Werklozen aan de slag met schip PZC Stroperige besluitvorming houdt musea gevangen in onzekerheid PZC Roompot naar de rechter in strijd tegen frietkraam zeeland woensdag 5 juli 2000 b 17 Werkstraf voor mishandeling De Zeeuwse Molen maakt fotoboek Gift voor Vereniging Croatia Rechter bestraft diefstal en heling Forse boete voor snelheidsduivel Politie ontmantelt hennepkwekerij Bezwaren tegen bouw varkensstal Oudelande niet ontvankelijk Arbeidsproject Goes Telefoons gesloopt Honderdjarige heeft nog veel in haar mars Orgelconcerten J)t ej&tsdte, U) dr-dO^L on/lt /UouLt O, ooflc SZÖ f MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Tholen is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot dertig uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De Tholenaar had zijn ex- vrouw 25 mei vorig jaar in zijn woning ernstig mishandeld. Officier van justitie A S. Flikweert meende dat er bij mishan delingen in de relatiesfeer niet gauw aangifte wordt gedaan. „Het is geweld achter de voordeur, dat vaker voorkomt." THOLEN - Vereniging De Zeeuwse Molen uit Tholen gaat ter ere van het 25-jarig jubileum dat dit jaar gevierd wordt, een fotoboek uitbrengen. In De Zeeuwse Molens gefotografeerd worden ongeveer 400 foto's opgenomen. Het oudste beeldma teriaal waarover de vereniging beschikt, stamt uit 1850. De provincie subsidieert het project met 2.500 gulden. De Zeeuwse Molen had om 11.550 gulden gevraagd. Voor het res terende bedrag is de vereniging nog op zoek naar andere spon sors. Wanneer het boek uitkomt, is nog niet bekend. VLISSINGEN - De Vereniging Croatia in Vlissingen heeft tienduizend gulden gekregen van het Juliana Welzijn Fonds. Het geld is bedoeld voor de inrichting van de ontmoetings ruimte van de vereniging. Het fonds geeft geld aan jongeren, aan mensen die zelfstandig oud willen worden, aan buurtbe woners die zich inzetten voor een leefbare buurt, aan dak- en thuislozen en aan uitkeringsgerechtigden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 42-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad wegens dief stal en heling conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Zijn 40-jarige zuster kreeg dezelfde straf opgelegd. De verdachten hadden 23 februari dit jaar een fles wodka bij de Konmar in Middelburg gestolen. Na onderzoekstuitte de politie op nog een aantal goederen die ze in hun bezit hadden. De prijsjes zaten er nog aan. Een mes- senblok en een strijkijzer bleken van diefstal afkomstig te zijn. Blokker had hiervan aangifte gedaan bij de politie. Broer en zus zeiden voortaan op te passen om spullen te kopen die gestolen zijn. TERNEUZEN - Een 30-jarige man uit Cadzand kreeg dins dag van de kantonrechter in Terneuzen een boete van 1.120 gulden voor een ernstige snelheidsovertreding met de auto van zijn toenmalige 23-jarige vriendin in juli vorig jaar nabij Oostburg. Daarnaast mag hij vier maanden niet autorijden. Met een boete van 250 gulden wees de rechter de 23-jarige Oostburgse op haar verantwoordelijkheden als kenteken houdster. De auto werd geflitst toen hij met een snelheid van 139 kilometer per uur over de N58 raasde, waar een maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt. De vrouw be wees met een computeruitdraai van haar werkgever dat zij op dat moment aan het werk was. CLINGE - De Hulsterse politie heeft dinsdagochtend bij een inval in een woning aan de Sterredreef in Clinge apparatuur voor de kweek van hennep aangetroffen. Ook werden restan ten van hennepplanten gevonden. De politie had al langer het vermoeden dat in de woning een hennepkwekerij was geves tigd. De bewoner van het pand werd aangehouden en meege nomen naar het bureau voor verhoor. Hij is inmiddels weer op vrije voeten in afwachting van zijn berechting. ij door Rolf Bosboom 9 GOES - De