Zondag is verdrongen als rustdag Ook burgemeester heeft baas PZC 5 Unhcr-baas niet blij met vreemdelingenwet Het vervolg Europarlementariërs vrezen chaos door vorming kopgroepen feiten en meningen RPF-fractievoorzitter Van Dijke bindt strijd aan met hectiek 5 juli 1950 woensdag 5 juli 2000 door Hans van Soest Het is tijd de trend te keren, vindt RPF-fractievoorzit ter Leen van Dijke. „Meer en meer wordt van werknemers verlangd dat zij flexibel zijn en daarom op de onmogelijkste tijdstippen beschikbaar zijn voor het werk." De ChristenUnie (het samen werkingsverband van RPF en GPV) en PvdA stellen in een ini tiatiefwetsvoorstel dat werken op die onmogelijkste tijden aan de kaak. Kern van het voorstel is dat iedere werknemer het recht moet krijgen te weigeren op zondag te werken. - In de arbeidstijdenwet staat de zondag nu al genoemd als rust dag. Waarom dan dit wetsvoor stel? Van Dijke: „De arbeidstijden wet is onduidelijk. Werken op zondag mag in principe niet, tenzij het in het aard van het werk ligt, zoals bij de politie of in het ziekenhuis. Ook mag het als de werkgever overeenstem ming bereikt met de onderne mingsraad. Maar in de praktijk wordt de wet steeds ruimer uit gelegd. De zondag als collectie ve rustdag wordt steeds verder verdrongenHet is meer en meer een gewone werkdag geworden. De individuele werknemers worden monddood gemaakt, omdat er nu eenmaal afspraken zijn met de ondernemingsraad. Zij mogen daar niet langer de dupe van worden." - Is een vaste collectieve rustdag nog van deze tijd? „Ik ga niet mee met de trend van de vierentwintig-uursecono mie, ik keer me ertegen. Door de sociaal-economische ontwikkelingen komt de mens steeds meer onder druk te staan. Het is de taak van de politiek dergelijke ongewenste ontwik kelingen tegen te gaan. Ik hecht zeer aan de zondag als collectie ve rustdag. .Naast de religieuze reden die ik daarvoor heb, vind ik dat ook uit sociaal oogpunt van belang. Mensen moeten el kaar op een vaste tijd kunnen ontmoeten, zonder steeds de agenda's naast elkaar te moeten leggen. De zondag moet in deze steeds hectischer wordende samenleving behouden blij ven." - Waarin verschilt het wetsvoor stel met de huidige arbeidstij denwet? „Als het aan ons ligt, kan een werknemer altijd weigeren op zondag te werken, los van de af spraken in een CAO of met de ondernemingsraad. De werkge ver heeft dit dan maar te accep teren. Hij mag de motieven die een werknemer voor zijn weige ring geeft, niet wegen. Daarin verschillen de PvdA en de ChristenUnie van mening met D66, dat twee maanden terug ook een wetsvoorstel heeft inge diend. Daarin stond dat een werknemer alleen om religieuze redenen mag- weigeren. Maar een werknemer moet ook de vrijheid hebben om bijvoor beeld op zondag iets leuks te kunnen doen met zijn gezin of op familiebezoek te gaan. Natuurlijk blijft er een uitzon dering voor bedrijven die onmo- geli j k zondag dicht kunnenEen boerenknecht kan op zondag wel vrij willen, maar de koeien moeten toch gemolken worden. Het is echter wat anders als een transporteur zijn chauffeurs ook op zondag wil laten rijden, omdat er zo meer ritten in de week kunnen worden afge werkt. Dat is een bedrijf secono- misch motief, waartegen de werknemer een lange neus moet kunnen trekken." - En wat als een winkel of een restaurant geen personeel meer kan krijgen voor de zondag en over de kop dreigt te gaan? „Als een werknemer weigert op zondag te werken en het bedrijf dreigt daardoor failliet te gaan, zal hij zich echt wel eens achter de oren krabben. Iedere werk nemer is voor argumenten vat baar als er eens moet worden