Verdeel weg recreatie dichterbij Oudere moet extra zorg zelf kunnen kopen Mobiele politiepost positief ontvangen Expositie werken Rembrandt in kerk Burg-Haamstede Paardenkeuring in Renesse is ook voor publiek een festijn Veere wil betere plek voor grotere schepen zeeland woensdag 28 juni 2000 s 22 Provincie geeft groen licht Vis bakken voor goed doel Gemeente wil zwembad Dol-Fijn per 1 juli aan stichting overdragen Wandeling langs buitenplaatsen Sjezenrijderij Serie orgelconcerten in Zierikzee en Brouwershaven Goes zoekt minima op GS weerleggen kritiek van vervoerders door Famke van Loon ZIERIKZEE - De inzet van het mobiele politiebureau in ver schillende woonkernen op Schouwen-Duiveland wordt vanaf 1 september voortgezet. De resultaten van het proef project zijn dermate positief, dat besloten is de inzet van de politiepost te handhaven en in de nabije toekomst uit te brei den naar andere dorpen bin nen de gemeente. Nog een paar dagen en dan loopt het proefproject met het mobiele politiebureau in drie woonkernen op het oostelijk deel van Schouwen-Duive land af. De afgelopen vijf maanden hebben de wijkagenten F. van der Werf in Nieuwerkerk, F. Silvius in Dreischor en J. van Moort in Bruinisse bij wijze van experiment hun wekelijk se spreekuur vanuit de politie bus gehouden. En met succes; zowel de politie Zeeland als de bewoners van de drie deelne mende dorpen zijn tevreden. „We zijn in zoverre positief over het project dat we nu een eigen bus hebben besteld", vertelt Van der Werf, coördi nator van het proefproject op Schouwen-Duiveland. Aangiften De bedoeling is vanaf 1 sep tember de inzet van een mobiel bureau binnen de gemeente een permanente status te ge ven. Hetmobiel bureauzal, zo als de afgelopen vijf maanden gebruikelijk was, wekelijks in de verschillende woonkernen de reguliere politietaken als aangiften van vermissing en diefstal afhandelen. Gezien de positieve reacties vanuit de bevolking wordt te vens nagedacht over eventuele uitbreiding van de activiteiten naar andere woonkernen op het eiland. Van der Werf: ,,We denken er aan het mobiele bureau te gaan inzetten in bijvoorbeeld Brouwershaven, Scharendij- ke, Oosterland en waarschijn lijk ook Kerkwerve." De proef op Schouwen-Duive land vormde de eerste fase van een proef op provinciaal ni veau, waarin met de inzet van het mobiele bureau geëxperi menteerd wordt. Vanaf sep tember zal het project gedu rende een half jaar worden voortgezet op Walcheren. Po litie woordvoerder J. van Mou- rick verwacht dat het tweede deel van het project een andere kant van deze speciale politie post zal laten zien. „Deze regio verschilt toch we zenlijk van de eerste; het mo biele bureau zal nu toch meer in een stedelijke omgeving worden ingezet." Per 1 juli vertrekt het mobiele bureau voortijdig naar Walcheren, waar het gedurende de zomer maanden in eerste instantie ingezet zal worden tij dens eve nementen. Dit betekent echter niet dat het politiekorps van Schouwen-Duiveland de bus in het hoogseizoen definitief kwijt is. „Bij grote evenemen ten, zoals bijvoorbeeld half j u- li bij Beachpop, komt de bus naar het eiland om daar assis tentie te verlenen", vertelt Van der Werf. Na Walcheren verhuist het mobiele bureau vervolgens voor een half jaar naar Zeeuws-Vlaanderen. Pas wanneer die -proefperiode is afgerond, kan de politie Zee land een definitief oordeel over de bruikbaarheid van het mobiele bureau vellen. door Piet Kleemans RENESSE - De aanleg van de recreatieverdeelweg in de Schouwse Westhoek is weer een stapje dichterbij gekomen. De provincie heeft groen licht gege ven voor het zogenaamde wa- terlopen tracé. De recreatieverdeelweg staat al jaren hoog op het verlanglijstje van de