Schouwse VVV moet fors snijden Bejaarden krijgen eigen kamer in verpleeghuizen Handel ontduikt officiële start mosselseizoen Weg naar tunnel tekent zich af Kleine kassenlocaties onbelicht gebleven Lagere contributie, minder personeelsinzet, een kantoor Korting subsidie bedreigt Zeeuws hersenletselteam Spook heet bezoeker welkom Staalbedrijf Sidmar breidt productie uit Politie stuit op hennepkwekerij in Schoondijke Portugees en motoragent zwaargewond op autoweg A58 Burgemeester Kapelle keert terug zeeuwse almanak Tip DONDERDAG A.S. G0ESE K00PJESMARKT PZC zeeland i woensdag 28 juni 2000 door Piet Kleemans ZEERIKZEE - De WV Schou- wen-Duiveland wordt op com- pleet andere leest geschoeid. Het aantal kantoren gaat terug van vier naar één (in Renesse) en er wordt stevig gesneden in het personeelsbestand. De contri butie gaat omlaag, er komen VW-entrees - agentschappen - verspreid over heel Schouwen- Duiveland en het dienstenpak ket wordt fors uitgebreid. Dat zijn de belangrijkste uit gangspunten van het concept toekomstplan van het VW-be- stuur. Een ambitieus plan. Alles moet anders. Dat kan niet an ders volgens vice-voorzitter J. Brongers. „Ik wil u er nadruk kelijk op wijzen dat het door gaan op de oude voet financieel absoluut niet is vol te houden", drukte hij de VW-leden dins dagavond in Zierikzee op het hart tijdens de ledenvergade ring. De Schouwse WV kampt met verschillende problemen. Het instandhouden van de vier kan toren is duur en er zijn veel te weinig ondernemers lid van de organisatie, terwijl die niet- le den wel meeprofiteren van het werk van de WV. Daar komt bij dat de gemeente Schouwen- Duiveland de subsidie danig heeft omlaag geschroefd. Wat het VW-bestuur wil is de kosten stevig terugbrengen en toch het dienstenpakket uit breiden en dan wel op zo'n ma nier dat alleen VW-leden ervan profiteren. Besparen kan door drie van de vier kantoren te slui ten en een aantal personeelsle den af te laten vloeien. Hoeveel banen op de tocht staan is nog niet bekend, maar het uitgangs punt is dat de jaarlijkse perso neelskosten terug moeten van 826.000 naar 500.000 gulden. door Roelf Reinders GOES - Het Hersenletselteam Zeeland dreigt een groot deel van de subsidie van het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) kwijt te ra ken. Dat zou het einde kunnen bete kenen van het Zeeuwse team deskundigen, dat slachtoffers helpt die door een niet-aange- boren hersenletsel in de proble men zijn gekomen. Het ministerie overweegt de huidige subsidieregeling voor de zestien Nederlandse Hersen letselteams te veranderen. Dat zou voor Zeeland een verminde ring van de subsidie van tien duizend gulden tot dertigdui zend gulden inhouden. „Met dat door Roelf Reinders MIDDELBURG - Ouderen in verpleeghuizen van de Zeeuwse Stichting voor Regionale Zorg verlening (SVRZ) hebben over een paar jaar allemaal een eigen kamer. De grote afdelingen in de tehuizen behoren dan tot het verleden. De SVRZ wil af van het 'ziekenhuismodel' en een huiselijk omgeving voor de be jaarden creëren. Demente ouderen in de SVRZ- huizen gaan met z'n zessen in een apart huis met een tuin wo nen. Iedereen krijgt z'n eigen kamer. Nu slapen ouderen in de tehui zen nog met anderen op dezelfde kamer en zitten ze met twaalf tot vijftien andere ouderen op een afdeling. „Vroeger wist je als je naar een verpleeghuis ging, dat je op een kamer met vier anderen terecht kwam", zegt M. Drost, voorzitter van de SVRZ-directie. „Dat schrik beeld is straks voorbij." De ouderen draaien voor zover dat kan mee in de huishouding. Ze koken, wassen, maken schoon en vouwen de was op. „In de nieuwe kleinschalige woonvormen doen we een be roep op de mogelijkheden van de ouderen", zegt directeur voor het SVRZ-Oosterscheldegebied R. Hei j boer. Genoegen „Tot nu toe werd in een ver pleeghuis altijd alles voor je gedaan. Maar de psychogeria trische ouderen putten veel ge noegen uit handelingen die ze nog kunnen." De grote