Verzet tegen Ouverture vergeefs PZC PZC De Korenhalm krijgt nieuwe wieken Adviesteam gaat mensen met laag inkomen thuis informeren Oranje klaart het KARWEI?! 's-G ravenstraat moet Goese ouderen surfen op het web parkeerruimte houden Paardenkeuring in Renesse is ook voor publiek een festijn zeeland 19 Provincie verklaart bezwaren tegen nieuwe Goese wijken ongegrond Tachtigjarige gewond Bekeuringen op Nieuwe Postweg Videocamera weggegrist van tafel Bouwgrond Reimerswaal duurder Belg schept Hulstenaar Moskee mag uitbreiden Apparatuur gestolen uit kantoor Auto brandt uit op A58 Middeleeuwen thema speeldagen Rommelmarkt in Nisse Gastgezinnen gezocht voor volksdansers KARWEI steunt Oranje en is daarom op donderdag 29 juni geopend tot 17.00 uur. woensdag 28 juni 2000 door Rolf Bosboom GOES - De Goesenaren die zich verzetten tegen de toekomstige wijken Ouverture en Aria in Goes-Zuid, zijn bij de provincie geen stap verder gekomen. Ge deputeerde Staten (GS) veeg den dinsdag de bezwaren van tafel. Zij onderschrijven op alle onderdelen het standpunt van de gemeente Goes en keurden daarom het bestemmingsplan voor het gebied goed. De protesten zijn onder meer af komstig uit het zuidelijke deel van de wijk Overzuid, het deel dat grenst aan het toekomstige nieuwbouwgebied. De discussie gaat vooral over de breedte van de groenzone die de gemeente tussen beide wijken zou hebben toegezegd. De zeventien betrok ken bewoners houden het op vijftig tot tachtig meter; volgens de gemeente ging het om bedui dend minder. Uiteindelijk heeft de gemeente raad begin dit jaar tot een com promis besloten: een strook van veertig meter breed. Daarmee leek de kou uit de lucht, maar de bewoners - een van hen om schreef de gemeente als een 'on betrouwbare gesprekspartner' - tekenden ook bij de provincie bezwaar aan tegen het bestem mingsplan voor de toekomstige wijken. GS stelden hen gisteren opnieuw in het ongelijk. De provincie is het met de bewo ners ook oneens dat in het park achtige gebied dat aan de kant van de 's-Gravenpolderseweg moet komen, de mogelijkheden voor bouw onvoldoende zijn be perkt. Er geldt, zo stellen GS, een maximale bebouwing van acht procent. Met hoogbouw THOLEN - Bij een verkeerscon trole op de Nieuwe Postweg in Tholen zijn dinsdag 61 mensen bekeurd. De meeste bonnen (51) werden uitgeschreven voor het niet dra gen van de autogordel. Verder werden er mensen bekeurd we gens onder meer een niet zicht bare kentekenplaat, geen'groot rijbewijs en het niet verlenen van voorrang. wordt 'verstening en versnippe ring' van het gebied voorkomen en wordt het park ook financieel haalbaar. Van diverse kanten is er gepro testeerd tegen het feit dat door de bouw van Ouverture en Aria het karakteristieke poelland schap verdwijnt. Volgens de Zeeuwse Milieufederatie wordt dat veiiies onvoldoende gecom penseerd. De gemeente - en de provincie steunt haar - wijst er op dat er langs het spoor van de stoomtrein natuur bij komt. Daar wordt in vier fasen een aaneengesloten natuurgebied gerealiseerd. Per saldo komt er zelfs natuur bij, aldus de ge meente. Volgens diverse bezwaarmakers is het poellandschap onver vangbaar en dan gaat het vooral om de hollebolle weiden bij de Watervlietweg. Die moeten wij ken in verband met de bouw van een brede school. De gemeente raad heeft dat besluit enkele maanden heroverwogen, maar zag onvoldoende redenen om op de beslissing terug te komen. De provincie ziet ook geen aanlei ding om in te grijpen. Nu de provincie het bestem mingsplan heeft goedgekeurd - hetzelfde deed zij dinsdag voor de uitbreiding van bedrijven terrein De Poel II - komt de rea lisering van de wijk Ouverture en de brede school in zicht. De bezwaarmakers kunnen nog naar de Raad van State stappen Alleen als zij daar een voorlopi ge voorziening voor vragen en die wordt toegewezen, kan dat voorkomen dat het bestem mingsplan in het najaar rechts kracht krijgt. Zodra