Verkoop privézwembaden stijgt dansdecor van de toeteraars Stormvloedkering als PZC Thools echtpaar opent Bergse galerie Werf bouwt drie Zeeuwse mosselkotters W adden vereniging haalt zich woede kokkelvisser op hals De strijkers winnen Vlissingen steunt Film by the Sea zeeland 18 Steeds meer Zeeuwen willen eigen waterbassin in tuin in detail ondernemend zeeland Minigolf in sportcentrum Zierikzee N-Beveland past overeenkomst grondkoop aan kunst cultuur vrijdag 30 juni 2000 door Claudia Sondervan BURGH-HAAMSTEDE - Het eigen zwembad verovert Zee land. Steeds meer mensen ma ken de stap van een drierings- opblaasbadje van drie tientjes naar het polyester bassin van dertigduizend gulden. Vaak via het superopblaasbad van twee bij drie meter zoals dat sinds twee jaar in de winkel ligt. Of via het semipermanen- te opzetbad van Flexileisure in Burgh-Haamstede, een bedrijf dat gespecialiseerd is in zwem- badbouw. Watervoorziener Delta Nuts bedrijven in Middelburg kan de toename van particulier re creatief watergebruik niet spe cifiek duiden. Verkopers van zwem- en poedelbaden spre ken van een duidelijke toena me in de afzet van speelwater- voorzieningen. ,,Het weer wordt hier steeds beter, tenminste, als we naar de twee afgelopen zomers kijken. We leven bovendien in een hoogconjunctuur. Mensen heb ben de keukende badkamer en de tuin met vijver blijkbaar klaar en willen een eigen zwembad," verklaart directeur W. den Baars van Flexileisure. „We zetten in Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden jaar lijks twintig tot vijfentwintig zwembaden af in de prijsklasse dertig- tot honderdtwintigdui zend gulden. Daar halen we de meeste omzet uit. Dat zijn ba den van vier bij acht meter en oplopend." Het bedrijf ontstond tien jaar geleden uit de nevenactiviteit van FlexiBekleding, specialist in dakbedekkingen en folies die ook zwembaden bekleedde met folie. Inmiddels telt het be drijf vijf medewerkers die naast verkoop en installatie ook zwembaden onderhouden. Ook voor particulieren. Bezitters van een tweede wo ning bepalen ruwweg de helft De Vlissingse apotheker M. Snoek van apotheek Van de Sande en de Maastrichtse der- matologe G. Krekels beant woorden vandaag, vrijdag, vragen over het voorkomen van zonnebrand. Zij doen dit in het kader van de Zonnepreven- tiecampagne in een toerbus die tussen 10.00 en 18.00 uur aan het De Ruyterplein naast de Koopmanshaven in Vlissingen staat. De bus van cosmeticahuis La- boratoires Vichy voorziet in meetapparatuur voor het me- laninegehalte in de huid en een De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. van de omzet van het bedrijf, schat Den Baars. Opzetbaden en zelfbouwbaden worden steeds meer verkocht. In de opzetbaden speelt de impuls aankoop sterk mee: mensen die het vullen en verversen van de poedelbadjes zat zijn en voor een forser, permanenter bad kiezen dat met een filterpomp en chloorsets een seizoen hel der blijft. Varianten met derge lijke hulpapparatuur zijn ook al doorgedrongen tot speel goedzaken. „We verkopen per week gemiddeld vijftig zwem badjes. Van de grote formaten met pomp zo'n één per week," weet verkoopster E Korstanje van Intertoys Middelburg. Voor het nutsbedrijf is het vul len van een bad van vijftig camera die de huidstructuur in beeld brengt. De Goese Decorette aan de Woonboulevard in de Marconi straat is nu de op één na groot ste van Nederland. Leni en Ko Francke wonnen met de ver huizing na negen jaar binnen stad driemaal het oppervlak voor de collecties tapijt, gordij - nen, zonwering, behang, verf, verlichting en accessoires. De Franckes verzorgen ook kleur en technische adviezen aan huis. De Terneuzense vestiging van drogisterijketen Kruidvat aan de Noordstraat heeft deze week zijn intrek genomen in het oude pand van muziekspe- ciaalzaak Sonoro in dezelfde straat. De verbouwing van het totaal vernieuwde pand heeft ruim vier weken in beslag ge nomen. Het vloeroppervlak is met een derde toegenomen tot ruim 290 vierkante meter. De oude winkel wordt in septem ber betrokken door drogisterij - keten Trekpleister, die ook bin nen de Noordstraat verhuist. W. den