Rijk ziet streng toe op bouwen Vers Konmar Voordeel! PZC Protest Molukkers loopt uit de hand Kabinet onderzoekt weg voor trucks op traject Betuwelijn 29,5 95 95 24 binnenland Techniek brengt zieke Wilma 'on line' in klas Controle door nieuw bureau op inrichting van Nederland Kamer raffelt politiek jaar af voor de voetbal Aantal tips in zaak -Vaatstra loopt op tot 220 Akkoord over CAO supers GALLs. GALL Take it for Granted... GALLGALL Vakbonden sceptisch over CAO-akkoord met Defensie Ziekenhuis mag meer uitgeven Politie pakt mensenhandelaars op Boze patiënte in hongerstaking Politie Amsterdam blijft beleggen Hoger beroep in zaak Sybine Rijksambtenaren mogen kiezen voor langer werken Kippenbouten Ribkarbonade Met Klantenkaart 50% korting Galia meloenen .KonMar donderdag 29 juni 2000 door Atze Jan de Vries LEEUWARDEN - De achtjari ge Wilma, leerlinge van basis school De Weide in Leeuwar den, is al een half jaar ernstig ziek. Ze mist daardoor niet al leen veel lessen, ook het con tact met de klasgenootjes dreigt weg te vallen. Dankzij een computer, webcam en IS- DN-lijn is ze er vanaf vandaag toch weer bij. Vanuit haar ouderlijke woning in Leeuwarden zal Wilma da gelijks enkele uren deelnemen aan de lessen. Een hele dag is te vermoeiend. Thuis en in de klas staat een computer met came ra, zodat het meisje, onderwij zer Eelco de Jong en de overige kinderen van groep vier recht streeks met elkaar kunnen pra ten. Dit plan is ontwikkeld door onderwijsbegeleidings dienst GCO Fryslan, nadat de basisschool aan de bel had ge trokken. De apparatuur, die 18.000 kost, is betaald door de plaatselijke stichting Het Diaconessenhuis. Een project als dit is in Neder land nog niet eerder uitge voerd, stelt de onderwijsbege leidingsdienst. Naar verwach ting kan de scholiere ook het komende schooljaar nog gerui me tijd slechts 'on line' naar school. Wel zal ze waarschijn lijk gewoon overgaan naar groep vijf. Om redenen van pri vacy willen school en ouders Wilma's achternaam en ziekte niet bekendmaken. GPD door Liannen Sleutjes DEN HAAG - Een op te richten nationaal ruimtelijk planbu reau moet voortaan de plannen over de inrichting van Neder land tegen het licht houden. Verder dienen de Inspecties Ruimtelijke Ordening te voor komen dat gemeenten en pro vincies het vastgestelde beleid doorkruisen met allerlei bouw plannen. Dit zijn enkele aanbevelingen van een parlementaire werk groep die heeft onderzocht wat er terecht is gekomen van het ruimtelijke ordeningsbeleid in de afgelopen twaalf j aar. De Ka - merleden maakten deze evalua tie ter voorbereiding op de Vijf de Nota Ruimtelijke Ordening die het kabinet dit najaar pre senteert. Daarin zal staan hoe Nederland na 2010 moet wor den ingericht. De werkgroep vindt dat in de nota duidelijk moet worden aangegeven wat de overheid wel en niet wil. Een planbureau kan in kaart te brengen welke gevol gen een bepaald ruimtelijk be leid heeft. Dat doet het Centraal Plan Bureau ook met de econo mische voorstellen. Platteland Doordat in voorgaande nota's over de ruimtelijke ordening niet of onvoldoende is vastge legd waar de overheid naar toe wilde, kon er bijvoorbeeld ge bouwd worden op plaatsen waar de overheid dat liever niet zag. Als een voornemen wel be schreven stond, werd er soms de hand mee gelicht. Zo wilde men liever niet te veel bouwen in het landelijk gebied, maar platte landsgemeenten blijken nu al meer woningen te hebben ge bouwd dan tot 2010 was ge pland. Maar het is niet allemaal kom mer en kwel