dat het ge val is, kunnen procedures voor bouwvergunningen in gang worden gezet. Voor de uitbi'eiding van De Poel n en - in de verdere toekomst - de bouw van de wijk Aria zit de gemeente nog met het grote ob stakel dat zij nog niet alle gron den in eigendom heeft. De be sprekingen met de eigenaren daarover verlopen al lange tijd moeizaam. door Michelle Koek 'S-GRAVENPOLDER - Stel lingmolen de Korenhalm in 's- Gravenpolder wordt gerestau reerd. De molen, die dateert uit 1876, kreeg dinsdagmorgen twee nieuwe roeden, die samen het kruiswerk vormen waar aan de wieken worden beves- tigd. De Stichting Behoud Borselse Molens en molenmaker Poland uit Broek op Langedijk zijn al ruim een jaar bezig met het res taureren van de stellingmolen. Zo werd eerder het metselwerk onder handen genomen. Na het bevestigen van de nieuwe roe den worden nieuwe wieken aangebracht. Daarna is de kap van de molen aan de beurt en krijgt de molen een schilders- beurt- Tot 1988 was de stellingmolen nog volop in bedrijf. Hoofd taak was het malen van meel voor bakkers. Sindsdien be hoort de molen de Borselse stichting toe en draaien de wie ken nog sporadisch voor het malen van veevoer. Rondom de molen staan oude pakhuisjes. Het is de bedoeling dat deze volgend jaar tot een bezoekerscentrum worden gedoopt. Regelmatig komen toeristen de molen bekijken, veelal dagjesmensen die de Borselse route of de Zak van Zuid-Beveland route fietsen. Dianne Dekker, dochter van de voormalige molenaar, is opge togen over de restauratie. ,,In principe moet alles in oktober De molen in 's-Gravenpolder heeft nieuwe roeden waarop de wieken bevestigd zullen worden. gereed zijn. Of we het halen is nog onzeker want bij dit soort ondernemingen ben je afhan kelijk van het weer. OokH. M. vanderWeele, voor zitter van de Stichting Behoud Borselse Molens, is zeer tevre den. „De roeden waren echt aan vervanging toe. De oude zijner in 1909 en 1931 ingesto ken. En dat waren al tweede handse van een watermolen. Op de roeden werden zeven jaar geleden nog metalen pla ten gelast om te voorkomen dat foto Willem Mieras ze uit elkaar vielen. Nu er nieu we roeden op de molen prijken is de 'maalvaardigheid' van de Korenhalm weer voor vele ja ren gegarandeerd." VLISSINGEN - Bij een ongeval op de Bossenburghweg in Vlissingen is dinsdagmiddag een tachtigjarige automobilist gewond geraakt. Op de kruising met de Nieuwe Zuidbeekse- weg verleende hij geen voorrang en botste tegen de wagen van een inwoner van de gemeente Borsele. De tachtigjarige liep een snee in zijn oor op. MIDDELBURG - Een toeriste is dinsdag op de Markt in Mid delburg van haar videocamera beroofd. De vrouw zat op een terras en had op tafel de videocamera staan, in de bijbehoren de tas, toen een man deze weggriste en ervandoor ging. De vrouw ging er nog achteraan, maar kon de dader niet meer in halen. KRUININGEN - Mensen die in de gemeente Reimerswaal een stukje grond kopen om een woning op te bouwen moeten daar vanaf 1 oktober 25 procent meer voor betalen dan nu. Dat heeft de gemeenteraad dinsdagavond besloten. Voor de duur ste kavels moet straks ruim tweehonderd gulden per vierkan te meter worden betaald. Ook de grond op bedrijfsterreinen wordt fors duurder. Daar kosten de betere kavels staks hon derd gulden in plaats van 77 gulden per vierkante meter. Grond op een bedrijfsterrein waarop een bedrijfswoning komt, wordt eveneens flink duurder. De extra opbrengst is be doeld voor strategische grondaankopen en dorpsvernieu wing. Een motie van de WD om een nieuwe bedrijfswonin gen op een bedrijfsterrein alleen nog toe te staan als het hoofdinkomen van de eigenaar uit het betreffende bedrijf komt, werd unaniem aangenomen. KAPELLEBRUG- Een 40-jarige man uit Hulst is maandag met kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis nadat hij op de Gentsevaart in Kapellebrug was aangereden door een 60-jarige Belgische automobilist. De