Vooral Molukse jeugd is kwaad PZC Sierra Leone eist militaire en humanitaire bijstand Het beroemde Weense Café PvdA staat meer en meer alleen met haar wensen feiten en meningen zaterdag 1 juli 2000 Verzetsbewegingen slaan de handen ineen Machteloosheid na moordpartijen op eilanden berichten uit wenen 1 juli 1950 door Hans van Soest De sfeer in de coalitie is er de laatste week niet be ter op geworden. PvdA en D66 hebben het onderspit moeten delven in de strijd met de WD om nog voor de zomer extra geld uit te trek ken voor onderwijs en zorg. Ondanks de miljardenmee vallers die er later dit jaar nog aankomen, weigerden de liberalen het kabinet onder druk te zetten dit geld nu al uit te geven. Vorige week trok PvdA-frac- tievoorzitter Melkert fel van leer tegen minister Zalm van Financiën. Melkert wilde niet accepteren dat het geld nu niet vrijkomt. Veel scho len zijn nu hun begroting voor het komend schooljaar aan het opmaken en moeten volgens Melkert weten of ze een extra leerkracht of con ciërge kunnen aannemen. In totaal dienden PvdA en D66 wensenlijstjes in van meer dan een miljard gulden. Dat bedrag komt bovenop de 5,6 miljard gulden die het kabi net al had uitgetrokken voor extra investeringen in onder wijs en zorg dit jaar. ,,Het is ook nooit genoeg", verzuchtte Zalm hardop. Het blijft wat hem betreft bij die 5,6 miljard. Mocht later dit jaar blijken dat er nog meer meevallers te verdelen zijn, dan kan alsnog over het uit geven daarvan worden ge sproken. De ruzie liep hoog op. Het ka binet hield voet bij stuk in het Torentjesoverleg tussen de ministers en de drie rege ringspartijen. Als compro mis rolde de volgende motie uit de bus: als er toch meer geld te besteden is, dan wil len alle drie de regeringspar tijen dit najaar extra geld uittrekken voor onderwijs, zorg en veiligheid. De WD leunde lachend achterover, PvdA en D66 moesten zich kniezend onderwerpen aan de begrotingsdiscipline van het kabinet. Melkert en zijn kompanen gaven zich echter nog niet helemaal gewonnen. Ze kwamen met voorstellen om toch nog voor de zomerva kantie extra geld vrij te ma ken voor onderwijs en zorg. Als de 5,6 miljard niet mag worden overschreden, moet er 335 miljoen gulden vrijko men door enkele uitgaven te schrappen, zoals het omstre den potje van 100 miljoen gulden waaruit scholen geld lenen om nieuwe lesmetho den te financieren. De WD voelde daar niets voor. PvdA en D66 werden zo gedwon gen steun te zoeken bij oppo sitiepartij CDA. Het CDA wil ook wel meer geld voor onderwijs en zorg, maar wil dat op een andere manier betalen dan PvdA en D66, namelijk uit de belas tingmeevallers die het kabi net dit jaar heeft. Dat zou de PvdA ook wel willen, maar dat is haar door het kabinet ten strengste verboden. Onmogelijk De dekking die PvdA en D66 voor hun voorstellen hebben gevonden, valt daarentegen weer niet in de smaak van het CDA. Melkert had zich in een onmogelijke positie gema noeuvreerd: wat hij zou wil len - een miljard extra - mocht niet van zijn eigen premier en partijleider Kok. En aan het binnenhalen van die 335 miljoen waarop hij zij n oog had laten vallen .wil de het CDA geen medewer king verlenen. De WD is de lachende derde. Als de WD iets niet wil op fi nancieel gebied, kan ze ge rust haar poot stijf houden. Het CDA is voor PvdA en D66 op dit terrein geen alter natief. De kleine christelijke partijen slechts incidenteel. Melkert weet wat hem de laatste twee jaar van deze kabinetsperiode nog te wachten staat. Als hij zelfs in tijden van overvloed zijn stempel niet kan drukken op het uitgavenbeleid, is een voortzetting van de paarse coalitie na de komende ver kiezingen alleen maar on waarschijnlijker geworden. GPD van onze redactie buitenland