Schouwse wethouder ruimtelijke ordening C. W. Veerhoek als belangrijk onder deel van de Regiovisie Schou- wen-west en moet Westhoekse wegen die daar niet op berekend zijn, verlossen van druk recrea- tieverkeer. Bovendien markeert de nieuw aan te leggen weg de grens tussen het agrarisch pol dergebied en een gebied dat bestemd is voor natuurontwik keling en in beperkte mate re creatie. Gekoppeld aan de aanleg van de recreatieverdeelweg, die ruw weg gesproken onder het zoom- gebied en de kern Renesse richting Scharendijke/Brou- wersdam loopt, is het slopen van de het Vroongebied doorsnij dende Vroonweg. „En daar zijn de meningen over verdeeld", weet wethouder Veerhoek. Bin nen een gemeentelijke advies commissie klonken eerder dit jaar kritische geluiden over nut en noodzaak van het slopen van de Vroonweg. BRUINISSE - De bazarcom- missie van de Nederlands-her vormde kerk bakt zaterdag 2 ju li vis bij de Kijk- en Koophal in Bruinisse. De opbrengst is voor de renovatie van het NH vereni gingsgebouw in Bruinisse. De verkoop begint om 9 uur. De bei de loodsen van de hal zijn die dag geopend tot 12 uur. Voor Veerhoek en het provincie bestuur zijn aanleg van de re creatieverdeelweg en sloop van de Vroonweg echter onlosmake lijk met elkaar verbonden. „Dus hebben we een probleem", con stateert Veerhoek droogjes. „Maar we zullen als gemeente bestuur zeker proberen tot een constructieve oplossing te ko men." In welke richting die op lossing gezocht moet worden, wil Veerhoek nog niet zeggen. „Er gaat binnenkort een brief over het onderwerp naar de le den van de commissie grondge biedszaken, ruimtelijke orde ning en economische zaken en op die brief ga ik niet vooruitlo pen." Veerhoek gaat er daarbij vanuit dat genoemde brief nog voor het zomerreces in commis sieverband behandeld wordt. Bestemmingsplan Daarmee is de recreatieverdeel weg er nog niet. Veerhoek: „Ze ker niet, want de provincie is nu wel akkoord gegaan met een streekplanafwijking die de aan leg van de recreatieverdeelweg mogelijk maakt, maar planolo gisch gezien moet het nog gere geld worden. Het bestemmings plan moet gewijzigd worden en daar moet de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland ook haar mening over geven. En dan' moeten we het er hier ook over eens zijn wat we nu precies met de Vroonweg gaan doen." Over het waterlopentracé van de recreatieverdeelweg is het laatste woord evenmin gespro ken. Twee bewoners van de Om- loopsweg bij Haamstede zijn hiertegen in het geweer geko men. Zij constateren dat de weg zo'n beetje langs hun achtertuin komt te liggen en zijn bang voor geluidsoverlast. Planschade claims worden door de gemeen te Schouwen-Duiveland door geschoven naar de provincie, omdat dat uiteindelijk de in stantie is die de recreatiever deelweg wil aanleggen. door Eunice van Stuijvenberq NIEUWERKERK - Het ge meentelijke zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk wordt waar schijnlijk per 1 juli overgedra gen aan de Stichting Zwembad Dol-Fijn. Voor de gemeente Schouwen-Duiveland zijn er geen belemmeringen meer om het zwembad van de hand te doen, liet wethouder P. Berre- voets-Ringelberg dinsdag we ten. De overdracht van het zwem bad werd krap een maand gele den voor onbepaalde tijd uitge steld. In het bassin was een ernstige lekkage van - toen nog - onbekende omvang ontdekt. Bovendien was er geen helder beeld van de reparatiekosten, die de gemeente als eigenaar zou moeten betalen. Afgelopen maandag bleek dat de lekkage in het buizenstelsel makkelijk en snel te verhelpen is. Wethou der Berrevoets toonde zich gis teren opgelucht over de uit komst van het probleem. De overdracht van het bad aan de particuliere organisatie kan volgens de wethouder