Het probleem zit tussen de oren bu Je kunt er zelfs mee bellen! Samenleving moet ontwaken PZC Provincie zoekt plek voor dienstverleners Lozingsvergunning conservenbedrijf Kapelle versoepeld o Delta Nuts kan hoe dan ook verdienen aan centrale Borssele Complexiteit niet-aangeboren hersenletsel vraagt om gespecialiseerde hulp Provincie draaPt niet zeeland woensdag 28 juni 2000 21 Provincie looft groennetwerk vanaf f 98,-* I SI Winkeldief aangehouden door Roelf Reinders GOES - Mensen die door een on geluk hersenletsel oplopen, val len nogal eens tussen wal en schip. De problemen waar slachtoffers mee te maken krij gen, kunnen zo ingewikkeld zijn dat hulpinstellingen er ook niet meer uitkomen. Het Hersenlet selteam Zeeland probeert voor complexe problemen toch een goede oplossing te vinden. Niet-aangeboren hersenletsel kan op talloze manieren ont staan. Coördinator Marco Kooi man van het Hersenletselteam Zeeland somt op: „Een ver keersongeval, ziektes als multi ple sclerose, de gevolgen van een hartinfarct of beroerte, of door een hersenbloeding of hersentu mor. Maar ook vergiftiging door alcohol, zuurstoftekort bij ope raties of een zelfmoordpoging door verhanging kan ernstige hersenschade opleveren." Het leven van slachtoffers met hersenschade verandert vaak enorm, zegt Hans Collignon, de maatschappelijk werker die voor het Sociaal Pedagogisch Dienstverleningscentrum (SPD) in het hersenletselteam door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie gaat klusjes zoeken voor jonge ren die een werkstraf hebben gekregen. De inventarisatie moet voor het eind van dit jaar klaar zijn. Ook moet dan duide lijk zijn wie de jongeren kan be geleiden. In Zeeland krijgen per jaar ruim tweehonderd minderjarigen een taakstraf. Zij moeten scha de of overlast die zij hebben ver oorzaakt, goedmaken door er gens te werken. De Raad voor de Kinderbescherming heeft ech ter onvoldoende mogelijkheden om jongeren te plaatsen. CD A-Statenlid H. van Waveren schoof onlangs de provincie naar voren als niet-commercië- le instantie waar jongeren te- zit. „Ze zijn ogenschijnlijk be ter, maar worden soms heel an dere mensen. Ze zijn bijvoor beeld heel prikkelbaar terwijl ze vroeger heel sociaal waren, hebben moeite met concentre ren of reageren heel anders dan voorheen op mensen", vertelt Collignon. „Kinderen en echt genoot herkennen hun vader of man niet meer. De herkenbaar heid is verdwenen maar de om geving stelt wel dezelfde eisen. Het slachtoffer kan daar niet al tijd aan voldoen." Dat levert grote spanningen op, zegt Collignon. „Relaties lopen stuk. Zo iemand komt er dan al leen voor te staan." Volgens hem weten instellingen als het maatschappelijk werk, het psychiatrisch centrum Emergis en huisartsen maar weinig raad met deze problema tiek. Of iemand wel of niet thuis kan blijven wonen, hangt sterk van de 'achterban' af, zegt Col lignon. „Bij een gebrekkige thuissituatie kan het al snel fout gaan. Maar met bijvoorbeeld een vitale vrouw is het al weer een heel ander verhaal." „Mensen met niet-aangeboren hersenletsel worden snel tussen instellingen vermalen", weet werkgesteld kunnen worden. Zijn initiatiefvoorstel wordt ■vrijdag in Provinciale Staten behandeld. GS willen eerst in kaart brengen hoeveel plaatsen de provincie kan aanbieden en of er iemand is die de jongeren kan begelei den. Pas dan zal zij zich ook aanbieden bij de Raad voor de Kinderbescherming, aldus GS. Van Waveren verwacht dat per jaar ongeveer dertig jongeren kunnen worden geholpen. Daarvoor volstaan vijf plaatsen binnen de hele provinciale orga nisatie, bijvoorbeeld ter assis tentie van de medewerkers die wegen inspecteren en rommel langs de weg opruimen. Ook de veerdiensten van de PSD, de huishoudelijke dienst en de pro vinciale griffie bieden mogelijk heden, denkt hij. Collignon. Het hersenletsel team met hulpverleners uit het Zeeuwse hulpcircuit probeert toch oplossingen te zoeken. „Wij kijken niet alleen naar de lichamelijke