Sky Pictures verhuist naar vliegveld PZC Cl000 Kruiningen krijgt nieuw pand Japanse opera hoort op Abdij plein Cd met pop van Zeeuwse bodem Cartoons helpen tegen voetbalkater Tuchtcollege straft chirurg na sterfgeval zeeland woensdag 5 juli 2000 16 Luchtfotograaf breidt als laatste uit op Midden-Zeeland ondernemend zeeland Carrosseriespecialist breidt uit in Middelharnis ÜJ Vliegveld Arnemuiden voorlopig vol Winkelinbraak kunst cultuur OEURO door Claudia Sondervan ARNEMUIDEN - De zwarte hangar met het zilvergrijze kantoor van Sky Pictures is voorlopig het laatste nieuwe gebouw dat Vliegveld Midden- Zeeland ziet verrijzen. Het be drijf in luchtfotografie had tot nog toe enkel een hangar voor de Cessna 172 op het vliegveld terrein. Het oude, te kleine kantoor naast de Prins van Oranje in Goes, verdwijnt in de vernieuwingsslag voor dat stadsdeel. ,,Dit was het laatste stuk bouwgrond dat nog be schikbaar was op het vliegveld. Dus hebben we de sprong maar gemaakt," zegt directeur Izak van Maldegem. Het bedrijf met vier werkne mers heeft nu de beschikking overkantoren, donkere kamers en een afwerkstudio. Sky Pic tures vliegt over heel Neder land en over delen van België en de Noordzee om foto's in vo gelperspectief te maken in op dracht van bedrijven, overhe den en particulieren. De helft vah de omzet komt van gere gelde opdrachtgevers. ,,Er zijn gemeenten zoals Haarlemmer meer en Nieuwegein, die jaar lijks foto's bestellen voor beleidsdoeleinden en promo tiemateriaal. In die gebieden liggen weinig vierkante meters die we niet op negatief heb ben," lacht Van Maldegem. Ook de Nederlandse Aardolie Maatschappij NAM is vaste opdrachtgever voor het be drijf, wat de Cessna boven de Noordzee brengt. „Het verst gelegen productieplatform dat we voor de NAM gedaan heb ben, ligt tweehonderd mijl noordelijk van Den Helder. Dat is een uur boven water heen en een uur terug." Het vliegtuig kan met de extra brand stoftanks in de vleugeltips tot 7,5 uur in de lucht blijven. De Cessna is verder aangepast voor fotografie met een uit klapbaar zijpaneel, wat de beeldruimte onder de linker vleugel verruimt. Van Maldegem belandde in 19 8 5 i n de luchtvaartf otograf ie via Delta Foto in Middelburg. In 1993 startte hij zij neigen be drijf. „Zij werken veel voor cartografisch materiaal; lood recht naar beneden. Onze spe cialiteit zijn de schuin aange vlogen foto's." Dat aanvliegen kan op drie honderd meter hoogte boven bebouwing, daarbuiten tot op 150 meter en bij uitzondering op zestig meter hoogte. „Dan moeten we onze speciale laag vliegvergunning activeren. Zo hebben we bijvoorbeeld een se rie gemaakt van de Boulevard bebouwing in Vlissingen. Dan zit je onder de top van de Sar- dijntoren." Voor de tweehonderd vlieguren die het bedrijf per jaar maakt, worden piloten ingeschakeld van buurbedrijf Vliegwerk Holland. „Meer mooi weer hebben we niet in Nederland," zegt Van Maldegem. In oktober, na het seizoen en als het gebouw volledig afgewerkt door Claudia Sondervan MIDDELHARNIS - ASH Car rosserie Specialisten heeft een nieuw bedrijfspand in Middel harnis betrokken. Het bedrijf uit Herkingen ontwikkelde zich in de afgelopen zes jaar tot een specialist in het ombouwen van luxe stationcars en terrein wagens voor een grijs kente ken. Momenteel verbouwt het be drijf tussen de zes- en achthon derd wagens per jaar, vertelt Irene Derksen, partner van di recteur-eigenaar B. J. Mooij- aart. Het bedrijf doet dat in hoofdzaak in opdracht