Statushouders mijden Schouwen Sirjansland zucht onder parkeerdruk PZC Oranje klaart het KARWEI?! Plan centrale keuken krijgt vorm Breuk met dorpspastor Ouwerkerk is volgens kerkbureau definitief Verhuizing Emulsion uit centrum is nog niet helemaal rond zeeland 19 Gemeente voldoet niet aan landelijke norm voor huisvesting erkende vluchtelingen Aanrijding door voorrangsfout Videocamera weggegrist van tafel Bouwgrond Reimerswaal duurder Belg schept Hulstenaar Moskee mag uitbreiden Apparatuur gestolen uit kantoor Samenzang KARWEI steunt Oranje en is daarom op donderdag 29 juni geopend tot 17.00 uur. woensdag 28 juni 2000 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Asielzoekers die in Nederland mogen blijven, hebben bitter weinig belang stelling om zich op Schouwen- Duiveland te vestigen. De ge meente heeft hierdoor vorig jaar niet het vereiste aantal status houders kunnen huisvesten. In middels wordt voorzichtig ge sproken over een inhaalslag. „Maar het probleem blijft dat deze doelgroep vaak snel weg trekt van het eiland", vertelt maatschappelijk werkster C. de Vrieze. Asielzoekers krijgen door het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) een woonplaats toegewe zen als zij over een voorlopige of definitieve verb lijfvergunning beschikken. De Rijksoverheid bepaalt middels een taakstel ling hoe deze zogeheten status houders over het land moeten worden verdeeld. Uit het jaarverslag van woning bouwcorporatie Zeeuwland over 1999 blijkt dat Schouwen- Duiveland wel voldoende asiel zoekers met een voorlopige ver blijfsvergunning heeft gehuis vest, maar te weinig mensen met een A- of C-status, die perma nent in Nederland mogen blij ven. Doorstroomhuis „Schouwen-Duiveland is een echt doorstroomhuis, waar mensen die uit het AZC komen wel even willen verblijven, maar niet te lang. Ze vinden hier geen eigen netwerk en vallen erg op in de samenleving. In de grote steden komen ze landgenoten tegen en kunnen ze wat meer opgaan in de anonimiteit", ver klaart P. Op 't Hof, coördinator van Vluchtelingenwerk Schou wen-Duiveland. Maatschappelijk werker C. de Vrieze begeleidt statushouders onder meer bij het vinden van reguliere huisvesting. „Ze hebben het hier vaak moei lijk door het gebrek aan voor zieningen. Om een opleiding te kunnen volgen, moeten ze bij voorbeeld vaak ver reizen." Ze ziet veel eenzaamheid onder statushouders, vooral bij dege nen die in hun eentje in plaatsen als Zonnemaire en Brouwersha ven terechtkomen. Toch signaleert De Vrieze een toename van het aantal status houders dat een woning op Schouwen betrekt, ten opzichte van vorig jaar. „Dat komt vooral doordat in 1999 een hele periode geen A- en C-statussen zijn afgegeven, maar dat neemt inmiddels weer toe. Sinds januari zijn er 22 per sonen geplaatst. Volgens de taakstelling van het ministerie moeten er tot januari nog 41 sta tushouders op Schouwen-Dui veland worden gehuisvest." Woningbouwcorporatie Zeeuwland heeft het beleid ten aanzien van de statushouders gewijzigd, nadat bleek dat de belangstelling voor woningen op Schouwen-Duiveland tegen viel. Directeur P. van Doorne: „Vroeger reserveerden wij wo ningen om aan het quotum te kunnen voldoen. Dat resulteer de in leegstand enerzijds, terwijl er tegelijkertijd een wachtlijst met woningzoeken den bestond. Dat vonden we niet verantwoord." Inmiddels is Zeeuwland overge stapt op een ander beleid. Wan neer er een aanvraag binnen komt, wordt er zo snel mogelijk een woning beschikbaar ge steld, buiten het gebruikelijk toewijzingssysteem om. Van Doorne: „We volgen nu de direc te vraag en dat blijkt heel goed te werken." Zeeuwland zelf voert geen ac tief beleid om woningen te ver huren aan statushouders. „In principe vormen zij concurren tie voor andere woningzoeken den", zegt Van Doorne. „We hebben hier niet te maken met leegstand van huurwoningen. In andere regio's waar dat wel het geval is, proberen verhuur ders statushouders te vinden. Op Schouwen-Duiveland