instel lingskeukens verdwijnen, elk huis krijgt een eigen keuken. De SVRZ experimenteert bij twee verpleeghuizen, Ter Valc- (Advertentie) Het schrappen van kantoren moet gecompenseerd door het in het leven roepen van wat WV entree's gedoopt is. VW-agent- schappen, ondergebracht in - bijvoorbeeld - winkels of hore cagelegenheden. Daar moet dan een informatiehoek komen, ge heel in VW-huisstijl ingericht en compleet met alle mogelijke brochures, folders en een com puter die in verbinding staat met het VW-hoofdkantoor. De VW-entree's zijn langer open (net zolang als de winkel of het restaurant), maarniet altijd be mand door VW-personeel. Een VW-lid krij gt voor 3 0 0 gul den per jaar een basis-dien stenpakket. Wil hij meer dan dient daar extra voor betaald te worden. In het pakket extra's zitten zaken als beeldarchief, tekstarchief, internetservice (een eigen link via de WV- web site) en het verzorgen van pro motiemateriaal in alle moge lijke soorten en maten, speciaal toegesneden op het bedrijf van het VW-lid in kwestie. bedrag kunnen we niet rondko men", zegt coördinator Marco Kooiman van het Hersenletsel team Zeeland, dat een samen werkingsverband van Zeeuwse zorg- en welzijnsinstellingen is. Voorzitter Eric Debbaut van dit Samenwerkingsverband Niet- aangeboren Hersenletsel hoopt dat het ministerie van VWS ook de oppervlakte van de zorgre gio's in de nieuwe subsidieplan nen opneemt. Dan zou Zeeland op 39.000 gulden kunnen reke nen. „Dat is voldoende", aldus Debbaut. „Over de plannen zijn we nog stevig in gesprek. Eigen lijk wil ook niemand dat de Her senletselteams verdwijnen in de gebieden waar weinig mensen wonen." pagina 21complexiteit eist gespecialiseerde aanpak ke in Goes en De Poort in Kou- dekerke, met huizen voor steeds zes demente ouderen. De resul taten zijn erg goed, stelt Drost. ,Het is rustiger in de huizen dan op de bestaande afdelingen. Dat komt omdat er minder mensen wonen. De ouderen leren elkaar daarom ook beter kennen." Volgens Drost zijn de gevolgen van het wonen in de nieuwe hui zen zo goed dat de bewoners minder medicijnen gebruiken. De experimenten tonen, zegt zij ook aan welke problemen het personeel ontmoet. „Kleinscha lig wonen betekent voor de me dewerkers een nieuwe manier van werken. Ze moeten meer een huishouden runnen, ze moe ten opeens koken bijvooi-beeld. Verder werken ze vaker alleen terwij 1 ze nu op een afdeling met collega's werken. Dat klinkt misschien niet zo aantrekkelijk, maar het werk wordt minder anoniem en de betrokkenheid met de ouderen groter." Keukenblokje Naast dementerenden is er nog de groep ouderen die door hun lichamelijke gebreken in een verpleeghuis woont. Deze oude ren gaan straks in groepjes van acht wonen. „Ook zij krijgen een eigen kamer, dus meer pri vacy", zegt He ij boer. „Ze mogen de inrichting van hun kamer zelf bepalen en krijgen er een keukenblokje bij." Elke groep van acht krijgt een ontmoe tingsruimte. Volgens Drost bouwen andere stichtingen voor ouderenhuizen in Nederland ook kleinschalige woningen met eigen kamers. „Maar vergeleken met de rest gaan wij wel heel hard"zegt zij „Dat komt omdat onze huizen vrijwel allemaal oud en aan ver vanging toe zijn. Daar hebben we geluk mee. We kunnen daar om in korte tijd voor onze hui zen een grote slag slaan." Verhuizen De SVRZ-huizen waar nieuw bouw komt zijn Ter Valcke in Goes, Vliedberg in Koudekerke, Ter Mantelinge in Domburg, Ter Schorre in Terneuzen en De Vurssche in Axel. De ouderen in het af te breken verpleeghuis De Poort in Koudekerke verhuizen naar een verpleeghuis in Vlis- singen van Stichting Werkt voor Ouderen. De SVRZ-huizen 't Gasthuis in Middelburg en Ten Anker op Tholen zijn nog te nieuw voor nieuwbouw. door Wout Bareman TERNEUZEN - Om de paar minuten razen grote dumpers met zand over de noodbrug, die is aange legd over de Herbert Dowweg in de Nieuw Neu- zenpolder bij Terneuzen. In enkele maanden tijd vervoeren ze ongeveer 300.000 