Honden en jongeren ongewenst Boerentuin in lus en krul PZC Veel privé-tuinen dit weekeinde voor het laatst geopend buitengebied óïomme* /TïOtüï óf: ONDERWEG Zeeland in de vorige eeuw woensdag 28 juni 2000 Houtworm? ONGEDIERTEBESTRIJDING Volledig gediplomeerd en gecertificeerd Florishoek 6,4435 AW Baarland Telefoon 0113-63 97 60 Internet: www.traas.borsele.nl f. door Gerard W. Smallegange De bekende kruisvorm van de boerentuinen die in een vorig artikel aan de orde kwam, was ontleend aan de kloosterhoven. Maar ja, met de reformatie in Zeeland verdwenen de meeste kloosters met monniken en nonnen. En met hen de hoven, de tuinen, de boomgaarden en de enorme kennis van de land- en organiseren zondag 2 juli de gegidste excursies boven en onder de vloedlijn op Neeltje Jans. De wandeling boven de vloedlijn gaat door de dynamische duinen in het gebied. Voor de tocht onder de vloedlijn zijn in het infoduin een aantal qauaria ingericht, die een beeld geven van het leven onder water in de Oosterschelde. De excursies (14 uur) beginnen bij het bord Startpunt natuurexcuries. Tussen Walcheren en Zuid- Beveland liggen de Middelplaten, eilanden in het Veerse Meer, die rijk zijn aan vogels, vlinders en bijzondere planten. De platen zijn de bestemming van een excursie aanstaande zaterdag om 10 uur. Vertrek bij het informatiepaneel aan de Muidenweg, tussen Arnemuiden en Wolphaartsdijk. Vier excursieactivieiten van de Vereniging voor Natuur- en milieu-educatie op Walcheren. Maandagavond staat een natuurwandeling door het Nollebos op het programma. Vertrek 19 uur bij het metalen kunstwerk op de boulevard bij het begin van de Nolledijk. Fort Rammekens en het omringende natuurgebied zijn het doelwit van een excursie aanstaande zondagmiddag (14 uur) en dinsdag 4 juli (19.30 uur). Start bij de ingang van het fort op de dijk. Op maandagavond: een wandeling door het natuurgebied De Schotsman op Noord- Beveland, die om 18.30 begint op het noordelijke parkeerterrein aan de Schotsmanweg. Dinsdag 4 juli is de maandelijkse excursie rond de kreek van Westkapelle. Start om 19.30 uur bij het informatiebord hoek Ridderlaan/Jacob Brasserstraat. Voorts een gegidste wandeling door het vroegere waterwingebied Oranjezon tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle: dinsdag 4 juli, 19.15 uur vertrek bij het parkeerterrein aan de Koningin emmaweg bij Vrouwenpolder Tuinen Komend weekeinde wordt de tweede ronde van de BE VEL AND SE open tuindagen gehouden. Acht deelnemers bieden bezoekers zaterdag en zondag tussen 10 en 17 uur de gelegenheid hun tuin te bezichtigen. Zij hebben aan hun open dagen het motto Kunst en Planten meegegeven. Het betekent, dat in samenwerking met verschillende kunstenaars ook allerlei kunstobjecten te bekijken zijn. De acht te bezoeken tuinen zijn: Hofstede Heuvelhof van Arend Jan van der HorstOude Hoeveweg 8 in Baarsdorp. Plantlust van Diny Melissen en HenkBleuze, Kerkring 13, 'sHeer Abtskerke. De Vijverhoeve van Adrie van den Berg, Kerkring 13 in 's Heer Abtskerke. De stadstuin van Janny en Frits Duijnhouwer, Kleine Kade 25 in Goes. De terptuin van Ton van Weele, Jachthuisstraat 10 in Kloetinge. De intieme tuin van Tilly Quinten aan het Geertseplein 18 in Kloetinge. De Engelse tuin van Janny Schrijver aan de Lenshoieklaan 12 in Kloetinge. Het Kloetings Tuincafé van Hermie Menken en Fien van Schijndel aan het Marktveld 15 in Kloetinge. 