Drijvend museum onzeker Sluis krijgt ruim miljoen voor stadshart 1PZC Mobiele politiepost positief ontvangen Goese ouderen surfen op het web Dansschool in Axelse Walstraat wordt jeugdsoos Racebaan-dijk moet van bewoners dicht voor alle verkeer Ligplaats gaat niet door zeeland 22 l- Te kleine opkomst voor herindelingsvergadering Belg schept Hulstenaar Gemeenten en provincie pas na zomer in slag over herindeling Raad klaagt over akoestiek Axel wil ouderen plek geven in cliëntenraad Zeven weken braderiedag in Oostburg woensdag 28 juni 2000 - - - Wijkagent F. van der Werf installeert de mobiele politiepost in Bruinisse. foto Jaap Wolterbeek door Wout Bareman TERNEUZEN - De plannen voor een drijvend museum in Terneuzen zijn even op een laag pitje gezet. De ligplaats die ini tiatiefnemer Pim Broekhuysen op het oog had in de Oostelijke Kanaalarm aan de rand van de binnenstad, is voorlopig niet beschikbaar. Omdat op korte termijn geen knopen kunnen worden doorgehakt over de de finitieve vestiging van het mu seum, worden binnenkort ook de afspraken met de eigenaar van een binnenvaartschip, dat het museum zou herbergen, te ruggedraaid. Raadslid en heemkundige Broekhuysen vindt het jammer dat pas op de plaats moet wor den gemaakt. „Maar er zijn mo menteel zoveel plannen, waarop we straks kunnen inspelen, dat het verstandiger is nu even de ontwikkelingen af te wachten." Hij doelt daarmee op het plan om de Grote Kerk in de Noord- straat om te bouwen tot een 'cultuurtemper, op het idee om de huidige jachthaven aan de Beurtvaartkade in de kanaal- arm - waar Broekhuysen ook het museumschip wilde afme ren - aan te passen en op het plan voor een openluchttheater aan KAPELLEBRUG- Een 40-jari- ge man uit Hulst is maandag met kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis nadat hij op de Gentsevaart in Kapellebrug was aangereden dooreen 60-ja- rige Belgische automobilist. De Hulstenaar liep onverwacht de rijbaan op, de automobilist kon de man niet meer ontwijken. de Oostbuitenhaven achter pa viljoen Westkant. Broekhuysen: „Allemaal idee- en, waar we bij zouden kunnen aanhaken. Begrijp me goed, ons plan voor een drijvend museum is zowel door B en W van Ter- neuzen als door de provinciale diensten positief ontvangen. Er zijn inmiddels ook voorzichtige contacten gelegd met de Eure- gio Scheldemond, die trouwens ook wordt betrokken bij aan passing van de jachthaven. Maar het is beter nu niet door te draven." Broekhuysen laat het plan voor het museumschip aan de Beuxt- vaartkade niet los. Binnen nu en een paar jaar komt daar x-uimte na het vertrek van een van de oliehandelaren. Maar de combi natie met een deels drijvend openluchttheater spreekt ook aan.,In de tussentij d zouden we een tijdelijke locatie moeten kunnen vinden. Het geeft ons ook extra tijd om de collectie - en er blijkt echt heel veel oud scheepvaartmateriaal onder de mensen te zijn - verder uit te breiden." Sponsoring B en W hebben Broekhuysen een hart onder de riem gestoken. Ze vex-wachten, schrijven ze, dat een maritiem museum op een schip niet alleen cultuur-histori sche waarde kan hebben, maar ook kan bijdragen aan het toe- xïstisch aanbod in Terneuzen. Het college wijst er op dat, wan neer Broekhuysen in de verdere gesprekken over een ligplaats hulp nodig heeft, het graag een handje toesteekt. Maar B en W zijn vooral blij dat het museum de gemeente vooralsnog geen geld kost. Broekhuysen en een aantal medestanders zijn druk doende fondsen te vergaren; sponsoring door het bedrijfsle ven moet een belangrijke finan- ciei'ingsbx'on worden. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De inzet van het mobiele politiebureau in ver schillende woonkernen op Schouwen-Duiveland wordt vanaf 1 september voortgezet. De resultaten van het proef project zijn dermate positief, dat besloten is de inzet van de politiepost te handhaven en in de nabije toekomst uit te brei den naar andere dorpen bin nen de gemeente. Nog een paar dagen en dan loopt het proefproject met het mobiele politiebureau in drie woonkex-nen op het oostelijk deel van Schouwen-Duive land af. De afgelopen vijf maanden hebben de wijk agenten F. van der Werf in Nieuwerkex-k, F. Silvius in Dreischor en J. van Moort in Brainisse bij wijze van experi ment hun wekelijkse spreek uur vanuit de politiebus ge houden. En met succes; zowel de politie Zeeland als de bewo ners van de drie deelnemende dorpen zijn tevreden. „We zijn in zovei-re positief over het proj eet dat we nu een eigen bus hebben besteld", vertelt Van der Wei-f, coördinator van het proefproject op Schouwen- Duiveland. Aangiften De bedoeling is vanaf 1 sep tember de inzet van een mobiel bureau binnen de gemeente een permanente status te ge ven. Het mobiel bureau zal, zoals de afgelopen vijf maanden ge bruikelijk was, wekelijks in de verschillende woonkernen de reguliere politietaken als aan giften van vermissing en dief stal afhandelen. Gezien de positieve reacties vanuit de bevolking woi'dt te vens nagedacht over eventuele uitbreiding van de activiteiten "naar andere woonkernen op het eiland. Van der Werf: „We denken er aan het mobiele bu reau te gaan inzetten in bij voorbeeld Brouwershaven, Scharendijke, Oosterland en waarschijnlijk ook Kerkwer- ve." De proef op Schouwen-Duive land vormde de eerste fase van een proef op provinciaal ni veau, waarin met de inzet van het mobiele bureau geëxperi menteerd wordt. Vanaf sep tember zal het project gedu- rende een half jaar worden voortgezet op Walcheren. Po litie woordvoerder J. van Mou- rick verwacht dat het tweede deel van het project een andere kant van deze speciale politie post zal laten zien. „Deze ï-egio verschilt toch wezenlijk van de eerste; het mobiele bureau zal nu toch meer in een stede lijke omgeving worden inge zet. Per 1 juli vertx-ekt het mo biele bureau voortijdig naar Walcheren, waar het geduren de de zomermaanden in eerste instantie ingezet zal worden tijdens evenementen. Dit bete kent echter niet dat het politiekorps van Schouwen- Duiveland de bus in het hoog seizoen definitief kwijt is. „Bij grote evenementen, zoals bij- voox-beeld half juli bij Beach- pop, komt de bus naar het ei land om daar assistentie te verlenen", vertelt Van der Werf. Na Walcheren verhuist het mobiele bureau vervolgens voor een half jaar naar Zeeuws-Vlaanderen. Pas wanneer die proefperiode is afgerond, kan de politie Zee land een definitief oordeel over de bruikbaax'heid van het mobiele bureau vellen. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - De be sloten raadsvergadering van de gemeente Hontenisse met de ge meentelijke herindeling als on derwerp is dinsdagavond niet doorgegaan. Oppositiepartij Pi-ogressief Hontenisse had al aangegeven niet achter gesloten deurexi te willen vergaderen en het enige lid van het CDA was op vakantie. „Waarom moeten we nu een be sloten raadsvergadering hou den over de herindeling, terwijl wij als raad al lang geleden ons standpunt tégen de herindeling hebben bepaald", vroeg fractie voorzitter G. Kamminga van Progressief Hontenisse zich al af. Dat de overige raadsleden en het college van burgemeester en wethoudex-s niet op de komst van zijn partij moesten rekenen, was wel duidelijk. Toen ook A. Sponselee van het CDA aangaf er niet te kunnen zijn op de af ge sp roken datum, bleef er voor het college en de overgebleven twee partijen niet veel te discussieren over. De besloten raad is daarom ver zet en zal volgende maand op nieuw op de agenda staan. „Ik ben ook geen voorstander van een besloten vex-gadering, maar af en toe moet je eens met elkaar kunnen praten zonder dat ie- dereen erbij is", zegt burge meester A. Vogelaar. „In de be sloten vergadering zouden wij nog eens nader onze strategie tegen een naderende herinde ling willen bespx-eken." Afwachten De gemeenteraad van Axel heeft dinsdagavond na de raadsvei'gadeiing wél in beslo tenheid gediscussieerd over een eventuele herindeling van Zeeuws-Vlaanderen. Waarne mend burgemeester J. Lonink wilde na afloop niet meer kwijt dan dat de raadsleden een 'ge degen' discussie hadden ge voerd. Hij ging ook niet in op de vraag of het Axelse gemeente bestuur voor of na het besluit van GS (dat op 4 juli verwacht wordt) zijn mening openbaar maakt. moet gewoon af wachten tot de gemeenteraad zelf met een standpunt naar buiten komt." De gemeenteraad van Sas van Gent spreekt na de vergadering van donderdag 29 juni ook in beslotenheid over een mogelij ke herindeling. TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen niet eerder dan in september met de Zeeuws-Vlaamse gemeenten gaan praten over de herinde lingsprocedure. Dit stelt het provinciebestuur in een schrijven aan de Zeeuws-! Vlaamse gemeenten. GS willen komende vrijdag (4 juli) Provin-! ciale Staten formeel vooi'stellen een open procedure te beginnen die moet leiden tot een bestuur-! lijke herschikking bezuiden de Westerschelde. Uitgangspunt daax-bij zal zijn het rapport van de Stuurgroep Krachtige Ge meenten waarin de voorkeur wordt uitgesproken om te ko men tot drie gemeenten. Provin ciale Staten kunnen in de verga dering van 22 september het GS-voorstel behandelen, waar na de procedure daadwerkelijk in gang kan worden gezet. AXEL - De architect moet nog eens bestuderen hoe de akoestiek van de Axelse raadzaal verbeterd kan worden. Het stadhuis van Axel is net voor dik zes miljoen uitgebreid en ver bouwd, maar de verstaanbaarheid van sprekers in de raadzaal is ex- alleen maar op achtex-uit gegaan. De architect moet nu nog eens be kijken of het aan de wandbekleding ligt of aan de geluidsinstallatie, antwoordde waarnemend burgemeester J. Lonink dinsdag op vra gen van GPV'er J. Dieleman. Die vroeg zich ook af wanneer een fontein en enkele beelden een plaats kregen in het stadhuis en wanneer de belettering op de cen trale ingang (de draaideur) wordt aangebracht. „Zo snel mogelijk", beloofde de burgemeester. door Rolf Bosboom GOES - Als eerste zorgcen trum op de Bevelanden be schikt het Gasthuis in Goes over een internetcafé. Bewo ners kunnen daar in hun eigen tempo de mogelijkheden van de computer en het wereld wij - de netwerk leren kennen. De belangstelling voor de cursus sen is zo groot, dat er al een wachtlijst - bepaald geen on bekend fenomeen in de oude renzorg - is ontstaan. Het idee voor een internetcafé ontstond toen computers in het Gasthuis werden vexvan- gen en de vraag was met de ou de moest gebeuren. Het mana gement deed de suggestie de bewoners die te laten gebrui ken. „Ik dacht eerst: dat is te hoog gegrepen, dat krijg je nooit voor elkaar", bekende projectleider W. Clarijs dins dag bij de officiële opening. Seniorweb, een stichting die wil bevordex-en dat ouderen toegang hebben tot de infor matie- en communicatietech nologie, wees op de mogelijk heid een internetcafé op te zetten. Dankzij bijdragen van diverse sponsors konden twee gloednieuwe computers wor den aangeschaft. Drie leden van computerclub HCC maken de senior-en weg wijs. Inmiddels zijn er vijftien 'leerlingen' en drie belangstel lenden zitten 'in de wachtka mer'. De ene cursist leert sur fen op het internet, de ander bekwaamt zich in tekstver werking en weer een ander is vooral geïnteresseerd in spel letjes. Vooral bridgen blijktnu al verslavend te werken. Gedeputeerde G. de Kok, die gisteren de officiële opening verx-ichtte, wees op het beeld dat de wereld voor ouderen vaak kleiner wox-dt en dat mensen vaak moeten afhaken in de steeds sneller wox-dende maatschappij. „Een internet café doorbreekt juist deze beeldvorming. De wereld wordt groter via dat scherm." door Barend Pelgrim OOSTBURG - Bewoners uit de omgeving van de Kaas en Broodsedijk in Oostburg willen dat de gemeente deze weg af sluit voor doorgaand verkeer. Een bewonersdelegatie deed dinsdagavond in de commissie vergadering verkeer, vervoer en milieu een oproep aan de be stuurders om zo snel mogelijk met maatregelen over de brug te komen. Binnen de commissie bestaat echter onenigheid over het voorstel. Een aantal fracties wil niet ver der gaan dan. een toezegging voor verkeersremmende voor zieningen. Wethouder L. Wille (verkeer) beloofde de omwo nenden van de Kaas en Broodse dijk dat erin ieder geval een ge sprek over de kwestie komt voor eind septembex-. De bezwaarmakers hebben