Drie verzetsbewegingen van Molukkers, Papoea's en Atjeërs gaan vergaand sa menwerken voor volledige on afhankelijkheid. De Molukse RMS, de Atjehse GAM en de Papoea-beweging OPM maak ten dat gistermiddag in Den Haag bekend. De verzetsgroepen, die zeggen gezamenlijk tien miljoen men sen te vertegenwoordigen, hebben de hoop op autonomie binnen de republiek Indonesië opgegeven. Zij verwachten de spoedige ineenstorting van In donesië en eisen volledige on afhankelijkheid, ,,We zijn best bereid met de Indonesische re gering een dialoog aan te gaan, maar alleen over onafhanke lijkheid", aldus vice-president Thenu van de RMS. De verzetsgroepen maakten te vens bekend dat zij hun krach ten gaan bundelen. Tot dusver stemden zij alleen hun beleid op elkaar af, nu gaan zij ook 'een gemeenschappelijke stra tegie ontwikkelen en uitvoe ren'. De samenwerking betreft vooral de veiligheid van de ver schillende volkeren, het onder druk zetten van de internatio nale en Indonesische politiek en de onderhandelingen met de Indonesische regering. De vertegenwoordigers van de verzetsbewegingen verwach ten niet dat de samenwerking tussen de overwegend christe lijke RMS en de islamitische GAM problemen zal opleveren. De strijd op de Molukken wordt voornamelijk geleverd tussen aanhangers van die twee godsdiensten. De vertegenwoordiger van de Atjeërs ontkende geruchten dat GAM-aanhangers op de Molukken meevechten. ANP door Sander Rooijakkers In Moluks centrum Snoden- hoek aan de Reijerstraat in Eist zit een tiental mensen rond om een lange tafel. Een grijze man schreeuwt het uit van de pret; hij heeft zojuist een kaart spel gewonnen. In een hoek van de grote zaal staat een tv aan. ,,Het lijkt alsof er helemaal niks aan de hand is," zegt een oudere Molukse man terwijl hij naar de kaarters wijst. „Maar als het Journaal begint, rent iedereen direct naar de tv. Dit is gewoon even ontspanning. Even aan iets anders denken." De ontwikkelingen op de Mo lukken zijn binnen de gemeen schap in Nederland het gesprek van de dag. Dat is al anderhalf jaar zo, maar telkens als het ge weld oplaait, wordt er nog vaker over gesproken. Zoals ook deze week. „Het zit de hele gemeen schap erg hoog", zegt de oudere Molukker uit Eist. „Het geweld gaat maar door, ons land wordt vernield en wij kunnen niets doen. We zitten te ver weg, we zijn machteloos. Vooral onze jongeren zijn heel kwaad." Lunetten in Vught is het enige nog bestaande Molukse kamp in Nederland. De jongeren daar bevestigen de hoog opgelopen emoties. „Soms loopt het dan uit de hand," zegt Nicky Manu- putty (22). „Zoals woensdag in Den Haag. Dat zit ons nu een maal in het bloed, een andere verklaring heb ik er niet voor." Op de Molukken worden fami lieleden gedood en Nederland kijkt rustig toe. ,,Wi] denken heel anders over familie", ver klaart Efraim Pasapbessy (25) uit Vught. „Ook een nicht van een nicht is nog echt familie. Zo voelen wij dat. Het gaat in Indo nesië dus om familieleden die ik misschien één of twee keer heb gezien. Maar het voelt als heel naaste familie. Als je dat weet, dan is het toch logisch dat we willen dat wordt ingegrepen en dat we er inderdaad iedere dag met elkaar over praten?" De twee jongeren weten niet of binnenkort nog meer acties zijn te verwachten. De jeugd is zeker bezig met de oorlog op de eilan den, zegt Pasapbessy. Maar Ma- nuputty weet niet of het zin heeft om actie te voeren. „Ik weet ook niet precies wat moet worden gedaan om een einde te maken aan de ongeregeldheden. Er wordt gesproken over een in terventiemacht, maar ook dat is heel moeilijk. Als ik een oplos sing wist, dan zou ik het zeggen. Maar het probleem is heel groot." Godsdienst De traditionele Molukse bevol king heeft onderling