alsnog morgen worden behandeld in de raadsvergadering en daarmee 'in principe' binnen een paar dagen rond zijn. Voorwaarde is wel, aldus Berrevoets-Ringel- berg, dat de Stichting Zwembad Dol-Fijn bereid is in te stemmen met een snelle verdere afwikke ling van de zaak. Als dat niet het geval is, zal de overdracht wor den uitgesteld tot 1 augustus. Lekkage Berrevoets sluit niet uit dat er na de reparatie opnieuw een lekkage kan ontstaan, mede ge zien de oorzaak van het pro bleem. De leidingen onder het bassin zijn gescheurd door ver zakking van de ondergrond. Momenteel worden alleen de ge havende buizen gerepareerd. Daarmee is de feitelijke oorzaak niet weggenomen. „De Stich ting loopt een risico", stelt Ber revoets onomwonden vast. „Als er opnieuw lekkage ontstaat, komen de kosten voor hun reke ning.Na de overdracht van het zwembad trekt de gemeente de handen er vanaf. Stichtingswoordvoerster J. Fli- kweert was gisteren nog niet op de hoogte van de mogelijke overdracht op 1 juli, maar toon de zich desondanks blij met de mogelijkheid tot snelle afhan deling. „Het heeft allemaal al veel te lang geduurd.Het enige breekpunt voor het stichtings bestuur zou de pex'soneelsbezet- ting van het zwembad kunnen zijn, verwacht Flikweert. SCHUDDEBEURS - Ook deze zomer zijn er bij Schuddebeurs avondwandelingen onder lei ding van een gids langs de voor malige buitenplaatsen. De buitenplaatsen van Schud- debeux's herinneren aan tijden van weleer, waarin rijke fami lies het drukke zakenleven in Zierikzee ontvluchtten en hun rust en ontspanning zochten in hun weelderige optrekjes, om ringd door fraaie tuinen net bui ten de stad. De wandelingen staan gepland op woensdagavonden op 5, 12, 19 en 26 juli. De tocht is groten deels gebaseerd op de route uit' een naamloos lofdicht van een achttiende eeuwse woordkun stenaar-. De rondleiders Betty Blikman-Ruiterkamp en San- der den Haan zullen uitgebreid vertellen over de verdwenen buitenplaatsen, de nog bestaan de landhuizen, de beplanting en de verdere aankleding van de lustplaatsen vanaf de zeven tiende eeuw. De wandelingen starten om 19.30 uur bij het hek van Huize Zox'gvlied, onderaan de Schouwse Dijk bij Schudde beurs en duren ongeveer twee uur. OOST-SOUBURG - De Sou- burgse Ringrijders Vererxiging houdt zatei'dag 1 juli een sjezen- rij derij ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum. De wedstrijd begint om 11 uur en om 17 uur reikt burgemeester A. Dok-van Weele de prijzen uit. Er zal door tien koppels met versierde sje zen worden gereden. Wijkagent F. van der Werf installeert de mobiele politiepost in Bruinisse. foto Janne Wolterbeek door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE Schilderijen en etsen van Rem brandt zijn van donderdag 6 juli tot en met donderdag 10 augus tus te zien in de hervormde kerk aan de ring in Burgh-Haamste- de. De expositie is een initiatief van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede in het kader van het Groot-kei'k-project. Thema van de tentoonstelling is Rembrandt en het Oude Testa ment. Rembrandt vervaardigde kunstwerken van veel hoofd personen uit het eerste deel van de Bijbel. Abraham en Isaak, Jakob en Esau, Josef en Potifar, Mozes, Simson en Delila zijn al lemaal door de schilder vereeu wigd op het doek. Fred Vrauwdeunt fotogi'af eerde de werken van Rembrandt, waarna de vergrotingen werden ingelijst hetgeen er volgens de initiatiefnemers van de exposi tie heel fraai uitziet. Aan de kunstwerken wordt iedere don derdag - wanneer in het dorp de Ring-promotie aan de gang is - om 12 uur een korte bijeen- door Jacques Cats VEERE - Grotere recreatie- vaartiiigen en passagierssche pen hebben behoefte aan betere afmeervoorzieningen