wat er de afgelopen jaren gebeurde op het gebied van ruimtelijk ordening. Zo is het streven om de kwaliteit van de binnensteden te verbeteren wel geslaagd. Ook het voorne men om de economie te laten groeien slaagde. Hierbij werd evenwel niet strikt vastgelegd hoe die groei zijn beslag moest krijgen. Dat geldt bijvoorbeeld voor Schiphol waarvan werd gesteld dat het moest groeien. Hoe dat moest op de huidige lo catie, werd nooit vastgelegd. Bijsturen De werkgroep adviseert minis ter Pronk (Ruimtelijke Orde ning) het mogelijk te maken om het voorgestelde beleid bij te sturen indien dat nodig blijkt. De bewindsman is het eens met de aanbevelingen. Volgens werkgroepsvoorzitter Duivesteijn (PvdA) heeft de Tweede Kamer de afgelopen ja ren niet zitten suffen. „Er heb ben zijn een heleboel dingen ge beurd die we ook zo gewild hebben. Een aantal ook niet. Dat komt door de cultuurom slag bij gemeenten. Die nemen niet meer alles direct serieus wat er van bovenaf wordt opge legd." GPD j DEN HAAG - Voor voetbal wijkt alles. Terwijl Kamerleden normaal gesproken gruwen van late vergaderingen, vond nie- mand het erg om gisteren tot in j de nacht door te werken. Dan I zijn ze vandaag, de laatste dag voor het zomerreces, lekker vroeg vrij om op de bank naar j het voetbal te kijken. De hele dag werd het vergader schema aangepast om alle on derwerpen nog even met de re gering door te nemen. Vandaag moet en zal het parlement op tijd het politieke jaar afronden. Want de bus met Kamerleden mag niet te laat aankomen bij de Arena in Amsterdam. Kamervoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven stuurde gisteren maar liefst vier keer een nieuwe aangevulde agenda rond. Maar toch zijn de fracties er nog niet helemaal gerust op. Noodoplos singen worden achter de hand gehouden voor geval de verga dering vandaag toch nog uit loopt. TV-schermen voor in de gangen zijn al besteld. GPD LEEUWARDEN - Het aantal tips dat de politie heeft binnen gekregen naar aanleiding van de tv-uitzending van Opsporing Verzocht over de zaak-Vaatstra, is gisteren opgelopen tot 220. Het programma maakte dins dagavond het daderprofiel be kend van de moordenaar van Marianne Vaatstra. Direct na de uitzending kwa men al veertig telefoontjes bin nen bij het onderzoeksteam. Gisteren liep dat snel op. In een aantal gevallen noemden tipge vers concrete namen. Officier van Justitie M. Severein is blij verrast. „We kunnen niet zeggen of de goude tip erbij zit. Maar het is goed te constateren dat mensen serieus over het da derprofiel nadenken", aldus Se verein. Uit het profiel, opgesteld door zes gedragsdeskundigen, blijkt dat de dader waarschijnlijk tus sen de twintig en dertig jaar oud is, alleen of bij zijn ouders woont en een beheerste indruk maakt. De moordenaar heeft gehandeld vanuit fantasiën over seks en macht en bereidde zijn daad tot in de puntjes voor, meldt het profiel. Eerder werd al bekend gemaakt dat de man vermoedelijk in een straal van vijftien kilometer van de plaats van de moord woont. Ook is na DNA-onderzoek dui delijk geworden dat het om een West-Europese man gaat. ANP AMSTERDAM - Na stevig on derhandelen is er gisteravond een akkoord bereikt over de CAO-Supermarkten. Deze branche telt 200.000 werkne mers. FNV Bondgenoten en Diensten bond CNV zijn tevreden het re sultaat. „De werkgevers hebben zich geen kruidenier getoond", zei een CNV-woordvoerder In het principe-akkoord is een loonafspraak opgenomen van 3,6 procent: per 17 juli krijgen werknemers 1,75 procent loons verhoging, per 1 januari 2001 nog eens 1,85 procent. Voor de jongste arbeidskrach ten in de supers is ernog een fi nanciële meevaller, omdat 0,5 procent van de loonsom wordt gebruikt voor een loonsverho ging per 1 januari 2001. De werknemers kunnen voort aan op de CAO teruggrijpen als ze een veiligheidstraining wil len volgen. ANP Onder de Molukse betogers in Den Haag liepen de emoties hoog op. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een manifestatie tegen het geweld op de Molukken is gisteren in Den Haag uitgelopen op ongeregeldheden. De mobiele eenheid en een waterkanon werden ingezet om het Plein bij het Tweede Kamergebouw schoon te vegen. Twee betogers en een agent raakten daarbij gewond. Een demonstrant over leed, nadat hij tijdens de manifestatie eerder op de dag onwel was geworden. In de Tweede Kamer zei minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) gisteroch tend dat Nederland niet van plan is stap pen te ondernemen die de positie van president Wahid van Indonesië kunnen schaden. Hij reageerde daarmee op het pleidooi van een Kamermeerderheid om de toestand op de Molukken'op de agen da van de Veiligheidsraad te krijgen. Van Aartsen nam gistermorgen een peti tie van de betogers in ontvangst. Hierin vroegen de Molukkers om een internatio nale vredesmacht die het geweld tussen moslims en christenen op de eilanden groep moet beëindigen. Van Aartsen drukte de betogers op het hart dat het ge weld de Nederlandse regering 'met af schuw vervult'. „Maar de Indonesische regering is verantwoordelijk. Zij moet actie ondernemen", aldus Van Aartsen. Tot een uur of twaalf verliep de betoging, waaraan zo'n 1500 Molukkers meede den, rustig. De organisatie had met de politie afgesproken dat de demonstran ten geen stokken zouden meevoeren en dat de manifestatie vreedzaam zou ver lopen. De politie had toegezegd de ME buiten het gezichtsveld te houden. Op een gegeven moment wilden betogers het Tweede-Kamergebouw in, omdat zij ontevreden waren over de verklaring van de commissie voor Buitenlandse Zaken. Toen er met zwaar vuurwerk gegooid werd en een cameraman en een fotograaf klappen kregen, verscheen de ME. Betogers gooiden met teiTasmeubilair, stenen en fietsen. Ook gooiden zij ruiten (Advertentie) Grant's Scotch Whisky Family Reserve door Koos van Wees DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat gaat de aanbesteding van de rails voor de Betuwelijn tijde lijk stilleggen. In die tijd moet bekeken worden of naast trei nen ook (onbemande) vracht wagens over de lijn kunnen rij den. Het bedrijf Hollandia Kloos zou bereid zijn dan wel in de lijn te investeren. Netelenbos deed die toezegging gisteren tijdens het Kamerde bat over de kritiek van de Alge mene Rekenkamer. Die conclu deert dat het besluit tot aanleg op 'onvolledige' en 'gebrekkige' informatie is gebaseerd. Met na me het CDA toonde zich ingeno men met Netelenbos' toezeg ging. Woordvoerder Leers had eerder aangegeven dat de aan leg gestaakt moet worden als bedrijven niet meebetalen. Hollandia Kloos wil alleen in vesteren als de lijn ook geschikt wordt voor vrachtwagens. Daarvoor zouden de rails in be ton gegoten moeten worden, zo als nu gebeurt met tramrails in steden. Netelenbos wees verzoeken af van CDA, D66, GroenLinks, SGP en RPF om al het werk aan de Betuwelijn stil te leggen. Vol gens die partijen moeten er eerst nieuwe prognoses komen over het gebruik van de lijn. Daarna zou besloten moeten worden over verdere aanleg. Een ka mermeerderheid