Hulstenaar liep onver wacht de rijbaan op, de automobilist kon de man niet meer ontwijken. VLISSINGEN - De moskee in de Vlissingse Bouwen Ewout- straat kan uitbreiden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dinsdag een wijziging van het bestemmingsplan goedgekeurd. Tegen de verbouwing was een aantal bezwaren ingediend van omwonenden. Zij vreesden voor meer par keeroverlast en een toename van het verkeer in de Hobein- straat. Volgens de Stichting Islam Moskee Zeeland is de uit breiding beperkt. De verbouwing is bedoeld om een aparte ruimte te maken voor vrouwen die naar de moskee willen gaan. Het bestuur van de moskee heeft beloofd er alles aan te doen, bezoekers ertoe te brengen dat zij hun auto niet in de di recte omgeving van het pand moeten parkeren, maar op het Stadhuisplein of achter het stadhuis. VLISSINGEN - In een verenigingsgebouw aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen is tussen maandagavond en dins dagmorgen ingebroken. Uit het kantoor van een inpandige stichting zijn een telefax, een autoradio-cassetterecorder en diskettes gestolenDe inbrekers kwamen het gebouw in nadat de toegangsdeur werd geforceerd. Eerst werd de verenigings ruimte doorzocht maar voor zover bekend, wordt daar niets vermist. Via de gemeenschappelijke ruimte kon men in het kantoor komen. door Michelle Koek 's-GRAVENPOLDER - De 's- Gravenstraat herinrichten oké, maar blijf wel van mijn par keerplaats af. Dat leek de bood schap die inwoners van 's-Gra venpolder dinsdag tijdens een inspraakavond in dorpshuis Ons Dorpsleven aan de gemeen te Borsele wilden meegeven. De gemeente presenteerde de beleidskeuzenota Centrumge bied 's-Gravenpolder en de herinrichting van de 's-Graven- RILL AN D - Op de A5 8 ter hoog- te van Rilland is dinsdagavond een auto, die spontaan vlam had gevat, uitgebrand. De brand weer bluste het vuur en spoot het wegdek schoon. Door de brand ontstond een file. Een 23-jarige automobiliste had die te laat in de gaten en botste, in een poging uit te wij ken, tegen de vangrail. Haar wagen raakte beschadigd. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A, van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport') CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl straat. Op het eerste agenda punt kwamen nagenoeg geen reacties of bezwdren. Het twee de agendapunt had meer voeten in de aarde. De herinrichting van de 's-Gra- venstraat zal vermoedelijk in oktober dit jaar aanvangen. Be doeling is het wegdek tot 5,60 meter te versmallen waardoor aan weerszijden een voetgan gersgebied van minimaal 1,20 meter ontstaat. Op die manier wil de gemeente de 's-Graven- straat van verkeersgebied in een verblijfsgebied transformeren. Tuin- en landschapsarchitect J. W. Bosch uit Middelburg heeft een sober plan ontwikkeld dat zoveel mogelijk rust in het straatbeeld moet brengen. Daarom heeft de architect voor één kleur bestrating gekozen. Het voetgangersgebied en de autoweg worden gescheiden door een 20 centimeter brede trottoirband die slechts yij f cen- timer boven het wegdek zal uit steken. WOLPHAARTSDIJK - In de speeltuin in Wolphaartsdijk worden op woensdag 5, donder dag 6 en vrijdag 7 juli drie speel dagen georganiseerd. Het thema van dit jaar is Middeleeu wen. Het is de bedoeling dat kinderen als ridders en j onkvrouwen kas telen gaan bouwen. Ook wordt een toernooi gehouden met mid deleeuwse spelletjes. Tussen de middag wordt er voor eten ge zorgd. Ter afsluiting van deze dagen is er om 19.00 uur een Bourgondische maaltijd waar bij iedereen welkom is. Per kind, per dag kost deelname vier gul den. Bij voorinschrijving voor alle dagen tien gulden. NISSE - Op het dorpsplein in Nisse wordt zaterdag 1 juli voor de 26e keer een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is bedoeld voor het onderhoud van de monu mentale kerk op het Dorpsplein De markt begint om 13.00 uur, Om 14.00 wordt een verkoop per