kant", legt Eric Debbaut van Emergis uit die de voorzitter is van het Samenwer kingsverband Niet-aangeboren Hersenletsel Zeeland. „Mis schien is bij gedragsproblemen wonen in een voorziening voor lichamelijk gehandicapten al leen niet voldoende en is er am bulante zorg vanuit de psychia trie nodig." Kenniscentrum Het hersenletselteam komt in actie als instellingen er met een slachtoffer niet uitkomen of als mensen met letsel zelf iets vra gen. „Zie ons als een kenniscen trum", zegt Debbaut. Eenvoudige vragen handelt co ordinator Kooiman telefonisch af, ingewikkelde problemen be spreekt het hersenletselteam. In die groep zitten een revalidatie arts, een verpleeghuisarts, psy chiatrisch verpleegkundige, een orthopedagoog en een maat schappelijk werker. Ze komen jaarlijks voor zo'n vijftien slachtoffers bij elkaar. „Dat is ook niet veel", beaamt Debbaut. „Het gaat hier om de extreme gevallen." De deskundigen zien de persoon met het hersenletsel niet zelf, ze baseren hun oordeel op informatie van de huisarts, neuroloog en andere hulpverle ners die met het slachtoffer te maken hebben gehad. Het team geeft een advies, het beslist niet wat er moet gebeu ren. „Wij zorgen niet voor de plaatsen in een instelling", ver telt Kooiman. „Maar", haakt Debbaut in, „het voordeel van deelname van alle relevante in stellingen in het samenwer kingsverband is wel dat ieder een z'n best doet om een advies uit te voeren." Het wil wel eens voorkomen dat de indicatiecommissie, die al tijd als laatste bepaalt welke hulp er komt, het advies niet op volgt. „Ons advies is niet bin dend", zegt Debbaut. „Maar de minister is van plan om de rol van de zestien regionale hersen letselteams bij de indicatiestel ling te vergroten. Dat is een goe de zaak." Een andere moeilijk heid is de wachtlijsten in de zorg. „Dat is heel naar", aldus Debbaut. „Maar we streven er toch naar iemand gelijk op de goede plek te krijgen." Zeeland heeft geen eigen voor ziening voor mensen met niet- aangeboren hersenletsel. Ver pleeghuis Cornelia in Zierikzee denkt erover na, zegt Kooiman. „Maar zoiets komt heel moei zaam van de grond." Zeeland is eigenlijk te klein voor een eigen woonvoorziening voor hersen letselslachtoffers, vinden de drie van het team. „Het is ook geen groep die je over één kam kunt scheren", vertelt Kooiman. „Iemand met een hersenbloeding achter de rug kan hele andere problemen hebben dan een slachtoffer van een ongeluk of iemand die spas tisch is door tijdelijk zuurstof gebrek tijdens een operatie." Toch probeert het team zo wei nig mogelijk verhuizing naar een speciale voorziening voor hersenletselslachtoffers buiten Zeeland te adviseren. „Dat kan tot isolement leiden", weet Kooiman. „Onze aandacht gaat uit naar de instellingen in Zee land." Hersenletselteam Zeeland: telt 0113-236236. door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie zal geen extra geld geven voor de aanleg van een spuisluis in de Zandkreekdam om het Veerse Meer van vers zout Oosterschel- dewater te voorzien. Het dage lijks provinciebestuur houdt het bij de 2 miljoen gulden voor een bredere uitvoering van het doorlaatmiddel met het oog op een eventuele verbreding van de weg over de Zandkreekdam in de toekomst. De Statenfractie van Groen- Links had Gedeputeerde Staten om dit geld gevraagd om een be tere koppeling mogelijk te ma ken tussen de bouw van een tweede brug over de Zand- kreeksluis met een omleiding in de N256 en de aanleg van het doorlaatmiddel. Het dagelijks provinciebestuur wijst er in zijn antwoord op dat de tweede brug op korte termijn noodzakelijk is, omdat de bestaande'brug het zware langzaam verkeer op de parallelweg niet langer kan ver werken. Voor dit verkeer is de nieuwe brug de aangewezen route. De omleiding kan ook door het gewone verkeer op de weg Goes-Zierikzee worden ge bruikt wanneer de oude brug open moet op schepen door te laten. Het is de bedoeling dat deze zogenaamde bypass nog voor het recreatieseizoen van 2002 