Oppositie Zimbabwe ligt dwars PZC Kok geeft Roemenen steuntje in de rug Proces-Dutroux opnieuw uitgesteld Spaanse stranden schoonst In West-Europa doen tientallen bendes aan mensensmokkel Aanpassen milieu in kandidaat-landen EU kost 264 miljard buitenland MDC vecht uitslag parlementsverkiezingen aan Hongaren onderscheppen schildpadjes Washington milder over Cuba Fraude vermoed bij bank België Uitslag Nickerie niet bindend Raad Europa schorst Russen niet Indiërs vluchten voor watersnood Oud-voorzitter Europarlement Pierre Pflimlin overleden Meer macht president Kazachstan De volgende topper wordt bij een transfer niets in de weg gelegd. woensdag 28 juni 2000 Van onze redactie buitenland HARARE - De belangrijkste Zimbabwaanse oppositiepartij de MDC, zal de uitslag van de verkiezingen aanvechten. De partij moest het na een nek-aan- nekrace afleggen tegen de ZA- NU-PF van president Moegabe. De MD C (Beweging voor Demo cratische Verandering) maakte een enorme sprong naar voren en won 57 van de 120 te verdelen zetels in het 15O-koppige parle ment. Vijf jaar geleden had de oppositie drie zetels. De partij van Moegabe behoudt ondanks het stembus-debacle een absolute meerderheid in het parlement. Volgens de einduit slag krijgt ZANU-PF 62 zetels. Daarnaast kan Moegabe dertig parlementariërs benoemen. Het lukte de regeringspartij voor de eerste keer echter niet een twee derde meerderheid te halen, die nodig is voor wijzigingen van de grondwet. Twintig jaar lang kon de Zim babwaanse leider naar believen de grondwet aanpassen. De pre sident eigende zich zo zestien keer meer macht toe. Hij verhief zich van premier tot president en zorgde hij ervoor dat hij per soonlijk dertig afgevaardigden kan benoemen. De MDC wil een hertelling van de stemmen aanvragen of de re sultaten in de rechtszaal aan vechten. De oppositie had de parlementsverkiezingen van af gelopen weekeinde gewonnen als er in de aanloop naar de stembusgang geen door de over heid gesteunde terreur was ge weest, stelde MDC-voorman Morgan Tsvangirai gisteren. Hij zei twijfels te hebben over de re sultaten in twintig kiesdistric ten. Politiek geweld in de maanden voorafgaand aan de parle mentsverkiezingen eiste zeker dertig mensenlevens. Honder den mensen raakten gewond. Dë internationale gemeen schap, waaronder de Europese Unie, plaatste al vraagtekens bij de gang van zaken rond de verkiezingscampagne. Door het geweld en de intimidatie zou een klimaat van angst zijn ont staan. RTR/ANP Morgan Tsvangirai spreekt" met de pers nadat de einduitslag van de verkiezingen bekend werd. van onze redactie buitenland NEUFCHATEAU - Justitie in het Waalse Neufchateau ver wacht het proces in de zaak- Dutroux opnieuw uit te moeten stellen. Volgens onderzoeks rechter Langlois is een rechts zaak op zijn vroegst volgend jaar te verwachten. Het onder zoek naar de zaak loopt volgens Langlois nog volop en is voorlo pig niet aan afronding toe. Dutroux wordt verdacht van de ontvoering van en moord op vier meisjes. Hij ontkent zelf elke betrokkenheid en zegt dat twee handlangers, van wie er één al is overleden, de kinderen bij hem hebben ondergebracht. De vorige minister van Justitie Van Parys zei vorig jaar nog dat het proces-Dutroux zeker sep tember dit jaar zou plaatsvin den. Langlois temperde die ver wachtingen gisteren, tot grote onvrede van de ouders van de ontvoerde en vermoorde kinde ren. Zijn zijn het er ook niet mee eens dat Langlois de zaak- Dutroux als individueel geval behandelt. Zij menen dat Dutroux wel degelijk tot een netwerk van kinderhandelaars behoorde. Nabootsing Dutroux was gisterochtend niet aanwezig bij een nabootsing van de ontvoering van de meis jes Julie Lejeune en Melissa Russo in het Waalse Grace-Hol- logne bij Luik. De lichamen van de meisjes werden een klein jaar na hun verdwijning, nu vijf jaar geleden, gevonden in de tuin van Dutroux' huis in Sars-la- Buissière bij de Franse grens. Dutroux zit nog steeds in de ge vangenis van Aarlen. ANP PARIJS - Wegens de olieramp met de Erika is Frankrijk ver dwenen uit de top van landen met de schoonste stranden. Dit maal kende de FEEE, een stich ting in Londen, de blauwe vlag toe aan 107 Franse kustgemeen- tes met 349 stranden. In Spanje hebben dit jaar 364 stranden recht op de blauwe