Alles is gericht op snelle verwerking «1 r Glastuinbouw bedreiging voor Sloekreek PZC buitengebied VISSERIJ Excursies en één open tuin 24 woensdag 5 juli 2000 8r door Marjolein Reinhoudt In het magazijn van vishandel Noordzee in Breskens rijden heftrucks af en aan met stapels dozen vol vis. De witte dozen vormen steeds langer wordende witte muren in de 1000 m2 grote loods. Hier, in het kloppend hart van het Bressiaanse visbedrijfligt de temperatuur net iets boven het vriespunt. In hun dikke overalls zijn de medewerkers druk bezig om voordat de vrachtwagen komt, de volgende lading gereed te hebben. Er wordt een versproduct verhandeld dus is bij Noordzee alles erop gericht de vis zo snel mogelijk te verwerken, verpakken en verzenden. Bij de oprichting van Noordzee, in november 1980, telde de onderneming vijf medewei-kers. Het bedrijf was vooral actief in de export van typische 'Noordzeevissen' zoals tong, tarbot, kabeljauw en schol naar de Verenigde Staten. Toen de dollar halvei-wege de jaren tachtig kelderde kwam daar een einde aan. In 1993 fuseerde Noordzee met zeevisgroothandel Oosterbaan. Noordzee heeft inmiddels vestigingen in Frankrijk, IJsland en Turkije. De naam Noordzee dekt dus tegenwoordig eigenlijk de lading niet meer. Het assortiment van het Bressiaanse bedrijf is uitgebreid met vele tientallen soorten. „Ook wij hebben gemerkt dat de wereld kleiner is geworden. De vraag naar allerlei exotische vissen groeit maar de Noordzeevissen zitten nog steeds in ons assortiment," legt algemeen directeur Adri van Hanegem uit. Vliegtuig De vis die Noordzee verhandelt is vers. Door de gunstige geografische ligging profiteert Noordzee van een korte doorlooptijd. Het doordachte logistiek systeem zorgt voor een snelle levering, de vis ligt binnen anderhalve dag bij de klant. De vis wordt meteen na de vangst, dat is meestal 's nachts, verpakt en per vliegtuig naar Schiphol, Brussel of Oostende vervoerd. Noordzee heeft zelf één vrachtwagen: die rijdt de hele dag op en neer tussen Breskens en de luchthavens waai de vis aankomt. Noordzee richt zich steeds meer op de bron waar het de aankoop van verse vis betreft. „Een bewuste keuze," licht Adri van Hanegem toe. „Ons hele beleid is erop gericht om zoveel mogelijk in te spelen op de wensen van de klant. Onze klanten stellen het op prijs dat ze rechtstreeks zaken kunnen doen met een producent van verse vis en niet alleen met een leverancier. Logisch dus dat we daarin flink investeren." Klantvriendelijk Bij Noordzee zijn klantvriendelijkheid en service erg belangrijk. „Op de verkoopafdeling worden zes verschillende talen gesproken om iedere klant in zijn moedertaal te woord te kunnen slaan. Het overgrote deel van de vis die hier binnenkomt is al gefileerd maar als de klant erom vraagt doen we het zelf. We sorteren en verpakken de vis zoals de klant het wil." Het Bressiaanse bedrijf heeft kwaliteit hoog in het vaandel. Het bedrijf beschikt over een eigen laboratorium waar iedere lading die binnenkomt steekproefsgewijs wordt gecontroleerd op tien verschillende bacteriën. Dat betekent geen tijdverlies door controles buitenshuis. „Een analyse duurt gemiddeld een dag of drie en dan is de vis allang weel de deur uit. Een slechte lading tegenhouden kun je niet meer, maar je kunt het bedrijf in de gaten houden en misschien een trend ontdekken. Als een leverancier meer dan eens slechte kwaliteit vis levert, doen we daar geen zaken meer mee," legt kwaliteitsmanager S. Buijs uit. Sinds 1996 toen met de controles werd begonnen, is het aantal besmettingen dat werd geconstateerd met de helft afgenomen. Het laboratorium wordt ook gebruikt voor de contx-ole van de wijze waarop de eigen apparatuur is schoongemaakt. „Een sorteerband die met water is af gespoten lijkt schoon maar zit in werkelijkheid vol bacteriën en moet daarom gedesinfecteerd worden. We nemen regelmatig monsters van bijvoorbeeld zo'n sorteerband om te kijken hoe het zit met de hygiëne in ons bedrijf," zegt Buijs. De geur- van vis zegt veel over de kwaliteit en de houdbaarheid. In het lab kan een