kubieke meter tunnelzand de polder in voor de aanleg van het verkeersknooppunt tunnelweg-Dowweg. Het is het eerste deel van de aansluiting van de Wester- scheldetunnel op de N61, de weg tussen Hoek en de brug bij Sluiskil. De aanleg van de weg begon op 1 mei en voorziet onder meer in de bouw van vier viaducten. Vanaf de uitrit van de tunnel kruist het tracé de Dow weg, die wordt opgehoogd en voorzien van een half klaverblad. De volgende kruising is die met de spoorlijn, die via een 120 meter lange hang- trogbrug - de tweede in Nederland - over de tun nelweg heen wordt gevoerd. Ook de Hoekseweg wordt vervolgens gekruist door een viaduct en tenslotte wordt ook de Binnendijk middenin de polder met een viaduct over het tracé geleid. De belangrijke aansluiting op de N61 moet het de eerste j aren doen zonder ongelijkvloerse kruising Daarvoor had minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat geen geld meer. Voorlopig wordt er een rotonde aangelegd, die binnen tien jaar (dat is contractueel vastgelegd) moet worden vervangen door alweer een viaduct. Zowel aan de noord- als aan de zuidzijde van de Westerscheidetunnel wordt in totaal 15 kilometer weg aangelegd. Tot nu toe zijn op Zuid-Beveland 122 percelen of delen ervan gekocht. Samen zijn ze goed voor 122 hectare. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er 86 gekocht, goed voor bijna 180 hectare. Aan beide zijden van de Westerschelde werd door Rijkswaterstaat en de NV Westerscheldetunnel onderhandeld met zo'n 70 grondeigenaren. Naar verwachting wordt met de laatste twee grondbe zitters in Zeeuws-Vlaanderen binnenkort alsnog overeenstemming bereikt. foto Aero Lin Photo door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Het was Karei de Stoute die de stichtingsakte van Sint- Annaland in 1475 opstel de. En het was Anna van Bourgondië die daar het initiatief voor nam. Zij was het die samen met haar tweede man het plan bedacht om de slikken en schorren van weleer, haar nagelaten door haar eer ste man, te bedijken. Dat feit wordt dit jaar, 525 jaar later, met een uitge breid feest herdacht. Vier dagen lang, van woensdag 5 juli tot en met zaterdag 8 juli, gaan de in woners van dit Thoolse dorp terug in de tijd. Met aangepaste kleding, ver sierde straten en diverse activiteiten. Met name het heksenverleden van Sint- Annaland lijkt bron van inspiratie. Zoals nu, een week voor aanvang van de feestelijkheden, al in de Huygensstraat is te zien. foto Willem Mieras Tijdens de WV-vergadering werd overwegend positief op het ingrijpende reorganisatie plan gereageerd, maar er wer den ook stevige kritische noten gekraakt. Of het bestuur niet bang is dat er geen leden bijko men maar juist afhaken, of het niet erg onpersoonlijk en onge zellig wordt als de op informatie beluste recreant op knopjes moet drukken in plaats van door een mens van vlees en bloed te woord wordt gestaan. Heftig verzet VW-lid D. Meulblok, voorzit ter van de Federatie van Onder- ne- mers Schouwen-Duiveland (FOS) maar sprekend op per soonlijke titel, verzette zich hef tig tegen het idee dat er straks geen regulier VW-kantoor meer in Haamstede zou zijn. ,Dat kun je niet zomaar schrap pen. Wij nemen in Haamstede geen genoegen met een tafel in een café." Vanachter de bestuurstafel werd kennis genomen van lof en kritiek. In het najaar wordt een definitieve versie van het toe komstplan aan de leden voorge- legd. ZELZATE - De Gentse staalfa briek Sidmar, net over de grens bij Sas van Gent, investeert de komende jaren ruim anderhalf miljard gulden in de uitbreiding en modernisering van zijn in stallaties en fabrieken. De capaciteit van de twee hoog ovens wordt vergroot naar 4,2 miljoen ton staal per jaar en er komen twee nieuwe verzin- kingslijnen voor de productie van gegalvaniseerd staal. De operatie levert zo'n driehon derd nieuwe banen op. SCHOONDIJKE- De politie heeft gistermorgen drie hen nepkwekerijen in Schoondijke opgerold. In drie