vlag. Uit solidariteit met de zwaarst vervuilde gemeentes - vooral bij de monding van de Loire - heb ben gemeentes in de vijf getrof fen Franse departementen (pro vincies) besloten de blauwe vlag niet te hijsen, ook al hebben zij er recht op. Dat zijn Finistère, Morbihan, Loire-Atlantique, de Vendée en in mindere mate de Charente-Maritime De vervuilde Franse stranden zijn ontoegankelijk voor het pu bliek. Er wordt met man en macht gewerkt om ze alsnog schoon te krijgen vóór de grote vakantie. ANP SZEGED - De Hongaarse dierenverzorger Ro- douane ontdekt in de auto van een Tsjech aan bert Veprik zit tussen een deel van de 445 ge- de grens met Joegoslavië. De schildpadjes wa- smokkelde Griekse schildpadjes die zijn opge- ren verstopt in sokken en kleding. Een aantal vangen in Szeged. overleefden de tocht niet. De dieren werden maandag door de Hongaarse foto EPA WASHINGTON - De weg lijkt vrij voor een gedeeltelijke op heffing van het bijna veertig jaar oude Amerikaanse embargo tegen Cuba. Leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden en onderhandelaars van de Senaat presenteerden gis teren een voorstel daartoe. Met het plan willen de politici de weg vrij maken voor leveran ties van voedsel en medicijnen aan het communistische land. Beide huizen van het Congres en president Clinton moeten het voorstel nog goedkeuren. De Senaat zal ook stemmen over verlichting van de sancties tegen Iran, Libië, Soedan en Noord-Korea. RTR/ANP BRUSSEL - Justitie in Brussel verdenkt vijf kaderleden van de voormalige Kredietbank, tegenwoordig KBC geheten, van fraude en witwaspraktijken. Ook twee medewerkers van de KB-Lux, de Luxemburgse dochtermaatschappij van KBC, worden verdacht. Het witwassen zou gebeurd zijn via een systeem van fictieve leningen tussen de Kredietbank en de KB-Lux. Beide banken ontkennen het bestaan van dit systeem. Het onderzoek naar de fraudezaak loopt al vijf jaar. Eerder dit jaar werden enkele directieleden van de KB-Lux in staat van beschuldiging gesteld. Het is voor het eerst dat nu ook mede werkers van de Belgische moedermaatschappij zijn aange klaagd. ANP/Belga PARAMARIBO - Het Onafhankelijk Kiesbureau in Suriname heeft de uitslag van de verkiezingen voor negen van de tien kiesdistricten bindend verklaard. Dit is gisteren, ruim een maand nadat de uitslag officieus bekend was, gebeurd tijdens een openbare zitting in Hotel Torarica in Paramaribo. De uitslag voor het district Nickerie is aangehouden. De Her nieuwde Politieke Partij HPP heeft hertelling van de stem men gewaagd. Ze kwam net enkele stemmen tekort voor een parlementszetel. Het is nog niet duidelijk wat de consequentie is van het niet volledig bindend verklaren van de verkiezingsuitslag. ANP STRAATSBURG - Het Russische lidmaatschap van de Raad van Europa wordt gehandhaafd. De ministers van Buiten landse Zaken van de raad verwierpen gisteren de aanbeveling van het parlement van de raad om Rusland te isoleren. De parlementaire vergadering van de Raad besloot midden april het stemrecht van de Russische delegatie in te trekken. De vergadering bracht daarmee haar ongenoegen over de mensenrechtenschendingen in de afvallige Russische repu bliek Tsjetsjenië tot uitdrukking. De vergadering wilde uit eindelijk de Russen als lid schorsen. Het comité van ministers van de lidstaten heeft daar een stok je voor gestoken, zo meldt het Russische persbureau Itar- Tass. De nationale vertegenwoordigingen willen een volledig herstel van de rechten van de Russische delegatie. ANP GUWAHATI - Ruim vier milj oen Indiërs in de noordoostelijke deelstaat Assam zijn door overstromingen van huis en haard verdreven. De ontheemden zoeken in hogergelegen gebieden een veilig heenkomen. De autoriteiten hebben meer dan der tig opvangkampen ingericht. De Brahmaputra en haar zijrivieren traden na langdurige re genval buiten hun oevers. Ruim twaalfhondei'd dorpen staan onder water na dijkdoorbraken. Bij de watersnood eerder de ze maand in het aangrenzende Arunachal Pradesh kwamen zeker twintig mensen om het leven. RTR Met FlexiBel heeft u overal de beste verbinding. telecom Direct bestellen? Bei 0800-0403 of www.kpn.com. OPEN TUINENWEEKEND Bij EUROPATUIN GOES door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Alleen al in West-Europa