuwse VVV's positief over fusie Afscheid van een kletser met visie Open huis moet imago Borssele opvijzelen Openbaar Ministerie blijkt verdeeld over gebruik lasershields Hulp voor kinderen met achterstand nu ook op Walcheren zeeland 19 Visserijsector reageert met verbijstering op plan ministerie Inbrekers halen werkplaats leeg Orgelconcert in Dreischor Zomerconcert Goesenaar knokt voor twee extra afnieerpalen woensdag 5 juli 2000 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) speelt met de gedachte tienduizend vierkante kilometer van de Noordzee te sluiten voor de boomkorvisserij. De directeur visserij en de plaatsvervangend directeur na tuurbeheer van LNV hebben dit geadviseerd aan staatssecreta ris G. H. Faber. De Nederlandse Vissersbond en de Federatie van Visserijverenigingen reageren verbijsterd. De Nederlandse Vissersbond heeft het advies van de twee LNV-topambtenaren openbaar gemaakt op haar internetsite, onder de kop'Te gek voor woor den'. Verrassend kan het advies voor landelijke visserij-organi saties evenwel niet zijn. Het mi nisterie werkt al enige tijd aan het opstellen van een natuurbe leid voor de Noordzee. Het advies van beide topambte naren ligt in de lijn der verwach tingen. Internationale biologen hebben eerder dit jaar de Euro pese Commissie ook al voorge steld 'kwetsbare visgebieden zo mogelijk te sluiten'. De boomkorvisserij, waarmee net ten over de bodem worden ge sleept, zou bovendien niet naar nieuwe gebieden mogen uit breiden. Het voorstel van de internatio nale biologen, verenigd in de In ternationale Raad voor Onder zoek der Zee (in het Engels kortweg ICES), was een door braak. Niet alleen de grote pleitbezorger van het sluiten van visgebieden, H. Lindeboom van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ), steunde dit plan. Er waren ook medewerkers van het Rijksin stituut voor Visserij onderzoek (RIVO) bij betrokken. Die staan dichterbij de visserij dan het NIOZ. Lindeboom pleit al zeker tien jaar voor het sluiten van vis gronden in de Noordzee, wat hem de naam 'vijand nummer één van de vissers' bezorgde. Zijn wens om de natuurlijke rijkdom van de Noordzee te ver- grotenlijkt langzaam maar ze ker toch aanhang te vinden Lindenboom wil bereiken dat ook langlevende vissoorten, zo als roggen, en langlevende schelpsoorten weer een plekje krijgen. Het Nederlandse deel van de Noordzee behoort tot de ecologische hoofdstructuur van Nederland. Daar past een na tuurbeleid bijmaar dat is tot nu toe niet geformuleerd. Daar wordt bij het ministerie van LNV momenteel op ambtelijk niveau aan gewerkt. Politiek is er nog niks besloten.De betrok ken topambtenaren schetsen in hun advies aan de verantwoor delijke staatssecretaris Faber in welk wespennest zij verzeild kan raken, als zij hun advies over sluiting van visgronden overneemt. Zij geven aan veel verzet uit de visserij te verwach ten. „Maar", meldt de Vissers bond uit de vertrouwelijke noti tie, „bij een goede aanpak van deze problematiek kunt u winst boeken bij de natuur- en milieu beweging en politiek in de Tweede Kamer." Het ministerie van LNV laat weten dat het om een ambtelijk stuk gaat en dat er nog niets vaststaat. Er zijn nog andere mogelijkheden om de boomkor visserij te verbeteren. Een woordvoerder noemt het elek trisch vissen, waardoor de bo dem minder beroerd wordt. Maar dat staat nog in de kinder schoenen en de vraag is hoe snel dat zal inburgeren in de boom korvisserij. De Nederlandse Vissersbond en de Federatie van Visserijvereni- gingen zien het advies aan Fa ber als een zoveelste aanslag op de visserij. Windmolenparken, zendmasten voor de Walcherse kust en een Tweede Maasvlakte kosten al visgronden. De Euro pese Commissie wil bovendien dat de vloot inkrimpt, hoewel Nederlandse vissers zich aan de Europese visquota houden. De visserij-organisaties vinden dat zij worden gestraft voor goed gedrag. De gebieden die voor sluiting in aanmerking zouden komen, lig gen in het noordelijke deel van de Noordzee. Voor Zeeuwse boomkorvissers hoeft dat niet direct gevolgen te hebben. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Spee van het Lande lijk Bureau Verkeershandha ving wil automobilisten met la sershields en radardetectors het liefst zo snel mogelijk aanpak ken. Het zogeheten proefproces tegen een 35-jarige inwoner van Kamperland die een lasershield gebruikte, moest gisteren in Middelburg een indicatie geven van wat verstoorders van snel heidsmetingen te wachten kan staan. De landelijke verkeersofficier eiste een boete van tweeduizend gulden en vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf tegen de verdachte. Het in beslag ge nomen lasershield van bijna ne genhonderd gulden moet, als het aan de officier ligt, worden onttrokken aan het verkeer. Of politierechter J. Begheyn zich aan de eis zal conformeren zal over twee weken blijken als er uitspraak wordt gedaan. Niets illegaals In België en Frankrijk zijn la sershields en radardetectors verboden, maar in Nederland is men nog niet zover-. De Bevelan der had 25 augustus vorig jaar op de Schroeweg in Middelburg BURGH-HAAMSTEDE - Uit de Werkplaats West van de ge meente Schouwen-Duiveland in Burgh-Haamstede zijn in de nacht van maandag op dinsdag een heggenschaar, kettingzaag, boormachines en een slijptol ge stolen, evenals een Ford Tran- sitbus, werkjassen, benzinepas jes en twee mobiele telefoons. Medewerkers van de gemeente ontdekten dinsdagochtend de braakschade op het terrein, toen zij weer aan het werk wil den gaan. In het gaas van het hek was een gat geknipt en de deur van de kantine was gefor ceerd. Over de exacte waarde van de verdwenen spullen wilde ge- meentewoordvoerdster geen uitspraak te doen. met een lasershield de politie belet een snelheidsmeting met een lasergun uit te voeren. Hij vond dat hij niets illegaals had gedaan. „Ik heb een auto ge kocht met alles erop en eraan. Ik had geen enkele reden om te twijfelen of het lasershield toe gestaan zou zijn", zei hij. De officier werd op de zitting ook geconfronteerd met het standpunt van de procureux-ge- neraal, die in een soortgelijke zaak vaststelde dat de politie de wettelijke basis ontbeert met het gebruik van lasei'appara- tuur de snelheid te meten. Spee was het niet eens met zijn supe- riexxr. Hij vond dat de verdachte strafbaar was, omdat de politie kon veiTnoeden dat de man te hax-d reed. Alleen de meting kon niet worden verricht. „Is er be wijs, dan zal de rechter dat wel bepalen." Machteloos Spee verzekex'de dat hai'drijders er alles aan doen om de metin gen door de politie te frustreren. „Tegenover de radardetector staan we machteloos. Automo bilisten worden bij flitspalen door de detector gewaarschuwd en gaan langzamer rijden. Er is echter een cruciaal verschil met lasershields: zij beletten metin gen te verrichten. Dat is geen verkeersovertreding, maar een misdrijf." Raadsman J. Italianer vroeg zich hardop af of de lasex'appa- i-atuur door politie wel legaal is gebroikt. Hij meende dat een vrijspraak niet zo slecht zou zijn, zodat er een signaal naar de wetgever kan uitgaan om tot ac tie over te gaan. „Volgens de voorschriften meetmiddelen politie is er sprake van een con cept en niet van een definxtieve regeling. Het kan pas strafbaar gesteld worden na een wetswij ziging." De raadsman voegde er nog aan toe, dat zijn cliënt de snelheids meting niet onmogelijk had ge maakt omdat het lasershield zich aan de voorzijde van de bumper bevond. „De politie had ook de achterkant kunnen me ten." De strafpleiter stelde dat het lasershield terug moest naar zijn cliënt. De politierechter vond de zaak te gecompliceei-d om onmiddellijk uitspraak te doen. Schriftelijk uitspraak. 