met WD en PvdA, keerde zich tegen een heroverweging. De minister noemde een tijdelij ke stop 'niet verantwoord'. De Geniet, maar drink met mate. Aanbieding Is geldig r/m 15 juli 2000 en xolang de voorraad strekt. Voor uw dichtst- bijrljnde Gall Gall, bel; 023-36 60553 WVW.GAU.Nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Van Hoof (Defensie) en de de fensievakbonden hebben gis teren een principe-akkoord bereikt over een CAO voor de 74.000 werknemers van De fensie. Het salaris gaat per augustus dit jaar structureel omhoog met 3,35 procent. De structu rele eindejaarsuitkering stijgt met 0,2 procent naar 0,6 pro cent. In december dit jaar is er een eenmalig extraatje van 1 procent van het jaarsalaris. De CAO geldt, als de achterban van de bonden en het kabinet er mee instemmen, voor veer tien maanden. Wegens het personeelstekort bij Defensie gaan militairen voortaan later met pensioen. Voor militairen die na 1 janua ri 2004 in dienst treden, geldt een ontslagleeftijd van 58 jaar (nu gemiddeld 55). Voor de mi litairen die al in dienst zijn geldt een stapsgewijze verho ging in zes jaar tijd naar 58 jaar, behalve bij de lucht macht. Daar geldt een aafzon- derlijke regeling. AFMP-voorzitter Heerts is sceptisch. „Van een akkoord is nog geen sprake. Wij leggen dit met een neutraal advies voor aan onze leden en ik verwacht nog pittige discussies." Ook VBM/NOV komt met een neu traal advies. De ACOM, de CNV-bond, adviseert de leden in te stemmen met het onder handelingsresultaat. De par tijen spraken gisteren in prin cipe verder af dat beroepsmili tairen met een contract voor bepaalde tijd (bbt'ers) hun contract kunnen verlengen tot hun 35e jaar. Voor de 2000 de fensiewerknemers die de ko mendejaren overtollig worden komt geld vrij. ANP DEN HAAG - Ziekenhuizen kunnen bij de zorgverzekeraars aankloppen voor extra geld om knelpunten weg te werken. Voorwaarde is wel dat zij doelmatig werken en het alleen aan het te krappe budget ligt dat zij mensen niet kunnen helpen, zo zei minister Borst gisteren in de Tweede Kamer. Zorgverzekeraars hebben volgens de minister nog wel de fi nanciële ruimte om dit binnen hun budget op te vangen. Lukt dat hun niet, dan is de bewindsvrouw bereid te kijken of zij iets extra's kan doen. Misschien kan extra geld dat er de ko mende jaren komt, dan naar voren worden gehaald. Lange wachttijden voor medische ingrepen zijn maatschap pelijk niet aanvaardbaar, aldus de minister. Ziekenhuizen waren tot nu toe strikt gebonden aan hun budget. ANP GRONINGEN - De politie heeft vier mannen en een vrouw uit Oost-Europa aangehouden op verdenking van onder meer af persing en mensenhandel. De vijf ronselden in Tsjechië vrou wen om in de prostitutie in Groningen te werken. De zaak kwam aan het rollen toen een 29-jarige Groninger aangifte deed tegen het vijftal. Dat verdacht de Groninger er van dat hij een geronselde Tsjechische vrouw had geholpen te ontsnappen naar haar vaderland. Daarop hielden zij de man een aantal dagen vast in een woning. Om vrij te komen moest hij enkele duizenden guldens aan het vijftal betalen. De bende zou zeker zes Tsjechische vrouwen hebben geron seld. ANP NIEUW-BUINEN - Luciënne van der Burg uit het Drentse Nieuw-Buinen is in hongerstaking gegaan als protest tegen de wijze waarop de huisartsen in haar dorp met hun patiënten omgaan. Honderden patiënten van huisarts Brunger kregen te horen dat ze op zoek moeten naar een andere huisarts om dat Brunger niet in staat is een waarnemer te vinden. Van