AMW schort klantenstop op PZC PZC Mekburger verandert in Kekburger Oranje klaart het KARWEI?! Liever buurthuis dan hangplek Bodem en lucht rond Sas krijgen regelmatig controle op vervuiling Eerst brunchen en dan bingo Pomphouders krijgen veel bijval in actie tegen kwartje van Kok zeeland 19 Rob de Nijs in plaats van Guus Meeuwis op Havenfeest Overleg met gemeente Terneuzen haalt kou uit de lucht Hulster raad krijgt verkeersles Particulier natuurgebied groeit Wijkraad wil liever overbodig zijn Kavels Reimerswaal fors duurder Lezing over oude wijzen KARWEI steunt Oranje en is daarom op donderdag 29 juni geopend tot 17.00 uur. woensdag 28 juni 2000 door Manon Kotvis TERNEUZEN - Rob de Nijs zal met zijn band Pur Sang Guus Meeuwis en Vagant vervangen op de Terneuzense Havenfees ten komend weekend. Guus Meeuwis zegde eind vorige week wegens ziekte af. Het optreden van de Tilburgse band was gepland op de zon dagmiddag. De organisatie was weliswaar teleurgesteld, maar is blij met de vervanger. „Het is jammer dat Vagant niet meer kon komen, maar ik denk dat Rob de Nijs misschien nog wel groter is", aldus L. Muller, voor zitter van de Stichting Terneu zense Havenfeesten. Rob de Nijs en zijn band treden vanaf 14.30 uur op het Veerplein op. De Havenfeesten vieren dit jaar een jubileum. Voor de twintigste keer is er een weekend lang van alles te doen op en rond het wa ter, te beginnen met de officiële opening op vrijdag 30 juni rond half zes. Al eerder (vanaf 16.00 uur) wordt de havenman of - vrouw van het j aar gekozen en is de Koninklijke Marine op het Veerplein aanwezig met onder meer een duiktank en een klim wand. Verder beginnen deze eerste dag de voorronden van de roei wedstrijden en is er de Ha venloop. Op het Veerplein begint om 19.00 uur de kindershow 'Kids for animals' en de Bobby Setter Band. Twee uur later luiden de Havenzangers op de parking aan de Scheldekade het einde in van de eerste feestdag. Al vroeg, om 11.00 uur worden de Havenfeesten de volgende dag hervat met rondvaarten in de haven en op de Westerschel- de, helikoptervluchten en kano activiteiten van de Kanoclub Zeeland. Later op de dag wor den de finales van de roeiwed- strijden gehouden en er zijn muzikale optredens in de tent aan de Scheldekade en op het Veerplein. Bekende namen zijn hier One Two Trio en Anny Schilder. De laatste dag, zondag 2 juli wordt sterk gedomineerd door activiteiten en shows van de Ko ninklijke Marine. Op de parking aan de Schelde is er het- oude vertrouwde optreden van Eddy Wally. Dit begint om 14.00 uur. De feesten worden officieel be ëindigd om 18.00 uur. door Sheila van Doorsselaer HULST - Wijkraad Langs de Linie in Hulst wil liever een buurthuis dan een hangplek voor jongeren in de wijk. Vol gens de raad is een buurthuis een prima gelegenheid om de jeugd op te vangen en er kan ook veel beter toezicht worden gehouden dan bij een hang plek. De wijkraad gaat samen met de gemeente Hulst een jonge- renbeleidsplan opzetten dat de overlast van jongeren moet verminderen. Wijkraad Langs de Linie (Nieuw Hulst, Moerschans en De Linie) uit de wens voor een buurthuis in de eerste editie van de nieuwsbrief die dit weekend bij iedere bewoner van de wijk op de mat is geval len. „Het buurthuis is niet al leen bedoeld voor jongeren. Wij willen dat iedereen er gebruik van kan maken, ook kleine kinderen, senioren en alleenstaanden", zegt wijk raadvoorzitter I. van Dam. Wethouder P. Weemaes zegt de mogelijkheden voor de bouw van een buurthuis te willen bekijken. Stichting wijkraad Langs de Linie telt 22 leden, maar uit De Linie is, tot ver driet van Van Dam, niemand vertegenwoordigd. „Dat is jammer, want wij zijn er niet alleen om de problemen in de Moerschans op te lossen, wij zijn er ook voor hen." Voor kleinere problemen in Moerschans dient niet de wijk raad, maar de commissie '10 voor de Moerschans'. In deze commissie zetelen de gemeen te, de politie, de wijkraad en soms ook de woningstichting. Dringende zaken kunnen wor den gemeld op een speciaal meidnummer op het gemeen tehuis. De volgende vergadering van de wijkraad is 30 augustus om 