Schoolboeken blijven duur Zeeuwse drugslijn opgerold w° TÖUR Feesttoeter kan vuurspuwen Politie pakt vijf man op voor drama Dover PfiSfïR fiSEfïN 7 f„r9 "9 ct 29 t/m36 ME grijpt in bij Moluks protest Richard Krajieek uitgeschakeld Zeemijn opgeblazen 8 WEKEN VOOR. EEN MOMENT VOOR ORANJE PZC STARTERS SPREEKUUR rCcoN M"-™"0 EURO 20Q0 Frankrijk naar finale Premies voor WW en WAO kunen omlaag Prijsafspraken liggen volgens Jorritsma vast tot 2005 18° NW 3 Zonnige perioden Enkele wolkenvelden, maar vooral zon. Droog. Maximumtemperatuur rond 18 graden. 243e jaargang no. 152 donderdag 29 juni 2000 losse nummers 1,85 PZC n WÊÊÊÊÊ FRONCt c?b Een aanvankelijk zeer rustig verlopen protest van Molukkers tegen de gewelddadigheden op Ambon is gisteren in Den Haag uitgelopen op ongeregeldheden. Daarbij raakten zeker drie mensen gewond. Voor Richard Krajieek is Wimbledon na twee ronden alweer voorbij. De als elfde geplaatste Nederlander verloor op het centre court van de Zuid-Afrikaanse tennisser Wayne Ferrei- ra: 5-7 6-3 6-3 7-6. De kampioen van 1996 kwam niet in zijn spel door een haperende opslag. Zo sloeg hij elf dub bele fouten, weinig aces en landden de meeste re- t| O turns in het net. De marine heeft de zeemijn, die onlangs in de netten van een visser uit Breskens terecht was gekomen, tot ontploffing ge bracht op de Vlakte van Raan, ten westen van West- kapelle. Het bijna duizend kilo wegende explosief "1 O was van Duitse makelij. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; sport: 11, 12,13 en 15; jong: 16 en 17; zeeland: 19,20,21,23 en 25; tour de france: 29,31, 33, 35 en 36. wiens naam het transportbe drijf staat, is verlengd. Drie an dere verdachten worden van daag en morgen voorgeleid aan de rechter-commissai'is. Het Openbaar Ministerie zegt de organisatie achter het fatale transport nagenoeg in beeld te hebben. De groep van zestig Chinezen is waarschijnlijk op zondag 18 juni met bestelbusjes aangevoerd naar een loods in de Rotterdamse Waalhaven. Daar zijn ze in de vrachtwagen ge stapt en naar Zeebrugge ver voerd, waarna de reis per veer boot verder ging naar Dover. Daar zijn 58 van hen dood in de container gevonden. Volgens het OM is speciaal voor de smokkeloperatie de loods ge huurd en het betrokken trans portbedrijf opgericht. Daarna zijn de vrachtauto met oplegger en container gekocht. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Nederland se Justitie heeft vijf aanhoudin gen verricht in het onderzoek naar de dood van 58 Chinezen in een Nederlandse vrachtwagen, vorige week in Dover. In totaal zitten nu zeven verdachten in hechtenis. Een verdachte is nog voortvluchtig, zo maakte het Openbaar Ministerie in Zwolle gisteren bekend. De arrestanten zijn vijf Rotter dammers, een inwoner van Vlaardingen en een man uit Ca- pelle aan den IJssel. De 55-jari- ge vader van de Nederlandse chauffeur die vastzit in Dover, is al op 23 juni vrijgelaten. Tegen de voortvluchtige is een opspo ringsbevel uitgevaardigd. De voorlopige hechtenis van de 24-jarige Rotterdammer op (Advertentie) (als men het laatste halfjaar reeds een proefabonnement heeft aangevraagd, kan men geen gebruik maken van dit aanbod.) Speciaal voor u, de Oranje-supporter, hebben wij een proefabonnement samenge steld. Belees de tijd van uw leven bij u thuis met het Oranje-gevoel voor maar 50,-. Wilt u tijdens de komende sportevenementen op de hoogte worden gehou den van het nieuws uit de regio binnen- en buitenland? Profiteer dan nu van onze aanbieding. Een 8-weeks proefabonnement voor maar 50,-. Laat de sport u helemaal koud, maar wilt u niets missen van het actuele nieuws k voor u. Ja,ik wil: een proefabonnement van 8 weken voor 50,- en geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr. Postcode: Woonplaats:Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 /"(fill exclusieve v Mill modeschoenen Clou heelt eigen E.K.