is het aan de gemeente en het COA om te voldoen aan de taakstelling vanuit de Rijksoverheid. Wij ondersteunen daar alleen in Wethouder P, W. Berrevoets- Ringelberg bevestigt dat Schouwen-Duiveland slecht in de markt ligt bij statushouders, die veelal liever in de grote ste den wonen. „Maar zeker als er maar weinig A- en C statussen worden afge geven, kunnen we als gemeente weinig doen." door Ali Pankow SIRJANSLAND - Inwoners van Sirjans land ondervinden veel overlast van het lukraak parkeren in de dorpskern. Zij uitten daar dinsdagavond tijdens het be zoek van burgemeester en wethouders veel klachten over. Wethouder C. W. Veerhoek van verkeerszaken vindt dat er maar eens krachtig moet worden opge treden, als de situatie werkelijk zo ern stig blijkt te zijn als de bewoners schets ten. De problemen het grootst op zondagen tijdens kerkbezoek. Verzoeken van de plaatselijke predikant, zowel in het kerkblad als vanaf de kansel, hebben tot nu toe niet het gewenste resultaat opge leverd. Veel kerkgangers parkeren hun auto nog steeds op plaatsen waar het niet mag. „Soms staat het hier zo vol, dat er bij noodgevallen niet eens een brandweer wagen of een ambulance door zou kun nen" luidde één van de klachten. Dat het vooral in het weekend vol staat in Sir jansland, ligt ook aan de zes grote vrachtwagens die op verschillende plaatsen in het dorp geparkeerd worden. Volgens Veerhoek is het echter niet aan de gemeente om daar een oplossing voor te vinden, maar aan de transportonder nemingen, waarbij de betrokken chauf feurs werkzaam zijn. Voorstellen als het plaatsen van klappaaltjes en het aanleg gen van drempels als snelheidsremmers kregen weinig weerklank bij de wethou der. Vervoersplan Andere verkeersproblemen in Sirjans land worden opgenomen in het zogehe ten Integraal Verkeers- en Vervoersplan (IWP) dat de gemeente op het ogenblik nader uitwerkt. De diverse dorpsraden worden daar nauw bij betrokken. Voor lopig gaat het nog maar om een inventa risatie van knelpunten. In een later stadium wordt pas bepaald in welke volgorde de knelpunten worden aange pakt en hoeveel geld daarvoor beschik baar wordt gesteld. De bevolking dringt al lange tijd aan op de aanleg van een fietspad langs de Bre- deweg. Dit is echter een weg van het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Zowel wet houder Veerhoek als burgemeester J. J. P. M. Asselbergs drongen er bij de dorps raad op aan het waterschap te verzoeken zelf eens te komen uitleggen, waarom het ontbreken van dit fietspad wel als knel punt wordt aangemerkt, maar de aanleg ervan zo laag op de prioriteitenlijst staat. Het gemeentebestuur had de dorpsraad schriftelijk al laten weten niets te voelen voor het verstrekken van een subsidie voor het instandhouden van de laatste dorpswinkel. De huidige bakkerswinkel sluit per 1 oktober. De dorpsgemeen schap betreurt dat vooral, omdat daar mee tevens een sociale ontmoetings plaats binnen de kern verdwijnt. „Als u een winkel op het dorp belangrijk vindt, moet u ervoor zorgen dat hij kan blijven bestaan en er al uw boodschappen doen", zei Veerhoek. In tegenstelling tot veel voorgaande hoorzittingen, waren er dit keer geen vragen over de glastuinbouw. Nu ook het gemeentebestuur zich tegen nachtelijke verlichting in de kassen heeft gekant, is er veel onrust binnen de bevolking weg genomen. Wel waren er klachten over de reguliere dorpsverlichting. Wethouder G. J. van de Velde-de Wilde kon echter mededelen dat die verlichting het ko mend najaar wordt vernieuwd. Naar aanleiding van klachten over over last door jongeren van de campings rond Sirjansland vindt er binnenkort overleg plaats met de politie. RENESSE - Aan de Kromme Reke in Renesse heeft dinsdag een aanrijding plaatsgevonden. Een 21-jarige bestuurder uit de gemeente Veere reed over de Kromme' Rekekomende uit de richting van de Lange Reke. Op het kruispunt met de Korte Reke verleende hij geen voorrang aan een voor hem van rechts komende 