gemeente Goes wil a de restauratie van het histori- i" sche schip de Zeeuwse Schouw No.l gebruiken als werkgele- genheidsproject. Langdurig j werklozen kunnen op deze ma- nier werkervaring opdoen of een zinvolle dagbesteding heb- ben. I ij Het idee om het opknappen van [schepen als werkgelegenheids project te benutten, is niet li nieuw. In het land zijn al diverse ij voorbeelden bekend, met vaak j positieve ervaringen. Voor Goes i, is zo'n project ook welkom, om- 5 dat de gemeente kampt met een aanzienlijke groep mensen met ]een uitkering die moeilijk aan werk kunnen komen. 3 Stichting Zeeuwse Schouw is al enkele jaren van plan het schip op te knappen. De Zeeuwse t Schouw No. 1 heeft van 1907 tot 11930 dienst gedaan als veerboot tussen Veere en Kamperland. Daarna werd het gebruikt als 1 mosselkotter en later als jacht, j De stichting wil het inmiddels 5 sterk verwaarloosde schip in de [oorspronkelijke staat terug brengen. Dat vergt veel mens- j kracht. Stichting en gemeente j hebben elkaar nu gevonden in 2 het werkgelegenheidsproject Zeeuwse Schouw. De bedoeling is dat moeilijk bemiddelbare cliënten van de afdeling sociale 'zaken werkervaring opdoen of BRUINISSE - Op een camping in Bruinisse zijn maandag twee telefoontoestellen van de muur ïgerukt. De totale schade be- draagt enkele duizenden gul- Jdens. Een medewerker van de icamping deed aangifte van de I vernieling bij de politie. een dagbesteding hebben. Ook is het mogelijk dat ze een vakop leiding volgen voordat ze bij het schip aan de slag gaan. Het aan bod van de werkzaamheden wordt zoveel mogelijk afge stemd op de wensen en moge lijkheden van de betrokken mensen. Het opknappen van de Zeeuwse Schouw gebeurt in het Goese havengebied, waar een werfje komt. De verwachting is dat het karwei enkele jaren in beslag neemt. De gemeente hoopt dat het project dusdanig succesvol wordt, dat na de Zeeuwse Schouw meer restauraties en re paraties volgen. Verder mikt Goes erop dat de werf uitgroeit tot een kleine toeristische at tractie. J. W. Schipper, chef van de afde ling sociale zaken bij de ge meente Goes, gaat er van uit dat het project voor tussen de vijf en acht mensen een volledige dag taak kan betekenen. Daarnaast kunnen ook mensen in deeltijd meewerken aan de restauratie. Haalbaarheid Overigens bestaat er nog geen volledige zekerheid dat het pro ject doorgaat. Op dit moment wordt de haalbaarheid onder zocht. Daarvoor stelt een exter ne adviseur een bedrijfsplan op. Deze adviseur heeft met succes een soortgelijk project opgezet in Steenwijk, waar bij scheeps werf Waterambacht historische schepen worden gerepareerd c„ gerestaureerd. Het bedrijfsplan is waarschijn lijk in augustus klaar, waarna het gemeentebestuur een defi nitieve beslissing kan nemen over het project. „De kans is groot dat het doorgaat", zegt Schipper. Er ligt inmiddels ook al een subsidieaanvraag bij het ministerie van Sociale Zaken, dat een stimuleringsregeling heeft voor nieuwe initiatieven op het gebied van sociale active ring. R. Kruidenier-Olman viert haar verjaardag in serviceflat De Schakel in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - Honderd jaar en nog geweldig goed bij de pinken. „Dat is helemaal geen presta tie, want je krijgt hèt gewoon, of niet." Mevrouw R. Kruide nier-Olman in Goes heeft hét gekregen en ze aanvaardt het in dankbaarheid. „Het koppe tje wil nog mee. Ik ben er niet trots op, maar ik ben er wel blij mee." In serviceflat De Schakel in Goes, waar mevrouw Kruide nier 28 jaar geleden kwam wo nen, zijn ze wel trots op zo'n vieve honderdjarige. Het komt maar zelden voor dat iemand die nog zelfstandig in een ser viceflat woont, zo vrolijk de honderd haalt. Er was dan ook een groot feest op touw gezet in de recreatiezaal van De Scha kel. Alle flatbewoners hadden een rode roos meegebracht en met z'n alle zongen ze liederen. Het kinderkoor Lichterlaaie zette de toon in, terwijl de jari ge, midden tussen de bloemen, een forse duit in het zakje deed. 