gereed is. Het doorlaat middel is eind 2003 klaar. Verkeersstromen De tweede brug en de omleiding erheen maken het de provincie mogelijk een besluit over maat regelen voor een betere door stroming van het verkeer over de Zandkreekdam voorlopig uit te stellen. Zo'n maatregel zou verbreding van de weg over de dam en vervanging van de be staande brug door een bredere of twee smallere kunnen zijn. Deze optie blijft open doordat de provincie de meerkosten van een breder doorlaatmiddel voor haar rekening neemt. GroenLinks had het dagelijks provinciebestuur gevraagd wat te ondernemen valt om de bij pass en het doorlaatmiddel ge koppeld uit te voeren en zo doende een 'win-win' situatie te bei'eiken. Naar het oordeel van Gedeputeerde Staten is die al bereikt. Aanleiding voor de vra gen van GroenLinks was de on zekerheid over de financiering van het doorlaatmiddel. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat heeft er 38 miljoen gulden voor uitgetrokken, maar de eer ste becijferingen van Rijkswa terstaat in Zeeland kwamen uit op 42 miljoen. Bekeken wordt nu of bij de verdere uitwerking van het plan besparingen ge wonden kunnen worden. Een apart milieu-effectrapport (mer) voor het doorlaatmiddel is naar de mening van het dage lijks provinciebestuur niet nodig, In 1989 is een mer uitge voerd samen met de beleidsana lyse naar de mogelijkheden om de waterkwaliteit van het Veer se Meer te verbeteren. Sinds vo rig jaar geldt een aanscherping van de mer-regels, waardoor het noodzakelijk is bij plannen voor de wijziging van een zee- of del- tadijk de effecten op het milieu in een aantal alternatieven op een rijtje te zetten. GS menen dat een nieuw mer weinig of niets zal toevoegen. MIDDELBURG - Het water schap Zeeuwse Eilanden krijgt de complimenten van het dage lijks provinciebestuur voor zijn inspanningen op het gebied van verbindingszones voor de na tuur. Het schap is van plan een groot aantal watergangen natuur vriendelijke oevers te geven, zo dat natuurgebieden met elkaar worden verbonden. Ambitieus, prijst het dagelijks provinciebe stuur de inzet van het water schap. De watergangen die het schap onderhanden gaat ne men, kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan het blauw groene netwerk dat de provincie voor ogen heeft staan. Er komt onder meer een natuurvriende lijke oever bij de verbinding tussen de Middelburgse vest en de kreek bij Westkapelle op Walcheren, de verbinding Kat- tendijke-'s-Heer Abtskerke op Zuid-Beveland, de watergang tussen Sirjansland en Zonne- maire op Schouwen en het tra ject Tholen-Poortvliet. Hans Collignon, Eric Debbaut en Marco Kooiman (vlnr) van het Hersenletselteam Zeeland: „Zie ons als een kenniscentrum. foto Willem Mieras doorTheo Calkoen DEN HAAG - De Raad van Sta te in Den Haag heeft de lozings vergunning van C. Oostrom's Conservenfabriek BV in Kapel le enigszins aangepast. Dat ge beurde op verzoek van het be drijf zelf. Oostrom's conserveert groente en fruit door middel van pasteu- risatie en sterilisatie. Daarbij komt nogal wat afvalwater vrij. Het bedrijf bouwde een eigen afvalwaterzuiveringsinstalla tie. Nadat de stroom afvalwater daarin is gezuiverd, vloeit het in de Westerschelde. Volgens de door Verkeer en Wa terstaat (V en W) aan Oostrom's verleende lozingsvergunning mag dat ook. Discussies waren er over hoe het bedrijf moet om gaan met het afvalwater, dat bij de eigen vrachtautowasplaats ontstaat. V en W wilde niet heb ben dat dit afvalwater naar de zuiveringsinstallatie van Oostrom's gaat. Het zou name lijk niet vast staan dat de instal latie de mogelijk aanwezige sporen olie uit het water haalt. V en W vreest dat er dus olie in de Westerschelde terecht komt. De Raad van State concludeert nu echter dat V en W geen enkel bewijs heeft geleverd dat de in stallatie de sporen olie niet aan kan. Daarom mag Oostrom's het afvalwater van de wasplaats weer gewoon behandelen in de eigen zuiveringsinstallatie om het vervolgens op de Wester