't Hof Overwellinge aan de Kerkweg 14 in Wemeldinge houdt open tuindagen aanstaande zaterdag en zondag, van 10-17 uur. Op WALCHEREN zijn zaterdag (van 10-17 uur) en zondag (van 11- 17 uur) in het kader van de Walcherse tuindagen geopend de tuinen van: Familie Adriaanse, Gen. Eisenhouwerlaan 54, Middelburg. De Blommenhof van fam. Vermaat, Michaelsdreef 10, Middelburg. Het Blauwe Hof van fam. Bil, Breeweg 11, Koudekerke (ook vrijdag van 12-17 uur geopend). Fam. Lavooy, Koudekerkseweg 35,Biggekerke. Zwanenhof, fam. Zwaan, Klaassesweg 2, Biggekerke. In ZEEUWSCH-VLAANDEREN zijn komende weekeinde nog enkele tuinen te bezichtigen: Tilly Fassaert, Vennepad 4, Koewacht, zaterdag en zondag 10-17 uur. Juust Wa'k Wou, Kees Jacobse in Schoondijke, zaterdag en zondag 10-17 uur. Mevrouw Marijs, Ghistelkerke 101, Breskens, alleen zaterdag 10- 17 uur. Vakantievierende jongeren zónder ouderlijk toezicht, dat is vragen om moeilijkheden, vinden veel Zeeuwse campinghouders anno 1969. foto's a rch ief PZC door Ondine van der Vleuten Zo rond 1969 steekt in Zeeland een nieuw fenomeen op. Steeds meer jongeren melden zich zonder begeleidende ouders bij campings. En dat, vinden veel Zeeuwse campinghouders, kan echt niet. In toenemende mate worden 'jongelui' geweigerd op campings, zelfs bij leden van de ANWB. Dat kan niet. De ANWB dreigt de leden met intrekking van de officiële erkenning. Dat houdt ook in dat de campings niet meer vermeld zullen worden in binnen- en buitenlandse gidsen. Met name op Walcheren en in de Schouwse Westhoek zien de campinghouders de jeugd liever gaan dan komen. Aan de balie van het Westerschouwse gemeentehuis melden zich regelmatig jongeren om hun beklag te doen. Burgemeester H.P. Everwijn van Westerschouwen neemt vlak voor de bouwvakvakantie van 1969 maatregelen. Zo'n vijftig exploitanten van kampeergelegenheden ontvangen een officieel schrijven van het college, waarin aangedrongen wordt op welwillendheid tegenover individueel kamperende jongeren. Het college heeft, zo staat in de brief te lezen, geen waardering voor de houding van de campinguitbaters. 'Een jongeman of een jong meisje zonder ouders of begeleiders op vakantie is toch niet altijd een slechte jongep of een slecht meisje.' De zaak leidt zelfs tot Kamervragen. Minister Klompé zegt het weigeren van jongelui op Zeeuwse campings te betreuren, maar ziet geen aanleiding tot direct ingrijpen. Dat is de taak van de gemeenten. Maar wat doen ze nu eigenlijk verkeerd? Ze houden zich niet aan orde en regels, vult de voorzitter van de organisatie voor kamp- en vakantiebestedingsbedrijven aan. Er zijn veel jongelui die provoceren, voegt de Zeeuwse VW- directeur eraan toe. En ze kruipen 's nachts stiekem bij elkaar in de tent, jongens en meiden door elkaar, is de ervaring van een Westkappelse exploitant. Kortom, vat een woordvoerder van de ANWB de heersende mening samen: jongeren geven alleen maar soesa. tuinbouw waarover vooral de Cisterciënzer monniken en nonnen beschikten. Los van godsdienstige geschillen en wellicht de soms nogal losbandige levenswijze van sommige geestelijke ordes (over de nonnen van het klooster 'Bethlehem' bij Eikerzee op Schouwen- Duiveland zijn sappige verhalen bekend) was de verwoesting van de kloosters en het vertrek van de geestelijken cultureel en agrarisch gezien een grote klap. Woekerpachten Het belang van de kloosterordes in Zeeland kan eigenlijk niet hoog genoeg worden ingeschat. De Cisterciënzers hebben vanaf 900 Zeeland weer ingedijkt, ingepolderd, drooggelegd en in cultuur gebracht. Ze hebben er de eerste boerderijen gesticht en hun enorme ervaring in bedijken, inpolderen en boeren langzaam maar zeker aan de eerste bewoners (die ze meestal uit het zuiden meebrachten of optrommelden) overgedragen. De Zeeuwse monniken en abdijen hebben zelden misbruik gemaakt van hun macht, zelden woekerpachten