's Middags vierde de honderd jarige feest met familie, vrien den, haar twee kinderen, zes kleinkinderen en elf achter kleinkinderen. Voordat me vrouw Kruidenier naar de Schakel verhuisde, was ze nog nooit in Goes geweest. „Mijn man was van Zeeuwse af komst. Zelf kom ik uit Rotter dam, maar toen ik dertig jaar geleden weduwe werd, ben ik toch naar zijn geboortestreek getrokken. Ik heb er geen ogenblik spijt van gehad. In de Schakel heb ik het geweldig naar mijn zin." Mevrouw Kruidenier staat be kend als een opgewekt iemand die nooit klaagt. Zelfs een re cente sleutelbeenfractuur weerhield haar er niet van het stralende middelpunt te zijn van een prachtfeest. door Michelle Koek MIDDELBURG - De strijd om de standplaatsvergunningen van frietverkoper J. de Nooijer aan de Banjaardweg in Kam perland is nog niet beslecht. Sinds 1997 vecht Roompot Re creatie Beheer BV zijn vergun- ningen aan. De patatkraam le vert te veel concurrentie voor bungalowpark Noordzee Resi- dénce De Banjaard. Dinsdag middag ontmoetten vertegen woordigers van Roompot, de gemeente Noord-Beveland en De Nooijer in Middelburg el kaar voor bestuursrechter T. Damsteegt. Inzet: de vergun ning die voor dit jaar is afgege- f ven. J. Mikes, advocaat van Room pot, vroeg de rechter om schor sing van de vergunning. Volgens Mikes is het document in strijd met het bestemmingsplan, de Algemene Plaatselijke Verorde ning en het gemeentelijk beleid van Noord-Beveland. Mikes re fereerde aan een beleidsnota op REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl vent- en standplaatsen die in 1997 van kracht werd. In 1997 vroeg Roompot ook een stand plaatsvergunning aan en die werd op grond van de beleidsno ta afgewezen. Mikes wees erop dat vergunningen van De Nooij er uit 1997 en 1998 nog in een hogere beroepsprocedure bij de Raad van State liggen. Volgens J. L. van de Velde, ver tegenwoordiger van de gemeen te, zijn alle vergunningen aan De Nooijer rechtmatig ver leend. De Nooijer vroeg name lijk een vergunning aan voordat de nieuwe beleidsnota van kracht werd. Roompot vroeg de vergunning later aan. De Nooij er kon op basis van het oude be leid geen vergunning worden geweigerd en de Roompot die net wel binnen de nieuwe be leidslijnen viel, vond de hond in de pot. Van de Velde legde uit dat de vergunning van een ex ploitant die zich aan de regels houdt, ieder jaar automatisch wordt verlengd. Als uitgangs punt geldt de vergunning die in 1997 is afgegeven. De Nooijer hoeft dus ook nu niet aan de be palingen in de beleidsnota te voldoen. De raadsvrouw van De Nooijer, G. Bakker, sloot zich daarbij aan en voegde eraan toe dat het opmerkelijk is dat Roompot geen bezwaar heeft gemaakt tegen de vergunning die voor 1999 is afgegeven. Mikes stelde dat Roompot de bezwaren achterwege liet om dat zij geen procedures wilde stapelen. De rechter doet van daag uitspraak. VROUWENPOLDER - In de ge reformeerde kerk in Vrouwen polder wordt maandag 17 juli een jubileumorgelconcert gege ven. Daarmee wordt gevierd dat al veertig jaar orgelconcerten in de kerk plaatsvinden. Ook de orgelconcerten op maandag 31 juli en maandag 14 augustus staan in het teken van het jubileum. De concerten be ginnen om 20 uur. Het concert op 17 juli wordt verzorgt door organist Charles de Wolff uit Vierhouten. Het concert op 31 j uli wordt ver zorgt door Harm Hoeve, met medewerking van Noortje van Middelkoop op panfluit. Orga nist Jaap Zwart junior uit Hat- tem bespeelt 14 augustus het or gel in de gereformeerde kerk. Al twee jaar praten de Be- velandse gemeenten over de toekomst van de musea in Goes, Kapelle en Yerse- ke. Tot nu toe heeft dat maar weinig opgeleverd, behalve dan de conclusie dat er iets moet verande ren. Voorlopig heerst er vooral verwarring. door Rolf Bosboom GOES - De conclusies van het onderzoeksbureau Lestraden waren glashelder. Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes, het Fruitteeltmuseum in Kapelle en het Museum voor Schaal- en Schelpdieren in Yerseke konden niet veel langer op dezelfde voet doorgaan. Er moest snel wat veranderen. Professionaliseren, zo luidde het devies van het rapport-Les- traden. Vooral het Goese muse um bezit een schitterende col lectie, maar het ontbreekt aan tijd, geld en mensen om dat om een aansprekende manier te presenteren. Tekenend is dat F. H de Klerk als directeur zijn aandacht moet verdelen over drie musea, terwijl zijn functie slechts een deeltijdbaan is. Lestraden verrichtte het onder zoek, in opdracht van het muse umbestuur, in de zomer van 1998. Het rapport verscheen eind dat jaar en sindsdien is er in allerlei geledingen over nage dacht, geschreven en gediscus sieerd. Uiteindelijk werd beslo ten een werkgroep uit het algemeen bestuur te formeren, die een nieuw museumbeleid moest formuleren. De werkgroep presenteerde in december 1999 onder de titel Meer Museum haar bevindin gen. Zij had onder meer de fi nanciële gevolgen van Lestra- dens conclusies in beeld gebracht. Het was geen verras sing dat er veel geld bij moest. De vijf Bevelandse gemeenten zouden hun bijdrage bijna moe ten verdubbelen om drie gezon de musea in de regio te krijgen. Volgens de berekeningen moe ten zij voortaan jaarlijks samen 730.000 gulden op tafel leggen, tegen 420.000 gulden nu. De gemeenten dienden daarna hun standpunt te formuleren. Dat bleek een zware opgave te zijn, want alleen Noord-Beve land was in staat binnen redelij ke termijn een concreet besluit te nemen. De gemeenteraad stemde eind maart in met de verhoging van de subsidie voor de musea, voor Nooi'd-Beveland overigens een relatief klein be drag: 13.000 gulden extra. Bij de vier andere gemeenten was het verwarring troef. Ka pelle wilde aanvankelijk verder met een zelfstandig Fruitteelt museum, maar is daar inmid dels op terug gekomen. Het Bor- selse college vond eerst dat de drie musea moest worden sa mengevoegd in één museum in Goes, het liefst bij het station van de stoomtrein Goes-Borse- le. De gemeenteraad bleek ech ter ook te hechten aan de musea in Kapelle en Yerseke. Reimers- waal wil eerst een aantal zaken meer uitgewerkt zien. Het bontst maakt de gemeente Goes, veruit de belangrijkste fi nancier van de musea, het. Net als de andere partners zegt zij buitengewoon veel waarde te hechten aan een volwaardige museumvoorziening, maar geld komt er voorlopig niet voor op tafel. Dat kan nog twee jaar du ren. Ondertussen twijfelt Goes openlij k aan de bedragen die ge noemd worden in Meer Muse um. Die zouden, zo vreest de ge meente, veel te rooskleurig zijn. Dat betekent dat een onderzoek naar de hardheid van de cijfers nodig is. Verder staat er een analyse 'marketingonderzoek' op stapel en wordt er ook aangedrongen op een locatieonderzoek. Op nieuw moet dus een reeks aan werkgroepen, bureaus en des kundigen aan de slag. Resulta ten laten zeker enkele maanden op zich wachten, waarna er op nieuw zal worden gesteggeld over de uitkomsten en de conse quenties. De stroperigheid van de besluit vorming is vooral te wijten aan de onpraktische bestuursstruc tuur. De gemeenten hebben de drie musea ondergebracht in een gemeenschappelijke rege ling, die wordt bestuurd door wethouders en raadsleden. Het bestuur is volledig afhankelijk van de instemming van alle ge meenten. Zeker als de belangen ver uit elkaar liggen, zoals in de huidige discussie, is het een ui terst moeizaam en langdurig proces om alle colleges en raden op één lijn te krijgen. Voor