woningen en daarbij be horende schuurtjes en in een leegstaande caravan werden in totaal 1759 hennepplanten ge vonden. De planten en de appa ratuur zijn in beslag genomen en vernietigd. Ook bleek dat er stroom was afgetapt. De ver dachten zijn na verhoor met een proces-verbaal naar huis ge stuurd. Eerder dit jaar werden in Schoondijke ook al ruim 2000 hennepplanten en apparatuur in beslag genomen. KRUININGEN - Een 47-jarige Portugees en een 45-jarige Goe- se motoragent zijn bij twee on gevallen op de autosnelweg A58 dinsdag ernstig gewond ge raakt. De Portugese bestuurder van een bedrijfsbusje x-aakte dins dag op de noordbaan van de A5 8 ter hoogte van Kruiningen ge wond bij een ongeluk. Hij werd met de traumahelicopter afge voerd. De Portugees reed 's och tends rond zeven uur met drie inzittenden in westelijke rich ting. Bij Kruiningen is wegens wegwerkzaamheden de linker rijstrook afgesloten. Te laat merkte de man de waar schuwingsborden op. Toen hij probeei'de alsnog naar rechts te sturen, begon het busje te slin geren. Vervolgens sloeg de wa gen over de kop en werd de be stuurder eruit geslingerd. De man werd met een traumaheli kopter naar het ziekenhuis ver voerd. Het busje kwam op de zuidbaan terecht. Achter de vernielde wa gen onstond in hoog tempo een lange file. Naar aanleiding van een kop-staartbotsing in die file ter hoogte van Kapelle kwam iets na achten de motoragent uit Goes in actie. Hij reed over de vluchtstrook, waar werd hij geschept dooreen 35-jarige bestuurder uit de ge meente Borsele. De man wilde met zijn auto de dijk op om zo de file te ontwijken. De agent werd zwaargewond naar het zieken huis gebracht. door Ben Jansen MIDDELBURG - Bij het zoeken naar vestigingsmogelijkheden voor glastuinbouw in Zeeland had ook gekeken moeten wor den naar kleinere locaties. Die zijn beter in het landschap in te passen, spreiden de arbeids voorziening, bieden meer kan sen op benutting van restwarm te en leveren meer draagvlak op bij de bevolking. De provinciale commissie mi lieubeheer en waterhuishou ding bespreekt vandaag (woensdag) een in haar op dracht geschreven notitie waar in kritische kanttekeningen worden geplaatst bij het milieu effectrapport (mer) glastuin bouw Zeeland. Naar aanleiding van het mer hebben Gedeputeerde Staten voorlopig gekozen voor een 800 ha groot glastuinbouwgebied in de Quarlespolder ten westen van Nieuwdorp en Lewedorp op Zuid-Beveland. In de notitie - een voorlopig advies aan het da gelijks provinciebestuur - staat dat er voldoende argumenten zijn voor glastuinbouw op klei nere locaties. Restwarmte Een minder grootschalig kas sencomplex zou in de kanaalzo ne, waar kan worden geprofi teerd van restwarmte van bedrijven, op verschillende plaatsen inpasbaar zijn. De commissie milieubeheer en wa terhuishouding wordt voorge steld Gedeputeerde Staten te vragen waarom ze uitgerekend de keus hebben laten vallen op een gebied waar de mogelijkhe den voor het benutten van rest warmte zeer beperkt en onzeker zijn. Een voorbehoud maakt de noti tie ook over het feit dat het mer onduidelijk is over de manier waarop in het kassengebied met energie wordt omgegaan. Daar door ontbreekt een goed inzicht in de hoeveelheden kooldioxyde en stikstofoxiden die in de lucht zullen komen. De commissie zal zich ook uit spreken over de suggestie te pleiten vooreen inrichtingsvisie voor het kassengebied, waarin in elk geval de meest milieu vriendelijke'oplossing opgeno men moet worden. Daarbij gaat het om de landschappelijke in passing en om de voorzieningen voor het leveren van wai'mte en kooldioxyde. Ook het bouwen onder hoog- spanninglijnen dient een rol te spelen. Sas van Gent Vorige week constateerden de burgemeesters van Terneuzen en Sas van Gent dat het dage lijks provinciebestuur op onei genlijke gronden voor groot schalige glastuinbouw bij Nieuwdorp op Zuid-Beveland hebben gekozen. KAPELLE - G. C. de Groot hervat volgende week zijn taken als