bij Veere. Om de verbeteringen te kunnen realiseren doen Gedeputeerde Staten een beroep op de subsi diemogelijkheden van de Stich ting Recreatievaart Nederland. Dit orgaan wil met financiële bijdragen knelpunten in de re creatievaart helpen opheffen. Het Kanaal door Walcheren is in principe een beroepsvaarweg. Veel van de wachtplaatsen zijn afgestemd op de beroepsvaart maar blijven in de zomer vaak onbenut omdat de beroepsvaart dan terugloopt. De recreatie vaart daarentegen neemt in die periode juist toe. Vooral het aandeel van de grotere recrea tievaartuigen is daarbij groot. Deze. vaartuigen zijn echter te gfrooi; voor de bestaande recrea tiesteigers en weer te klein voor komst gewijd. Aan de hand van één van de tentoongestelde wer ken, wordt de Bijbelse achter grond ervan uit de doeken ge daan. Orgelmuziek Belangstellenden kunnen een half uur eerder naar de bijeen komsten komen om te luisteren naar orgelmuziek. In het kader van het Bachjaar 2000 zijn de hei-vormde gemeente en de gere- formeei'de kerk op zoek naar or ganisten die muziek van Bach ten gehore willen bi'engen. In de kerk is tijdens de Ring- promotiedagen in Burgh- Haamstede een boekenkraam ingericht en zijn er stands met cadeauaxtikelen en curiosa te vinden. Nieuw is een speciaal voor jeugdige bezoekers inge richte kinderhoek. Daar kun nen kinderen een aantal video's bekijken, waaronder De Prins van Egypte en Het leven van Je zus. De expositie jn de hervoi-mde kerk is van donderdag 6 juli tot en met donderdag 10 augustus elke dondei'dag van 10.00 tot 16.00 uur te zien. de bei'oepsvaartsteigers. Het is nu de bedoeling de beroepsstei ger in Veere zodanig aan te pas sen dat die ook geschikt is voor de grote reci'eatievaaid. Al vele jaren maken grote pas sagiersschepen gebruik van de steiger nabij de jachthaven in de buitenhaven van Veere. Deze steiger is nu di-ingend aan ver vanging toe. Ongeveer honderd meter zuidelijker is een nieuwe steiger geprojecteei'd waardoor passagiersschepen beter vxrij kunnen blijven van de jachten in de jachthaven. GS willen verder het aanleggen van een tweede brug westelijk langs het binnenhoofd van de Zand- kreeksluis voor subsidie voor dragen. Die brug zou de tijds druk bij het binnenvaren van de Zandki'eeksluis verminderen. Momenteel ontstaan door de vaak hectische situaties makke lijk schadevaringen. Daax-om beginnen steeds meer vaarweg- gebruikers deze route te ont zien. BROUWERSHAVEN - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee en in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven wordt deze zomer weer een serie orgelconcerten gegeven. De concerten worden gehouden op woensdagavond, afwisselend in de twee kerken. Daarnaast zijn er in Zierikzee tijdens de zogeheten toeristen- dagen ook middagconcerten. Het spits wordt afgebeten met een orgelconcert op 5 juli om 20 uur in de Sint Nicolaaskex-k in Bx-ouwershaven. Het instru ment aldaar heeft volgens ken ners een heldere en brede klank, waardoor het ideaal is voor de vertolking van orgelwerken uit de barok- en i-ococoperiode, de Renaissance en de latei"e twin tigste eeuw. Het eerste concert in de Zierikzeese Nieuwe Kerk is op 12 juli. Het oi'gel in deze kerk is een Hollands romantisch orgel, met name geschikt voor muziek uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw. Huisorga nist Rinus Verhage zal de sexrie door Margreet van den Broek SCHARENDIJKE - Persoons gebonden budgetten en privati sering zullen bijdragen aan het oplossen van de tekorten in de zorg. Het was een van de stellin gen waarover de aanwezigen discussieerden, tijdens een the ma-avond van de WD-afdeling Schouwen-Duiveland in Scha- rendijke. Centraal stond 'de shoppende ouder in de