19.45 uur in het stadhuis. door Joost Bosman TERNEUZEN - De cliëntenstop die de stichting Algemeen Maatschappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen (AMW) per 1 juli dreigde in te voeren, lijkt van de baan. Na het tweede bestuurlij ke overleg met de gemeente Ter- neuzen dat dinsdag plaatsvond, is AMW-directeur R. Oldenziel optimistisch gestemd. AMW wilde de cliëntenstop doorvoeren omdat de wachtlijst volgens de stichting onaan vaardbaar lang wordt en Ter- neuzen daar te weinig extra geld tegenover wilde zetten. Vorige maand besloot het college voor dit jaar alsnog dertigduizend gulden uit te trekken, om AMW uit de brand te helpen. Hoewel de stichting dat beschouwde als een druppel op de gloeiende plaat (AMW had eind vorig jaar bijna een ton extra subsidie ge vraagd), pakte in mei een eerste gesprek sinds een jaar tijd op bestuurlijk niveau redelijk po sitief uit. Voordien kreeg AMW slechts ambtenaren te spreken. De partijen spraken af eind juni opnieuw om de tafel te gaan zit ten. Indien het tweede onder houd voor beide kanten bevre digend zou verlopen, was AMW bereid de cliëntenstop te schrappen. „Het was een constructief over leg", verklaart Oldenziel. „Wel moeten we een aantal zaken in tern nog doorspreken, maar ik denk dat we veel knelpunten kunnen oplossen na het gesprek van gisteren. De sfeer in het for mele overleg is nu een stuk beter. We zijn meer gelijkgestemd en vinden dat de gemeente ons nu wel als een gelijkwaardige part- door Wout Bareman SAS VAN GENT - De provinci ale milieudiensten blijven de vervuiling van lucht, bodem en gewassen in de grensstreek bij Sas van Gent nauwlettend vol gen. Ondanks de geruststellen de resultaten van eerder onder zoek naar de aanwezigheid van kankerverwekkende polycycli sche aromaten (pak's) in de bodem en gewassen in het grensgebied, willen Gedepu teerde Staten dat er op gezette tijden toch monsters worden ge- Het instituut Planet Research International in Wageningen heeft de onderzoeken die Vlaamse en Zeeuwse milieu diensten tussen mei 1997 en na jaar '99 uitvoerden, nog eens na gelopen. De hoeveelheden pak's, die in gewassen net over de grens bij Sas van Gent wer den gemeten, waren zodanig ge ring dat de grensbewoners in die REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ner beschouwt. Eerder hadden we het gevoel dat we niet serieus werden genomen." Oldenziel zegt dat er na de twee gesprekken met de wethouders A. Stahl-Hemelsoet en J. Baart meer duidelijkheid is over wachtlijstenproblematiek. Ook denkt de directeur dat er meer manoeuvreerruimte voor zijn stichting ontstaat. Zo gaan ge meente en AMW bekijken hoe ze tot een herschikking van taken kunnen komen. Door de oprich ting van de Centra voor Werk en Inkomen (CWI) stoot de ge meente taken van het Arbeids- burau af of neemt er juist taken bij. Oldenziel: „Wij nemen wel licht een deel van het werk van de Gemeentelijke sociale dienst over. Die voert nu nog zowel de controle en sanctionering uit van de uitkeringen als de bege leiding van uitkeringsgerech tigden. En dat bijt elkaar." Uitlenen Daardoor komt AMW met nog meer werk te zitten dan nu al het geval is. Maar volgens Oldenziel zit daar juist ook de ruimte: de gemeente wil voor de schuld hulpverlening personeel uitle nen aan AMW. Mocht dat niet voldoende zijn, dan is de ge meente mogelijk bereid extra geld beschikbaar te stellen om meer personeel aan te stellen voor de immateriële hulpverle ning, aldus Oldenziel. Het zou gaan om een bedrag van circa vijfenveertigduizend gulden, bovenop de reguliere zes ton ge meentesubsidie en de dertig mille extra die Terneuzen voor 2000 uittrekt voor AMW. „Gezien de huidige opstelling van de gemeente, zal de cliën tenstop niet doorgaan. Wellicht komt het er in september alsnog van, als de 'productie' van AMW opnieuw met vijf procent wordt overschreden. Maar wanneer we er met de schuldhulpverle ning niet uitkomen, komt de ge meente in het najaar misschien met extra geld over de brug. De intentie van de gemeente is dus gunstig", aldus Oldenziel. Wethouder Stahl verklaart dat de gemeente één maatschappe lijk