17 juli. DREISCHOR - De stichting Musi Voca organiseert woens dag 12 juli een orgelconcert in de Nederlands-hervormde kerk in Dreischor. In vex-band met het Bachjaar 2000 is het thema van het con cert 'Bach in het zonnetje'. Op het pi-ogramma staan naast veel wex-ken van Bach, onder meer het bekende Wohl mir, dass ich Jesum habe en Wachet auf, ruft uns die Stimme. Medewerking verleent panfluitist Matthijs Koene. Het concert begint om 20 doorlngrid Huibers BORSSELE - Exploitant EPZ dingt in de strijd om het behoud van de Borsselse kerncentrale naar de gunst van het pu bliek. Bezoekers zijn de maanden juli en augustus welkom voor een rondleiding. „Hij is yoor kernenex-gie en ik ben tegen." Het is niet de eerste keer dat Rens Griep en Els van der Eisen uit Eindhoven een kerncentrale bezoeken. Over kernener- gie zullen ze het waarschijnlijk wel nooit eens wox-den, maar dat mag cle pret niet drukken. „Een beetje rondkijken kan nooit kwaad", vindt Van der Eisen. „Dan weet je er in ieder geval iets meer vanaf." Griep vraagt ondertussen gids Raoul Hildebrand, in hét dagelijks leven stu dent bedrijfskunde aan de TUEnschede, het hemd van het lijf. „Ik heb mijn leven lang in de techniek gezeten", verklaart Griep zijn passie voor kernenergie. „Tegenstand is voor een groot deel inge geven door problemen uit het verleden", meent hij. .„Vroeger; toen ze net met het opwekken van kernenergie begonnen, was dat inderdaad heel erg link, omdat ex- veel te weinig kennis was. Tegenwoox-dig zijn er nauwelijks nog problemen." Van der Eisen kijkt bedenkelijk: „Maar het afval hè? Dat verdwijnt nooit." Afgelopen maanden was de kerncentrale in Borssele weer volop in het nieuws. Eind februari vernietigde de Raad van State een nieuwe vergunning voor de EPZ en nam daarmee impliciet het be sluit de centrale eind 2003 te sluiten. Nog altijd zijn de kaarten niet geschud: het kabinet wil sluiten; de EPZ weigert. Een oplossing is nogniet in zicht. „We zijn na tuurlijk niet zo naïef dat we denken dat we met de rondleidingen de publieke opi nie kunnen veranderen", zegt EPZ-voor- lichter Rini Kok. „Wel is het zo dat veel mensen een beeld hebben over kernener gie dat niet strookt met de realiteit. Dan is het toch goed het publiek uit te no digen om eens te komen kijken." Vorige zomer gingen voor het eerst de poox*ten open. Het nucleaire gedeelte van de centrale blijft hermetisch gesloten. Ondanks me taaldetectors, stralingsmeters, veilig heidspasjes en röntgencontroles doet de rondleiding alleen de tux-bineruimte en regelkamer van de kerncentrale aan. Door een raampje is nog net een glimp op te vangen van mannen in oranje veilig- heidspakken die in de bol werken, maar daar blijft het bij. Het is trouwens niet nog steeds niet een voudig om binnen te komen. Wie zich niet kan legitimeren, kan vertrekken. De speciaal voor de toer ingehuurde beveili gingsman is op dat punt onvermurwbaar. Zo rest er voor twee dames op leeftijd die alleen een bejaardenpas kunnen tonen weinig anders dan een rondje door het bezoekerscentrum. Een rondleiding kunnen zij op hun buik schrijven. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De Zeeuwse hulpinstellingen die samenwer ken om baby's en peuters met ontwikkelingsachterstanden te helpen, gaan deze zogeheten vroeghulp ook op Walchèren verlenen. Tot nu toe bestond de zehulp alleen in Zeeuws-Vlaan deren en in het Oosterschelde- gebied. Met subsidie van de provincie is het mogelijk hulp aan kinderen van nul tot vier jaar met een ont wikkelingsachterstand in heel Zeeland te bieden. Gehandicap teninstelling SPD Zeeland is één van de organisaties in het samenwerkingsverband. Vol gens SPD-directeur H. Keiler is het erg belangrijk om er bij ver moedens van achterstand vroeg bij te zijn. „Ontwikkelingsach terstanden kunnen van grote in vloed op de rest van iemands le ven zijn. Met vroeghulp kunnen we proberen om de problemen zo klein mogelijk te maken." Naast Zeeuws-Vlaanderen en MIDDELBURG - Organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop geven zaterdag 15 juli een zpmercon- cert in de Koorkerk in Middel burg. Het duo speelt onder meer we ken van hun zojuist verschenen cd 'Gavotte deel 4' en enkele kinderliederen, Tenslotte speelt mans enkele orgelimpx-ovisa- ties, Het afwisselde concert is geschikt voor alle leeftijden en begint om 20 uur het Oosterscheldegebied krijgt nu ook Walcheren een vroeg- hulpteam met deskundigen van de verschillende instellingen die meedoen zoals een revalida tiearts, psycholoog en kinder arts. Het team bekijkt of een vermoeden van een achterstand klopt en welke hulp mogelijk is. Het gaat om kindex-en met bijvoorbeeld een hersenbescha diging, verstandelijke of motorische handicap. In het sa menwerkingsverband voor vroeghulp zitten het SPD, de Zeeuwse gehandicapteninstel lingen Tragel. Het Gors en Ar duin, stichting Revalidatie Ge neeskunde Zeeland en het maatschap Kinderartsen. Subsidie Vx'oeghulp voor kinderen met ontwikkelingsachterstanden bestaat al sinds 1995 in Zeeland. Omdat het samenwerkingsver band toen subsidie aan z'n neus voorbij zag gaan, hebben ze het geld uit eigen zak betaald. Voor dit jaar rekenden de deelnemers ex-op dat ze achttienduizend gulden van de 500.000 gulden zouden krijgen die het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) voor vroeg hulp heeft gereserveerd. Ook dit gaat niet door. Daarom is de provincie om een eenmali ge subsidie van ongeveer tien duizend gulden gevraagd. Daarmee kan de hulp op Wal cheren op gang komen en kan ex- een coördinator vroeghulp bxj de SPD komen. Koller van het SPD gaat er van uit dat Zeeland volgend jaar wel kan profiteren van de twee miljoen die VWS al aan vroeghulp in Nederland heeft beloofd. door Maurits Sep VLISSINGEN - Hij kwam vaak op de werkvloer. Je zag hem alleen bij de plechtigheid rond de doop van een schip. Je kon altijd met hem praten. Hij sprak nooit met je. Hij was een directeur op afstand. Hij stond dicht bij de mensen. Hij sprak de taal van de werkman. Hij had een aardappel in zijn keel. Robert van den Heuvel, direc teurvan de Koninklijke Schel de Groep, nam gisteren af scheid van zijn bedrijf, van zijn mensen. Met een pilsje en een harinkje, een praatje en een hand. Twaalf jaar was hij commissaris, vijf jaar heeft hij het bedrijf geleid. Aan zijn hand haalden twaalfhonderd werknemers de nieuwe eeuw. Aan die van zijn opvolger, Re- né Berkvens, gaan ze de toe komst tegemoet. Niet meer zelfstandig, maar onder de vlag van Damen Shipyards. Wat ze aan die nieuwe man hebben, weten de Schelde- mannen en -vrouwen nog niet. Maar wat ze aan die oude had den, weten ze na vijf jaar ei genlijk nog steeds niet. Ten minste, de meningen