in middels een bewonerscomité in het leven geroepen om hun be zorgdheid te uiten. Bijna veertig gezinnen hebben een handteke ningenlijst ondertekend met de unanieme vx-aag om afsluiting van de Kaas en Broodseweg voor al het gemotoriseerde ver keer. Sinds er in het centrum van Oostburg overal drempels ge legd zijn hebben de omwonen den in toenemende mate last van sluipverkeer. Bovendien wordt er op het traject ook nog eens bijzonder hard geieden. Woordvoerder G. Elings van het comité zegt dat de verkeersin tensiteit significant is toegeno men sinds er drempels zijn ge legd op het weggedeelte Grote Beer. Verder hekelde hij het scheuren op de dijk. „Het lijkt voor vele bestuurders een sport te worden om te kijken in hoe verre je op de Kaas en Broodse dijk je grenzen kunt verleggen. Snel aanrijden, dan vol in de an kers gierend afremmen, om ver volgens jezelf als een tweede Jos Verstappen op een Zeeuws cir cuit te wanen door fel met een brullende motor weer te gaan accelereren." Het bewonerscomité vindt dat het gemeentebestuur zich moet houden aan de eerder gedane toezegging dat er een zoge naamde knip in de weg komt dat alle doorgaande verkeer verhin dert. Volgens tekeningen van de dienst Openbare Werken is een dergelijke voorziening inder daad gepland, maar daar wens te de voltallige commissie zich niet op vast te leggen. Wethou der Wille gaf de bewoners echter" gelijk: „Ik heb de indruk dat uw ai-gumenten voor 99 en zelfs voor 100 procent juist zijn. In de plannen van Oostburg is inder daad de knip op de dijk opgeno men en die zal er komen nadat de werkzaamheden in het cen trum afgerond zijn." Makkelijk De meeste commissieleden voelden ook wel voor afsluiting van de dijk. R. Hamelijnck (PvdA): „Ik heb de voorkeur voor afsluiting want kijk maar eens wat een overlast de Duur zaam Veilig-maatregelen ver oorzaken. R. den Dekker (WD) en L. Flikweert (CDA) pleitten echter juist voor remmers, ter wijl de laatste nota bene de klachten van de omwonenden herkende en erkende zelf ook wel eens hard te rijden op de Kaas en Broodsedijk. „Plet gaat er ook zó makkelijk." AXEL - Burgemeester en wet houders van Axel bekijken nog eens op welke wijze vertegen woordigers van ouderenbonden zitting kunnen nemen in de cliëntenraad. De cliëntenraad is een nieuw adviesorgaan, waar-voor de be-, staande adviesclub van ouderen en gehandicapten moet wijken. Verschillende fracties hadden dinsdag tijdens de raadsverga dering moeite met het op stel en sprong opheffen van de advies commissie ouderen- en gehan dicaptenbeleid. De meeste raadsleden waren het met het college eens dat twee adviesor ganen voor eenzelfde taak wat veel van het goede is. Ze wilden echter voorkomen dat alleen1 mensen via de Wet Voorziening' Gehandicapten in de cliënten- raad komen en hopen de in- breng van ouderen zeker stellen. Wethouder J. van Schaik bena drukte dat de instelling van een cliëntenx-aad een wettelijke ver plichting is. Maar hij beloofde deze zomer nog eens te bekijken op welke wijze alle partijen het best vex-tegenwoordigdzijn. foto Willem Mieras door René Hoonhorst AXEL - Burgemeester en wet houders van Axel hopen de ko mende twee maanden de onder handelingen af te ronden over de aankoop van een dansschool in de Walstraat. Het gebouw moet, mocht de raad in septem ber akkoord gaan, dit najaar worden omgebouwd tot jeugd soos voor Axelaax-s van twaalf tot achttien jaar. De meerderheid van de gemeen- tei-aad ging dinsdag akkoord met het voorstel van het college. Het dagelijks bestuur wil daar om deze zomer een professione le begeleider voor de soos aan trekken en vrijwilligers en bestuursleden wei-ven voor een op te richten stichting jeugd soos. Het college hoopt de ont moetingsruimte voor jongeren nog dit najaar (oktober, novem ber) officieel in gebruik te ne men. Op de WD-fractie na konden alle raadsleden zich in het voor stel vinden. De drie liberalen vinden het collegevoox-stel niet goed onderbouwd en hadden liever gedegen onderzoek ge daan naar alternatieve locaties. Dat het christelijk jongerencen trum Bastion minder geschikt