opbod gehouden. Ook zal de tuin van de familie Smallinge aan de Zuidweg 3 op zaterdag 1 en zondag 2 juli voor publiek open zijn. doorRolf Bosboom GOES - Als eerste zorgcentrum op de Bevelanden beschikt het Gasthuis in Goes over een inter netcafé. Bewoners kunnen daar in hun eigen tempo de mogelijk heden van de computer en het wereldwijde netwerk leren ken nen. De belangstelling voor de cursussen is zo groot, dat er al een wachtlijst - bepaald geen onbekend fenomeen in de oude renzorg - is ontstaan. Het idee voor een internetcafé ontstond toen computers in het Gasthuis werden vervangen en de vraag was met de oude moest gebeuren. Het management deed de suggestie de bewoners die te laten gebruiken. „Ik dacht eerst: dat is te hoog gegrepen, dat krijg je nooit voor elkaar", bekende projectleider Wilco Clarijs dinsdag bij de officiële opening. Na wat heen en weer praten groeide het enthousiasme voor het idee. Seniorweb, een stich ting die wil bevorderen dat ouderen toegang hebben tot de informatie- en communicatie technologie, wees op de moge lijkheid een internetcafé op te zetten. Dankzij bijdragen van diverse sponsors konden uitein delijk zelfs twee gloednieuwe computers worden aangeschaft. Drie leden van computerclub HCC hebben zich aangeboden vrijwillig de senioren wegwijs te maken op de computer. Inmid dels zijn er vijftien 'leerlingen' en nog eens drie belangstellen den zitten 'in de wachtkamer'. De ene cursist leert surfen op het internet, de ander bekwaamt zich in tekstverwerking en weer een ander is vooral geïnteres seerd in spelletjes. Vooral het bridgen op de computer blijkt Bewoners van het Gasthuis kunnen in het internetcafé in het zorgcentrum de mogelijkheden van de computer leren kennen. foto Willem Mieras nu al verslavend te werken. Gedeputeerde G, L. C. M. de Kok (ouderenbeleid), die giste ren de officiële opening ver richtte, prees het 'bijzondere initiatief'. Hij wees op het beeld dat de wereld voor ouderen vaak kleiner wordt en dat men sen vaak moeten afhaken in de steeds sneller wordende maat schappij. „Een internetcafé doorbreekt juist deze beeldvor ming. Ouderen kunnen in hun eigen omgeving kennismaken met de mogelijkheden van de di gitale snelweg. De wereld wordt groter via dat scherm. Dat is niet het enige voordeel, aldus de gedeputeerde. De com puters in de hal van het Goese zorgcentrum trekken nogal wat aandacht. Bewoners zijn nieuwsgierig naar wat er ge beurt en komen een praatje ma ken. Daarmee bevordert het internetcafé de onderlinge con tacten. „Je zou dus kunnen spreken van een digitale hang plek voor ouderen." Bij wijze van opening legde De Kok contact met Jenny Wensel in de Amerikaanse staat Flori da. Zij is de dochter van mevrouw Huige, een van de be woners van het Gasthuis. Ver volgens demonstreerden moe der en dochter hoe zij sinds kort de familienieuwtjes uitwisselen door via internet met elkaar te chatten. Mevrouw A. P. Maas-van Ameyden, 'zorgabonnee' van het Gasthuisis een van de ande re cursisten in het internetcafé. „Mijn kinderen hebben alle maal een computer en ik dacht altijd: dat wil ik ook leren. Ik ben weliswaar al 86, maar kan best 96 worden en dan zou ik dat tien jaar lang blijven denken. Dit was een prachtige gelegen heid om het ook echt te doen." Drie weken tekstverwerkings- les heeft mevrouw Maas er in middels op zitten. Toevallig kreeg ze onlangs een eigen com puter met printer. „Het is echt ontzettend leuk. Ik heb gelijk een brief getypt. door Esme Soesman GOES - Mensen met een laag inkomen moe ten goed op de hoogte worden gebracht van de regelingen die er zijn om hun budget op te krikken. Dat vindt althans de gemeente Goes, die van plan is mensen thuis te gaan bezoeken om dat doel te bereiken. Nog steeds zijn niet alle mensen die voor be paalde voorzieningen in aanmerking ko men, op de hoogte van de mogelijkheden die er zijn om wat meer financiële armslag te hebben. De gemeente