H op het netvlies eert Ad Braat Zierikzee 'Markant beeldhouwer' en 'veelzijdig kunstenaar' zijn vaak gebruikte omschrijvingen voor de begin dit jaar op 81-jarige leeftijd overleden beeldend kunstenaar Ad Braat uit Zierikzee. Zelf omschreef zich als 'componist met vormen en tekens'. Compositie, gebaren, beweging en gelaatsexpressie zijn belangrijke kenmerken in zijn kunstuitingen. Braat is niet meer, maar zijn gevarieerd werk staat de komende weken volop in de belangstelling, zowel tijdens de zomertentoonstelling in de tuin van het Burgerweeshuis als in de speciaal aan hem gewijde her denkingsexpositie inde Vierschaar van het stadhuis in Zierikzee. door Ali Pankow Gastcurator Margreet Leij- dekkers heeft met medewer king van Braats vrouw Tessa en zijn zoon Steven deze bij zondere expositie samenge steld. De titel is 'Ad Braat (1919-2000), een veelzijdig kunstenaar'. De nadruk van deze presentatie ligt op het wat minder bekende deel van zijn werk. Zo is hij met zijn te keningen vrijwel nooit naar buiten getreden. „Hij beschouwde ze niet als werk, maar als ontspanning en hield ze vooral privé", zegt Steven. Op de tentoonstelling in de Vierschaar zullen tal van Braats tekeningen te zien zijn. Ook worden er voorstudies in klei getoond van werk dat hij in opdracht heeft gemaakt. Van het bekende rampmonu ment 'Beproefd, maar niet ge broken' wordt het levensgrote gipsmodel getoond. Een op merkelijke gebeurtenis, om dat dit model nooit eerder het atelier van de kunstenaar heeft verlaten. Voor Braat was dat rampmo nument een belangrijk punt in zijn ontwikkeling. In eerste in stantie had hij een fraai ruim telijk en ontroerend abstract monument ontworpen in hardsteen. Het bestond uit een aantal hoge zuilen, eentje voor ieder dorp op het eiland met de namen van de verdronken slachtoffers erop. Ook deze voorstudie is te zien tijdens de herdenkingstentoonstelling. Braat betreurde dat dit ont werp niet mocht worden uitge voerd. De bestuurders wilden een 'echt' dus figuratief beeld in de stad. Het resultaat van die op dracht werd de krachtige vrouw met kind als symbool voor het Zeeuwse volk dat toch de moed weer opbrengt om door te gaan na iedere wa tersnood. Op deze bijzondere expositie is ook Braats allereerste beeld 'Bacchus' uit 1943 te bewon deren. Verder zullen er zelf portretten te zien zijn evenals vrij werk uit de periode 1936- 1993, keramiek en toegepaste vormgeving waaronder ont werpen voor logo's, geboorte kaartjes en sieraden. Tegelijk met deze herden kingstentoonstelling, die za terdagmiddag I juli om 16.00 uur wordt geopend gloor bur gemeester J. Asselbergs, is in de tuin en het monumentale pand van het Burgerweeshuis de traditionele zomertentoon stelling ingericht. Ad Braat-1 was daarvan in het begin van de jaren zestig de initiatiefne mer. De expositie dié dit jaar voor de vijfendertigste keer wordt gehouden, is in de loop der jaren uitgegroeid tot één van Nederlands belangrijkste openlucht beeldenexposities die jaarlijks ruim zesduizend bezoekers trekt. Gevarieerd Een jaar overslaan in verband met het overlijden van Braat zou niet in de geest van zijn va der zijn geweest, meent Ste ven. Braat jr. heeft zich samen met zijn moeder weer enorm ingezet voor de inrichting van een fraaie expositie. Achten veertig beeldhouwers tonen een uiterst gevarieerde collec tie van circa vierhonderd wer ken. De zomertentoonstelling biedt zowel klassiek als mo- dern,:figuratief en abstract, groot en klein, vervaardigd van brons, steen, hout en kera miek. Verder is er de collectié klein antiek met onder andere schil derijen, tekeningen, sieraden, zilver, poi'selein, glas, Aziati- ca, curiosa en bibelots. De kleurige 'Tessa's' oftewel de aardewerkschalen met bijzon dere glazuren van Tessa Braat hebben als vanouds een eigen; plek in het Burgerweeshuis. De zomertentoonstelling wordt vrijdagmiddag om 17.00 uur geopend door direc teur A. de Heer van museum Het Rembrandthuis in Am sterdam. Daarna iseréen op treden van zangeres Herien Wieringa met begeleiding van Dik de Koning op gitaar. Zowel de herdenkingsex positie in de Vierschaar als de zomertentoonstelling in het Burgerweeshuis zijn tot en met zondag 27 au gustus te bezichtigen. De Vierschaar is geopend van maandag toten met zater dag van 7 0.