der Burg laat alleen voedsel staan. Haar medicijnen neemt ze wel in. Ook drinkt ze koffie en water. GPD AMSTERDAM - Het politiekorps Amsterdam-Amstelland blijft beleggen. Dat heeft het Regionaal College van burge meesters besloten. Het besluit is besproken met het ministerie van Binnenlandse Zaken, aldus een woordvoerster van de ge meente. Vorig jaar ontstond ophef toen bleek dat het korps over 1998 8,6 miljoen gulden had verdiend met het beleggen van over tollig kasgeld. Minister Peper wilde toen dat het korps hier mee stopte, hoewel het beleggen was toegestaan. Volgens het Regionaal College is het korps altijd zorgvuldig geweest met beleggen. ANP UTRECHT - De man die tot 20 jaar cel en TBS is veroordeeld wegens doodslag op Sybine Jansons en verkachting van twee vrouwen gaat in hoger beroep. Dat heeft het kantoor van zijn nieuwe advocaat mr. P. Doedens gisteren bevestigd. Ook het Openbaar Ministerie vecht het vonnis van de Utrechtse rechtbank aan. Volgens persofficier B. Steensma wil het OM de man alsnog veroordeeld zien wegens moord, waarvoor levenslange gevangenisstraf kan worden opgelegd. De rechter achtte moord niet bewezen omdat niemand getui ge was van de dood van Sybine en de verdachte zwijgt. Het OM legt zich er evenmin bij neer dat de rechter geen be wijs zag voor de oorspronkelijk ten laste gelegde ontvoering. Steensma meent dat het feit dat de man de fiets van het meisje heeft proberen te verbergen onder het bladerdek op de plek waar ze verdween op ontvoering wijst. ANP foto Marcel Antonisse/ANP in van cafés en een uitzendbureau. De politie hield vijf verdachten aan. De organisatoren van de manifestatie vroegen gisteren om begrip voor de hoog- opgelopen emoties. Burgemeester Deet- man van Den Haag toonde zich evenwel 'ontstemd' en eist op korte termijn een gesprek met de organisatoren. Op Ambon bleef het gisteren betrekke lijk rustig. Alleen in het overwegend christelijke stadsdeel Merdaka in Am- bon-stad werden nog sporadisch schoten gehoord. Volgens inwoners zijn de eerste markten alweer geopend. Het slechte weer op Ambon zou aan de rust hebben bijgedragen. ANP DEN HAAG - Rijksambtenaren kunnen desgewenst straks lan ger of korter gaan werken dan 36 uur. De nieuwe CAO biedt de 116.000 ambtenaren op de mi nisteries meer keuzes. De ambtenaren krijgen verder hun jaarlijkse 'periodiek' niet meer automatisch, maar alleen na een gunstige beoordeling door de chef. Minister De Vries van Binnen landse Zaken en de bonden kwamen gisteren tot dit ak koord. Alle partijen toonden zich na afloop van het overleg zeer tevreden. Gedurende de looptijd van 14 maanden is er een structurele loonsverhoging van 4,1 procent, opgesplitst in 3,6 procent per 1 augustus en nog eens 0,5 per 1 januari 2001. O'ok krijgen de ambtenaren een eenmalige eindejaarsuitkering van 1 procent. GPD Advertentie aanleg zou zeker een jaar langer duren. Dat zou potentiële deel nemers uit het bedrijfsleven af schrikken en de kosten verho gen. De kritiek van de Rekenkamer bleek bij zowel Kamer als kabi net hard te zijn aangekomen. PvdA-woordvoerder Feenstra suggereerde dat politieke mo tieven hebben meegespeeld. Minister Pronk (Milieubeheer) erkende dat hij twee jaar gele den in het kabinet heeft geop- perd de aanleg te staken. Het kabinet weigerde dat toen. GPD Per 2 kilo van 14.90 voor Per kilo van 16.90 voor 8 11 Maximaal 12 per artikel per klant Per stuk. Met Klantenkaart van 5X49 voor 1 }CuJjt OL ööiït 42d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3