overgewerkt. De werknemer heeft er tenslotte ook belang bij dat zijn bedrijf blijft bestaan. Maar het mag geen automatis me worden dat de zondag een gewone werkdag wordt. Ik hoop dan ook dat dit wetsvoorstel veel verandert. Als veel werkne mers van dit nieuwe recht ge bruik maken, zal de hectiek in de samenleving afnemen." GPD Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Sadako Ogata: „Europa mag geen fort worden.' van onze redactie binnenland De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Sadako Ogata, is zeer bezorgd over de nieuwe vreemdelingenwet die de Tweede Kamer vorige maand heeft aangenomen. „Europa mag geen fort worden", zei ze gisteren in de marge van een softwareconferentie in Amster dam. Nederland is altijd erg gastvrij geweest voor vluchtelingen en staat bovendien zeer positief te genover de VN-vluchtelingen- organisatie, aldus Ogata. „Ik ben zeer bezorgd dat Europa de deur dicht doet. We moeten wa ken voor een gesloten Europa." De Tweede-Kamercommissie voor Justitie, met wie zij later op de dag een gesprek had, kreeg overigens geen kritiek te horen op de nieuwe vreemdelingen wet. Zij toonde zich alleen onge rust over de mogelijkheid dat een Europees asielbeleid op de ondergrens gaat zitten van lan den die het minst voor een ruim hartig asielbeleid voelen. Ogata maakte voorts duidelijk er weinig voor te voelen haar or ganisatie om te vormen tot een vooruitgeschoven asielpost voor Europa. Plicht Zij had begrip voor de wens van een meerderheid van de Kamer meer vluchtelingen in de regio op te vangen. Maar de VN-orga- nisatie is vooral gericht op hu manitaire opvang en leent zich niet voor een agentschap dat politieke van economische vluchtelingen moet scheiden. Een versterkte opvangcapaci teit in de regio mag de Europese landen volgens haar niet ont foto Geert vanden Wijngaert/EPA heffen van de plicht een eigen asielbeleid te voeren. Het bezoek van Ogata aan Ne derland is waarschijnlijk haar laatste. Begin volgend jaar houdt zij er mee op. Als waarde ring voor haar inzet kreeg zij gisteravond een afscheidsdiner aangeboden door koningin Bea trix. Ook sprak zij met minister Herfkens (Ontwikkelingssa menwerking) en de bewindslie den van Justitie, Korthals en Cohen. Vanochtend sluit zij haar bezoek af met een gesprek met premier Kok. ANP Twaalf dagen nadat een meerderheid van del! delburgse gemeenteraad een als staalhard ei ren motie van wantrouwen tegen burgemee: Spar van der Hoek aannam, is enige tékening in heti volg en de gevolgen gekomen. De commissaris vat koningin in Zeeland heeft advies uitgebracht aai Kroon. Hangende een ontslagbeschikking door de nister van Binnenlandse Zaken heeft de commissi met spoed een sterk met Middelburg verbonden wa nemer benoemd. Spar is vanaf gisteren voor onbepj de tijd met verlof en wordt geacht die tijd (bepaald benutten voor het bereiken van een financiële regelj Abdijkringen hebben hem in een ijverige bui gerai 'een advocaat te raadplegen'. De gemeente Middelb heeft zich, zonder nadere aanmoediging, eveneens een rechtsgeleerd adviseur gewend en de post Resei nader onderzocht. Aan het einde van de lange, druk sproken en veelkleurige regenboog wordt binnenl een pot met glimmende dukaten geplaatst. De vindt bekend, de juiste inhoud niet. In deze procesgang is voorbijgegaan aan het ernsi verlangen van de raad om Spar met onmiddellijke gang te schorsen. De burgemeester wacht de meer bruikelijke weg van ontslag op termijn. Het is imn niet aannemelijk te maken, dat de diensttijd van waarnemer meteen als 'afkoelingsperiode' zal gele De verhoudingen zijn dermate verstoord en het