zorg'. De zorgsector moet meer uit gaan van vraaggestuui'de zorg, dan van het aanbod, verwoord de J. Geluk, Schouws lid van de Tweede Kamer het WD-stand- punt „Het principe van de keu ze moet voorop staan, zeker nu er genoeg budget is binnen de gezondheidszorg", stelde hij. Geluk pleitte voor een basis pakket in de zorg dat voor ieder een beschikbaar is. Daarbij moet iedereen zelf extra zorg kunnen inkopen. Zo ontstaat dei'egulering die de effectiviteit ten goede moet komen. „Er moeten meer handen aan het bed komen in plaats van achter het bureau", stelde het Kamer lid. Loskoppelen De avond werd geleid door P. Bijleveld, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Particuliere Woon-Zox-gvoor- zieningen. Deze vereniging le vert particuliere zorg, vai'iërend van huishoudelijke hulp tot wijkverpleging. Hij pleitte in zijn inleiding onder meer voor het loskoppelen van wonen en zorg voor ouderen. Zij moeten volgens Bijleveld zelf kunnen bepalen hoe en waar ze willen wonen, ook als ze zorg nodig hebben. „Waarom moet je van de overheid naar een tehuis met tweehonderd kamers komen, om de zorg te kiijgen die je ei- concerten openen. Hij besloot drie jaar geleden samen met de organist van de Sint Nicolaas kerk, Prosper Sevestre, de con certseries op elkaar af te stem men. In de serie woi'dt naast werken van Bach en Scheidt, ook minder gewone orgelmu ziek ten gehore gebracht, waar onder jazz- en dansmuziek. Eén van de gastorganisten is Jamie de Goei, student aan het Utrechts Conservatorium. genlijk niet hebben wilt?" vroeg hij zich af. Na de inleiding van Bijleveld volgde een forumdiscussie aan de hand van diie stellingen. In het forum zaten A. Schouw, voorzitter van de Zorgorganisa tie Schouwen-Duiveland, L. van Dijke-van de Vate, werk zaam als verzorger in Duinoord, en M. Cohen Stuart, lid van de zoi'gcommxssie van de Senio renraad Schouwen-Duiveland. Schouw was van mening dat de overheid te ver is doox-geschoten in het sturen van de zorg, en sprak over Kremlin-achtige praktijken. Volgens hem kun nen shoppende ouderen met een persoonsgebondenbudget in hun portemonnee, bijdragen aan een betere kwaliteit van de zorg. V/el signaleerde hij dat nu de meeste vernieuwingen bin nen de zorg meestal nog tot stand komen dankzij opletten de hulpvei'leners, in plaats van assertieve senioren. GOES - Mensen met een laag in komen moeten goed op de hoog te worden gebracht van de rege lingen die er zijn om hun budget op te krikken. Dat vindt althans de gemeente Goes, die van plan is mensen thuis te gaan bezoe ken om dat doel te bereiken. Het Goese Advies Team (GAT) zal bestaan uit mensen - vrijwil ligers, leden van de Cliënten raad of van de afdeling sociale zaken - die getraind zijn om over alle regelingen te informe- ren en te kijken of mensen in aanmerking komen voor subsi die. Burgemeester en wethou ders leggen het plan vandaag, woensdag, ter informatie voor aan de commissie. door Ali Pankow RENESSE - De leden van de Bond van Paardenfokkers Schouwen-Duiveland hechten waarde aan de jaarlijkse paar denkeuring door erkende jury leden uit den lande. Zij verne men graag hoe het met hun paard gesteld is, of ze op de goe de weg zijn met fokken, of dat ze een goede aankoop hebben ge daan. Lang niet ieder lid van de ze bond is immers zelf ook fok ker. Op het terrein van manege Grol in Renesse wordt zaterdag 1 juli weer de jaarlijkse paar denkeuring gehouden. De organiserende vereniging heeft een rijke historie. De Bond van Paardenfokkers werd in 1917 opgericht, voornamelijk door boeren die de paarden voor hun bedrijf inzetten. Tegen woordig fokt nog maar een klein deel van de ruim honderd leden zelf de paarden. De meesten zijn lid, omdat ze paardenliefhebber