analyse gemaakt worden van de geur van de vis. Je kunt dan objectief vaststellen wat je ruikt. Tenslotte houden de laboranten zich bezig met het vaststellen van de hoeveelheid water in de vis. „Het gebeux-t nog weieens dat een leverancier water toevoegt aan het vlees zodat het zwaarder wordt. Een Sint Jacobsschelp bijvoorbeeld neemt heel gemakkelijk vocht op. Dat vlees kost veertig gulden per kilo, je kunt je voorstellen dat het geld j I Visgroothandel Noordzee heeft een eigen laboratorium voor kwaliteitscontrole. oplevert als je handig gebruikt maakt van zo'n eigenschap," licht Buijs toe. Noordzee doet haar uiterste best de ontwikkelingen bij te houden en participeert regelmatig in onderzoeksprojecten. Op dit moment zijn de onderzoeken naar viskwekerijen en nieuwe vei-pakkingsmethoden actueel. De onderzoeksi-esultaten zijn zo positief dat Van Hanegem verwacht dat de viskwekei-ij in de toekomst de 'gewone' visserij gaat verdringen. Toekomst Adri van Hanegem ziet de toekomst rooskleui-ig in. Door de recente BSE en varkenspestbesmettingen is de vraag naar vis behoorlijk toegenomen. Van Hanegem benadrukt wel dat de risico's in de sector groot zijn. „Ook wij kunnen te maken krijgen met ziektes en vissterfte door bijvoorbeeld een olieramp. Met die externe factoren moet je altijd i-ekening houden." foto's Peter Nicolai ZEEUWSE KREKEN Naam: Ligging: Wateroppervlakte: Bijzonderheden: doorMieke van der Jagt We worden in Zeeland steeds doller op de natuur. We koestei-en de sporen die natuur en cultuur hebben achtergelaten, steken geld in het herstel van oude kreeklopen, maken voor miljoenen guldens onderwaterbodems schoon en zetten informatiebordjes bij elk stroomgat van elke oude dijk val. Overal, behalve in het Sloe, of liever: in wat er van het Sloe over Sloekreek Ten westen van Nieuwdorp richting Quarlespolder Kreekrestant na afdamming van het Sloe tussen Walcheren en Zuid-Bevcland in de eerste helft van de negentiende eeuw Enkele tientallen hectares Kreek is niet beschermd en wordt bedreigd door de plannen in het gebied ten westen van Nieuwdorp een omvangrijk gebied voor glastuinbouw te reserveren. Toch ligt ten westen van Nieuwdorp en Lewedoi-p een lang niet onbelangrijk restant van het water dat vroeger Zuid-Beveland van Walcheren scheidde: de Sloekreek, een langerektesliert water langs de Zeedijk van Jacobpolder, compleet met rietkragen, watervogels en kleine ventjes die met netten aan het vissen zijn. Het Sloe, moeilijk bevaax-baar water tussen de eilanden, werd vroeg in de negentiende eeuw al afgedamd om de trein van Goes naar Middelburg te laten i-ijden. Aan de zuidkant van de Sloedam groeide het land snel aan en de laatste echte inpoldering werd de Quarlespolder, waarin de Sloekreek bleef liggen om oveitollig poldex-water te verzamelen vooi'dat het de Westerschelde in ging. Wat aan de zuidkant was overgebleven van het Sloe, werd in de jaren zestig en zeventig volgespoten met zand en van lieverlee vooi*zien van steeds meer kademuren: het Sloegebied, haven- en industriegebied en volgens economen de hoop van Zeeland. Als enige herinnering aan het natuurgebied van vroeger, bleef de Sloekreek ongemoeid. Niemand gaf er eigenlijk wat om, behalve misschien de schaatsers in de winter en een enkeling die er nog eens een visje of zeeaas wist te vinden. Maar nu lijkt het definitief gebeurd met de Sloekreek. De provincie heeft laten uitzoeken dat milieutechnisch gezien glastuinbouw het beste kan plaatsvinden vlakbij het Sloegebied en dan gooit het land ten noorden van het Sloegebied hoge ogen. De ruwe ai-ceringen van het glastuinbouwplan voor de Quax-lespolder, gaan dwars over de Sloekreek heen en de zelfs milieubeschermers offeren de kreek graag op onder het motto: 'waar gehakt wordt vallen spaanders'. De kreek mag dan geen onderdeel uitmaken van een Ecologische Hoofdstructuur, van de doelstellingen in het Natuurbeleidsplan of van de prioriteitenlijst in natuurontwikkeling, maar de gewone voorbijganger woi-dt getroffen door de zeldzaam rustige aanblik van een spiegelgladde plas, die echt niet onderdoet