van de importeurs van Toyota, Ci- troën en Suzuki, maar ook bvoor garages en particulieren. Aan de Van der Waalsweg is een grote loods van 50 bij 25 meter gebouwd met een kantoorge bouw op een terrein van zeven duizend vierkante meter. De negen personeelsleden van het bedrijf kunnen binnen twee tot vijf j aar zes nieuwe collega's te gemoet zien, vertelt Derksen. Het bedrijf biedt op de nieuwe locatie een nieuwe dienst aan, het inrichten van bedrijfswa gens. Op termijn voegt ASH daar het aanpassen van auto's voor rolstoelvervoer aan toe. „Het wordt normaal dat ge handicapte mensen autorij den, wij willen daar op inspe len, zegt Derksen. Izak van Maldegem voor zijn nieuwe bedrijfspand. foto Dirk-Jan Gjeltema De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. KRUININGEN - Het winkelend publiek krijgt begin december in de vernieuwde C1000 supermarkt aan de Voorhoute in Kruiningen de keus uit veel meer verse producten. Ook kan de auto straks voor de deur: de winkel krijgt 35 eigen parkeer plaatsen. Maandag werd de eerste paal voor de nieuwbouw aan de Voorhoute geslagen. Het is de bedoeling dat de supermarkt be gin december het huidige pand aan de Hoofdstraat voor het nieuwe onderkomen kan verruilen. De winkelvloer wordt in het nieuwe pand bijna driehonderd vierkante meter groter. „Vooral het aanbod van verse producten kan daardoor flink worden uitgebreid", zegt eigenaar F. Borgo. „Vis, brood, vlees, kaas en groente zal bovendien op een veel speelsere manier worden aangebo den." Een tekort aan parkeerplekken bij het hui dige pand aan de Hoofdstraat is de voor naamste reden voor de verhuizing. In plaats van zeven, kunnen op het terrein van de nieuwe winkel straks 35 auto's wor den geparkeerd. Het parkeerterrein blijft overigens openbaar, zodat de ruimte bui ten winkeltijden ook kan worden benut. is, presenteert het bedrijf zich officieel. Dan is er ook een staalkaart van werk te zien op de nog maagdelijk witte wan den, belooft de directeur. ARNEMUIDEN - Vliegveld Midden-Zeeland heeft geen bouwkavels meer te vergeven, maar nijpend is dat gegeven nu niet, meldt directeur B. van Dam van Zeeland Airport. „De kwestie is bij ons slapende. Er is nu één kandidaat voor bouw grond, maar die wil bouwen bij de rij bedrijven die er nu staan. En daar is het vol." Het vliegveld mag volgens het bestemmingsplan Buitenge bied niet meer dan vier procent van het vliegveldterrein be bouwen. „Dat gaf per maart 1999 nog 9300 vierkante meter ruimte," weet P. Korstanje van de afdeling ruimtelijke orde ning van de gemeente Middel burg. De gemeente heeft bij die mededeling het vliegveldbe- stuur gevraagd aan te geven waar op het terrein verdere be bouwing gewenst zou zijn. Daar heeft Zeeland Airport nog niet op gereageerd, zegt Korstanje. De nog te benutten bouwgrond moet elders op het terrein ge vonden worden, nu de strook aan weerszijden van het lucht havengebouw vol is. Dat vergt een herinrichting van het ter rein waarbij de veiligheidsas pecten van het vliegverkeer op de aan- en afvliegroutes bepa lend zijn. Die spelen ook een belangrijke rol bij eventuele locaties aan de Muiden weg, zegt Van Dam. Uitbreiding voor bedrijfs- grond zou ook mogelijk zijn aan de overzijde van de Ca- landweg, nu in pacht bij een landbouwonderneming. Ook wanneer die grond al beschik baar was, acht de vliegvelddi rectie investeringen in bouw rijp maken nu niet opportuun. „Wanneer er volgende week tien mensen aankloppen voor grond ligt dat