werker van de sociale dienst voor een aantal maanden bij AMW zal 'detacheren' om de wachtlijst weg te werken. „Mocht het niet voldoende zijn, dan geven we in het najaar wel licht nog een extra bedrag." In augustus praten AMW en Ter- neuzen opnieuw met elkaar. meetperiode geen verhoogde gezondheidsrisico's liepen. Het instituut stelt wel vast dat de onderzoeken een momentopna me waren. Het pak's-gehalte in gewassen is sterk afhankelijk van de invloed van het weer. Daarom vinden GS metingen verspreid over het jaar aan te bevelen, ook al geeft het evalua tierapport van Planet Research geen directe aanleiding "tot ver volgonderzoek of maatregelen. Vis Vorig najaar al spraken GS met gouverneur H. Balthazar van Oost-Vlaanderen af, dat de Zeeuwse milieudiensten op de hoogte zouden worden gehou den van ontwikkelingen rond de ernstige bodemverontreiniging met pak's in Zelzate. De provin cie kwam in actie na alarmeren de berichten over zware veront reiniging, die in de zomer van '97 leidde tot een verbod voor de Zelzatenaren op het eten van bladgroenten uit eigen tuin. Dat verbod is nog steeds niet opge heven. Het gemeentepark is in middels weer open voor het pu bliek, maar sportvissers wordt aangeraden de vis terug te gooi en. GS spraken vorig jaar nog hun verontrusting uit over het feit dat pak's-uitstoot door raffina derij VFT Rütgers aan de rand van Zelzate, grenzend aan het Kanaal Gent-Terneuzen, nog steeds voortduurt. Het bedrijf heeft het afgelopen jaar wel een kleine twintig miljoen geïnves teerd in nieuwe zuiveringsisn- tallaties. Consumptiemelk In Zelzate en omgeving werden de afgelopen jaren niet alleen veel te hoge concentraties pak's gemeten, ook het dioxinegehal te overschreed de normen. Als boosdoener werd het staalcon cern Sidmar pal ten zuiden van Zelzate aangewezen. In het voorjaar van '99 stelde de pro vinciale afdeling milieuhygiëne aan de hand van eerste onder zoeken al vast dat het gemeten dioxinegehalte in melk van koeien in de streek rond Sas van Gent en Axel onder de gevaren- grens lag. Boeren in de buurt van Zelzate en Wachtebeke daarentegen kregen een verbod op de verkoop van hun melk als consumptiemelk opgelegd. La tere metingen in de grensstreek wezen nogmaals uit dat er abso luut geen sprake was van een verontrustende situatie. In het Mauritshof in IJzendijke verzamelen ouderen zich voor de traditionele brunch van de buitendag. foto Peter Nicolai door Manon Kotvis IJZENDIJKE - De reünie van de Zeeuws- Vlaamse ouderen. Zo kan de jaarlijkse buitendag voor ouderen volgens W. Was- lander, penningmeester van de ANBO Biervliet (de bond voor 50-plussers) het beste betiteld worden. Dinsdagmorgen verzamelden zich meer dan tweehonderd senioren in het Mauritshof te IJzendijke. Al zeven jaar wordt de buitendag gehou den en elk jaar blijft het aantal bezoekers stijgen. Waslander is er sinds de tweede keer bij. Hij herinnert zich dat zich toen zo'n 125 ouderen meldden voor de bijeen komst. Inmiddels is dit aantal met hon derd, vooral West-Zeeuws-Vlamingen, uitgebreid. Al die jaren heeft hoofdorga nisator ANBO Biervliet amper aan het programma gesleuteld. Net voor de mid dag is er een brunch, daarna wordt er on der leiding van een sportleraar gegymd en de rest van de dag zij n er spellet j es te doen zoals sjoelen en kaartjes. Met goed weer kunnen de mensen een duik in het zwem bad nemen. De jaarlijkse bingo moet de dag afsluiten. „We hebben wel eens gedacht: 'Moeten we niet eens iets anders doen?', maar het is moeilijk om iedereen daarin tevreden te stellen. En ik denk dat de mensen wel te vreden zullen zijn, zeker als je ziet dat sommigen telkens terug komen. De 84-jarig S. Frelieruit Breskenskan dit beamen.,Ik ben hier al voor de derde keer. Het is altijd leuk om bekenden te zien uit andere dorpen." De brunch vindt Frelier de moeite waard, maar voor de gymnas tiekoefeningen past ze. „Dat kunnen wij niet meer zo goed hoor. Ik sta niet meer zo vast op mijn benen", lacht ze. G. Sijnesael uit Sas van Gent houdt het ook bij de brunch die volgens hem 'in de loop van de jaren nog steeds beter wordt'. In het verleden