klim is zodanig onwerkbaar geworden, dat van een fris koelde doorstart geen sprake zal kunnen zijn. De benoeming van D.C.B. Burgers tot interim-bui meester zal. ook voor veel naastbetrokkenen, als verrassing zijn gekomen. De gedachten gingen voor ze WD-post uit naar een WD-kandidaat, waarbij: enige hardnekkigheid de naam David Luteijn werd noemd. In alle rust slaagde deze er in de Zuid-Holla se bestuurscrisis, die een oorsprongvond in de Cetc affaire, op een beheersbaar niveau te krijgen. In Haagse provinciehuis werd aldus het begin van r maal te achten werkverhoudingen gevonden. De re nering was en is, dat in Middelburg dringend beha bestaat aan een soortgelijke oplossing. Deze taakii neergelegd bij Don Burgers (CDA) die het voon heeft, dat hij kan bogen op mime bestuurservaring burgemeester in de fusiegemeenten Rosmalen en Hertogenbosch. Er zijn meer voordelen te benoen Burgers was eerder belast met het waarnemerschaj Almelo en Middelburg. Hij is na zijn, uitgesteld, veri uit de Zeeuwse hoofdstad niet van Middelburg vreemd geraakt. De neiging bestaat nu om juist in gebleven betrokkenheid het nadeel van een gebrek afstand te zien. Deze binding kan, met evenveel re als een voordeel worden beschouwd. Feit is, dat ii korte periode-Burgers krachtige impulsen aan de c wikkeling van Middelburg en een versteviging vai stedenband met Vlissingen zijn gegeven. Middelb wacht een voortvarende bekende, die in het korte stek van slechts enkele maanden het pad naar bel tijden begaanbaar moet maken. Een begin is er. Commissaris Van Gelder (m) moet de hoeder zijn over de burgemeesters in Zeeland. foto Ruben Oreel Commissaris van de koningin W. T. van Gelder heeft gister avond een onderhoud gehad met de fractievoorzitters en de vier wethouders van de gemeen te Middelburg over de opvol ging van Spar van der Hoek. Daarmee doet de commissaris wat hij behoort te doen: hoeder zijn over de burgervaders in zijn provincie. door Bert van Nieuwenhuizen De perikelen rond de burge meester van Middelburg, Spar van der Hoek, zetten de schijnwerper op een probleem dat veel burgervaders zelf liever onderbelicht laten. De vraag: wie is de baas van de burge meester? Wie controleert zijn of haar functioneren, wie houdt er een oogje op de verhoudingen in het gemeentehuis, wie trekt de drager van de ambtsketen af en toe eens aan zijn of haar jasje? Burgemeesters zélf (ook de jon gere en ook de 'linkse') ver schuilen zich wat de gezagsver houdingen betreft graag achter hun benoeming door de Kroon. Officieel worden burgemeesters in dit land nog altijd benoemd door de koningin. De weg tot het verkrijgen van de ambtsketen begint weliswaar bij het partijlidmaatschap- boekje en de lobbyist van de partij die bekijkt welke posten er vrij zijn. En die weg vervolgt dan via de burgemeester van de eigen woonplaats (die advies moet uitbrengen), de commissa ris van de koningin (die de eerste keuze maakt) en de minister van Binnenlandse Zaken (die feite lijk benoemt). Maar de finale handtekening wordt gezet door de koningin. Die benoemingsbrief, met vor stelijke signatuur, krijgt de bur gemeester thuis. Niet zelden ontlenen burgemeesters hier - ook anno 2000 - nog een soort vorstelijke status aan. Commissaris Niets is minder waar natuurlijk. Het feitelijke toezicht op het functioneren van een burge meester behoort tot het taken pakket van de commissaris van de koningin. Hij is de autoriteit die op gezag van de minister van Binnenlandse Zaken toezicht dient te houden op de burge meesters in zijn provincie. Dat klinkt streng, maar het is er niet minder waar om. Het is de taak van de