anders." door Joost Bosman TERNEUZEN - Een chirurg van het Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen is door het Centraal Tuchtcollege voor de Gezond heidszorg (CTG) een voorwaar delijke schorsing opgelegd van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Hij krijgt deze straf wegens zijn laakbare op stelling bij de behandeling van een patiënt. Deze patiënt is overleden. Tegen de chirurg was in decem ber 1997 bij het Regionaal Tuchtcollege (RTC) in Den Haag een klacht ingediend door pati ëntenvereniging Samen Beter. Dit gebeurde nadat in septem ber van datzelfde jaar een 7 5-ja- rige patiënt was overleden aan een maagperforatie. De familie van de patiënt vindt dat de chi rurg te weinig onderzoek heeft gedaan naar de fysieke gesteld heid van hun vader en dat hij niet de noodzakelijke maatre gelen heeft genomen. De familie vindt dat de chirurg de situatie heeft onderschat. Begin november 1998 achtte het RTC de klacht gegrond, waarop de chirurg in januari dit jaar in beroep ging. Hij verweerde zich door onder meer te stellen dat hij wel degelijk zorgvuldig ge noeg lichamelijk onderzoek had gepleegd. Dat bepaalde medi sche bijzonderheden niet in het verslag zijn vermeld, wil vol gens hem niet zeggen dat er geen onderzoek heeft plaatsgevon den. De veronderstelling van het RTC dat de symptomen die de patiënt vertoonde ontegen zeggelijk in de richting wezen van een maagperforatie, vindt de chirurg veel te stellig. Ook het feit dat hij de internist niet had geraadpleegd voordat hij uiteindelijk besloot de patiënt alsnog te opereren, kan hem niet worden aangerekend, aldus de VLISSINGEN - In de nacht van maandag op dinsdag is om streeks half drie ingebroken in een winkel in de Walstraat in Vlissingen. Toen de eigenaar, gewaarschuwd door de alarm centrale, bij het pand arriveer de, bleek er een ruit te zijn inge slagen. Uit de winkel zijn onder meer telefoonkaarten, tabak en enkele honderden guldens uit de kassa weggenomen. chirurg in zijn verweer. Er wj immers haast geboden. Maar ook het CTG vindt nu de arts ernstig en verwijtbaari tekort geschoten bij de beh; deling van de patiënt en a< eenvoorwaardelijke schorsi passend. Daarnaast dient chirurg zich te onderwei aan het toezicht van de Regit naai Inspecteur voor de G& zondheidszorg en moet hij dien aanwijzingen opvolgen. De chirurg, die al ruim twinti jaar in Zeeuws-Vlaandere werkt, maakte vanaf 1994 dei uit van de maatschap waarbi alle vijf de Zeeuws-Vlaams chirurgen en twee orthopede; destij ds waren aangeslotenEe aantal jaren later werd de m; uit de maatschap gezet omi" hij niet naar tevredenheid vs de overige partners functit neerde. Sindsdien werkt hij eigen rekening in locatie Honte in Terneuzen en Antonii in Oostburg. Chirurg J. de 'Blok vindt d, maatregel tegen zijn in ongenaj de gevallen collega onvoldoend de. „Het is geheel niet duidelijV wie hem nu precies gaat contro leren en wat de inspectie precis1 inhoudt." De Blok vindt dat dj uitkomst van het onderzoef1 veel te lang op zich heeft lates wachten en hij verwijt de zie kenhuisdirectie gebrek aan 'let om in te grijpen. „Deze zaak lel vert het hele ziekenhuis eet slecht imago op." Voorwaarden Directeur G. Ramaekers van hej Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren zegt dat de voorwaaxxlen dij door het CTG zijn gesteld bin-;1 nenkort door de directie wordes besproken. Van eex-dere klachjj ten over de chirurg en daaroji volgende waarschuwingen aas- diens adres