burge meester van Kapelle. Vanwege gezondheids- pi'oblemen moest hij zijn functie eind februari tij delijk neerleggen. Burge meester A. Verbree van Reimerswaal trad de af gelopen vier maanden op als waarnemer. Volgens gemeentesecretaris R. R van Wallenburg is De Groot inmiddels voldoen de hersteld om weer aan het werk te gaan. De bur gemeester gaat woensdag 5 juli aan de slag. Verbree zit dinsdag 4 juli voor de laatste keer de raadsvergadering voor. door Rolf Bosboom YERSEKE - Hoewel het mossel seizoen woensdag 12 juli pas of ficieel begint, worden de eerste Zeeuwse mosselen al in België gesignaleerd. Tot ergernis van sommige handelaren in Yerseke. „Het is heel vervelend, want de grote bedrijven creëren juist be wust een moment om het sei zoen te beginnen", zegt P. Traas, marketingmanager bij Roem van Yerseke. Volgens Traas zijn er 'twee a drie bedrijven' in Yerseke die de da tum van 12 juli bewust negeren. Die zouden geen lid zijn van ver eniging De Mosselhandel, waarbinnen de datum is afge sproken. „Deze mensen willen niet meedoen en houden zich er met opzet niet aan. Daarmee verpesten ze het voor de hele branche." Tïaas heeft de indruk dat het om zeer beperkte hoeveelheden gaat. „Het is eigenlijk 'peanuts' wat er gebeurt. Het gaat over maximaal drie procent van de capaciteit; 97 procent van de branche houdt zich gelukkig wel aan de afspraken." J. Verwijs van Verwijs-Van der Endt in Yerseke kent de verha len, maar ziet er geen problemen in. „Het gaat om afspraken tus sen de leden van de vereniging. Wie geen lid is, is vrij om te gaan en te staan waar hij wil. Je kunt zo iemand niet in een bepaalde positie dwingen. Zo werkt dat gewoon niet." B. Verwijs van mosselhandel Krijn Verwijs is ervan overtuigd dat het om 'minieme' hoeveel heden gaat, die eigenlijk te ver waarlozen zijn. „Er is nu meer hangcultuur dan dat er echte Zeeuwse mosselen worden ver handeld. Maar als ik op dit mo ment ergens Zeeuwse mosselen wil eten, dan kan ik dat ook." „We vinden het zeker niet fijn", zegt secretaris H. J. van Gees- bergen van de producentenor ganisatie mossel. „We hebben uiteraard liever dat iedereen zich aan de datum houdt, maar er zijn altijd kleine hoeveelhe den die eerder op de markt wor den gebracht." Hij heeft geen signalen dat leden van de ver eniging de afspraken niet nako men. Volgens Van Geesbergen is het ook in het belang van de consu ment dat het seizoen een duide lijk begin (in juli) en einde (in april) heeft. Weliswaar voldoen de mosselen in de tussenliggen de periode ook aan de gezond heidseisen, maar het gaat de producentenorganisatie vooral om de kwaliteit. „Tijdens het seizoen ben je er tenminste van verzekei'd dat je ook echt een fatsoenlijke mossel op je bord krijgt." De mosselsector is ove rigens optimistisch over het ko mende seizoen, na de tweede monsterdag op de veiling in Yerseke. De monsters die dins dag uit de Waddenzee werden aangevoerd beloven veel, met vleesgewichten vanaf 24 en tot zelfs 35 kilogram (aangevoerd door de ZZ 9) per mosselton. Waddenzee Maandag, op de eerste dag, zat het vleesgehalte veelal net bo ven de twintig kilo. Toen ging het nog om in Zeeland gekweek te mosselen. „Die zijn altijd wat lager van gewicht", aldus Van Geesbergen. Gisteren werden de eerste paidijen uit de Wad denzee gemeten en gewogen. De resultaten stemmen de branche tevreden. „Ze zitten op een heel mooi gewicht. We kunnen vrij dag de eerste veiling houden." Het Bierblad had in het mei nummer ten behoeve van de café-uitbaters onder de le zers een artikel afgedrukt on der het motto 'houdt Oranje binnen'. In de bijdrage waren, hoe toe passelijk, elf tips verwerkt om klanten in huis te halen en ze daar ook zo lang moge lijk te houden. Eén van de tips is inmiddels ijlings ingetrokken. Dat was de suggestie om elk Hollands doelpunt met een pilsje van het huis te vieren. 29 JUNI V.fl. 8.00 UUR op de Grote markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39