berekend; integendeel, ze voerden een voorbeeldig beleid, waren goede boeren en tuiniers die erop gericht waren hun pachters kennis bij te brengen. De kruisvormige tuinen vonden alom navolging bij de boeren en boerinnen in Zeeland. De planten die de nonnen en monniken kweekten - zowel groenten als kruiden - werden ook langzaam maar zeker door de boerengezinnen overgenomen. Tengevolge van de reformatie die vanuit het zuiden (België, Frankrijk) en het oosten (Duitsland) oprukte, werden de monniken en nonnen verjaagd en de kloosters afgebroken, Van de stenen van die kloosters, de kloostermoppen, bouwden boeren en burgers nieuwe huizen. Het Rooms-Katholicisme werd voor een deel verbannen uit Zeeland. De oorspronkelijk verdraagzaamheid aan het begin van de reformatie maakte plaats voor de onverdraagzaamheid en exclusiviteit van het eigen, ware geloof. Dat kwam ook omdat de rk-kerk in landen waar ze het te zeggen had - Frankrijk, Spanje etc. - de protestanten te vuur en te zwaard bestreed en in feite probeerde uit te roeien. Reacties Zo'n actie van de pauselijke kerk riep natuurlijk reactie op van de protestanten - ook in Zeeland en vooral in Walcheren. Daar waren veel Belgische en Franse protestanten terecht gekomen, die met grote moeite en voor een deel als enigen van een hele familie, waren ontkomen aan de inquisitoire praktijken van hun moederkerk en land. Die mensen, dat valt te begrijpen, waren Voor de komende dagen staan opnieuw verschillende natuurexcursies op het programma bij organisaties en diensten als Staatsbosbeheer, de Vereniging Natuurmonumenten, de Zeeuwse Schaapskudde en de Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie Walcheren. De hausse in open tuinen is voorbij, maar er zijn er aanstaande weekeinde 1 en 2 juli nog wel verschillende opengesteld voor publiek. Excursies Vandaag - woensdag - is er op Schouwen-Duiveland een wandeling door het slotbos en de Zeepeduinen bij Haamstede. Het bos is alleen tijdens excursies toegankelijk, de Zeepeduinenvormen een zeer gevarieerd gebied, met meertjes, bos, kaal zand en veel vogels. Start bij het Slot Haamstede 19 uur. Op dinsdagen is er een diavoorstelling in Slot Haamstede van Staatsbosbeheer (19 uur), 's Woensdags is deze diavoorstellingen op verschillende tijdstippen. Op Schouwen-Duiveland voert morgen - donderdag - een wandeling nar de Meeuwenduinen en de meeuwenkolonie daar. Vertrek 19 uur bij de uitkijktoren aan het eind van de A. v.d. Wei j den weg in Westenschouwen. Naar de boeiende, gevarieerde boswachterij Westenschouwen is er dinsdag 4 juli een wandeling. Start excursieschuur Kraai] esteinseweg 140, Westenschouwen. Op Tholen kunnen liefhebbers zaterdagochtend deelnemen aan een natte laarzentocht. Die begint aan het eind van de Sluispolderweg in St. Annaland. Natuurmonumenten, Het Zeeuwse Landschap en de Nederlandse Onderwatersportbond Advertentie Vooral in protestantse streken van Zeeland kun je een boerentuin tegenkomen die in renaissancestijl, met plantenbedden in de vorm van cirkels, ovalen of vierkanten, is opgetrokken. foto Charles Strijd ongewoon fel anti-rooms. Niets dat ook maar een beetje zweemde naar de gebruiken van de oude moederkerk, deugde nog. Kreten als 'Liever Turks dan Paaps' zijn toen ontstaan. Het kruis, toch vanaf het begin van de Christenheid symbool van het Christendom, werd als iets 'Rooms' gezien. Dat hoorde niet bij de Calvinistische levensstijl, dat hoorde nergens in huis, kerk of buiten aanwezig te zijn. En zodoende verdween in streng protestantse streken zelfs de kruisvorm van de boerentuin, want dat zweemde naar monniken, nonnen en het katholieke