schelde te lozen. (Advertentie) O 1 O (£09 De Nokia 3210 dual band GSM Is een rekenmachine, klok met alarm en gamecomputer. Keuze uit 40 beltonen of zelf componeren. Iedere beller een eigen muziekje. Tekst SMS-en maar ook beeld! Tijdelijk geen aansluitkosten (f 108,69) Kom langs, bel gratis 0800-1515 of kijk op www.primafooanl door Maurits Sep MIDDELBURG - De kerncen trale Borssele kan een goudmijn worden voor Delta Nutsbedrij ven. Als de centrale na 2003 openblijft, levert die spotgoed kope stroom. Delta kan die op de vrije energiemarkt tegen goede winst verkopen aan klanten in binnen- en buitenland, voor spelt directeur P. Stoter. Maar zelfs als de kerncentrale eind 2003 toch dichtgaat, zoals de meerderheid in de Tweede Kamer enkele jaren geleden heeft besloten, kan Delta er geld aan verdienen. Stoter: „Sluiting kost 800 miljoen gulden. Dat is inclusief de ontmanteling en het sociaal plan voor de ruim drie honderd werknemers. Dat geld is al gereserveerd door de huidi ge exploitant, EPZ. Het kost ons dus niks. Sterker, als wij erin slagen personeel binnen Delta aan het werk te houden, hoeven we minder uit te geven aan af- vloeiingskosten. Dat geld hou den we dan over." Delta wordt voor de helft eige naar van de kern- en de kolen centrale Borssele. De andere helft komt in bezit van stroom- leverancier Essent. Omdat de provincie de helft van de aande len in Delta bezit, moet zij het nutsbedrijf toestemming verle nen de deal met Essent te slui ten. Stoter krijgt die toestem ming, bleek gisteren tijdens een gecombineerde vergadering van de Statencommissies alge meen bestuur en economie. :0p de vraag of Delta beter wordt van de overeenkomst, antwoordde Stoter met een vol mondig ja. Hij krijgt de helft van de zeggenschap over de cen trales in Borssele, terwijl hij nu maar eenderde heeft. Essent, dat tweederde heeft, kan elk be sluit doordrukken. „Straks kunnen we besluiten blokke- VLISSINGEN - Een diefstal uit een supermarkt in Vlissingen kwam dinsdagmorgen een 43- jarige Vlissinger duur te staan. De man pikte een pakje stroop wafels ter waarde van 70 cent. Hij is aangehouden en na ver hoor weer op vrije voeten ge steld met een boete van 240 gul den. ren." In ruil daarvoor verkoopt Delta het eenderde aandeel in de energiecentrales van EPZ in Noord-Brabant en Limburg aan Essent. Dat levert 550 miljoen gulden op. De helft daarvan wordt apart gezet. Dat is nodig omdat de stroomproducenten nog zullen worden aangeslagen voor onrendabele investeringen uit het verleden. Delta moet eenderde van de claim die bij EPZ zou komen, overnemen. Hoeveel dat zal worden', is nog niet bekend. „Maar dat kunnen we van die 2 7 5 milj oen betalen" voorspelde Stoter. Nieuwe projecten De rest van het geld wil hij ge bruiken om nieuwe proj ecten op te zetten met klanten. Hij ver wees naar de energiecentrales die Delta in samenwerking met klanten bouwt, zoals met Hydro Agri in Sluiskil. Ook zal Stoter van de opbrengst andere bedrij ven opkopen. Delta breidt de activiteiten langzaam maar ze ker uit van stroom, gas en water tot en met telecommunicatie en afvalverwerking. M. Wiersma van GroenLinks- /Delta Anders stoorde zich aan het gereken van zijn collega- Statenleden. „Opbrengsten, winsten, daar horen wij ons he lemaal niet mee bezig te houden Wij zitten hier om het algemeen belang te dienen, om maat schappelijke doelen te beharti gen. Niet om ondernemertje te spelen." Banen „Wat voor ons voorop staat is een gezond Delta en behoud van werkgelegenheid in Borssele", stelde H. Polderman-Martin (WD) daar tegenover. Het per soneel van de kerncentrale komt in dienst van de joint-ven ture van Delta en Essent, dat van de kolencentrale bij Essent. „Dat is ook het beste, omdat die werknemers al zijn geïntegreerd in de andere kolencentrales van EPZ in Brabant en Limburg", stelde Stoter de Statenleden ge rust. Op GroenLinks/Delta Anders na gingen de Statencommissies akkoord met de overeenkomst tussen Delta en Essent. Wiers ma onthield zich nog van stem ming en wil zijn fractie raadple gen. Ook CDA en SGP maakten een voorbehoud, omdat zij nog met hun fracties willen overleg gen. Provinciale Staten nemen aanstaande vrijdag een defini tief besluit. Hoogleraar C.J.M. Schuyt in gesprek met de weduwe van H. M. van Randwijk. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De samenle ving is in slaap gesukkeld. Dat concludeerde hoogleraar C. J. M. Schuyt dinsdagavond in Vlissingen tijdens de vierde H.M. van Randwijk-lezing. Hij riep op tot ontwaken uit de 'verleidelijke verdovingen die met de naoorlogse successen' zijn gekomen. Wakkere bur gers kunnen voorkomen dat nieuwe tirannen opstaan. De Van Randwijk-lezing wordt om de twee jaar in de Sint Jacobskerk te Vlissingen gehouden. Het initatief daar toe ging uit van de Zomeruni- versiteit Zeeland, in samen werking met de PZC. In de naoorlogse geschiedenis is 1965 een belangrijk jaar ge weest. Vanaf dat jaar werd de welvaart voor de gewone bur ger zichtbaar. Voorafgaand daaraan was sprake van drie jaren van enorme loonstijgin gen. Schuyt: „In 1960 had slechts een kwart van de be volking een tv, maar vijf jaar later hadden twee van de drie gezinnen een zwartwit televi sie. Hetzelfde gold voor andere elektronische apparaten die het huishoudelijk leven aan genamer maakten en voor de auto, die een nieuwe vrijheid bracht." Vijfentwintig jaar na het 'kanteljaar' viel deBerlijn- se Muur. Waar velen in de val van het IJzeren Gordijn een overwinning zagen van het ka pitalisme, met daaraan gekop peld de westerse ideeën over vrijheid, zette Schuyt vraagte kens. „Om met Van Randwijk te spreken: is vrijheid een bezit en uit dat zich in onze bezittin gen of is vrijheid een opdracht, een functie van de mogelijkhe den die ons in bepaalde situa ties wordt geboden?" Regels De hoogleraar sociologie be toogde dat mensen zich ver zetten als regels, opgesteld door machthebbers, door die zelfde machthebbers worden overtreden. „Een democratie verschilt van een totalitaire samenleving niet in het feit dat er geen macht en machtheb bers, geen conflicten, me ningsverschillen of belangen strijd zouden zijn, maar in de manier waarop met al deze lastige onenigheden wordt omgegaan en hoe ze worden opgevangen." Een totalitair regiem probeert, kortom, ver schillende opvattingen te on derdrukken, en een democra tisch gekozen regering is juist niet bang voor verschillende ideeën. Schuyt keerde in zijn lezing te rug naar 1965 toen provo's de boventoon voerde en iedereen zijn zegje wilde doen. De poli tieke betrokkenheid was groot. Die verzetscultuur werkte op twee manieren door. Veel zaken waarom toen werd gestreden - schoon milieu, zeg genschap op het werk, eman cipatie, meer rechten voor stu denten - zijn nu gemeengoed. Nederland kent een officieel milieubeleid, een emancipa tiebeleid, consumentenbe- scherking, recht op inspraak en medezeggenschapsproce- dures. „Van de wieg tot het graf wordt alles met elkaar af gesproken. Deze officiële er kenning ging zelfs zo ver dat er nu onder overbezorgde be stuurders stemmen opgaan om de juridisering van het open baar bestuur weer terug te dringen." Volgens hem mag het gebrek aan politieke actie niet wor den opgevat als een teken dat alles in Nederland goed is ge regeld en dat iedereen weer een beetje welvarender en te- vredener is geworden. „Je kimt het ook zien als een teken aan de wand, namelijk dat de welvaart ons ongemerkt heeft verdoofd." De hoogleraar waarschuwde voor 'verdoving'. Rechtsregels zijn er om toegepast te worden, maar nooit mag uit het oog verloren worden waarvoor wetten zijn opgesteld. Waar schuwende woorden sprak hij ook over het toenemende ma terialisme. Het bezit van geld en materiële goederen, noem de Schuyt een 'gelukkig iets'. „Maar overvloed brengt ook onbehagen. Wie doet nog iets voor niets? Het geluk is binnen handbereik van velen, maar is kortstondig en fragiel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35