geen pro bleem, vinden de meesten. De gemeenschappen in Waalwijk en Ridderkerk zijn overwegend islamitisch, elders wonen vrij wel uitsluitend christenen. Op de Molukken zijn de christenen juist in de minderheid. Maar de godsdienst is niet het echte pro bleem. „Door Soeharto zijn dui zenden moslims uit andere delen van het land naar de Mo lukken verhuisd", zegt de oude re man uit Eist. „Zij zorgen nu voor de problemen." Moslim Ibrahim Lessy uit Waal wijk is het daar mee eens. Reli gie is niet de oorzaak van de oorlog, die aan beide kanten al duizenden slachtoffers heeft ge- eist. Hij zegt al tien familieleden te hebben verloren in de strijd. „Natuurlijk ben ik kwaad, heel erg zelfs. Maar we moeten nu rustig blijven, we moeten het hoofd koel houden." Het is echter de vraag of ieder een er zo over denkt. „In Den Met name de Molukse jeugd is kwaad: „We laten niet over ons lopen en van ons land moet iedereen afblijven." foto Phil Nijhuis/GPD Haag kon je de verhoudingen heel goed zien", zegt directeur Wim Manuhutu van het Moluks Historisch Museum in Utrecht. „Er waren zo'n vijftienhonderd mensen aan het demonstreren en hooguit tweehonderd, voor namelijk jongeren, waren uit op rottigheid. Zo liggen de verhou dingen denk ik ook." „Iedereen wil dat er wat gebeurt en dat Nederland probeert in te grijpen. De toezeggingen die het kabinet deed, stelden de groot ste groep tevreden. Maar een deel blijft ontevreden. Die wil len meer, die willen actie. Of dat tot meer ongeregeldheden zal leiden, valt niet te voorspellen. De emoties zijn hoog opgelopen. Heel erg hoog opgelopen." De oudere man uit Eist voor spelt een onrustige zomer. „We voelen ons besodemieterd, in de steek gelaten. Vijftig jaar gele den hebben wij Nederland ge holpen in de strijd tegen Indo nesië. Vervolgens werden we hier naartoe gehaald en in kam pen weggestopt. Maar nu we vijftig jaar later eens een keer wat terug vragen, laat de rege ring ons in de steek. Er staat nog een ereschuld open. Vooral de jeugd zal het er de komende maanden niet bij laten zitten." Het jeugdige tweetal uit Vught haalt de schouders op. „Ik weet het niet. Er zitten wat heethoof den tussen, dat klopt. We laten niet over ons lopen en van ons land moet iedereen afblijven. Die instelling zit ons nu een maal in het bloed.GPD Een jaar geleden zag de toekomst van het West-Afrikaanse Sierra Leone er nog positief uit. Najaren burgeroorlog was er eindelijk een wapenstilstand vi dit armste van de allerarmste landen. De regering dacht het land weer onder controle te hebben, de wederopbouw kon beginnen. Maar van dat optimisme is niets over. Weer wordt het land ver scheurd door burgeroorlog. Voor de kerken en moskeën heeft het zwijgen nu lang genoeg geduurd. Zij stuurden samen afgevaardigden om de VS, Azië en Europa te vragen in te grijpen. door Louis Burgers Uit documenten die zijn gevonden na de arrestatie van rebellenleider Foday Sankoh zou zijn gebleken dat hij een coup wilde plegen. „Hij heeft nooit naar vrede gestreefd. Zelfs het oprich ten van een politieke partij door rebel len van het Revolutionair Verenigd Front (RUF) was nooit bedoeld om de vrede werkelijk een kans te geven." Voor Haja Mariatu Mahdi is het duide lijk: „De rebellen wilden zich gewoon niet aan de afspraken van Lomé van ju li vorig jaar houden". Moslimleidster Mahdi heeft een traumatisch jaar ach ter de rug. In plaats van vrede bracht het een nieuwe oorlog, waarin ook haar huis bezet werd door rebellen. Als voorzitter van de Federatie van Moslim Vrouwen trekt zij samen met een Angli caanse pastor en het hoofd van de Lu therse kerk door Europa op zoek naar steun voor haar verscheurde land. De Interreligieuze Raad van Sierra Leone zet zich sinds