weet Ramaekers' niets af. „Ze staan in ieder gevaj niet in relatie tot deze uit]' spi-aak." J De chirurg in kwestie, die per 22 juni onder toezicht is gesteld]' zegt zich te kunnen vinden in de;1 uitspi-aak van het Centraal Tuchtcollege. Hij blijft er echte bij dat het destijds een moeilijk j te stellen diagnose was. De uitspraak van het Centraal Tuchtcollege wordt gepubli-ji ceerd in de Staatscourant en ter bekendmaking toegezonden! aan de redacties van medische1 vakbladen. Persoonlijke gege-i vens van de chirurg wordea( daarbij weggelaten. De voorbereidingen voor de Zeeland Nazomer Festivals, die in septem ber plaatsvinden, zijn in volle gang. Het program ma bestaat naast het Fes tival van Zeeuwsch- Vlaanderen en het festi val Film by the Sea uit lo catieprojecten in Mid delburg, Aardenburg, Kapelle en Veere. In een vierdelige serie belicht de PZC deze week de projecten. In de eerste af levering de opera Curlew River op het Abdijplein in Middelburg. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een mooier decor is nauwelijks denkbaar, vindt coördinator Ruud van Meijel van de Zeeland Nazo mer Festivals. Het Abdijplein in Middelburg wordt alom ge roemd vanwege zijn rust en verstilde sfeer, een plek voor contemplatie middenin de stad. „Een uitstekende plek dus voor een opera met een diepgelovig thema", meent Van Meijel. „Het bestaan van God wordt immers aange toond." Hij spreekt over de opera Cur lew River (Wulpen Rivier), die in 1963 werd gecomponeerd door Benjamin Britten. Het li bretto (de tekst) is van William Plomer. Britten baseerde zich op het veertiende-eeuwse Ja panse Noh-spel Sumidagawa. In de jaren vijftig was de En gelse componist enkele malen naar Japan gereisd, omdat het Noh-spel hem niet losliet. Hij piekerde over een Westerse vorm voor het stuk dat voor niet-Japanners ondoorgron delijk was. Hij besloot een link te leggen met het vroegmiddel eeuwse liturgische drama en schreef een kerk voor als decor. „Daardoor past het goed in Middelburg", verklaart Van Meijel. „De Abdij was oor spronkelijk natuurlijk een re- De kostuums van Emi Wada zijn geïnspireerd op Japanse kimo no's en pijen van de Norbertijner monniken. ligieus centrum. Wij laten het publiek vóór aanvang door de Wandelkerk binnenkomen. Toch voeren we het stuk niet in de kerk op." Regisseur Jeroen Lopes Cardozo heeft namelijk besloten de uitvoering van Curlew River Japanser te ma ken, dan Britten voor ogen had en dus ook afwijkender dan el ke opvoering die ooit in Euro pa heeft plaatsgevonden. Oosterse dimensie Begin jaren tachtig debuteer de Cardozo als operaregisseur met Curlew River. „Indertijd bestond er zowel bij mij als in Nederland in het algemeen weinig belangstelling voor Ja pan en de cultuur van dat land", stelt hij. „Als gevolg daax*van verdween in mijn eer ste Curlew River het Japanse element helemaal naar de ach- tergrond. Nu vind ik het inte ressant juist de Oosterse di mensie uit te werken." Het Japanse Noh-spel werd al tijd in de openlucht opge voerd. Het provinciebestuur ziet graag dat het Abdijplein voor culturele activiteiten woi-dt bestemd. Voeg daai-bij de herdenking van vierhon derd jaar handelsbetrekkin gen tussen Nederland en Ja pan en de betrekkingen tussen Middelburg en Japan - histo risch als belangrijke handels stad van de Verenigde Oostin- dische Compagnie, actueel vanwege de stedenband met Nagasaki - en het plaatje is compleet. „Alle puzzelstukjes vielen in elkaar", zegt Van Meijel. „Deze