Taxaties in Veere en Vlissingen iw Lutherse Kerk is weer tiptop Vlissingse wildernis wacht invulling PZC zeeland woensdag 5 juli 2000 w 17 Waarde onroerend goed Telefoons gesloopt Rechter bestraft diefstal en heling Vereniging Croatia krijgt gift Werkstraf voor mishandeling De Zeeuwse Molen maakt fotoboek Forse boete voor snelheidsduivel Politie ontmantelt hennepkwekerij GS schuiven bezwaren tegen skatebaan opzij Sail Vlissingen krijgt bijdrage Voorwaardelijke boetes voor actie Stop Borssele op Middelburgse brug Orgelconcerten in Vrouwenpolder Zeeuwse dag in Pannenschuur door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Twee bureaus zijn in opdracht van de gemeen ten Vlissingen en Veere weer be gonnen met de taxaties van on roerend goed. Zij stellen de waarden vast van panden voor dejaren 2001 tot en met 2004 in het kader van de Wet Onroeren de Zaken. Middelburg begint iets later met de taxaties, omdat die door hetzelfde bedrijf wor den uitgevoerd als in Vlissingen. De taxateurs zijn bezig met het opzetten van een referentiestel sel. Aan de hand van de waarde van een paar voorbeeldwonin gen, wordt vervolgens bepaald of omliggende of soortgelijke woningen, meer of minder waard zijn. Deze waardebepa ling is nodig om de hoogte te kunnen bepalen van de onroe- rend-zaakbelasting. De gemeente Vlissingen ver wacht dat de nieuwe taxaties hoger zullen uitvallen dan de huidige zogenoemde WOZ- waarden, gezien de ontwikke lingen op de huizenmarkt. De verkoopwaarden van de panden stijgen de laatste jaren gemid deld tien tot vijftien procent per jaar. Maar of de WOZ-waarden ook zoveel zullen stijgen, kan wethouder L. C. Poppe-de Looff van financiën niet zeggen. De huidige waarde, waarop de hoogte van de belastingaansla- BRUINISSE - Op een camping in Bruinisse zijn maandag twee .telefoontoestellen van de muur gerukt. De totale schade be draagt enkele duizenden gul dens. Een medewerker van de camping deed aangifte van de vernieling bij de politie. gen van de laatste jaren is geba seerd, is vastgesteld in 1995. De taxaties die nu worden uitge voerd zullen wat de onroerend- zaakbelasting betreft voor vier jaar gelden. De wethouder be nadrukt dat een hogere waarde van een woning niet automa tisch een evenredig hogere ge meentelijke belastingaanslag betekent. De hoogte van de aan slag wordt vooral bepaald door de tarieven die de gemeenteraad jaarlijks vaststelt. Voor het jaar 2001 gebeurt dat dit najaar bij de vaststelling van de gemeen tebegroting. In de gemeente Veere worden de taxaties uitgevoerd door taxa teurs van Oranjewoud bv uit Oosterhout. Het college van B en W maakt de inwoners attent op de mogelijkheid dat de taxa teurs de woningen inpandig willen bekijken om tot een zo correct mogelijke taxatie te ko men. De taxateur zal in die ge vallen eerst een afspraak maken en op de afspraak kan hij zich legitimeren. Middelburg en Veere hebben gekozen voor het Bredase bedrijf Kafi bv da.t de laatste keer ook de taxaties mocht uitvoeren. Enkele j aren geleden zorgden de taxaties voor de WOZ voor een grote beroering in het land. Door de invoering van deze wet werden alle woningen voor het eerst getaxeerd op de peildatum 1 januari 1995. Veel eigenaren vonden echter dat hun woni:.Q veel te hoog te getaxeerd was. Bovendien zorgde het toenmali ge gebruik van voorbeeldwo ningen voor onjuiste waarden van een pand. In Zuid-Holland en Zeeland hebben 162.000 mensen een bezwaarschrift in gediend bij hun gemeenten. Het gerechtshof in Den Haag meld de een half jaar geleden nog te verwachten dat het hof pas in 2001 zal klaar zijn met de be roepszaken tegen de taxaties van deze woningen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 42-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad wegens dief stal en heling conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Zijn 40-jarige zuster kreeg dezelfde straf opgelegd. De verdachten hadden 23 februari dit jaar een fles wodka bij de Konmar in Middelburg gestolen. Na onderzoekstuitte de politie op nog een aantal goederen die ze in hun bezit hadden. De prijsjes