-acties In de maand juni betekent E.K. bij Clou Extra Korting. Heren- of damcscollectie: le paar - 25% 2e paar - 40% 3e paar - 50% Tassencollcctie - 30% Monstercollectie maat 36/37 v.a. 49,- OPRII. GROTE MARKT 1 GOES 0113-252400 Advertentie Gratis naar 6 juli as. verplaatst i.v.m. Nederland - Italië BRUSSEL - Frankrijk heeft zich woensdag avond ten koste van Por tugal geplaatst voor de fi nale van de strijd om de Europese titel. De beslis sing viel na 25 minuten in de verlenging. Op advies van de grens rechter besloot de Oosten rijkse. arbiter Benkö de bal op de stip te leggen na een handsbal van Abel Xavier. Zinedine Zidane benutte de strafschop: 2-1. Direct na het doelpunt was het duel afgelopen. Benkö deelde direct na af loop ook nog een rode kaart uit aan de Portugees Nuno Gomes. Na negentig minuten was de stand ge lijk. De Portguees Nuno Gomes scoorde na negen tien minuten. De gelijk maker viel kort na de rust, toen de Fransman Thierry Henry uit de draai raak schoot. In de finale ontmoet Frankrijk de winnaar van Italië-Nederland. Die wedstrijd wordt donder dagavond in Amsterdam gespeeld. ANP pagina 11 en 13 UITSLAGEN Halve finale: Frankrijk-Portugal 2-1 (na verlenging) Programma: Donderdag: Italië-Nederland door Miriam van der Schot VLISSINGEN - 'Handfanfare' staat op de verpakking van de toeters die in sta dions en ook steeds vaker op straat ge bruikt worden om de zeges van Oranje te vieren. Toch zijn de hoorns die onder druk staan met drijfgas, niet zo on schuldig als de naam doet vermoeden. De brandweer maakt zich grote zorgen als de toeter in een druk café wordt ge bruikt, want het gas vat gemakkelijk vlam. Uit de gebruiksaanwijzing is af te lezen dat de hoorns brandgevaarlijk zijn. 'Niet blootstellen aan temperaturen boven de 50 graden', 'extreem vlam- baar', 'niet roken tijdens gebruik' en 'niet gebruiken binnenshuis' zijn een paar van die waarschuwingen. Maar wie een spannende wedstrijd in een overvolle kroeg bekij ktdenkt daar niet aan. Slecht één kaarsje is nodig om een gezellig feest te veranderen in een dra ma. „Het gas uit de toeter kan een steekvlam opleveren van tussen de vijf tig centimeter tot een meter"zegt Krij n Hamelink, hoofd preventie van de stadsgewestelijke brandweer. „Het is al gezien in een kroeg in Vlissingen. Ie mand zat aan de bar naar de voetbal te kijken en op een spannend moment duwde hij op de toeter. Tussen de glazen op de bar stond een brandende kaars en er ontstond gelijk een steekvlam. Ook de kunststof toeter vloog in brand. Ge lukkig werd dat onmiddellijk gedoofd met een glas bier. Je moet er niet aan denken dat de feestversierselen aan het plafond, die eigenlijk verboden zijn in cafés, in brand vliegen." Als er een steekvlam ontstaat en de toe ter in brand vliegt, kan de plastic af sluiting van het gasflesje wegsmelten. „Het vuur zal dan blijven branden tot dat het wordt geblust met water. Maar dan moet het daarvoor natuurlijk niet uit schrik worden weggegooid." Het gasflesje is volgens Hamelink ge vuld met butaan of propaan. Als de toe ter gebruikt wordt, komt er puur gas uit. „Dat gas is zwaarder dan lucht. Het valt echt naar beneden en vervliegt dus niet. Als veel mensen in een kleine ruimte deze toeters gebruiken, ontstaat er eveneens een gevaarlijke situatie. Dan hangt er namelijk veel gas binnen en er moet maar dit gebeuren of alles staat in brand. foto Lex de Meester DEN HAAG - De premies voor WW en WAO kunnen volgend jaar fors omlaag. Dat stelt het bestuursorgaan voor de sociale zekerheid LISV, dat de regering over de premies adviseert. Als de regering de adviezen overneemt en de verlaging vol ledig ten goede laat komen aan de werknemers, zou dat de mo dale werknemer met een jaarin komen van vijftig mille bijna 150 gulden bruto per maand schelen. De WW kan volgens het LISV door de teruggelopen werkloos heid en de overschotten omlaag van tien procent nu naar 4,2 procent volgend jaar. Het alge meen werkloosheidsfonds heeft inmiddels een overschot van 5,4 miljard gulden doordat de rege ring tegen het advies van het LISV in dit jaar te hoge premies heeft geheven. Ondanks het aanhoudend grote aantal WAO'ers - het LISV ver wacht 963.000 eind volgend jaar - zijn er ook in de WAO-pot zulke grote overschotten dat de premie voor de werknemers vol gend jaar omlaag kan van 6,3 procent naar 5,2 procent. De premie die branches met relatief veel WAO-gevallen betalen, moet met 8 promille omhoog. Zelfstandigen moeten naar tien procent in plaats van de 8,8 pro cent van nu. In die pot is een te kort. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vaste boekenprijs, dus ook die voor schoolboeken, blijft tot 2005 gehandhaafd. Hoewel ook het kabinet in zijn maag zit met deze regeling, is het volgens mi nister Jorritsma van Eco nomische Zaken niet mo gelijk hier tussentijds vanaf te komen. Educatieve uitgevers kunnen de regeling volgens haar wel losla ten als ze dat willen. Het kabinet vindt ook dat het aan de ouders is om bij de NMa (Nederlandse Mededingingsautoriteit) een klacht in te dienen over de hoge prijzen van schoolboeken. De Tweede Kamer had de regering gisteren unaniem om zo'n on derzoek verzocht. „Binnenkort ligt er van ons een klacht bij de NMa", reageert directeur W. van Katwijk van de christelijke ou dervereniging Ouders Coo. „Wij willen nu duidelijkheid." Van Katwijk betwist de bewe ring van Jorritsma dat de huidi ge regeling niet eerder dan 2005 kan worden afgeschaft. „Moge lijk is deze regelgeving in strijd met Europese afspraken." Zowel coalitiegenoten (PvdA, WD en D66) als oppositie (CDA en GroenLinks) vinden het hoog tijd dat de regering iets doet aan de hoge prijzen van schoolboe ken. De partijen vermoeden dat educatieve uitgevers onderling prijsafspraken maken. Duidelijkheid GroenLinks-Kamerlid Rabbae: „Bij iedereen leeft het gevoel dat er iets niet klopt. Er moet daarom duidelijkheid komen over de prijzen." Minister Jorritsma en staatsse cretaris Adelmund van Onder wijs lieten de Kamer weten wei nig te kunnen of willen doen. Volgens Jorritsma bestaat bij de NMa geen enkele reden aan te nemen dat uitgevers prijsaf spraken maken. Dat ouders zoveel moeten beta len, is volgens de NMa het ge volg van onderwijsvernieuwin gen en het feit dat docenten bij hun keus van leermiddelen al leen op de inhoud letten en niet op de prijs. Ook het feit dat er nooit een klacht tegen uitgevers is ingediend, is volgens Jorrits ma een geldig argument. In 1997 is besloten de vaste boe kenprijs (verticale prijsbinding) tot 2005 vast te leggen. En hoe wel beide bewindsvrouwen zich afvroegen of dat wel zo'n wijs besluit is geweest, verzekerden ze de Kamer dat er tussentijds niet aan gemorreld kan worden. De uitgevers kunnen volgens Jorritsma wel op vrijwillige ba sis afzien van die prijsbinding. Het kabinet laat die regeling on dertussen evalueren door een onafhankelijk bureau. Eind van dit jaar zullen de resultaten hiervan bekend zijn. Ook het voorstel van de Kamer om het BTW-tarief voor school boeken te verlagen of af te schaffen, wees de minister af. „We willen binnen Europa geen afwijkende tarieven meer en een tarief van nul procent is niet haalbaar." GPD Advertentie door Jacques Cats MIDDELBURG- De politie Zeeland is verbijsterd door de omvang van een cocaïnesmok- Advertentie kei van Zuid-Amerika naar Zeeland. Zestig Walcherse koeriers slik ten telkens acht ons cocaïne, verpakt in honderden bolletjes. Ze liepen daarbij een groot risi co. Eén openbarstend bolletje kan immers al tot de dood lei den. De koeriers brachten bijna zeventig kilo van deze hard drugs naar Nederland. De organisator van de reizen is een 27- jarige man uit Middel burg. Hij ronselde de koeriers in het drugscircuit. De man werd enkele weken geleden al aange houden. De 85 trips leidden voor het me rendeel naar Suriname. Ook werden er reisjes naar Curagao en Aruba gemaakt. De bijna ze ventig kilo gesmokkelde cocaï ne werd met name op de Wal cherse markt afgezet. De straat waarde bedraagt rond zeven miljoen gulden. De politie heeft inmiddels 25 verdachten aange houden, onder meer in Surina me. Meer arrestaties worden niet uitgesloten. pagina 19: levensgevaarlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1