opera hoort op het Abdijplein." Typisch Japans aan de opvoe ring is dat alle rollen - ook die van vrouwen - door mannen worden vertolkt en dat met een klein muzikaal ensemble wordt gewerkt waar geen diri gent voor staat. Net als bij het Noh-theater wordt geen apart decor gebouwd, het Abdijplein fungeert als zodanig. Het pu bliek zit op een lage tribune om de speelplek. De kostuums zijn ontworpen door de wereldbe roemde ontwerpster Emi Wa da. Zij is onder meer bekend vanwege haar werk voor de Britse filmmaker Peter Greenaway. Voor de aankle ding van Curlew River heeft ze zich laten inspireren door zo wel de kimono's van het Noh- theater als de witte pijen van de Norbertijner monniken, die ooit de Middelburgse Abdij bevolkten. Dodenrijk De speciaal voor het project aangezochte professionele zangers en musici uit bekende Nederlandse orkesten, krijgen ondersteuning van twaalf fi guranten met danservaring en twee jongens van de Zeeuwse Koorschool. Die laatste twee vertolken de stem van een jon getje dat uit de dood verrijst. Het verhaal gaat over een moe der die dat jongetje - haar zoon - zoekt aan de oevers van een rivier. Ze vraagt aan pelgrims op een veerboot of ze mag overvaren. Die verslijten haar voor gek, maar nemen haar uiteindelijk mee. Na de tocht over de rivier, symbolisch voor de intrede in het dodenrijk, vindt ze het graf van haar zoon. Op haar gebed ant woordt hij. Hymne „Het Noh-spel Sumidagawa is voor het publiek in Europa on begrijpelijk", verklaart Van Meijel. „Alles, elke handbewe ging en elk kostuum, is symbo liek. Britten heeft het stuk toe- gankelij k gemaakt, door aan te sluiten bij het Westerse liturgi sche drama uit de vroege Mid deleeuwen. Als thema heeft hij een soort Gregoriaanse hymne geschreven, die razend knap overgaat in een Japans muzi kaal thema. Het is mooie, beel dende, sprookjesachtige mu ziek. In de opzet van Cardozo vindt, de reis van de waanzinnige vrouw niet daadwerkelijk plaats, maar in haar hoofd. Het hoort bij de rouw. Hij heeft daarom van Curlew River een raamvertelling gemaakt. De realiteit is die van de Westerse monniken, alle Japanse ele menten en toneeleffecten ver wijzen naar het mysterie." Opvoeringen. 29 en 31 augustus, 1 en 2, 5 en 6, 8 en 9 september. door Lilian Dominicus PHILIPPINE - Producer John Hellenbrand uit Philippine heeft zijn doel helder voor ogen: met dertien Zeeuwse bands wil hij een aantal weken de studio in duiken om een cd van topkwali teit te maken. Muzikanten van Zeeuwse bodem als Anker (voorheen Wolfshead) en Deso lation hebben inmiddels hun medewerking toegezegd. Bekende namen als Blof, Tri ppinen MindLink heeft Hel lenbrand ook benaderd, maar die hebben nog niet toegezegd. Om nog meer Zeeuws talent op te sporen, struint hij regelmatig op het internet. De Zeeuws- Vlaamse producer heeft alle vertrouwen in het slagen van zijn project. „De opnames kos- John Hellenbrand heeft voor zijn doel bands als Blof, Trippin' en MindLink benaderd. foto Charles Strijd ten de bands geen geld", ver klaart hij. „Ik doe dit om de Zeeuwse popmuziek en de pro vincie Zeeland te promoten." Voor Hellenbrand zelf betekent de cd een goede reclame voor zijn studio, The Eclipse Sound Studios. In eerste instantie zullen er dui zend dubbel-cd's geperst wor den. Bij een grotere vraag kan hij dan altijd nog meer exem plaren produceren. De ene cd moet vol komen te staan met: hardrock en aanverwante gen res, het andere schijfje is be doeld voor het lichtere