zijn hevig verdeeld. De emoties worden voor een belangrijk deel be paald door zijn verzoek eerder dit jaar om geld in vrije tijd in te leveren. „Een foutje", noemt een werknemer het en lacht er zuur bij. Maar afgezien daarvan: wat was het nu voor een directeur? „Hij kwam onverwachts bin nenlopen en schoot iedereen aan", vertelt een ijzerwex'kers- baas. „Dan vroeg-ie van alles. Nooit als baas tegenover werknemer, maar uit interes se." Open voor iedereen, oordeelt De vertrekkende Schelde-directeur Robert van den Heuvel (rechts) en zijn opvolger René Berkvens. foto Ruben Oreel een assemblagemedewerker. „Of je nou hoog of laag was, hij toonde betrokkenheid. Hij kon ook goed luisteren. Niet dat ik mijn problemen met hem be sprak, daar heb ik andex-e mensen voor. Maar hij was nooit aiTogant." „Nou", mompelt een ex-ketel bouwer die sinds 1980 voor De Schelde wei'kt, sinds kort bij Scheepsnieuwbouw: „Je zag hem wel lopen over het tex-rein, maar persoonlijk sprak je hem niethoox-." Hij krijgt bijval van een collega die er 24 jaar op heeft zitten. Van den Heuvel was hetzelfde als zijn voox'- gangers: „Wij maken ze op de werkvloer niet mee." Van den Heuvel verenigde schappelijk en menselijk met keihard en recht voor zijn raap. De waar heid zal wel weer in het mid den liggen. Want zoals een werknemer opmerkt: „Hij durfde tenminste wel te zeg gen waar het op stond. Je wist altijd waar je aan toe was. Dat is positief ja, want dat dui-ven maar weinig mensen." Het is ook nogal eens voorge komen dat Van den Heuvel de massa slecht nieuws moest melden. Al een paar maanden na zijn aantreden in november 1995 moest hij 455 man op straat zetten. Hi] moest Schel de AKF sluiten, de Machinefa briek reorganiseren (weer 65 man) en nooit was het genoeg. De x*esultaten bleven tegenval len, met het dieptepunt in 1998 toen het Rijk vijftig miljoen moest overmaken om het be drijf van de ondergang te red den. „Hij heeft het inderdaad niet gemakkelijk gehad", be amen ze allemaal. „Er was ge woon te weinig werk. En ja, dan heb je altijd problemen. Dan is het ook niet gemakke lijk om directeur te zijn, Slavenarbeid Toch deed hij uiteindelijk wat hij bij zijn aantreden had be loofd: De Schelde voorbij 2000 helpen. Hij mag dan door som migen als een praatjesmaker worden gezien, hij is wel 'een kletser met visie', aldus zijn president-commissaris Van Engelshoven. In een terugblik op vijf jaar Van den Heuvel stelde die vast: „Het waren ja ren van slavenarbeid. Hij heeft gewerkt met een tomeloze energie. Daar kon ik niks tegen doen, Rob was niet te stuiten." Hart voor de zaak durft geen enkele wei'knemer hem te ont zeggen. Zeker Rinie de Jonge niet. De voorzitter van de Cen trale Ondernemingsraad heeft Van den Heuvel daarvoor te goed leren kennen. „Na onze eerste ontmoeting, in 1983, dacht ik: Wat een kapitalisti sche bal", gaf De Jonge ruiter lijk toe. „Maar wie dat nog steeds denkt, kent u niet goed. Inderdaad bent u een keiharde zakenman. En toch heb ik heel wat zwakke plekjes gevon den." door Roelf Reinders MIDDELBURG - De fusie van alle VVV's in Zeeland tot één or ganisatie is een stuk dichterbij gekomen. Uit een onderzoek van een Limburgs adviesbureau blijkt dat de huidige VVV's, ge meenten, het toeristisch be drijfsleven en andere partijen redelijk tot zeer positief zijn over de vorming van één Zeeu w- seVW. Het bureau heeft op basis van gesprekken met alle betx-okke- nen en belanghebbenden een in tentie-overeenkomst opgesteld die voor alle partijen te pruimen moet zijn. Ondertekening bete kent niet dat iedereen er aan ge houden wordt. Voor