voor veel andere kreken. Nu zijn er maar weinig voorbijgangers, want je kunt met goed fatsoen alleen maar aan de zuidkant komen. Daar is de Sloekreek alleen maar vanaf de paralelweg langs de Bernhardweg, de Quarlesweg, waar te nemen. Maar te voet lukt alles en dat is zeker aan te bevelen, nu het nog kan. Misschien, wie weet, is er wel hoop voor de Sloekreek. Een glastuinbouwproject van 800 hectare beslaat nooit zoveel grond alleen met glas. Er is waterberging nodig, watervoorziening, er moet een landschappelijke inpassing worden gemaakt en, eerlijk is eerlijk, de omgeving mag er best wel wat mee opschieten. Het zou mooi zijn als de Sloekreek, met het glas, landschappelijk woi'dt ingepast. Misschien met een fietspad en een comfortabel steigertje om te vissen of om je schaatsen aan te doen. foto Peter Nicolai De komende dagen organiseren instanties als Staatsbosbeheer, de Vereniging Natuurmonumenten, De Vereniging voor Natuui- en Milieu-educatie afdeling Walcheren en de Zeeuwse Schaapskudde verschillende excursies. De bezoekdagen voor tuinen zijn achterde rug. Alleen op Walcheren is er nog één te bezichtigen het aanstaande weekeinde. Excursies Op WALCHEREN is er vandaag (woensdag) een vaartocht naar de Haringvreter, het grootste natuureiland in het Veerse Meer. Een gids leidt de wandeling door het gebied. De excursie begint bij de Campveerse Toren in Veere, om 14 uur. Zondagmiddag (14 uur) en dinsdagavond (19 uur) zijn er excursies naar het natuurgebied Rammekenshoek en fort Rammekens bij Ritthem onder leiding van natuurgidsen van het IVN, Start op de dijk bij het fort. De Schotsman langs het Veerse Meer op Noord-Beveland is het doelwit van een wandeling onder de noemer Avondrood aanstaande maandag (19 uur). Rijke flora en 'fauna. Start 19 uur bij de noordelijke parkeerplaats aan de SchotSmanweg. Maandag voert ook een wandeling door het Nollebos bij Vlissingen. Vertrek (19 uur) bij het metalen kunstwerk van Wessel Couzijn op de boulevard tegenover het Wooldhuis. Door het vroegere waterwingebied Oranjezon tussen Vrouwenpolderen Oostkapelle kan dinsdag een gegidste natuurwandeling worden gemaakt. Start: 19.15 uur bij het parkeerterrein aan de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder Op SCHOUWEN-DUIVELAND staat voor vanavond - woensdag - een excursie op het programma naar het normaal niet toegankelijke bos rond Slot Haamstede en de Zeepeduinen. De Zeepeduinen vormen een gevarieerd natuurgebied, waarin tal van duinplanten groeien en ook veel vogels zich ophouden. Er graast ook een kudde Shetlandpony's. Start vanaf het hek bij Slot Haamstede, 19 uur. Op woensdagen is er op verschillende tijdstippen in de kelder van het slot en diavoorstelling over de geschiedenis van slot en omgeving. Ook op dinsdagavond 11 juli is er een diavoorstelling, (19 uur). Diezelfde dinsdagavond 11 juli staat een avontuurlijke boswandeling door de boswachterij Westerschouwen op het pi-ogramma. Deze begint ook om 19 uur bij de excursieschuur van Staatsbosbeheer, Kraai jenstein weg 140 in Westenschou wen Ook op dinsdag, maar dan 's morgens: een wandeling door het Dijkwater, dat na de afsluiting van de Grevelingen in 1954 ontstond en dat tal van bijzondere planten en vogels herbergt. Stait: 10 uur bij het startpunt Stevensluiswandeling aan de Weg door Dijkwater tussen Sirjansland en Dreischor. Natuurwandelingen op Neeltje Jans zijn geprogrammeei-d voor donderdagochtend (11 uur) en dinsdagavond (19 uur). Start bij het naambord van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap aan de Oosterscheldekant van de pai-keerplaats van Waterland Neeltje Jans. Op ZUID-BEVELAND is er een fietsexcui-sie over de Bloemdijken in de Zak donderdag 6 juli. Vertrek om 10 uur bij het informatiecenti'um aan de Nieuw Kamerseweg tussen Heinkenszand en Nisse. Tuin Voor zover bekend is er aanstaande weekeinde nog één open tuin te bezichtigen. Vrijdag 7 juli (12-17 uur) en zaterdag 8 juli (10-17 uur) kunnen liefhebbers terecht in Het Blauwe Hof aan de Breeweg 11 te Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 24