zaten er nog aan. Een mes- senblok en een strijkijzer bleken van diefstal afkomstig te zijn. Blokker had hiervan aangifte gedaan bij de politie. Broer en zus zeiden voortaan op te passen om spullen te kopen die gestolen zijn. VLISSINGEN - De Vereniging Croatia in Vlissingen heeft tienduizend gulden gekregen van het Juliana Welzijn Fonds. Het geld is bedoeld voor de inrichting van de ontmoetings ruimte van de vereniging. Het fonds geeft geld aan jongeren, aan mensen die zelfstandig oud willen worden, aan buurtbe woners die zich inzetten voor een leefbare buurt, aan dak- en thuislozen en aan uitkeringsgerechtigden. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Tholen is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot dertig uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De Tholenaar had zijn ex- vrouw 25 mei vorig jaar in zijn woning ernstig mishandeld. Officier van justitie A. S. Flikweert meende dat er bij mishan delingen in de relatiesfeer niet gauw aangifte wordt gedaan. ,,Het is geweld achter de voordeur, dat vaker voorkomt." THOLEN - Vereniging De Zeeuwse Molen uit Tholen gaat ter ere van het 25-jarig jubileum dat dit jaar gevierd wordt, een fotoboek uitbrengen. In De Zeeuwse Molens gefotografeerd worden ongeveer 400 foto's opgenomen. Het oudste beeldma teriaal waarover de vereniging beschikt, stamt uit 1850. De provincie subsidieert het project met 2.500 gulden. De Zeeuwse Molen had om 11.550 gulden gevraagd. Voor het res terende bedrag is de verenigingnog op zoek naar andere spon sors. Wanneer het boek uitkomt, is nog niet bekend. TERNEUZEN - Een 30-jarige man uit Cadzand kreeg dins dag van de kantonrechter in Terneuzen een boete van 1,120 gulden voor een ernstige snelheidsovertreding met de auto van zijn toenmalige 23-jarige vriendin in juli vorig jaar nabij Oostburg. Daarnaast mag hij vier maanden niet autorijden. Met een boete van 250 gulden wees de rechter de 23-jarige Oostburgse op haar verantwoordelijkheden als kenteken houdster. De auto werd geflitst toen hij met een snelheid van 139 kilometer per uur over de N58 raasde, waar een maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt. De vrouw be wees met een computeruitdraai van haar werkgever dat zij op dat moment aan het werk was. CLINGE - De Hulsterse politie heeft dinsdagochtend bij een inval in een woning aan de Sterredreef in Clinge apparatuur voor de kweek van hennep aangetroffen. Ook werden restan- ten van hennepplanten gevonden. De politie had al langer het vermoeden dat in de woning een hennepkwekerij was geves tigd. De bewoner van het pand werd aangehouden en meege nomen naar het bureau voor verhoor. Hij is inmiddels weer op vrije voeten in afwachting van zijn berechting. Iedereen kan tijdens de open dag de gerestaureerde, achttiende eeuwse Lutherse Kerk bezichtigen. foto Ruben O reel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De restauratie van de Lu therse Kerk in de Walstraat te Vlissingen is klaar. Leden van de Hersteld Apostoli sche Zendingsgemeente leggen momen teel de laatste hand aan een schoonmaak beurt. De kroonluchters krijgen nog een laatste laklaag en dan is de kerk klaar voor de open dag, zaterdag 8 juli van 10 tot 16 uur. De restauratie heeft ongeveer ne gen maanden geduurd en kostte ongeveer 450.000 gulden. De Lutherse kerk dateert van 1735. Het pand is niet altijd in gebruik geweest bij een geloofsgemeenschap. Het gebouw is neergezet als schuttershof van het gilde Sint Joris. In 1988 nam de Vereniging Apostolische Kas Vlissingen de kerk over. „Toen we de kerk overnamen", vertelt voorzitter A. F. M. Louwerse van de Apostolische Kas, „was de situatie al zorgwekkend. We wisten dat het dak gere noveerd moest worden. Het was lek en bij storm vlogen de pannen je rond de oren. In '94/'95 kwam door een inspectie van Mo- numentenwacht aan het licht dat één en vermoedelijk twee van de balkkoppen, waarop het dak rust, verrot waren. We hebben dat nooit eerder kunnen constate ren, omdat die bedekt waren met een bitu- menlaag en dus niet zichtbaar waren. Nader onderzoek maakte