Burgers tussenpaus in Middelburg m Kamer wantrouwt informatie Defensie over opvolger F-16 Mme Ergste noodweer blijft Zeeland bespaard Ik ben van Zeeland en zijn hoofdstad gaan houden Benzineprijs keldert na verklaring OPEC Crisis rond burgemeester Spar leidt tot terugkeer CDA 'er Kamer steunt voorstel tot recht op zondagsrust Ploegenspel Ierse politie vecht niet protestanten OPHEFFINGSUITVERKOOP Meubelboerderij De Reijer Gegidst door Oranjezon 8 WEKEN VOOR, Wenen legt sancties voor aan volk 19° 13° NW 3 Nog buiig gr Veel wolken en kans op enkele regen- of ^onweersbuien. Maximum 18 a 19 graden, fSiWirid west tot noordwest rond kracht 3. ?,;;43e jaargang no. 157 voensdag 5 juli 2000 Dsse nummers 1,85 door Richard Hoving MIDDELBURG - Een week of drie gele den was hij voor het laatst in Middel burg. „Op bezoek bij vrienden." Don Burgers (68) wordt waarnemend burge meester in een stad die hij kent en waar van hij is gaan houden. Burgers kwam in januari 1996 als tijde lijke opvolger van C. Rutten naar de Zeeuwse hoofdstad. Rutten was kort daarvoor benoemd in Breda. Burgers bleef tot juni 1997. De raad vond toen in L. H. B. Spar van der Hoek een nieuwe burgemeester. Burgers' werk zat erop. Bij zijn afscheid, waar honderden be langstellenden op afkwamen, werd hij geprezen door loco-burgemeester P. M. Bruinooge. „Burgemeester Burgers ver tegenwoordigde de stad met gezag en stijl en vergat nimmer de naam van de stad te noemen. Hij toonde zich een waardig en geroutineerd ambassadeur." De aanstelling van Burgers kwam voor de wethouders en fractievoorzitters dinsdagavond als een verrassing. De ge pensioneerde bestuurder had alleen in zijn achterhoofd rekening gehouden met een telefoontje van commissaris van de koningin W. T. van Gelder Waarom heeft u ja gezegd „Ik heb Middelburg van januari 1996 tot juni 1997 leren waarderen en kennen. Ik ben van Zeeland en zijn trotse hoofdstad gaan houden. Het is voor mij dan ook een genoegen om terug te mogen keren." U wordt burgemeester van een ge meente waarin de bestuurlijke ver houdingen behoorlijk zijn ver stoord. Toch niet even geaarzeld? „Nee, geen moment. Gezien mijn be stuurlijke ervaring denk ik het werk wel aan te kunnen." De oppositie in de Middelburgse gemeenteraad reageerde terug houdend op uw komst. Zij herinne ren u als een burgemeester die al tijd de zijde van het college kiest. Herkent u zichzelf in dit beeld? „Nee. Het is niet mijn gebruikelijke hou ding. Een burgemeester ontkomt er niet aan om zo nu en dan te schipperen tussen de verschillende partijen. Maar ik ben zeker niet van plan de oppositie in Mid delburg buitenspel te zetten. Ik kom met een positieve instelling en wil graag pro beren om de kloof die in de gemeenteraad is ontstaan te overbruggen." Oj0or Richard Hoving MIDDELBURG - Com- nissaris van de koningin tW. T. van Gelder heeft linsdagavond D. C. B. burgers (68) naar voren geschoven als waarne mend burgemeester van "Middelburg. De omstre den burgemeester L. H. B. eüpar van der Hoek is in af wachting van zijn ontslag fnet verlof gegaan, ai ,3e CDA'er Burgers is geen on bekende in de Zeeuwse hoofd- itad. De voormalige burge meester van Haaren, Rosmalen ;n Den Bosch was van januari 96 tot juni '97 ook waarnemer. De Middelburgse wethouders n2n fractievoorzitters reageer- jden gisteravond verrast op de aiaanstelling van Burgers. Zij madden op een WD-waarnemer gerekend zonder verleden in Middelburg. „Maar we zijn niet DEN HAAG - Een meerderheid 'van de Tweede Kamer steunt jeen gisteren gepresenteerd ini tiatiefvoorstel van de PvdA en de ChristenUnie (RPF/GPV) om werknemers het recht te geven ;.te weigeren om op zondag te "werken. *De steun komt onder meer van 'CDA, D66, en SGP. jjJEind dit jaar wordt de arbeids tijdenwet geëvalueerd. Voor de PvdA en de ChristenUnie is dit ^aanleiding om een voorstel tot "wijziging van de wet te doen. Ze (Winden dat een werkgever r voortaan instemming van zijn %erknemer moet hebben als de ze wil dat het personeelslid op jzondag werkt. Op dit moment volstaat voor een bedrijf alleen "toestemming van de OR om hun "werknemers ook op zondag te «laten werken. ANP ontevreden", zei CDA-wethou- der P. M. Bruinooge. „Burgers is vertrouwd." WD-fractievoor zitter C. Koster tilde niet zwaar aan de politieke achtergrond van de waarnemend burge meester. „Belangrijk is dat het college gewoon weer aan het werk gaat." B. Wild van collegepartij AOV- /Unie 55+ voelde zich voor het blok gezet door commissaris Van Gelder. Hij was naar het provinciehuis gekomen met het idee dat Van Gelder met de frac tievoorzitters over een mogelij ke waarnemer wilde praten. „Dat was niet het geval. De commissaris had zijn keuze al gemaakt." L. Kodde van oppositiepartij SGP toonde zich eveneens te leurgesteld in de keuze van de commissaris. Burgers is volgens hem niet de geschikte kandi daat om de 'lucht in het Middel burgse stadhuis op te laten klaren'. „Hij heeft nog verschil lende contacten uit het verle den. Dat maakt het lastig om onbevangen aan de slag te gaan." Van Gelder zei dat de keuze voor Burgere mede was gebaseerd op zijn eerdere periode als waarne mer. „Dat is goed bevallen." De commissaris zocht aanvanke lijk naar een WD'er. De kandi daten die hij op het oog had wa ren niet beschikbaar of hadden geen trek om naar Middelburg te komen. Burgemeester Spar van der Hoek is gisteren op verzoek van de commissaris van de koningin met onmiddellijke ingang voor onbepaalde tijd met verlof ge gaan. Een meerderheid van de gemeenteraad liet twee weken geleden weten geen vertrouwen meer in hem te hebben. De ge meente en de omstreden burge meester overleggen de komende weken over een afvloeiingsrege ling. Als beide partijen het eens zijn, wordt Spar van der Hoek eervol ontslagen. Burgers wordt komende vrijdag geïnstalleerd als waarnemend burgemeester. Hij blijft waar nemer totdat een nieuwe burge meester is gevonden. De ver wachting is dat dit vier tot zes maanden gaat duren. pagina 2: commentaar NANTES - Over de volle breedte van de weg wachtten de negen wielrenners van de Rabobank-formatie giste ren in Nantes op de start van de ploegentijdrit. Het on derdeel was voor het eerst sinds vijf jaar weer opgeno men in de Tour de France. De rit tegen de klok over ze ventig kilometer naar Saint-Nazaire werd gewonnen door het Once-team van de nieuwe geletruidrager Lau rent Jalabert. Rabobank, met kopman Michael Boo- gerd, eindigde als vijfde, foto George Nusmeijer/GPD pagina 2: zondag is verdrongen door Joost Bosman ".BELFAST - Voor de derde op eenvolgende nacht is de Noord- Ierse politie in actie gekomen -tegen protestantse betogers. _In Drumcree bekogelden hon- üderden demonstranten de poli- tie met molotovcocktails. j'In Belfast zijn schoten gelost tij dens de ongeregeldheden. Nie mand raakte gewond. »'Dc protestantse betogers zijn "woedend over het besluit van de ,lparadecommissie om de Oran- (jemars door de katholieke Gar- ityaghy Road in Drumcree te ver bieden. Ze wilden de historische ^.overwinningen op katholieke .'Ieren vieren. ANP/RTR TERNEUZEN - De overlast van het onweer dat dinsdagavond vanuit België over Zeeuws- Vlaanderen trok, is meegeval len. Van 'maatschappij ont wrichtende weersomstandighe den', waarvoor het KNMI in De Bilt de autoriteiten 's middags nog had gewaarschuwd, was geen sprake. Tussen 18.00 en 19.30 uur kreeg de politie slechts negen meldin gen binnenover wateroverlast, alle uit de omgeving van Ter- neuzen. In Sluiskil kwam de Bontepolderstraat blank te staan, evenals de Lingestraat in Terneuzen. Daar moest de brandweer ook in actie komen in de Lange Rekstraat, Regge- straat, de Maassingel en de Karei Doormanlaan waar indi viduele woningen met water overlast te kampen hadden. Hetzelfde gold voor woningen in Zaamslagveer en Stroodorpe. In Hoek had het dorpshuis aan het Molenplein te maken met wateroverlast. De rest van Zeeuws-Vlaanderen bleef van problemen gevrij waard. Op de rotonde bij Sint Anna ter Muiden gebeurde een auto-ongeval, mogelijk als ge volg van slecht zicht door hevi ge regenval. Ook deden zich en kele slippartijen voor, doordat het wegdek hier en daar onder water stond. Verder werd de wielerronde van Westdorpe