zijn tientallen bendes actief die zich op grote schaal bezighouden met men sensmokkel, maar mogelijk zijn het er nog veel meer. Dat stelt Europol in Den Haag, waar een speciaal team van een tiental mensen samen met politiedeskundigen uit de aangesloten landen probeert de voornaamste bendes in kaart te brengen. Volgens de tweede man van Europol in Den Haag, Brug- geman, is heel Europa ge schrokken van de 58 dode Chinezen die vorige week in een vrachtwagen in Dover werden ontdekt. „Als op het gebied van mensenhandel nog landen in Europa sliepen, dan zijn ze nu zeker wakker", zegt Bruggeman, die begin deze week in Den Haag deelname aan het spoedberaad van Eu ropese misdaadbestrijders. Bruggeman bevestigt dat mensensmokkel een van de meest lucratieve en snelst groeiende vormen van crimi naliteit is. Vergeleken met an dere vormen van zware mis daad zijn de straffen voor mensenhandel nog relatief laag. Opsporingsdiensten kampen door een haperende informatie-uitwisseling nog met een gebrek aan kennis over deze zeer moeilijk te be strijden vorm van criminali teit. „Het taal- en cultuurpro bleem is het moeilijkst. Je hebt te maken met Turken, Chinezen en Albanezen, waarbij de grote organisato ren vrijwel ongrijpbaar ope reren vanuit hun eigen land. En op weg van het land van herkomst van de illegale im migranten naar de eindbe stemming in West-Europa wordt veel gebruik gemaakt van hand- en spandiensten van lokale misdaadorganisa ties." Niet zelden is mensensmokkel voor misdaadorganisaties een nevenactiviteit. Bruggeman: „Je ziet dat bendes de-zelfde routes gebruiken voor men senhandel als voor drugs smokkel. Die routes kunnen echter van dag tot dag veran deren. Vandaar dat de Euro pese politieorganisaties el kaar op de hoogte moeten houden." GPD van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Op 93-jarige leeftijd is gistermorgen Pierre Pflimlin overleden, van 1984 tot 1987 voorzitter van het Europe se Parlement. Zijn zoon Etienne heeft dat in Straatsburg be kendgemaakt. Sinds 1950 was de Fransman Pflimlin een van de grote voor vechters van Europa. Hij is tot 1983 burgemeester geweest van Straatsburg, 24 jaar lang. Tus sen 1946 en 1962 was hij tien keer minister. In mei 1958, in de roerige dagen van de Algerijnse opstand, was hij gedurende veertien dagen de laatste pre miervan de schipbreuk lijdende Vierde Republiek. Vijfde Republiek De toenmalige president Coty riep de Fransen op De Gaulle te kiezen als zijn opvolger om de staat overeind te houden. Er volgde een nieuwe Grondwet, geschreven op de persoon De Gaulle, het begin van de Vijfde Republiek, met een overheer sende invloed van de president. De laatste jaren was Pflimlin het boegbeeld van de liberale partij UDF. Hij heeft zich vooral ingespannen voor de Frans- Duitse samenwerking. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De vergroening van het milieu in de twaalf landen die onderhandelen over het lid maatschap van de Europese Unie kost 120 miljard euro (264 miljard gulden). Daarvan is al leen al eenderde nodig voor aan passing en vernieuwing van on der meer energie-installaties in Polen. Voor een aanpassing aan EU- milieunormen in de twaalf lan den is bovendien een lange over gangstermijn nodig. Dat blijkt uit een studie van de Europese Unie die gisteren is overhandigd aan cmmissarissen Wallström (Milieu) en Verheugen (Uitbrei ding). Wallström noemde de geraamde kosten in een eerste reactie lager dan verwacht. Ver heugen sprak van een 'conser vatieve raming, die hoger kan uitpakken'. De Duitser Verheugen onder streepte dat bij toetreding van vooral Oost-Europese nieuwe leden niet kan worden getornd aan de bestaande Europese mi lieuregelgeving. Vandaar dat ook hij een lange overgangster mijn voorziet. Het blijft nog onduidelijk hoe veel regeringsgeld nodig is voor vergroening van het Oost-Euro pese milieu. Verheugen denkt dat veel valt af te dekken door leningen van de Wereldbank of de Europese Investeringsbank. Van enige valse concurrentie van de nieuwe lidstaten door minder strenge milieuwetge ving kan geen sprake zijn. „Dat kan en zal evenmin gebeuren als op het gebied van arbeidswet geving of sociale zekerheid", al dus de Duitse eurocommissaris. Verheugen wees erop dat met de eerste groep van zes