geloof. In Walcheren en in Tholen heb ik tot op heden geen oude boerentuin in kruisvorm aangetroffen. Wie er toch één weet,mag het mij melden. Het komt trouwens ook overeen met het landelijk beeld. In de Alblasserwaard, de Vijfheerenlanden, de Krimpenerwaard, de Bommelerwaard allemaal streken waar 'Bonders' en andere strenge protestante gemeenschappen wonen, vind je prachtige boerentuinen, maar niet in kruisvorm. Renaissance Hoe richt je een boerentuin in als je de kruisvorm afschaft? Gelukkig was er in de tuinhistorie al voor de reformatie een andere bedden met fel gekleurde planten liepen paden bedekt met fijn grint met schelpjes, met lichtgekleurd zand, of als dat niet voorradig was, met fijn aangeharkte aarde. De grote rechthoek, of het vierkant die al die tuintjes met hun paden met elkaar vormden, werd afgesloten door (een) strak geschoren heg(gen). Soms waren ern tussen die bedden of in de hoeken ook grote vormgesnoeide kolommen of figuren van taxus. Die renaissancetuinen zijn via Italië en Frankrijk uitgewaaierd naar Nederland. In Frankrijk is die zgn. renaissancestijl met z'n vreemd gevormde perken en felle bloemen in zwang gebleven. Je ziet ze nog in bijna ieder frans dorpje of stad bij het nationaal monument en/of de 'Mairie'. Rond heel veel kastelen zie je die 'parterres en broderie' ook nog steeds. Een paar van die kleurige perkjes tref je daar ook vaak bij de boerderijen aan. Landgoederen En bij ons? Dankzij een Franse tuinarchitect in de 17e eeuw (Le Nötre) die de tuinen van het Loo voor prins Willen III ontwierp en aanlegde, kwam die formele renaissancetuin ook hier in de mode. Eerst op de landgoederen, toen bij de Amsterdamse grachtenhuizen, en uiteindelijk ook in de boerentuinen. Vooral in de zwaardere protestantse streken, waar men van de kruisvorm afwilde. In de Zuid- Hollandse Waarden zijn de mooiste boeren-barok/- renaissance tuinen van Nederland te vinden. Oude baroktuin Maar ook in Walcheren zijn heel veel van dit soort boerentuinen geweest. Enkele resteren er nog. Bij de fam. Polderdijk in Nieuw en St. Joosland is al vele generaties lang een grote sier- en nutstuin in formele stijl te vinden. In feite kan deze turn wedijveren met de mooiste boerentuinen in Nederland. Maar ook in gebieden waar men de kruisvorm van de boerentuin trouw is gebleven, tref je soms zo maar opeens een formele baroktuin aan. In IJzendijke, op de grens van Nederland en België, ligt vóór een groot boerenhuis een prachtig onderhouden oude baroktuin te pronken. Helemaal volledig, op de geknipte buxusfiguren na. Maar die zijn allemaal weggeschoten aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, tegelijk met de schuur, de hangar en de rest van de gebouwen op het erf. Weet u ergens in Zeeland nog mooie boerentuinen, in welke stijl dan ook, wilt u dat dan s.v.p. doorgeven aan: mr. G.W,Smallegange, Zuidweg3, 4443 AA Nisse. mode in zwang geraakt. Vooral op de landgoederen en buitenplaatsen. Dat was de zgn. formele tuinstijl. Voor de renaissance-mens waren die tuinen - die scherp contrasteerden met hun natuurlijke omgeving - een uiting van het overwinnen van de woeste natuur, die de mens als bedreigend ervoer. Het waren in feite tuintjes in tuinen; allemaal bedden omgeven door buxusranden of iets dergelijks. Maar dan geen bedden op de traditionele wijze, maar in de vorm van cirkels, harten, vierkanten, trapezia, halve manen etc. Binnen al die vormen stonden meestal opvallend gekleurde éénjarige planten, bv. rode salvia's, of kleurige vetplantjes, of opvallende vaste planten. Tussen al die merkwaardig gevormde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30