af gelast. De Belgische provincie Oost- Vlaanderen had het aanzienlijk zwaarder te stellen, met name de Gentse Kanaalzone. Het bij zonder zware onweer zorgde er daar voor dat in Aalst de straten compleet blank kwamen te staan en dat op sommige plaat sen in de Gentse binnenstad het water tot een halve meter steeg. Door een blikseminslag was de Belgische zender Radio 2 tijde lijk uit de lucht en ook kreeg de brandweer tientallen veront ruste telefoontjes van mensen die vroegen om zandzakken. In het overige zuiden van Ne derland sloeg* het noodweer soms hevig toe. De brandweer in het Brabantse dorp Middel- beers had de handen vol aan het bestrijden van de waterover last. Op een aantal wegen in het dorp stond veertig centimeter water, zei een woordvoerster van de brandweer. Ook in Eind hoven en omgeving zorgden on- weers- en regenbuien voor over last. Verscheidene andere plaatsen in het land kregen ook te maken met een wolkbreuk, zei meteo roloog R. Slikker vanuit de weerkamer van het KNMI. Zo viel in Wijk bij Duurstede in een half uur tijd 45 millimeter neer slag, dat is 45 liter per vierkante meter. De gevolgen van het noodweer voor het verkeer vallen mee, zei een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD). Hier en daar ge beurden ongevallen, maar geen noemenswaardige. De A59 tus sen Nieuwkuijk en Vlijmen werd korte tijd afgesloten van wege wateroverlast. De brand weer moest er aan te pas komen om het water weg te pompen De file op de A2 tussen Utrecht en Eindhoven was in de avond- spits langer dan normaal door hevige regenval. Op het hoogte punt stond tussen knooppunt Oudenrijn en Beesd twintig ki lometer file. De Nederlandse Spoorwegen ondervonden geen problemen door het noodweer, aldus een woordvoerder. (Advertentie) Ridderkerk - Wegens verandering van de infrastructuur en beëindiging van het huurcontract moet Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk noodgedwongen haar activiteiten stoppen. Daarom worden nu gigantische voorraden massief eiken en geloogd grenen kasten, dres soirs, salontafels, eethoeken, Ideinmeubelen en bankstellen in stof en leder verkocht MET KORTINGEN VAN 50-70% Diverse restanten gaan zelfs weg met kortingen tot 80%. Bovendien wordt een schitte rende kollekue authentieke oud-grenen en teakhouten meubelen verkocht met zéér hoge korting. Alle meubelen zijn van hoge kwaliteit en ver- vaardigd door ouderwetse vak mensen van de beste materia len. Daar Meubelboerderij de Reijer deel uitmaakt van een landelijk opererende organisa tie, wordt alles met volledige garantie verkocht, gratis afgele verd en vakkundig geplaatst. U kunt nu dus uw slag^ slaan bij Meubelboerderij De Reijer Kievitsweg 124, Ridderkerk. (Wijk Bolnes) door Margit Kranenburg en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Een onafhanke lijk bureau moet onderzoeken wat de opvolger van de F-16 van de luchtmacht wordt. De ver vanging van de gevechtsvlieg tuigen kost twaalf miljard gul den. De Tweede Kamer wil niet afhankelijk zijn van de infor matie die zij van het ministerie van Defensie krijgt. De defensiespecialisten hebben het presidium van de Kamer (de voorzitter en de vijf ondervoor zitters) officieel gevraagd of zij een gespecialiseerd bureau, waarschijnlijk uit het buiten land, in de arm mogen nemen. Het zou voor het eerst zijn dat het parlement bij een materieel project van Defensie eigen on derzoek laat verrichten. Na de zomer horen de Kamerleden die over defensie gaan of zij toe stemming krijgen. De opvolger van de in de jaren zeventig aangeschafte F-16 is de grootste defensieaankoop van de komende jaren. De Ka mer wil niet alleen laten bekij ken welk nieuw jachtvliegtuig het meest geschikt is voor de luchtmacht, ook wil ze weten of Nederland in de toekomst wel behoefte heeft aan dergelijke toestellen, omdat de taken van de krijgsmacht veranderen. De F-16's worden nu vooral ge bruikt voor verkenningsvluch ten en precisiebombardemen ten, zoals bij de luchtacties om Kosovo vorig jaar. Volgens een van de Kamerleden moet het bureau onder meer onderzoe ken of deze taak ook de