kandidaten (Polen, Tsjechië, Hongarije, Estland, Slovenië en Cyprus) de onderhandelingen op milieuge bied al zijn afgesloten. Met de tweede groep kandida ten (Roemenië, Bulgarije, Slo wakije, Litouwen, Letland en Malta), kunnen de besprekin gen op milieugebied dit jaar nog niet beginnen. Daarvoor heeft het komende Franse EU-voor- zitterschap volgens Verheugen geen tijd gereserveerd. ANP MOSKOU - Het parlement in Kazachstan heeft gisteren de bevoegdheden van president Noersoeltan Nazarbajev sterk uitgebreid. Door de nieuwe wet is de macht van de president tot aan zijn dood gegarandeerd. Nazarbajev was ook al Kazach- stans sterke man toen het Cen- traal-Aziatische land nog deel was van de Sovjet-Unie. AP (Advertentie) Orion rijklaarpakket van f 894,- voor f 498,- (excl. BTW)(f585,- incl. BTW) Ook als eenvoudig zelfmontagepakket van f 278,- voor f195,- (excl. BTW) (f229,- incl. BTW) (Advertentie) door Hans Gertsen IASI - Roemenië heeft in Neder land een warm pleitbezorger als het om het lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO gaat. Het straatarme Zuidoost- Europese land kan daarbij de komende jaren op de volledige steun van Nederland rekenen. Die boodschap uitte de Neder landse premier Kok de afgelo pen dagen in tal van varianten tijdens zijn tweedaagse officiële bezoek aan Roemenië. In een rede tot de beide kamers van het Roemeense parlement brak Kok gisteren een laris voor verdere uitbreiding van de EU. „Het toelaten van de Centraal en Oost-Europese kandidaat leden zal de Europese Unie ver rijken en versterken", aldus de Nederlandse premier. Tegelij kertijd riep Kok de Roemeense volksvertegenwoordigers op ernst te maken met de vele her vormingen die het land nog moet doorvoeren alvorens het lid van de EU kan worden. Investeringen Het feit dat premier Kok de eer te beurt viel het Roemeense par lement toe te mogen spreken, is een bewijs van de zeer goede re laties die de twee landen de af gelopen jaren hebben opge bouwd. Nederland behoorde de afgelopen tien jaar steevast tot de grootste buitenlandse inves teerders in Roemenië. En de Ne- naam weg waardig was. Rond Iasi - en in veel andere delen van het land - leeft het gros van de bevolking nog altijd van een kleinschalig soort landbouw dat het niveau van zelfvoorzie ning nauwelijks overstijgt. Maar wellicht gaat ook daaraan met Nederlandse hulp iets ver anderen. Kok opende gister middag in het dorp Podu Iloaiei een splinternieuw, deels met Nederlands geld gefinancierd melkfabriekje. De fabriek, met een voor Neder landse begrippen geringe capa citeit van 20.000 liter melk per dag, moet enkele duizenden boertjes wat extra inkomen ge ven. Eerder al werd met Neder landse hulp een boerenorgani- satie in de regio opgericht die nu drieduizend leden telt en met succes een aantal melkinzame- lingscentra beheert. Besmet Het idee achter dit soort projec ten is, dat kleine boeren door sa men te werken hun situatie kun nen verbeteren. Maar een groot probleem in Roemenië is dat woorden als 'coöperatie' nog ge neraties lang besmet zullen zijn als gevolg van de perverse in vulling die de communisten er aan gaven. „Coöperaties kun nen ook in Roemenië een bijdra ge leveren aan de economische ontwikkeling, zo lang je ze maar geen coöperaties noemt", aldus een Nederlandse landbouwspe- cialist. GPD derlandse overheid probeert Roemeniës maatschappelijke transformatie door middel van tientallen zeer uiteenlopende projecten een handje te helpen. Dat Roemenië nog een lange weg te gaan heeft voordat het toe kan treden tot de Europese Unie, kan premier Kok gister middag nauwelijks zijn ont gaan. Terwijl er in de hoofdstad Boekarest en andere grote ste den langzaam maar zeker een nieuwe economische dynamiek zichtbaar wordt, lijkt het Roe meense platteland op veel plaatsen nog maar amper aan de twintigste eeuw te zijn begon nen. In de omgeving van de pro- viciestad Iasi, 400 kilometer ten noordoosten van Boekarest, waar de Nederlandse premier een aantal Nederlandse ontwik kelingsprojecten bezocht, kon Koks konvooi af en toe nauwe lijks harder dan stapvoets rij den bij gebrek aan iets wat de Premier Kok en zijn echtgenote proeven yoghurt in de zuivelfabriek van Iasi. foto Radu Aneculaesi/EP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5