Baars van Flexileisure in Burgh-Haamstede: „Mensen hebben de keuken, de badkamer en de tuin met vijver blijkbaar klaar en willen een eigen zwembad." foto Marijke Folkertsma kuub, dat drie keer per jaar wordt ververst, een druppel in een emmer vergeleken bij de totale afzet van vijftig miljoen kuub per jaar. Verbruikcijfers geven over de laatste twee jaar geen hogere pieken te zien dan anders, meldt woordvoerster Annemiek Kats. „Omdat er 's zomers meer mensen verblij ven in de kuststreek ligt het verbruik daar circa tweemaal zo hoog dan anders. Maar op het toeristisch minder drukke Zuid-Beveland is dat ander half keer zoveel. Hoeveel daar inzit voor sproeiers of baden zeggen de metingen niet." ZIERIKZEE - Sportcentrum Onderdak in Zierikzee breidt het aanbod van activiteiten tij dens de zomervakantie uit met een indoor-minigolf. In één van de hallen zijn tot en met zondag 13 augustus acht tien banen van zes meter lengte mgericht, waarop de balbe- heersing kan worden geoefend. De banen zijn iedere maandag tot en met donderdag geopend van 9.00 tot 21.00 uur. Op vrij dag, zaterdag en zondag kan worden gegolfd van 13.00 tot 17.00 uur. Daarnaast blijft het sportcentrum ook tijdens de vakantie geopend voor zwem men en indoor-tennis. door Claudia Sondervan BRUINISSE - Maaskant Shipyards in Bruinisse draagt 8 juli de nieuwe mossel- kotter m.s. Vertrouwen ZZ- over aan de Zierikzeese mosselvisser S. L. Schot BV, onderdeel van Beheermij. W. K. Schot- ZierikzeeBV. Vorige week droeg de werf de nieuwe mos- selkotter m.s. Johanna Jacobus YE-16 over aan Jac. Meijaard BV te Yerseke. Ko mende weken verwacht de werf in Bruinis se het casco voor een derde mosselkotter, de Yerseke 30 voor het Yerseker mossel- kweekbedrijf J. P. Dhooge. Het is onge woon druk in de mosselkotterbouw, zegt bedrijfsleider Marcel van der Zwan van Maaskant. „Het gaat best goed in de sec tor, er wordt veel geïnvesteerd. Maar drie kotters in één jaar is voor de werf in Brui nisse best veel", erkent hij. „We zij goed bezet." De Bruinisser werf telt veertig werknemers en is binnen scheepsbouwer Maaskant van oudsher de locatie voor de mosselvissersschepen. De Maaskantwerf in Stellendam richt zich voornamelijk op de boomkorvisserij op de Noordzee. Beide werven tellen 110 werknemers. De nieuwe mosselschepen worden ingezet op de Oosterschelde en de Waddenzee. De Vertrouwen is ruim 41 meter lang en gaat 1 meter diep. De Johanna Jacobus is met ruim 42 meter lengte en een diepgang van 1,1 meter wat groter. Beide schepen zijn uitgerust met drie ruimen, waarvan één is uitgerust met een spoelinrichting waar door de mosselen niet meer buitenboord in de korren gespoeld hoeven te worden. Het aan boord spoelen geeft minder breuk en zand en tarra, wat de opbrengst in hoe veelheid en kwaliteit ten goede komt .Tij dens zaadvissen of grote transporten kan ook het spoelruim gebruikt worden als mosselruim. door Harmen van der Werf YERSEKE - Kokkelvissers heb ben niets meer te zoeken in de Waddenvereniging. Dat vindt secretaris J. Holstein van de kokkelsector. Hij heeft per di rect zijn lidmaatschap opge zegd. Holstein was lid van de Waddenvereniging uit strategi sche overwegingen. Mede dank zij zijn stem is eerder dit jaar een visser in het Waddenvereni gingsbestuur gekozen, mossel kweker W. van den Berg uit Bruinisse. Zijn verkiezing heeft niet kun nen voorkomen, dat de Wad denvereniging in de ogen van Holstein een 'oorlogsverkla ring' tegen de Producentenor ganisatie voor de Nederlandse Kokkelvisserij heeft afgegeven. Die 'oorlogsverklaring' is een brief aan alle verenigingsleden waarin de kokkelvisserij met schepen 'de schandaligste be dreiging voor het waddenge bied' wordt genoemd. Voor Holstein, die toch al niet veel met de Waddenvereniging op had, is die brief de druppel geweest die de emmer deed overlopen. De Waddenvereni ging riep haar leden op een actie tegen mechanische kokkelvis serij financieel te steunen en om zelf Tweede Kamerleden te be naderen. Mosselkweker Van den Berg blijft, ondanks de stap van kok- kelsectorvoorman Holstein, 'gewoon' op zijn post in het be stuur van de