wilde de 72-jarige nog wel eens een duik nemen later op de middag, maar dat zit er voor dit jaar niet in. „Ik vind het nog wat te koud, Aan de gym doe ik niet mee hoor, ik heb thuis een tuin waarin ik bezig ben, dan doe ik toch al ge noeg aan gymnastiek?" Eigenaar A. Sheikh van Kekburger, voorheen Mekburger, met dochter Mek. foto Charles Strijd door Manon Kotvis TERNEUZEN - De eigenaar van Mekburger in de Noord straat in Terneuzen, A. Sheikh, heeft de naam van zijn bedrijf veranderd in Kekburger. Hier mee komt hij tegemoet aan de eis van McDonald's om de naam, die volgens het mega- concern teveel op zijn naam lijkt, te wijzigen. De letters van zijn zaak wer den dinsdagmogen vervangen. Eigenaar Sheikh deed dit met tegenzin: „Als ik het financieel aankon, dan ging ik vechten. Maar nu moet het wel zo. Het zal wennen zijn." McDonald's stemt in met de minimale wij ziging. Twee weken geleden daagde de McDonald's Mek voor de rechter voor het gebruik van de term 'mek'. Na een eerdere waarschuwing had Sheikh toegezegd enkele producten van naam te veranderen, maar dat vond de hamburgergigant niet voldende. Het kort geding zou vorige week donderdag hebben plaatsgevonden, als Sheikh zich niet had teruggetrokken. De eigenaar van het restau rantje brak het koude zweet uit bij de gedachte aan de hoge kosten voor advocaat en pro ces en de boete van tenminste vijftigduizend gulden indien hij de zaak zou verliezen. Het aanbod om de zaak onderling af te handelen werd door Mc Donald's geaccepteerd, met als gevolg dat Sheikh zijn zaak hernoemt. Dinsdag was Kekburger een dagje gesloten om de zaken te regelen die door de juridische kwestie waren blijven liggen. Vandaag gaat de snackbar weer gewoon open -zij het met nieuwe naam. Voorlopig ver wacht Sheikh nog veel ver warring over de naam, vooral bij zichzelf: „Ik ben gewend om de telefoon aan te nemen met Mekburger. Die naam blijft op mijn tong liggen en natuurlijk in mijn hart, want het blijft toch de naam van mijn dochter." SINT JANSTEEN - Een woordvoerder van de Zeeuws- Vlaamse politie geeft dit najaar tijdens een raads- of commis sievergadering in Hulst uitleg over het gericht verkeerstoe zicht in de regio. PvdA-fractievoorzitter P. Plasschaert vraagt al jaren om maatregelen tegen te hard rijdende automobilisten in Hulster dorpskernen. Zelfs verkeersremmers zijn niet altijd afdoende om snelheidsduivels in de hele bebouwde kom rustig te hou den, constateerde hij meermaals. Plasschaert en vertegen woordigers van andere fracties verwijzen immer naar gevaar- lijke situaties in de Wilhelminastraat in Sint Jansteen en de Molenstraat en 's Gravenstraat in Clinge. Regelmatige snel heidscontroles door de politie zouden het meest helpen, vin den alle Hulster fracties. Burgemeester en wethouders kon den de afgelopen anderhalf jaar niet veel meer doen dan de politie de wens doorgeven. De indruk dat de politie weinig aandacht heeft voor snelheidsovertredingen in het dorp is volgens het team Gericht Verkeerstoezicht echter niet juist. AXEL - Het provinciebestuur vindt het een prima zaak dat het natuurreservaatje bij de Dries Arenskreek nabij Axel in oppervlak een stuk vergroot wordt. De maatschap P. van Fraaijenhove, eigenaar van het gebied, diende vorig jaar al eens bij de provincie een verzoek in om de natuur in de directe nabijheid van de kreek te herstellen. Daarvoor zou de bestem ming van het bouwland veranderd moeten worden. En pas sant werd subsidie gevraagd. GS antwoordden destijds dat subsidie van natuurherstelprojecten niet direct aan particu lieren werden verstrekt. Wel werd gewezen op subsidiemoge lijkheden via het ministerie van Landbouw. Door onduidelijkheden en misverstanden moest het natuur- hersel aan de Dries Arenskreek lang op zich wachten. Toch wil de maatschap ermee doorgaan. Ruim vijf hectare grond (akkers, ruigte en populierenopslag) wordt, als de provincie er geen bezwaar tegen maakt, toegevoegd aan het natuurre servaat. GS besloten gisteren een verldaring van geen be zwaar af te geven. HULST - Wijkraad Hulst Binnenstad vindt het helemaal niet J zo'n verdienste dat de