de oprichting in 1997 in voor het herstel van de demo cratie. ..De religieuze leiders realiseer den zich dat zij zich in het verleden niet fel genoeg hebben opgesteld. Die fout willen zij niet nog eens maken", zegt Mahdi. Nu gaat het erom de wereld dui delijk te maken hoe de werkelijkheid in Sierra Leone er uit ziet. Opnieuw hakken 'revolutionaire' strij ders de handen af van soms heel jonge kinderen. Jongens en meisjes worden ingelijfd om als soldaat of seksslaaf te dienen, vrouwen worden verkracht, hun echtgenoten vermoord. Een mil joen mensen zijn op de vlucht. Zij moe ten vaak zonder voedsel, zonder dak boven het hoofd en zonder kleding zien te overleven. Hulp ontbreekt sinds de internationale hulpverleners het land ontvluchtten. Plaatselijke organisaties moeten het alleen zien te rooien. Verjagen Ook van de VN-troepenmacht, die na het vertrek van de Britse eenheden de orde moet zien te bewaren, valt weinig hulp te verwachten. „Zij waren niet eens in staat zichzelf te beschermen. Vijfhonderd Unamsil- soldaten zijn gevangen genomen door de rebellen. Het was de bedoeling dat het reguliere leger de rebellen zou ver jagen en dat de VN de heroverde gebie den zou beschermen. Daar komt niets van terecht." Het zou al een oplossing zijn als Nige ria, dat eerder in staat is gebleken het land tot rust te brengen, meer soldaten kan leveren voor de door buurlanden geleverde strijdmacht. Deze Ecomog- eenheden genieten veel vertrouwen bij de bevolking. MaarEcomog werd afge lost door de VN, nadat het akkoord van Lomé was getekend. Volgens Mahdi zijn de rebellen geen re volutionairen, zoals zij zelf zeggen. „Het zijn gewone bandieten. Als zij re volutionairen waren, dan zouden ze al les doen om de omstandigheden voor de mensen te verbeteren. Maar zij eisen geld, hakken handen af en verbranden dorpen en ziekenhuizen. Het gaat hen om de diamanten." Briljanten Sierra Leone is een van de grootste pro ducenten van briljanten. De mijnen zijn veroverd door de rebellen, die de op brengst gebruiken om de dictator van buurland Liberia, Charles Taylor, te vriend te houden. Via hem krijgen ze wapens en huurlingen uit Burkina Fa- so. „De regering moet de mijnstreek her overen, want ze heeft het geld nodig om de oorlog te kunnen voortzetten. Wij hopen dat de Britse premier Blair druk kan uitoefenen op de Amerikanen om de zorgen dat Taylor ophoudt met zijn interventies. Alleen de VS hebben in vloed op Liberia, dat in de negentiende eeuw gesticht is door Amerikaanse sla ven." In het land heerst nu een 'onrustige kalmte'. Er kan alleen vrede komen als de regering in staat is de overeenkomst nieuw leven in te blazen. Het probleem is dat na de arrestatie van RUF-leider Foday Sankoh geen nieuwe leider is opgestaan om met de regering te onderhandelen. „Onze raad wil nu vooral dat buiten landse troepen worden gestuurd om Ecomog te ondersteunen. Daarnaast hebben we geld nodig en humanitaire hulp. Zonder hulp lukt het ons niet de orde te herstellen.GPD door Mels Pees Een beroemd schrijver ty peerde Wenen eens als 'een aantal huizen gebouwd rond een hoop cafés'. Dat is natuur lijk overdreven, maar toch is in deze stad sprake van een voor West-Europa unieke koffie huistraditie. Wie nieuw is in de stad bezoekt eerst Café Central. „Deze plek is zo Weens als ons ruimtesta tion Mir Russisch is," zei oud president Gorbatsjov onlangs Dichters schreven hier belang rijke werken, zonder er echter de hoeveelheden alcohol te drinken die bijvoorbeeld onze Simon Carmiggelt nuttigde. Trotski hield aan één van de ta feltjes lange betogen over de macht van het proletariaat en vertrok toch maar weer naar Rusland toen bleek dat de re volutie daar eerder kwam „De Russische revolutie begon