Waddenvereni ging, weet secretaris J. van Geesbergen van de mosselsec tor. Het is volgens hem ook nooit de bedoeling geweest de Wad denvereniging op heel andere gedachten te brengen. Opzetje „Wij hebben het opzetje ge maakt om Van den Berg in het verenigingsbestuur te krijgen om praktijkkennis in te kunnen brengen, om inzicht te geven in de visserij op het Wad", verdui delijkt Van Geesbergen, „en niet om onze belangen te verdedi gen." Van Geesbergen kan zich goed voorstellen dat Holstein zich over de brief over de mechani sche kokkelvisserij heeft opge wonden. „Dat is niet bepaald een fijne brief, maar ja, de meer derheid van het verenigingsbe stuur wilde deze actie voeren. Dan heb je erbij neer te leggen of moet je opstappen." Van den Berg is gebleven, omdat de mosselsector het idee heeft dat met het kweken van weder zijds begrip en inzicht iets te be reiken is. „Moeilijk blijft het", onderkent Van Geesbergen. De mechanische kokkelvisserij wordt door de Waddenvereni ging nogal eens als de oorzaak van veel problemen in de Wad denzee gezien. De uitzonderlij ke sterfte van eidereenden zou bijvoorbeeld door een voedsel gebrek veroorzaakt zijn. Staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft dat idee al eer der van de hand gewezen. Zij heeft gisteren aan de Tweede Kamer laten weten dat zij begin augustus over de eidereenden- sterfte een onderzoek verwacht. Op basis daarvan zal zij conclu sies trekken. WISSENKERKE - Net op tijd kwam de gemeente Noord-Be veland erachter. In een koop overeenkomst tussen Water schap Zeeuwse Eilanden en de gemeente is een passage inge slopen die negatief kan uitpak ken voor de gemeente. Het gaat om een overeenkomst over de verkoop van een perceel grond in de Paardekuup in Co- lijnsplaat aan de gemeente. Vol gens de passage wordt geen bo demonderzoek verricht en zou eventueel later ontdekte ver ontreiniging voor rekening van de koper komen. Het valt hoogstwaarschijnlijk mee met de vervuiling op die plaats, wist burgemeester M. L. Everaers de gemeenteraad don derdag te vertellen. Desalniet temin is afgesproken toch on derzoek uit te voeren en het betreffende artikel aan te pas sen. „Zodat we ons niet in het ongewisse begeven." De resul taten van het bodemonderzoek worden op korte termijn ver wacht. Leerlingen Nehalennia maken video voor Europees cultuurproject Leerlingen van Nehalennia repeteren voor de video-opname hun dans Stormvloed. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow NEELTJE JANS - 'Je kunt als mens gedeeltelijk je lot in eigen hand nemen.' Die stelling van de filosoof Nicollo Machiavelli ligt ten grondslag aan het danspro- ject Stormvloed van havq-4 leerlingen van scholengemeen schap Nehalennia uit Middel burg. De dans werd donderdag uitgevoerd en op video opgeno men langs de kustlijn van Neel- tje Jans. Van die videoregistra tie wordt een website gemaakt en daarmee levert de school een bijdrage aan het European Edu cational Project. Donderdagochtend is het grauw en vrij koud langs de kust. Rieks Soepenberg kijkt wat bedenke lijk. De deskundige op het ge bied van videofilms had op mooiere Zeeuwse luchten ge hoopt dan dit saaie grijs. De danseressen rillen in hun zwarte outfit met zelfgemaakte blauwe accessoires. De zomer lijkt ver weg, maar zodra de mix van DJ Shadow uit de boxen klinkt, staan de meisjes op scherp. Ne halennia heeft immers iets bij zonders te bieden in het kader van dit Europese scholenpro ject. Aan de culturele presentatie doen vier Europese middelbare scholen mee. Naast Nehalennia zijn dat scholen in Florence, Bremen en het Poolse Zamosc. Het project richt zich op de Re naissance. De architectuuur uit die tijd was vorig jaar, bij de start van het project, het thema. Dit jaar staat het boek De Heer ser (II Principe, It.) van Machia- velli(1469-1527) centraal. Het boek is een van de klassieke en nog steeds gelezen geschriften op het gebied van de staatkun de. Machiavelli gaf in zijn ver handeling richtlijnen voor het beleid van de heerser die onge stoord aan de macht wil blijven. Hij weefde daar een grote dosis cynisme doorheen. Onbedoeld is het boek geworden