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Het Burgerwees huis is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Het gipsmodel van het rampmonument van Ad Braat. foto's Marijke Folkertsma Het beeld 'Eva' vormt onderdeel van de zomertentoonstelling in de tuin van het Burgerweeshuis in Zierikzee. Op het terras van restaurant Take Off 12 Andrea Bocelli is de ster van muziekspektakel op Nieuwe Maas 13 woensdag 28 juni 2000 Leslie Nielsen zorgt voor een spervuur aan grappen 15 The Beatles op het doek van Erwin de Bie 15 nen trucs worden uitgehaald. Ze kunnen draaien of rechtop worden gezet en fungeren on der meer als behuizing voor de muzikanten. In ONNO wordt live-muziek ten gehore ge bracht, maar ook gebruik ge maakt van eerder opgenomen elektronische muziek en ge luidseffecten. In de mobiele werkplaatsen van de Dogtroep zijn verder tal van verrassende constructies uitgedacht en in elkaar gezet. Taal Bouwmeester: „Je kunt een boek schrijven over de grote stad, dat is ook vaak genoeg gebeurd, maar wij maken the ater dat voor een groot publiek aantrekkelijk moet zijn. Onze taal is beeld en muziek. De sfeer daarvan loopt uiteen van ingetogen en ontroerend tot spectaculair en confronte rend. Maar het is nooit spekta kel om het spektakel. Alles in de voorstelling draagt bij aan de intense ervaring die wij op het publiek willen overbren gen. Onze voorstelling is be gonnen met de kracht van het materiaal, met sterke beelden die eerst los van elkaar ston den, maar waar we een verhaal doorheen hebben gevlochten. Wij vinden het belangrijk dat verhaal zelf te schrijven. De beelden zijn een onlosmake lijk onderdeel daarvan. Het is niet onze bedoeling een ver haal te illustreren ONNO door De Dogtroep, Parkeerplaats Schelde- straat Vlissingen, do. 29 ju ni (laatste try out) en vr. 30 juni (première); voorts: 1, 4-8 en 11-15 juli. Aanvang 22.30 uur. Kaarten via Uit in Vlissingen: 0118-416662. Het is een voorstelling over de gekte van de stad. Op het parkeerterrein aan het eind van de Scheldestraat in Vlis singen heeft het internationale theatergezelschap De Dogtroep een kruispunt gecreëerd waarop het leven in de grote stad zich voor de ogen van de toeschouwers ontrolt. „We willen beelden laten zien die op het netvlies blijven hangen", zegt artistiek leidster Titia Bouwmeester. „Din gen die mensen nog nooit hebben gezien." Video Daarvoor staan De Dogtroep veel verschillende middelen ter beschikking. Video vormt een belangrijk onderdeel van de voorstelling ONNO. Tegen over de tribune bevindt zich een witte wand waarop tijdens een groot deel van de voorstel ling beelden worden geprojec teerd die de afgelopen weken voornamelijk in Vlissingen zijn opgenomen. Het video scherm bevindt zich op het nauwste uiteinde van twee muren van zeecontainers die naar elkaar toelopen. Met en kele van die containers kun door Ernst Jan Rozendaal De afgelopen zeven weken is De Dogtroep in Vlissingen met bijna dertig mensen druk in de weer geweest om de multime diale theatervoorstelling ON NO van de grond te krijgen. Vrijdagavond vindt de pre mière plaats, waarna het stuk tot en met 15 juli in totaal nog elf keer in Vlissingen wordt ge speeld als onderdeel van het jubilerende Straatfestival. De enige andere standplaats dit jaar is Utrecht. Onno is de naam van een van de hoofdpersonen. Hij is een reclameheld die tot leven komt. Hij krijgt onder meer te maken met de adoratie van Frank, de uitbater van een winkeltje aan het kruispunt, die zowel man als vrouw is. Het motief van een dubbele identiteit komt op een andere manier terug bij een schizofre ne vrouw die tijdens de voor stelling in tweeën wordt ge spleten. En dan is er nog Pietro, een taxichauffeur zon der klanten. Hij wordt gek van eenzaamheid. „In ONNO verbeelden we de gekte van de grote stad", ver telt Bouwmeester. „In metro polen als Amsterdam, New York en Tokio leven allerlei in dividuen die gek worden. Om verschillende redenen. De één wordt gek van eenzaamheid, de ander wordt gek van de vrij - heid waarmee hij niet om kan gaan." Tweestrijd „De vrouw die tijdens de voor stelling in tweeën split is een verbeelding van de tweestrijd waaraan veel mensen in de stad ten prooi vallen. Ga je in op alle verleidingen van de Beelden uit de multimediale theatervoorstelling ONNO die De Dogtroep in Vlissingen brengt. foto's Lex de Meester stad of blijf je liever thuis zit ten? Met die dualiteit heeft ie dereen te maken. Iemand die zowel man als vrouw is, heeft een dubbele indentiteit. Denk eens aan Internet. Dat is een medium waarop je je identiteit kunt kiezen. Wat wij doen is de alledaagse werkelijkheid uit vergroten, de gekte in een gro te stad zichtbaar en voelbaar maken. We laten het stadsle ven op zo'n manier aan het pu bliek zien dat de mensen onge twijfeld met andere ogen naar de stad gaan kijken." De leden van de Dogtroep ken nen het leven in de grote stad. In de voorstelling ONNO zijn veel van hun eigen ervaringen verwerkt. Het stuk is op basis van een summier concept de afgelopen weken in elkaar ge zet: In de 'brainstormfase' zijn door iedereen in de groep idee- en aangedragen. De beste daarvan zijn bewaard en in het uiteindelijke script verwerkt. Samen met Vincent de Rooij is Bouwmeester verantwoorde lijk voor de regie. „Het is onze taak het materiaal dat is aan gedragen tot een eenheid sa men te brengen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47