in café Central," beweert de ober dan ook. De Weners beroemen zich er graag op dat ze koffie als drank introduceerden in Europa. Hoewel ook andere steden die eer opeisen, is het een feit dat Wenen eeuwenlang te maken had met een Turkse invloed. Het Ottomaanse rijk grensde immers aan de Oostenrijkse gebieden en meerdere keren werd Wenen door de Turken belegerd. Het park Turken schans, dat nu in de stad ligt, herinnert nog aan die tijd. Driehonderd jaar geleden ruk ten Turkse legereenheden tot op die plek op. Hoewel de Islamitische invloed als dreigend werd ervaren, had het ook weer iets mysterieus. Kunstenaars maakten er graag gebruik van. Het was mode Turkse thema's te verwerken in bijvoorbeeld opera's of andere muziekstukken. Zo compo neerde Mozart een Turkse mars, maar niet alleen hij maakte er gebruik van. Ook als Wenen niet de stad zou zijn die het drinken van koffie heeft ge ïntroduceerd, vast staat dat het de enige Westerse stad is. waar een haast Arabische koffie huistraditie bestaat. Zo'n uitspanning is er natuur lijk om koffie in te drinken, al dan niet met een stuk Sacher- torte die werd uitgevonden in het gelijknamige café, maar meer nog dan dat is het een ont moetingsruimte. In geen geval is het te vergelijken met een Nederlands café of coffeeshop. Een echt Weens Kaffeehaus is een tweede woonkamer. Postadres Een groot aantal dichters ge bruikte het postadres van hun favoriete café, zodat ze niet naar huis moesten lopen om brieven in ontvangst te nemen. „Een gemiddeld Weens café geeft meer uit aan kranten, dan de keizer aan boeken," werd vroeger gezegd. Dat is beslist niet overdreven, de meeste ca fés beschikken nog steeds over een uitgebreide leestafel die niet alleen Oostenrijkse kran ten, maar ook de belangrijkste buitenlandse publicaties aan biedt. Geen ober zal zich op winden, als u urenlang kranten leest en slechts één kopje koffie bestelt, oorop gesteld dat u het goed bestelt. Weense kelners, immer gekleed in rokkostuum, zijn arrogant en onvriendelijk, met name voor toeristen. Deze week nog hoorde ik één van hen een bui tenlandse bezoeker uitschel den. „Ik ben geen kelner. Ik ben een Ober! Een echte Weense Kaffeehausober! Burgemeesters Dertig burgemeesters van Noord- en Zuid-Beveland brachten gisteren een bezoek aan Sint Niklaas in België. Het gezelschap is met de bekende Belgische gastvrijheid ont vangen. Tijdens het banket werd in speeches de Benelux- gedachte uitgewerkt. Paus De Paus heeft gisteren excom municatie afgekondigd van allen die 'samenzweren tegen de wettige kerkelijke autori teiten'. Pornografische films De politie van Enschede is op het spoor gekomen van een aantal pornografische films. Deze werden, naar een Franse film, vervaardigd door de ex ploitant van een filmatelier in Enschede. In totaal had de man negen kopieën gemaakt. Er werden verschillende films in beslag genomen. Gezinnen Er moet rekening mee worden gehouden dat er in 1950 onge veer 14.000 gezinnen van ambtenaren, militairen en particulieren vanuit Indonesië zullen repatriëren. Eén van de grootste moeilijkheden die zich hierbij voor zullen doen, is de huisvesting. In Zeeland zullen ongeveer 320 van deze gezinnen ondergebracht moe ten worden. Haja Mariatu Mahdi, voorzitter van de federatie van moslimvrouwen, vraagt om internationaal ingrijpen in Sierra Leone. foto Jeroen Poortvliet/GPD Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36.70 (nvt.) per kwartaal 100,00 101.65) per jaar 380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag, 1,85 per stuk zaterdag, 2.75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47 70 65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel. 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2