tot een fi losofische analyse van het be grip macht Inspiratiebron Docent handvaardigheid en culturele vorming Bas van Damme verricht samen met mu ziekleraar Leo Dreessen de coördinatie van dit Europese project voor Nehalennia. Van Damme zag in de stelling van Machiavelli over de menselijke invloed op het lot een goede in spiratiebron voor een dans. Dat gold vooral voor het voorbeeld dat de schrijver gaf om zijn stel ling te onderbouwen. Machia velli verwijst naar de kracht van rivieren, die vaak overstromin gen tot gevolg heeft. Veel men sen werden daar slachtoffer van, maar in de tijd dat de rivier rustig was, bouwde de mens dammen en keringen om zich te gen het wassende water te verdedigen. „De Deltawerken leveren het bewijs", zegt Van Damme. Voortbouwend op die gedachte kwam al snel de keus voor een dans langs de vloedlijn van Neeltje Jans met de pijlers van de stormvloedkering als decor. Dansconsulente Anita Beekers van de Stichting Scoop werd uitgenodigd een choreografie te maken en er passende muziek bij te kiezen. Negentien meisjes door Ernst Jan Rozendaal BERGEN OP ZOOM - Het is een kunsthandel van Zeeuwen in Bergen op Zoom. Het echtpaar Willy en Gerard Baardwijk uit Tholen opent morgen in de Bergse Lievevrouwenstraat Ga lerie Egnatius, een kunsthandel die gespecialiseerd is in schil derkunst uit de periode 1850- 1950. „Voor het geld hoeven we het niet te doen", zegt Gerard Baardwijk. „We doen dit omdat we het leuk vinden." De Baardwijks verzamelen al jarenlang kunst. Wat Gerard betreft is zijn belangstelling be gonnen toen hij als jongetje bij zijn oom in Gouda zeegezichten aan de muur zag hangen. „Ik heb geen idee door wie ze waren geschilderd, maar ze hebben me altijd geïntrigeerd. Later ben ik mij zelf in kunst gaan verdiepen en zijn we werken gaan verza melen. De laatste jaren hebben we daar meer tijd voor gekre gen, omdat de kinderen het huis uit zijn. Zo ontstond een jaar of drie geleden het plan iets van een kunsthandel te beginnen. Dan zou ik als ik met de vut ging iets omhanden hebben." Eigenlijk had Tholen de voor keur, maar alleen de Grote Markt zou geschikt zijn als loca tie en dat bleek weinig reëel. uit havo-4 waren enthousiast om mee te doen. Er werden workshops dans, slagwerk en fotobewerking op computer ge geven als onderdeel van het pro ject. Op het asfalt op het uiterste puntje van Neeltje Jans werd voorafgaand aan de video-op name het patroon van het back- gammon-spel geschilderd. Dat patroon gold als ondergrond voor de dans Stormvloed. „Daarmee verweven we er ook hedendaagse economische op vattingen over de stelling van Machiavelli in", licht Van Dam me toe. „Je kunt in het spel wachten op het domme geluk, maar met inzicht in wiskunde kun je ook het lot beïnvloeden door een strategie uit te zetten." „Dan moet je meteen een pand kopen, als er al iets vrijkomt", licht Willy Baardwijk toe. „Een kunsthandel zou het op Tholen ook best moeilijk hebben. Hier zitten we toch dichter bij een publiek." Enkele jaren geleden viel het oog van de Baardwijks op het pand dat ze nu huren. Toen een jaar geleden het telefoontje kwam dat er mogelijkheden wa ren dat te huren, moest daar nog wel even over worden nage dacht. Temeer omdat Gerard Baardwijk nu de galerie nog moet combineren met een full time baan, Uiteindelijk vond het echtpaar de kans te mooi om te laten lopen. Galerie Egnatius richt zich grofweg op schilderkunst van 1850 tot 1950. Gerard Baard wijk: „Hoofdzakelijk navolgers van de Haagse school en impres sionisten. Verder een enkele ro manticus." Er is een selectie ge maakt van 'kleine meesters in een betaalbare prijsklasse', zo als de uitnodiging vermeldt. In de galerie hangt werk van onder anderen Sarika Góth, W. H. van Schaik, Harry Maas, Willem Vaarzon Morel, Cor Noltee, A. C. van Noort, A. J. Zwart, Pieter de Zwart en J. H. Wijs muller. Verder zijn sculpturen tentoongesteld van kunstenaar Cor Vingerhoets uit Drunen. Een deel van de collectie van de Baardwijks blijft privé. Aan die werken zijn ze te zeer gehecht om ze te verkopen. Maar ook het werk dat in de kunsthandel hangt gaat ze aan het