Lestraden was de huidige organisatievorm ook één van de belangrijkste knelpunten. De werkgroep heeft daarom in Meer Museum verschillende al ternatieven opgesteld, waarbij de voorkeur uitging naar een stichting met een bestuur waar in geen vertegenwoordigers van de gemeente zitten. Ironisch genoeg is er ook geen politieke eensgezindheid over welk alternatief het beste is. In het debat erover is onlangs zelfs een nieuw alternatief op tafel gekomen, waarbij de gemeen schappelijke regeling toch in stand blijft maar nog uitslui tend over de centen gaat. Een beheerscommissie zou zich dan inhoudelijk met de musea moe ten gaan bemoeien. Eind mei is de Goese wethouder C. R. M. M. Linssen burgemees ter DJ. van der Zaag opgevolgd als voorzitter van het museum. Veelzeggend is het dat hij heeft laten weten de eerste maanden nodig te hebben om alle stand punten, meningen en uitspra ken over de musea te inventari seren en te analyseren. Daarmee is er, twee jaar na Les- tradens bezoek aan Zeeland, nog allerminst zjcht op besluit vormingen duidelijkheid. Voor lopig houden de gemeenten de Bevelandse musea, waar snel ingrijpen zo hard nodig leek, ge vangen in onzekerheid. door Mieke van der Jagt OUDELANDE - De familie Ver- mue uit 's-Heerenhoek mag een varkensstal bouwen aan de Ise- weg in Oudelande. Bezwaren van omwonenden, die een schorsingsverzoek hadden in gediend voor een wijziging van het Borselse Bestemmingsplan Landelijk Gebied, zijn door de Raad van State niet ontvanke lijk verklaard. De familie Vermue ligt al langer met een aantal inwoners van Oudelande in de clinch. In 's- Heerenhoek heeft het echtpaar Vermue een gemengd bedrijf met akkerbouw en varkens. Door de aanleg van de Wester- scheldetunnel raakte het bedrijf in 's- Heerenhoek een aanzien lijke hoeveelheid grond kwijt, waardoor het naar elders moest uitwijken. De familie kocht een akkerbouwbedrijf in Oudelan de en vatte het plan op om ook de beesten naar een nieuwe, mo derne stal in Oudelande te ver huizen. Gedurende de voorbereiding van die verhuizing, voerden Ge deputeerde Staten van Zeeland echter een Streekplanherzie ning door, waarmee het niet meer mogelijk was op grond van oude rechten een nieuwe stal voor intensieve veehouderij als neventak te vestigen. De familie Vermue tekende hiertegen be zwaar aan, maar verloor die zaak bij de Raad van State. In woners van Oudelande hadden zich toen al verenigd in een clubje, tegen de komst van in tensieve veehouderij naar het dorp. De enige manier voor het boerenechtpaar om het ge mengd bedrijf te kunnen voort zetten, was' een wijziging van het bestemmingsplan. De ge meente Borsele stelde die op en Gedeputeerde Staten keurden deze goed. Volgens de bezwaarde inwoners van Oudelande was die goed keuring van GS in strijd met de eerdere Streekplanherziening. Het clubje ging naar de Raad van State, maar zes van de zeven reclamanten betaalden het ver schuldigde recht niet op tijd. Hun bezwaarschriften werden niet ontvankelijk verklaard en het spoedeisend belang kon de Raad van State niet meer inzien De zevende bezwaarde, die wel op tijd betaalde, is naar het oor deel van de afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State, geen directe belangheb bende. Zij woont een kilometer van de beoogde plaats voor de stal af en heeft geen enkel zicht op het perceel. Ook haar be zwaarschrift is niet ontvanke lijk, omdat bezwaarden in een dergelijke procedure directe be langhebbenden moeten zijn. KQüAiar (Advertentie) Goblet jonge graanjenever Een zachte en zuivere jenever, gedestilleerd uit de beste granen. Fles 1 liter van 22.95 voor dTCon, Bij het Museum voor Schaal- en Schelpdieren in Yerseke moet, zoals ook bij de twee andere Bevelandse musea, heel wat veranderen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31