wijkraad bestaat. „Als de ambtenaren en het gemeentebestuur hun zaken goed voor elkaar zouden hebben, waren wij helemaal niet nodig", zegt wijkraadsecre taris J. Steenbergen. „Laten we hopen dat we ons in de toe komst overbodig kunnen maken." De wijkraad wil dat vooral de ambtenaren op het stadhuis zich gedienstiger opstellen te gen de burgers.,De ambtenaar is in dienst van het volk en niet andersom. Helaas komt het te dikwijls voor dat een ambte naar een arrogante houding aanneemt tegen de persoon te genover hem. Diegenen die op het stadhuis komen klagen over bepaalde zaken voelen hun eigen pijn het best. Een amb tenaar moet niet beslissen of klachten serieus genoeg zijn om naar te luisteren." De wijkraad wil een meldpunt voor klach ten over ambtenaren en meer inspraak voor wijk- en dorpsra den bij gemeentelijke aangelegenheden. KRUINTNGEN - Mensen die in de gemeente Reimerswaal een stukje grond kopen om een woning op te bouwen moeten daar vanaf I oktober 25 procent meer voor betalen dan nu. Dat heeft de gemeenteraad dinsdagavond besloten. Voor de duur ste kavels moet straks ruim tweehonderd gulden per vierkan te meter worden betaald. Ook de grond op bedrijfsterreinen wordt fors duurder. Daar kosten de betere kavels staks hon derd in plaats van 77 gulden per vierkante meter. Grond op een bedrijfsterrein waarop een bedrijfswoning komt, wordt eveneens flink duurder. De extra opbrengst is bedoeld voor strategische grondaankopen en dorpsvernieuwing. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De handteke ningenactie van de niet-maat- schappijgebonden tankstation houders in Zeeuws-Vlaanderen tegen het kwartje van Kok heeft volgens actieleider K. Guthe 'erg veel respons opgeleverd'. Bij zijn tankstation Kreekzoom in Terneuzen leverden 1523 mensen hun steunbetuiging in. Bij collega De Pooter telden ze ruim 520 handtekeningen. Gut he: „Landelijk zijn er tot nu toe 220.000 hantekeningen tegen het kwartje van Kok binnenge komen. We zullen als gezamen lijke pomphouders nog voor het Kamerreces de handtekeningen overhandigen aan premier Kok." Guthe en zijn collega pomphouders hopen dat het ka binet vervolgens besluit om de in 1991 ingevoerde accijnsver hoging ongedaan te maken. „De regering moet beseffen dat het zo niet langer kan. Het kwartje van Kok had destijds een func tie, het diende om het financie ringstekort van de overheid weg te werken. Dat is inmiddels ge beurd, er zijn miljarden-mee vallers nu, maar de automobi list blijft fungeren als melkkoe. Ik zou er persoonlijk geen pro bleem mee hebben als de accijns aangewend wordt voor het openbaar vervoer, maar dat ge beurt niet. Zeker niet in Zeeuws-Vlaanderen", zegt Gu the. Niet alleen de automobilist is volgen Guthe het slachtoffer van de hoge benzineprijzen. Ook de middenstand in het grensgebied krijgt klappen. „De benzineprijs is vandaag weer omhooggegaan met twee cent. Nu al tankt dertig procent van de Zeeuws-Vlamingen in Bel gië. Ze gaan echter niet alleen om benzine, ze doen daar ook steeds meer boodschappen. En wat ze over de grens uitgeven, komt niet hier in de kassa." Dubbeltjes De benzineprijzen in Vlaande ren zijn de voorbije maanden ook gestegen, maar beduidend minder dan in Nederland. „Het gat tussen de prijs aan deze en de andere kant van de grens be slaat al enkele dubbeltjes. Dat komt omdat Nederland gekozen heeft voor het vrije marktme chanisme. In feite bepalen de grote maatschappijen nu de prijs per liter, terwijl in België nog steeds de regering zeggen schap heeft over de benzineprij zen. Dat werkt toch wat beter", aldus Guthe. HULST- De school van het Gou den Rozenkruis, het lectorium Rosicrucianum, verzorgt don derdag 29 juni om 19.45 uur een lezing in het gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst. Het onderwerp is 'Lao Tse en Hermes Tremegistos, twee oude wijzen, als moderne Wegwij zers'. De lezing wordt verzorgd door H. van der Willigen. Na af loop is er gelegenheid om met hem van gedachten te wisselen over de lezing of een levens vraag. Advertentie Kijk ook op www.karwei.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 51