41-jarige bestuurder uit de gemeente Schouwen- Duiveland en ontstond een aanrijding. Beide voertuigen raakten beschadigd. MIDDELBURG - Een toeriste is dinsdag op de Markt in Mid delburg van haar videocamera beroofd. De vrouw zat op het terras van een horecagelegenheid en had op tafel de videoca mera staan, in de bijbehorende tas, toen een nog onbekende man deze weggriste en ervandoor ging. De vrouw ging er nog achteraan, maar kon de dader niet meer inhalen. De waarde van het gestolen goed bedraagt enkele duizenden guldens KRUININGEN - Mensen die in de gemeente Reimerswaal een stukje grond kopen om een woning op te bouwen moeten daar vanaf 1 oktober 25 procent meer voor betalen dan nu. Dat heeft de gemeenteraad dinsdagavond besloten. Voor de duur ste kavels moet straks ruim tweehonderd gulden per vierkan te meter worden betaald. Ook de grond op bedrijfsterreinen wordt fors duurder. Daar kosten de betere kavels staks hon derd gulden in plaats van 77 gulden per vierkante meter. Grond op een bedrijfsterrein waarop een bedrijfswoning komt, wordt eveneens flink duurder. De extra opbrengst is be doeld voor strategische grondaankopen en dorpsvernieu wing. Een motie van de WD om een nieuwe bedrijfswonin gen op een bedrijfsterrein alleen nog toe te staan als het hoofdinkomen van de eigenaar uit het betreffende bedrijf komt, werd unaniem aangenomen. Sirjansland verliest met het sluiten van de laatste dorpswinkel ook een sociaal ontmoetingspunt, foto Marijke Folkertsma KAPELLEBRUG- Een 40-jarige man uit Hulst is maandag met kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis nadat hij in Kapellebrug was aangereden door een 60-jarige Belgische automobilist. De Hulstenaar liep onverwacht de rijbaan op, de automobilist kon de man niet meer ontwijken. VLISSINGEN - De moskee in de Vlissingse Bouwen Ewout- straat kan uitbreiden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dinsdag een wijziging van het bestemmingsplan goedgekeurd. Omwonenden hadden bezwaren ingediend. Zij vreesden voor meer parkeeroverlast en een toename van het verkeer. Volgens de Stichting Islam Moskee Zeeland is de uit breiding beperkt. De verbouwing is bedoeld om een aparte ruimte te maken voor vrouwen die naar de moskee willen gaan. Het bestuur van de moskee heeft beloofd er alles aan te doen, bezoekers ertoe te brengen dat zij hun auto niet in de di recte omgeving van het pand parkeren. VLISSINGEN - In een verenigingsgebouw aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen is tussen maandagavond en dins dagmorgen ingebroken. Uit het kantoor van een inpandige stichting zijn een telefax, een autoradio-cassetterecorder en diskettes gestolen. De inbrekers kwamen het gebouw in nadat de toegangsdeur werd geforceerd. Eerst werd de verenigings ruimte doorzocht maar voor zover bekend, wordt daar niets vermist. Via de gemeenschappelijke ruimte kon men in het kantoor komen. door Margreet van den Broek OUWERKERK - De visitatoren van het Provinciaal Kerkcen trum hebben geconcludeerd dat het onmogelijk is de ware oor zaak van het conflict binnen de hervormde gemeente van Ou werkerk te achterhalen. Dit maakte de kerkenraad dinsdag bekend in een schriftelijke ver klaring. „Voor ons is dit het ein de van een droevig hoofdstuk", aldus scriba J. Nijboer. Dé gemeenteleden werden maandagavond op de hoogte gebracht van de inhoud van de verklaring. De visitatiecommis sie van het provinciaal kerkbu reau in Middelburg deed de af gelopen maanden onderzoek naar het plotselinge ontslag van pastoraal medewerker G.Teu- sink. Doel was het conflict in kaart tè brengen en te kijken of er een basis was om de breuk te lijmen. Teusink zegde op 13 april onver- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.'N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl wacht haar baan op én vertrok vlak voor Pasen naar een onbe kend vakantieadres. Voor veel gemeenteleden kwam dit be sluit als een donderslag bij hel dere hemel. Het