duidelijk dat van de negen balken er één finaal kapot was en dat van de acht overige balken van twee alleen de koppen nog goed waren. Grote boosdoener was de bonte knaagke- ver. Dankzij bijdragen van Monumenten zorg, het Anjèrfonds, schenkingen van ge meenteleden, een bijdrage van de Hersteld Apostolische Zendingsgemeen te Nederland en het uitschrijven van een obligatielening kon in augustus vorig jaar met de restauratie begonnen worden. ,,A. Schouten, een lid van een zustergemeente uit Heemskerk en bouwdeskundige, heeft samen met de aannemer bekeken wat wel en wat niet gedaan hoefde te worden." Zo bleken de muurplaten, waarin de balken verankerd zitten, ook aan vervanging toe. Tijdens de restauratie werden de verrotte balkkoppen vervangen door kunstharsen koppen en werd het dak vernieuwd. Om te voorkomen dat de bonte knaagkever op nieuw zou toeslaan, kreeg het houtwerk een behandeling met een chemisch goed je. De muren, die te maken hadden met zoutdoorslag, kregen een nieuwe stuc- laag. Daarnaast kregen alle muren en het houtwerk een nieuw verfje. De zendings borden naast het preekgestoelte werden eveneens gerestaureerd. Gedurende de restauratie kon de Zendingsgemeente niet terecht in de Lutherse Kerk, omdat het gebouw volstond met stempels die de verrotte balken moesten dragen. De dien sten vonden doorgang in de consistorie achter de kerk. Zangdienst Zaterdag houdt de gemeente open huis. „We willen", zegt Louwerse, „iedereen in de gelegenheid stellen om te komen kijken hoe de kerk is geworden. We zitten in de binnenstad van Vlissingen en veel mensen lopen tegen gesloten deuren aan. Nie mand verwacht achter deze gevel een kerkgebouw uit de achttiende eeuw, We hebben gemerkt dat veel mensen een kijk je kwamen nemen toen we aan het restau reren waren." Voorafgaand aan de open dag, houdt de gemeente op vrijdag 7 juli een zangdienst met medewerking van het Maranatha- koor uit Beverwijk en het Engedikoor uit Haarlem. De dienst begint om 19.30 uur. VLISSINGEN - Het Small Sail Festival Vlissingen, dat dit jaar voor de derde keer wordt gehouden, krijgt tien duizend gulden subsidie van de provincie. Volgens Gedeputeerde Staten is het maritieme evenement een publiekstrekker met grote promotionele waarde voor Zeeland. Vorig jaar kreeg de organisatie nog vijftiendui zendgulden. Het provinciebe stuur merkt op dat deze inci dentele subsidie voor het laatst wordt gegeven. Small Sail Vlissingen wil dat het fes-^ tival, ook in financieel op zicht, een Structureel karakter krijgt. De organisatie zal pro beren aansluiting te zoeken bij vergelijkbare evenementen, zoals Sail Amsterdam. Voor dit jaar is dat al gelukt. Sail Amsterdam 2000 heeft Vlis singen gevraagd om aanloop haven te zijn voor schepen die Amsterdam aandoen. Small Sail Vlissingen wordt gehou den vanaf vrijdag 18 tot en met zondag 20 augustus. Op de za terdag wordt bovendien de visserijdag gehouden. Na 57 jaar lijkt de Spuikom eindelijk te worden benut door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten hebben de bezwaren afgewezen tegen de aanleg van een skatebaan annex ontmoe tingsplek in de Vlissingse wijk Bossenburgli. Tegen de plek aan het Bossenburghpad waren on geveer negentig bezwaarschrif ten binnengekomen. Een handtekeningenactie van de huurdersvereniging leverde al ruim tachtig protestbrieven op. De bewoners zijn bang voor geluidsoverlast, verstoring van het landelijke karakter van het pad en zij vinden de skatebaan gewoon niet mooi. Verhuurder Sinke Komejan is ook niet blij met de skatebaan. Vanuit de ap partementen ten zuiden van het bewuste pad is er nu nog rust en ruimte. Bewoners kiezen om die reden juist voor de appartemen ten. Sinke Komejan is bang voor leegstand als de plannen door gaan. De gemeente heeft de bezwaar schriften al eerder verworpen. Volgens de gemeente is het on juist om een relatie te leggen tussen jongeren en geluidsover last. Bovendien blijkt uit metin- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L, Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl gen dat bij een afstand van hon derd meter