genre, j Voor de financiering van zijn' project, dat naar schatting; tussen de dertig- en de veertig duizend gulden kost, is Hellen brand nog op zoek naar spon-i sors uit het bedrijfsleven en overheid. De provincie en diver se gemeentes hebben ondertus sen belangstelling getoond. Wie geïnteresseex-d is om mee te werken aan de Zeeuwse cd, kan mailen naar eclipse.sound.stu-{ dios@hetnet.nl. doorTrees van Herpen KNOKKE - Humor is de beste medicijn, luidt het gezegde. Voor al diegenen die nog kam pen met de verschijnselen van een voetbalkater, zal een be zoekje aan het Internationaal Cartoonfestival in Knokke heil zaam werken. Euro 2000 inspi reerde vele cartoonisten tot een ontnuchterende benadering van het voetbalspel. Het jaarlijkse humortekenin- genfestival richt zich deze keer met een extra wedstrijd op het door Nedexdand en België geor ganiseerde Europees Kampi oenschap voetballen. Ruim voordat de eerste aftrap werd genomen, waren de tekenaars al duidelijk over de uitkomst: Ko ning Voetbal heerst over alle teiTeinen van het menselijk be staan en is het stadium van een simpel spel al lang gepasseerd. Spelverruwing, het grote geld, de ij del heid van de sterrenbles sureleed en de massale media- aandacht krijgen in rake teke ningen een karikaturaal com mentaar. Maar ook de toeschou wer wordt niet gespaard. Geen enkele prikkeling is opgewas sen tegen het alomvattende, aandachteisende voetbalspel, zo laten de cartoons op humo ristische wijze zien. Tegenstelling Ondanks de goede samenwer king tussen de organiserende landen weet een Belgische car toonist de aloude tegenstelling geestig uit te beelden door in een veld vol krachttermen spuwen- de spelers een in oranje shirt ge hulde voetballer 'hartstikke ge zellig' te laten zeggen. Zoek de Hollander is de opdracht bij dit plaatje. Uit het enorme aanbod voor het eigenlijke cartoonfestival -3246 foto Charles Strijd cartoons uit 69 landen werden er ingestuurd- heeft de jury een selectie gemaakt van ruim 500 tekeningen. Gewilde ondexwer- pen voor de humor die elk jaar terugkeren zijn uiteraard seks, gezondheidszorg, politiek, blin den, verkeer, het toiletritueel j oorlog en godsdienst. Meer dan anders werden dieren afgebeeld met typisch menselij ke gedragingen. Het gebruik van de computer als tekenin strument neemt hand over hanc toe. Daarnaast zijn de simpele pen en potlood zwart-wit teke ningen of zachte aquarel en kleurpotlood produkten nog steeds geliefde technieken. Op het randje Het effect dat de cartoons sorte ren, varieert van een flauwe glimlach tot een klaterende lach, terwijl je af en toe het ge voel bekruipt dat de maker op het randje van het toelaatbare balanceert. Een Sierra Leoore kindje zonder handen aan eer gedekte tafel met een borc waarop een enorme kip ligt, is zo'n voorbeeld. In mildere vor-1 men geven veel tekenaars de toeschouwer vaak iets om over na te denken, al spreken ze he: uit in de universele taal van de' hixmor. Een aparte verdieping in hel cultureel centrum Scharpoord is gewijd aan het werk van Bel-" gische caxtoonisten zoals Ka- magurka, Herr Seele, Zaza es Nix. Deze expositie is een festijn voor de kenners van Belgische politieke kwesties, waar deze hex-en niet bepaald zachtzinnig mee omspringen. Het Internationaal Cartoonfestiva* duurt nog tot en met 23 juli en is da gelijks tussen 10.00 en 20.00 uur tl bezoeken in cultureel centfin Scharpoord aan de Meerlaan rt Knokke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30