is, vindt de WD inmiddels ook. Maar vestiging van een jeugds- BRESKENS- In Breskensj opent wethouder R. Leentfaar van Oostburg op woensdag 5 juli de Zeven Dolle Woensdagen. oos in De Halle of nieuwbouw van een soos lijkt de oppositie partij beter dan verbouwing van een dansschool. Perspubli caties over ovexiast op een speelterreintje in de Groen van Px-instererstraat hadden de WD'ers bovendien opnieuw tot de ovex-tuiging gebracht dat Ax el vooral behoefte heeft aan een opvangplek voor hangjongeren. P. Apers vroeg daarom nog eens om een speciale keet, container of andere 'voorlopige vooi'zie- ning' waar randgx-oepjongeren samen kunnen komen. Wethou der J. van Schaik meldde echter dat die optie een gepasseerd, sta tion is, omdat de raad eerder heeft besloten dat de hele Axel se jeugd gebruik moet kunnen maken van een nieuw soosge- bouw. Blowen Zon 25 jongeren uit de doel groep (opgeroepen door een initiatiefneemster van de Jeugdraad) waren gisteravond aanwezig op de publieke tribu ne. Ze zoi'gden voor veel geroe zemoes, maar de strekking van de discussie ging grotendeels aan hen voorbij. Apers zorgde wel voor hilariteit door aan te halen dat sommige jongeren een paleis willen waar bier kan wor den gedronken, mag worden ge blowd, graffiti op de muren mag worden gespoten, condoomau tomaten aanwezig zijn en came ratoezicht voor scooters is. Van Schaik riposteerde dat de saunawens een grapje was. Condoomautomaten en het be spuiten van speciaal daarvoor behandelde muren moeten vol gens hem x-ealiseerbaar zijn in het centrum. Voor bieiverkoop moet aan horecawetten worden voldaan en blowen is in Axel niet toegestaan. Zeven weken lang is er op woensdag vanaf 17.00 uur een braderie op het Spuiplein. Ex- wordt daarbij een gevarieerd programma geboden met veel muziek en optredens. De kinde ren kunnen op 5 en 12 juli hun spullen aan de man brengen tij dens de kinderrommelmarkt. Op 26 juli wordt een hobby- markt gehouden waar hobbyï- sen hun producten kunnen ver kopen. Op 2 augustus is er een touwtrekwedstrijd.. De reeks Dolle Woensdagen wordt op 16 augustus afgesloten met een optreden van een clown en een demonstratie ringrijden. door Barend Pelgrim SLUIS - De provincie Zeeland draagt ruim 1,2 miljoen gulden bij aan de herin richting van het koopcentrum van Sluis. Het zowat elf miljoen kostende project, waarbij de binnenstad aangekleed moet worden volgens een uniform beeld, gaat naar schatting drie jaar duren. Ondernemend Sluis draagt 1,6 miljoen gulden bij aan de werkzaamheden. Ver der kan de gemeente Sluis-Aardenburg nog eens één miljoen aan Europese 5B- gelden tegemoet zien. Het winkelhart van Sluis dient een au thentieke uitstraling te krijgen door de vex-vanging van bestrating, straatmeubi- lair, beplanting en veiiichting. Het ge meentebestuur vindt dat het centrum op dit ogenblik te rommelig oogt en krijgt daarbij de steun van de winkeliers. Ge- dep uteei-de Staten steunen Sluis bij de herinrichting, ter compensatie van de negatieve gevolgen van het verdwijnen van het veer Breskens-Vlissingen. Het Nederlands Economisch Instituut heeft becijferd dat hierdoor in de gemeente Sluis-Aardenburg zo'n 25 a 30 manjaren werkgelegenheid verloren gaan. Verder heeft de grensgemeente te lij den onder de harmonisatie van Europese x-egelgeving, waai-door bepaalde voordelen verdwij nen. Verder onderscheidt Sluis zich niet meer van andere winkelcentra door de voorheen unieke zondagsopening van de winkels. De gemeente heeft daarom een ambitieus plan ontwikkeld om Sluis een face-lift te geven die het centx-um een be ter aanzien moet geven en meer kwaliteit moet bieden aan kooptoeristen. De provincie kan zich volledig vinden in deze plannen. Het herinrichtingsproject levert een bijdrage aan de px-ovinciale doelstellingen voor de ontwikkeling van recreatie en toerisme, schrijven GS. Mid delburg doelt daarmee op behoud en be- vordex-ing van de werkgelegenheid en de leefbaarheid in de regio. De belangstelling voor het internetcafé in het Gasthuis in Goes is groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 54