tussen de skatebaan en de woningen sprake is van een normaal 'omgevingsgeluid'. Mocht er toch overlast ontstaan, dan zullen het buurtcomité en de leden van het buurtpreven tieproject de jongeren wijzen op hun gedrag. Vooralsnog gaat het om een experiment van één jaar. Als blijkt dat de baan/ontmoe tingsplek te veel overlast ver oorzaakt, wordt deze wegge haald. VROUWENPOLDER - In de ge reformeerde kerk in Vrouwen polder wordt maandag 17 juli een jubileumorgelconcert gege ven. Daarmee wordt gevierd dat al veertig jaar orgelconcerten in de kerk plaatsvinden. Ook de orgelconcerten op maandag 31 juli en maandag 14 augustus staan in het teken van het jubileum. De concerten be ginnen om 20 uur. Het concert op 17 juli wordt ver zorgd door organist Charles de Wolff uit Vierhouten. De Wolff geeft al sinds 1960 elk jaar een concert in de gereformeerde kerk. In verband met het Bach- jaar 2000 bestaat het program ma uit bekende werken van Bach, zoals Fantasie G-dur en Trio Sonate nr.4, een en ander afgewisseld met enkele koraal voorspelen. Het concert op 31 juli wordt verzorgd door Harm Hoeve, met medewerking van Noortje van Middelkoop op panfluit. Organist Jaap Zwart junior uit Hattem bespeelt 14 augustus het orgel. NIEUWVLIET - Recreatiecen trum Pannenschuur in Nieuw- vliet-bad houdt donderdag 13 juli een Zeeuwse dag. Tussen 10 en 14 uur kunnen mensen met een huifkar meelij den en vanaf .16 uur zijn er de monstraties van Axelse kleder dracht. De Aardenburgse Volksdansgroep verzorgt tus sendoor verschillende dansen in klederdracht. Daarnaast wor den demonstraties gegeven van onder meer kantklossen en houtsnijwerk. Het Vlaemsch Erfgoed biedt deze dag ver schillende Zeeuwse producten aan. De kinderen worden vermaakt met een Zeeuws spelencircuit. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Al sinds 1943 maakt de gemeente Vlissingen plannen om het Spuikomgebied aan te pakken. Hoge kosten, problemen rond de grondaan koop en protesten van bewoners hebben ertoe geleid dat het gebied nog steeds een kleine wildernis in de stad is. Op dit moment ligt een voorlopig be stemmingsplan voor de bouw van 270 woningen ter inzage op het stadhuis. In de jaren veertig wilde de ge meente de Spuiboezem dempen, om er driehonderd woningen te bouwen, maar het waterschap had de Spuikom nodig voor de afwatering van Walcheren. De twee partijen onderhandelden over een oplossing, maar de kos ten voor demping en de bouw van een nieuw gemaal voor de afwatering waren zo hoog (on geveer 300.000 gulden) dat de onderhandelingen werden af gebroken en de plannen in een la verdwenen. Toen in 1974 het waterschap de Spuikom wilde dempen, sprak het met de gemeente weer over verkoop van het gebied. De ge meente maakte plannen voor een ontsluitingsweg en bebou wing, maar de partijen werden het weer niet eens over de prijs. De gemeente wilde de grond niet voor de voorgestelde prijs van tien gulden per vierkante meter kopen. Twee jaar later verkocht het waterschap de grond aan Bouwbank Stok, voor twaalf gulden per vierkan te meter. De gemeente probeer de de verkoop tevergeefs onge daan te maken. Stok ging failliet en verkocht de grond aan de Bataafse Aannemings Maat schappij ©AM), die de grond in 1981 tenslotte toch aan de ge meente verkocht. Na de aankoop bleef het vijf jaar stil rond de Spuikom. In 1986 stelde raadslid C. J. van der Weele voor om de Miro naar het gebied te verhui zen. Bovenop de supermarkt konden honderd woningen met dakterrassen De Vlissingse Spuikom in 1989. worden gebouwd. Dit plan ver dween in de prullenbak. In 1989 sloot de gemeente een akkoord met woningbouwvereniging Basco om een complex ouderen woningen te bouwen en besloot de gemeente tot de aanleg van een ontsluitingsweg voor de binnenstad. Waterpartijen Bewoners kwamen met alterna tieve plannen: zo stelde A. J. Schaap voor om een park met waterpartijen, een wandelpro menade en mari tieme kunst aan te leggen. Tijdens een vergade ring van het wijkcomité Bin nenstad Vlissingen zei hij: „Vlissingen dreigt één grote parkeerplaats te worden. Dooi de jachthaven en