het eind van dit jaar moet er een onderne mersplan liggen met 'randvoor waarden en condities'. Als de partijen het daar niet mee eens zijn, kunnen ze zich terugtrek ken. Uit de gesprekken concludeert het onderzoeksbux-eau dat de WV's, de gemeenten, provincie, het bedrij f sleven en de branche- organisaties als Recron en His- wa allemaal vinden dat er een einde moet komen aan de ver snippering en het langs elkaar heen werken in de toeristische sector. Mentale omslag Zij zijn zich ervan bewust dat er naast de organisatorische om slag (fusie) ook een 'mentale omslag' nodig is. Dat betekent dat zij meer rekening willen houden met de wensen van va kantiegangers, minder moeten uitgaan van het materiaal dat ze al hebben ontwikkeld en meer gebruik moeten maken van mo derne middelen als Internet bij informatieverstrekking en boe kingen van kamers. De provincie wil dat er actie komt om tot één VW te komen. „Het aantal overnachtingen in 1999 is weer teruggevallen naar het niveau van 1994, er wordt te weinig door de sector geïnves- teerd, bij veel bedrijven over heerst het kortetermijndenken en seizoensverlenging komt maar moeizaam tot stand", al dus de provincie. Ook het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) is een groot voor stander van fusie. „Beseft wordt dat Zeeland een kwaliteitsslag moet maken en dat toerisme een volwaardige en perspectiefvolle economische sector is", aldus het BTZ. De Kamer van Koophandel ('eerst een gemeenschappelijke visie, dan de organisatie') en een aantal besturen van pas gefu seerde regionale VVV's lopen wat minder hard van stapel. Zij vinden, het voor een fusie van al le VW's nog te vroeg. Die WV's (zoals bijvoorbeeld Zeeuws- Vlaanderen) zijn niet echt tegen, maar willen dat er in de regio's sterke vestigingen blijven. De VW-organisaties in Zeeuws- -Vlaanderen en Schouwen- Duxveland wensen niet onder de 'vlag van Middelburg' te varen. Het fusieproces gaat een hoop geld kosten. De provincie, die 'gaarne bereid' is de intentie verklaring te ondertekenen, wil een deel van deze kosten wel voor haar rekening nemen. „De hoogte van het bedrag is nu nog niet bekend", schrijft het dage lijks provinciebestuur aan de i'aad van advies van het Bureau voor Toerisme Zeeland, „maar gezien het belang van een vol doende professionele toeristi sche structuur in Zeeland valt naar onze mening een financiële impuls van overheidswege ze ker te rechtvaardigen." De px-o vincie stelt wel als eis dat ook de gemeenten aan de fusie meebe talen. DEN HAAG - Iedere botenlief- hebber weet het: aanleggen aan de wal waar de wind naartoe blaast, is risicovol. De boot kan gaan liggen biggen tegen de kant, met alle kans op beschadi gingen. Een oplossing is om aan de an dere zijde van de boot een paar palen te hebben, waar de boot ook aan vastgemaakt kan wor den. Je trekt hem dan een beetje van de wal. P. Pelsma mag van de gemeente Goes niet twee van die extra palen plaatsen bij de afmeerplaats bij zijn woning aan het Goese Meer Afgelopen dinsdag liet hij daarover zijn beklag doen bij de Raad van State in Den Haag. Volgens de gemeente kunnen de extra pa len bestemmingsplantechnisch niet. Pelsma is het daar niet mee eens. Eerder deed hi] al zijn be klag bij de rechtbank in Middel- burg. Dat leverde echter niet het gewenste resultaat op. Nu pro beert hij het in hoger bei-oep bij de Raad van State in Den Haag. Over een week of zes is daar een eindoordeel te vei-wachten. Gids Raoul Hildebrand geeft bezoekers uitleg over het functioneren van de kerncentrale. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33