zijn. „Maar niet alleen voor de leden, ook voor de willekeurige toe schouwers biedt deze dag een mooi schouwspel", aldus voor zitter H. Punt van de paarden- fokkersbond. Belangstellenden zijn dan ook van harte welkom. Er nemen koudbloedige Zeeuw se trekpaarden, blonde Haflin- gers, Fjorden en Shetlandpony's aan de keuring deel. De juryle den beoordelen de dieren op ui- terlij k, bouw, kleur, gang en hoe ze zijn verzorgd. Daarnaast biedt het programma tal van de monstraties. Zo zijn de Shet- landspony's om 14 uur te zien bij de uitvoering van een stoelen dans. Daarna dansen twee geoe fende ruiters met hun paarden een pas de deux, Ook geeft een groep linedancers uit Goeree- Overflakkee een demonstratie in western stijl. Vierspannen Niet alleen de paarden zelf, maar ook het aangespannen rij den wordt beoox'deeld door de juryleden. Er wordt gereden in de categorieën enkel-, dubbel en vierspannen. Per categorie komen er ongeveer tien koppels op het veld. De demonstraties met de Zeeuwse koudbloedpaarden beginnen omstreeks 15.45 uur en daarna presenteren de kam pioenen van deze keuring zich. De dag wordt besloten met de trekking van een loterij, met als hoofdprijs een stamboek pony. „De winnaar kan desgewenst ook het geldbedrag uitgekeerd krijgen, want de bond wil na tuurlijk niemand een dier op- diringen", zegt Punt. MIDDELBURG - Transport en Logistiek Nederland (TLN), de belangenbehartiger van het be- roepsgoederenvervoer, is door Gedeputeerde Staten van Zee land in het ongelijk gesteld. De organisatie had geklaagd over de snelheid waarmee de provin cie een mini-rotonde en drem pels heeft aangelegd op de provinciale weg Veere-Vrou- wenpolder. Volgens de vereni ging had de provincie ook veel eerder moeten overleggen. GS zijn het niet eens met die opmer kingen. Op 31 augustus vorig jaar kon digde de provincie aan dat zij plan was de provinciale weg N663 veiliger te maken. Het be sluit lag tot en met 7 oktober ter inzage. Twee dagen voor het af lopen van de termijn tekende Transport en Logistiek Neder land bezwaar aan. De transportorganisatie had' vooral moeite met de volgorde, van uitvoering. Volgens de ver-1 eniging had de provincie moe ten wachten op de aanleg van de Dammenroute, N57. TLN vindt overigens dat er sprake is van een verslechtering voor chauf feurs. Een tankauto of een vrachtwagen die met een gange tje van zestig over de plateaus rijdt, krijgt een paar flinke tik ken. De organisatie stelde ook dat de pi'ovincie vooraf had moeten overleggen over de te nemen verkeersmaatregelen. Volgens de provincie zijn er re gelmatig ongelukken tussen j Veere en Vrouwenpolder. Om die reden zijn er verkeersmaatrege len genomen. De provincie heeft zich door ondertekening van het convenant Duurzaam Veilig verplicht haar wegen in de rich ten volgens het principe van duurzaam veilig. GS stellen dat het algemeen belang van ver keersveiligheid belangrijker is dan de eventuele belangen van het bei'oepsgoederenvervoer. Schouwen-Duiveland in oude ansichten door Cor Pols Het doxp Zonnemaire bezit nog steeds een fraaie koi'enmolen, die nog niet al te lang geleden fraai is gerestaureerd. Deze op name dateert uit 1975. De Korenbloem werd in 1872 op deze plaats aan de Veerdijk gebouwd en vormt een welhaast on misbaar sierstuk in deze omgeving. Zonnemaire kende eerder een korenmolen aan de Rietdijk, om precies te zijn op'De Ki'omte, ook bekend als de Molenberg. Deze molen brandde in 1872 af en werd ter plaatse niet meer herbouwd. J. Rijstenbil Dzn is jarenlang molenaar op De Korenbloem geweest en la ter diens zoon, D. A. Rijstenbil. Correspondentie over deze rubriek kan worden gericht aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 44