kent onder meer rege lingen als huursubsidie, bijzondere bijstand en kwijtschelding lokale belastingen. Het Goese Advies Team (GAT) moet veran dering brengen in deze situatie. Dit team zal bestaan uit mensen - vrijwilligers, leden van de Cliëntenraad of van de afdeling soci ale zaken - die getraind zijn om over alle re gelingen te informeren en te kijken of men sen in aanmerking komen voor subsidie. Het idee daarvoor is overgenomen van een zelfde initiatief in Hengelo. Daar is een spe ciaal computerprogramma in gebruik, maar ook een papieren vragenlijst behoort tot de mogelijkheden. Via folders en adver tenties kan bekendheid worden gegeven aan het GAT. Daarnaast is het de bedoeling dat er in bepaalde wijken, bijvoorbeeld in Goes-noord, huis-aan-huis bekendheid aan door Ali Pankow RENESSE - De leden van de Bond van Paardenfokkers Schouwen-Duiveland hechten waarde aan de jaarlijkse paar denkeuring door erkende jury leden uit den lande. Zij verne men graag hoe het met hun paard gesteld is, of ze op de goe de weg zijn met fokken, of dat ze een goede aankoop hebben ge daan. Lang niet ieder lid van de ze bond is immers zelf ook fok ker. Op het terrein van manege Grol in Renesse wordt zaterdag 1 juli weer de jaarlijkse paar denkeuring gehouden. De organiserende vereniging heeft een rijke historie. De Bond van Paardenfokkers werd in 1917 opgericht, voornamelijk door boeren die de paarden voor hun bedrijf inzetten. Tegen woordig fokt nog maar een klein deel van de ruim honderd leden zelf de paarden. De meesten le den zijn paardenliefhebber. „Maar niet alleen voor de leden, ook voor de willekeurige toe schouwers biedt deze dag een mooi schouwspel", aldus voor zitter H. Punt van de paarden- fokkersbond. Belangstellenden zijn dan ook van harte welkom. Er nemen koudbloedige Zeeuw se trekpaarden, blonde Haflin- gers, Fjorden en Shetlandpony's aan de keuring deel. De juryle den beoordelen de dieren op ui terlijk, bouw, kleur, gang en hoe ze zijn verzorgd. Daarnaast biedt het programma tal van de monstraties. Zo zijn de Shet- landspony's om 14 uur te zien bij de uitvoering van een stoelen dans. Daarna dansen twee geoe fende ruiters met hun paarden een pas de deux. Ook geeft een groep linedancers uit Goeree- Overflakkee een demonstratie in western stijl. Niet alleen de paarden zelf, maar ook het aangespannen rij den wordt beoordeeld door de juryleden. Er wordt gereden in de categorieën enkel-, dubbel en vierspannen. Per categorie komen er ongeveer tien koppels op het veld. De demonstraties met de Zeeuwse koudbloedpaarden beginnen omstreeks 15.45 uur en daarna presenteren de kam pioenen van deze keuring zich. De dag wordt besloten met de trekking van een loterijmet als hoofdprijs een stamboek pony. „De winnaar kan desgewenst ook het geldbedrag uitgekeerd krijgen, want de bond wil na tuurlijk niemand een dier op dringen", zegt Punt. GOES - De gemeente Goes is dringend op zoek naar twee gastgezinnen voor vier leden van de Litouwse volksdans groep Smilgene. De volksdan sers nemen deel aan het interna tionale Volksdansfestival van de gemeente Borsele. Van de gastgezinnen wordt verwacht dat zij onderdak en maaltijden aanbieden. (Advertentie) dit team wordt gegeven. Om aan een pas send programma, met eventueel internet- mogelijkheden, voor de gemeente Goes te komen, is een offerte aangevraagd bij het Enschedese automatiseringsbureau, dat ook voor Hengelo een programma heeft ont wikkeld. Vooruitlopend op de financiën gaat de ge meente Goes al op zoek naar werkruimte en medewerkers voor het GAT en het ontwik kelen van informatiemateriaal en een inter ne opleiding. Burgemeester en wethouders leggen het plan vandaag, woensdag, ter in formatie voor aan de commissie. De com missie vergadert om half vijf 's middags in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes. Kijk ook op www.karwei.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33