commissa ris van de koningin om affaires zoals die rond Spar van der Hoek in Middelburg te voorko men. De commissaris in Zee land, W. T. van Gelder, is hierin niet geslaagd, integendeel. De pub! iciteit rond de eerste burger van Middelburg duurt al tijden: van de onbenullige, eigenhan dig toegevoegde 'h' in zijn fami lienaam via declaratieaffaires tot hooglopende ruzie met zijn wethouders. Commissaris Van Gelder had deze toestanden,moeten voor zien en vervolgens moeten voor komen. Dat hij daarin niet geslaagd is, valt hem aan te re kenen. Maar écht verwijtbaar is het feit dat de Zeeuwse commis saris blijkbaar helemaal niet se rieus geprobeerd heeft de bin nenbrand in het Middelburgse raadhuis te blussen. Van Gelder heeft zich tijdens het hele proces van afbladdering van Spar van der Hoek beperkt tot zalvende woorden. „Het zou allemaal wel meevallen en men moest nog maar eens met elkaar om de tafel gaan zitten." Zelfs toen de Middelburgse wethou ders al en bloc hadden laten we ten niet meer met de burgemees ter te willen samenwerken en er al een motie van wantrouwen op tafel lag, wist de commissaris niet meer te zeggen dan 'laten we nog eens bemiddelen'. Controle Commissarissen van de konin gin moeten burgemeesters scherper in de gaten houden. Ie der mens, op welke functie dan ook, heeft een zekere mate van controle nodig. Die controle hoeft zeker niet negatief te wor den opgevat Controle kan behalve corrigerend ook stimu lerend en enthousiasmerend werken, kan een creatieve im puls geven. Commissarissen van de koningin moeten burgemees ters ook intensiever in hun loop baan begeleiden. Moeten in de gaten houden of een burgemees ter niet te lang op een stoel in één gemeente zit of een burgemees ter niet aan iets anders toe is. Dat 'iets anders' hoeft niet on der alle omstandigheden een volgende, grotere gemeente te zijn. Want: net als in andere be roepen kan bij een burgemees ter natuurlijk best eens gecon cludeerd worden dat hij of zij eigenlijk niet zo voor dat vak ge schikt is. Dat het beter zou zijn dit ambt te verlaten en om te zien naar iets dat beter bij aard en kundigheden van de persoon past. Een activering van deze taak van de commissarissen van de koningin is gewenst. Om toe standen als rond Spar van der Hoek te voorkomen. En om het burgemeesterschap van zijn nog altijd een beetje mythische waas van 'vorstelijke benoe ming' te ontdoen. Ook het burgemeesterschap is een baan waaraan eisen mogen en moeten worden gesteldEn of een burgemeester ook gaande weg de rit nog steeds op een redelijke manier aan die eisen voldoet moet met regelmaat ge toetst worden. Door de commis saris van de koningin. GPD Houten rijtuigen De Nederlandse Spoorwegen gaan zo spoedig mogelijk vier honderd rijtuigen met stalen platen bekleden. De reden daarvoor is dat het al twee keer is gebeurd dat door vonkvor- ming tijdens het remmen, een van de tweehonderd houten treinwagenbakken die dage lijks door het land rijden in brand is gevlogen. Vurige bol De bewoners van het plaatsje Fivès-Lille bij Rijssel hebben dinsdagnacht de schrik van hun leven gehad. Zij werden opgeschrikt door een donde rende klap, die de huizen deed schudden op hun grondvesten. Toen zij in paniek naar buiten renden, zagen zij een grote rige bol door de straat t»' gen. De bol ging zelfs era huizen binnen, maar raa gelukkig niemand. Wel ws den enkele mensen doon luchtdruk in de lucht gesn ten. Provinciale wet De Provincie Zeeland he gisteren het honderdjarig 1 staan van de Provinciale.!? herdacht. De net geïnstallei de leden van de Provinci: Staten luisterden in de Cc eert- en Gehoorzaal in Midd burg aandachtig naar de re van koningin Juliana op dei dio ter herdenking van 1 honderdjarig bestaan van Provinciale Wet. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosschee (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in t spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur. Tel (0118)484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso* (tussen haakjes prijs met acceptgiro per maand 36,70 (nvt) perkwartaal 100,00 101.65) per jaar. ƒ380,00 (ƒ381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stul zaterdag, 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BT1/V Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantoorure worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV door Mare Peeperkorn De vorming van clubjes lan den in de Europese Unie die op de rest vooruit gaan lopen, moet aan strikte voorwaarden worden verbonden. Het Europees parlement vreest anders een opdeling van de Unie in A- en B-leden. „Daar krijgen we alleen maar gelazer mee", meent PvdA-Europarlementa- riër Max van den Berg. De parlementariërs reageerden gisteren op de plannen van het Franse EU-voorzitterschap voor de komende zes maanden. Parijs staat voor de zware taak de Unie bestuurlijk klaar te sto men voor de uitbreiding met twaalf of dertien nieuwe lidsta ten. De vrees bestaat dat een EU van bijna dertig landen nauwe lijks meer tot besluiten en sa menwerking komt. De vorming van een kopgroep omzeilt het probleem dat het traagste land steeds het tempo bepaalt. De Franse president Chirac is gewonnen voor een dergelijke pioniersgedachte, maar vindt dat Frankrijk en Duitsland al tijd tot de koplopers moeten be horen. Een eigen staf die los staat van de EU, dient de voor hoede te ondersteunen. De EU- regeringsleiders gingen vorige maand minder ver en legden slechts vast dat de 'versterkte samenwerking', zoals de kop groepen in jargon heten, onder deel kan zijn van het nieuwe Eu ropese Verdrag. „Wat Chirac wil is helemaal de verkeerde weg", vindt WD-eu- rodelegatieleider Wiebenga. Hij waarschuwt voor een 'ongecon troleerd geheel' als kopgroepen en hun secretariaat hun gang gaan. Wiebenga: „Chirac ont mantelt de Europese institu ties." Zijn D66-collega Van der Laan wijst op het risico 'dat be sluiten straks weer in achterka mertjes tot stand komen'. Vol gens Chirac is deze vrees totaal ongegrond. „De tijd is vervlogen dat besluiten in torentjes of ka mers van ministers tot stand ko men", verzekerde de Franse president. Noodzaak De N ederlandse Europarlemen tariërs onderkennen de nood zaak dat sommige landen inni ger gaan samenwerken. „Het is simpelweg noodzakelijk om geen stilstand te krijgen", stelt Van den Berg. Zaken die mo menteel muurvast zitten (ener gieheffing, minimum winstbe lasting) omdat enkele landen dwars liggenkomen het eerst in aanmerking voor een akkoord in kleine kring. Voorwaarde is wel dat iedereen op den duur mee moet kunnen doen. „An ders creëer je A- enB-leden in de Unie. Dat vinden wij niet wen selijk". aldus Lagendijk (GroenLinks). De Europarlementariës menen dat de Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - desnoods een kopgroep moe ten kunnen verbieden. Verder benadrukken zij dat alle beslui ten van de afzonderlijke club jes, de goedkeuring dienen te krijgen van het parlement. Het zijn de regeringsleiders die uit eindelijk in december de vorm en voorwaarden van de kop groepen bepalen als zij in Nice het nieuwe Europese Verdrag opstellen. GPD Jacques Chirac: „Frankrijk en Duitsland altijd koplopers." foto Michael Jung/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2