de boulevard krijgt de stad in toenemende mate een versteend karakter. Dat moet met groen worden ge compenseerd." Zijn ideeën kre gen steunt van het wijkcomité. Twee Delftse ingenieurs boden de gemeente in datzelfde jaar een stedebouwkundig plan voor de Spuikom aan, waarin vijf tot zeshonderd woningen ston den gepland. Rond dezelfde tijd werd begonnen met de aanleg van de Spuikomweg, die in 1991 werd geopend. Omdat de gemeente prioriteit gaf aan de ontwikkeling van het winkelgebied, het Arsenaalter rein en de boulevardbebou wing, gebeurde er tot 1995 stil rond de Spuikom. In dat jaar maakte de gemeente een globaal plan, waarin woningbouw cen traal stond. Een jaar later lag een concept-ontwikkelingsvi sie op tafel met plannen voor 360 woningen, sportvoorzienin- gen en winkels. Bewoners, verenigd in Bewo- foto Ruben Oreel nerscomité Ontwikkeling Spui kom (BOS)pleitten alweer voor de aanleg van een park, maar de gemeente hield vast aan wo ningbouw. Weer een jaar later ging de gemeenteraad akkoord met een bestemmingsplanwijzi ging voor de bouw van Cine Ci ty, ondanks een groot aantal be zwaren. Na een lange juridische procedure opende de bioscoop in 1998 zijn deuren. In dat jaar gingen alle oude plannen van tafel en presenteer de de gemeente een nieuw plan, dat voorziet in eenwoonthema- centrum', een parkeergarage en woningen. Later zijn daar nog woontorens van 21 verdiepin gen aan toegevoegd. De plannen resulteerden in de oprichting van de Stichting Vlissings Groen Hart, die opnieuw pleit voor de aanleg van een park in de Spuikom. door Aector Dooms MIDDELBURG - Twee actie voerders van het comité 'Stop Borssele' zijn dinsdag in Mid delburg veroordeeld tot voorwaardelijke boetes van 500 gulden. De verdachten, een 40- jarige man uit Middelburg en een 43-jarige vrouw uit Bigge- kerke, wilden 21 april dit jaar de aandacht van het publiek trek ken door de Schroebrug in Mid delburg met de tekst 'Nooit meer Tsjernobyl, stop Borssele' te bekladden. Een schadeclaim van 6.000 gul den van de provincie Zeeland werd door politierechter J. Beg- heyn niet-ontvankelijk ver klaard. Officier van justitie A. S. Flikweert legdehetzwaar- tepunt op de schadevergoeding, die volgens hem kon worden toegewezen. Hij eiste daarnaast onvoorwaardelijke boetes van 500 gulden. De twee, die met een bootje naar de brug voeren, werden 's nachts in hun werk ge stoord door de politie. Ze wisten nog net de laatste hand te leggen aan hun protestactie. „We had den de bedoeling mensen wak ker te schudden. Er is nog steeds geen oplossing voor het radio actief afval. Het is een ernstige zaak. Kijk maar naar Tsjerno byl. Er vallen slachtoffers onder kinderen", verzekerde de Big- gekerkse. Ook haar actiegenoot zei niets anders dan de publieke opinie te willen beïnvloeden. „Het is ronduit verbijsterend dat er over schone energie wordt gesproken." Ze gaven toe iets fout te hebben gedaan, maar ze vonden het niet in verhouding staan tot het bedrag van 6.000 gulden die de provincie wilde zien. „Dit is absurd hoog. We zien dit als een afschrikkingsbe- leid om ons van dit soort acties af te houden." Ze bleken door de wol geverfde actievoerders te zijn. „We doen dit al meer dan tien jaar, mis schien wel twintig jaar. Het is de eerste keer dat we gepakt wor den. De actie heeft effect gesor teerd, want de leuzen op de Schroebrug hebben meer dan een week de aandacht gehad." De politierechter vond dat er twee kanten aan de zaak zaten. „Het uiten van uw mening is een groot goed in Nederland. Dat recht ontzeg ik jullie niet. Als jullie een spandoek hadden aangebracht dan was er geen schade geweest en ook geen strafbaar feit gepleegd." De suggestie van de politierech ter vonden de actievoerders niet onaardig, maar ze vreesden dat een spandoek er te snel wordt afgehaald. Overigens kondig den ze alvast aan dat er nieuwe acties op komst zijn. KQUMar (Advertentie) Goblet jonge graanjenever Een zachte en zuivere jenever, gedestilleerd uit de beste granen. Fles 1 liter van 22.95 vc /Uudjt u, ooj<< >2*> A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17