hart. „Hier hangt werk dat we zelf mooi vinden om naar te kijken en dat in veel gevallen ook jaren bij ons in huis heeft gehangen. We weten veel van deze schilde rijen, we hebben ons in de schil ders verdiept en we praten er graag over. Kennis en enthousi asme over kunst delen, daar doen we het voor." Galerie Egnatius ts vanaf 1 juli ge opend op vn van 18.30-20.30, za en zo van 13.30-16.30 uur. MIDDELBURG, Burgerzaal Internationaal Muziekfeest Middel burg, Vassily Lobanov (piano), Liza Ferschtman, Tedi Papavrani, Peter Brunt en Issabella Faust (viool), Dmitri Ferschtman en Ramon Jaffé (cello), Diemut Poppen, Vladimir Mendelssohn en Daniel Raiskin (alt viool), met werken van Brahms, Smit en Mendelssohn-Bartholdy. door Douwe Eisenga Een groter contrast was nau welijks denkbaar. Vanuit het geioel en het getoeter op de markt klom de bezoeker de trappen op naar de Burgerzaal voor een kamermuziekconcert. In tegenstelling tot de verrich tingen van het Nederlands elf tal, leverden de musici daar wel een prestatie in de finale van de concertreeks die door de organi satie terecht als 'muziekfeest' wordt aangeduid. De aanvangstijd van het concert was vanwege het voetbal al een half uur verschoven. Vervolgens werd geduldig gewacht tot het drama van de strafschoppen voorbij was. Toen pas kon het ensemble beginnen met de kam pioen van de Romantische ka mermuziek, Johannes Brahms. Ondanks alle uitstel en schijn baar ongehinderd door het ver beten getoeter van buitenaf brachten zij een grote concen tratie op in Brahms Pianokwar tet in A. Brahms laat in dit werk de klank van de drie strijkers vaak mooi versmelten en daar door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het festival Film by the Sea krijgt 75.000 gulden van de gemeente Vlissin gen. Een ruime raadsmeerheid besloot donderdagavond de subsidie beschikbaar te stellen. Burgemeester en wethouders willen in 2004 uiteindelijk tweehonderdduizend gulden geven. Het college ziet in het filmfestival een uitstekend mid del om Vlissingen te promoten. Het college denkt dat Film by the Sea, dat dit jaar voor de tweede maal wordt gehouden, in de toekomst uitgroeit tot 'een bij de stad passend, artistiek en imago-ondersteunend evene- werd gisteravond dankbaar ge bruik van gemaakt. De strijkers stonden als één blok goed in ba lans met de piano. Dit resulteer de in een ingetogen tweede deel, een op de goede momenten spet- terend Scherzo en een zinde rend slotdeel. Na drie kwartier Brahms en de pauze vervolgde de match met het Tweede Strijkkwartet van de Nederlander Leo Smit. Het is zijn laatste compositie. Wer kend aan het tweede deel werd hij in 1943 door de Duitsers op gepakt en in het concentratie kamp Sobibor vermoord. Het deel stopt dan ook midden in een frase. Helaas is dat ook me teen het enige dramatische mo ment in een compositie die ver der wat aan de vlakke kant blijft. Het Octet in Es is een jeugdwerk van Felix Mendelssohn- Bartholdy. Hiermee kreeg het publiek de bezetting van acht strijkers voorgeschoteld, ofte wel twee strijkkwartetten voor de prijs van één. Vooral in het spitsvondige Scherzo en de voortdenderende finale streden spelplezier, vakmanschap en muzikale hechtheid om de bal. In ogenschouw nemend dat dit ad hoc-ensemble nog maar een week bij elkaar is, mag dat een enorme prestatie genoemd wor den. Buiten waren de toeteraars in middels angstig stil, wetend dat hun strijd verloren was en dat ze het moesten afleggen tegen deze topmusici in de Burgerzaal. ment'. De gemeenteraad was het daar, met uitzondering van de fractie van de RPCU, roerend mee eens. Volgens J.E. Koppejan van de christelijke partij geeft het geen pas om grote bedragen uit te trekken voor een filmfestival, terwijl er in Vlissingen nog men sen onder de armoedegrens le ven. „Dit geeft mega-reclame voor Vlissingen", meende het PvdA- raadslid F.H. van Spaandonk. Ook de liberaal JLust zag in het filmfestival een prima promotie voor de Scheldestad. „Het is be ter dan een advertentie in de New York Times" deelde hij een sneer uit naar stadsgewestelijk partner Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34