komen de tientallen jaren het best door bemande vliegtuigen kan wor den uitgevoerd. De Amerikaanse Joint Strike Fighter (JSF) geldt tot nu toe als de meest waarschijnlijke ver vanger van de F-16. Maar ook een Frans, Zweeds en een vlieg- De Oostenrijkse president Klestil (1) maakte gisteren bekend dat hij een volksraadpleging in het najaar gaat houden over hoe te reageren op de sancties die de andere EU-lidstaten Oostenrijk hebben opgelegd. De strafmaatregelen zijn gericht tegen de regering met daann de ultra- £-* rechtse FPÖ van Jörg Haider (r). Het licht heuvelende landschap van Oranjezon tussen Vrou wenpolder en Oostkapelle is door de jaren heen een gaaf ge bied gebleven. Deze zomer is Oranjezon het doelwit van een serie excursies, waarbij de deelnemers door f het gevarieerde gebied worden geleid door een gids. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10,11 en 12; zeeland: 15, 16, 17, 19 en 20; sport: 21 en 22; buitenge bied: 23, 24, 25 en 27 van onze redactie economie DEN HAAG - De prijs voor euro ongelood gaat in een sneltrein vaart omlaag. Marktleider Shell verlaagde de prijs voor een liter euro in twee dagen tijd met ze ven cent. De daling wordt ver oorzaakt door lagere prijzen op de internationale markt en door de lagere dollar. Automobilisten betalen vanaf morgen 2,65 voor een liter eu ro loodvrij. Ook super ongelood en super met loodvervanger worden goedkoper. Zij kosten dan respectievelijk 2,80 en 2,86. De prijs voor diesel blijft ongewijzigd 1,840. „De Platts-notering voor euro loodvrij dondert in elkaar", zegt een woordvoerder van Shell. Platts is een bureau dat dage lijks de internationale prijsno teringen voor benzines geeft. De prijs van Platts is maatgevend voor de prijs die de handelaren elkaar berekenen. „Vorige week kostte een ton euro loodvrij nog vierhonderd dollar. Nu is de prijs gedaald tot 363 dollar. Bo vendien is de koers van de dollar ook nog gedaald van 2,36 gul den tot ongeveer 2,30 gulden." De prijsdaling van benzine is waarschijnlijk een late reactie op de vorige week gedane aan kondiging van de OPEC, de or ganisatie van olieproducerende landen, om de productie te ver hogen. Het maandag aangekon digde voornemen van Saoedi- Arabië om de productie te ver hogen is niet in de prijsdaling opgenomen, aldus de woord voerder van Shell. GPD/Bridge/RTR (Advertentie) tuig van een Europees consorti um zijn in de race. Volgens staatssecretaris Van Hoof van Defensie zijn alle opties nog open. Het is de bedoeling dat de lucht macht vanaf 2010 over de nieu we toestellen beschikt. Eén miljard Kiezen is lastig omdat Neder land ook nog dit jaar de knoop doorhakt of het meedoet aan de ontwikkeling van de JSF. Dit staat los van het besluit of De fensie het toestel ook aanschaft, maar mee-ontwikkelen met de Amerikanen kost wel één mil jard gulden. GPD (als men het laatste halfjaar reeds een proefabonnement heeft aangevraagd, kan men geen gebruik maken van dit aanbod.) EEN MOMENT VOOR DE SPORTLIEFHEBBER Speciaal voor u, de Tour de France- of Wimbledon-supporter, hebben wij een proefabonnement samengesteld. Belees de tijd van uw leven bij u thuis met het Tour de France- of Wimbledon-gevoel voor maar 50,-. Wilt u tijdens de komen de sportevenementen op de hoogte worden gehouden van het nieuws uit de regio binnen- en buitenland? Profiteer dan nu van onze aanbieding. Een 8-weeks proefabonnement voor maar 50,-. Laat de sport u helemaal koud, maar wilt u niets missen van het actuele nieuws en achtergronden, dan geldt dit aanbod ook voor u. Ja,ik wil: Geen proefabonnement van 8 weken voor 50,- en geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische incasso 36,70) J per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats:Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 ■Hl Pottenkijkers nu welkom in kerncentra!? 1. Once (Spa) 1.25.55 2. US Postal (VSt) 0.26 3.Telekom(Dui) 1.06 5. Rabobank (Ned) 1.52 j.mNI.Wj.'N.'.a 1. Jalabert (Fra) 10.09.10 2.Canada(Spa) 0.12 3. Armstrong (VSt) 0.24 36. Boogerd (Ned) 3.13 zie pagina 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1