contact tussen de kerkenraad en Teusink raak te zodanig verstoord dat ver schillende lijmpogingen op niets uitliepen. Afkoelingsperiode „Drie leden van de kerkenraad hebben zelfs aangebodèn hun zetel beschikbaar te stellen, als dat ervoor zou zorgen dat ze zou blijven", vertelde Nijboer dins dag in een toelichting „Ook hebben we voorgesteld een af koelingsperiode in te lassen, waarin ze met betaald verlof kon. Maar we kregen geen enke le reactie." De oorzaak van het conflict bleef lange tijd onduidelijk en is ook na afronding van het onder zoek door het provinciaal kerk bureau nog steeds niet helder. In de verklaring schrijft de ker kenraad niet meer dan dat een week voor het ontslag, een ver schil van mening was ontstaan over de handelwijze inzake een pastoraal contact. Volgens de visitatiecommissie zijn in de gesprekken die daarop volgden de rollen niet altijd dui delijk geweest, waardoor Teu sink het gevoel kreeg dat zij als pastor geen vertrouwen meer genoot. „In een kleine gemeente als de onze zijn mensen vaak niet alleen mede-gemeentele den, maar ook vrienden, colle ga's, enzovoorts", voegt de ker kenraad daar in haar verklaring aan toe. Dat er geen vertrouwen meer zou zijn geweest, wordt in de verklaring nadrukkelijk tegen gesproken. De visitatiecommissie stelt na inventariserende gesprekken met alle partijen vast dat het voor de betrokkenen onbegrij pelijk isdat een drie j aar duren de goede samenwerking zo plot seling beëindigd is. Toch is het conflict niet bespreekbaar ge bleken. Daarmee is de samenwerking tussen Teusink en de hervormde gemeente in Ouwerkerk tot een definitief einde gekomen. Teu sink woont nog wel in de pasto rie, die zij huurt van de kerk. Of zij plannen heeft om die te ver laten, is nog onbekend. Over de vervanging van Teusink wordt na de zomer verder nage dacht. Teusink was niet bereik baar voor commentaar. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Dat Emulsion Holland verhuist van de Scheepstimmerdijk in Zierik- zee naar het nieuwe bedrijven terrein aan de Straalweg staat vast, maar wanneer dat staat te gebeuren is nog niet bekend. De Zierikzeese emulgatorenfabri- kant heeft nog geen overeen stemming bereikt met provincie en Rijk over de financiering van de operatie. „Wfj hebben ook niet zo'n haast", relativeert Emulsion- raadsmanmr.M. L. Huisman de ontstane vertraging. Hij stelt dat het de gemeente Schouwen- Duiveland en de provincie Zee land zijn, die de fabriek weg willen hebben van de locatie pal tegenover het historische poor tencomplex. De emulgatorenfa- brikant zelf zit niet op de schop stoel. Huisman: „Emulsion is bereid mee te werken aan een oplossing, maar er komt nogal wat bij kijken." Meer tijd nodig Huisman tekent daar bij aan dat hij aanvankelijk zelf had ge dacht dat er nog voor de zomer van 2000 duidelijkheid zou zijn over de termijn van verhuizing. „We zitten wel op het goede spoor, maar het kost meer tijd dan ik had gedacht, In financi eel opzicht zijn we er ook nog niet helemaal uit." Waar precies de schoen wringt, wil Huisman niet kwijt. „We zitten nog mid den in onderhandelingen en het lijkt me niet zo verstandig om daar nu uitspraken over te doen." Over de kosten van sanering van de vervuilde grond kan volgens Huisman geen onduidelijkheid bestaan. „Emulsion heeft die vervuiling niet veroorzaakt. Die is ontstaan in de tijd dat op de locatie emulsion nog een gasfa briek stond. Ik ga ervan uit dat de provincie de sanering bekos tigt. Alleen gaat het dan nog om de vraag hoe en wanneer je gaat saneren en daar zijn we nog over met de provincie in overleg." Huisman blijft optimistisch: „Ik denk dat we dit project met wat goede wil tot een goed eind kun nen brengen." Projectontwikkelaar Willem- sen Minderman vastgoedont wikkeling BV uit Capelle aan den IJssel volgt het allemaal met argusogen. Hij heeft een kant en klaar plan klaarliggen om op de plaats waar nu nog de emulga- torenfabriek staat, statige ka dewoningen in combinatie met luxe appartementen neer te zet ten. De gemeente Schouwen- Duiveland moet nog oordelen over dat plan. „We hebben nog geen reactie gekregen, maar ik verwacht volgende week iets te horen", zegt directeur R. G. Willemsen van Willemsen Min derman vastgoed BV. HAAMSTEDE - In de gerefor meerde kerk in Haamstede is van 10 juli tot en met 21 augus tus iedere maandagavond een samenzang met orgelspel De avonden beginnen om 20 uur en na afloop is een collecte bij de uitgang. (Advertentie) door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Nog dit jaar moet er een plan op tafel liggen voor de bouw van één centrale keuken voor de verschillende zorginstellingen op Schou wen-Duiveland. Deze keuken moet ook de maaltijdvoorzie ning van Tafeltje-Dekje gaan verzorgen. Dat zegt A. Schouw, directeur van Arcus, de nieuwe naam van de vijf gefuseerde Schouwse zorgcentra. Drie van de locaties zijn op korte termijn aan renovatie toe. Dat geldt voor Borrendamme, Duinoord en In 't Opper. In 2007 zal bovendien verpleeg huis Cornelia aangepakt moe ten worden. Volgens het provinciaal plan voor de ouderenzorg zijn de kosten voor een nieuwe keu ken niet inbegrepen bij de re novatie van een zorgcentrum, waardoor er geen geld be schikbaar is om elke instelling van een eigen keuken te voor- zienf In 't Opper is het eerste centrum dat gaat verbouwen: nog dit jaar moet de nieuw bouw van start gaan. „Voor die tijd willen we een te realiseren plan op tafel hebben voor een centrale keuken, zodat men weet waar rekening mee ge houden moet worden", aldus Schouw. Inmiddels liggen er verschil lende onderzoeksrapporten op tafel, waarvan de meest recen te is uitgevoerd door een speci alistisch bureau voor groot keukens. Het plan is om één centrale keuken te bouwen, die samenwerkt met een aan tal satellietkeukens bij de in stellingen. Deze kunnen de maaltijden dan verdelen en gereed maken om opgediend te worden. Zorgcuisine Dit concept vertoont grote overeenkomsten met de Zorg cuisine, waar in Oostburg ge bruik van wordt gemaakt. „We zouden dat op Schouwen- Duiveland toe kunnen passen, maar dan in kleinere vorm", stelt Schouw. Hij benadrukt dat de plannen nog in een ori ënterende fase zijn en bespro ken moeten worden met de no dige adviesorganen, zoals de cliëntenraden en consumen tenorganisaties. De maaltijdvoorziening in de zorg is behoorlijk in beweging, stelt Schouw. Zorg wordt steeds vaker in aangepaste woonvormen verleend. „Kijk naar Borrendamme waar wo nen en zorg voor een groot deel gescheiden zullen worden. De vraag is of er dan nog behoefte is aan een instellingskeuken." Deze ontwikkelingen, in com binatie met de toenemende vergrijzing, zullen ertoe leiden dat er steeds vaker een beroep op de Tafeltje-Dekje voorzie ningen zal worden gedaan. De voorschriften voor deze vorm van maaltijdvoorziening zijn ook weer in beweging. Maaltijden moeten tegen woordig bijvoorbeeld mini maal een temperatuur van zes tig graden hebben. „Het blijkt moeilijk om dat te kunnen blij - ven garanderen", geeft Schouw aan. Tegelijkertijd bestaat de ver wachting dat de toenemende vergrijzing en ontgroening er omstreeks 2010 voor zullen zorgen dat er een steeds groter beroep op maaltijdvoorzie ningen gedaan zal worden, terwijl er te weinig personeel is om het in de huidige vorm aan te kunnen blijven bieden. Re den om ook op dat gebied te zoeken naar alternatieven. Wekelijks In Oostburg worden de maal tijden één keer per week be zorgd. Cliënten bewaren de schotels in de koelkast, en ver warmen die per dag zelf in de magnetron. Schouw kan nog niet aangeven of deze werk wijze ook op Schouwen-Dui veland zal worden ingevoerd. „Op dit moment doen we nog steeds onderzoek en voeren we overleg met de verschillende betrokkenen. Uiteindelijk willen we in een aantal stap pen tot de beste oplossing voor de maaltijdvoorziening op Schouwen-Duiveland ko men." De keuken in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41